4% Haarlemsche bijen naar den boomgaard. D U C 15 CT. Geen oude rommel in kasten en op zolders Verduisteren v. 8.45 tot 6.30 u. OORLOGSSCHADE «RENOVATUM» SCHUUR POEDER Over smaak kan getwist worden, al zegt de bekende spreekwijs het anders. Dat doen ook de Haarlemmers, die voor hun liefheb berij bijen houden en trachten een hoeveel heid honing te vergaren. „Mosterdhoning lust ik niet, ik geef meer om kastanje- en accaciahoning'', merkt een amateur-imker op en daartegenover vertellen anderen, dat zij meer prijs stellen op honing, welke de bijen gepeurd hebben uit koolzaad, mosterd, e.d. Dergelijke gesprekken beluisterden we in een kring van bestuursleden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den bijenteelt, die des morgens vroeg waren opgestaan, om de be langen van hun leden te behartigen. De Nijverige secretaris, de heer S. van Paasschen, J die de voorbereidende maatregelen had ge- mm Stad en land werken samen. In het mid den een der kweekers van West-Friesland helpt de heeren G. F. M Schutte (rechts) en J. Vergers (links) bij het plaatsen van een kast met bijen in den boomgaard. (Foto Peperkamp) troffen, trok met anderen er op uit, om bij een groot aantal leden de kasten met bijen op te halen. Enkelen lieten een vergeefsche reis maken, omdat zij er maar van afzagen, doch toch bevatte de auto, welke den tocht naar West Friesland moest aanvaarden, twee en zeventig kasten, waarin een groot aantal gasten voor de fruitboomen vertoef den. Heeds eenige jaren achtereen bezoeken Haarlemmers Wester- en Oosterblokker, om daar gedurende enkele weken hun bijen wat op krachten te laten komen. In den winter zijn de dieren in hun korven en kas ten geweest en nu het wat warmer wordt, trekken ze er op uit. Het is ook de tijd van het broed en jonge volken moeten geboren worden. De fruitboomen in West Friesland bieden een uitnemende gelegenheid voor de dieren, om de stoffen voor hun „woningen" te verzamelen en daarom wordt de voorkeur aan deze streek gegeven. Deze fruitreis is niet alleen van belang voor den imker, doch ook voor den fruit- kweeker voor de bestuiving der bloemen. Te begrijpen is het, dat de zes en dertig be woners van Blokker met belangstelling de komst der Haarlemmers tegemoet zagen. De reis had een vlot verloop en in Ooster- blokker, niet ver van de Bangerd werden de kasten uitgeladen. Het bleek, dat enkele leden hun kasten niet met de grootste zorg hadden behandeld. Onderweg zochten vele dieren door kleine openingen een weg naar de vrijheid en dan moest het bestuur consta- teeren, dat er eenige kasten „lek" waren. Het bestuur had maatregelen getroffen voor een vlotte plaatsing, waaraan Jap Zee, als vertegenwoordiger van de fruitkweekers meewerkte en de heeren G. F. M. Schutte, voorzitter, C. van Bellen, penningmeester en J. Vergers, zorgden, dat de bijen spoedig konden genieten in den boomgaard. Daar staan appel- en pereboomen. benevens bessenstruiken. Voor de „logé's" is het dus een dorado, want bij prachtig weer zoeken Zij in de boomen eri bij slecht weer zoeken zij in de laaggelegen bloesem der bessen. Op hét oogenblik bloeien de struiken reeds en de boomen volgen over enkele' dagen, zoodat de bijen volop werk krijgen. Van Oosterblokker ging de reis naar de Groeneweide in Westerblokker, waar de kweekers eveneens hun bereidwilligheid toonden. Er konden maar enkele kasten aan de adressen worden afgeleverd, doch de meesten hadden er gaarne meer gehad, want de bijen zijn in deze weken uitnemende medewerkenden, die veel kunnen doen, om den oogst te doen slagen. Op vlotte wijze werden de kasten geplaatst, het vlieggat geopend en gecontroleerd of de stand naar het Zuid-Oosten gekozen was, zoodat de leden, die prijs hebben gesteld op deze fruitreis tevreden kunnen zijn over den arbeid van hun bestuur. Binnenkort worden de leden in de ge legenheid gesteld een reis naar de Groene weide en omgeving te maken, om na te zien, of de broed naar wensch verloopen is. Moge lijk kunnen zij dan een honingkamer bij of opzetten, om het zoete vocht te winnen. Wordt dat doel bereikt dan kan van een geslaagde reis gesproken worden. Behalve deze fruitreis staan nog meer rei zen op het programma. Na West Friesland wordt de Wieringermeer bezocht, waar het koolzaad in bloei zal staan en ook kunnen de bijen gebracht worden naar klaver- en mosterdvelden. Hieruit blijkt, dat het be stuur actief in de weer is, om de belangen van de leden te bevorderen. We vermelden nog, dat een der oudste imkers, de heer L. Faber, zijn medewerking verleende. Dat was geen wonder, want al vele jaren trekt hij er met anderen op uit, om de kasten naar verschillende streken van ons land te ver voeren. Dat hij over rijke ervaring beschikt, ondervonden zijn reisgenooten op dezen ge slaagden tocht. Nieuwe burgemeester van Zutphen. De heer 3. A. Tesebeld uit Aerdenhout geïnstalleerd. Dezer dagen is de nieuwe burgemeester van Zutphen, de heer J. A. Tesebeld uit Aerdenhout, geïnstalleerd. Tot de aanwezi gen behoorden o.m. de vertegenwoordiger van den Beauftragte van den Rijkscommis saris in Gelderland, de gemachtigde van den Leider, de Ortsgruppenführer der N.S. D.A.P., vertegenwoordigers van diverse partij-instanties der N.S.B. en vele anderen. De wn. burgemeester, mr. G. J. J. Wagener, verrichtte de installatieplechtigheid. In de redevoering, die de nieuwe burgemeester uitsprak, vestigde hij de aandacht op de be- teekenis voor Zutphen's toekomst van de benoeming van een nationaal-socialistischen burgemeester. Op geen enkelen ambtenaar of gemeente-arbeider zal pressie worden uitgeoefend, lid der N.S.B. te worden. Ieder tewerkgestelde der gemeente heeft den plicht het gezag van den burgemeester te erkennen; omgekeerd heeft de burgemeester den plicht voor de belangen der ambtenaren te waken. Degenen, die zijn maatregelen en bedoelingen trachten te ondermijnen ten eigen bate of ten bate van de welgestelden, kunnen op een ongelooflijk hard ingrijpen rekenen. Die vier Geseiien. Het „Deutsches Theater" in den Stadschouwburg. De toestand van onze tanden en kiezen is erg slecht. We kunnen hier gerust spreken van een volksziekte. Daarom heeft de Nederlandsche Volksdienst ook de tandverzorging voor onze jeugd ter hand genomen. (C.N.F. Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. RKuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Buiten land: J. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. .1 E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede, |V.APtilMCRNSCHf MESSf(M STAAlKWfMMWtfK Er zijn op zijn minst drie redenen, waarom het gewenschf is, in dezen tijd ouden rommel niet op zolders en in kasten te laten liggen, maar op te ruimen. Telkens wordt opnieuw bij bombardementen bewezen, dat het dik wijls zeer goed mogelijk is een begin van brand te blusschen, wanneer de brandbom men althans gedurende de eerste minuten geen voedsel vinden. Dit is dus op zichzelf al een zeer dringende reden om papier, lom pen en dergelijk brandbaar afvalmateriaal zoo spoedig mogelijk uit onze huizen te ban nen. Deze afvalstoffen zijn bovendien van groot nut als ze worden afgestaan aan onze indu strie, die van oude lompen, oud papier en karton en voorts van oude blikjes, glasscher ven enz. weer nieuwe produtten kan maken en dringend verlegen zit om zulke grond stoffen. In vrijwel alle gemeenten zijn voor het ophalen van oude materialen speciale kleinhandelaren aangewezen. Mocht u den ophaler in uw wijk (hij is kenbaar aan een koperen plaatje op zijn jas) niet kennen, dan is een briefkaartje aan het R.O.M.E.A., Pa leisstraat 7, Den Haag, voldoende, om hem bij u te brengen. Kunnen vrouwen solidair, kameraadschap pelijk met elkaar samenwerken? Tot op ze kere laagte misschien wel. Maar zoodra de liefde in het spel komt ho maar En dat is ten slotte maar goed ook. Ziedaar in het kort samengevat de ge dachte die aan „Die vier Gesellen", blijspel van Joeken Huth, ten grondslag ligt. Eigen lijk druk ik me daar wel in wat verheven termen uit. Van een gedachte kan men bij dit kluchtige spel toch wel nauwelijks spreken. Marianne, Franziska, Kate en Lotte heb ben een atelier, waar reclame-ontwerpen gemaakt worden. Ieder heeft zijn aandeel in de werkzaamheden: de één krijgt de ideeën, de ander zorgt voor de teekeningen, de overigen houden zich bezig met de meer prozaïsche huiselijke aangelegenheden. Het gaat slecht met de zaken, tot Marianne bij een sigarettenfabriek een groot succes weet te behalen. Ze heeft dit mede te danken aan een ouden vlam van haar, Stefen, die nog altijd op haar vlast. Tijdens hun ontmoeting doet hij weer toenaderingspogingen, maar Marianne, vervuld van haar kameraadschaps- en zakenplicht, wijst hem af. „Die vier Gesellen" raken er boven op. En daar begint de misère. Kate en Lotte gaan er ieder met een vrijer van door en Fran ziska blijkt ook voor een liefde te bezwijken n.l. de liefde voor de Groote Kunst. De trouwe Marianne staat alleen. Maar er is nog een oplossing, die niet moeilijk te raden is. Stefen komt en het doek kan vallen. Boven het genre klucht komt de uitwer king van dit gegeven niet uit. Eerlijk gezegd had ik me er wel een geestiger dialoog en vernuftiger verwikkeling bij kunnen denken. De aardigheden waren nogal eens aan den goedkoopen kant, de figuren vaak caricatu- raal en een enkele maal kwam de vergelij king met een vlotte revuescène bij me op. Daarmee wil niet gezegd zijn dat het pu bliek zich niet amuseerde integendeel Maar het gehalte der vroolijkheid was over het geheel genomen niet hoog en kon dat ook niet zijn. Dat het spel niet zoo kleurig en gevarieerd was als we dat bij het „Deutsches Theater" anders gewend zijn, lag ook wel vooral aan het stuk. Vlot en vaak plezierig waren Stefen van Ulrich Foikmar en Marianne van Inge Conradi. Regierungsrat Hintze van Albert Arid was een volledige caricatuur en juist daardoor wel vermakelijk. Een uitstekende typeering was Konrad Kloss' Martin Bach- mann dat deed levend en echt aan. Het spreekt dat ook het spel der overige optredenden op een goed peil stond. Niemand zal het gezelschap zijn succes bij het publiek dan ook misgund hebben. B. VEURMAN Piano-avond George van Renesse. George van Renesse liet zich door het epithe ton „populair", waaronder deze piano-avond aangekondigd was, niet verleiden om met zijn programma in den kring der overbekende werken te blijven. Alzoo, na een belangrijke inleiding gewijd aan Joh. Seb. Bach (Fanta sia c moll en twee Preludes met Fuga uit het Wohltemp. Klavier), bracht hij een Sonate van Haydn (No. 1 van de Peters-Editie), die voor zeker voor de meeste toehoorders een totaal onbekende compositie was. Maar wat een verrassend frisch effect bracht dit werk van „Vadertje Haydn" teweeg! Hoe toont Beet hoven's groote voorganger zich in dit stuk bij al zijn meesterschap in scherts en luim. een geniale durver op gebied van harmonie en vormtechniek, die zijn capricieuse invallen gestalte verleenen, bij een onuitputtelijken rijkdom van zuiver muzikale invallen! En de van geest tintelende reproductie bracht het hare er toe bij, om deze ilustere onbekende, terecht uit de studiekamer naar het concert podium verhuisd, een éclatant succes te be zorgen. Hoofdschotel in den gebruikelijken zin van het woord was de Wanderer-Fantasie van Schubert. Hiermede kon de concertgever, naast kracht en technische vaardigheid, zijn innig romantiseerend sentiment in fijne nuan ces uitbeelden. Dat zijn interpretatie daarbij een oer-gezond karakter behield, verhoogde hare waarde niet weinig. Chopin was vertegenwoordigd met het Scherzo in cis kl. t. en met de Nocturne No 13, in e kl. t.; George van Renesse gaf aan dit laatste werk de hartstochtelijke stuwing van zijn beweeglijk temperament. Het klonk met dat al overtuigender dan het eenigszins ik wijt het aan de zaal-acoustiek groe zelige Scherzo. Tot slot raakte de solist aan 't spanjolisee- ren, met composities van De Falla, Albeniz en Granados, en gaf hij aanleiding om zijn schep pingskunst in haar rake karakteristiek en smaakvol poëtische charme te bewonderen. Maar onder de vele momenten van pure schoonheid, die dit recital bood, maakte op mij toch de meeste indruk Bach's heerlijke Preludium en Fuga in bes (Band I) en de spiritueele Sonate in Es van Haydn. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Bram en Ca tot en met Co. RERSONALIA De Haarlemsche Rechtbank heeft als ad vocaat en procureur beëedigd Mr. A. Klaasse, te Haarlem. „DE ZONDAAR" Zaterdagavond 22 April wordt in den Stadsschouwburg door het Amsterdamsch Tooneel opgevoerd De Zondaar, tooneelspel in drie bedrijven van Mr. J. H. Penning, on der regie van Cor van der Lugt Melsert. EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK Tijdens de godsdienstoefening van a.s. Zondag 23 April om halfelf zal uitgevoerd worden 't ,,'Stabat Mater" van A. Scarlatti, voor soli, dameskoor, strijkinstrumenten en orgel. Afdeeling Verwaarborglng tegen 200.000 deelnemers met een ver waarborgt! bedrag van 3000 MILLIOEN GULDEN Over 't jaar 1043 wordt, rekening houdende met de te verwach ten Rijksbijdragen, voorloopig geen omslag geheven. Aig. Onderl. Waarborg Genootschap Leldschepleln 29 - Amsterdam-C. INBRAAK LEVERDE VELE GOEDEREN OP. Tijdens afwezigheid der bewoners heeft men zich des avonds of 's nachts toegang verschaft tot een perceel aan de Voorzorg straat Een groot aantal kleedingstukken, waaronder een jas, een bontmanteltje, blou ses, jurken, kousen, verder linnengoed, waar onder twaalf overhemden, lakens, sloopen, badhanddoeken, broeken en tafellakens, werden gestolen. PORTEMONNAIE IN EEN CAFE GESTOLEN. Een bezoekster van een café in de binnen stad kwam tot de ontdekking, dat haar taschje, bevattende een portemonnaie, in houdend 162.was gestolen. Aangifte werd gedaan, waarna de recherche den betonwer ker Van S. uit Heemstede in arrest stelde, die bekende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij was nog in het bezit van f 53.en de rest had hij in café's ver teerd. INBREKERS IN ARREST. In de woning van S. stelde de recherche een onderzoek in en zij vond onder den vloer een partij kousen, welke van een inbraak in de Amsterdamstraat afkomstig bleek te zijn. De bewoner beweerde de kousen ge kocht te hebben van een onbekenden Chinees. Voor een nader onderzoek is hij in arrest gesteld. Dezer dagen is in de Spaarnwouderstraat ingebroken, waarbij de buit bestond uit twee electromotoren en een schrijfmachine. Als verdacht van diefstal heeft de recherche aan gehouden J. v. d. B. uit Heemstede, die de goederen weer verkocht had. Verder be kende hij zich aan diefstal van een fiets te hebben schuldig gemaakt. EEN VARKEN GESLACHT. De economische afdeeling van de politie heeft twee Haarlemmers aangehouden, die in een schuur een varken hadden geslacht. Dan is tegen twee anderen, die een gedeelte van het clandestien geslachte dier hadden gekocht, proces-verbaal opgemaakt. MARKTKOOPLIEDEN VROEGEN TE VEEL. Bij een controle op de Maandagmarkt werd geconstateerd, dat drie personen den prijs van stofkammen en klosjes garen hadden verhoogd. Proces-verbaal is opgemaakt. ORGELCONCERT GROOTE KERK. Donderdag 20 April 1944 des namiddags van 34 uur geeft de Stadsorganist George Robert, een orgelconcert in de Groote Kerk. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga in g, D. Buxtehude; 2. Fantasie G gr. t, J. S. Bach; 3. Variaties over „mein junges Leben nat ein End", J. P. Sweelinck; 4. Passacaglia en Fuga, B. v. d. Sigtenhorst Meyer; 5. Pastorale, César Franck; 6. Offer- toire, Jos. Jongen. RADtO.PROGRAMMA DONDERDAG 20 APRIL 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Lichte marschen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Ork. Wildfried Krüger. 7.40 Sportnieuws, 8.00 BNO* Nieuws. 8.15 Ochtend klanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht orkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Francis Keth. 11.00 Gestalten uit de Duitsche let terkunde van vandaag. 11.15 Het Nederlandsche Strijkkwartet. 12.00 Almanak. 12.15 Joh. Jong, orgel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 De geboortedag van den Führer. 13.15 Amusementsork., soliste en gram. interai. 14.00 Oud-vaderlandsche folk loristen V. 14.15 Melodisten en solist. 15.00 Viool en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Salonork. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Pianoduo de Raaff en Schutte. 18.00 BNO Pers- overz. 18.05 Dat zijn werk het onze zij. 18.45 Bran dende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch 19.15 Concertgebouwork. 19.55 Goethe en de Ne derlanden. 20.20 Concertgebouwork. en Cor de Groot, piano. 20.55 Kamermuziek. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 21.20 Fragmenten uit Duitsche opera's. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Gitaarspel. 22.3024.00 Vertrouwde wij zen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Trio Pasquier en zanginterm. 18.00 Cor Steyn, orgel. 18.30 Hong. Ork. Lajos Veres. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Ork. Eugen Wolff, soliste en orgelsoli. 20.15 Vijftig jaren her I. 20.30 Oet stad en ommelaand. 21.15 Zingen zonder zorgen. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. nERDALPRODUCT ttLDLBLAND&Cü LAfiRlKAAI

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2