Haarlemsche Courant Anglo-Amerikanen boven Europa. Verbitterde strijd op den Krim. Brussel opnieuw getroffen. Keuringen Waffen SS en andere formaties. Doelen in gebied van Londen aangevallen. 289e Jaargang No. 87 o t vr. Bureaux: Groote Houtstraat 93. T«4. Advert. 10724, Redactie 10690 Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct, Haarlem BOkantoor, Soendapleia 37. Tel. 12230 EH Hoofdredacteur: p. c. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 14 April 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: z. B. Spaarne 12. Tel. UTtf Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 56, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedreven Damiate, Haarlem K 1HT Luchtslagen boven Z.-Duitschland; 12 Amerikaansche vliegtuigen op Zwitsersch gebied geland. Aanval op Treviso in N.-Etalië; 5.000 dooden. Twee aanvallen op Boedapest; ontplofbaar speelgoed uit. geworpen. Meer dan 500 dooden te Lille in N.-Frankrijk. Hasselt in België tweemaal aangevallen. Elfjarige krijgt Kruis voor Oorlogst er dienste met de Zwaarden. In de vroege middaguren van 13 April vlogen formaties Amerikaansche bom menwerpers, door jagers beschermd, boven Zuidwest-Duitsch gebied. For maties van de Duitsche luchtverdedi ging bonden onmiddellijk nadat deze over de Duitsche grens waren gevlogen, den strijd aan met de vijandelijke bommenwerpers. Er wordt melding gemaakt van vrij groote luchtslagen boven het gebied van Frankfort am Main. Naar van officieele Zwitsersche zijde wordt gemeld zijn Vrijdag op Zwitsersch grondgebied niet minder dan 12 Amerikaan sche vliegtuigen tot dalen gedwongen. De bemanningen werden geïnterneerd, de toe stellen in beslag genomen. De stad Treviso in Noord-Italië is het slachtoffer geworden van een Anglo-Ame- rikaanschen terreuraanval, waarbij groote verwoestingen zijn aangericht. Het aantal slachtoffers zou volgens de schatting der plaatselijke autoriteiten 5000 aan dooden bedragen. Hongarije. Naar het Hongaarsche telegraafagent- schap meldt hebben Angelsaksische vlieg tuigen in een nacht van Woensdag op Don derdag twee maal in verscheidene golven terreuraanvallen ondernomen op Boedapest en verscheidene steden in de provincie. De bevolking leed verliezen en er ontstond schade aan gebouwen. De luchtdoelartillerie heeft verscheidene bommenwerpers neer geschoten. Op 13 April vond een nieuwe groote aan val op Hongarije plaats. Twee formaties, elk in twee golven, hebben Boedapest weer aangevallen. Men is bezig de schade vast te stellen. Vijandelijke vliegtuigen werden door Hongaarsche jagers uiteengedreven en gedwongen koers te wijzigen. Ook de lucht doelartillerie richtte ernstige schade onder de formaties aan; 24 bommenwerpers zijn neergeschoten. Volgens de officieele telling bedraagt het aantal dooden als gevolg van de Anglo- Amerikaansche bombardementen op Boeda pest en omgeving op den derden April in totaal 1.073. Het Hongaarsche luchtbeschermingscom mando vestigt er de aandacht der bevolking op, dat Angelsaksische vliegtuigen met dy namiet gevuld speelgoed en vulpenhouders hebben uitgeworpen. Noord-Frankrijk. Het aantal dooden als gevolg van de Anglo-Amerikaansche bombardementen op Lille zal zeker de 500 overschrijden. Er zijn er reeds 420 geteld, doch bovendien zijn er 160 zeer zwaar gewonden, van wie er naar men vreest weinigen zullen herstellen. Voorts zijn 800 personen met relatief lich tere verwondingen in het ziekenhuis opge nomen. België. Maandagochtend bij zeer helder weer ver schenen Anglo-Amerikaansche vliegtuigen boven Brussel. Het bombardement duurde slechts enkele minuten, maar honderden brandbommen werden op de woonwijken van een Brusselsche voorstad neergewor pen. Geheele straten stonden in lichtelaaie. Slechts weinige getroffen huizen konden gebluscht worden. Het aantal slachtoffers bc< roeg Maandagavond 24 dooden en 70 zwaargewonden. Door brandbommen wer den 200 huizen vernietigd of zwaar bescha digd. De Belgische bladen van Woensdag ble ken nog niet uitgesproken over de bloedige Paaschdagen. Het zwaarst werd Gent ge troffen: daar vielen meer dan 200 dooden, 100 zwaargewonden en 200 lichtgewonden. Honderden woningen vielen in puin, 2000 menschen werden er dakloos. Zaterdagmiddag hebben Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen meer dan honderd brisantbommen geworpen op de stad Has selt in België. Er werd aanzienlijke schade aangericht in verschillende woonwijken. Er zouden 58 dooden zijn. Maandagochtend hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen een nieuwen terreuraanval op de Hasselt sche burgerbevolking gedaan. Er werd groote schade aangericht. Naar tot dusver kon wórden vastgesteld zijn er 9 dooden en talrijke gewonden. Giraud zou zich terugtrekken. Uit den kring van intieme vrienden van Giraud verluidt, dat de generaal heeft inge zien, dat het hopeloos is zich tegen het comité te Algiers te verzetten. Hij heeft te verstaan gegeven van plan te zijn zich in het particu liere leven terug te trekken. In militaire kringen te Algiers wordt ver nomen, dat dezer dagen een begin zal worden gemaakt met de volledige samensmelting van de troepen van De Gaulle en van Giraud. De soldaten van Giraud zullen een eed van trouw op De Gaulle moeten afleggen, die het opper bevel op zich heeft genomen. Het officiers corps van Giraud zou na nauwkeurig van oppositioneele elementen gezuiverd te zijn eveneens onder leiding van De Gaulle komen te staan. In totaal gaat het hier over onge veer 40.000 man. Toevallig is bekend geworden, dat aan een elfjarigen jongen de zeldzame onderscheiding van het Kruis van Oorlogsverdienste met de Zwaarden is uitgereikt, wegens zijn heldhaftig gedrag bij vijandelijke luchtaanvallen op zijn geboorteplaats. Het betreft Rolf Polivka die 24 luchtaan vallen op Dortmund heeft meegemaakt. Zijn ouderlijk huis werd getroffen, waarin behalve zijn ouders en zijn broer, zijn grootouders en een ingekwartierde officier aanwezig waren. Terwijl de bommen nog overal ontploften, wist hij, zoo klein als hij was, na veel inspan ning zijn grootouders te bevrijden. Daarna heeft hij zijn moeder-onder het puin vandaan weten te halen en eenigen tijd later zijn broer. Toen deze familieleden naar elders waren gebracht, heeft hij getracht den officier het leven te redden, hetgeen hem ook is gelukt. Zwaargewond is de man naar het ziekenhuis gebracht. Zijn moeder en broer zijn helaas aan de verwondingen bezweken. Baltische geestelijkheid roept bevolking ten strijde. In Riga heeft een conferentie van de ortho doxe bisschoppen plaats gehad, waar zeer vele kerkelijke autoriteiten uit de Baltische staten aan deelnamen. Er werd een resolutie uitge vaardigd, waarin alle geloovigen werden opge roepen ten strijde tegen het bolsjewisme. Roode terreur op Poolsch gebied. Er zijn hoogst verontrustende berichten ontvangen over massale terechtstellingen van leiders der z.g. Poolsche ondergrondsche be weging door de Sovjets, schrijft het Engelsche weekblad Tablet. In deze Polen, aldus het blad zien de Sovjets een geweldige hinde^us voor de actie van de Poolsche communisten in Moskou, die zichzelf reeds „Poolsche arbeiders partij" noemen. Op 11 April wierpen Anglo-Amerikaansche vliegers bommen op Den Haag. Op de foto ziet men een verwoest dienstgebouw van het Nederlandsche burgerlijke bestuur. Vele Nederlanders, in hoofdzaak jonge meisjes, kwamen hier om het leven. (C.N.F./M Pax c) De groote Portugeesche voor jaarsmanoeuvres staan voor de deur. Tevens ver wacht men, dat tegelijkertijd een „generale repeti tie" van de lucht bescherming zal worden gehouden. Het gerechts hof te Amsterdam heeft, na de be handeling in hoo- ger beroep van de strafzaak tegen den voormaligen ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Utrecht, den 28-jarigen mr. dr. C. H. P., die we gens verduistering tot anderhalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, een hernieuwd onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte gelast. Bekendmaking Landwacht Nederland. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoeg den misbruik hebben gemaakt van politiebe- voegdheid, z.g. in verband met de Landwacht, wjjs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht" en boven dien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland De burgerij is dus in geenerlei opzicht ver plicht gevolg te geven aan bevelen van per sonen, die zich als Landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kun nen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoeg de Landwachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. KORT NIEUWS - De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 34-jarigen verzekeringsagent P. van K. Deze had in 1942 een verzekering van 2500 gulden ge sloten op het leven van een jongeman wiens overlijdens advertentie hij gelezen had, een jaar lang de pre mie zelf betaald, en daarna den man opnieuw la ten sterven. Hier toe had hij op de overlijdensacte het jaartal 1942 in 1943 veranderd. Het bedrog was uitgekomen, toen de fiscus bij de moeder van den overledene, die als begunstigde op de polis vermeld stond om betaling van successierech ten was gekomen en de vrouw van niets bleek te we ten. De rechtbank heeft den man veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf. De Amster- damsche recher che heeft vier mannen aange houden, die zich aan 'tal van op lichtingen hebben schuldig gemaakt. De vier mannen, allen Nederlan ders, gaven zich uit voor politie beambten en de den o.a. verschil lende huiszoekin gen, waarbij zij tal van goederen, o.m. partijen kou sen, bonbons, siga ren, eniz. in beslag namen. Een dei- mannen, die èen verminkten arm heeft, was dikwijls gekleed in een Duitsche uniform en bezigde bij zijn optreden de Duit sche taal. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmeldingsplicbtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der oplei- ling, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlich tingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de na volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April. 9-14.00 u., Rotterdam, Deutsche Oberschule, Wester laan 2, 17 April, 9-12.00 u., Den Bosch, Hotel Nrd.-Brabant, Markt 45, 15-18.00 u., Venio, Deutsches Haus, Egmondstraat 16, 18 April, 9-12.00 u„ Arnhem, Café Roval, 15-18.00 u., Zwolle, Hotel Gijtenbeek, 19 April, 9-12.00 u., Groningen, Heerestraat 46, 15-18.00 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 20 April, 9-14.00 u., Amsterdam, Dam 4, 21 April, 9-14.00 u., Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245, 22 April. 9-14.00 u., Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 1 IÉ|lip^Èk~ ïfflï "*i ik ||HM> V Bij onze Vrijwilligers. Nog eens wordt het aanvalsplan besproken en dan wordt alles in gereedheid gebracht voor den tegenaanval (SS PK Adendorf/O/H P. c) Plaatselijke terreinwinst bij Kowel. Het Duitsche volgt: weermachtbericht luidt als In het Noordelijke deel van de Krim en op de landengte ten Noordoosten van Feodosia hebben Duitsche en Roemeensche divisies de onze distancieeringsbewegingen vlak op volgende bolsjewieken in verbitterde gevech ten afgeweerd Formaties slagvliegers heb ben daar de beide laatste dagen 82 Sovjet- Russische tanks vernietigd. Een escadrille slagvliegers onder kapt. Ruffer heeft zich hierbij bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Odessa hebben onze troepen op den Westelijken oever van de Dnjestr volgens de bevelen hun nieuwe stel lingen ingenomen. In de gevechten der laat ste dagen hebben zich daar de onder bevel ran den generaal der infanterie Von Förster staande troepen bijzonder onderscheiden in aanval en afweer. Ten Noordwesten van Jassy hebben Duitsche en Roemeensche formaties de zuivering voortgezet van het op de voor afgaande dagen gewonnen terrein. Zij vernietigden eenige vijandelijke gevechts groepen en sloegen tegenaanvallen der bolsjewieken af. In de Oostelijke Boekowina is het in eenige sectoren gekomen tot gevechts contact met vijandelijke verkennings strijdkrachten. Tusschen den midden-Dnjestr en het gebied ten Noordwesten van Brody heb ben Duitsche en Hongaarsche troepen bolsjewistische groepen strijdkrachten uiteengeslagen. Bij de zware gevechten der laatste weken heeft hier de Brandenburgsche 208ste divisie infanterie onder leiding van gen.-majoor Piekenbrock schitterend uitgemunt. In de ruïnes van Tarnopol verdedigt zich' het heldhaftig strijdende garnizoen verbeten tegen den met overmachtige infanterie en pantserstrijdkrachten verder aanvallenden vijand. In het gevechtsgebied van Kowel hebben onze troepen de bolsjewieken bij plaatselijke aanvallen teruggeworpen en de vijandelijke tegenaanvallen onder vernietiging van een groot aantal tanks afgeslagen. Op het landingshoofd van Nettuno is een door sterke artillerie ondersteunde vijande lijke aanval afgeslagen. Verdragend geschut bestreed het havengebied van Anzio en Net tuno er, dreef vijandelijke schec-sconcentra- ties uiteen. Formaties Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen hebben overdag en des nachts munitie- en benzineopslagplaatsen in het ge bied van Anzio aangevallen. Zware ontplof fingen en groote branden werden in de doel gebieden waargenomen. Aan het Zuidelijke front werd bij leven dige wederzijdsche activiteit van verkennings en stoottroepen opnieuw verscheidene steun punten van den tegenstander vernietigd en een aantal gevangenen binnengebracht. Bij aanvallen van Amerikaansche bommen werpers op het Zuidoosten van Duitschland en bij een aanval van vijandelijke formaties jagers op Noord- en midden-Duitsehland zijn Woensdag 51 Amerikaansche vliegtuigen, waarvan 38 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Eenige Britsche vliegtuigen hebben Woens dagnacht bommen geworpen op het stedelijk gebied van Osnabrück. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb» ben doelen in het gebied van Londen aan gevallen. i

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1