as s V/ICKS KALK met D H es CO u «O C u S U mum fi CO Het gobelin, dat is overgedragen aan het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten te Den Haag. (C.N.F./Dingjan Pax c) KORT NIEUWS In den Slot- berg van Graz heeft men dezer dagen een druip steengrot ontdekt, waarin zich scher ven van middel- eeuwsch vaatwerk bevonden. Van het verwulf han gen prachtige, hel dere druipsteen kristallen af. De beeldhou wer Petrucci te Weenen heeft glaslichamen met plastisch werken de holle vormen uitgevonden. Door dit nieuwe procédé is het mogelijk, glas te gebruiken als grondstof voor het vervaardigen van plastieken. Gobelinkunst. Dezer dagen is het departement van Volks voorlichting en Kunsten in het bezit gekomen van een fraaie gobelin, waarvan we hierboven een afbeelding geven. Het stelt een duinland schap voor met alle daarin levende vogels en planten. Het tapijt werd vervaardigd door 4 meisjes, die er ongeveer 13 maanden aan heb ben gewerkt. Op een persconferentie heeft de heer Semey dezer dagen een toelichting gegeven op dit kunstwerk. Hij deelde daarin mede, dat wij in ons land nauwelijks nog tien wevers zul len hebben, die zulk een tapijt kunnen maken. Vroeger waren er, vooral in de Zuidelijke Nederlanden, duizenden tapijtwevers en be roemd waren de tapijten uit Arras, Brussel, Oudenaerde en Doornik. De bloeitijdperken van wandtapijtkunst gaan samen met het veldwinnen van nieuwe ge dachten. Zoo kwam er in Duitschland na het aan de macht komen van Hitier weer groote belangstelling voor het wandtapijt. De tech niek der Duitsche weverijen staat echter ach ter bij die in Nederland. Wij werken met spoe len, in Duitschland wordt de naald daaren tegen aangewend. 9 Het hierboven afgebeeld wandtapijt is 3x4 M De opleiding van weefsters en wevers vormt een groot probleem. Men moet oog hebben voor kleuren en kunstgevoel. Het lichtecht kleuren der wol is verder een belangrijke fac tor. Bij gebrek aan beter bezigt men thans een nieuwe kleurstof, de aiiseryne, die echter goed voldoet. - Het aanschaffen van een gobelin vergt een niet onbelangrijk geldelijk offer. Daarom zal het nog wel even duren, voordat het interieur onzer woningen door wandtapijtkunst wordt opgesierd. ^Iaar als de belangstelling voor deze oude volkskunst weer wordt verleven digd, is er ongetwijfeld reeds veel gewonnen. FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft Dinsdag failliet verklaard: C. G. M. van 't Hoff, slager, wonende te Beverwijk. Begijnenstraat no. 13. Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. Rechter commissaris is Mr. J. P. Petersen, te Haarlem. Door het verbindend worden der Slot- Uitdeelingslijst is geëindigd het faillisse ment van P. J. R. van Grieken, meubelhan delaar, Jansstraat 51, te Haarlem. Curator Mr. A. Beets, CONCERT VAN „APOLLO" Zaterdagmiddag geeft de Arb. Mandoline club Apollo" directeur de heer Joh. B. Kok, een concert in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Medewerking ver- leenen mej. Riek van Veen. alt, en de hee- ren L. Kransmer, piano en G. N. Spaan, fluit. „DOOR INSPANNING UITSPANNING" In de ledenvergadering van bovenge noemde tooneelvereeniging, werd het be stuur als volgt samengesteld: J. van Dam, voorzitter-secretaris, A. Wouda, penning meester, L. Ruifrok 2de secretaris, P. Wouda en J. Zwart commissarissen. De pen ningmeester gaf een overzicht van den ge zonden financieelen toestand waarin D. I. U. verkeert, waarop besloten werd een belang rijk bedrag te reserveeren voor de herden king van het 75 jarig bestaan. Het tooneel- seizoen 1943-'44 zal op Woensdag 7 en Don derdag 8 Juni in den Stadsschouwburg wor den besloten met twee opvoeringen van „Er was een steenhouwer" blijspel in 3 bedrij ven door J. W. v. d. Heiden en Henk Bak ker. Regie Jan van Dam. Hoofdredacteur: F. C. Derta. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. H. Kuiper. Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer H'stede. Buiten land: J. c. van der Laag. H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. O^la lis uw winkelier U aan een busje Sukretten kan helpen, wee3 er dan zuinig mee, want het is nog evenals vroeger het ideale vervangingsmid del voor suiker. Wie geen suiker mag gebruiken, kan zich onder inzending van een dok tersattest, rechtstreeks tot Chefaro Rotterdam wenden. Indien eenigs- zins mogelijk wordt hij dan regel matig aan Sukretten geholpen. Chefaro - Rotterdam Geïnterneerde burgers in Ned. Indië. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Ned.-Indië geïnter neerde burgers van Nederlandsche nationali teit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familie leden of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aan duiding omtrent leeftijd en beroep. Laarhoven, J. J. van, 46, administrateur; Laarkrafft, A. M. P. C., 50, leeraar; Lagh, G. H. de, 50, werkzaam bij dep. van Waterstaat; Lammens, C. A., 56, ingenieur of machinist; Land, W. van der, 43, werkz. bij petroleum Mij,; Landweer, A. S., 59, werkz. bij petro leum Mij.; Landzaat, D. J., 52, koopman; Landzaat, G. E. Junior, 19, student; Langers, J. H., 37, employé bij scheepvaart Mij.; Lan- gevoort, A.. 59, gepensionneerd; Lanjouw, J. C., 19, student; Lanooy, J. C., 55, leeraar; Lechner, E. A. B.. 56. gepensionneerd: Lede- boer, J. L. A., 60, ingenieur of machinist; Leeuwen, F. van, 49, leeraar; Leeuwen, J. H. van, 53, zonder beroep; Leeuwen, N. van, 20, zonder beroep; Leever, H., 52, koopman; Lennep, H. van, 52, directeur; Lentink, P. J., 24, zeeman; Lentze, J. M., 53, gepensioneerd; Leroux, E. L., 55, directeur van school; Let- schen, H. C. F., 34, metaalbewerker; Leu, J. A. de, 49, planter; .Leusehen, F. G., 58, ge pensionneerd; Leuwener, A., 59, koopman; Leye, J. L. J. van der, 42, radio-techn. ing.; Leyte, G., 28, slager; Lezer, L. A., 47, boek handelaar; Libbenga, T., 59, gepensioneerd; Lierop, M. van, 19, student; Ligt, R. C. de, 52, directeur; Ligtermoet, C., 35, electriciteits- maatschappij; Lina, A. J., 43, metaalbewer ker; Linschoten, J., 18, geestelijke; Linscho- ten, J., 18, student; Lion, H., 53, boer; Lion, J., 54, administrateur; Lisealtjet, L., 19, stu dent; Lokkers, P. W. G., 52, accountant; Loo- huis, T., 44, winkelier; Loon, H. J. van, 49, fabrikant; Loupias, F., 19, zonder beroep; Loyen, J. A., 45, chef; Lubbers, W. G. G. P., 57, chef; Lubbins, W. L., 48, fabrikant; Wes- selius, Pieter, 47, leeraar; Westera, J. G., 53, ingenieur of machinist; Westra, L C. J., 52, klerk; Wetering, J. H. van, 50, leeraar; We tering, J. H. M. van, 19, leerling; Wetering, F. H. van de, 47, priester; Wetters, Jan, 41, klerk; Weyergang, Edgard, 38, klerk; Wey- henke, L. W., 51, directeur; Weyler, H. W., 52, klerk; Weyling, Paulus, 25, student; Weynen, T. L. M., 43, klerk; Wichem, R. J. van, 19, zonder beroep; Wiers, Hubertus, 40, zonder beroep; Wigersma, Henri, 40, bakker; Wiggers, B. H. J., 40, opzichter; Willeboordse, Jacob, 25, zeeman; Willems, A. J. G., 44, leeraar, Willems, P. J. E., 39, opzichter; Wil- lemse, Karei, 53, klerk; Wilson, H. J., 31, civiel ingenieur; Winia, G. C., 33, werkman: Witt, W. B., 57, klerk: Woesten, J. II. M., 35, accountant; Woesthoff, H. P. E., 38, klerk; Wolffvoets, J. J. 51, hoofd-accountant; Wolfs, G. W., 57. sergeant; Wolsleger, Willem, 54, klerk; Woortman, J. S. J., 56, koopman: Wortman, J. M., 60, hoofd-aecountant; Wurf- bain, M. H. O., 43, accountant; Wijk, Eildert van der, 46, opzichter; Wijk, Hendrik van, 18, leerling; Wijk, Joris van.- 35, opzichter; Wijmenga, Sjoerd, 50, leeraar; Wijngaard, M. A. van den, 19. student; Wijnstok, Willem van, 18, leerling; Wijtman, Abraham, 25, 3e machinist; Zandstra, P. H., 44, leeraar; Zee. Bert van der, 18, student; Zeggers, G. J. W. 33, koopman; Zeiler, Louis, 60, koopman; Zeldenrust, Hartog, 58, klerk; Zeper, M. E. P., 52, klerk; Zerner, Louis. 49, koopman; Zewald, Jan, 56, accountant; Zoest, L. G. S., 19, leerling; Zoetmulder,. E. A.. 54, zonder beroep; Zoetmulder, H. C., 46, leeraar; Zomer, Tiene, 31, zeeman: Zuidert, Kobus, 40, ass.- inspecteur van politie; Zuylen, V. E. van, 21, drukker; Zwiers, K. W. V., 27, werkman en Zwijsen, A. J. L. M., 45, hotelhouder. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e afdeeling van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, te 's-Gravenhage, onder op gave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. PIANO-AVOND GEORGE VAN RENESSE Onder auspiciën van de Haarlemsche Or kest Vereeniging zal de pianist George van Renesse Dinsdag 18 April a.s. een populaire piano-avond geven in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Het programma luidt: Fantasia in c-moll, Praeludium und Fuge in Es gr. terts en Praeludium und Fuge in bes-moll van J. S. Bach; de Sonate in Es gr. terts van Jos. Haydn en de Wanderer-fantasie in C. gr. terts van Fr. Schubert, Nocturne in c. kl. terts en Scherzo in as kl. terts van Fr. Cho pin; Arragonnaise en Andalusia van M. de Falla en Cordoba en Seguidillas van I. Al- bemz. KORT NIEUWS Sinds Juli van het vorige jaar speurde de Helmondsche recherche naar de verblijf plaats van den 21-jarigen M. v. d. R., die destijds kans had gezien uit het politiebu reau te ontsnappen. Hij was gearresteerd wegens rijwieldiefstal en clandestiene slachting. Toen dezer dagen de recherche een inval deed in de ouderlijke woning, werd de jongeman daar aangetroffen. Hij trachtte wederom te ontvluchten, doch werd daarbij door een revolverschot zoo ernstig in den buik getroffen, dat hij in een zieken huis moest worden opgenomen. Het 6-jarige dochtertje en het 3-jarig zoontje van de familie v. d. Horst te Den Bosch stieten spelenderwijze een ketel met kokend water om, welke op een kacheltje stond. Beide kinderen kregen den kokenden inhoud over het lichaam en moesten met zware brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht, waar het jongetje is over leden. Een bewoner van de Van Noordtkade te Amsterdam ontdekte dat de 61-jarige schipper van een aak en zijn 60-jarige vrouw bewusteloos in de kajuit lagen. Bij onderzoek bleek kolendampvergiftiging de oorzaak te zijn. Beiden werden naar het Westergasthuis overgebracht, waar de vrouw korten tijd later overleed. De toe stand van den man is zorgwekkend. De 37-jarige B. uit Rotterdam was tijdens de Paaschdagen bij zijn zuster in Bussum gelogeerd. Op onverklaarbare wijze is hij uit een raam van de bovenverdieping gevallen en met het hoofd op een kelder- rooster terecht gekomen. In zorgwekkenden toestand is hij naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. In Den Haag heeft de politie een inval gedaan in een huis aan de Eschdoornlaan. waar gelegenheid werd gegeven tot hazard spel. Een der bezoekers vluchtte naar de tweede verdieping en sprong uit een raam op straat, waar hij met een dubbele dijbeen breuk bleef liggen. Negentien andere perso nen werden geverbaliseerd. ORGELBESPELING GROOTE KERK. Morgen. Donderdagmiddag, geeft de stads organist, de heer George Robert van drie tot vier uur een orgelbespeling in de Groote Kerk. Het programma luidt: 1. „Preludium en Fuga Es gr. t." van J. S. Bach: 2. Variaties „Est ce Mars" van J. P. Sweelinck; 3. Sonate da Chiesa van H. Andriessen: 4. „Suite du deuxième ton" van L. N. Clérambault; 5. Pièce héroïque van César Franck (op verzoek). Korfbal WEDSTRIJDEN OM HET A.K.B.-SCHILD. Het afdeelingstwaalftal kwam door twee over winningen tegen Noord-HoUa'nd in de finale om het A.K.B.-schild. De eerste wedstrijd tegen Am- tsterdam 2 werd met 31 gewonnen. Haarlem was voortdurend sterker en R. Walgien kon reeds spoedig tweemaal doelpunten. Eerst toen Si- brandi 30 had gemaakt, kon Amsterdam een tegenpunt maken. Ook in den wedstrijd tegen de G.U.K.B. was Haarlem overwegend in de meer derheid en na 5 minuten had Haarlem door W. Klasen een voorsprorfg, welke in de tweede helft door mevr. WalgienWouterse tot 20 werd vergroot. Haarlem kwam in de finale tegen Noord-Holland. R. Walgien kwam na 10 minuten spelens vrij, doch na 5 minuten maakte Noord- Hoiland reeds gelijk. In de volgende minuut nam Noord-Holand zelfs de leiding. Hoe Haarlem ook zwoegde, de gelijkmaker bleef uit. Zelfs in de laatste minuut vergrootte Noord-Holland den voorsprong tot 13. DREEFSCHOOL 1 en 2. TEYLER- SCHOOL en ULO B WINNEN. Zaterdag werd een aanvang gemaakt met het school- korfbaltournooi. Winnaars werden de Dreef school 1 en 2 en Teylerschool, welke Zater dag 22 April in de halve finales zullen ko men. ULO B werd kampioen van de Ulo- afdeeling. De uitslagen waren: v. Zeggelenschool Bruchschool 70; Dreefschool 1Tettero- deschool 2—0; Bruchschool 2Dreefschool 1 05; Tetterodeschool-v. Zeggelenschool 10; v. ZeggelenschoolDreefschool 1 11 TetterodeschoolBruchschool 2—0; Tey lerschoolMr, Thielschool 11: Lorentz- school 2Bruchschool 1 03; Mr. Thiel schoolLorentzschool 2 10: Bruchschool 1—Teylerschool 0—3; TeylerschoolLo rentzschool 2 50: Bruchschool 1Mr. Thielschool 00; Pr. HendvikschoolLin- schotenschool 0—1; Dreefschool 2Lorentz school 1 20; LinschotenschoolDreef school 2 12; Lorentzschool 1Pr. Hen- drikschool 00; Pr. HendrikschoolDreef school 2 01; Lorentzschool 1-Linschoten school 2—0; Ulo b—Ulo c 1 5—3. HAARLEM—ROTTERDAM (0—3). On der groote belangstelling is deze steden- wedstrijd gespeeld en Rotterdam heeft een geflatteerde overwinning van 30 be haald. De Haarlemsche ploeg is eenigszins tegengevallen, en vooral het dames-zestal speelde verre beneden hun kunnen. De Rot- terdamsche ploeg, waarin vooral Het Zui den was vertegenwoordigd, was een hard werkend twaalftal, dat echter teveel op kracht was ingesteld, zoodat eenige malen de wedstrijd voor afbrekend spel moest worden onderbroken. Haarlem had in het begin vele kansen, en tegen de verwachting in maakte den Hartog 0I; het duurde vrij lang, eer L. de Waal den voorsprong met een fraai doelpunt tot 02 kon vergrooten. AGENDA WOENSDAG 12 APRIL. Muziekzaal Brinkmann: lezing Pierre Verdonck over Joh. S. Bach, 7.30 u. Gem. Concertzaal: Kin deroperette „Asschepoester" 2 u. Rem brandt: „Een witte droom" (alle leeft.) 2.30 6 en 8.15 u. Palace: „Puck speelt comedie" (18 j.) 2 en 8 u. Luxor: jeugdvoorstellingen 1.30 en 3.15 u. „Quax de brokkenpiloot" (alle leeft.) 8 u. Frans Hals: „Drie weken huisknecht" (alle leeft.) 2.30 en 7.30 u. Mo- viSc „Inspecteur Eyck in de val" (14 j.) 2.30 en 8 u. DONDERDAG 13 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert, 34 u.; Stadsschouwburg: Jeugdvoorstelling „Klein Duimpje" 2.15 u. Bioscopen: zie Woensdag (Luxor geen jeugdvoorstellingen; Palace geen avondvoorstelling). V* Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend Met dezen stand brak ook de rust aan. Na de hervatting was Haarlem in de meer derheid, doch Vrouwe Fortuna was niet met haar. Toen aanvoerder Bol 30 had ge maakt was het pleit beslecht. Handbal HAARLEMSCH JEUGDELFTAL WINT HET PAASCHTOURNOOI Het districtstournooi, dat op de Paasch dagen te Amersfoort en Amsterdam gehou den werd, heeft voor het jongenselftal der afdeeling Noord-Holland een gunstig ver loop gehad, daar deze ploeg, die geheel uit Haarlemsche juniores bestond, door een tweetal overwinningen (141 en 42) den eersten prijs won. De overige afdeelingself- tallen leden in de eerste ronde te Amers foort een nederlaag. De eerste ploeg der heerert tweede klassers gaf in den wedstrijd tegen Utrecht vooral voor rust goed partij, doch kreeg later een inzinking waardoor toch nog met flinke cijfers verloren werd. Bij de dames was het spel zeer matig en het ontbrak vooral aan schutterstalent. De meisjes weerden zich in de eerste ronde te gen de sterke combinatie uit de hoofdstad kranig, doch moesten toch in de laatste mi nuut met 32 de eer aan de tegenpartij laten. In den demonstratiewedstrijd der dames, die tot besluit van het tournooi op het ter rein van Zeeburg is gehouden, vestigde de Concordiaan, Mej. T. Handgraaf, de aan dacht op zich door haar snelle doorbraken op de linksbuitenplaats. Bij de heeren won Niloc verdiend met 8—3 van een districtscombinatie. Dammen HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandag wer- den de wedstrijden en., de clubkampioenschappen voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. H. Meure wint van L. Kiseh; F. Raman wint van J. van Looij: G. Eising remise met G. Bakker: J. H. Meure wint van H. van Lunenburg; J. W. van Dartelen wint van L. Kisch Eerste klasse: Th. van Wort wint van P. van Dijk; Ph. Rost wint van A. Smit; Y. Boterbloem wint van Joh. Philippo; J. Boerkool remise met J. M. Rutgers; J. Otter wint van J. Holm; P. L. Schiijnemaekers wint van Th. C. v. d. Sluijs; C. Vrolijk wint van W. de Goede. SPORT-AILERLEI. Zaterdag en Zondag zijn op het terrein aan de Spanjaardslaan de jaarlijksche sixes gehouden. Den eersten dag verschenen de adspiranten in het veld en Zondag bonden zestien seniores-zestallen erv acht junioren- ploegen den strijd aan. Het zestal onder lei ding van Höck won den eersten prijs. Er heerschte een prettige stemming en er was veel belangstelling. Vliegende Vogels speelde Maandag vriendschappelijk tegen DWS 2 in Amster dam; het resultaat was een 22 spel. Zondag namen Oosterkwart, a en b deel aan een trial-ontmoeting met Westerkwartier en D.V.D. te Amsterdam. Zoowel de A- als de B-adspiran- ten van Oosterkwartier wisten den eersten prijs te winnen. Dank zij de keurige organisatie is het adspi- ranten-tournooi op vlotte wijze verloopen. Win naars werden: A-afd.: Animo Ready a en Watervliet a. B-afd.: Sport Vereent a en Haarlem a. C-a£d.: Watervliet c en Aurora b. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 13 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Internationaal dansenprogr. 7.00 BNO Nieuws. 7.1/) Ochtendgymnastiek. 7.15 Interna tionaal dansenprogr. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr overz. 8.00 BNO Nieuw. 8.15 Meesters op hun in strument. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Kamerorkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon en gram.muz. 11.00 Gestal ten uit de Duitsche letterkunde van vandaag. 11.15 Concert op Omroepkerkorgel. 11.35 Gram. muz. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt. 13.05 Amusementsorkest en dameskoor Aethercharrne". 14.00 Oud-vaderlandsche folklo risten IV. 14.15 Salonorkest. 15,00 Viool en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 De Me- lodisten en solist. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Orgelspel. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Ber- lijnsche Opera Orkest en solist. 13.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. beschou wing. 19.15 Concertgebouworkest en solist. 20.10 Voor luitseraars die graag lezen. 20.35 Concertge bouworkest. Van 21.15 af alleen voor de Radio- Centrales. Ca. 21.10 Kamermuziek van Mozart. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Viool- soli met pianobegeleiding. 22.30 Licht orkestcon cert. 23.20 Kleine pianocomposities van groote meesters. Ca. 23.4024.00 Motet van Bach. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekconcert. 18.00 Orkest Will Glahé. 18.30 Orkest Frans Wouters. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 U hoort: onbekende zangers. 19.50 Wiener Sangerknaben. 20.15 Gerhard von Scharnhorst. 20.30 Oik. Emanuel Rambour en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie programma Hilversum I. 22.30 De stem van het Rijk. OOK NU ZEGT Dl OOKTIR Natuurlijk.jjkolk is belangrijk» bouwstof voor elk# "hge moeder èn haaf w O 0 Q> N 01 0> co co 0) co co co «4 O O w co e co Q> ,'AGRAVIT min» Dl nemeriï met 3 J*

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2