AKKERTJES Sovjets in het Zuidwesten van de Krim tot staan gebracht. NIEUWS KOOPMANS' PANNEK0EK- MEEL Atweersucces aan den beneden-Dnjestr. Baldadigheid der jeugd Het Ned. Arbeidsfront heeft reeds veel bereikt GRIEP BLOEMBONNEN Zware verliezen der bolsjewisten aan tanks. Duitschers ontruimden Feodosia en Simferopol. Plaatselijke terrein winst ten Oosten van Stanislau en aan het Italiaansche front. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: Op de Krim hebben de Duitsche en Roe- meensche troepen zich bij voortdurende ge vechten tegen den sterk opdringenden vijand verder naar het Zuidwesten gedistancieerd. Be steden Feodosia en Simferopol werden ontruimd. In den tijd van 8 tot 13 April heb ben formaties van het leger, van de lucht macht en van de marine-artillerie 285 vijan delijke tanks vernietigd. In de zware gevech ten der laatste dagen hebben zich de gevechts groepen onder bevel van majoor Schroder en kapitein Heidelberg bijzonder onderscheiden. Aan den benedenloop van den Dnjestr pro beerden de Sovjets hun bruggehoofden op den Westelijken oever van de rivier uit te brei den. Alle aanvallen werden in onverwijlde tegenaanvallen afgeslagen. De luchtmacht mengde zich met sterke strijdkrachten van elag- en gevechtsvliegers in de afweergevech- ten op de Krim en in het gebied van Tiraspol. Alleen in deze gebieden werden de beide laatste dagen 73 Sovjet-pantserwagens door aanvallen uit de lucht vernietigd. Bij Delatyn en in het gebied ten Oosten van Stanislau vielen de bolsjewieken met sterkere strijdkrachten aan. Zij werden onder afgren deling van eenige penetraties afgeslagen. Ten Westen van Tarnopol drongen onze troepen de krachtig versterkte vijandelijke stellingen binnen en wonnen ondanks taaien vijandeiij- ken tegenstand terrein. Het garnizoen van de stad bleef zich in een verbitterden strijd te gen de van alle kanten aanvallende bolsje wieken handhaven. In het gebied ten Noorden van Brody en ten Zuidwesten van Kowel ver sloegen onze troepen bolsjewistische gevechts groepen. Ten Zuiden van Pleskau zette de vijand met sterke strijdkrachten zijn doorbraakpogingen voort. Onze troepen behaalden wederom een volledig afweersucces en vernietigden 48 van de 890 aanvallende pantserwagens. Uit Italië wordt, slechts melding gemaakt van levendige wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen. Een dagaanval van vrij zwakke vijandelijke luchtstrijdkrachten in het Westduitsche grens gebied veroorzaakte geringe schade. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: In het Zuidwestelijke deel van de Krim brachten Duitsche en Roemeensche troe pen de onze bewegingen volgende bolsje wisten in zware gevechten tot staan en vernietigden 28 vijandelijke pantserwa gens. In hevige luchtgevechten en docr de luchtdoelartillerie werden 36 vijandelijke vliegtuigen, neergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjestr en bij Orhei mislukten talrijke aanvallen van «len vijand door den weerstand van onze troe pen, die door dc luchtmacht schitterend wer den gesteund. Plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld. In de afgeloopen dagen heeft zich hier de zevende compagnie van het pantsergrenadierregiment 11 onder bevel van den eersten luitenant Henk bijzonder onder scheiden. Ten Noordwesten van Jassy brachten onze troepen den bolsjewisten bij plaat selijke aanvallen zware, bloedige verlie zen toe. Ten Oosten van Stanislau werden bolsjewistische gevechtsgroepen naar het Zuiden teruggeworpen. Herhaalde vijan delijke aanvallen- in den "Strypa-sector mislukten. Ten Westen van Tarnopol drongen onze aanvalsformaties, door gevechts- en slagvlieg tuigen gesteund, in verbitterde gevechten verder naar voren. De bezetting van Tarnopol blijft aan den Westelijken rand der stad den steeds opnieuw stormloopenden bolsjewisten heldhaftig verzet bieden. Zaterdagnacht vie len sterke formaties zware Duitsche vlieg tuigen het station Sarny aan. In de doelge bieden werden talrijke ontploffingen en bran den waargenomen. Ten Zuiden van Pleskau viel de vijand, door pantserwagens en slag vliegtuigen gesteund, ook Zaterdag tijdens den geheelen dag aan. Hij werd met zware, Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. VERANTWOORD *.cjL£et gevoel verantwoord te zijn tegen- over Uiv naasten geeft U een levens- verzekering-polis bij De Centrale Arbeiders- Levensverzekering-JMaatscbappij te 's-Gravenhage. DE CENTRALE solide-coulant vtruhtrt uirkind Nederland HllAlEN TE AMSTERDAM, ARNHEM, GRONINGEN IN ROTTERDAM i...,f.ja.....i,a,),iaia^ bloedige verliezen afgeslagen. In de beide laatste dagen werden daar 72 pantserwagens vernietigd. In het landingshoofd van Nettuno onder nam de vijand vrij sterke aanvallen op enkele van onze vooruitgeschoven steunpunten ten Zuidwesten van Littoria, die na tijdelijk ver loren te zijn gegaan, in een tegenaanval her overd werden. Aan de overige fronten ver liep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. Amerikaansche bommenwerpers vielen Za terdag verscheidene plaatsen in Roemenië aan, o.a. het stadsgebied van Boekarest. Er ontstond schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roe meensche jagers alsmede door luchtdoel artillerie werden volgens de totdusver ont vangen rapporten. 20 vijandelijke vliegtuigen voor het meerendeel viermotorige bommen werpers, vernietigd. Bij aanvallen van for maties Amerikaansche jagers op Noord- en midden-Duitschland werden op 15 April 31 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de afweer van deze aanvallen hebben zich lichte batterijen luchtdoelgeschut van de luchtmacht, luchtdoelartillerie van de marine en havenbeschermingsvaartuigen bijzonder onderscheiden. Ernstige waarschuwing van de politie. De wnd. Politiepresident te Haarlem ver zoekt ons de navolgende waarschuwing on der de aandacht van het publiek te brengen: Bij de politie komen den laatsten tijd her haaldelijk klachten binnen van ingezetenen over ernstige baldadigheden, die door de straatjeugd worden bedreven. Van politie zijde doet men wat in het vermogen ligt om de straatschenderijen tegen te gaan, doch er kan helaas niet steeds en overal voor de noodige surveillance worden zorg gedragen. Ouders en opvoeders dienen dan ook mede het vereischte toezicht uit te oefenen. In dit verband wordt nog eens gewezen op het Besluit van 5 Augustus 1943 van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie betreffende het toezicht op minderjarigen. Artikel 1 van genoemd besluit luidt: „Hij, die nalatig is over een minderjarige beneden den leeftijd van 18 jaren, die onder zijn wettig gezag staat of aan zijn zorg, op leiding of waakzaamheid is toevertrouwd, het vereischte toezicht te houden, wordt, in dien de minderjarige een strafbaar feit öe gaat, dat door behoorlijk toezicht had kun nen worden voorkomen, gestraft met ge vangenisstraf of met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Het strafbare feit is een misdrijf." Tegen de nalatigen zal met de meeste strengheid worden opgetreden. Men zij gewaarschuwd! CULTUREELE AVOND VAN DE HAARLEMSCHE STORMSTERS Het was prompt half acht toen na een kort welkomstwoord van de Streek-meisjes- leidster H. Duiker, het gordijn in hotel De Leeuwerik zich opende en de Stormsterszang schaar het publiek in een lentestemming bracht, door het mooie oud-Nederlandsche volksliedje „Die winter is verganghen". Daarna kwam de beurt aan de Meeuwkes, die een lentesprookje „Fluitekruid" voor het voetlicht brachten. Het werd vlot en aardig gespeeld en ook de promenade van de bloemen en de jonkers viel erg in den smaak. Ook het spreekkoor, gevormd door elf Meeuwkes die de elf-begrippen voorstel den: Godsvertrouwen, trouw, eer enz. boei de de toeschouwers. Tusschen de nummers van het programma, werd er voorgedragen door een stormster die zeer zeker talent be zit en dit vooral toonde in het gedicht „Het geuzenvendel op de thuismarsch". Na de pauze voerden de stormsters een stuk uit de Camera Obscura op „Hoe warm het was en hoe ver". Verder werd de avond gevuld met pianospel door eenige stormsters die een menuet van Beethoven, Boeren dansen van Julius Röntgen en muziek van Grieg en Mozart ten gehoore brachten. De avond werd besloten met het zesde couplet van het Wilhelmus. De Haarlemsche Stormsters en Meeuw kes hebben weer eens getoond wat er onder hen leeft en in de toekomst zal deze geslaagde avond zeker nog door veel dergelijke bijeenkomsten gevolgd worden. EEN KWART EEUW BIJ HET G. E. B. De heer J. A. Sunter hoofdboekhouder van het Gemeentelijk Electriciteits-bedrijf heeft Zaterdag bij zijn 25-jarig dienstver band veler medeleven mogen ervaren. De jubilaris werd 's morgens om half elf door den burgemeester ontvangen, waarbij een oorkonde werd overhandigd. In zijn woning aan de Zaanenlaan 45 kwamen de directie en de jubileum-commissie hun gelukwen- schen aanbieden. De traditioneele envelop pe. een schilderstuk en bloemen bleken welkome geschenken te zijn. In de middag uren had een drukbezochte receptie plaats. VLEESCHVERKOOP OP MAANDAG EN DINSDAG. Zooals reeds aangekondigd, is thans onthef fing verleend van het verbod van het ver- koopen en afleveren van vleesch, vleeschwa- ren en gerechten, waarin vleesch of vieesch- waren zijn verwerkt aan verbruikers op Maandag en Dinsdag. Deze ontheffing zal worden verleend tot en met 30 Mc-i 1944. Belangwekkende tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. „Het Nederlandsche Arbeidsfront streeft er naar, een eenheid te vormen van hen, die in de Nederlandsche volksgemeenschap staan, onverschillig op welke plaats. Het vele, dat in den korten tijd sedert de op richting van het N. A. F. reeds bereikt is, geeft ons de zekerheid, dat wij, niettegen staande wij onder moeilijke omstandigheden moeten werken, op den goedèn weg zijn". Met deze woorden opende Zaterdagmiddag de provinciaal leider van het N. A. F. voor Noord-Holland, de heer Piersma, de be langwekkende tentoonstelling van het Ned. Arbeidsfront, welke tot en met 23 April in het'Frans Halsmuseum te Haarlem wordt gehouden. Bij deze opening waren o.a. te- gewoordig enkele vertegenwoordigers van het Deut: che Arbeitsfront, de kringleider der N. S. B. voor Kennemerland-Zuid en dr. Hiddema, wethouder van sociale zaken van Haarlem. In zijn openingswoord herinnerde de heer Piersma voorts aan de tijden van voor den oorlog, toen er groote verdeeld heid heerschte in ons volk en honderden or ganisaties meenden, de belangen van even- zoovele groepjes te kunnen behartigen. Aan dien chaos is een einde gemaakt en thans is er het Ned. Arbeidsfront, waarin niet, zoo als sommigen nog ten onrechte meenen, al die kleine groepjes van vroeger zijn bijeen gebracht, maar dat een geheel nieuwe stichting, een nieuw begrip is. Door de ver deeldheid van vroeger faalde de strijd tegen het kapitalisme, dat alleen vernietigd kan worden door een hechte eenheid van alle werkers. Voor het kapitalisme waren geld en machines het belangrijkste, thans staat echter de mensch. de werker voorop, die vrij moet zijn van het kapitalistische stelsel en die in de bedrijven niét geleid dient te worden door iemand die zijn leidende func tie uitsluitend dankt aan het kapitaal, dat hij in het bedrijf heeft gestoken, maar door iemand, die door zijn technische bekwaam heden het best geschikt is om leiding te geven. Verwijzende naar hetgeen op de tentoon stelling is te zien over het vele, dat het N. A. F. reeds heeft bereikt, zeide de heer Piersma, dat er reeds 7000 sociale voorman nen in de bedrijven staan. Vreugde en Ar beid organiseerde niet minder dan 1100 voorstellingen en 5 huisvlijttentoonstellin gen. Ruim 160.000 personen namen aan de zwemcursussen deel, in de vacantie-oor- den werden 150.000 overnachtingen geteld en de bedrijfsvergaderingen werden door 280.000 bezoekers bijgewoond. Dit alles toont, dat het Arbeidsfront op den goeden weg is. Op de tentoonstelling, welke hierna door de genoodigden in oogenschouw werd geno men. krijgt de bezoeker eerst een inzicht in de algemeene organisatie van het Arbeids front, speciaal ten aanzien van de verschil lende arbeidsgebieden en arbeidsgroepen voor onderscheidene takken van bedrijver», welke groepen zich bezig houden met de sociale problemen voor ieder beroep afzon derlijk. Interessant is de afdeeling, waar men kennis maakt met de vraagstukken, waarvoor sociale voormannen in diverse be drijven geplaatst zijn. Foto's geven een in zicht in de taak der sociale bedrijfsver- zorgsters. Een ander hoekje van de tentoon stelling toont, hoe een werkplaats wel en hoe zij niet ingericht behoort te zijn. Voorts zijn er fraaie foto's van de vormingsoorden, waar de sociale voormannen voor hun taak worden voorbereid. Belangrijk is ook de af deeling arbeidsontspanning. welke het mo gelijk maakt, dat werkers die zulks noodig hebben, kunnen genieten van een vacar.tie in een rustige omgeving, om weer geheel op krachten te komen. Ook wordt aangetoond, van hoeveel belang een juiste beroepskeuze een goede vakopleiding en een gepaste ont spanning voor de jeugd is. Verder wordt aandacht gevraagd voor de Nederlandsche werkers in het buitenland, wier verzorging dank zij de bemoeiingen van het Arbeids front geintensiveerd is. Natuurlijk ontbreekt ook „Vreugde en Ar beid" niet op deze tentoonstelling. Foto's en platen geven een beeld, wat deze afdee ling reeds deed voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning der werkers. Voorts is er nog een uitgebreide stand van de N.V. De Arbeiderspers. De tentoonstelling, die met veel zorg door den heer Corduwener is ingericht, is dage lijks van 12 tot 20 uur te bezichtigen. GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van bon Algemeen 80, welke recht geeft op het koopen van eenheids toiletzeep, en van de bonnen Algemeen 81 en reserve C 26, D 26 en E 26, welke recht geven op het koopen van waschpoeder, is verlengd tot en met 13 Mei 1944. GEVONDEN VOORWERPEN Bakfiets, Bontebal of Kelin, Slaperdijk 36A en 40-42; geld, Wentholt, Wagenweg 30; hond Scheffers, Indischestraat 5; portemonnaie met inh., J. van Waveren, v. Oosten de Bruijn straat 45; zakje, Vreenegoor, Kruistochtstr. 34 „SPOKEN". Donderdagavond geeft het Amsterdamsche Tooneel in den Stadsschouwburg een herha ling van „Spoken" van H. Ibsen. KRONIEK DER SLUIKHANDELAARS. De economische politie heeft een glazen- wasscher bekeurd, die een te hoogen prijs be rekend had voorhet vegen van een schoorsteen! Voorts kregen drie Haarlemmers een proces-verbaal, omdat zijte dure rammelaars verkochten. Ook werden geverbaliseerd een vischhan- delaar, die te dure schol verkocht, een schoen maker, die clandestien leer had gekocht, een caféhouder die zonder bon en tegen te hoogen prijs ontbijtkoeken leverde, een Haarlemmer die zijn stamkaart en levensmiddelenkaart had verkocht en tenslotte iemand, die sigaren van inlandsche tabak veel te duur van de hand had gedaan. toorts- Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep, mits de AKKERTJES bQ het eerste grieperige gevoel te hulp kunnen komen. Neem er dus dadelijk een paar in! Dc Nederlandsch» P//nsti11or Oplichterscomplot te Haarlem. Een waarschuwing. De burgemeester-politiegezagsdrager van Baarn waarschuwt tegen een complot, dat zijn zetel heeft te Haarlem en er werk van maakt om families in den lande op te lich ten. Leden van dit complot vervoegen zich bij genoemde families voor het doen van per soonlijke mededeelingen over gezinsleden in het buitenland en geven daarbij blijk over een groote kennis van zaken te beschikken. O.a. schermen zij met namen van bekende •personen van de Nederlandsche kolonie in Frankrijk, spreken vloeiend Fransch en trachten geld los te krijgen voor z.g. hulp aan de leden van de betreffende families welke zij bezoeken. Twee leden van het complot konden te Baarn worden gearresteerd, de hoofdaanvoerders evenwel vertoeven in Frankrijk. Vaak wordt er geschermd met hun relaties aan het kantoor van de assurantie Mij. „De Nederlanden van 1845" te Brussel, welk kantoor daar evenwel niet bestaat. In Baarn werd een familie voor de derde maal bezocht, eer men argwaan kreeg. Toen men de politie waarschuwde, waren reeds groote geldbedragen in handen van het complot over gegaan. De indruk heerscht, dat dit complot reeds geruimen tijd werkzaam is, hetgeen mogelijk kan zijn, omdat de betrokken fami lies die bezocht worden, daarvan geen aan gifte bij de politie-autoriteiten doen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter Ba tot en met Bli. -COMMIES C. VAN MANNEKES GEHULDIGD. Zaterdag herdacht de heer C. van Manne- kes zijn 25-jarig dienstverband bij de N.Z.H. en het heeft hem hierbij geenszins aan be langstelling ontbroken, 's Morgens werd de jubilaris in zijn woning aan de Lindenlaan 67, te Heemstede, door jhr. ir. J. Roël, direc- teur en de heer J. Jurissen, chef van den Vervoersdienst, gehuldigd, waarbij de gebrui kelijke enveloppe met inhoud werd overhan digd. Een deputatie van het Jubileumfonds kwam den heer Mannekes eveneens haar ge- lukwenschen aanbieden, welke vergezeld gin gen van een fraaie oorkonde en een geschenk. KORT N.uUWS De 15e-eeuwsche Mariakerk aan het Marienburgplein te Nijmegen, die 6edert drie eeuwen niet meer in dienst heeft gestaan van een of ander kerkgenootschap, is thans defi nitief ter beschikking gesteld van de Ned. Herv. Gemeente. De kerk zal 300 menschen kunnen bevatten. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 18 APRIL 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Muziek uit de bergen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Muziek uit de ber gen. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Twaalf dansen. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Pianovoordr. 10.45 Septet Jonny Om- bach en soliste. 11.15 In Bacchus' koninkrijk. 11.30 Zang en orgel. 12.00 Almanak. 12.15 Viool, cello en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Omroepork., soliste en gram. in termezzo. 14.00 Ontmoetingen in de Oekraïne. 14.15 Salonorkest. 15.00 Septet Jonny Ombach. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Karnerork. v. d. Ne- derl. Kameropera. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 13.05 JFranz von Suppé-concert. 18.45 Jeugd- stormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Schuricke trio. 22.30 Nachtelijke walsen. 23.15—24.00 Tus schen jou en mij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuz. van Couperin. 17.30 Soldaten- funk ,,Nod-West". 18.30 Liederen van Birio en Scotto. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Minder bekende orkestcoin- posities. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededee lingen van het NAF. 20.45, Omroep Opera Ork. en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. omtrent Uw Weet U wel, dat ook op deze bonnen verkrijgbaar is: q vraagt UW ai kruidenier. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN n.v.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2