Haarlemsche Courant Driemogendheden-commissie te Tokio bijeen. Rede van den Japanschen premier. Boedapest en Belgrado gebombardeerd In Ned.-Indië geïnterneerde leden der N. S. B. Z-kaartenprocedure en voedselvoorziening Keuringen Waffen SS en andere formaties. Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld J89e Jaargang No. 89 Bureaux: Groote Houtstraat 9Ï. Tel. Advert. 10724, Redactie 10000 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bi)kantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Maandag 17 April 1944 Vcrschynt dagei^Ks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerü: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12718 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedreven Damiate, Haarlem K 1297 Nauwere aaneensluiting der partners aangekondigd Naar officieel wordt bekend gemaakt is Zaterdag te Tokio een vergadering ge houden van de technische commissie der landen van het Driemogendhedenpact, in welker verloop als resultaat van diep gaande beraadslagingen volledige over eenstemming bereikt tusschen dc ver tegenwoordigers der drie naties. De mededeeling van het bureau van voor lichting der Japansche regeering, die om 18 uur Japansche tijd werd uitgegeven, luidt „De gemeenschappelijke technische com missie der in het Driemogendhedenpact aan gewezen vertegenwoordigers van Japan, Duitschland en Italië is op 15 April 1944 in de ambtswoning van den Japanschen minis ter-president voor een vergadering bijeen gekomen. Het betrof daarbij een gemeen schappelijke samenkomst van de algemeene en de militaire commissie. Aanwezig waren de leden van de alge meene commissie n.l. de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, de Duitsche ambassadeur, Heinrich Stahmer en de Italiaansche zaakgelastigde kolonel Prin- cipini en bovendien een aantal militaire- en marine-deskundigen, alsmede andere vor- aanstaande officieele personen. Met het oog op het belang van deze ver gadering nam daaraan ook deel de Japan sche minister-president generaal Tojo en de Japansche minister van marine Sjimada. De beraadslagingen hebben tot volledige over eenstemming van gedachten geleid. Aan het begin van de vergadering gaf de Japansche minister-president een overzicht van den algemeenen oorlogstoestand. Met bewondering volg ik den dapperen strijd der Duitsche en Italiaansche troepen in Europa. Bijzonder groot is mijn vreugde wanneer ik hoor dat de Duitsche weermacht aan het Italiaansche front den opmarsch van den vijand volkomen heeft verijdeld, dat zij den aanval op Londen in grooten stijl heeft her vat en dat de Italiaansche weermacht stap voor stap haar vernieuwing beleeft en aan het voorste front van den gemeensehappe- lijken oorlog weer optreedt. Onze vijanden Engeland en Amerika wier ongeduld met het oog op dezen toestand dagelijks toeneemt, verkondigen den laatsten tijd nog luider dan ooit de komende oprich ting van een tweede front in Europa. Het is mijn stellige overtuiging dat de Duitsche weermacht in een zoodanig geval den aanval niet alleen uiteen zal slaan, doch meer dan dat, het Engelsch-Amerikaansche leger een vernietigenden tegenklap zal toebrengen, die de eindoverwinning van onze drie mogend heden zal bespoedigen. Japan. De positie van Japan, die de eindoverwin ning waarborgt, wordt door de volkomen medewerking der Oost-Aziatische staten en volken en door de gestadig toenemende exploitatie der rijke bronnen van grond stoffen van dit gebied dagelijks sterker. Japan is er onwrikbaar zeker van dat het den oorlog tot een zegevierend einde zal brengen. Het Indische nationale leger strijdt met medewerking van heel Oost-Azië, voor de bevrijding van zijn vaderland. Met vreug de constateeren wij dat de vrijheidsbeweging zich over geheel Indië begint uit te strekken. De plannen van Engeland en Amerika, zoo vervolgde Tojo, treden den laatsten tijd steeds duidelijker aan het licht. Hoewel wij in het Oosten en het Westen gescheiden strij den, willen en zullen wij onze samenwerking nog meer verdiepen en met vereende krach ten tegen den gemeenschappelijken vijand optreden. Te Boekarest bijna 3000 menschen gedood. Naar in het Roemeensche legerbericht van 14 April wordt medegedeeld, zijn door luchtaanvallen op 4 en 5 April in Boekarest 2942 personen gedood, 2126 gewond, 905 huizen werden vernield en 1373 beschadigd. In Ploesti vielen 262 dooden en 361 gewon den; 197 huizen werden vernietigd of be schadigd. Op 42 plaatsen, ver weg gelegen van eenig militair doel, werden bommen neergeworpen waardoor verliezen en schade ontstonden. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben in de middaguren van den 16en April onder bescherming van een bijna ge sloten wolkendek hun terreuraanvallen op steden in Zuidoost-Europa voortgezet. Voor al in Belgrado en omgeving en in Brasov (Kroonstad) werden in woonwijken ver nielingen aangericht. De bevolking leed verliezen. Duitsche en Roemeensche jagers leverden hevige luchtgevechten met de viermotorige bommenwerpers. Het aantal neergeschoten vliegtuigen is nog niet be kend. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben Zaterdagmiddag opnieuw een terreuraanval gedaan op woonwijken in de stad Nisj. In den afgeloopen nacht is wederom een Anglo-Amerikaansche terreuraanval gericht op woonwijken van Boedapest. Duitschland. De Duitsche ambassadeur sprak over den politieken toestand. De hechte gemeenschap van alle landen van het Driemogendheden pact vormt de belangrijkste voorwaarde voor de eindoverwinning. Het streven van onze vijanden in de laatste maanden om enkele Europeesche staten die tot ons bondgenoot schap behooren door bedriegelijke verlok kingen en door dreigementen in hun houding aan het wankelen te brengen, zijn mislukt. Japan is thans begonnen, ook het Indische volk van de vreemde Britsche overheersching te verlossen. Duitschland heeft juist de laat ste weken opnieuw bewezen dat het geroepen is voor de bescherming der Euröpeesche vol ken tegen den geweldigen stormloop van het vernietigende communisme. De verdediging der Europeesche landen heeft Duitschland tegen elke vijandelijke invasiepoging ge waarborgd. Het prestatievermogen van de Duitsche oorlogseconomie is niet alleen be houden gebleven, doch is nog vergroot. Een overzicht van de totale situatie, zoo besloot de ambassadeur, leidt tot het inzicht dat de beslissende periode van dezen oorlog voor de deur staat. Elke burger van onze volken strijdt of werkt krachtens het gevoel der verplichting tegenover onze gesneuvelde soldaten en met de onwrikbare overtuiging dat de eindoverwinning aan ons zal zijn. In de bollenstreek. Als de narcissen bloeien. (C.N.F./Stevens Pax c) Oproep aan familieleden. De persdienst der N.S.B. deelt op verzoek van den Gemachtigde van den Leider voor Indische zaken het volgende mede: Echtge- nooten, wettige kinderen en stiefkinderen, be nevens ouders van indertijd in Ned.-Indië geïnterneerde leden der N.S.B. (zie o.a. de eerelijst voorkomende in Volk en Vaderland van 13 Maart 1942) worden in hun eigen be- 'ang verzocht aan de afdeeling Indische zaken der N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, zoo spoe dig mededeeling te doen van: a. hun naam en voornamen (volledig); b. hun tegenwoordig adres (zoo volledig mogelijk); c. het aantal en den leeftijd van met hen samenwonende kinderen en van even- tueele andere inwonende naaste familie leden. Zij, die in moeilijke financieele omstandig heden verkeeren, gelieven daaromtrent tevens nadere bijzonderheden te vermelden. Men wordt verzocht, deze oproep ook be kend te maken onder belanghebbenden, waar van de mogelijkheid bestaat, dat zij die anders niet onder de oogen krijgen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 108-42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans de Z-kaartenprocedure als maatregel ook voor het geheele gebied der voedings huishouding uitgevoerd. Daarmede worden in dit bijzonder belangrijke deel der economie de voor de voedselvoorziening noodige werk krachten vrijgesteld. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de ver zoeken om vrijstelling vóór 30 April 1944 bij de hauptabteilung Ernahrung und Landwirt- sc'naft resp. de Duitsche Kamer van Koop handel te Amsterdam moeten worden inge diend. Ondernemers, die in gebreke blijven voor dit tijdstip hun verzoek in te dienen, stellen zichzelf en hun werkkrachten daarmede ter beschikking voor tewerkstelling elders. Censuur in Britsch-lndië. Naar Associated Press uit New Delhi meldt, heeft de Britsche regeering in Indië censuur ingesteld op het binnenlandsche niet-officieele post- en telegraafverkeer, daar Britsch-lndië thans een belangrijke basis voor de aanvalsoperaties tegen de Ja panners is geworden. Bij onze Vrijwilligers. SS-pantsergrenadiers trekken met hun wapens ten aanval. (SS PK Adendorf/O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der oplei- ling, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlich tingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de na volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 18 April, 9-12.00 u., Arnhem, Café Royal, 15-18.00 u., Zwolle, Hotel Gijtenbeek, 19 April, 9-12.00 u., Groningen, Heerestraat 46, 15-18.00 u,, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 20 April, 9-14.00 u., Amsterdam, Dam 4, 21 April, 9-14.00 u., Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245, 22 April. 9-14.00 u„ Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus der weg. KORT NIEUWS Magni, de vi caris-generaal der Jezuieten-orde, is op 72-jarigen leef- tijd overleden. Door den dood van Magni is de kwestie van de verkiezing van een nieuwen gene raal der orde weer acuut geworden. De geheele Fransche lucht bescherming is on der leiding van den secretaris voor de handhaving dei- orde in Frankrijk Darnand, gesteld. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den le ider van een amusements bedrijf te Voor burg F. de Leeuw, die zich met den Tilburgschen wiel renner J. Franken te verantwoorden heeft gehad we gens het verhan delen van valsche Amerikaansche dollarbiljetten. De rechtbank had reeds Franken, die zich toen nog in preventieve hechtenis bevond, vrijgesproken, daar zij het be wijs, dat Franken wist, dat de door hem van iemand uit België ge kochte biljetten valsch waren, niet geleverd achtte. Ook ten aanzien van De Leeuw heeft de recht bank dit niet be wezen geacht. Op grond hiervan werd De Leeuw eveneens vrijge sproken, Wegens het plegen van moordaanslagen, brandstichtingen en overvallen op distributiekantoren en arbeidsbureaux, Officieele bekendmaking Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizei- standgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1. Den marechausseebeambte Hendrik Drogt, geb. op 10 Februari 1920 in De- demsvaart, wonende te Dedemsvaart. 2. den landarbeider Gerard Jansen, gebo ren op 13 Februari 1923 in Meppel, wo nende te Dedemsvaart. 3. den kantoorbediende Fokke Jagersma, geboren op 12 September 1920 in Gas- selternijeveen, wonende te Meppel. 4. den autohandelaar Jan Rijkmans, gebo ren op 3 Februari 1920 te Steenwijk, wonende te Meppel, 5. den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 in Arn hem, wonende te Arnhem, 6. den distributieambtenaar Wiepke Tim- mersma. geboren op 8 December 1896 in Öldeliove, wonende te Wehe. 7. den timmerman Jacob Kraal, geboren op 12 Februari 1914 in Ruinerwold, wo nende te Ruinerwold. 8. den politiebeambte Johannes Kippers, geboren on 23 Juni 1899 in Veendam, wonende te Oud-Scboonebeek. Het vonnis is met den kogel voltrokken. De veroordeelden Drogt, Jansen, Jagers- ma, Rijkmans. Van den Berg en Kraal heb ben zich aangesloten bij een te Meppel en omgeving opgerichte terreurgroep, die haat- bevelen heeft gekregen van een terreur organisatie, waarin ook illegale communis ten werkzaam zijn geweest. Leden van deze terreurgroep hebben op 21 Juli 1943 een moordaanslag gepleegd op een Nederland- schen burgemeester, die hun actie in den weg stond, op 22 en 26 Juli 1943 gepro beerd een moordaanslag te plegen op een Nederlandschen luitenant der politie, op 26 Juli 1943 verscheidene schoten gelost op twee Nederlandsche wachtmannen te Ha- velte, waardoor een der mannen werd ge wond, en begin Augustus 1943 geprobeerd twee Nederlandsche leden van de Duitsche Sicherheitspolizei te vermoorden. De ter reurgroep, die het heeft klaargespeeld zich^ in het bezit te stellen van een vrij groote hoeveelheid vuurwapens en munitie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitgevoerd op het Arbeidsbureau te Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeentehuis te Wanneperveen, op 11 Juni 1943 het ge meentehuis te Stadskanaal, op 22 Juni 1943 het Arbeidsbureau in Hoogeveen in brand gestoken, op 28 Juli 1943 den overval ge pleegd op het transport levensmiddelenbon nen te Ruinerwold en op 10 November 1943 den overval op het distributiekantoor te Varsseveld. De politiebeambte Johannes Kippers heeft een in zijn particulier bezit zijnde pistool met munitie overhandigd aan den door het Polizeistandgericht Assen op 20 September 1943 ter dood veroordeelden, Nederlander Por, waarbij hem bekend was, dat Por de bedoeling had eén lid van de N.S.B. dood te schieten. Het Polizeistand gericht heeft alle misdrijven waardoor d^ veroordeelden gestreefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de vernietiging van papieren van den burger lijken stand, en het doodschieten van in openbaren dienst staande Nederlanders, die hun actie hadden opgemerkt, beschouwd als handelingen, die geschikt waren de open bare orde in het bezette Nederlandsche ge bied in gevaar te brengen en heeft derhalve tegen de daders als saboteurs overeenkom stig par. 1 der Ordnungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitgespro ken. De timmerman Jacob Kraal heeft bij den overval op het transport levensmiddelen bonnen in Ruinerwold op 28 Juli 1943 doop het verstrekken van inlichtingen hulp ver leend. De distributieambtenaar Wiepke Timmersma heeft bij den overval op het Ar beidsbureau in Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval, wier bedoelingen hij kende, in zijn huis heeft laten overnachten. De pre sident van het Polizeistandgericht heeft ter motiveering van de beide vonnissen tegen Kraal en Timmersma verklaard dat het ver- leenen van hulp aan een dasd van sabotage volgens par. 1 der Ordnungsschutzverord nung van 9 Januari 1943 op dezelfde wijze gestraft wordt als de gepleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deelneming van de genoemde terroristen, die ook in contact gestaan hebben met de terroristen die door het Polizeistandgericht te Assen op 20 September 1943 zijn veroor deeld, aan de van Mei tot eind i943 in de Noordelijke provincies van Nederland (Friesland, Groningen en Drente) gepleegde daden van terreur en overvallen op open bare gebouwen en pro-Duitsche Nederlan ders geboet. Bijstandspact Ottawa-Algiers. Volgens een Reuterbericht uit Ottawa heeft de eerste minister van Canada, Mackenzie King, bekend gemaakt, dat Canada met het Fransche dissidenten-comité een wederzijdsch bijstandspact heeft onderteekend. GOED VERDUISTERD, GOED BESCHERMD.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1