cX'JJP c Arbeiders Mandolineclub „Apollo" Kinderoperette „De Wonderbloem'' Freuleken Verduisteren v. 8.45 tot 6.30 u. MOLENAAR'* KIN DER BLOEM vervangt t/ians ftje/e/gk •ZL'&JPpiiddiny i<s KWALITEIT^ PUDDING o u Apollo had ook ditmaal, vooral in het Italiaansche stuk van Sartori, den klank van een groot gemengd koor. Zeer zeker was het weer grootdeels de mooi verzorgde dyna miek, die de gedachte aan koorzang deed opkomen. Maar ook de klankproductie toch, door het zeer verzorgd gebruik van het plectrum (bij minder geoefenden zoo ver velend om te hooren), was hier de oorzaak dat de gedachte aan goed verzorgden koor zang steeds weer bij den luisteraar op kwam. Die dynamiek nu, die aan zang doet den ken. was ook reeds bij Jong-Apollo op te merken. Dit is de voorschool voor het groote gezelschap, en hier worden de gronden ge legd voor een goed samenspel en dus ook voor 't verkrijgen van een fraai genuan- ceerden klank over de geheele linie. Wel heeft dit jonge koor nog niet de rijke be zetting der bas-instrumenten, maar de man- dola en de guitaar kunnen menige partituur aardig in klank omzetten. Het stuk van den dirigent Joh. B. Kok en de twee van Joline werden met accuratesse en met goede voor dracht weergegeven. Naast Sartori verraste Apollo ook in Ju liska (van Joh. B. Kok) door fraaie dyna mische schakeeringen en door de pittige Zi- geunerrythmen. Uitblinken deed Apollo in de beide composities van denzelfden auteur, waarmee het concert werd besloten: het pittige Veritas Vincit met de zoo bekende rythmen, en de bundel prachtige melodieën van Bizet. waaronder wij uit Carmen op merkten de Habanera (L'Amour est un oi- seau). het lied van Micaëla. een deel der ouverture, de mooiste stukken uit l'Arlé- sienne en uit de Parelvisschers. In deze stukken werd de karakteristiek goed getrof fen. En de klank was weer evenzeer ver zorgd als in de orkef tpartijen waarmee het den fluitsolist secondeerde. De heer G. N. Spaan had tevoren met piano een sonate van Loeillet gegeven, waarin zijn fraaie toon en technisch mooi verzorgd spel opviel. Met orkest speelde hij het Adagio uit een Mozart-coneert en Mascagni's Intermezzo (hoewel Leoncavallo stond aangegeven). Hem begeleidde ook de pianist de heer L. Krammer, die eveneens zeer volgzaam de klavierpartijen der zangeres Mej. Riek van Veen uitvoerde. Meer nog dan in de liede ren van Brahms bewonderden wij haar bij zonder mooie altstem en haar voortreffe lijke uitspraak in zangen van Carl Bohm, Kor Kuiler en Donizetti (aria uit La Fa- vorita). De pianist, dien wij gaarne een grooteren vleugel hadden toegedacht, speelde met goede intentie twee Chopins (Etude uit op. 10 no. 5 en Nocturne in Fis) en het beken de s'tuk uit Chants d'Espagne van Albeniz (Seguedille). Ondanks den tegenstrevenden vleugel wist hij zijn hoorders, ook de ver wenden, tot dankbaarheid te stemmen. Dit mooi verzorgde concert van Apollo had on geveinsde belangstelling. G. J. KALT. Zij, die aan de voorbereiding van een uit voering van een kinderoperette meegewerkt hebben, kunnen weten, wat een zorg en moei te het kost behoorlijk voor den dag te komen. Bewondering moet men hebben voor de lei ders van de operetteclub der buurtvereeniging „Ramplaan-kwartier", die met „De wonder bloem" zoo'n fraai effect bereikten in den Stadsschouwburg bij 't in grooten getale aan wezige, meerendeels jeugdig publiek. Maar behalve bewondering is het waardeering, die ons vervulde bij het zien van hetgeen deze jongens en meisjes ten beste gaven: hoe le vendig waren de gebaren, hoe waren allen in hun rol en wat werd er keurig gezongen. De koortjes klonken alleraardigst, maar het fraaist van alles waren de dansjes. De leid ster van de dansgroepen, mej. Prins, had aan de „balletten" veel zorg besteed en ongetwij feld waren ze het succes van de opvoering. Geaccentueerd door een keur van kleurige costuumpies en een feeërieke belichting leken sommige Rococo-tooneeltjes op Saksisch por- celeinen beeldgroepen. Ademloos leefde het jonge volkje met de avonturen van de jonge prinses, die de won derbloem voor haar zieken broer zoeken gaat, mee. Spontaan applaus voor de speelsters en spelers, bloemen voor hen, die de uitvoering voorbereid hadden (mevr. Mondfiaan, zang; mej. Prins, dans; de heer H. Steenkist, regie) waren evenzoovele bewijzen van waardeering voor een geslaagden middag. A. J. VAN DER WEIJDEN. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. KIFVERl. 71 IBLOEMENDAAl) TEL 2295? HAARLEM. Hoofdk. A'dom. ril: Rott«rdon Den Hoog - Leiden Tllbvfg Hoorn - Govdi Kees de Ruyter, die het 1ste klasse kampioenschap kleinbiljart behaalde, wordt na afloop van de wedstrijden, welke te Amster dam plaats vonden, door den voorzitter van den Nederlandschen Biljartbond, jhr. Mollerus, toegesproken. (C.N.F./Noske Pax c) KORT NIEUWS Te Riuinen heb ben eenige school jongens een door hen. gevonden benzinetank, af komstig van een vliegtuig, in welke tank nog benzine aanwezig was, in brand gestoken tengevolge waar van de tank ont plofte en beide jongens zwaar ge wond werden. Een van hen, dev ruim 11-jarige Aart Pa ter, .werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. Zijn 10-jarig broertje werd aan het ge laat en aan de beenen ernstig ge wond. „Het Residentietooneel" in den Stadsschouwburg. Herman Roelvink's stuk heeft den dertig jarigen leeftijd al overschreden, maar ver ouderd is het allerminst. Daarvan hebben we ons Zondag kunnen overtuigen. Het aardige is dat we juist hetgeen de critiek voor eenige tientallen jaren er op aan te merken had gemis aan diepte van psychologie, afwezig heid van een sterke, het stuk dragende ge dachte door ons thans als een deugd er van wordt gevoeld. Waaruit weer eens te meer blijkt, dat de critiek zich niet moet verbeel den de waarde van een stuk te kunnen vast stellen, hetgeen schrijver dezes zich hierbij voor gezegd houdt. Desondanks waag ik het om een paar op merkingen te maken. Het was voor mij een verademing om na de in. hoofdzaak buiten- landsche moderne comedies met hun vaak gekunstelde situaties, den toegespitsten, wel eens geforceerd geestigen dialoog, weer eens een genoeglijk, rustig-degelijk echt Neder- landsch stuk te zien. Want dat is dit luchtige, fleurige en toch zoo brave spel,met zijn oogen- blikken van vroolijkheid en van lieven, aan- doenlijken ernst. Hier wordt de tijd der regenten, waarin diligences en trekschuiten het tempo aanga ven, levend voor ons, hier voelen we ons ver plaatst in het tegelijk landelijke en hoofsche leven van den landedelman, begrijpen we de dierbare beuzelarijen dezer rijke dames en heeren al was het alleen maar uit reactie op de geweldige en schokkende wereldge beurtenissen die ons van dag tot dag gevan gen houden. De tijd van Sara Burgerhart en Ferdinand Huyck werd ons boeiend en werkelijk voor oogen gevoerd. Deze atmosfeer is m.i. de grootste verdienste van het stuk. De intrige is eigenlijk maar poovertjes en de oplossing is naar rato. De teekening der personen is weer alleraardigst. De vroolijke, rijke Iman van Aerschot die bij Baron van-Averiing op den huize „De Ran- de" logeert en daar voor eenige opwekking zorgt in den somberen toestand. die er heerscht sedert den dood van de vrouw des huizes, Henriette, de aanstellerige, in den grond toch niet kwade tante, die, ondanks haar goede bedoelingen, er alleen maar in slaagt om de stemming prikkelbaarder te ma ken, de oudste zoon Jop met de verlamde beenen, die zich verlaten en achteruitgezet voelt en zich op de wetenschap heeft gewor pen om afleiding en troost te vinden, Floren tine, oftewel „Freuleken", die thuis komt om de plaats van de bij alle huisgenooten en het landvolk geliefde moeder in te gaan nemen, zijn beminnelijke, echt-menschelijke gestalten geworden. Daartegenover doen de figuren van den tweeden zoon Hans en vooral van Miebetje „de kattekop". een tikje caricaturaal aan. Maar voor welk een fleurige humorrijke af wisseling helpen ze zorgen. De scènes tusschen Miebetje en Iman behooren tot de kostelijk ste van het stuk. De opvoering door „Het Residentie Too- neel" was als geheel uitstekend. Ongetwijfeld was dit voor een goed deel aan Johan de Meester's spelleiding te danken. Hij gaf zelf een mooie creatie van Jop de verdrongen jaloerschhgid op de gezonden, die zich uit in het egoistisch verlangen om zijn zuster „Freu leken" voor zich te behouden ten koste van de liefde die zij en Iman voor elkaar voelen en de overwinning van deze zelfzuchtige ge dachten wist hij treffend weer te geven. Voor Ank van der Moer als „Freuleken" heb ik niets dan lof. Welk een zekerheid van gebaar en soepelheid van stembuiging, welk een gevoelige mimiek van dit fijne gezicht. Mimi Boesnach bewonderde ik het laatst in „De groote onbekende" als de gedienstige Agatha; ook hier had zij een rol die voor haar als geknipt was. Hoe bracht zij dit wispel turige, eigenzinnige en beminnelijke schepsel tot leven. Joekie Broedelet had terecht veel succes als Henriëtte, Piet Bron gaf een goed ■getypeerden Baron van Averling. En ook Iman van Paul Steenbergen en Hans van Guus Oster gaven zeer aannemelijk spel te zien. Paul Steenbergen voerde aanvankelijk de vlotheid van spreken zoo op, dat hij wel eens onverstaanbaar werd, hetgeen later gelukkig beter werd. B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter Blo tot en met Brak. VOOR DEN POLITIERECHTER. De 16-jarige loopjongen P. v. d. H. maakte zich in Januari en Februari meer dan eens aan diefstal van waschgoederen schuldig. Bij de 51-jarige Haarlemsche G. S. verzocht hij op 5 Februari een zak met waschgoed in de woning te mogen plaatsen, waarvoor zij als belooning een gele stofjas ontving. Daar de oneerlijke knaap reeds di verse goederen aan verdachte had afgege ven, werd zij wegens heling veroordeeld lot 1 maand gevangenisstraf. Een tante der loopjongen bleek genegen te zijn om twee lakens van hem te koopen tegen betaling van f 10. De officier laakte het slechte voor beeld, dat zij aan haar onbezonnen neef gaf en zijn eisch luidde 1 maand. Zij werd ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf met toepassing der gratie-clausule. De 18-jarige fabrieksarbeidster J. C. D. behoorde even eens tot de afneemsters der gestolen lakens, welke ditmaal voor de vervaardiging van een jas bestemd bleken te zijn. Zij kreeg twee weken gevangenisstraf met toepassing der gratie-clausule. Voorts bleek de 32-ja- rige A. J. S. eveneens een aantal lakens te hebben gekocht, doch zij ontkende geweten te hebben dat deze goederen van diefstal af komstig waren. Een boete van f 15 of 6 da gen hechtenis was het resultaat der trans actie. -De chauffeur S. v. d. M. trachtte in de Duvenvoordestraat een damesrijwiel weg te nemen, dóch zijn daad werd ontdekt. De verdachte, die met deze methode zijn schulden wilde betalen, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met toe passing der gratie-clausule. De 25-iarige J. A. F. te Amsterdam be zocht in Februari zijn zuster, die bij de Heemsteedsche familie R. als dienstbode in betrekking was. De afwezigheid der be woners bleek voor F. een aanleiding te zijn om eenig geld te bemachtigen. Zijn poging had aanvankelijk succes, want weldra was hij in het bezit van een geldkistje. De in houd bestond uit een behoorlijk bedrag, waarvan f 95 werd achtergehouden. Het kistje met de resteerende gelden werd weer teruggebracht. Tegen F„ wiens berouw te laat kwam, luidde het vonnis een maand gevangenisstraf. Uit de garage der firma T. te Heem stede werden in October van het vorige jaar door den 33-jarigen chauffeur J. A. B. 4 nieuwe autobuitenbanden gestolen. Hij heeft echter van dit avontuur, dat hem f 1200 opleverde weinig plezier beleefd. De officier achtte het wegnemen van deze on vervangbare artikelen zeer ernstig en eisch- te een gevangenisstraf van 5 maanden. De man werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Voor den Amsterdamschen metaal draaier P. H., die met zijn echtgenoote naar Haarlem gekomen zou zijn om te winkelen, doch terloops even probeerde om zich een rijwiel toe te eigenen, achtte de politierech ter een gevangenisstraf van 3 maanden noodzakelijk. SERENADE AAN HET GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar L. J. Verkooij en J. M. Ver- kooijHonnebier, Ridderstraat 26, viert vandaag zijn gouden bruiloft. Hedenavond te 19.30 uur zal de Muziek- vereeniging „Vooruitgang", directeur Henri Schulpzand aan het echtpaar een serenade brengen, terwijl tijdens deze Serenade het echtpaar zal worden gehuldigd namens de Ridderstraat bewoners. JUBILEUM FIRMA BELTERMAN Woensdag 19 April zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer Belterman in tfe Ior- densstraat 25 een orthopaedische maat schoenmakerij en reparatie-inrichting opende. 40 JAAR KOSTER Wij lezen in „De Tijd", dat de heer J. H. Mekenkamp op 1 Mei 40 jaar koster zal zijn van de St. Janskerk aan de Amsterdam straat te Haarlem. JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS Uitgaande van de J. N. V. C.-actie wordt te Haarlem op 22 en 23 April een Jeugd weekend gehouden in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat. Sprekers zijn de evange listen J. Kits uit Zeist en H. C. van der Flier uit Enschedé, die in een drietal bijeenkom sten het onderwerp: „Christus, de Levende" zullen behandelen. De openingssamenkomst wordt Zaterdagavond om 8 uur gehouden, terwijl tussèhen de Zaterdagmiddag- en avondsamenkomst een gemeenschappelijke koffietafel met getuigenisdienst wordt ge houden. ONDERDUIKERS KUNNEN TERUGKEEREN. In een Zaterdagavond te Maastricht gehouden openbare volksvergadering heeft Max Blokzijl medegedeeld, dat hij den laatsten tijd een drukke correspon dentie heeft gevoerd met kringen van zgn. onderduikers. Hij had daarbij den indruk gekregen, dat velen van hen mis leid zijn door de omstandigheden en graag uit de verwarring wilden los komen. Na van de betreffende instanties te dezen aanzien de noodige waarborgen en instemming te hebben ontvangen, kon Max Blokzijl aan deze onderduikers de verzekering geven dat zij straffeloos zul len kunnen terugkeeren, onder voor waarde, dat zij bereid zouden zijn zich voor een of ander nuttig en positief doel beschikbaar te stellen. Jaarfeest: H.S.V.„De Kampioen". Tijdens het 38ste jaarfeest der Haarlem sche Sportvereen. De Kampioen lieerschte er Zaterdagavond in de ruime zaal van het H.K.B.-gebouw een gezellige sfeer. Bij den aanvang constateerde de voorzit ter, de heer Joh. ten Hove, dat er voldoende aanleiding bestaat om den verjaardag der vereeniging te vieren. De Kampioen be schikt nog steeds over een behoorlijke kern trouwe, renners, die geregeld in baan- en wegwedstrijden met enthousiasme de kleu ren van hun club verdedigen. Bekende spor tieve figuren als De Best, Peters, Ooms, Duins en Bijster mogen niet onvermeld blijven. Bovendien kunnen de jongere krachten Markenstein en Boorsma worden genoemd. Het bestuur blijft op zijn beurt niet achterwege om den bloei van De Kam pioen te stimuleeren. Zoo kan er thans wor den medegedeeld, dat de voorbereidingen voor het aanstaande wielercriterium in een gevorderd stadium verkeeren. Zondag 9 Juli wordt namelijk de derde Ronde van Haar lem voor nieuwelingen, amateurs, profs en onafhankelijken verreden. Weldra verscheen voorts Wim Ibo's radio cabaret „De Windwijzer" voor het voetlicht, dat een vlot programma van beschaafd amusement verzorgde. Er was „elck wat wils". Het piano-duet van Jo Spiers en Jo Kat bewees meer dan eens zijn muzikale vaardigheid o.a. in „Klavier-capriolen". Lia Dorana zong enkele Fransche chansons en vooral haar „Le bonheur est entrée dans mon coeur" oogstte een luid applaus. De populaire voordrachtkunstenares Julia ce Gruyter boeide allen door haar gemoe delijke Vlaamsche humor. De geschiedenis van' „Den Onderpastoor" was een vroolijk intermezzo. Verder gal het Job. Yong's kwintet een reeks Hawaiian melodieën ten beste. Wim lbo hield op zijn beurt de aanwezi- geji geregeld bezig met een liedje en een praatje en ook zijn optreden had veel suc ces. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 19 APRIL 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Rustige wij zen. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Operette-progr. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Beroemde balletmuziek. 10.45 Bij breiende boeren. 11.00 Grk. Malando. 11.30 Weinig bekende meesters uit den barok- en rococotijd. 12.00 Almanak 12.15 Ork. Malando. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt. 13.10 In de blauwe lantaarn. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 2 piano's en viool en piano. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Amusementsork. en soliste. 18.45 Arbeidsuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 B NO Nieuws en act. besch. 19.15 Omroep Symph. Ork. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Omroep Symph. Ork. Van 21.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.1524.00 Van de eene me lodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Viool en piano. 17.30 Soldatenfunk „Nord- West". 13.30 Concert voor piano en ork. van Mo zart. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Eigen werk. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20.30 Een vroolijk lied. 21.15 Kamermu ziek van Bach en Beethoven. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. a a Na Q> IM 4>

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2