De verjaarde jg van Hitier Verduisteren v. 8.45 tot 6.30 u. Vervolg van van. 1 daat zijn trouw aan den Führer brak door de wapens neer te leggen, o£ dat een arbeider in het vaderland zijn Führer den trouw op zegde door het werk neer te leggen. Wij weten, dat het vijandelijke buitenland dit niet kan begrijpen en derhalve dit feit toeschrijft aan druk of geweld. Wat wij als volk en lei ding in dezen oorlog meegemaakt en het hoofd geboden hebben, kan met dergelijke middelen in het geheel niet overwonnen wor den. Hier moeten wel andere krachten in het spel zijn, krachten van trouw en van saamhoorigheid, die door menschen, die deze krachten niet zelf in zich voelen, ook niet begrepen kunnen worden. Wal wij voor den oorlog in jarenlangen arbeid gezaaid hebben komt in dezen oorlog op: de rijke oogst van de solidariteit tusschen leiding en volk. Hij is steeds dezelfde gebleven Ik heb hem nooit zien twijfelen en nooit zien wankelen. Hij onderscheidt zich van alle andere staats lieden van onzen tijd door het feit, dat hij ge varen bij tijds inziet en deze dan ook moedig tegemoet treedt. Daarvoor dankt hem vandaag het Duitsche volk. De geheele beschaafde menschheid zal hem daarvoor later eens moe ten bedanken. Wanneer er op het gebied van de volks- en staatsleiding een Goddelijke be gaafdheid bestaat, die instinctmatig het juiste en noodzakelijke aanvoelt, en wanneer deze tezamen met het onwrikbare inzicht van wat telkens het doelmatigste is, het hoogste histo rische leiderschap vormt, dan is hij de bege nadigde drager daarvan. Ook het grootste leiderschap blijft in zijn werk niet verschoond van tegenslagen en ne derlagen. Deze vormen de eenige gelegenheden waarin het leiderschap zijn waarde ten volle kan bewijzen. Waar hebben het Rijk en zijn leiding bij een van deze proeven gefaald? Men vond ons steeds paraat. Steeds stond aan de spits van de natie een man, die, voor het geheele volk een lichtend, en stimuleerend voorbeeld, ook de zwaarste slagen trotseerde en door zijn kalmte en de standvastigheid van zijn hart tenslotte ook het grootste onheil ten beste keerde. Wij willen den Führer op zijn verjaardag zeggen, dat hij voor ons alles is, zoowel in dezen huidigen smartelijken tijd, als in de komende lichtere toekomst. Wij wenschen hem gezondheid en kracht en een gezegende hand. Hij moet weten, dat hij zich in ieder uur op jn volk kan verlaten. Wanneer nood en gevaar dicht voor hem staan, dan staan wij nog dichter achter hem. Niet zijn tegenstanders, maar hij zal de man van deze eeuw zijn. Want hij gaf deze eeuw beteekenis, inhoud en doel.Deze beteekenis aanvaardend en dezen inhoud begrijpend, zullen wij dit doel bereiken. Hij is de wegwijzer naar dit doel. Hij beveelt, wij volgen. Dagorder van Göring De Rijksmaarschalk heeft als in rang oud ste officier van de Duitsche weermacht op den verjaardag van den Führer een dagorder uit gevaardigd, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Soldaten van de weermacht! Het lot van het Duitsche volk ligt alleen in onze handen. De Voorzienigheid moge ons den man, dien wij met de volle geestdrift van onze geloovige harten in goede en harde jaren volgen, nog lang behouden. Hoe ernstiger hdt uur, des te setrker vervult ons het fanatieke vertrouwen, gesteund op de onoverwinlijkheid van onze kracht, dat wij ons hooge doel zullen bereiken. In dankbaarheid en eindelooze liefde groeten wij onzen Führer. Leve Adolf Hitler. Besloten zitting van Zweedschen Rijksdag. Antwoord van Turkije aan Londen. In besloten zitting van de eerste en de tweede kamer van den Zweedschen Rijks dag zijn buitenlandsch-politieke vraagstuk ken behandeld. In de eerste kamer voerde de minister van buitenlandsche zaken, Gün- ther het woord. In de tweede de minister president, Hansson. Volgens Nya Dagligt Allehanda zijn de volgende punten behandeld: 1. het herhaal de vliegen van buitenlandsche vliegtuigen boven Zweden: 2. de Engelsch-Amerikaan- sche, nota betreffende den handel van Zwe den met Duitschland. 3. de naar aanleiding van de komende invasie afgekondigde En- gelsche diplomatieke beperkingen en haar gevolgen voor de Zweedsch-Engelsche be trekkingen. Door bevoegde kringen in het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat de besloten parlementszitting nog geen opheldering heeft gebracht in het standpunt der Zweedsche regeering van den Engelsch-Amerikaanschen eisch van stop zetting van den kogellageruitvoer naar Duitschland. Alle andersluidende geruchten worden door het ministerie voorbarig ge noemd. Naar de. bladen te Istanboel uit Ankara vernemen, heeft de Turksche regeering aan den Britschen ambassadeur het antwoord overhandigd op de Engelsch-Amerikaan- sche nota's, die de stopzetting van het han delsverkeer met Duitschland eischen. Exchange Telegraph meldt, dat het Turk sche antwoord in Londen is aangekomen. Het wordt thans door de Britsche regeering bestudeerd. Vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben in den nacht van Maandag op Dins dag gevlogen over het gebied van de boven Bosporus. Aan de Aziatische zijde van den Bosporus werden in de omgeving van de plaats Bey Kez drie bommen geworpen, die echter geen schade aanrichtten. De Turk sche autoriteiten hebben een onderzoek in gesteld. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E. van Baarse), Santpoort, Advertenties: W. van Om men, Heemstede. De Duitsche jeugd tol den Führer. De Duitsche jeugd uit alle gouwen van het Rijk is de eerste geweest, die den Führer te middernacht over de radio haar verjaars- wenschen heeft overgebracht. Van al de teekenen van liefde en vereering, die de Führer aller Germanen, Adolf Hitler, elk jaar ter gelegenheidl van zijn verjaardag niet alleen van het Duitsche volk, maar ook van de bevriende naties ontvangt, is het schoonste verjaarsgeschenk steeds de opne ming der 10-jarige Duitsche jongens en meis jes in de Hitlerjeugd. Op 20 April van elk jaar treedt de jongste jaarklasse van de gemeen schap der Duitsche jeugd toe. Dit jaar wordt de jaarklasse 1933-34 opgenomen. Deze jongens en meisjes werden dus reeds geboren in den tijd, waaraan Adolf Hitler na jaren van lijden en gebrek weer een schooner gezicht gaf. Reichsjugendführer Axmann heeft ter ge legenheid van deze gebeurtenis een oproep tot de jongste jaarklasse der Hitlerjeugd gericht, waarin hij o.m. zeide: Ook voor u begint thans de tijd van het die nen voor onzen geliefden Führer en het Rijk. Gij werd geboren, toen de nationaal-socialis- tische beweging de macht in den staat had veroverd. De vijanden hebben ons den opbloei en het geluk van ons volk misgund. Daarom hebben zij ons den oorlog verklaard. Hun oor logsdoel is de vernietiging van uw leven, hun overwinning uw ongeluk en uw nood. Maar voor u strijdt Adolf Hitler met zijn dappere soldaten, uw vaders, broeders en kameraden. Belooft daarom op dezen dag, den Führer door uw houding en prestatie steeds te zullen verblijden. Daardoor eert gij tegelijkertijd ije helden aan het front en de werkers in het va derland. Betreedt als jongste volgelingen van het Rijk geloovig uw weg in de Hitlerjeugd, die een weg naar den Führer en naar de over winning is. In Ned.-lndië geïnterneerde burgers. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familie betrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aan duiding omtrend leeftijd en beroep. Ree, Nicolaas van, 27, klerk; Regensburg, M. J. W., 49, klerk: Regnault, J. C., 30, ac countant, Regt, I. C. de, 19, student; Reichert Willy, 28, ingenieur of machinist; Remmers, F. H., 56, klerk; Renout, J. J., 55, hoofd-op- zichter; Reyling, G. J., 35. klerk; Rhemrev, J. M. C., 30, klerk; Richters, J. F. J., 59, onder nemer; Riel, Everhardus van, 51, kapper; Ro- ben, Rudolph, 48, klerk; Rochemont, Rudolf de, 35, klerk; Roder. Jaap de, 19, student; Ro- dijk, J. H., 47, colporteur; Roeien, A. D., 18, student; Roest, C. H. G., 48, koopman; Ronz, W. T., 51, leeraar; Roo, J. H. de, 43, accoun tant; Rood, Joseph van, 54, directeur; Roos, Dirk de, 46, kapitein: Roosen'beek, Theodorus van, 27, opzichter; Roosjes, J. C., 45, omroe per; Roozendaal, F. A. H., 25, klerk; Roozen- daal. Joch, 32, ontwerper; Rosmalen, C. A., 26, waker: Rossen, J. M. van. 36, machinist; Roth A. S., 51, koopman; Rothkrans, L. J., 17, stu dent. Rover. J. C., 43, onderzoeker; Rusche, T. W. A., 47, leeraar; Russel, J. P. A„ 51, zee man; Russer, L. J., 62, leeraar; Rijff, P. L., 18, student; Rijk, Anthonius de, 1,9, klerk; Rijke. M. C. J., 29, pakhuisopzichter; Rijken, B. C., 47, waker; Rijkenrapp, Felex, 47, kantoorbe diende; Rijn, E. J. van, 18. student; Rijn, Rem brandt van, 58, klerk; Rijnders, Gijsbertus, 50, gepensionneerd; Rijnders, J. A., 19, student Sant, C. T., 19, student; Sayet, L. C., 45, ac countant; Schafer, Dirk, 57, agent; Schallig, J. P., 51, klerk; Scheeres, W. J., 64, hoofd opzichter; Scheffelaar, P. C., 33, hoofd-opzich- ter; Scheltens, E. J., 60, electrotechnisch in genieur; Scheltens, Schelte, 28, kleermaker; Schenk. J. M., 34, hoofd-opzichter; Schiweck, L. L., 17. student; Schiweck, R. G. J., 25, werk man; Schlechter, Michipl, 18, zonder beroep; Schlechter, Robbert, 54, gepensioneerd; Schluter, C. F., 18, leeraar; Schnitger, F. P., 53, klerk; Schoemaker, Pieter, 39, ingenieur of machinist; Schol, Engel, 33, klerk; Schol ten, J. P., 55. hoofd-opzichter; Schonenberg, K B. J. F., 35, leeraar; Schoonenberg, C. J. F., 27, ass- inspecteur van politie; Schotanus, Pieter, 49, hoofd-ziekenverpleger; Schot- borgh, Hugo, 30, klerk; Schoter, P. L., 50, koopman; Schouten, Maximiliaan, 19 student; Schra. Willy, 18, student; Schader, F. E., 52, chauffeur; Schrauwen, P. H., 33, klerk; Schreuder, L. J., 34, klerk; Schroder, M. W. B. 55, oud-soldaat; Schuak, C. A. H., 51, klerk; Schubert, Willem van, 52, schoenmaker; Schueren, G. J. van de, 61, klerk: Schuite maker, Jan, 53, klerk; Schuitevoerder, Dirk, 42, klerk: Schultz, J. G., 55, klerk; Schu macher. H. M M., 60, leeraar; Schuttevaer, Jan, 44, klerk; Schuttevaer. Johan, 52, klerk; Scipio-BIume, Daniel, 40, klerk; Seegers, F. J., 19, student; Seegers, J. H. D. G., 54, koop man; Selles, J. W. P. J., 43, agent; Selsr, Theodorus, 19, student; Sellberger, C. C., 59, pakhuisopziehter; Sengeli, F. M., 40, hoofd machinist; Sesseler, W. L., 56, klerk; Seventer, J. W. A., 19, student; Severien, Rudy, 18, student: Siebers, H C., 53, leeraar; Siegers, C. C., 19. student; Siersma, Jan, 54, gepen sioneerd; Sigmond, Eduard, 57. klerk; Simons, Hendrik, 52, klerk; Simons, J. L., 54, direc teur van gevangenis; Simonse, G. P., 42, klerk; Sissergh, Andrees, 51, accountant Sitskoorn, Hendrikus, 30, zeeman; Vacorden, Thomas. 52, waker. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e afdeeling van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der ge- interneerden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter C vanaf Cra en Da tot en met Du. SCHOENENBON GEKOCHT Een Haarlemmer was in het bezit geko men van een schoenenbon, doch een groote behoefte aan schoeisel scheen hij niet te hebben, want hij verkocht de bon aan H. A. Logmans, die zich Woensdag voor den Eco- nomischen rechter te verantwoorden had wegens overtreding van de distributierege- lingbeschikking. De officier van justitie zeide niet te begrijpen, dat er handel in dergelijke bonnen was, omdat de distribu- tiedienst zeer karig is met het uitreiken. Hij eisch te een geldboete van f 25 subs. 10 dagen tot welke straf L. veroordeeld werd. GETRACHT SHAG TE RUILEN VOOR BUITENBANDEN In Noord-Brabant had de Haarlemmer W. Peetoom 4 1/2 kg. shag gehaald, met de bedoeling de tabak te ruilen voor twee rij wielbanden. Zóo ver kwam het niet. want de politie kwam achter dezen handel en nam de shag in beslag. Voor den economi- schen rechter had hij zich te verantwoorden, die een geldboete vain f 40 subs. 10 dagen en verbeurdverklaring van het in beslaggeno- mene oplegde. DOOPSGEZINDE SCHOOL (RIPPERDASTRAAT) Op zijn verzoek is met ingang van 1 Mei ontslag verleend aan den heer M. May als hoofd der Doopsgezinde school aan de Rip- perdastraat en tot zijn opvolger is benoemd de heer P. Brouwer, thans onderwijzer aan de school. BENOEMING ONDERWIJZER De burgemeester van Haarlem heeft tot on derwijzer aan de Spaarneschool in voormalig Spaarndam benoemd de heer J.C.Willemse te Haarlem.. De fraaie gebrandschilderde ramen uit het kerkje in het Groningsche plaatsje Noorddijk zijn gerestaureerd. De Haar- lemsche glazenier W. Bogtman, die de restauratie verrichtte, brengt de laatste correcties aan op zijn atelier. (C.N.F./Stuvel Pax c) WALRAVE BOISSEVAIN OVERLEDEN. Na een zeer kortstondige ongesteldheid is te Amsterdam op 67-jarigen leeftijd over leden de heer Walrave Boissevain, oud-lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Sta ten van Noord-Holland en oud-wethouder van Amsterdam. In 1913 hij was toen voorzitter van de afd. Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen deed hij zijn intrede in de Ka mer, in 1913 in den Amsterdamschen ge meenteraad. In 1928 legde hij zijn Kamer mandaat neer, nadat hij het jaar tevoren lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en wethouder van de hoofdstad was geworden. In dit laatste ambt, dat hij in drie periodes heeft vervuld, n.l. van i927 tot 1929. van 1933 tot 1935 en laatstelijk van September 1939 tot Maart 1941, heeft hij vooral goed werk verricht op het gebied der volkshuisvesting en -hygiëne. De heer Boissevain heet't ook zitting ge had in besturen van talrijke instellingen en commissies. Ook op financieel terrein heeft hij verscheidene functies bekleed. De crematie zal geschieden op Zaterdag a.s. te Westerveld na aankomst van den trein te 10.30 uur. KORT NIEUWS De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan inzake de treinbotsing bij Spijkenisse, waarbij zeven passagiers den dood vonden en vijf werden gewond. De 38- jarige machinist L. van B. uit Rockanje, die order had gekregen om bij de kruising aan den Mosterddijk te wachten tot de werklie- dentrein uit Rotterdam gepasseerd zou zijn maar niettemin was doorgereden, werd ver7 oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De machinist van den anderen trein, de 56- jarige C. T. uit Rotterdam die wel de signa len van den collega gehoord, maar ze niet had begrepen en daarom was doorgereden werd vrijgesproken. Vijf jaar gevangenisstraf heeft de pro cureur-generaal bij het Bossche gerechtshof geëischt tegen een beruchten fietsendief uit Hoensbroek, die gepoogd had den veld wachter, die hem wilde arresteeren, met diens eigen revolver neer te schieten. De verdachte, de mijnwerker F. H., die reeds vele veroordeelingen achter den rug had, was door den gemeente veldwachter v. d. D. te Heerlen aangehouden. Hij had zich echter met alle macht tegen zijn ar restatie verzet, waardoor de politieman ge noodzaakt was zijn revolver te voorschijn te halen. De verdachte had daarop den veld wachter bij den pols gegrepen en gepoogd het wapen op diens borst te richten, terwijl hij met zijn andere hand trachtte de trek ker over te halen, een toeleg, waarin hij gelukkig niet slaagde. Twintig textielpunten geldig verklaard. Voor meisjes en jongens van 1 tot 15 jr. Met het oog op de kleedingvoorziening van de opgroeiende jeugd, wier kleeding het meest aan sljjtage onderhevig is en die bovendien uit de kleeren groeit, zijn met onmiddellijken in gang wederom 20 punten voor den aankoop van textielgoederen geldig verklaard, en wel voor de meisjes en jongens van 3 tot 15 jaar, die in het bezit zijn van de klcedingkaarten V 415 en V' 315. alsmede voor de kleuters van 1 tot 3 jaar, voor wie de kleedingkaart V 615 is uitgereikt. Voor alle overige categorieën van de bevol king kunnen thans nog geen nieuwe punten worden geldig verklaard. Naar aanleiding van tallooze vragen, welke met betrekking tot de distributie van textiel goederen worden gesteld, wordt hieronder een overzicht gegeven van de op het oogenblik geldende bepalingen. In verband met de uitge breidheid der hierbedoelde voorschriften zal dit overzicht niet in "één keer worden gepubli ceerd. De lezer houde er dus rekening mede, dat op het onderstaande nog enkele aanvul lende berichten zullen volgen. Het is voorts van belang voor het publiek te weten, dat wanneer de gewenschte goederen niet zoo vlot bij den handel verkrijgbaar zijn, de oorzaak daarvan niet altijd bij den handel moet wor den gezocht. Welke punten thans geldig zyn. Op het oogenblik zijn van alle in omloop zijnde kleedingkaarten de volgende punten gel dig, ongeacht den op deze kaarten voorkomen den. andersluidenden, datumopdruk: Mannen en jongens van 15 jaar en ouder (V 115): punten 51 t.m. 89; Vrouwen en meis jes van 15 jaar en ouder (V215): punten 51 t.m. 80; jongens van 3 tot 15 jaar (V 315): pun ten 41 t.m. 100; meisjes van 3 tot 15 jaar (V 415): punten 41 t.m. 100; kleuters van 1 tot 3 jaar (V515): punten 41 t.m. 100; babies tot 1 jaar (V 615): alle punten. Toeslagkaart voor a.s. moeders (V815): alle punten; toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar (V715): punten 11 t.m. 30. Nieuwe punten worden uitsluitend geldig verklaard door middel van een officieel be richt in de pers. Wanneer hier gesproken wordt van: a. per sonen beneden 15 jaar, b. personen van 15 jaar en ouder, c. personen van 15-18 jaar, worden daarmede bedoeld: a. personen geboren na 13 Juni 1928, b. personen, geboren vóór 14 Juni 1928; c. personen, geboren na 13 Juni 1925, doch vóór 14 Juni 1928. Een film over de ondergang van de „Titanic". Den 15en April 1912 werd de wereld opge schrikt door het bericht van een verschrikke lijke scheepsramp, welke daags tevoren had plaats gehad. Het betrof den ondergang van de „Titanic", den ruim 46.000 ton metenden Oceaanreus, toebehoorende aan de Britsche White Star Line. De „Titanic", die volgens de nieuwste vindingen was gebouwd én voor het meest luxueuse passagiersschip ter wereld gold, bevond zich op zijn eerste reis van En geland naar de Ver. Staten. Een aanvaring met een ijsberg werd het trotsche vaartuig nood lottig. Van de ruim 2300 opvarenden kwamen 1500 jammerlijk in de golven om. De ramp van de „Titanic" is het onderwerp van een nieuwe Duitsche film, welke binnen kort hier te lande haar première beleeft. Deze film houdt zich ook bezig met de oorzaken, die tot deze catastrofe hebben geleid en die destijds allerwege druk besproken werden. INVAL VAN DE LANDWACHT HAD SUCCES De Landwacht heeft te Dordrecht een ge slaagden inval gedaan. Honderden distribu tiestamkaarten. honderden levensmiddelen bonnen, tientallen vervalschte persoonsbe wijzen en tientallen blanco persoonsbewij zen werden in beslag genomen. Ook een groote hoeveelheid levensmiddelen viel in handen van de Landwachters. GEVONDEN PROJECTIEL ONTPLOFTE Te Weert vond de 22-jarige M. van der F. een projectiel en sloeg er mee op een vensterbank. Er volgde een ontploffing, waarbij v. d. F. ernstig aan het hoofd ge wond werd. Zijn rechterhand werd afge rukt, Een vriend, die stond te kijken, kreeg, eveneens ernstig letsel. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 21 April 1944. HILVERSUM I 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Ork. Rudi Rischbeck. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. (Van 8.45—8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Liedjes, die zangsterren beroemd maakten. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Ork. Gerard van Krevelen. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Kerkorgel- concert. 12.00 Almanak. 12.15 Stafmuziekcorps v. d. Nederl. Arbeidsdienst. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Hong. Ork. Bandi Balogh. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Zang en piano 16.00 Voor jonge menschen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Opera- en operettefrag menten, 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over soicale nooden. 18.05 Omroep Symph. Ork. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch.-19.15 De filmband rolt. 19.45 De vaderen der Unie en het heylige Roomsche Rijck. Van 21.15 af alleen voo de Radio-Centrales. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Gram.muz. 22.30 Instrumentale solisten. 23.00 24.00 Voor den huiselijken kring. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Peter Kreuder en Georges Boulanger. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord-West". 18.30 Lichte orkest composities. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gevraagde opera-frag menten. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededee- lingen van het NAF. 20.45 Symphonisch avond concert met Georg. Kulenkampff. viool. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2