Haarlemsche Courant Nieuw succes voor de Duitsche luchtafweer. 102 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. 289e Jaargang No. 85 Bureaux: Groote Houtstraat »3. X«l. Advert. 10724, Redactie lOtee Postgiro 13405S Haarlemscue ct, Haarlem öt)kastoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Rsotdndacteur: r. C. Derfes Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 12 April 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. l»TIi Kantoor iJmuiden; Rembrandtlaan 51. IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Dam la te, Haarlem K ilfl Duitschers forceeren flank van het Sovjetleger in de Boekowina. Zware gevechten op den Krimi Stoottroepen dringen stellingen der Geallieerden in Z..Italië binnen. Britsche commandotroep op Westkust van Rhodos vernietigd. Naar zoojuist bekend wordt, hebben de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten opnieuw een groot succes behaald in den strijd tegen de formaties Amerikaansche bommenwerpers, die Dinsdag onder bui tengewoon krachtige jagerbescherming Noord- en midden-Duitschland waren bin nengevlogen. Volgens de tot dusverre ontvangen nog on volledige rapporten staat de vernietiging van tenminste 102 Amerikaansche vliegtuigen,waar van 92 viermotorige bommenwerpers, vast. Verwacht kan worden, aldus verneemt het D.N.B., dat dit aantal nog zal toenemen. Bo vendien is een onbevestigd aantal Amerikaan sche bommenwerpers, naar door Duitsche sche pen werd waargenomen, boven de Oostzee neergestort. De Amerikaansche luchtmacht heeft mede gedeeld, dat zij bij de operaties van Dinsdag legen het Duitsche gebied 80 vliegtuigen heeft verloren, waaronder 64 bommenwerpers. Het aantal op 10 April en in den nacht van 10 op 11 April neergeschoten Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen is tot 35 gestegen. Niet minder dan 5 Amerikaansche bommenwerpers landden in den loop van Dinsdag op Zweedsch gebied. De bemanningen zijn zonder uitzon dering ongedeerd. Omstreeks 15.00 uur spron gen uit weer andere Amerikaansche bommen werpers, die Zweedsch gebied passeerden, vier leden der berrianning met behulp van para chutes neer. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Noordelijke front van de Krim du ren de zware gevechten met overmachtige vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrach ten voort. Ten Zuidwesten en Westen van Odessa trokken onze troepen zich op de be volen doelen terug. Ten Noordoosten van Tiras pol werd een vijandelijke penetratie afgegren deld. Ten Westen van Orhei werd een pene- tratieplek uit de laatste gevechtsdagen ver nauwd. In de Oostelijke Boekowina hebben Duit sche pantserformaties sterken tegenstand der bolsjewieken gebroken, drongen in de flank van vijandelijke aanvalsgi-oepen en brachten hun met Roemeensche troe- uen uiterst zware verliezen toe. In het gebied ten Zuiden van Stanislau hebben Duitsche pantsergcenadiers tezamen met Hongaarsche bergtroepen dé tijdelijk ver loren gegane stad Delatyn aan den vijand ontrukt. Tusschen Tsjernowitz en Brody werd de zuivering van het terrein van verstrooide vijandelijke strijdkrachten, die zich hardnek kig weren, voortgezet. Het dappere garnizoen van Tarnopol hield stand tegen aanhoudend sterke vijandelijke aanvallen. Ten Zuidoosten van Ostrof stormden de bolsjewieken na het aanvoeren van versche strijdkrachten weer te vergeefs op onze stellingen los. De zuivering van een plaatselijke penetratie is nog aan den gang. Ten Zuiden van Pleskau vielen de Sovjets ook Maandag niet weer aan. Sinds den 31sten Maart hebben hier Duitsche troepen onder het opperbevel van den generaal der artillerie Loch en onder leiding van den luit.-generaal Matzky de doorbraakpogingen van verreweg overmachtige vijandelijke infanterie- en pant serformaties verijdeld en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toege bracht. O.a. werden 306 vijandelijke pantser wagens en stukken stormgeschut, alsmede 121 vliegtuigen vernietigd. In deze gevechten heb ben zich de Opper-Silezische 8e divisie jagers onder leiding van den luit.-generaal Volcka- mer von Kirchensittenbach alsmede eenheden stormgeschut onder majoor Ernst Schmidt bij zonder onderscheiden. In het resultaat van den afweerslag heeft de luchtvloot van den generaal der vliegers Pflugbeil een op den voorgrond tredend aandeel. Vliegende forma ties onder leiding van kolonel Kühl en een regiment luchtdoelgeschut onder luit.-kolonel Bulla hebben zich bijzonder onderscheiden. In verscheidene sectoren van het Italiaan- sehe Zuidelijke front drongen stoottroepen krachtig versterkte vijandelijke stellingen bin nen en vernietigden talrijke kazematten en steunpunten van den vijand met de bezettin gen. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor een aantal gevangenen. Italiaan- sche torpedovliégtuigen hebben Maandagnacht voor Anzio een vijandelijk transportschip tot zinken gebracht. Een aan de Westkust van Rhodos gelande Britsche commandotroep werd in een gevecht tot den laatsten man vernietigd. Bij de afweer van vijandelijke bomaanval len op doelen in de bezette Westelijke gebie den werden op 10 April en Maandagnacht 29 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Nadat een vrij zwakke formatie vijandelijke vliegtuigen overdag het gebied van Noord- west-Duitschland was binnengevlogen, zijn Maandagnacht Britsche storingsvliegtuigen ge vlogen naar West- en midden-Duitschland. De positie van Nahas Pasja. In politieke kringen te Cairo verklaart men, dat de Egyptische buitenlandsche politiek na een groote activiteit in de afgeloopen weken op een dood punt is gekomen. Het pan-Arabi- sche congres, dat onder auspiciën van Nahas Pasja zou worden gehouden, is niet bijeen ge komen. Men krijgt steeds meer den indruk, dat Nahas Pasja het initiatief en de leiding in de kwesties der Arabische eenheid gaat ver liezen. Uit talrijke maatregelen en verklarin gen der regeering krijgt men den indruk, dat zij voor haar positie strijdt. Talrijke als gevolg van den oorlog nood zakelijke onaangename maatregelen alsmede de geheele tijdens den oorlog ontstane poli tieke constellatie in de Middèllandsche Zee hebben de politieke positie van Nahas Pasja ondermijnd en de populariteit van de Wafel partij in het tegendeel doen verkeeren. Eerste betaling voor terreur op Schaffhausen. Officieel wordt medegedeeld, dat de gezant der Ver. Staten te Bern aan den chef van het politieke departement op 10 April als eerste betaling voor het herstel van de schade, ont staan door het bombardement van Schaffhau sen, een wissel ten bedrage van een millioen dollar heeft overhandigd. Eden en Stettinius bijeen. De besprekingen tusschen Eden en Stettinius zijn Maandag begonnen. In een communiqué, dat na de conferentie werd verstrekt, wordt gezegd, dat alle kwesties van de buitenland sche politiek besproken zijn. De Amerikaan sche ambassadeur te Londen, Winant, heeft aan de besprekingen deelgenomen. Critiek op de rede van Hull. De rede van den Amerikaanschen minister Cordeil Huil ontmoet in de Amerikaansche pers en in politieke kringen veel kritiek. Een der bladen schrijft: de minister van buiten landsche zaken gunt ons maar een korte blik op onze politiek jegens Frankrijk en Italië. Zijn rede is noch geheel duidelijk, noch vol komen ondubbelzinnig. Roosevelt en Huil zijn niet door God uitverkoren om het lot van Frankrijk te controleeren. De rede van Huil gericht tot de neutralen wordt in Londen noch in Washington be schouwd als een holle frase. Men verwacht veeleer een verscherpten druk op de neutrale landen, Zweden, Spanje, Portugal, Turkije en Ierland. Men gedooft in politieke kringen te Londen, dat de meening dat Hull's dreigement aan het adres der neutralen het „begin zou kunnen zijn van een economisch en politiek offensief" tegen de neutrale staten, juist is. Zware verliezen van Nieuw Zeeland. De Manchester Guardian schrijft, dat Nw- Zeeland tot dusverre in dezen oorlog in ver houding tot zijn bevolkingscijfer de zwaarste verliezen heeft geleden. Het heeft ten minste tweemaal zooveel gesneuvelden als Australië en vijfmaal zoo veel ais Canada. Deze verlie zen zijn ontzettend voor een zoo dun bevolkte staat. De Australische minister van oorlog heeft verklaard, dat tot dusverre slechts 5 procent van de Japansche troepen tegen de Britsche, Australische en Amerikaansche troepen in den strijd is gebracht, terwijl vrijwel de geheele Japansche vloot nog „stukgeslagen" moet worden. Het gaat er thans om, wie het het langst kan uithouden, en de Geallieerden heb ben geen overvloed aan potentieel. Wapenstilstand en rantsoeneering. In een door de Leader gepubliceerd inter view heeft kolonel Llewellyn, de 'Britsche minister van voedselvoorziening, verklaard, dat de rantsoeneering van levensmiddelen na een wapenstilstand nog lang zal voortduren. Llewellyn zeide, dat hij, ofschoon hij van na ture optimist is, een tijd ziet komen, waarin het Engelsche volk nog minder voedsel ter beschikking zal hebben dan op het hoogtepunt van de Duitsche duikbootblokkade. Op het oogenblik is het bijzonder slecht gesteld met de vet-, vleesch- en kaasvoorziening. Vet heeft Engeland vroeger grootendeels betrok ken uit de landen, die tengevolge van de Duitsche bezetting niet meer voor de voorzie ning van Engeland in aanmerking komen. Wel wordt in West-Afrika moeite gedaan om dit verlies te compenseeren, maar men kan toch maar juist het hoofd boven water houden. Keuringen Waffen SS en andere formaties. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der oplei- ling, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlich tingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de na volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April. 9-14.00 u., Botterdam, Deutsche Oberschule, Wester laan 2, 17 April, 9-12.00 u., Den Bosch, Hotel Nrd.-Brabant, Markt 45, 15-18.00 u., Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16, 18 April, 9-12.00 u„ Arnhem, Café Royal, 15-18.00 u., Zwolle, Hotel Gijtenbeek, 19 April, 9-12.00 u., Groningen, Heerestraat 46, 15-18.00 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 20 April, 9-14.00 u., Amsterdam, Dam 4, 21 April, 9-14.00 u„ Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245, 22 April. 9-14.00 u., Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. •<v Polen contra joden. De uitgeweken Poolsche regeering te Lon den heeft medegedeeld, dat een speciale com missie een onderzoek heeft ingesteld naar de klachten over anti-semietische gevoelens in de „Poolsche strijdkrachten". Daarbij is gebleken dat in eenige gevallen de klachten gerecht vaardigd waren. De commissie beveelt aan, de elementen in kwestie te straffen. Tevens heeft generaal Soskowski zich in een dagorder over deze zaak uitgelaten en verklaart, dat men de desertie der joden evenzeer moet brandmer ken als het onvriendelijke optreden der „Pool sche troepen" en maatregelen daartegen moet nemen. Bij onze Vrijwilligers. Uiterst behoedzaam naderen onze mannen de vijandelijke stellingen, (SS FK Büschel/O/H P. c) KORT NIEUWS In het graf van den Egypti- schen koning Se- sostris IV heeft men een aantal graankorrels ge vonden, die teza men met een mummie naar Frankrijk werden gebracht. Men heeft deze korrels uitgezaaid, die volkomen kiem krachtig bleken te zijn. Deze zaden zouden 41 eeuwen oud zijn. Naar uit Hai fa gemeld wordt, zijn daar 60 Joden in verband met de ontdekking van een geheim wa pendepot, gear' resteerd. Persberichten maken melding van een uitbrei ding der malaria epidemie in Sy rië; 132 dorpen zijn geheel aange tast, 400.000 men schen liggen ziek. De broer van Léon Blum, Mar- del, is te Toulouse met zijn echtge- noote, wier meis jesnaam Oppen heim luidt, door de Fransche poli tie gearresteerd. Het echtpaar had zich valsche af- stammingspapie- ren toegeëigend. George van Griekenland heeft het ontslag van zijn regeering Tsuderos aan vaard en staat op het punt, naar Cairo te vertrek ken. Na de weige ring van Sophocles Venizelos is den koning verzocht, Georges Rousses te 'belasten met de vorming van een nieuwe „regee- ring". Onthulingen van Kravtsjenko. De tot de Sovjet-ambassade te Washington behoorende kapitein Kravtsjenko is na zijn op zienbarende onthullingen over de ware plan nen van Stalin in de Amerikaansche pers door den bolsjewistischen ambassadeur in de Ame rikaansche hoofdstad tot deserteur verklaard. Zoolang echter zijn pas en diplomatenvisum geldig zijn, staat kapitein Kravtsjenko onder de bescherming der Amerikaansche autoritei ten. Kravtsjenko heeft als deskundige op het ge- bier van metaalertsbewerking jn de Vereenig- de Staten inkoopen gedaan tot een bedrag van veie millioenen. Hij is sedert 1929 lid van de Russische communistische partij en voor zijn komt naar Amerika, directeur van een groop groote industrie-emplacementen te Moskou. Kravtsjenko verklaarde dat hij thans geen mogelijkheid meer ziet om de dubbelzinnige politieke manoeuvres van Moskou te steunen. De Sovjet-regeering heeft de Komintern slechts formeel ontbonden; in werkelijkheid verleent die nog altijd steun aan de commu nistische partijen in andere landen. De Sovjetregeering heeft geen ernstige po ging gedaan om het Russische volk ook maar de meest elementaire vrijheid te verschaffen. Veeleer is dat volk het voorwerp van onbe schrijflijke onderdrukking en terreur. De heerschers van het Kremlin bereiden reeds thans een nieuwe generatie voor een nieuwen oorlog voor. Kravtsjenko, die zich onder de bescherming van de openbare meening der Ver. Staten stelde, gaf uiting aan zijn overtuiging, dat de meerderheid van het Russische volk zijn ge voelens deelt. Partisanen in den rug der Sowjets. Hel dagblad „Za Rodinu" te Riga meldt, dat in den rug der Sovjet-legers groepen van partisanen opereeren, die zich als lawi nes op de bolsjewisten werpen. Deze anti- bolsjewistische partisanen-beweging is be gonnen ™n Trans-Kaukasië, heeft zich over het Noordelijke deel van den Kaukasus ver plaatst en vervolgt thans de Sovjet-Rus sische legers verder naar het Westen. Ten Westen van Tsjerkassy hebben deze partisgnen-troepen de 23e Sovjet-Russische pantserbrigade tot den strijd gedwongen, ten Oosten van de Pripet-moerassen hebben zij een bolsjewistisch vliegveld overvallen en een aantal vliegtuigen weten te bemach tigen. Deze partisanen beschikken over pantser en motorwagens en lichte artillerie. Belang wekkend is, dat in hun rijen ook vroegere bolsjewistische partisanen strijden, meest in het gebied van Tsjernikof. In Rilskaja kwam het tot hevige gevechten met de Sov- jetlegers. Daar de bevolking de anti-boisje- wistisché partisanen met alle kracht steunt, worden naar de gebieden, waar zij operee ren, speciale G.P.Oe-afdeelingen gezonden, welke onbarmhartig tegen de bevolking op treden. FABRIEK LIET MELK BEDERVEN. Een melkproductenfabriek te Groningen liet een groote partij z.g. aanvuilingsmelk gérui- men tijd na ontvangst staan en weigerde ver volgens de melk te verwerken, z.g. omdat de tanks vol zouden zijn. De melk zou waarschijn lijk tot tweede soort melkpoeder verwerkt moeten «-rden. In deze bestemming zag' de onderneming geen voordeel, reden waarom zij op de geschetste wijze handelde. Later bleek, dat de melk intussehen bedorven was. Het Centraal College voor de Tuchtrecht spraak heeft de uitspraak van den Tuchtrech ter, waarbij de fabriek voor haar ergelijke handelwijze veroordeeld werd tot een boete van 2000 en betaling van een waarborgsom van 3000 voor den tijd van twee jaar en de directeur tot een boete van 500.bevestigd. Dezelfde onderneming werd ter verantwoor ding geroepen voor het feit, dat zij haar tanks voor aanvuilingsmelk niet behoorlijk had ge reinigd, waardoor groot gevaar voor bederf van melk ontstond. De directeur kreeg een boete van 300..terwijl de onderneming een boete van 1000.en een waarborgsom van 2000.te betalen kreeg. ZWARE STRAFFEN WEGENS CLANDES TIENEN VEEHANDEL. Een landbouwer te Sloten, die een aantal schapen en een vijftal runderen clandestien had verhandeld, is door den tuchtrechter een boete van 3500 opgelegd, met verbeurdver klaring van 37 in beslag genomen schapen. Bovendien werd de man veroordeeld tot voor waardelijke inlevering van zijn vee- en scha penboekje voor zes maanden. Een landbouwer te Veenendaal, die drie run deren in den sluikhandel had gebracht, werd veroordeeld tot een boete van 1000 met verbeurdverklaring van twee in beslag geno men koeien. Een veehandelaar uit Buitenpost, die clan- destienen verkoop van enkele runderen arg listig had trachten te maskeeren, kreeg een boete van 1200.met intrekking van zijn erkenning als erkend marktveehandelaar voor zes maanden en voorwaardelijke intrekking van zijn erkenning als veehandelaar, eveneens voor zes maanden. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Het radiopraatje, dat Max Blokzijl Donder dag zal houden, heeft tof titel „Gesprek met den Amsterdamschen Nurks". KORT NIEUWS. In de haven van Beiroet is op 5 Maart een Britsch oorlogsschip in de lucht gevlo gen. Verscheidene personen werden gedood. In plaats van den vroegeren vrijwilli- gen arbeidsdienst voor vrouwen is in Hon garije thans de weermachtsdienstplicht voor vrouwen ingevoerd.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1