Haarlemsche Courant Duitsche terreinwinst in het Z.-Oosten Nieuivsblad voor 'Noord-Holland Kennemer Editie De situatie op de Krim. Doodvonnissen voltrokken. |r- Meldt U bij de Kriegsmarine? 289c Jaargang No. 88 X X Bureaux: Groote Houtstraat 33. Tel. Advert. 10121, Redactie loeoo Poetgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 31. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. c. Berks Zaterdag 15 April 1944 Vorschynt nagelOKs, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12T1S Kantoor Mmuiden; Kembrandtlaan ss, IJmulrien-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 De bolsjewisten bij Jassy, Delatyn, Stanisiau en Brody teruggeworpen. Strijd om den beneden-Dnjestr ontbrand. Nog steeds verbitterde gevechten om Tarnopol. Stadsgebied van Londen uit de lucht aangevallen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op de Krim bieden Duitsche en Roemeen sche troepen in het gebied van Feodosia en Simferopol den met snelle formaties en tanks volgenden bolsjewieken hardnekkigen tegen stand. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben boven Feodosia drie Sovjet-bommen werpers neergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjestr heeft de tegenstander met sterke strijdkrachten langzaam onze stellingen genaderd en ge tracht op verscheidene plaatsen den overgang over de rivier te forceeren. Overgezette bolsjewistische gevechtsgroepen werden in een tegenaanval vernietigd, eenige vijande lijke bruggehoofden werden afgegrendeld. Ten Noordwesten van Jassy hebben Duitsche en Roemeensche troepen ver der terrein gewonnen, vijandelijke strijd krachten uiteengeslagen en gevangenen binnengebracht. In het gebied van Delatyn en ten Oosten van Stanisiau zijn Duitsche en Hongaarsche troepen onder afweren van vijandelijke aan vallen ook Donderdag verder opgedrongen. Daarbij heeft zich het regiment jagers 228 onder bevel van kolonel Sieber bijzonder onderscheiden. Tusschen den middenloop van den Dnjestr en het verder verbitterd omstreden Tar nopol zijn talrijke vijandelijke aanvallen imislukt. Ter weerszijden van Brody zijn de bols jewieken naar het Oosten teruggeworpen. Ten Zuiden van Pleskau hebben de bolsje wieken hun doorbraakpogingen hervat met versch aangevoerde formaties. Zij werden overal afgeslagen en deels reeds tijdens de concentratie door onze artillerie uiteenge- slagen. Uit Italië worden geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. Amerikaansche bommenwerpers hebben op 13 April plaatsen in het Hongaarsche gebied benevens doelen in Zuid-Duitschland aange vallen. Vooral in het gebied van Boedapest en in de stedelijke gebieden van Augsburg en Schweinfurt is schade ontstaan en zijn onder de bevolking verliezen veroorzaakt. In felle luchtgevechten en door afweergeschut zijn 91 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 74 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. Eenige Britsche vliegtuigen hebben Donder dagnacht bommen geworpen in het gebied van Berlijn en in West-Duitschland. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben wederom doelen in het stedelijk gebied van Londen aangevallen. De strijd om de Krim staat op het oogen- blik in het middelpunt van de belangstel- Officieele bekendmaking. Naar de Höhere SS- und Polizei- Führer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. den ambtenaar Willem Lengton, ge boren 4 April 1917 in Zwolle, zon der vaste woonplaats. 2. den teekenaar Karei Schipper, ge boren 6 Maart 1919 in Den Haag, woonachtig In Den Haag. 3. den kantoorbediende Jan Hoberg, geboren 28 September 1925 in Ouder-Amstel, woonachtig te Am sterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek der gratiekwestie gisterochtend vol trokken. De ter dood veroordeelden hadden zich aangesloten 'bij terreurgroepen, die betrek kingen hebben onderhouden met een onder communistischen invloed staande terreur organisatie en welker doel was de uitvoe ring van roofovervallen op distributiekan toren en gemeentehuizen, benevens moor den op in openbaren dienst zijnde Neder landers. De ambtenaar Willem Lengton heeft deelgenomen op 1 December 1943 aan den overval op het distributiekantoor in Ochten (Gelderland) en op 25 December 1943 aan den overval op het gemeentehuis in Kesteren (Gelderland). Bij den overval in Ochten zijn o.m. ongeveer 3000 levens middelenkaarten en ongeveer 1000 tabaks- kaarten met wapengeweld geroofd. In het gemeentehuis van Kesteren hebben Lengton en zijn medeplichtigen alle persoonsbewijs formulieren en de kaarten der cartotheek van het bevolkingsregister gestolen. De tee kenaar Karei Schipper heeft met andere leden van een in Amsterdam werkzame ter reurgroep in Februari j.l. afspraken ge- gamaakt over het vermoorden van een Ne- derlandschen ambtenaar van politie. De moord is verhinderd en Karei Schipper werd gearresteerd. De kantoorbediende Jan Hoberg heeft op 15 Februari 1944 deelgeno men aan den overval op het gemeentehuis van Alkmaar, waarbij 500 distributiebe scheiden en ongeveer 550 werden geroofd. Toen hij op de plaats van de misdaad ge arresteerd werd, had hij een handgranaat in zijn bezit. ling. De militaire correspondent van het D. N. B., Martin Hallensleben, schrijft daar over: De strijd, die op het oogeniblik op het schiereiland ontbrand is, kan niet als een onderneming van ondergeschikte beteekenis worden beschouwd, want hij bindt aanzien lijke strijdkrachten der bolsjewisten, het geen juist met het oog op de gebeurtenissen in het Zuiden van het vastelandsfront ont lastend zou kunnen werken voor de Duit sche maatregelen. Het heroveren van een deel van het schiereiland door de bolsje wisten verandert natuurlijk wel de beteeke nis van de Duitsche flank. Uit de operaties blijkt, dat de bolsjewisten den slag om de Krim reeds maanden heb ben voorbereid. Van drie kanten begonnen zij hun onderneming, doch konden zich ten slotte toch slechts met moeite door de Duitsch-Roemeensche stellingen bij Kertsj, aan de Siwasj en bij Perekop heenslaan. Met enorm veel troepen en materiaal volg den en volgen zij ook nu nog de numeriek zwakkere Duitsche en Roemeensche divisies, nadat deze zich overeenkomstig de bevelen uit hun stellingen hadden teruggetrokken. Wat zich op het oogenblik op het schier eiland afspeelt is geenszins wat de bolsje wisten met het oog op hun zware verliezen publicistisch er van trachten te maken. De rapporten van de Duitsche frontstaven doen zien, dat de bolsjewisten er niet in geslaagd zijn de goedkoope terreinwinst, waarnaar zij streefden, te behalen en dat de ontruiming van een deel van het schiereiland door de Duitschers en Roemenen zich volkomen or delijk voltrekt. Wanneer men zich de geografische gesteld heid van de Krim voorstelt, wordt het doel van de Duitsch-Roemeensche beweging dui delijk: zij is gericht op den Zuidwestelijken verdedigingsdriehoek, waarvan de groote land- en zeevesting Sebastopol de voornaam ste basis vormt. Uit het snelle volgen van de bolsjewisten blijkt, dat zij pogen den Duitschers en Roemenen geen tijd te laten om zich te nestelen in het voor de verdedi ging gunstige terrein, opdat de offers nog' niet grooter worden en zij zoo spoedig mo gelijk het gros van de gebruikte formaties vrij krijgen voor de operaties in het Zuiden van het vasteland. Dat zal den bolsjewisten waarschijnlijk wel niet zoo snel gelukken, daar de Duitsche en Roemeensche achter hoeden reeds voor den verdedigingsdriehoek hardnekkig tegenstand bieden en (je opera ties tot een langzamer tempo hebben weten terug te brengen. Het wordt duidelijk, dat de Duitsch-Roemeensche verdediging reeds steunt op de heuvelreeks In het Zuiden van het schiereiland. Hier zal het, wanneer zich bij de ontwikkeling van den slag niet plot' seling nieuwe factoren voordoen, tot zeer zware gevechten moeten komen, tijdens wel ke de gunstige natuurlijke terreingesteld heid en de vaardigheid der Duitsche en Roemeensche formaties tegen het getal der stormloopende massa's van den aanvaller zullen opwegen. Stalin en Eden. In welingelichte politieke kringen te Lis sabon acht men de positie van Eden thans weer verzekerd, daar Stalin op een uitnoo diging van Churchill en Roosevelt voor een nieuwe conferentie een afwijzend antwoord gezonden zou hebben omdat hij thans de Sovjet-Unie niet kan verlaten. In plaats daarvan heeft hij een conferentie der drie ministers van buitenlandsche zaken, Eden, Huil en Molotof aanbevolen. De revolte in San Salvador. Bij de revolte in San Salvador zijn dui zenden dooden gevallen. Een aanzienlijk deel van het leger is in opstand gekomen. Toen de opstandelingen echter alle kazer nes, met één uitzondering, beheerschten, kwam de president aan en bracht binnen 48 uur de revolte onder zijn controle. Bij de gevechten hebben de tanks en vliegtuigen der opstandelingen een aantal woonhuizen en openbare gebouwen vernield en daar door veel verliezen onder de burgerbevol king veroorzaakt. Door een radio-uitzending der opstandelingen, waarin zij beweerden de overwinning te hebben behaald, waren duizenden menschen de straat op gelokt. Bij de daarop volgende botsingen met de politie ontstonden vele incidenten. Bij onze Vrijwilligers. Niettegenstaande dagelijksche stormloopen der Sovjettroepen houden onze mannen de spoorlijn. (SS PK Hoppe/O/H P. C) KORT NIEUWS Voor de Deen- sche maatschappij van oudheidkunde heeft een archaeo- loog een lezing gehouden over de nieuwste vond sten uit het Deer - sche steentijdperk. In de nabij heid van het Slo- waaksche bad plaatsje Pistyan hebben arbeiders in een leemgroeve beenderen en tan den van een ge weldig beest op gegraven, dat bij nader onderzoek een mammoeth bleek te zijn ge weest. HET VOEDSELVRAAGSTUK EN DE INUNDATIE. 1. D. Welke beteekenis heeft de inundatie van sommige streken van ons land voor de voedselpositie van Nederland? Ziehier een vraag, die menigeen zich den laatsten tijd gesteld heeft. Want het is allerminst een geheim, dat het niet meevalt, op het gebied van de voedselvoorziening de eindjes aan elkaar te knoopen en wanneer nu nog eens een deel van ons land onder water wordt gezet toeteekent dat het onttrekken van gronden aan den productieslag en dus minder voedsel, om het even of het akkergrond of weide is. Het zou dwaasheid zijn te ontkennen, dat het gemis aan bodemoppervlakte, die ons tot dusver landbouw- en zuivelproducten op leverde, zich niet zal doen gevoelen. Maar aan den anderen kant 'heeft, zoodra de staag dreigende inundatie een feit werd, de appa ratuur, die met de zorg van de voedselvoor ziening van ons land is belast, zich gezet tot de oplossing van de problemen, die ge rezen zijn en het resultaat van een en ander is geweest, dat vrees voor catastrofale ver mindering van ons voedselrantsoen, onge grond zal blijken. Voordat wij op deze op zichzelf verheu gende mededeeling nader ingaan, een enkel woord over onze voedselpositie van het oogenblik. Wij zijn gewoon, zoo tegen elkan der eenige keeren per dag een beetje te mopperen over het gemis aan dit en - de schaarschte aan dat. Ongegrond zijn die klachten niet altijd. Maar het kan aan den anderen kant zijn nut hebben ook eens oog te hebben voor de verhouding van wat mogelijk is en wat gepresteerd wordt. Waar over het volgende. Ook de ergste pessimist zal moeten toegeven, dat de voedselvoorzie ning van Nederland in 1944 beter is dan in 1918. En toch waren wij in 1918 niet in oorlogsomstandigheden gewikkeld, toch be droeg ons bevolkingscijfer slechts 2/3 van het tegenwoordige en de totale blokkade, die ons thans reeds vier en een half jaar de noodige invoerproducten onthoudt, had eind 1918 pas een half jaar te voren ingezet. In 1918 was de kwaliteit van ons brood veel minder dan thans, er was geen suiker in distributie en geen vleesch en geen boter. Voor het kind werd heel wat minder be schikbaar gesteld dan thans. In één woord: de vergelijking moet ten gunste van onze dagen uitvallen. Wij willen allerminst zeg gen, dat de voedselvoorziening voor den consument geen zorgen zou meebrengen maar, nogmaals, wij hebben het 25 jaar ge leden erger te verduren gehad. Het is de Nederlandsche boerenstand, die in de afgeloopen jaren ons volk voor nood en ontbering heeft behoed. En deze lof spraak stijgt in beteekenis bij het bedenken welken moeilijkheden deze boerenstand het hoofd heeft moeten bieden en dagelijks nog biedt. Daar is allereerst onze graanpositie. Het moge waar zijn, dat er hier heel wat koren werd verbouwd, een hoeveelheid, dubbel zoo groot als onze eigen productie moest ieder jaar worden ingevoerd en hieraan kwam een einde zoodra in het najaar van 1939 de Nederlandsche schepen voor Enge land werden aangehouden en gedwongen werden, hun lading daar te lande te lossen, Wij stonden voor het probleem, hoe ons voik te voeden met het schamele derde ge deelte van wat noodig was. Het behoeft geen betoog, dat alle graan, dat voor mensche- lijke behoefte kon dienen, daartoe moest worden aangewend, hetgeen beteekende, dat graan voor den veestapel en voor hef OOK BINNENVAARDERSKLEIN EN GROOT ZIJN WELKOM OP DE MARINEVLOOT Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Neder lander van 17--45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marine- annahmestelle West, Plompetorengr. 24, Utrecht; bij alle Hafen-enOrts- kommandanturen en bij de verschillende ff-Meidestellen in Nederland KORT NIEUWS In een der voornaamste res taurants van Al giers d wongen vier bewapende man nen alle aanwezi gen de handen omhoog te hou den, waarna zij hen van hun geld en kostbaarheden beroofden en zich ongehinderd uit de voeten konden maken, pluimvee een andere bestemming kreeg, n.L in het brood terechtkwam, wat tot gevolg had, dat de pluimveestapel practisch werd afgeslacht en dat de varkensfok tot het alleruiterste minimum werd teruggebracht. Maar ook met den invoer van krachtvoer voor het rundvee was het gedaan met het gevolg, dat de melkproductie sterk achter uitliep.... en daarmede was, behalve de zorg voor de broodvoorziening het probleem van den vetnood geschapen. En dus werden belangrijke stukken weidegrond gescheurd om daar koolzaad op te veruouwen, hetgeen uit den aard der zaak de veehouderij alweer moeilijkheden beorgde, niet het minst den kleinen bedrijven, waar men te weinig grond overhield, om melk- en pluimvee be hoorlijk te weiden. Met hoeveel bezwaren de Nederlandsche boer dan ook in de afgeloopen 4% jaar te kampen heeft gehad kan iedereen zich voorstellen. Wanneer men met dit alles voor oogen nagaat, tot welk een hoogte landbouw en veeteelt hun productie niettemin hebben opgevoerd past een gevoel van groote dank baarheid jegens de Nederlandsche boeren, die in den letterlijken zin des woords ons land voor honger hebben gevrijwaard. Niettemin valt gemakkelijk in te zien, dat ook de hoogst opgevoerde krachtsin spanning ons land nog niet aan de noodige voedselproducten had kunnen helpen. Duitschland heeft dit ingezien en ons land de behulpzame hand gereikt. Het heeft dit gedaan langs den weg' der ruiltransacties, hierop neerkomend, dat het ons land in staat stelde, door goederenruil in het bezit te geraken van de meest noodige producten. Daartoe kwamen aardappelen, suiker, groenten, om eenige voorname exnortarti- kelen te noemen, in aanmerking. Franlcrijfe en België bijvoorbeeld namen van ons sui ker 'af en leverden er graan voor in de plaats. Duitschland ontving onze groenten en bezorgde ons daartegenover vetten. Mo menteel gaan kwantums Nederlandsche aardappelen naar Duitschland, dat daarvoor rogge levert. Wanneer men zich voorstelt, hoe weinig wij gebaat zouden geweest zijn, wanneer de contraprestatie van het buiten land in betalingen had plaats gehad (wat zeer wel mogelijk ware geweest, immers in Duitschland kan men het vet en in Frank rijk kan men het graan even goed gebrui ken als wij hier) begrijpt de beteekenis van deze ruiltransacties. Overigens zit hierin oolï het antwoord op de eeuwige klacht, dat al onze groenten en al ons vee en wat men al meer met de noodige overdrijving opsomt, naar het buitenland gaan: Men ziet wél al wat van hier over de grens gaat. Wat uit het buitenland hier wordt ingevoerd ziet men niet of wenscht men niet te zien. Het zou er intusschen bedenkelijk uitzien, wan neer de steun, dien wij uit dit buitenland genieten, uit bleef of wanneer onze leve ringen per cheque of bankrekening gehono reerd werden. Luchtverkeer DublinLiverpool stopgezet. In den afgeloopen nacht is te Dublin be kend gemaakt, dat het algeheele luchtver keer tusschen Dublin en Liverpool inge volge de door de Britsche autoriteiten bevo len beperkingen wordt stopgezet. Bolivia niet op den Panamerika-dag. Het Boliviaansche gezantschap te Washing ton heeft geweigerd een officieel vertegen woordiger te zenden naar de ter gelegen heid van Panamerika-dag gehouden bijeen komst van de Panamerikaansche Unie. Het gezantschap had een uitnoodiging ont vangen. De stem der SS Luistert op Zondag 16 April van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 M. naar de stem der SS. Onder werp: „Ontvangst der Tsjerkassy-strijders in Utrecht." DE STORMER SPREEKT Dinsdag 18 April, des avonds van 18.45 tot 18.55 uur, spreekt' de Stormer in de Jeugd stormuitzending tot de rijpere jeugd over het onderwerp: „Een jonge pionier". „WIJ EN DE ANDEREN". Maandag' a.s. om 18.45 uur zal Max Blokzijl over Hilversum I zijn politiek weekpraatje houden, getiteld: „Wij en de anderen"»

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1