se x X O fik Sebastopol houdt stand Luchtaanval op Bristol ai 9 9 J5 :9 9 Duitsche successen in het Kanaal Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het gebied van Sebastopol vielen de Sovjets Zondag met sterke strijdkrachten en met gebruikmaking van talrijke pantser wagens en slagvliegers aan. Onze dappere troepen behaalden na harde gevechten een volledig afweersucces en vernietigden 57 pantserwagens, Duitsche jacht- en slag vliegers schoten 27 Sovjetvliegtuigen neer. Escortevaartuigen van een Duitsch convooi schoten in de wateren ten Westen van Sebas topol 6 Sovjetbommenwerpers neer. In de zware afweereevechten der laatste dagen heett zich een divisie luchtdoelgeschut onder bevel van den luit.-generaal Piekert bijzonder on derscheiden. Zij vernietigde in den tijd van 8 tot 23 April 105 vijandelijke vliegtuigen en 82 pantserwagens. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr bleef de aanval der Duitsche en Hongaarsche troepen tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand terrein winnen. Tegen aanvaller der bolsjewisten werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Narwa bleven verschei dene vijandelijke aanvallen zonder succes. Bij een aanval van Sovjet-bommenwerpers op een Duitsch convooi voor de kust van Noor delijk Noorwegen werden 40 vijandelijke vlieg tuigen, waarvan 37 in luchtgevechten en 3 door escortevaartuigen der marine, neergeschoten Aan het landingshoofd van Nettuno werd een door pantserwagens ondersteunde aanval van den vijand ten Zuidoosten van Aprilia door geconcentreerd artillerievuur uiteenge slagen. Door een verrassenden aanval van eenheden der Duitsche marine op de haven van Anzio werd een korvet tot zinken ge bracht, een schip getorpedeerd en in de haven werken omvangrijke schade aangericht. Aan de Adriatische kust drongen stoottroe pen de vijandelijke stellingen binnen, vernie tigden verscheidene steunpunten en brachten den vijand verliezen toe. Duitsche torpedomotorbooten brachten Zon dagnacht voor de Zuidkust van Engeland een schip van middelbare grootte tot zinken en be schadigden in harden strijd met Britsche tor pedojagers en torpedomotorbooten een vijan delijke boot ernstig. In de ochtenduren van 24 April noopten lichte Duitsche zeestrijdkrach ten in de wateren van Cherbourg verscheidene formaties Britsche torpodomotorbooten tot den strijd. Twee der vijandelijke booten kregen artil'.erievoltreffers; één van hen werd in zin kenden toestand waargenomen. Amerikaar.sche bommenwerpers vielen op 23 April verscheidene plaatsen in het gebied van Weenen aan. Vooral in Wiener-Neustadt ont stonden schade en verliezen onder de bevol king. Door Duitsche en Hongaarsche jagers, alsmede door luchtdoelartillerie werden 31 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak viermo torige bommenwerpers, vernietigd. Bij aanvallen van vijandelijke formaties jachtvliegtuigen op West- en Zuidwest Duitsch land, alsmede boven de bezette Westelijke ge bieden werden tien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zondagnacht waren aanvallen van Britsche bommenwerpers gericht op het Oostzeegebied en op het gebied van Mannheim. Zes vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten.Majoor Bar. Gruppenkommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde in den strijd met Britsch-Amerikaansche vliegtuigen zijn 200e overwinning in de lucht. Sterke eskaders zware Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen Zondagnacht een ge- concentreerden aanval op Bristol, die uitge breide branden en groote verwoestingen ten gevolge had. In het Roemeensche weermachtbericht wordt o.m. gemeld, dat het Anglo-Amerikaansche luchtwapen Boekarest en de stad Ploesti ge bombardeerd heeft, waarbij schade en slacht offers onder de burgerbevolking zijn veroor zaakt. Koning Michael heeft Maandag terstond na «de bomaanvallen de geteisterde gebieden in Boekarest en Ploesti bezocht. De Koningin moeder Helena heeft bezoeken gebracht aan ziekenhuizen in Kroonstad, Ploesti en Sinaja. Luchtstrijd boven Zuid-Europa. Amerikanen in Zwitserland geland. Duitsche en Roemeensche luchtverdedigings- siriidkrachten hebben Maandagochtend den strijd aangebonden met formaties Amerikaan- sche bommenwerpers, die van het Zuiden uit tot boven Roemenië waren doorgedrongen. Boven Servisch en Roemeensch gebied ont stonden hevige luchtgevechten. Ook in ae .middaguren van Maandag, toen sterke formaties Amerikaansche bommenwer pers boven Zuid-Duitsch gebied vlogen, ont stonden tusschen deze formaties en de verge zellende jagers eenerzijds en formaties Duit sche jagers en jachtkruisers reeds voor het passeeren van de Duitsche grens luchtgevech ten over uitgestrekte gebieden. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk een overzicht te geven van het aantal vijandelijke vliegtuigen dat is neergeschoten. Officieel wordt te Bern medegedeeld: „Een vrij groot aantal Amerikaansche bommenwer pers heeft Maandag omstreeks twaalf uur bo ven Zwitsersch gebied gevlogen. Voorloopig kan gemeld worden, dat tot nu toe in Zwitser land verscheidene vliegtuigen geland zijn, n.l In Dübendorf 3, in Altenrhein 1 en bij Genève eveneens 1. Voorts zijn ook berichten ontvan gen over het neerstorten van vliegtuigen op Zwitsersch gebied. Waargenomen is, dat diver se bemanningen met parachutes neersprongen. De Britsche berichtendienst meldt, dat het Amerikaansche luchtwapen Maandagmiddag bij zijn vlucht naar het Zuid-Duitsche gebied 55 toestellen, waarvan 38 bommenwerpers, heeft verloren. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter Hart tot en met Hom. Voor Spaarndam van 912 uur voor de letters O tot en met U en van 1416.30 uur voor de letters V tot en met Z. FEESTAVOND VEREENIGING „DE OOSTHOEK". De te Haarlem gevestigde landgenooten, oorspronkelijk uit den Oosthoek van Neder land geboortig, zijn door vele vriendschaps banden met elkaar verbonden. Daar was de feestavond, die bovengenoemde vereeniging in „De Leeuwerik" gaf, het beste bewijs van. Een Overijselsche-, Geldersche- en Drentsche vereeniging noemt „De Oosthoek" zich en zij beantwoordt door de origine harer leden ten volle aan deze benaming. Haar tooneelclub had voor deze reünie een blijspel van J. Zijl in studie genomen, oor spronkelijk in het Groningsche dialect ge schreven, maar voor deze gelegenheid door de bestuursleden in het Overijselsch overge zet. „De Konkerent" is een amusant spel, dat het publiek prettig bezig houdt, vooral wan neer het, zooals in dit geval, onder en door vrienden opgevoerd wordt. Ondanks de ziekte van den heer J. v. d. Heuvels, regisseur van het clubje, liep de ver tooning naar behooren, al hadden enkelen met hun rolkennis eenige moeite. Maar over het geheel genomen ging het spel naar wensch. De oude Griet, die op een Overijselsch dorp een kruidenierswinkeltje drijft met behulp van haar nichtje Leen en den knecht Willem beleeft heel wat ergernis aan den komst van een concurrent, een nieuweling, die eenzelfde soort zaak opent. Vooral als deze zijn bedrijf modern voert en daarenboven het nichtje Leen verovert. Ondanks tante's tegenstribbelen krijgen ze elkaar; hoe kan het ook anders. Wanneer we voor het spel van de leden der tooneelclub waardeering hebben, dan is het in de eerste plaats voor het pittige acteeren van knecht Willem (de heer E. van Oene), die zijn rol geheel beheerschte en zoo vlot ver tolkte. Met hem was het 't duo Leen (mej. Beb Beekman) en concurrent Koos (de heer M. van Aken), dat door goed afgestemd spel kleur aan de opvoering gaf. Mej. ter Stal als de oude winkelierster Griet, mej. M. Beekman de kleermakersvrou- we en de heeren A. Boddeman (buurman Ste ven) en J. W. Florijn (vrachtrijder Diekman) maakten mede door de in de streektaal ge sproken dialoog het geheel tot een voor „De Oosthoek" vroolijken avond, die ook door af gevaardigden van de Alkmaarsche zusterver- eeniging bijgewoond werd. A. J. van der Weijden PERSONALIA Tijdens de in Alkmaar gehouden algemeene vergadering van het Centraal Nederlandsch Hengelaarsverbond is de heer F. W. Janse Kok uit Haarlem tot verbondsvoorzitter geko zen. Het verbond telt thans 5434 leden. JUBILEUM M. RINGNALDA. Maandag 1 Mei hoopt de heer M. Ringnalda te Bennebroek, werkzaam op het kantoor van notaris mr. J A. de la Hayze te Heemstede, zijn zilveren jubileum te vieren. Verduisteren van 9.00 tot 6.15 uur 26 April: zon op 6.20, onder 20.57 uur maan onder 0.08, op 8.54 uur Dat is de Landstorm Nederland. De Landstorm Nederland werd opgericht op den 11 den Maart 1943. In de betreffende verordening heet het, dat „deze eenheid is een territoriale organisatie voor de lands verdediging, welke bestemd is voor de af weer van buitenlandsche en binnenland- sche vijanden." Hieruit blijkt dus, dat de Landstorm Ne derland een organisatie is binnen onze lands grenzen om de verdediging op te nemen tegen alle buitenlandsche- of binnenland- sche vijanden, die ons dat willen ontnemen waarvoor onze voorouders eeuwen gestre den hebben en wij nu nog strijden, n.l. een Nederland dat op eigen beenen kan staan en zich bewust is van eigen kracht en volwaar digheid. In den Landstorm Nederland zijn kerels tezamen die inzien, dat Nederland niet ge red kan worden met kabeltjes knippen, on derduiken, saboteeren, zwarten handel drij ven en dergelijke praktijken, een Neder lander volkomen onwaardig. Zij willen ook niet, dat een ander volk voor hen de kooltjes uit het vuur sleept, maar willen het zelf doen, naar het voor beeld onzer voorvaderen. Wielrennen Peeters verbetert wereldrecord. Voor de Nederlanders is Zondag j.l. wel een bijzonder gelukkige dag geweest in Brus sel. Niet alleen dat Luc van Dam een over winning door k.o. behaalde op Wouters, doch ook Gerrit Peeters deed van zich spreken bij het wielrennen. Peeters deed een poging het wereldrecord over 1 Km. met vliegenden start, dat op naam stond van Kaers met een tijd van 1 min. 4,4 te verbeteren. Hij slaagde hierin schitterend, want hij bracht dit re cord op den bijna ongelooflijken tijd van 1 min. 3,2. Nog meer wereldrecords moesten er aan gelooven. Zoo verbeterde een zestal renners, aangevoerd door Cools, het officieuze wereld record over den mijl met staanden start, dat op naam stond van Kaers met 1 min. 52, en brachten het op 1 min. 45.8. Gosselin ver beterde zijn eigen wereldrecord over 500 M met staanden start met 0,2 sec. en hij bracht het op 33,8. Jan Aerts verbeterde zijn eigen record over den Km. met vliegenden start achter motoren met 0,6 sec. en bracht het op 48,2. Korfbal OOSTERKWARTIER VERLIEST VAN D.E. D. (9-3). D.E.D. heeft revanche genomen voor de enkele weken terug geleden nederlaag te Haarlem, en wel met overtuigende cijfer.t (9-3). In het begin zag hét er niet naar uit, want Drogtrop doelpuntte het eerst voor Oos terkwartier. Doch toen Berkhout gelijk had gemaakt, liep D.E.D. reeds met 6-1 tot de rust uit. Na de hervatting verkleinde mej. Molen kamp den achterstand toen, 2-6. Doch daarna maakte v. Someren wederom 2-7.Hierna kwam Oosterkwartier er beter in, en Staring maakte het derde doelpunt. Tenslotte bracht D.E.D den eindstand op 9-3. DREEFSCHOOL I WINT DEN EINDSTRIJD DEK SCHOOLWEDSTRIJDEN Zaterdag werden de eindstrijden voor de 6Choolkorfbal* wedstrijden gespeeld. Na de halve finales kwa men Dreefschool I en Spaarneschool I tegen over elkaar en de stand werd 1-1. Bij het ne men van strafworpen werd Dreefschool win naar. Na afloop reikte de voorzitter van de tfieuw-' tul,!a f - icht Banketbakken (*h poeder van w S-5 N ft* 3® afd. Haarlem van den N.K.B., de heer De Boer, de schooldiploma's uit, dankte den heer Roozen, Rijksconsulent voor Lich. Opvoeding in de Inspectie Haarlem en het onderwijzend personeel. De uitslagen waren: Dreefschool I Dreefschool 2 5-0; TeylerschoolBloemendaal- sche Schoolvereeniging 2-2; Spaarneschool Teylerschool 3-1; Bloemendaalsche Spoorver- eenigingSpaarneschool 0-0; Dreefschool 1 Spaarneschool 1-1. GEEN DEGRADATIEWEDSTRIJDEN, WEL PROMOTIE Het bestuur van den Nederlandschen Korfbaibond heeft besloten dit seizoen geen degradatiewedstrijden te doen spelen. Echter zullen wél kampioenswedstrij den worden vastgesteld. Dit besluit heeft tot gevolg, dat de eerste klassen tot 10 ploegen worden uitgebreid; de drie kampioenen van de tweede klasse spelen om één plaats in de eerste klasse. De tweede klassen worden even eens tot 10 twaalftallen uitgebreid; de 5 derde klasse-kampioenen spelen om 3 plaatsen in de tweede klasse. Verder zullen er 5 derde klas sen van 8 ploegen worden gevormd, waarvan de aanvulling uit de verschillende afdeelingen z.ii geschieden. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 26 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Wiener Walzer Ork. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 Nieuws. 8.15 Ork. Frderik Hippmann en Schuricke Trio. (Van 8.45 —8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Operette. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Malando. 10.45 Logeeren in vroeger tijden. 11.00 Orgel en zang. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Hong. Ork. Bandi Balogh. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.10 Ork. Gerard van Krevelen. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Rotterdamsch Instrumentaal Gezelschap. 14.40 Kinderkoor „De Merels". 15.00 Godsd, Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Om en om-programma. 18.45 10 min. in de wereld van den arbeid. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Viool en piano. 19.45 Per trein door de taal. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 20.15 Klassiek en toch niet zwaar. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Roemeensch Ork. Gregor Serban. 17.30 Soldatenfunk ..Nord-West". 18.30 Haydn-program- ma. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Licht symphonisch cooncert. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20.30 Dansvaria. 21.15 Piano- voordracht. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I 22.30 De stem van het Rijk. Invoering Z-kaartenprocedure in voedselvoorzieningsbedrijven. Vervolg van van. 1 aan de doorvoering van de Z-kaartenproce dure hebben deelgenomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn personeel vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie, die de belangen van zijn bedrijfs tak behartigt, in dit geval de „Hauptabtei lung Ernahrung und Landwirtschaft", Ju liana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duit sche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvqn de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijksduitscher is, alsmede on dernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche „Uebernahmetreu- hander" hebben, dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvra gen doorgeeft aan de Hauptabteilung Er nahrung und Landwirtschaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroep worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten onder nemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betreffende bedrijfschap pen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ont vangstbewijs. Het ontvangstbewijs waar borgt, dat de arbeidsbureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrek ken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden overge legd: 1. Een wit vragenformulier in drievoud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft. 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar, directeur of mede werkende familieleden daaronder begrepen) een driedeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaar ten worden ingediend, aangezien deze Aus weise met de doorvoering van de Z-kaar tenprocedure hun geldigheid verliezen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzon derlijke aanvrage indienen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de onderneming is aangesloten, worden aangegeven, alsmede het bedrijfschap op welks gebied zij werk zaam is. Is de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die. in welker ar tikelen de onderneming den grootsten om zet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijf schap. Ondernemingen, die zoowel in den han del, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in handels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragenfor mulieren met „R. D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulie ren worden vermeld en als „jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a. dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet gescheiden worden); en vervolgens moet worden opgegeven: b. onder von (van) (toeziend orgaan): Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft, Den Haag. c. Onder für (voor): Nauwkeurige aan duiding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters. d. Onder als (als): Nauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaamheid van den betrokkene, b.v. eigenaar, procuratie houder, monteur, bakker enz. e. Onder de nummers 17 de gegevens betreffende den persoon. f. Onder arbeidsbureau (g. a. b.) het voor het bedrijf, dus niet voor de woonplaats van het personeelslid bevoegde arbeidsbu reau, bij filialen het voor de filialen be voegde arbeidsbureau. Inlichtingen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de bur gemeesters, politie of kamers van koop handel. g. Onder 8a resp. 8, indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven: het num mer van het persoonsbewijs. h. Onder nummer 9 „früher ausgeübte Tatigkeit": het vroegere beroep, b.v. on geschoold arbeider. i. Onder „Begründung des Antrage moet de beteekenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz., ook kan op sociale ge zichtspunten worden gewezen, b.v. kost winner van zijn ouders en 5 jonge kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betref fende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer één Z- kaart terug, waarop de beslissing is aange- teekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in overleg met de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van boven genoemde groepen van bedrijven en perso nen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernah rung und Landwirtschaft resp. bij de Duit sche Kamer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die ver zuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste gele genheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belan gen bij het vrijstellen van hun werkkrach ten niet worden behartigd. Buitenlandsche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid der eigenaren noch Rijksduit scher noch Nederlander is, alsmede onder nemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. niet-Duitsch of niet-Neder- landsch bezit is, behooren hun aanvragen evenals de Duitsche ondernemingen in te dienen bij de Duitsche Kamer van Koop handel te Amsterdam of te Rotterdam. Al daar zijn voor deze ondernemingen ook aanvraagformulieren en Z-kaarten te ver krijgen. 01 fa C9 (8 *0 9 w x o

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2