Haarlemsche Courant Beschouwingen over de invasie. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bewegingen in de havens van Z.O.-Engeland. -*X Invoering Z-kaartenprocedure in voedselvoorzienings- bedrij ven- 289e Jaargang No. 96 bureaux: Groots Boutstraat *3. Te». Advert. 10734, Redactie 14*00 Poetgiro 134933 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1333e Hoofdredacteur: F. c. Derk3 Dinsdag 25 April 1-944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkerijZ. B. Spaarne IZ. Tel. iSffË Kantoor IJ mui den: Kembrandtlaës SB* IJmuiden-Oost Uit*.: Graf. BedrQven Daniate, Maertoag K ig» De vereischte weersomstandigheden en de in aanmerking komende plaatsen. Nederland's situatie. Omvang der Geallieerde strijdkrachten. Aan parachutisten een voorname plaats ingeruimd. Mogelijkheden der jachtvliegerij. Sinds eenige dagen ra.ppor(eoren de vliegers van de Duitsche lucht verken ning toenemende beweging in de havens van Zuidoost Engeland. Er is niet uit drukkelijk sprake van een concentratie van schellen, vooral van landingsvaar tuigen, maar desondanks wekt deze korte, bijna laconieke mededeeling her inneringen aan dergelijke berichten over beweging in de havens van Gibraltar. Tunis. Sicilië aan den.vooravond van de Geallieerde landingen in Marokko en Al giers in Nov. 1942. op Sicilië in .Juli 1943 en bij Salerno in Sopt. 1943. De overgroote meerderheid der mi litaire deskundigen, die zich in het af- geloopen jaar met de problemen eener eventueele invasie hebben beziggehou den. zoowel Duitschers als Geallieer den en neutralen kwamen tot de vol gende conclusie: het gunstigste oogen- blik voor een invasie ligt in het voor jaar. wanneer de nachten nog niet al te kort zijn dit in verband met de trans porten over zee liefst zoo kort moge lijk, na de periode der voorjaarsstor- men, wanneer de zee geruimen tijd zeer rustig pleegt te zijn zulks met be trekking tot het opereeren van lichte landingsvaartuigen op een moeilijke kust en dan ongeveer acht tot tien dagen voor de laat opkomende volle maan, opdat de invasietroepen geduren de de donkere nachten versterkingen kunnen ontvangen en zoo weinig mo gelijk gehinderd door de verdedigers van de vesting-Europa, hun nieuwver- worven posities kunnen versterken en uitbreiden. Het behoeft geen betoog, dat momenteel in elk opzicht aan deze voorwaarden is vol daan. Het eenige twijfelachtige punt vormt nog het weer, vooral de vraag, hoe zich dit in de komende periode zal ontwikkelen. Hierop kunnen echter alleen de militair- meteorologische diensten een antwoord ge ven en die houden hun gegevens uiteraard geheim. Afleidingsmanoeuvres. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de Duitsche legerleiding zich de invasie niet voorstelt als een massale aanval op een be paald punt, doch dat zij rekening houdt met een groot aantal landingen tien, twaalf of vijftien desnoods niet alleen tusschen Brest en Vlissingen, dat deel van de Euro- peesche kust, hetwelk onmiddellijk onder het bereik van in Engeland gestationneerde jachtvliegtuigen ligt, maar ook elders. De punten, die in dit verband natuurlijk zui ver als veronderstelling het meest wor den genoemd, zijn de Lofoten, die den toe gang tot Narvik controleeren, alsmede het gebied van Drontheim en Bergen in Noor wegen, het gebied van Bordeaux en Mar seille in Frankrijk en het gebied van Genua in Italië. Strategisch tloel. Men hoort in Duitsche militaire krin gen steeds weer de meening verkondi gen, dat de Geallieerden, zoo zij niet in West-Europa dezelfde teleurstelling willen beleven, die hun ondernemingen bij Salerno en later bij Anzio en Net- tuno hebben opgeleverd, alles op alles zullen moeten zetten voor een frontalen aanval op het hart van het Atlantische bolwerk tusschen Cherbourg en Duin kerken. Daar liggen dicht onder de Engelsche kust de groote havens waar zij niet buiten kun nen. Daarachter ligt een terrein, dat bij uitstek geschikt is voor den grooten slag te- AUe krachten voor de overwinning. Het geweldige raderwerk der Duitsche oor logsindustrie loopt ook in het vijfde oorlogsjaar op volle toeren. Een voort durende stijging der productie en van het verkeer moet worden nagestreefd en is ondanks alle moeilijkheden thans reeds bereikt. Millioenen werkers helpen mede aan het bereiken van de overwinning. Het monteeren van spoorwagons. (Atlantic/v. Brietzka/Holland Pax c) gen de Duitsche strijdkrachten, waarvan zij zelf wel niet zullen aannemen, dat zij die zoo of zoo kunnen vermijden. En bovenal: daar ligt de strategisch kortste weg naar het uiteinde van den eigenlijken Westwall, die op den Rijn is gebaseerd en ten Noorden van het punt, waar deze rivier ons land bin nenstroomt, overgaat in een systeem van versterkingen, dat om geografische redenen een heel wat minder geduchte hindernis vormt, dan de „Siegfriedlijn" om de En gelsche benaming te gebruiken tusschen Emmerich en Bazel. Men /.al zich trouwens li erin neren, dat de Duitsche regeering reeds op 10 Mei 1940 deti opntarsch in Nederland en België motiveerde niet het gevaar voor een Franseh-Engelschen inval langs de zen weg lil liet Rijnland en het Roer gebied. Een tweede punt, dat in Duitsche mi litaire kringen als het mogelijk doel van een massalen Geallieerden aanval wordt genoemd, is de Duitsche Noord zeekust en Denemarken. De deskundigen stellen zich eenparig op het standpunt, dat Duitschland in staat is een dergelijke poging eventueel af te slaan. Benoodigde krachten. Zou het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gelegenheid krijgen zijn krachten volledig te ontplooien, dan zal alleen bij de operaties in West-Europa generaal Montgomery de beschikking hebben over twee en een half tot drie millioen man, luchtmaarschalk Tedder zal tegen de 10.000 vliegtuigen onder zijn bevelen hebben, waarvan tenminste 3000 viermotorige bommenwerpers, ter wijl admiraal Land zonder eenigen twijfel zeer belangrijke vlootstri.jd- krachten ten dienste zullen staan, ook al zijn daar naar buiten geen gegevens over bekend geworden. Het lijdt geen twijfel of de Geallieerden maken zich geen illusies omtrent de kracht van de Duitsche afweer, die te zeer onder het onmiddellijk bereik van hun luchtver- kenning is georganiseerd, dan dat zi.i daar omtrent volkomen in het duister zouden tasten. De bommen, die zij sinds jaar en dag op het Atlantische bolwerk laten val len, hebben de soliditeit daarvan zoo dui delijk bewezen, dat zij naar Duitsche opvat ting zullen trachten, met in petto gehouden geheime wapens daartegen iets meer te be reiken. Vast staat, dat de Engelschen op zeer groote schaal parachutisten hebben op geleid, terwijl de Amerikanen over een uitgebreide luchtinfanterie beschikken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Engelsche transportvliegtuigen de pa rachutisten over uitgestrekte gebieden tot ver buiten het tooneel van de eigenlijke invasie zullen afzetten en dat de „gliders" groote zweefvliegtuigen der Amerikaansche luchtinfanterie tot diep in 't binnenland zullen landen. De ongetwijfeld zeer sterke luchtstrijd krachten der Geallieerden mogen in staat worden geacht om zoowel de parachutisten als de luchtinfanterie geregeld van wapens en proviand te voorzien en hen met aanval len van jachtkruisers in scheervlucht te on dersteunen. Het bezwaar blijft echter, dat het zoo goed als ondoenlijk is, kleinere for maties in vijandelijk gebied door de lucht van zware wapens te voorzien. De Ameri kanen maken thans melding van een „vlie gende tank", naar het schijnt een tank, die met bemanning en munitie door een „gli der" wordt getransporteerd. Waarde van den AtlantLsciheou wal. Men mag aannemen, dat Eisenhower zoo hij voldoende parachutisten en luchtinfan terie in den strijd werpt en zich niet laat afschrikken door de aanvankelijk onvermij delijke zware verliezen in staat is om zich met behulp van deze troepen in het bezit te stellen van belangrijke posities in het door de Duitschers bezette gebied. Waarde krijgt dit evenwel eerst, wanneer het gros zijner troepen er in slaagt een bres te slaan in de kustverdediging, en contact te krijgen met deze vooruitgeschoven posten. In Duitsche militaire kringen spreekt men openlijk de verwachting uit, dat de Geallieerden niet alleen zware verliezen, doch ook plaatse lijke successen zullen boeken. Alles staat en valt echter met de vraag, of de Geallieerden door het At lantische bolwerk heen komen of niet. Op dit punt is men van Duitsche zijde kennelijk zeer optimistisch. Aangezien echter van Geallieerde zijde niets is uitgelekt over de middelen, waar mee men het zwaarste bolwerk der krijgs geschiedenis hoopt te slechten, en er van Duitsche zijde niets naders wordt gepubli ceerd omtrent het geheime wapen der ver gelding, dat thans de ruggegraat van het Duitsche defensief systeem tegen een even tueele invasie kan worden genoemd, behoort elke nadere beschouwing over de kansen van aanvallers zoowel als van verdedigers, tot het rijk der fantasie en der speculatie. Als de zwakste schakel in de ketting der invasie is tot dusver steeds de beperkte ac tie-radius van het jachtvliegtuig beschouwd De operatieve kracht van bommenwerpers, die overdag op eigen gelegenheid moeten opereeren. is beperkt en voor het vormen van een lucht-parapluie zonder welke ope raties als een landing op groote schaal niet meer denkbaar zijn, is absoluut afhankelijk van de aanwezigheid van sterke formaties jachtvliegtuigen. Juist in de laatste maanden echter heeft in de jachtvliegerij een waarlijk revolution- naire verandering plaats gehad, welke er toe heeft geleid, dat verschillende types Geallieerde jachtvliegtuigen thans over een actie-radius beschikken, welke dien der bommenwerpers bijna evenaart. De jacht vliegerij is thans nagenoeg geheel het do mein der „Lightning's" en „Thunderbolts", wier actie-radius tot Noord- en West- Duitschland reikt, en van de „Mustangs", die tot diep in midden-Duitschland door dringen. Het Duitsche legerbericht heeft zelfs reeds melding gemaakt van formaties Geallieerde jagers, die niet voor het escor teeren van bomvliegtuigen werden gebruikt, doch zelfstandig mitrailleur-aanvallen pleeg den in de omgeving van Berlijn. Deze jagers zijn, wat snelheid en vuurkracht betreft, als volwaardige vertegenwoordigers van hun klasse te beschouwen en hebben aan den Geallieerden bommenoorlog tegen het Duit sche binnenland reeds een heel ander aspect gegeven door het toenemen in veelvuldig heid en uitbreiding van de Amerikaansche dagaanvallen. Als werkelijke „fighters" zul len zij evenwel hun sporen nog moeten ver dienen. daar zij voor vluchten op zeer groo ten afstand nog afhankelijk zijn van reser vetanks. die gelijk bekend, een remmenden invloed hebben op de bewegelijkheid. Verdere beperking van den postdienst. Eén bestelling per dag. De bijzondere tijdsomstandigheden dwingen P.T.T. opnieuw tot een aantal versoberingen, ditmaal bij den postdienst. Zoo is geleidelijk over het geheele land het aantal briefpostbe stellingen verminderd tot één per werkdag, behalve in enkele groote plaatsen. Ook de extra avondbestellingen voor dagbladen, die in sommige plaatsen werden uitgevoerd, zijn opgeheven. De tot dusver gegeven gelegenheid om in daarvoor in aanmerking komende ge vallen dagbladen en andere poststukken op werkdagen kosteloos af te halen, wordt in het T ümzADfru.'- April is de zaaimaand De handelaren itt tuinzaden hebben het op den beursdag itï den Wieringermeerpolder dan ook druk, om vele volkstuinders en tuinders van het benoodigde zaad te voorzien. (C.N.F./Kuiper Pax c>' algemeen eveneens opgeheven. Aan nieuws verzoeken om tegen betaling van het z.g. bus recht de correspondentie ten postkantore ta mogen afhalen, kan, ook al met het oog op het aantal beschikbare postbussen, niet meer worden voldaan. Op postkantoren, die tot nog toe overdag doorloopend waren opengesteld, is uitslui tend voor postzaken een tusschentijdscha sluiting ingevoerd van 12.30 uur tot 14 uuS (enkele kantoren uitgezonderd). Met ingang van 7 Mei zullen voorts de kan toren op Zon- en feestdagen voor den post dienst gesloten worden. De gelegenheid to4 het kosteloos afhalen van correspondentie op die dagen, wordt opgeheven. Zoo spoedig da omstandigheden dit veroorloven, zullen deze beperkingen van den postdienst weder opge heven worden. Bij luchtalarm van de straat. KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN ANDERE FORMATIES Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS, Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS Wachtbataillon in Amersfoort. Landstorm Nederland. Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19-35 jaar die aanmeldingspliehtig zijn voor de tewerk- stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebens+ellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen. Heerenstraat 46, Enschedé, Hengeloscbestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Vrijstelling van de onmisbare arbeidskrachten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris, nr. 108/1942, waarbij el ke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te verstrekken omtrent in zijn ■bedrijf aanwezige arbeidskrachten, is ïn toepassing gebracht de z.g. Z-kaartenpro cedure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoor ziening ingevoerd. Op deze wijze worden voor dif bijzonder belangrijke deel van het economische leven de arbeidskrachten vrij gesteld, die noodzakelijk zijn om de voed selvoorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eige naren en werkkrachten van land- en tuin bouwbedrijven, dus boeren, tuinders, vis- schers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellingsbewijzen voor- loopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedseïvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de navolgende groepen van bedrijven en personen: 1. De geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is onder- gébracht in vakgroepen en ondervakgroe pen van de volgende bedrijfsgroepen: a. binnen- en buitenlandsche akkerbouw- producten verwerkende industrie: b. industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten; c. derivaten van landbouwproducten ver werkende industrie; d. zuivel- en melkproductenindustrie en mel-kinrich tings wezen e. groenten- en fruitverwerkende in dustrie; 2. De geheele groothandel in levensmid delen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbe drijfsgroep groothandel voedselvoorziening en aanverwante gebieden; 3. De tusschenpersonen in de voedsel voorzieningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen behoorende vakgroepen: Tusschenpersonen in: a. bloembollen; b. in cacao; c. in alcoholhoudende dranken; d. in granen; e. in groenten en fruit; f. in kaas; g. in koffie; h. in kruidenierswaren; i. in kunstmeststoffen; j. in melkproducten; k. in oliën, vetten en oliezaden; 1. in specerijen; m. in suiker; n. in thee; o. in visch; p. in ge droogde zuidvruchten; q. in zetmeel. 4. De detailhandel in de voedselvoorzie ning, zooals deze is ondergebracht in de to& de bedrijfsgroep detailhandel behoorende vakgroepen: Detailhandel in a. kruideniers waren; b. in melk, boter, kaas en eieren; c. in visch; e. in wild en gevogelte; f. in brood, banket, chocolaterieën en suikergoed; g. in vleeschwaren; h. in alcoholhoudende en al coholvrije dranken; i. in bloemen en plan ten. 5. De ambachtsbedrijven in de voedsel voorziening, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzie ningsambachten behoorende vakgroepen: a. slagerij; b. brood- en banketbakkerij; c, maalderij; d. loondorscherij. II. De navolgende groepen: 1. de koel- ea vrieshuizen, ondergebracht in de or-i» rvak- groep koel- en vrieshuizen; 2. de vlasver- werkende ambachtbedrij ven (vlatsrote- rijen). 3. de griend- en rietbedrijven, zoo als deze zijn ondergebracht in de ondervak groepen verpakkingsmanden-industrie en rietmatten-industrie; ondervakgroen bie- zenmattenmakerijen en -sorteerderijen; 4. de boerenleenbanken en haar centrales, op genomen in de bedrijfsgroep landbouwcre- dietbanken; 5. het ambacht ten plattelande en de am bachtelijke nevenbedrijven van den land bouw met name: a. dorpssmeden; b. wagen makers; c. reparatie-inrichtingen voor land bouwwerktuigen en -machines; d. dorps- timmerlieden, electrotechnische installa teurs, metselaars en dakdekkers, die uit sluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn; e. zadelmakers en vervaar digers van tuigen; f. persbedrijven voor* hooi en stroo; g. grasdrogerijen. Voorzoover ondernemingen uit de onder II opgesomde groepen van bedrijven reeds (Vervolg op pag. 2)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1