VOflfil 6agfrk namaak J i schaadt lp Matthaeus-Passion van Bach. H.O.V.-Koor onder leiding van Marinus Adam. De transpositie naar de concertzaal van een zoo bij uitstek liturgisch werk als de Matthaeus-Passion. heeft mogelijk gemaakt, dat het zelfs op Paaschdag, den dag dei- Opstanding, kon worden uitgevoerd. Zie daar een van de vele consequenties van een inconsequentie, waaraan weinig te verhel pen valt, vermits in liturgisch verband geen plaats meer is voor de grootsche schepping van Bach. De uitvoering onder Adam, die verleden jaar nog al tamelijk veel stof tot critiek gaf, was ditmaal belangrijk beter. Een goede noot van den dirigent is. dat hij tot het inzicht gekomen is de koralen te laten be geleiden, zooals de componist het trouwens voorgeschreven heeft. Dit hielp bovendien het flink bezette koor over enkele zwarig heden heen, die nu in een rustig beheerschte sfeer konden worden vertolkt. Het groote inleidingskool- vormt nog een zwak punt; architectonisch blijft het te vlak en omtrent de dramatische stuwing en dy namiek van dezen barokstijl kan men andere opvattingen hebben. Maar vergele ken bij verleden jaar is er toch al heel wat gewonnen. In de felle dramatiek van de rechtspleging bij Pilatus, waar het plebs judaeorum zoo verbeten en hartstochtelijk den kruisdood voor Jezus eischt, blijft de interpretatie ook slap, door het „Lass ihn kreuzigen" eer statig en plechtig dan met dramatische stuwing weer te geven, wat toch eigenlijk integenspraak is met het voortreffelijk in al zijn bewogenheid weer gegeven „Sein Blut komme über uns und unsre Kinder", dat er op volgt. Over ka rakteristieke klank-, du£ ook nuance-ver- schillen x tusschen de turbae-koren van discipelen en belagers zou ook te discus sieeren zijn, evenals over het uitdiepen van de koralen; maar ik geef toe dat we daar mee op een subjectief standpunt zouden komen. Anders is het gesteld met de vele kleine, maar niet onbelangrijke détails, die Adam, naar ik vermoei te goeder trouw, over het hoofd ziet, omdat ze niet in zijn partituur gedrukt staan, détails die de som vormen van de ervaringen, opzoekingen en vergelijkingen met Bach's eigenhandig ge schreven partituur en orkestpartijen, van Bach-specialisten die recht van spreken hebben na een leven geheel in dienst van den Bach-cultus en inzonderheid van de M.P. Sinds Siegfried Ochs zijn gereyisio- neerde partituur met een volmaakt dege lijke verantwoording in 't licht gegeven heeft, is het aan de jongere generatie trou wens te gemakkelijk gemaakt -de verwor venheden van de wetenschap op dit punt machtig te worden, dan dat het nog als redelijk mag beschouwd worden zich aan de letter van de oude partituur der Bach- Gesellschaft of die der vroegere Peters- Editie te houden, waarin Ochs naastenbij 300 fouten gesignaleerd heeft, waaronder een paar passages waar de pizzicato-aan duiding in bassi (of celli alleen) weggela ten werd; wat een schraal effect geelt wan neer men weet dat Bach het anders be doelde. Dat zijn allemaal dingen die bij vol gende opvoeringen makkelijk kunnen ver holpen worden. Wat de solisten betreft kon men ruim schoots tevreden zijn. Wel had Jan Schip per, de vertolker van de Evangelisten-partij met indispositie te kampen, maar deson danks wist hij zich waardig uit den slag te trekken en had hij zelfs fraaie momenten. Hélène Ludolph zong haar groote aria's met rustig beheerscht geluid en Annie Hermes gaf als steeds haar heerlijke warme stem de bezieling van haar overtuiging. Bij haar ontroerende „Erbarme dich" werd zij subliem gesecondeerd door Adolphe Poth. Willem Ravelli zong de Christus-partij zeer nobel en klankschoon en Ernst Bielke was zeer gelukkig in het geven van de nooiige karakteristiek aan de kleine baspartijen. Ook Kitty Nederkoorn in de kleine sopraan partij liet zich gunstig hooren. Het Resi dentie-Orkest stond volkomen op de hoogte van zijn. taak. Een bijzonder compliment verdiende de fluitist jan Prins voor zijn heerlijk solo-spel. Ook de hoboïst C. v. d. Kraan leverde uitstekende prestaties even als de beide bespelers van de jacht-hobo's, die hun toon gelukkig zeer bescheiden wis ten te houden. Bets Nederkoorn aan het clavecimbel en Piet Halsema aan het orgel lieten geen wenschen onbevredigd. Het Jongenskoor van Zanglust was als steeds paraat en het H.O.V.-Koor kwam na de inleiding van lieverlede los en zong doorgaans met stralenden klank en goede trefzekerheid. Aan ernst en ambitie ont breekt het bij de zangeressen en zangers niet. Zoo mogen wij dan ook hopen dat hun M. P.-uitvoering gaandeweg groeien zal. JOS. DE KLERK. PERSONALIA Onze oud-stadgenoot de heer J. den Har- togh, hulpprediker bij de Ned. Herv. Ge meente te Nieuw-Vennep heeft het beroep naar Langweer aangenomen. Verduisteren van 8.45 tot 6.45 uur. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. lik J? SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal VOLEWIJCKERS WINT MET 5—0 VAN HERACLES. Voor een uitverkocht Olympisch Stadion kwamen de Volewijckers en Hera cles tegenover elkaar. Zooals te verwachten was, behaalde Volewijckers ook nu weer een verdiende overwinning, dank zij een ruim technisch overwicht en een betere voorhoede. Toch heeft de Oostelijke kampioensploeg in de eerste helft nog uitstekend partij gegeven. Daan de Jongh werd angstvallig bewaakt, terwijl de middenlinie met de teruggetrok ken binnenspelers alles op alles zette om den aanval van de Volewijckers het hoofd te bieden. Hierin slaagde men aanvankelijk, doch uiteindelijk gaf de technische vaardig heid van de Amsterdammers den doorslag en moest de Oostelijke verdediging zwichten voor den zwaren druk, die hierop werd uit geoefend. De rust ging in met een kleine voorsprong voor de Westelijke ploeg, doch alles wees er op, dat bij een kleine kentering en verzwakking van de Oostelijke verdedi ging door de Volewijckers een niet al te moeilijk bevochten overwinning zou kunnen worden behaald. Na' het derde doelpunt was het met Heracles gedaan. Individueel tracht te men er nog van te maken, wat maar eenigszins mogelijk was, doch als ploeg werd nadien niet veel meer gepresteerd. Evenals de uitwedstrijd werd nu ook de thuiswed strijd door de Volewijckers met overtuigende cijfers gewonnen en wel met 50. Beslissingen in de bekercompetitie. In den strijd van de beker-competitie zijn reeds eeriige beslissingen gevallen. A.F.C (afd. B), E.D.O., Velox (afd. F), Terrasvogels (afd. L), E.T.O. (afd. O) en E.H.S. (afd. Q) hebben de volgende ronde reeds bereikt. Zondag a.s worden de laatste wedstrijden gespeeld der voorcompetitie. Behaalt Haar lem één punt, dan gaat de ploeg naar de volgende ronde over, wint H.B.C. van Storm vogels dan gaat ze over met een der Utrecht- sche clubs U.V.V. of Hercules; in afd. M. gaat de strijd tusschen I.E.V. en V.V.B., die resp. 5 en 4 punten hebben. In afd. P. heeft Schoten de kans, om de volgende ronde te bereiken voorbij laten gaan, door een neder laag van 32 tegen T.IJ.B.B. Doordat S.D.W. met 70 won van D.I.O. heeft de Amster- damsche ploeg de beste kans gekregen. Scho ten en S.D.W. zijn uitgespeeld en hebben vijf punten veroverd. Het doelgemiddelde van Schoten is 13—8 en van S.D.W. 145, zoodat de Amsterdammers wel kampioen der afd. zullen worden. Afgewacht moet worden het resultaat van den Zondag te spelen wedstrijd D.I.O.—T.IJ.B.B Als T.IJ.B.B. wint, heeft de ploeg ook vijf punten. Het doelgemiddelde bedraagt 78, zoodat de zege minstens 110 moet worden. In den wedstrijd HaarlemSantpoort 31, heeft 't Haarlem door sterken tegenstand van Santpoort nog vrij veel moeite gekost de over winning te behalen en eerst 5 minuten voor het einde viel door een derde doelpunt defi nitief de beslissing. Wel was Haarlem het meest in den aanval, maar stug verdedigen van Santpoort waarbij achtertrio en spil uitblonken maakten het voor de niet al te sterk spelenden Haarlem-aanval niet gemak kelijk om te doelpunten. Roosen en Bot, de meest actieve spelers in de Haarlem-voor hoede, zagen eerst' enkele schoten via de lat over het doel gaan alvorens Bot na een half uur spelen Haarlem de leiding gaf. Snelle uitvallen van Santpoort boden goede kansen om de opgedrongen Haarlem-verdediging te passeeren maar de rechtsbuiten zag een uit stekend schot keurig door Bosma gestopt en nadat Ninaber een unieke kans onbenut had gelaten bracht Bakkum kort voor de rust den stand op 11. Na een lange rust volgde een spel waarbij Santpoort wat meer tot aanvallen kwam dan in de eerste helft. Een goed doelpunt van Roosen bracht Haarlem 21 voor, waarna Santpoort krachtige po gingen deed om gelijk te maken. Ninaber maakte hierbij den bal enkele malen goed vrij maar faalde in de afwerking en na geed werk van Roosen bracht Boeree den eind stand op 31. R. C. H.Stormvogels stond op een laag peil, mede in verband met het feit, dat de IJmuidênaren met een gehavende ploeg in het veld verschenen. Alleen Kraak speelde een behoorlijke partij R.C.H. was ook niet zoo goed op dreef, doch drukte na rust door toedoen van Hanse de meerderheid in drie doelpunten uit. Onze GezellenKinheim bracht vele doelpunten, maar in het veld werden vele fouten gemaakt. De Velsenaren behaalden een voorsprong van 2—0, waarna de Haarlemmers den achterstand in een 32 voorsprong omzetten. Twee maal stond O. G. nog voor, maar Kinheim maakte steeds gelijk (44). In Velsen-Noord werd I.E.V.Bloe- mendaal gespeeld en door de thuisclub met 21 gewonnen. I. E. V. stond in dezen wedstrijd met 20 voor, waarna Bloemen- daal uit een strafschop tegen scoorde. Den met belangstelling tegemoet gezienen wedstrijd E.T.O.Halfweg heeft de Hoofddorpsche ploeg met 2-1 gewonnen en zij werd ongeslagen kam pioen met een doelgemiddelde van 16-4 uit vier wedstrijden. Hoewel D. C. O. zich tegen VI. Vogels goed weerde, won laatstgenoemde ploefl met 51. SchotenT.IJ.B.B. eindigde in een zege van 32 voor de gasten, nadat Schoten met rust een voorsprong van 20 had behaald. Hiervoor hadden Geurtsen en Frantzen gezorgd. Na de hervatting kwam T.IJ.B.B. opzetten en Vessies en Snoeks (2) hadden aandeel in de overwinning. T. II. B. E. H. S. leverde voor de gasten meer moei lijkheden op, dan ze verwacht hadden. T.H.B. was goed op dreef en eerst een kwar tier voor het einde doelpuntte E.H.S. uit een strafschop. Bij T.H.B. was een doelpunt af gekeurd. R.A.P.Zandvoortmeeuwen eindig de gelijk (1—1). Uitslagen. HVCAlcmaria Victrix 11. VSVDe Ken- nemers 41. Haarlem—Santpoort 31 AFC 't Gooi 3—0. WFC—Blauw Wit 1—1. ZFC— Alkmaarsche Boys 00. RCHStormvogels 3—0. UVV-HBC 3—3. Watergraafsmeer— DWS 02. Zeeburgia—West Frisia 35. De SpartaanElinkwijk 12. GVO—Zeevogels 33. AssendelftBeverwijk 11. Verkade WSV 1930 33. TerrasvogelsWestzaan 41. Onze Gezellen.—Kinheim 44. IEVBloemen- daal 2—1. ETO—Halfweg 2—1. DCO—Vlie gende Vogels 15. SchotenTIJBB 23. RAPZandvoortmeeuwen 1—1. THBEHS 0—1. COMPETITIEWEDSTRIJDEN. In Hee renveen was Longa op bezoek en de zuide lijke ploeg won met 10. Er werd geest driftig gespeeld, doch technisch stond de strijd niet op een hoog peil. HVV zette de promotiecompetitie goed in en bracht Nep- tunus een nederlaag van 10 toe. PEC won met 10 van AGOW en Borne werd in het Oosten kampioen van de tweede klas door een zege van 10 op Hengelo. Verder won Vitesse met 20 van Rheden. PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Voor de pro motie competitie zijn gespeeld: derde klas ZaandijkZVV 10; RapiditasZwaluwen Vooruit 05; vierde klas: MFCADO 11; ZaanlandiaZilvermeeuwen 10 (Zaanlan- dia promoveert). Woesteling maakt slachtoffers te Breda. In een buitenwijk van Breda is een met een revolver gewapend persoon als een wildeman te keer gegaan. De ongeveer 22- jarige man 'heeft in den nacht het eerst een bezoek gebracht aan den landbouwer Ver schuren in de Oranjelaan, waar hij op de deur bonsde en gelastte, open te doen. Hij maakte hier echter kennis met een waak hond, waardoor hij moest verdwijnen. De man loste een schot op het beest waardoor het werd getroffen. Daarna is de man naar de woningen van de families Van Gils en Van Son in de Plaswijck gegaan, waar hij door een stukgeslagen dakraampje in de woning van Van Son wist binnen te dringen. Hij eischte van den 31-jarigen tuinder Van Son.- vader van twee kinderen, geld. Er was echter slechts weinig geld in huis. De onbe kende heeft daarna een schot gelost op Van Son. De kogel trof hem in den buik, waar door hij aan de gevolgen is overleden. Na dit misdrijf is de onbekende naar de naast liggende woning van Van Gils gegaan, waar hij een bed in brand stak. Het volgende be zoek gold den caféhouder Nous in de Dr. Batenburglaan. Ook hier werd geld geëischt. De caféhouder moest 30 gulden afstaan, wilde hij niet doodgeschoten worden. In dezelfde laan is de onbekende bij den heer Kroes, een gepensioneerde opperwachtmees ter, weten binnen te dringen. Hier is een hevig gevecht ontstaan. De heer Kroes die vrij ernstig gewond werd, is van den wilde man af kunnen komen door 60 gulden op de tafel te deponeeren. Men heeft tot dusverre geen spoor van den woesteling gevonden. NIEUWE BURGEMEESTERS De Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters be noemd: den burgemeester der gemeente Hennaarderadeel K. van der Vlis met ge lijktijdig eervol ontslag uit zijn tot dusver bekleêde functie tot -burgemeester van Fra- neker, den gemeente-ambtenaar H. Bou- wens in Den Haag tot burgemeester Tn Wijhe en den heer Ch. Kole in Nijmegen tot burgemeester in Heinkenszand. WILLY DERBY OVERLEDEN. Op Eersten Paaschdag is de onder het pseu doniem Willy Derby algemeen bekende chan sonnier W. Dieben overleden. De begrafenis geschiedt Woensdag a.s. om 1 uur op Oud Eik en Duinen te Den Haag. Dieben werd in 1887 geboren te 's Graven- hage en aanvankelijk opgeleid voor het stof feerdersvak. Na zijn militairen dienst bezocht hij Engeland, reisde als hofmeester naar Ame rika en voelde zich steeds sterker tot de klein kunst aangetrokken. Hij trad voor het eerst op in 1916, toen hij met zijn broer Lou Bandy het duo der Bandy-brothers vormde. De gramo- foon maakte Willy Derby evenals Lou Ban dy bekend en vele van zijn liedjes verwier ven groote populariteit. Hij ondernam ook een Indische tournee. Tot de bekendste nummers van Willy Derby behoorden „Moeder", „Het fiere sehooiershart" en „Aan de muur van 't oude kerkhof". KORT NIEUWS De wnd. burgemeester van Nijmegen heeft medegedeeld, dat binnenkort uit mes sing dat uit de puinhoopen van Nijmegen is opgediept, een herinneringspenning zal worden geslagen welke namens het gemeente bestuur van Nijmegen zal worden aangeboden aan allen, die medegeholpen hebben aan het opruimen van de puinen. Voorts heeft de wnd. burgemeester het initiatief genomen tot oprichting van een monument ter nagedachtenis van de geval lenen tijdens het bombardement. Het werk zal vermoedelijk na een prijsvraag worden opgedragen aan een der jongere Nederland- sche beeldhouwers, die den Prix de Rome ontvangen hebben. VELSEN I. E. V.—BLOEMENDAAL 2—1. Doorzetten en geestdrift brachten in deze ontmoeting, ondanks technisch beter spel van Bloemendaa], den Velsenaren de overwinning, die daarom volkomen verdiend was. Uitblin kers waren vooral de linksback van de gasten en Van Tunen, die het I.E.V.-doel weer mees terlijk verdedigde. De gasten trachtten direct aanvallend te overrompelen, maar I.E.V. weerde zich flink, waardoor het initiatief van Bloemendaal werd te niet gedaan. Hierna volgden snelle over en weer gaande aanvallen, bij een waarvan Nieu- wenhuizen eens precies tegen den doelman schoot. Het woord was thans aan I.E.V. Een goede voorzet van Schavemaker schoot Nieu- wenhuizen, in buitenspelpositie, in. Even daarna, ongeveer na 25 minuten spelen, her haalde zich dit moment, doch nu kopte de I.E.V.-middenvoor netjes in (1-0). Na de hervatting zat Bloemendaal er beter op en toonde een betere technische vaardig- Internationale bokswedstrijden te Am sterdam. Luc van Dam, kampioen mid dengewicht van Nederland, in zijn partij tegen den kampioen van Vlaanderen, Henri Lagrou, tijdens de bokswedstrijden, welke door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeids front werden georganiseerd. (C.N.F./Noske Pax c) heid. Stals redde eenmaal door talmen van een aanvaller van de gasten. Daarna ging de strijd vrijwel gelijk op. I.E.V. had geen succes met te kort spel en slecht plaatsen. Een schot van Schoort werd goed gestopt. Bloemendaal werkte hard; de rechtsbinnen zag zijn schot gekeerd. 20 Minuten voor het einde nam Scha vemaker een goeden hoekschop; De Jong nam de bal ineens op zijn slop en geholpen door een back maakte hij een prachtig doelpunt (2-0). Een strafschop in deze periode van I.E. V.-overwicht werd door Bloemendaal inge schoten (2-1). RIJWIEL ONTVREEMD. Een inwoner van Beverwijk deed bij de politie aangifte van diefstal van een rijwiel, hetwelk hij voor een perceel aan den Schulp weg had geplaatst. Er wordt een onderzoek ingesteld. BEVERWIJK V.S.V.Kennemers 41. Van den aftrap gaven de Beverwijkers dapper strijd. Zij moesten dit ook, want terstond bleek dat VSV dat met eenige invallers uitkwam, hel spel beter speelde waartegenover de gasten slechts enthousiasme en taai verdedigen, konden stellen, Koldewijn c.s. maakten gebruik van de buitenspelval, een gevaarlijk wapen waarmede aanvankelijk succes werd geboekt. Het bleek te gen het flitsende spel van VSV niet voldoende. Sterk doelpuntte na een fraaien aanval. De druk op het doel van Kennemers bleef aanhouden. Doelman Bosma weerde zich dapper, tot twee maal toe stopte hij felle schoten van Sterk op fraaie wijze, doch na een snelle doorbraak: van Van Zand werd hij opnieuw gepasseerd. Slechts eenmaal ontstond werkelijk gevaar voor VSV toen Albers zich zeer goed vrij speelde en alleen voor doelman Bol staande rakelings over schoot. Tot groote daden was de Beverwijksche voor hoede ook al niet in staat vooral omdat de mid denvoor zeer zwak speelde. Wel gaf Kennemers in de tweede helft beter partij maar het was VSV, dat het eerste succes had. Uit een door Van Zand fraai genomen hoekschop kopte Pieterman in en via den rug doelman Bosma verdween de bal in het doel. Nog gaf Kennemers den moed niet op, wist zelfs, toen VSV wat toegaf, een meerderheid te verkrijgen en een doelpunt te maken door Bleeker maar toen Bosma een ver schot van Gevel verkeerd beoordeelde en de bal over zijn hoofd in het verlaten doel zag verdwijnen was er voor De Kennemers geen redden meer aan. ASSENDELFT—BEVERWIJK 1—I. Spoedig waren de Wijkers voor het vijan delijke doel, waar de achterhoede ten koste van eenige vrije trappen het doel voor door boring bewaarde. In het elftal der thuisclub speelden wel eenige goede krachten, doch tech nisch was Beverwijk beter. De aanvallen der W-kers waren prachtig opgezet, doch de voor hoede had geen succes. Assendelft werd geheel in de verdediging teruggedrongen en hield tot de rust stand (0-0). Na de hervatting volgde weer een sterk overwicht van Beverwijk, dat steeds aanvallen opzette. Onverwachts brak Assendelft door en een der achterspelers van Beverwijk maakte hands. De strafschop werd ingeschoten (1-0). Enkele minuten later maakte Beverwijk gelijk, maar het doelpunt werd af gekeurd. Het was echter slechts uitstel, want !wat de voorhoede van Beverwijk niet kan, deed Maenhout uit de halflinie; hij loste een keihard schot, dat onhoudbaar bleek en de stand was 1-1. Op het doel van Assendelft werden eenige hoekschoppen genomen, echter zonder resultaat. De verdiende overwinning voor de Wijkers bleef uit en tenslotte was As sendelft tevreden met dezen uitslag. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 12 APRIL 1944 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Marschen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 3.00 BNO Nieuws. 8.15 Orgel spel en gram.muz. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Omroep-onkest en solist. 9.45 Gedsd. Uitz. 10.00 Salonorkest. 10.45 Bloemen en kinde ren. 11.00 De Melodisten, 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 De Melodisten en solist. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Musette-orkest en soliste. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Cello en piano. 14.40 Meisjes- en kinderkoor. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Septet Jonny Ombach en solist. 18.45 Uitz. van den Nederlandschen Volksdienst. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Viool en clavecimbel. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Omroep Symphonie Orkest en solisten. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 21.05 Mo zart's reis naar Haarlem. 21.30 Omroep Symphonie Orkest. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Orkest Klaas van Beeck. 17.30 Soldaten- funk „Nord-West". 18.30 Symphonische dansen sen Beethoven en Dvorak. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Vooravond-rhyt'hmen. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20.30 Eigen werk. 21.15 Kerkorgelcooncert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. 22.15 Zie programma Hilversum I, 22.29 De stem van het Rijik.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2