Haarlemsche Courant Verdere maatregelen m Engeland. Sovjets onrSebastopol afgeslagen, Zweden overweegt represailles. Keuringen Waffen SS en andere formaties. Uitbraak uitTarnopoi voltooid J89e Jaargang No. 91 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BfykAntoor. Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kentiemer Editie Woensdag 19 April 1944 Vcrschunt flagelUKs, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55. Umuiden-Oost Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Londen hoopt, dat ook Washington de rechten der buitenlandsche diplomaten zal beperken. Churchill vervangt Eden, die vacantie neemt. Duitsche commentaren over de Britsche maatregelen en de nota's inzake de handelsbetrekkingen der neutralen met de As. Te Londen zijn nieuwe uitzonderings bepalingen gepubliceerd, waarbij amb tenaren der politie gemachtigd worden te allen tijde wegen af te zetten, ten einde belangrijke militaire transporten door te laten, en iederen soldaat het recht wordt gegeven maatregelen te nemen en van geweld gebruik te ma ken om wegen voor het militaire ver keer schoon te vegen. Naar Reuter uit Dublin meldt, is Dins dagavond de stopzetting bekend gemaakt van het algeheele scheepvaartverkeer tus schen Cork in Zuid Ierland en Groot-Brit- tannië. Het voorschrift, dat bij het begin van troepentransporten de normaie treinenloop volkomen buiten kracht gesteld wordt, is reeds eenigen tijd geleden uitgevaardigd. Een derde, op grond van de defensiewet uitgevaardigde verordening beperkt de immuniteit van diplomaten tijdelijk. ..Volgens deze verordening worden de diplomatieke vertegenwoordigingen, haar staven zoowel als haar huisper soneel beschouwd als iedere andere Belgrado gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het strijdgebied van Sebastopol zijn pogingen van de Sovjets een de omgeving beheerschend heuvelterrein te veroveren, mislukt. Boven het Zuidelijke deel van de Krim hebben Duitsche jachtvliegers op IV April in hevige luchtgevechten 29 Sovjet- Russische vliegtuigen, in hoofdzaak slag vliegers, neergeschoten. Het luchtdoel geschut schoot bovendien nog 11 toestel len neer. Luitenant Lambert vernietigde alleen 12 vijandelijke vliegtuigen. Aan den benedenloop van den Dnjestr en in het gebied van Jassy is de kracht van de vijandelijke aanvallen Maandag iets vermin derd. Een over de rivier gezette vijandelijke gevechtsgroep werd in de pan gehakt. In het Oostelijk deel van de Boekowina hebben de Roemeensche troepen vijandelijke strijdkrachten uiteengeslagen. In het gebied van Delatyn-Stanislau en ten Oosten van Sta- nislau hebben Duitsche en Hongaarsche for maties hardnekkigen, vijandelijken tegenstand gebroken en de Sovjets met zware, bloedige verliezen teruggedreven. Bij Tarnopol hebben nieuwe deelen van het garnizoen volgens bevel zich al vechtende een weg gebaand naar de in felle aanvalsgevech- ten opgedrongen en door de luchtmacht doel treffend ondersteunde formaties van het leger en van de Waffen-SS. Daarmede heeft de heldhaftige strijd van het garnizoen, onder leiding van den op den dag vóór het uitbre ken gesneuvelden en inmiddels door den Führer met het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden gen.-majoor Von Nein- dorff, zijn einde gevonden. In een verbitter den strijd van 25 dagen heeft het garnizoen, ondanks uiterst krachtige vijandelijke afweer, in opofferend optreden door eskaders transportvliegers verzorgd, den stormloop van een meer dan tienvoudige vijandelijke overmacht bij het zwaarste artillerievuur en onafgebroken luchtaanvallen standgehouden en door het binden van vijandelijke strijd krachten den opbouw van een vast afweer- front mogelijk gemaakt. Pas- toen gebrek aan munitie en water den verderen tegenstand onmogelijk maakte, werd het bevel gegeven om uit te breken. Maandagnacht hebben sterke Duitsche for maties gevechtsvliegtuigen de spoorwegwer- kien van Kief met goede uitwerking* aange vallen. In de als doel aangegeven gebieden ontstonden verscheidene groote branden en uitgebreide verwoestingen. In Italië zijn stoottroepen eener Oostmark- sche divisie grenadiers de vijandelijke stel lingen binnengedrongen en hebben talrijke onderkomens opgeblazen. Amerikaansche bommenwerpers hebben in den loop van 17 April opnieuw terreuraan- vallen ondernomen op steden van Zuidoost- Europa. Vooral te Belgrado werd schade aan gericht in woonwijken en leed de bevolking verliezen. Onder moeilijke afweeromstandig- heden werden zes vijandelijke vliegtuigen door strijdkrachten der Duitsche en Bulgaar- sche luchtverdediging neergeschoten. Maandagnacht hebben eenige Britsche vlieg tuigen bommen laten vallen op het stedelijk gebied van Keulen. buitenlander en zijn onderworpen aan dezelfde beperkingen, d.w.z. de toegang tot bepaalde gebieden kan 'hun gewei gerd worden en zoo noodig kunnen hun zelfs bepaalde uitgaansverboden opge legd worden. Het ligt echter niet in het plan van deze machtiging op het oogenblik gebruik te maken. In Washingtonsche kringen vraagt men zich af, of de Ver. Staten ten aanzien van de opheffing der diplomatieke rechten in Engeland het Britsche voorbeeld zullen volgen. De New York Times meldt uit Londen, dat men daar hoopt, dat Washing ton deze Britsche maatregelen spoedig zal opvolgen. Dr. Siegfried Horn, de diplomatieke cor respondent van het D.N.B. schrijft: In Berlijnsche politieke kringen heeft noch de maatregel als zoodanig, noch de daarvoor gegeven motiveering de gering ste verrassing gewekt. Wanneer het alleen mocht gaan om een invasiekletspraat, d.w.z. een nieuwe faze van den zenuwen oorlog, dan zou daarin -de aan den anderen kant heerschende nervositeit tot uitdruk king komen. Mocht er daarentegen meer achter steken, dan wordt er aan herinnerd, dat Duitschland allang is voorbereid óp alle eventueele verrassingen. Het optreden der Britsche regeering krijgt echter een bijzondere beteeken is in het bestek van de actie, die na de radiorede van Cordell Huil op Paaschzondag tegen de neutralen en de neutraliteit als zoodanig is ingezet. Onver schillig of en welke reëele factoren den grondslag leggen aan den maatregel, zij le veren den Anglo-Amerikanen en den bols jewieken opnieuw een voorwendsel tot de ontrechting, niet alleen van de neutralen en niet-oorlogvoerenden maar zelfs van bun eigen bondgenooten, voorzoover zij niet behooren tot ihet concern, dat, naai' ook Cordell Huil reeds liet doorschemeren, van zins is, de wereld dictatoriaal te lenden en vorm te geven. Opvallend is dat Ch-ina, waaraan Hull in het concept der toekom stige werelddictatoren nog een bijzondere plaats had ingeruimd, thans wordt afge schreven en slechts Engeland met zijn domi nions, de Vereenigde Staten en de Sowjet- Unie zich de voorrechten toekennen, die zij anderen ontzeggen en daarmede hun wil té kehnen geven, reeds thans in oorlogstijd beginselen op te stellen, volgens welke zij in geval van een overwinning de wereld later onder voogdij willen houden. De liiindel der neutralen. De woordvoerder van het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft over het thema der Geallieerde stappen te gen de handelsbetrekkingen tusschen de neutralen en Duitschland het volgende ge zegd: „De neutralen leveren ons geen grond stoffen en goederen omdat zij ons zoo aar dig vinden, maar omdat zij daarvoor grod- stoffen en producten in ruil ontvangen, die zij elders niet kunnen krijgen." De woord voerder heeft er voorts op gewezen, dat de Geallieerden met hun diplomatieke offen sief tot dusverre zeer weinig succes heb ben gehad. Churchill heeft in het Lager huis de radiorede van Cordell Huil als „zeer nuttig" bestempeld. Op een vraag, welke beraadslagingen tusschen de Britsche re geering en de Ver. Staten over de wijze van de internationale organisatie van den vrede en het voorkomen van de agressie, die Huil vermeld had, hebben plaats gevonden, ant woordde Churchill: Er vindt voortdurend een voorloopige gedachtenwisseling plaats. Het is echter een thema, dat er in het ge heel niet onder zal lijden, dat men er gron dig over nadenkt." Minister Eden is voor korten tijd met va cantie gegaan. In zijn afwezigheid fungeert Churchill als minister van buitenlandsche zaken en als leider van het Lagerhuis. Zweden Het Zweedsche ministerie van buiten landsche zaken overweegt de mogelijkheid represailles te nemen tegen het opheffen van verscheidene diplomatieke privilegies door Groot-Brittannië. In diplomatieke kringen acht men het geenszins uitgesloten, dat de Zweedsche regeering met de regeeringen van andere getroffen landen voeling zal nemen, om na te gaan, of op de Britsche diplomaten in het buitenland ook een dergelijke beperking van hun diplomatieke rechten kan worden toe gepast. Met betrekking tot de Amerikaansch- Engelsche nota's ten aanzien van den Zweedschen export van kogellagers werpt Morgon Tidningen de vraag op, of de mili taire deskundigen der Ver. Staten werkelijk gelooven dat b.v. de zeer onbelangrijke Zweedsche uitvoer van kogellagers een zoo danige vergrooting van kracht voor den tegenstander beteekent, dat dit drastische maatregelen, zonder rekening te houden met geldige verdragen, rechtvaardigt. Het is waarschijnlijker, dat de Amerikaansche deskundigen de openbare meening willen tegemoetkomen, die wellicht van opvat ting is, dat de groote luchtaanvallen op Duitschland te groote verliezen hebben ge eiseht zonder de groote resultaten op te leveren, die de propaganda in misschien al ite optimistischen toon iheeft beloofd. Bij onze Vrijwilligers. Een welverdiende dronk na harden strijd, (SS PK Kemps/O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmel- dingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis leisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nehenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 20 April, 914 u.. Amsterdam, Dam 4, 21 April, 9—14.00 u., Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245, 22 April, 9—14.00 u., Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. KORT NIEUWS Het Anglo- Amerikaansche lucht wapen heeft in Maart boven Nederland. Bel gië en Noord- Frankrijk onge veer 200 vliegtui gen verloren. Te F.indhoven ontstond brand in een schuur aan de Twijgstraat. Twee kinieren van de familie Van der Water, res pectievelijk twee en drie jaar oud, welke aldaar speelden, liepen hierbij dusdanige brandwonden op, dat zij aan de ge volgen zijn over leden. Te BI ij a werd 's nachts brand ontdekt in de graandrogerij van 5e firma Hart- mans. In een oogenblik stond 't geheele complex in lichter laaie, zoodat vrijwel niets van den in boedel gered kon worden. De ge heele drogerij is uitgebrand, waar bij een groote hoeveelheid graan verloren isge gaan. HET VOEDSELVRAAGSTUK DE INUNDATE Tl. D. In het voorgaand artikeltje zijn de voornaamste maatregelen opgesomd, die hier te lande genpmen zijn, ten einde het voedselvraagstuk tot een zoo redelijk moge lijke oplossing te brengen en waaruit geble ken moge zijn dat er een zeker evenwicht is 'bereikt tusschen behoefte en beschikbaren voorraad. De inundatie van sommige gedeelten van den Nederlandschen bodem nu zal bij me nigeen de vraag hebben doen rijzen, of dit evenwicht niet verstoord dreigt te geraken, wanneer de productie vermindert. Gedeel ten van Zeeland en de Zuidhollandsche eilanden komen onder water. Dat beteekent minder opbrengst aan suikerbieten en aard appelen. In Noord-Holland ziet men thans uitgestrekte watervlakten waar vroeger het vee weidde en elders zal het wellicht niet beter zijn. Iedereen kan begrijpen, dat er met het vooruitzicht van vermindering van bodem opbrengst vraagstukken op te lossen waren, moeilijke problemen, doch het stemt tot bij zondere bevrediging, dat reeds thans kan worden verklaard, dat de inundatie aller minst catastrofale gevolgen voor de voed selvoorziening zal dragen. Integendeel, zoo de voorteekenen niet bedriegen zal er prac- tisch weinig te bemerken zijn van het gemis, dat de getroffen maatregelen nu eenmaal veroorzaken. Dat dit heel wat overleg heeft geëischt, spreekt vanzelf. Het resultaat is echter, als gezegd, zeer bevredigend, al zal bij voortduw ring een beroep moeten worden gedaan op het gemeenschapsbesef van ons volk, op den boerenstand, ten einde tot een steeds hooger opbrengst van den bodem te geraken, op den handel, opdat de weg van producent tot consument zoo veel mogelijk geëffend worde, op den particulier, opda't deze zich niet onrechtmatig bevoordeelt ten koste van zijn volksgenoot. Daarover straks nog een enkel woord. Wanneer we nu nagaan, waar de nood het meest aan den dag' treedt, dan blijkt het, dat suiker en vet de meeste zorgen geven en voorts de groentenvoorziening. Om te be ginnen kar, men aannemen, dat de suiker productie bij den volgenden oogst met een derde zal terugloopen, hetgeen zonder meer een aanzienlijke vermindering van ons sui kerrantsoen zou beteekenen. Men heeft de oplossing gezocht en gevonden bij de jam- fabriek. De jamfabricage toch heeft tot dus ver groote hoeveelheden suiker vereischt. Daaraan wordt een einde gemaakt. De jamfabrieken zullen in de toekomst als ver vangingsmiddel glucose krijgen, het product van de aardappelmeelfabrieken, dat in voe dingswaarde met suiker gelijkstaat doch. voor de huishouding ongeschikt is en door de aanwending van de giucose voor de jam bereiding zal het mogelijk zijn, dat ons sui kerrantsoen behouden blijft. De koeien uit het verdronken land gaan uit logeeren. Onze veehouders toch hebben verlot' gekregen, hun vee naar elders te vervoeren. Er is nog weide genoeg en al kan men de oogen niet sluiten voor de be slommeringen, dien menige veehouder ten gevolge van een en ander het hoofd krijgt te bieden, van afslachten van het melkvee uit de geïnundeerde gebieden zal geen sprake zijn, zoociat de melkproductie prac- tisch geen verandering zal ondergaan. Men verwacht zelfs een verhoogde opbrengst. Ten opzichte van de vetvoorziening' kan een even bemoedigende klank worden ver nomen. Want de met koolzaad bebouwde bodemoppervlakte overtreft die van verle den jaar en dank zij den zachten winter valt het te voorzien, dat de opbrengst ook ditmaal weer overvloedig zal zijn. Moeilijker staat de groentenvoorziening er voor. Want het is waarschijnlijk, dat heel wat tuinbouwgrond van bestemming zal veranderen en in plaats van groenten ander- gewas als aardappelen e.d. zal dragen. Bo vendien doet zich onder den invloed van het verkeersvraagstuk de moeilijkheid van het groententransport meer en meer gelden, zoodat 'de Nederlander zijn traditioneele hoog opgevoerde wenschen op het gebied van gewone en fijnere groenten zal moeten inperken. In Groningen zal men dit jaar riiet te veel op Westlandsche producten moe ten rekenen en wat in Zuid-Limburg wordt verbouwd komt dit jaar niet naar Noord- Holland. Maar hier kan van particuliere zijde veel worden gepresteerd. De volkstui nen hebben verleden jaar duizenden gezin nen over diverse moeilijkheden heen ge holpen en dit jaar zullen de volkstuinders hun prestaties ongetwijfeld nog belangrijk verhoogen. Menige volkstuinder zal boven dien zich het lot van een minder bevoor deelden buurman aantrekken en hem af eti toe laten deelen in zijn betrekkelijken over vloed. En voor het overige zal uit den aard der zaak het mogelijke worden gedaan, om via de veilingen ons te voorzien van de groenten, die zulk een voorname plaats op onzen disch innemen. De groentenvoorzie ning was trouwens h°t 5r-°ds veel beter dan te voren. Blijkt uit het bovensta onvoor ziene omstandigheden daargeia en, onze voedselvoorziening ten gevolge van de inundatie geen verslechtering zal vertoonen, men blijft natuurlijk bedacht op voortdu rende vermeerdering van de productie. Daartoe zal bij voortduring land worden ge scheurd. de Noordoostpolder zal in versneld tempo gecultiveerd worden en waar ons land dit jaar over meer kunstmest zal beschikken dan te voren zal ook dit medewerken, om de schadelijke gevolgen van de inundatie zooveel mogelijk in te perken. Mocht dit alles er toe bijdragen, dat door gezamenlijke inspanning van bevolking en autoriteiten ons land ook door deze impasse heen komt, dan zou daarmede ons nationaal zelfrespect op het schoonst gediend zijn. Veel zal daarbij afhangen van ieders ver antwoordelijkheidsbesef, anders gezegd: van de vraag, hoeveel de zwarte handel straks weer zal trachten te rooven van hetgeen ons volk in zijn geheel toekomt. Groot is helaas nog steeds zijn buit en bestrijding van dezen diefstal. aan den volksgenoot bedreven, blijft plicht voor ieder, die in een redelijke verdeeling van het weinige, dat beschikbaar is, de oplossing erkent van 't voedselvraag stuk hier te lande. Bijeenkomst Churchill-Roosevelt? In de Portugeesche hoofdstad blijft het ge- -rucht van een hernieuwde ontmoeting tus schen Roosevelt en Churchill hardnekkig cir- culeeren. Passagiers uit Engeland maken melding van een groot afgerasterd terrein in de nabijheid van generaal Eisenhower's hoofd kwartier, waar Roosevelt, aldus dit gerucht, zou landen. Het terrein wordt streng be waakt. GANDHI LIJDT AAN MALARIA. In een regeeringscommuniqué is mede gedeeld, dat Gandhi sedert drie dagen aan malaria lijdt. Hij is zwak, doch zijn toe stand is, de omstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend. Als de zolder ontruimd is, is het brandgevaar geringer. Zorg ervoor, dat hoeken en muren bereikbaar zijn,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1