Haarlemsche Courant Duitsch afweersucces bij nieuwen Sovjetaanval aan beneden-Dnjestr. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Aanvallen op havens in z.o. Engeland. April recordmaand van Duitsche luchtafweer. DE SEINER OP ZUN POST Zeeland verboden gebied. 289e Jaargang No. 98 SS' Bureaux: Groote Houtstraat 9J. Tal. Advert. 10724, Redactie imoo Postyiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BOkantoor, Soendaplein 37. Tel, 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Donderdag 27 April 1944 Verschijnt dageltjKs, behalve op Zou- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. JCTlf Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 5$, XJmuldcn-Oost Vltg,: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem K 1297 Duitsch.Roemeensehe doorbraak bij Jassy; zware verliezen voor den tegenstander. Duitsche terreinwinst bij Luck. Bastia op Corsica beschoten. Het Duitsche weermachtbericht luidt als VOlgt In het gebied van Sebastopol hebben de Sovjets zich Dinsdag als gevolg van hun zware verliezen der laatste dagen tot plaatselijke aanvallen beperkt, die werden afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjestr gingen de bolsjewieken over een breed front tot den aanval over. Onze troepen behaalden in zware gevechten,doeltreffend ondersteund door formaties van de lucht macht, een volledig afweersucces. Plaatselijke penetraties werden opgevangen of door kloekmoedige tegenaanvallen gezui verd. De vijand verloor talrijke pantserwagens In de gevechten heeft zich de Brandenburg- sche 257e divisie infanterie onder bevel van den luit.-generaal Freiherr von Mauchenheim genannt Bechtolsheim, bijzonder onderschei den. Ten Noordwesten van Jassy braken Duitsche en Roemeensehe troepen verrassend door en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. De bolsjewieken ver loren 22 pantserwagens, 70 stukken geschut en meer dan 600 man aan gevangenen. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr sloegen Hongaar- sche troepen vijandelijke tegenaanvallen éf. Ten Zuidwesten en Noordwesten van Luck leverden eigen aanvalsondernemin- gen terreinwinst op. Aan het landingshoofd van Nettuno werden vijandelijke aanvallen bloedig afgeslagen. Aan het Italiaansche Zuidelijke front werden in den sector eener divisie infanterie in den tijd van I Maart tot 24 April 30 vijandelijke pant serwagens, verscheidene stukken geschut en talrijke kazematten door stoottroepen opge^ blazen. In het gebied van Noord-Italië schoten Duit sche en Italiaansche jagers 13 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers, neer. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten beschoten Bastia op Corsica met goede uitwerking. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen Schoten escortevaartuigen van een Duitsch convooi in de wateren van Bodö drie .aanval lende vijandelijke vliegtuigen neer. Boven de bezette Westelijke gebieden werden Dinsdag 16 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen vernie tigd. Dinsdagnacht wierpen vijandelijke stoor- vliegtuigen bommen op plaatsen in West- Duitschland. Eigen formaties zware gevechtsvliegtuigen vielen Dinsdagnacht concentraties in de ha vens van de Engelsche Zuidoostkust met goede Uitwerking aan. Generaloberst Hube omgekomen. Generaloberst Hans Hube, opperbevelheb ber van een leger, aan wien de Führer op 20 April het Eikenloof met Zwaarden en Bril janten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis had verleend, is op 21 April bij een vliegongeluk omgekomen. De rouw over den dood van dezen op den voorgrond tredenden officier kwam tot uit drukking in een staatsplechtigheid, die Woensdag in tegenwoordigheid van den Führer in de mozaiekzaal van de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn plaats vond en waarbij Rijksmaarschalk Hermann Görin aan de persoonlijkheid van dezen soldaat lof toezwaaide. In aansluiting op de staatsplechtigheid Waarbij de opperbevelhebbers van de weer- machtsonderdeelen, generaal-veldmaar schalken, practiseh alle rijksministers en Reichsleiter, talrijke hooge vertegenwoordi gers van weermacht, staat en partij, als mede van de bevriende en verbonden naties aanwezig waren, werd Generaloberst Hube op het Invalidenkerkhof te ruste gelegd. De Führer heeft naar aanleiding daarvan een dagorder aan het leger uitgevaardigd, waarin hij o.m. zegt: „Hij was voor zijn va derland een schild en zwaard aan alle fronten." Maarschalk Rommel in het Westen. Veldmaarschalk Rommel heeft in de af- geloopen week een inspectiereis gemaakt door het achterland van de eigenlijke ver dedigingswerken in het Westen. Van de zes dagen die de inspectiereis van Rommel heeft geduurd, heeft hij er vijf gebruikt om door het Westen te trekken. Japansch protest te Washington. De Japansche regeering heeft haar gezant te Madrid opdracht gegeven om via de Spaan- sche regeering bij de regeering te Washing ton een protest in te dienen wegens de in strijd met de wet zijnde aanvallen op twee Japansche hospitaalschepen. Dit is het vierde protest dat de Japansche regeering bij de Amerikaansche indient wegens het bombar- Üeeren van hospitaalschepen, Tot en met 25 April vernietigde 'de Duitsche luchtafweer 1264 Engelsche resp. Amerikaansche oorlogsvliegtuigen Dit cij fer vormt het tot dusver hoogste maand- resultaat van de Duitsche luchtafweer te gen de luchtstrijdkrachten der Westelijke mogendheden. Per dag verloren de Anglo-Amerikanen in April gemiddeld 50 vliegtuigen, ongeacht de vliegtuigen die op neutraal gebied moesten landen en de stille verliezen. De Engelsch-Amerikaansche berichten van den jongsten tijd becijferen het waarschijn lijke aandeel van hun luchtmachten aan de komende invasie op 73 pCt. voor de Ameri kanen en op 27 pCt. voor de Engelschen. Wan neer men deze cijfers vergelijkt met de van Duitsche zijde gepubliceerde cijfers over April, dan blijkt, dat het aandeel van de Engelschen tot dusver slechts 15 pCt. en dat van de Amerikanen 85 pCt. van de totale ver liezen bedraagt. De Anglo-Amerikanen hebben tot dusver in April in totaal 10.000 man vliegend personeel verloren, ongeacht de z.g. stille verliezen. De Leider spreekt voor de radio. Op den Dag van den Arbeid. Op 1 Mei. Dag van den Arbeid, zal de Leider om 13.00 uur door de radio het woord richten tot de werkers in Nederland. In het programma, dat de Nederlandsche Omroep wijdt aan de viering van den Dag van den Arbeid, zal de Nederlandsche Ar beidsdienst van 15.00 uur tot 16.15 uur de uit zending verzorgen. In een omlijsting van mu ziek, uit te voeren door het staforkest en zang van arbeidsmeisjes en arbeidsmannen, zal een luisterspel ten gehoore worden gebracht, dat tot titel heeft: „De oude en de nieuwe tijd." „ONBEKENDE BRIEFSCHRIJVERS" Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur over „Onbekende briefschrijvers". Op den vooravond van den verjaardag van den Führer organiseerde de NSDAP in Berlijn een plechtige bijeenkomst, waar Rijksleider, Rijksminister dr. Goebbels het woord voerde. Onder leiding van Hans Knappertsbusch brachten de Berliner Philharmoniker het „concerto grosso" in D-dur van Handel en de „Eroica" ten gehoore. Tijdens de rede van Rijksleider, Rijksminister dr. Goebbels. (Atlantic/Boesig/Holland Pax c) Engelsch-Amerikaanseh verdrag op til? Het is heel goed mogelijk, dat er binnen kort een nieuwe overeenkomst tusschen En geland en de V. S. zal worden gesloten, al dus de bekende Amerikaansche publicist Philip Simms, die zich op inlichtingen uit goed geïnformeerde Engelsche kringen be roept. Het zou vijf punten behelzen, name lijk 1, een economische overeenkomst, waar bij voorzien zou worden in een afschaffing van de kartels; 2. een overeenkomst ten aan zien van de burgerlijke luchtvaart; 3. een accoord voor de stabilisatie van de valuta; 4. een verdrag, dat voorziet in een weder- zijdsche mogelijkheid tot gebruikmaking van de militaire steunpunten; en 5. een overeenkomst van defensieven aard, welke echter waarschijnlijk niet in een formeele alliantie vervat zal worden. KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN ANDERE FORMATIES Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op VRIJDAG 28 APRIL te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19-35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46, Enschedé, Hengelosehestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Ons zeemanshart klopt sneller, nu vrij weten, dat ook Nederlandsche vrijwilligers tot de seiners der Kriegsmarine behoorens En zou niet iedere Nederlandsche jonger» van ongeduld popelen om ook op een dergelijke verantwoordelijke plaats zijn vaderland te kunnen dienen. Deze kans is er, want: indiensttreding bij de Kriegs marine is mogelijk voor iederen Nederlander van 17*45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West, Plompe» torengracht 24. Utrecht; bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschik, lende {[^•Meldestetlen in Nedertaai' Britsche militaire missie te Ankara. Leveranties hervat. Dinsdag werd bekend gemaakt dat een Engelsche militaire missie Maandag in An kara aangekomen is, teneinde de Turksch- Engelsch militaire besprekingen, die enkele weken geleden gestaakt werden, te hervatten. Naar voorts bekend gemaakt werd zijn ook de Engelsch-Amerikaansche leveranties aan Turkije hervat. Autobanden en machine-on- derdeelen, die in Syrië werden vastgehouden zijn reeds weer vrijgegeven. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Eden in het Lagerhuis medegedeeld, dat Turkije duidelijk verklaard heeft, dat het Groot-Brittannië chroom zal blijven leveren. Op de persconferentie van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn heeft de leider van de persafdeeling verklaard, dat een officieeie verklaring, waarin het Duitsche standpunt is vervat met betrekking tot het staken der Turksche chroomleveranties ver wacht kan worden. Op de vraag, wanneer de ze verklaring zou werden gepubliceerd, ver klaarde de woordvoerder, dat het tijdstip nog niet vaststond. Scheepvaart IerlandLissabon gestaakt. Volgens Reuter moet het scheepvaartver keer tusschen Ierland en Lissabon gestaakt worden, daar de Britsche autoriteiten weige ren om aan lersche schepen, die naar Lissa bon varen, doorlaatbewijzen te verstrekken. De handelsverbindingen tusschen Portugal en Eire zijn hierdoor verbroken. Neem de waarschuwingen op lucht, beschernvingsgebied ter harte, het gaat om uw leven. Beschikking van den Commissa ris-Generaal voor het Veilig heidswezen betreffende de rege ling voor het reizen naar en uit de provincie Zeeland, de uren van sluiting van openbare gele genheden en de uren tijdens wetke men zich niet op straat mag bevinden in de provincie Zeeland. Op grond van de paragraphen 44, 48 en 52 der verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 1/1943 (Verordening op de bescherming van de orde) wordt beschikt: 1. Met ingang van 20 April 1944 te twaalf uur wordt de geheele provincie Zeeland verklaard tot verboden gebied (Polizeiliches Sperrgebiet). 2. Het betreden van en met vervoermid delen zich bewegen in het gebied der pro vincie Zeeland, met inbegrip van de tot dit gebied behoorende waterwegen en wateren, is aan personen die niet met hun persoons bewijs of een gelijkwaardige legitimatie kunnen bewijzen in de provincie Zeeland te wonen, slechts veroorloofd met een ver gunning tot binnenreizen van den Beauf- tragter des Reichskommissars voor de pro vincie Zeeland (Polizei-offizier). Het verzoek om een vergunning tot bin nenreizen met be wijspapieren, moet bij den burgemeester der gemeente, waarvoor de toegang verzocht wordt, ingediend worden. In het verzoek moeten voornamen en fami lienaam, beroep, woonplaats en straat, ge boortedag en geboorteplaats van den ver zoeker worden opgegeven. Bovendien moet een motiveering worden gegeven voor het betreden van het verboden gebied en moet de duur van het voorgenomen verblijf wor den opgegeven. 3. Het vertrek uit de provincie Zeeland ig aan personen, die niet de Duitsche nationa liteit bezitten, slechts veroorloofd met schrif telijke toestemming van den burgemeester der gemeente hunner inwoning, voorzoover zij in de provincie Zeeland wonen. 4. Voor de geheele 'provincie Zeeland wordt tot nader order eensluidend vastge steld: Het begin van den sluitingstijd voor open bare gelegenheden is 22 uur en het begin van het uur waarna men zich ni°t ob straat mag bevinden is 23 uur. 5. Inbreuken op deze verordening zijn overtredingen en worden gestraft met hech tenis tot 6 maanden en een boete tot 2000 gulden, of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is vastgesteld. De Commissaris-generaal voor het veiligheidswezen (get.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Den Haag, 20 April 1944. KORT NIEUWS De leider van den Islam in Japan, de 95-jarige Moefti Ibrahim, heeft de Moham medanen in Indië en Voor-Azië aangespoord om in samenwerking met het Indische leger een einde te maken aan het Anglo-Ameri- kaansche imperialisme. Tijdens een luchtaanval op een plaatsje nabij Doornik vielen verscheidene bommen op een weeshuis, zoodat 74 meisjes bedolven werden. Tot nu toe konden de lijken van 40 kinderen en 2 nonnen te voorschijn gebracht worden. De zender Algiers meldt, dat de pro cessen tegen leden van de regeering-Laval zijn geëindigd. In totaal zijn 39 beklaagden bij verstek ter dood veroordeeld. Tot plaatsvervangende Amerikaansche militaire attaché te Londen is benoemd ma joor Florence Japson, officier van het vrou welijke Amerikaansche legercorps. Dit is de eerste maal dat een vrouw militair attaché is. In Iran is een communistische partij op gericht, die haar arbeidsveld over het door de Sovjets bezette Noordelijke deel zal uit strekken. Zij streeft naar een regeerings- vorm, die overeenkomt met het regime in een Sovjet-republiek. Het Amerikaansche midden-Westen wordt bezocht door een hevigen watersnood. Van Illinois tot Canada worden alle rivieren door den catastrofaal hoogen waterstand ge teisterd. Groote uitgestrektheden bouwland staan onder water. Een Sovjet-Russische delegatie zal d« wereldconferentie van vakvereenigingen te Londen in Juni van dit jaar bijwonen. Reeds 130.000 Egyptenaren zijn vaiï honger omgekomen, omdat in Egypte gesta- tionneerde Engelsche troepen het graan hebben opgeëischt. Tusschen de Britsche luchtmacht en Tito is een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke in de toekomst „Joegoslavi sche troepencontingenten" in het kad r van de Britsche luchtmacht dienst zullen doen. De Spaansche regeering zal de toewij zing van benzine in Mei a.s. nog verder ver minderen. Te Helsinki zijn 67 personen na het ge bruik van alcoholhoudende dranken overle den. Men had hier te doen met gedenatureer de spiritus, welke in een polijst-preparaat was verwerkt! In een plaatsje bij Granada in Spanje woont een boerin, die reeds 110 jaar oud is en een nakomelingschap van 152 kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen enz. heeft. De Spaansche en Egyptische reg'eering hebben een verdrag gesloten voor de leve rantie van katoen en tabak. Nu de aartsbisschop van Boston over leden is, is het aantal kardinalen tot 42 gef* daald, ofschoon hun college officieel Uit W leden behoort te bestaan.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1