s tt Verdere terreinwinst in het Zuid Oosten. Plaatsen in West Duitschland gebombardeerd. es SS e ss 8 7«? vVfe HERVAKOVA De Duitsche weermachtberichten Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In het gebied van Sebastopol en aan den benedenloop van den Dnjestr werden plaatse lijke aanvallen van de Sovjets afgeslagen en werden nieuwe troepenconcentraties door ge concentreerd artillerievuur uiteengedreven. In het Oostelijk deel van de Boekowina, tus schen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr, wonnen de eigen aanvallen in hard nekkige gevechten verder terrein. Sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Vrijdagnacht de spoorwegwerken v.gn Welikije Loeki met goede uitwerking aan. Ten Zuidwesten van Narwa mislukten her haalde aanvallen van de bolsjewieken op onze pas ingenomen stellingen. Aan het landingshoofd van Nettuno werden verscheidenee plaatselijke aanvallen ten Zui den van Aprilia onder verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het Zuidelijke front hebben stoottroepen aan de Adriatische kust drie vijandelijke pantserwagens met de be manningen opgeblazen. Amerikaansche bommenwerpers vielen op 21 April, zonder uitzicht op de aarde, ver scheidene steden van Zuidoost-Europa, vooral Boekarest aan. Er ontstond schade en verlie zen onder de bevolking. Door Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten werden 19 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak viermo torige bommenwerpers, neergeschoten. Eenge Britsche vliegtuigen wierpen Vrijdag nacht bommen in het gebied van Keulen. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: In het gebied van Sebastopol, aan den be nedenloop van den Dnjestr en in de Boekowi na kwam het Zaterdag slechts tot plaatselijke gevechten Boven de Krim vernietigden Duit sche jacht- en slagvliegtuigen bij slechts één eigén verlies 20 vijandelijke vliegtuigen. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr wierpen Duitsche en Hongaar sche troepen de bolsjewisten in harde aanvals- gevechten verder terug. Vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft zich in de laatste weken het Bran- denburgsche 176ste bataljon fuseliers onder beve! van kapitein Wrona bijzonder onder scheiden. Ten Zuidwesten van Narwa piaakten onze aanvallen in het moerassige terrein ondanks taai vijandelijk verzet nieuwe vorderingen. In Italië hadden geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Amerikaansche bommenwerpers vielen in de avonduren van 22 April verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan. Vooral in de woon wijken der steden Hamm en Koblenz ontstond schade en verliezen onder de bevolking. In zware luchtgevechten en door de luchtdoel artillerie werden 37 Amerikaansche vliegtui gen, voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers, vernietigd. Britsche bommenwerpers ondernamen Za terdagnacht terreuraanvallen op verscheidene steden in West- en midden-Duitschland. Voor al in woonwijken van Düsseldorf en Brunswijk ontstond schade en verliezen onder de bevol king. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden bij deze. aanvallen, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen 76 Britsche bommenwerpers. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zaterdagnacht met goed succes afzonderlijke doelen in Oost-Engeland aan. Het Roemeensche legerberihct van Zondag meldt o.m., dat de opmarsch van den vijand in Moldavië volkomen tot staan is gebracht. In den vroegen middag van den 23sten April hebben Duitsche jagers boven Noord-Kroatië en West-Hongarije formaties Amerikaansche bomenwerpers, die uit de richting der Adria tische Zee kwamen, tot hevige luchtgevechten gedwongen. Ook luchtdoelartillerie greep her haaldelijk in de afweergevechten in. PERSONALIA. Tot deputaat der classis Haarlem der Gere formeerde Kerken voor de geestelijke verzor ging van zeevarenden bij de koopvaardij en kustvaart is in de plaats van den heer G. Baas Kzn.. die van Santpoort naar Amsterdam is vertrokken, benoemd de heer W. Korvinus te Haarlem. 400.000 STUKS SNOEKBROED UITGEZET De Waterpachtcommissie uit de Hengelaars- vereeniging „Tusschen het riet" en den Haar- lemschen Hengelaarsbond hebben Maandag morgen 400.000 stuks snoekbroed uitgezet in het door de commissie gepachte water, de Amsterdamsche vaart. De levering is geschied door bemiddeling van het departement van Landbouw en Visscherij. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E. van Baarsel, Santpoort Advertenties: W. van Om men. Heemstede. HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tot een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie on- noodige teleurstellingen. Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle ge- wenschte inlichtingen worden U geheel vrij blijvend toegezonden, in blancp couvert, door Bureau „SUCCOUR", Agathastraat 145, Den Haag. Tel. (2 lijnen): 770754—770713. Kantooruren 109 uur. Apotheek „De Ooievaar". „Het Ruys Ensemble" in den Stadsschouwburg. Dit stuk van Laurent Doillet is niets meer en ook niets minder dan een goed geschre ven klucht. Wie aan een „comédie de moeurs" meent te moeten denken, slaat het veel te hoog aan en zal het daardoor te laag taxee- ren. Van scherpe karakterteekening of tref fende milieuschildering is hier toch geen sprake; er is veel charge, er is rake, vlotte typeering. De personen zijn er voor de ver wikkeling, niet omgekeerd. Allen zijn ze belachelijk of laag-bij-de-grondsch uitge vallen, maar dat interesseert ons nauwelijks het grappige geval boeit onze aandacht. Dat geval nu is ietwat scabreus, maar is dat een reden om het stuk bijvoorbaat te ver werpen Denken wij eens aan Bredero's kluchten en blijspelen, aan Hooft's Warenar, aan Asse- lyn's Jan Klaaz, welke laatste spel b.v. het vorige seizoen met verblijdend succes ge speeld werd. Geen stukken om met halfwassen knapen en meisjes heen te gaan, inderdaad. Welnu, dat is „Apotheek „De Ooievaar" ook niet, al wil ik het daarom in andere opzich ten nog niet op één lijn stellen met het prachtige werk uit onze zeventiende eeuw. Maar zijn verdiensten heeft het. Apotheker Ovide Bourrachon houdt van een goed, rustig leven. Zijn zaak is hem alles. Daarna eerst komen zijn eega en zijn familie. Nu treft het voor dezen rustlievenden man wel erg ongelukkig, dat hij getrouwd is met een vrouwtje, dat het niet erg nauw neemt met de huwelijkstrouw en hem met zijn vriend dr. Vidal bedriegt. Geweldig geschokt is hij als hem daarvan door dr. Vidal zelf medecjeeling wordt gedaan aan zijn man lijke eer denkt hij echter het laatst; hij ziet zijn zaak in opspraak en bovenal zijn han- digen medewerker voor de zaak verloren. Groot is zijn opluchting wanneer de vrees voor het laatste ongegrond blijkt te zijn en de apotheek op geen enkele wijze schade van deze liefdeshistorie ondervindt. Zijn zuster Celeste, een heersehzuchtige dame, die op alles raad weet, slaagt er in hem na zijn scheiding spoedig weer een echtverbintenis te doen aangaan en wel met een juffertje Géneviève, dat in gezelschap van een zoo- genaamden neef, Henri, die op een baantje in de apotheek vlast, bij hem op bezoek komt. Céleste en Ovide blijken spoedig er beiden te zijn ingeloopen na eenige maanden komt het uit dat er tusschen Géneviève en Henri zoo intieme betrekkingen hebben bestaan, dat Géneviève moeder gaat worden. Daar staat nu de arme Ovide dubbel gehoornd. Hij wil zich weer laten scheiden, zijn zaak ver- koopen en van een lijfrente gaan leven. Maar zwager Brunau, die de erfenis van zijn kjnderen in gevaar ziet, verzet zich daar tegen met hand en tand. Geholpen door Henri, die den goeden slokker heeft wijs ge maakt dat de werkelijke vader van het kind bij een auto-ongeluk is omgekomen, slaagt er in hem aan een voortgezet rustig bestaan in zijn zaad de voorkeur te doen geven boven een openlijk, pijnlijk conflict en de heele geschiedenis, waarvan toch alleen de naaste familie afweet, te laten voor wat zij is. De aantrekkelijkheid van het stuk vormen de leuke dialoog en de onverwachte verma kelijke situaties. Meer hoeft men van een klucht ook niet te verwachten. Er een goeden of een slechten moraal uit willen destillee- ren is vergeefsche moeite: het heeft er abso luut geen. Er is alleen maar grappigheid om der wille van de grappigheid. Het vertoonde spel stond op een zeer goed peil. Cor Ruys als sullige, goedige, slimmige en toch gemakkelijk te bedriegen echtgenoot was kostelijk met een enkel gebaar, een geringe verandering van stem wist hij, als altijd, prachtige effecten te bereiken. Anton Ruys als zwager Brunau deed maar weinig voor hem onder. Wim van den Brink gaf een goeden dr. Vidal, Sien de la MarKlopper maakte van de onwaarschijnlijke Céleste zoowaar nog iets aannemelijks en Rita Veth was een waardig bij de andere figuren pas sende „echtgenoote en moeder". B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter G vanaf Gif en Ha tot en met Hars. Voor Spaarndam van 912 uur voor let ters A tot en met G en van 1416.30 uur voor de letters H tot en met N. UIT HET POLITIERAPPORT. O. en K., die dezer dagen aangehouden zijn in verband met een inbraak aan de Spaarnwouderstraat, hebben bekend zich ook aan diefstal van fietsen te hebben schuldig gemaakt. Eén der rijwielen is in Beverwijk opgespoord en twee andere zijn verkocht in Tiel en Amsterdam. Via een raam heeft men zich toegang verschaft tot een perceel aan de Klooster straat. Uit een kast is een heerencostuum gestolen, voorts worden vermist een jasje en een vulpen. Terwijl de bewoners van een perceel aan de Kennemerstraat afwezig waren, zijn na het forceeren van de buitendeur, gesto len een kapnaaimachine, een vloerkleed, een wollen deken, twee tafellakens, gordijnen, drie spreien, enz. OUDERAVOND U.L.O.-C. Onder leiding van het Hoofd der school, den heer F. C. de Joode, zal in het gebouw van de speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier", Zomervaart, hoek B. Zweersstraat op Woens dag 26 April a.s, een ouderavond worden ge houden. Aanvang 8 uur precies. De heer S. Roosma, voorzitter van de Vereeniging voor M.U.L.O., zal een causerie houden over: „Ons M.U.L.O.", waarin hij het doel en de beteeke nis van de U.L.O.-school zal uiteenzetten. Ouders, wier kinderen de zesde klasse van een lagere school in die buurt bezoeken, zijn mede welkom. LEZING PIET NIEUWDORP. Woensdag a.s. zal de heer P. Nieuwdorp in de muziekzaal van Brinkmann een lezing hou den over de Fransche schilderkunst van om streeks 1800. De N.A.F.-puzzlewedstrijd. De prijsuitreiking aan de winnaars van den N. A. F.-puzzle-wedstrijd, geschiedde Za terdagmiddag op de tentoonstelling van het Nederlandsche Arbeidsfront in het Frans Hals Museum. Vooraf sprak de heer J. P. Martinot N. A. F. kringleider, een inleidend woord, waarna de heer W. Piersma provinciaal lei der van het N. A. F. wees op de beteekenis van een dergelijken wedstrijd als onderdeel der N. A. F. actie. Spr. constateerde dat het socialisme niet altijd wordt begrepen, doch ondanks misverstanden is er reeds veel be reikt. In het Nederlandsche Arbeidsfront worden de bewuste werkers opgenomen, maar tevens gaat de aandacht uit naar de jeugd. Zij zal immers in de toekomst haar bijdrage dienen te leveren voor een betere samenleving. Door het Arbeidsfront wor den de belangen der werkers en de jonge ren met toewijding behartigd. De heer Piersma uitte den wensch, dat de winnaars niet alleen de welverdiende be looningen, doch tevens iets van het streven van het N. A. F. zouden medenemen. Ten aanzien van de prijsvraag zei de heer Pier sma dat de slagzin geen bezwaar opleverde. Het kruiswoord-raadsel bevatte echter di verse voetangels en klemmen. Er kwam slechts een beperkt aantal puzzelaars voor de prijzen in aanmerking, welke bestonden uit fraaie boekwerken en geldpriizen. Prij zen werden gewonnen door: J. P. Schutterop P. Kaestner, C. P,Helmerhorst en C. van Zalen (geldpriizen); Rolf Mulder, G. E. Bakker, W. de Goede, G. H. Goode, Th. Joh. Pleyt, W. Boeree, N. Koehorst, W. A. de Graaf, F. J. van Lingen, Willy Verbeek, P. Nieveen, K. van Zoest, Cora Cannemeyer en Anton Schreuder. Soo. voormannen bijeen. Zaterdag werd in het Gem. Concertge bouw een Kameraadschapsmiddag gehou den voor de medewerkers van Ned. Vólks- dienst en Sociale Voormannen en verdere medewerkers van het Arbeidsfront met hun vrouwen. De bijeenkomst werd geopend door den Prov. Directeur van den N. V. D., den heer D. H. Querner, die het vele werk van den Volksdienst toelichtte. Hij memo reerde het succes dat reeds is bereikt, b.v. met de Hulppost „Moeder en Kind", wees op de opleiding voor gezinsverzorgster en kraamverpleegster en wekte de medewer kers op, hun beste krachten te blijven ge ven aan dit werk. Hierna werd een begin gemaakt met het afwerken van het cabaret programma, uitgevoerd door leden van de werkgemeenschap Amsterdam van het N. A. F. Om 6 uur vereenigden zich allen bij den „Eenpansmaaltijd". Het orkest ..De Guiten" zorgde voor een muzikale omlijs ting. Na den maaltijd kreeg de heer W. Pier sma, Provinciaal Frontleider het woord. Spreker richtte zich speciaal tot de vrou wen. De socialistische volksgemeenschap is afhankelijk van de vrouwen. Deze moeten zich veel offers getroosten. Mannen of zoons staan aan het front of werken in het bui tenland. Toch meende spreker een beroep te moeten doen op de vrouw, om, indien aij het geluk heeft haar man en gezin nog bij el kaar te hebben, haar man nog meer af te staan ten bate der volksgemeenschap, Nog meer zal zij 's avonds alleen moeten zijn, opdat haar man zich kan inzetten voor het Arbeidsfront. Spreker riep de sociale voormannen op propagandist te worden. Nadat onder leiding van Leo Keeker Jr., die dezen avond ook als conferencier optrad eenige Hollandsche liederen waren gezon gen, werd tot besluit opgevoerd het be kende tooneelspel „Arme rijken". Er was niets meer voorradig.... Maar de zolders lagen vol levensmiddelen, textiel en huishoudelijke artikelen. Ambtenaren van den C. C. D. hebben, in samenwerking met de Almelosche justitie, een inval gedaan bij den winkelier-herbergier Mensink te Reutum,' een dorpje dat onder de gemeente Tubbergen hoort. Het was be kend, dat in den winkel van Mensink zoo goed als niets meer te krijgen was. Een in alle stilte ingesteld onderzoek bracht echter aan het licht, dat Mehsink nog enorme voorraden moest hebben en C. C. D. en justitie besloten toen om door een inval een einde te maken aan den onhoudbaren toestand. V/at de ambtenaren bij dien inval vonden is onbeschrijfelijk. Op eenige groote zolders lag een schat van allerhande goederen. Men con stateerde dat veel artikelen in verwaarloosden toestand verkeerden. Zoo vond men balen rijst, waarin de muizen zich genesteld hadden. Op de zolders vond men een enormen voor raad vooroorlogsche levensmiddelen, zooals vermicelli, custardpudding, kindermeel, gerste en rijsiebloem, havermout, vanillesuiker, blik ken jam, stroop, voorts allerlei zeepen en pondspakken rijst. Verder lagen er groote partijen scheerzeep en duizenden pakken luci fers. In de „textielafdeeling" lagen dames- en heerenstoffen, tientallen costuums, prachtige regenjassen, wollen- en gestikte dekens, groo te partijen overalls, stapels heerenhemden, kinderkousen, dameskousen, sokken, garens, en elastiek. Alleen met de textielgoederen konden eenige groote vrachtauto's worden vol geladen. Verder vond men groote partijen in- maakglazen, rijwielonderdeelen, koffiekannen, braadpannen, schuurpapier, lepels, veters, knoopen, bezems, stoffers, kisten en pakken met pepermunt. In een groote kist, waarop stond „lekkers" was chocolade gepakt. Een deel was ongeschikt voor consumptie. Com plete lijwielen, doozen boen- en wrijfwas, poetsmiddelen, grossen spelden, verband- en geneesmiddelen, waaronder aspirine, thijm- stroop, hoofd-eau-de-cologne, anijsspiritus, etc kortom, van alles vond men er. Bijna alle goederen werden na de in beslagneming ge distribueerd onder slachtoffers van bomaan vallen. Voor den verplichten verkoop, die Mensink moest houden, bestond een groote be langstelling en honderden koopers profiteer den van „koopjes". Mensink is te Almelo in het huis van bewaring opgesloten. Om de Voedingswaarde alleen el moet ge de kinderen Melba geven. Ze drinken het graag, want Melba is lekker! De Versterkende Kinderdrank Voor ieder kind lei 13 jeer een pelt. DESTA EN MENEN. De vermaarde Parijsche danseressen, de zusters Desta en Menen zijn in Nederland gearriveerd en zullen Donderdag 27 April in den Stadsschouwburg alhier optreden. Desta en Menen zullen o.a. uitvoeren „Valse noble et sentimentale" van Ravel; „Pastou- relle" van Poulenc, „Tarantella" van Ros sini; „Dans om 1880" van Qhabrier; „Tic-toc- choc" van Couperin; „Vor dem Balie" van Schumann; „Danse Oriëntale" van Corbéanu; Czardas" van Bramhs; „Danse Japonaise" van Bertin; „Danse Tartare" van Spinda. Willy Meeuwisse zal de danseressen bege leiden en piano-soli ten gehoore brengen van Chopin, Liszt, Schubert, Debussy en Bartok. De choreografie der dansen is van de leid ster der Parijsche Balletschool Mme Egorova, alsmede van Serge Lifar, den eersten ballet- meester der Grand-Opera te Parijs. JUBILEUM MEJ. B. DE MEIJERE. Op 1 Mei zal mej. B. de Meijere, een kwart eeuw als apothekers-assistente in dienst zijn bij de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, Haarlem. De a.s. jubilaresse woont Raamvest 1. M IM U De volledige bemanning van een in den Atlantischen Oceaan met veel succes opereerende U-boot werd dezer dagen door een andere U-boot teruggebracht. De commandant der bemanning had een torpedojager en twee stoomschepen ge torpedeerd. Na zwaren strijd met een convooi moest hij zijn schip opgeven en werd met zijn bemanning door een andere U-boot aan boord genomen. De beide bemanningen op de brug bij de thuiskomst. (PK Böltz/O/H P. c) ip RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 25 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40"Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 'n Vroolijk plaatje bij het begin van de dagtaak. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht symphonisch ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Muziek uit de 17e en 18e eeuw. 10.45 Fred Woliers, orgel. 11.15 Stemmen in den wind. 11.30 Musette-orkest. 12.00 Almanak. 12.15 Joh. Wolters, piano. 12.45 B NO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Ork. Gerard van Krevelen en soliste. 14.00 Groote Duitsche militairen uit het verleden (I). 14.15 Salonork. en Ork Frans Wouters. 15.30 Voor de zieken. 16.00* De Groninger Orkestver. en Harry Cremers, cello. 16.45 BNO Nieuw. 17.00 De lichte toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Orkestrale operette- en operafragmenten. 18.45 Jeugdstormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte ver scheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Georges Boulanger speelt eigen composities. 22.30 Concertwalsen. 23.10 Beroemde koren zin gen volksliederen. 23.3024.00 Theo Uden Masman. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonates voor viool en piano. 17.30 Soldaten- funk ,,Nord-West". 18.30 Ork. Will Glahé. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 SibeliusGrieg-concert. 20.15 Duitsche taal cursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Operaconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie Progr. H'sum I. 22.30 De §tem van het Rijk. Verduisteren van 9.00 tot 6.15 uur Zenuwen pad kabeltouwen ,u én een volkomen gezond- heid. Dat hebben we noo* dig, nu èn in de toekomst. Neem daarom de moderne. krachtig '"ver6terkendeven smakelijke dragees V OpQth. tUUtlUJk

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2