Kinderscheppen Volop BESCHUIT DE JACER v.v.v. De bommen op Den Haag. Berlijn verwacht niets van de Engelschen. Dames en Heerenkappers van HILLEenHAUST IJMUIDEN Diefstal uit garage. Dezer dagen zijn onbevoegden er in ge slaagd om, zonder te worden opgemerkt, een bezoek aan een garage te IJmuiden-O. te brengen. Zij legden de hand op een waardevolle buit.Vermist worden namelijk vijf autobanden, een electrische handboor- machine en een snijbrander. Br is aangifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onder zoek in. Nijverheidsonderwijs in 1943. Blijkens de gegevens der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland over het jaar 1943 waren er diverse bezwa ren te overwinnen. Desondanks konden de leerlingen vrijwel normaal de cursussen volgen. Het aantal scholieren der dagschool be droeg op 1 Januari 434, terwijl op 31 De cember 371 jongelui het onderricht ontvin gen. Om verschillende redenen, waaronder het veranderen van woonplaats, waren in deze periode 127 jongens genoodzaakt tus- schentijds de school te verlaten. Voor den nieuwen cursus werden 219 jongelui inge schreven. doch reeds spoedig bleek, dat 6 hunner niet kwamen opdagen. Wegens on voldoende vorderingen op de lagere school moesten voorts 19 jongens worden afge wezen, zoodat uiteindelijk 194 leerlingen konden worden toegelaten. Het verzoek van 14 jongens, die reeds een einddiploma be haalden, om een opleiding tot een ander vak werd ingewilligd. De opgenomen leer lingen kwamen in aanmerking voor de vol gende vakken: machine-bankwerken 64, motorrijtuig- en rijwielherstellen 46, elec- trotechniek 48 en timmeren 32 jongens. Vele leerlingen zagen op 23 Juli hun ijver met succes bekroond. Aan 131 der 164 can- didaten werden dien datum de diploma's uitgereikt. Van deze geslaagden behoorden er 74 tot de machinebankwerkers, 12 tot de motorrijtuig- en rijwielherstellers, 30 tot de electriciens en 15 tot de timmerlieden. De 33 afgewezenen zullen wellicht te zijner tijd betere resultaten bereiken. Door de Stichting „Dick van Leeuwen fonds" kwam ook ditmaal een aantal favo rieten in het bezit der beschikbaar gestelde prijzen. Zij mogen dan ook niet onvermeld blijven: F. Klippersluis, afd. machinebank- werken; J. W. J. van Scherpenzeel, afd. motorrijtuig- en rijwielherstellen; J. Kuy- ken, afd. electrotechniek en W. Frudiger, afd. timmeren. Overeenkomstig de schoolgeldregeling va rieerden de bedragen voor 364 leerlingen van f 2 tot f 114.40 per persoon, terwijl 7 jongens waren vrijgesteld. De leerlingen woonden in de gemeenten: Velsen 236, Be verwijk 104, Heemskerk 9. Uitgeest 5, Bloe- mendaal 9 en Haarlem 8. Het totaal der ontvangen schoolgelden bedroeg f 5638.80. Er werd aan rijkssubsidie f 66.625.85 en aan gemeentesubsidie f 28.593.94 toegewezen. Burgerlijke Stand. Geboren: A. de Brouwer, z., Amsterdamsche- weg 31, Velsen. M. L. Groeneveld, d„ Burg. Enschedélaan 37, Santpoort; J. K. ter Voorde, z., Hiar. van Alphenlaan 20,-Velsen; J. A. H. Dedecker, d., Wijk aan Zeeërweg 92, IJmuiden; Jhr. W. H. Alting van Geusau, d., Middendui- nerweg 24, Santpoort. Overleden: A. Takken, 52 j., eohtgen. van W Groenier, Harddraverslaan 32, Santpoort: P, v. d. Oord, 48 j., echtgen. v. G. Langen, Nach tegaallaan 9, IJmuiden; N. v. Os, 64 j., wed. v. J. Zwaan, Zaandam. Hoogovenschaakclub. De voortzetting der „Tienkampen" door de leden der afdeeling IJmuiden van de Hoog ovenschaakclub bracht weer diverse spannen de partijen. Voor groep A luidde de uitslag: Van Nieker kenG. L. de Haas 0-1, Van Stekelenburgh Kleinman VaV2, StalsA. Hart afgebroken; De BoerVan Stekelenburgh 0-1; Hillecamp Kleinman VaVi\ DomVan Alfen 1-0; Van AlfenDon 0-1; Van NiekerkenDon afgebr. In groep B waren de resultaten: Rozeboom Büché afgebr.; ZeilstraRingers 1-0; A. Kiste- makerRingers 1-0; VerschoorHoogzaad af gebroken en v. d. GaagBroek 1-0. De deelnemers van groep C behaalden ten slotte de volgende prestaties: S. Kistemaker E. Stam 0-1, MentinkVisser 1-0, v. d. Son Luikman 0-1, Luikmanv. d. Son 0-1 en Dek kerLazaron 0-1. HOCKEYWEDSTRIJDEN. Drie damesjeugdelftallen van Strawberries hebben Maandag aan het door den Hockey bond te Amstelveen speciaal voor dergelijke ploegen georganiseerde tournooi deelgenomen. Het A-elftal was in de „sterke" afdeeling in gedeeld en eindigde in zijn groep op de twee de plaats. Er werd gewonnen van Victoria, H.B.S. a en B.D.H.C. a en slechts verloren van den kampioen Hilversum a.Het B-elftal bracht het er In zijn afdeeling ook goed af, door even eens tweede te worden. Jeugd c verloor alle wedstrijden, zij het ook vaak op het kantje af, maar dit kwam hoofdzakelijk door gebrek aan routine. Volgend jaar gaat het zeker beter, zooals a en b ditmaal reeds hebben bewezen. Er is thans voldoende speelstersmateriaal aan wezig en als de meisjes goed oefenen kunnen bevredigende resultaten niet uitblijven. Zondag waren er voor Strawberries enkele thuiswedstrijden vastgesteld, die geen door gang konden vinden. Een heerenelftal nam in Den Haag aan het jaarlijksche tournooi van S.O.S. voor derde- en vierde-klasse-elftallen deel. Door een nederlaag in de eerste ronde gingen de Aardbeien itaar de verliezersronde over, waarin van Asvion en H.S.F. (Steenwijk) werd gewonnen. In de demi-finale moest Strawberries in L.S.V. zijn meerdere erkennen VISCHPRIJZEN VAN WOENSDAG KI. tarbot f3,50, gr. griet f 5,35—f 5, kl. griet f 2,70—f 2,50, gr. tong f 8—f 7, kl. tong f 5,85—f ,250 wijting f 0,80, kabeljauw f2, gr. gul f 1,50. mid delschot f 3, kl. middelschol f 2,50, schol 2e s. f 2, idem 3e s. f 0,80, idem 4e s. f 0,50, gr. schar f 0,60, kl. schar f 0,30, bot f 1, vischpuf f 0,10, alles p, kg. Bekerwedstrijden opnieuw vastgesteld. Voor Zondag a.s. zijn opnieuw vastgesteld de wedstrijden in de voorronde Van den N.V.B.-beker, welke 'den afgeloopen Zondag moesten worden uitgesteld. In Beverwijk krijgt V.S.V. bezoek van D.W.V.; V.V.B. trekt naar Bloemendaal en I.E.V. naar Onze Gezellen. Zooals bekend zijn deze wedstrij den nog van belang voor V.S.V., I.E.V. en V.V.B.om in de volgende ronde te komen. Beverwijk is in de eerste ronde geplaatst, en speelt Zondag a.s. tegen Haarlem in een uitwedstrijd. Winnen de Beverwijkers dan is de winnaar van HillinenAlphen de tegenstander op 30 April. Het Velserbad. Bij de dezer dagen in het Velserbad gehou den examens behaalden de volgende candida- ten het diploma I: E. M. RoselaarVan der Wielen, A. de GrootFloor, W. Bijl, A. Schip per, H. Slootweg, I. Wilgenhof, J. Kleinber- gen en mej. C. A. Kooyman. De reeks geslaagden voor diploma II ver meldt de namen: mevr. Ter BruggenPrass. B. Smelink, M. A. Tellier, M. Haring, C. Ha ring, B. Nieuwkoop, A. Veenboet' en J. Keur. De directie van het Velserbad zal 28 April opnieuw een aantal zwemliefhebbërs in de ge legenheid stellen om aan het diplomazwem- men deel te nemen. Strawberries in 't Noorden. Met twee dames- en twee heerenelftallen heeeft de hockeyclub Strawberries een twee- daagschen trip naar de Noordelijke provincies gemaakt. In Groningen genoot men gastvrij heid bij de gelijknamige club, waartegen de volgende wedstrijden werden gespeeld: Da mes; GroningenStrawberries 2-2 en Gronin gen 2—Strawberries 2 1-0. Heeren: Groningen —Strawberries 1-1 en Groningen 2Strawber ries 2 0-1. De Groningsche dames zijn sterk en het gelijke spel van de Aardbeien mag dan ook een behoorlijk resultaat worden genoemd. De heeren-ploegen der Aardbeien vielen tegen Er was eenige tijd noodig om aan het veld te wennen; het reeds vrij lange gras, dat daar In 't vruchtbare Noorden alweer flink opschiet belemmerde eenigszins vlot hockeyspel. Er waren enkele invallers, die echter beter partij gaven, dan de eigenlijke spelers van Heeren 1. Groningen is kampioen van de promotieklasse en moet een beslissingswedstrijd om het kam- pinenschap van het Noorden tegen L.H.C. spelen. Men ontmoette den bekenden rechts back Tresling, die reeds in vele vertegenwoor digende ploegen is uitgekomen. Ook H. Lim- borgh Meyer, een oud-plaatsgenoot en tot voor enkele jaren een trouw Strawberries-lid, was in het Groningsche elftal present. De eenige goal, die gemaakt werd, nadat de gastheeren lang met 1-0 hadden voorgestaan, kwam van den stick van H. Brunink. 's Avonds ging de tocht naar Leeuwarden, waar men met enthousiasme werd ontvangen door R.A.P., dat in het begin van dit seizoen gast in Santpoort was. De reeds zoo prettige verstandhouding met deze Noordelijke hockey- vrienden werd nog flink verstevigd. De Aard beien zijn vol lof voor de buitengewone gast vrijheid, in Leeuwarden ondervonden. Den volgenden morgen vroeg werd met de wed strijd van de reserve-heerenelftallen begon nen, die een flinke overwinning voor Straw berries opleverde. De dames, die daarna speel den, brachten het er slecht af: twee nederla gen. Er dient gezegd te worden, dat Straw berries ook werkelijk pech had, want in de tweede helft werd alles op alles gezet den ach terstand in te loopen. Tal van strafcorners op het R.A.P.-doel werden genomen, maar doel punten kwamen daar niet uit voort, vooral door toedoen van de Friesche keepster, die haar doel uitstekend schoon hield. Daarna waren de eerste heerenelftallen aan de beurt. Spoedig, vrijwel in de eerste mi nuut, namen de gasten een 1-0 voorsprong, die echter spoedig was ingehaald. R.A.P. zag zelfs kans nog een tweede doelpunt te maken. Aan de andere zijde waren de aanvallen echter veel gevaarlijker en doelpunten bleven niet uit. Tot 4-2 werd de stand opgevoerd. Helaas waren de omstandigheden veel slechter gewor den, zoodat men c.a. 20 minuten voor het einde maar besloot den wedstrijd te staken. Na een gezamenlijk bordje soep was het tijd stip van afseheidnemen daar. Door vele R.A.P. vrienden uitgeleide gedaan, vertrokken de Strawberries zeer voldaan over hun tournee in 't Noorden. BEVERWIJK Flinke animo voor zang. Het zingen blijkt voor de leden der Van Leer's Personeelvereeniging een bron van ontspanning te zijn. De repetities van het onlangs opgerichte dameskoor Zang en Charme worden bijvoorbeeld geregeld goed bezocht. Ruim zestig zangeressen lieten zich reeds inschrijven, zoodat men tevreden kan zijn over de eerste resultaten. Voorts bestaat het voornemen, dat het Dubbel kwartet Excelsior en het mannen koor De Kennem-er Zangers aan een zang concours zullen deelnemen. De heer B. Nuijen heeft de leiding. Onge twijfeld zullen alle leden hun best doen om een succes te behalen. Er is door het bestuur der afdeeling Bever wijk en Omstreken van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in het perceel Bree straat 70 een speciale etalage ingericht. De aardbei, het kenmerkende product van Beverwijk's tuinbouw, vormt het hoofdmotief der expositie, doch verder zijn er de smaak volle kleurige standaards, waarop o.a. het slot Assumburg te Heemskerk en de zeilsport van het Uitgeestermeer werden weergegeven. En kele beelden uit het verleden en diverse oude voorwerpen ontbreken evenmin. Zoo is V.V.V. er in geslaagd om met bescheiden middelen de aandacht te vestigen op Kennemerland, in het bijzonder Beverwijk en Omgeving. Kampioenscompetifie H.O.S.C. Tijdens de kampioenscompetitie der Hoog oven Schaakclub werden de volgende resul taten bereikt: Veldheer—De Bruin 0-1. Paar- dekooperWulms afgebr.; KroonWulms 0-1, Wulms—Brouwer 1-0, VeldheerJ. C. de Haas 1-0, G. L, de HaasKroon afgebr., De Bruin Wulms 0-1, Veldheer—Don 1-0 en Paardekoo- perJ. C. de Haas afgebroken. SANTPOORT Vereen, voor fac. lijkverbranding. Herdenkingsavond afd. Velsen. Met een dertigtal leden werd twintig jaar geleden de afdeeling Velsen van bovenge noemde vereeniging opgericht. Dit feit her dacht men met een bijeenkomst in het Jeugdhuis der Herv. Kerk, waar vele leden met hun introducé's de openingsrede van den afdeelingsvoorzitter aanhoorden. Deze, de heer Y. J. Reitsma, hield een betoog voor de crematie, welks erkenning door de Ne- derlandsche wetgeving nog steeds niet is geschied. Na een kort overzicht van het wel en wee der afdeeling gegeven te hebben, die van 30 leden in 1924 tot 700 in 1942 klom, maar daarna het ledental zag verminderen met 300, wees de voorzitter erop, dat het bestuur niet bij de pakken neerzit en over 1943 niet minder dan 85 nieuwe leden kon inschrij ven. De tegenstand, die de crematie-idee nog bij velen ondervindt, komt veelal voort uit onwetendheid of omdat men er maar liever niet over nadenkt. De voorzitter hoopte, dat het gehoorde en geziene op deze bijeen komst onkunde zou wegnemen en hen tot nadenken zou stemmen. De propagandafilm, die de vereeniging valn de crematoria, columbaria en urnentui- nen te Westerveld heeft laten vervaardigen en die een beeld geven van het verloop van een crematieplechtigheid en van de ligging der gebouwen en terreinen der organisatie, werd daarna door den heer Frans Jutten gedraaid. Dr. Alb. Vis. doopsgezind predikant te Beverwijk, hield een causerie over: „De cre matie van religieus standpunt bezien". Al ondervindt de crematie-idee van streng- kerkelijke zijde nog dikwijls sterken tegen stand, spr. meende, dat mettertijd de be zwaren en het verzet zeker opgeheven zul len worden, naarmate de mensch er een toeter inzicht in krijgt. Want de waan, dat het graf zooveel vrediger is dan hef ver brandingsproces is toch werkelijk voor hem, die er even over doordenkt, niet langer meer houdbaar. Spr. wijst dan op het woord van Paulus, dat het lichaam de tempel van den geest is. Zoodra de geest dezen tempel verlaten heeft wordt deze aan de vernieti ging prijs gegeven. In de verbranding is voor ons een verheffende en troostvolle ge dachte: op het einde van het aardsche be staan is de louterende vuurdood van het lichaam voor den crematist het symbool van 's menschep streven naar het reine en verhevene, een getuigenis van het onuitroei baar verlangen van eiken sterveling naar omhoog, naar een opgaan in het heelal. In dit verband besloot dr. Vis met het citaat over koning Harold's dood van Frederik van Eeden. Muzikale medewerking aan den avond verleenden de dames Riek Coppée (viool) en Bets Ne-derkoorn (piano), wier geschoold musiceeren ongeveinsde aandacht had. De heer Reitsma heeft in zijn slotwoord deze waardeering nog extra geaccentueerd. T.V.S. Nieuws. Mej. A. Nol, lid der Turnvereeniging Sant poort, heeft de uitnoodiging om op Zondag 21 Mei deel te némen aan de Nationale Invitatie wedstrijden in 't Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, aanvaard. De organisatie van dit turnevenement berust bij de Kennemer Turn kring. Nieuwe burgemeester van Zutphen. De heer J. A. Tesebeld uit Aerdenhout geïnstalleerd. Dezer dagen is de nieuwe burgemeester van Zutphen, de heer J. A. Tesebeld uit Aerdenhout, geïnstalleerd. Tot de aanwezi gen behoorden o.m. de vertegenwoordiger vari den Beauftragte van den Rijkscommis saris in Gelderland, de gemachtigde van den Leider, de Ortsgruppenführgr der N.S. D.A.P., vertegenwoordigers van diverse partij-instanties der N.S.B, en vele anderen. De wn. burgemeester, mr, G. J. J, Wagener, verrichtte de installatieplechtigheid. In de redevoering, die de nieuwe burgemeester uitsprak, vestigde hij de aandacht op de be- teekenis voor Zutphen's toekomst van de benoeming van een nationaal-socialistischen burgemeester. Op geen enkelen ambtenaar of gemeente-arbeider zal pressie worden uitgeoefend, lid der N.S.B. te worden. Ieder tewerkgestelde der gemeente heeft den plicht het gezag van den burgemeester te erkennen; omgekeerd heeft de burgemeester den plicht voor de belangen der ambtenaren te waken. Degenen, die zijn maatregelen en bedoelingen trachten te ondermijnen ten eigen bate of ten bate van de welgestelden, kunnen op een ongelooflijk hard ingrijpen rekenen. Aantal tlooden tot 62 gestegen. Van den Anglo-Amerikaanschen luchtaan val op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van Den Haag, waar zich talrijke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden, is het aantal doo- den gestegen tot 62, waarvan 26 vrouwen. In ziekenhuizen bevinden zich nog 23 zwaarge wonden. Een speciale correspondent van SPT meldt uit Berlijn: „Het is opmerkelijk dat juist op een oogenblik, waarop in zekere buitenlandsche kranten gewag wordt gemaakt van de mo gelijkheid eener zwenking in de Engelsche buitenlandsche politiek, vooraanstaande Duitsche kranten met nadruk verklaren: Engeland zal niet trachten, aansluiting bij Duitschland te vinden. „Het is daartoe ook niet in de gelegenheid" aldus deze bladen. Er bestaat daarom voor Europa geen andere mogelijkheid dan al zijn krachten te mobili- seeren om de militaire beslissing zoowel tegen de Engelschen als tegen de Russen te forceeren." Men weet te Berlijn, dat Londen bewust nu en dan tegenover deze landen den in druk wekt, alsof een „verandering in de verhouding tot Rusland geenszins tot de on mogelijkheden behoort." Juist omdat op het oogenblik van Engel sche zijde, zooals bijvoorbeeld door den Daily Mail „doorkruisingsberichten" over de Duitsche buitenlandsche politiek worden verbreid, vindt men het in Duitsche politie ke kringen alleszins op zijn plaats, de Duit sche voorstellingen en verwachtingen op buitenlandsch politiek gebied duidelijk aan de wereld mede te deelen; het woord van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop: Wij moeten ons van één ding bewust zijn, namelijk dat wij in onzen strijd tegen het bolsjewisme nooit op twist in het kamp der tegenstanders mo gen rekenen", laat staan erop speculeeren. Slechts fantasten kunnen met dergelijke ge dachten spelen." Wanneer de invasie voor de deur staat, aldus oordeelt men te Berlijn en vele tee kenen wijzen daarop, dan zullen deze fan tasten zien dat hun spel onzinnig was. Te vens zal dan de militaire beslissing vallen, waarop Duitschland zich sedert jaar en dag heeft voorbereid. AGENDA DONDERDAG 20 APRIL. IJMUIDEN Thalia-Theater: „Münchhausen" (film i, 7.30 uur. VRIJDAG 21 APRIL. IJMUIDEN. Thalia-Theater: Nieuw programma (film), 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM DONDERDAG 20 APRIL Stadsschouw burg: „Mit meinen Augen", 6.45 u. Concertge bouw: Pianoconcert Theo van der Pas, 7.30 u. Centraal Theater: „Barbara", 7.15 u. Leidsche- plein Theater: „Tusschen twee haakjes", 7.30 uur. Carré: „Gri-Gri", 2 en 7.15 u. Royal: „Wie z'n kind is dat?", 2.30 en 7.30 u. Hortus Theater Cabaret-revue, 7.30 uur. VRIJDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: „Mit meinen Augen", 6.45 u. Concertgebouw: Pianoconcert Cor de Groot, 7.30 u. Centraal Theater en verdere theaters: zie Donderdag, AGENDA VOOR HAARLEM DONDERDAG 20 APRIL. Stadsschouw burg: „Spoken", 7 u. Frans Halsmuseum: tentoonstelling N.A.F. 12-20 u. Rembrandt: „Een witte droom" (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 u. Palace: „Het licht in de duisternis" (alle leeft.) 2 u. Luxor: „Quax, de brokken piloot" (alle leeft.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „Het verleden" (18 j.) 2.30 en 7.30 uur. Mo- viac: „Menschennoodlot", (14 j.) 2.30, 6 en 8.15 uur. VRIJDAG 21 APRIL. Frans Halsmuseum: tentoonstelling Ned. Arbeidsfront 12-20 li. Muziekzaal Brinkmann: Lezing A. F. J. Por» tielje, 7.30. Bioscopen: nieuw programma. OFFICIEELE MEDEDEELINGEM RIJKSBUREAU VOOR IJZER EN STAAL. Het in de telefoongids voorkomende nummer van rijksijzër, Lange Houtstraat 11, 's Graven-* hage, is gewijzigd van 182550 in 183050. Onder no. 110835, „Deutscher Bevollmaechtigter" kunnen uitsluitend gesprekken worden gevoerd met den Duitschen gevolmachtigde bij dit rijksbureau. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord* Holland maakt bekend, dat het verbod, om goed* gekeurde pootaardappelen voor andere dan poot- doeleinden af te leveren, is opgeheven. Derhalve kunnen alle onverkochte en onverkoopbare restanten goedgekeurde pootaardappelen onge acht het ras, de klasse en de sorteering als gewo ne consumptie-aardappelen worden beschouwd en op de voorgeschreven gebruikelijke wijze aan de V.B.N.A. worden afgeleverd, zoodra zich hiertoe de gelegenheid voordoet. GEMACHTIGDE VOOR DF. PRIJZEN» PRIJZEN KABELJAUWKOPPEN. De prijzen, waartegen kabeljauwkoppen ten hoogste door den kleinhandelaar aan den consu* ment mogen worden verkocht, bedragen: 0,50 per kg., met lippen en keelen. 0,25 per kg„ zonder lippen en keelen. Heden weer voorradig STATIONSWEG No. 160 Voor dir. gevr. v. d. Heeren salon EERSTE BEDIENDE en LEERLING. Voor D.-salon IE KAPSTER en AANK. KAPSTER. Br. no. T 1800 Bureau van dit blad. SPLUNTER'S LEVENSMID DELEN-CENTRALE

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3