Haarlemsche Courant Sovjetaanvallen aan beneden-Dnjestr en bij Jassy afgeslagen. Gevecht met Britsche vloot- eenheden voor St. Malo. Amerikaansche druk op Zweden. Ook een nota aan Portugal. Bezorgdheid. 289e Jaargang No. 99 bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie lo««o Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct. Haarlem Bt)kantoor, Soendapleiit 3T. Tel. 12230- HooMredaetettr: r. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 38 April 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. ttfli Kantoor IJmuiden: Rembrandtlann 56., Umuiden-Oost Ultg Oraf. Bedrijven DunUU, Haavleett Plaatselijke strijd bij Sebastopoi. Eilandje in Adriatische Zee gezuiverd. Essen en Schweinfurth geteisterd. Harde zeegevechten ten Noorden van Elba. Bommen op scheepsconcentraties voor Engelsche Zuidkust. Het Duitsche weermachtberieht luidt als volgt: In het gebied van Sebastopoi hebben de So vjets ook Woensdag slechts vergeefsche plaat selijke aanvallen ondernomen. Een groep slag- vliégers onder bevel van majoor Frank heeft in den tijd van 12 tot 16 April boven de Krim 106 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en nog 28 toestellen op den beganen grond vernield. Aan den benedenloop van den Dnjestr zetten de bolsjewieken hun aanvallen voort. Alle doorbraakpogingen werden met zware verliezen voor den vijand afgesla gen. Formaties van de luchtmacht mengden zich doeltreffend in deze gevechten. Ten Noorden van Jassy gingen de Sovjets met sterke strijdkrachten tot den aanval over. Zij faalden door den taaien tegenstand van de Duitsche en Roemeensehe troepen. Plaatselijke penetraties werden afgegren deld. In dit strijdgebied heeft zich op 25 April een afdeeling stormgeschut der divisie pant sergrenadiers groot-Duitschland onder bevel van den eersten luitenant Diddens bijzonder onderscheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno voerden plaatselijke eigen aanvallen tot. verbeteringen van stellingen. Vijandelijke tegenaanvallen bleven vruchteloos. Van het Zuidelijke front wordt slechts melding gemaakt van weder- zijdsche activiteit van stoottroepen. In den nacht van 24 op 25 April ontstonden er in de wateren ten Noorden van Elba her haalde harde gevechten tusschen lichte zee- strijdkrachten en vijandelijke torpedojagers, torpedomotorbooten en jachtbommenwerpers. Hierbij werden drie vijandelijke torpedomotor booten tot zinken gebracht, twee daarvan door gevechtsveerbooten van de marine. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Het eiland Mljet in de Adriatische Zee werd na harde gevechten van communistische ben den gezuiverd. Amerikaansche bommenwerpers vlogen Woensdag het gebied van Brunswijk binnen en wierpen uit een gesloten wolkendek in het wilde weg bommen, die slechts geringe schade aanrichtten. Ondanks moeilijke afweeromstan- digheden werden acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Woensdagnacht drongen enkele vijandelijke vliegtuigen het gebied van mid den- en Noord-Duitschland binnen. Formaties Britsche bommenwerpers onder namen terreuraanvallen op plaatsen in het Ruhrgebièd en in Zuidwest-Duitschland. Er ontstond ten deele aanzienlijke schade, vooral in Essen en Schweinfurt. De bevolking leed verliezen. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden 41 viermotorige terreurbommen- werpers. In den nacht van 25 op 26 April ontmoet ten Duitsche torpedobooten ten Westen van de Golf van St. Malo een formatie Britsche kruisers en torpedojagers. In har den strijd werden den vijandelijken een heden zware beschadigingen door torpedo- en artiilerietreffers toegebracht. Een eigen torpedoboot ging verloren. Formaties zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen zetten Woensdagnacht de aanvallen op scheepsconcentraties aan de Engelsche Zuid kust met goede uitwerking voort. De Sovjet-Russische legerleiding heeft het zwaartepunt van haar aanvallen van den be nedenloop van de Dnjestr meer naar het Noor Versterking voor Griekenland. Nieuw aangekomen Sturmgeschiitze rijden over het Wardarplein in Saloniki. (PK Teschendorf/PBZ/R P, c) den verplaatst, zoodat het nu ten Noorden van Jassy is komen te liggen, aldus de Duitsche militaire woordvoerder. Verder zeide hij, dat de Russen het front aan de beneden-Dnjestr aanmerkelijk hebben ingekort en niet meer van zooveel stellingen uit opereeren. Met de ontbranding van nieuwe Sovjet-Rus sische aanvallen is de Zuidelijke sector van het Oostelijk l'ront weer tot brandpunt der ge vechten geworden. In verband met de ver wachtingen in het Westen, achtte de militaire woordvoerder deze hervatting van den strijd in het Oosten van groot gewicht. Voorts wees hij nog op de van beide zijdon toegenomen activiteit in de lucht en het bom bardeeren van belangrijke knooppunten als mede de ontmoeting tusschen Duitsche en Britsche vlooteenheden in de Golf van Biscaye De metropoliet van Korfoe heeft aan het Internationale Roode Kruis te Genève een telegram gezonden, waarin hij o.m. zegt: „Korfoe is dezer dagen op onmenschelijke wijze voor de derde maal door Geallieerde vliegtuigen aangevallen. Er zijn dooden, ver minkten en gewonden, terwijl historische ge bouwen vernield zijn. De door een paniek be vangen bevolking is wanhopig. Wij protestee ren in naam der menschelijkheid." Uit Saloniki wordt gemeld, dat Anglo-Ame- rikaansche vliegtuigen te Finip aan de grens van Albanië de bevolking, die in de dorpskerk bijeen was, met de boordwapens hebben be schoten. Empire-confereiitie te Londen. Mackenzie King, de minister-president van Canada, is op een vliegveld in het Noorden van Groot Brittannië aangekomen, om de conferentie der premiers van tiet Britsche rijk bij te wonen. Men huldigt in Fransch-Canadeesche kringen de opvatting, dat Mackenzie-King op de conferentie te Londen het denkbeeld van een Empire-federatie zal bestrijden en dan bij zijn terugkeer als voorvechter van de Ca nadeesche onafhankelijkheid haastig algemee. ne verkiezingen zal houden. Het Canadeesche blad ,,Le Devoir" uit de vrees, dat Canada reeds een te groote internationale verant- woordelijkehid door de ondersteuning van Mackenzie King en zijn politiek der collec tieve veiligheid op zich heeft genomen. Het blad acht de rijksconferentie een gevaar voor de minister-presidenten der Dominions, daar zij bijna alleen en in een ongunstige positie tegenover Churchill, zijn ministers en hun staven staan. Ook de Nieuw-Zeelandsche premier, Fraser, is per vliegtuig in Engeland aangekomen. De Nieuwzeelandsche premier heeft geant woord op vragen van persvertegenwoordigers, inhoudende of de a.s. conferentie aandacht zal schenken aan het recente voorstel van Lord Halifax, volgens hetwelk het Britsche gemeenebest aaneengesloten zou kunnen wor den tot één blik, dat als „vierde macht" naast de Ver. Staten, de Sovjet Unie en Tsjoenking- China zou staan. Fraser antwoordde: „De Dominions zullen zich niet door welke besluiten ook van deze conferentie ten aan zien van eenigerlei verdere conferentie de handen laten binden. Wij streven naar een maximum van overeenstemming tusschen de naties en het Britsche Gemeenebest. Men zal echter op geenerlei wijze beproeven een van onze staten, welken ook, er toe te dwingen, dat hij zich met het een of ander accoord ver klaart". De bijeenkomst der premiers, de eerste rijks conferentie van den oorlog, zal Maandag of Dinsdag beginnen. Zij zal slechts enkele we ken duren. Tijdens hun bezoek zullen de De verjaardag: van den Führer. De Führer neemt de geluk- wenseben der weermacht en de Waffen-SS in ontvangst. V-I.n.r.: Generaal-veldmaarschalk Keitel, Grootadmiraal Dönitz, Rijks minister van Binnenlandsche Zaken Reichsführer SS, Himmler en Generaal-veldmaarschalk Milch. (Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS -De Amerikaan sche regeerlng be taalt de Noord- Amerikaansche wapenfabrieken de bedragen terug, welke zij ter be schikking gesteld hebben van het Roode Kruis. Al dus luidde een aanklacht van ge neraal Frank L. Yates. De dertig mil- lioen Italianen, die in het gebied van de fascisti sche republiek leven, ontvangen 50 gram brood per dag en 1 kg. spaghetti per maand meer. De ze verhooging is mogelijk gewor den door Duit sche graanleve- ï-ing. De Italianen ontvangen nu 200 gram brood per dag en 3 kg. spaghetti per maand.. Commentaar van de Wilhelmstrasse. De Amerikaans-he leger- en luchtmacht leiding verlangt, dat de V. S. de scherp ste vergeldingsmaatregelen zullen nemen tegen Zweden, wanneer het zou weigeren de geëischte stopzetting van den export naar Duitschland uit te voeren. De Washingtonsche correspondent van de In quirer beveelt vijf dwangmaatregelen aan, n.l. het plaatsen van Zweedsche firma's op de zwarte lijst, de uitsluiting van Zweedsche schepen van convooibescherming, een petro- leumverbod. de intrekking der vergunning voor Zweedsche schepen om bepaalde levens middelen te importeeren en het beslag op Zweedsch eigendom en Zweedsch kapitaal in de Ver. Staten. Zelfs wordt voorts gedreigd met maatregelen tegen de neutralen in den tijd na den oorlog. Het Zweedsche blad Allehanda levert com mentaar op de mogelijkheid, dat de Geallieer den de Zweedsche zeevaart zullen stilleggen Volgens Allehanda kan dit moeilijk een sterk argument genoemd worden, aangezien het Zweedsche scheepvaartverkeer bij een ge hoor geven aan de Anglo-Amerikaansche eischen waarschijnlijk toch als gevolg van Duitsche maatregelen practisch stil zou ko men te liggen. Bovendien is het blad van meening. dat het uit de vaart nemen van de Zweedsche vloot geen onoverwinnelijke moei lijkheden voor de ravitailleering van het land met zich zou brengen. De Zweedsche minister van defensie heeft den Rijksdag een aanvulling op de begrooting voorgelegd, welke voorziet in een nieuw cre- diet van ruim zeven millioen kronen ten be hoeve van de motoriseering van het leger. Dit feit is vooral merkwaardig, omdat het bedrag relatief gezien zoo laag is: kort geleden werd officieel meegedeeld, dat Zweden dagelijks zes millioen kronen voor militaire doeleinden uitgeeft. Duitsch commentaar Ten aanzien van Zweden werd in de Wil helmstrasse verklaard, dat de te Londen en Washington naar voren gebrachte Zweedsche argumenten een zekeren indruk gemaakt schijnen te hebben. Zoo zijn uit het Anglo- Amerikaansche kamp enkele stemmen verno men, die de rechtmatigheid van het Zweedsche standpunt niet kunnen ontkennen. Desondanks wordt de druk op Zweden gehandhaafd, waar bij de Engelschen de Amerikanen de kastanjes uit het vuur laten halen in het bewustzijn, dat er in de Ver. Staten toch maar een zeer geringe kennis bestaat van de economische structuur in Zweden. In Engeland is het geen geheim, dat het Zweedsche goederenvervoer met Duitschland alleen 84 pet. bedraagt en dat slechts 16 pet. komt op rekening van de Geallieerden. Er bestaan geen aanwijzingen, zoo besluit men, waaruit men kan concludeeren, dat Zwe den zich iaat intimideeren door het optreden der Angio-Amerikanen. De D. A. Z. schrijft: De omstandigheid, dat de op de neutralen toegepaste afpersings methoden niet terstond op alle fronten het gewenschte effect hebben, heeft de gemoede ren te Londen en Washington klaarblijkelijk witgloeiend verhit. Terwijl dientengevolge de Britsche heihamels zich gereed maken Ierland den strop om den hals te leggen, putten de afpersers te Washington zich, natuurlijk in volkomen overeenstemming met Londen, uit in even onbeschaamde als belachelijke drei gementen tegen Zweden, Portugal. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, heeft bevestigd dat de Amerikaansche en de Engelsche regeering nu ook aan de Portugeesche regeering een nota In den bietenmolen snijden eenigsi meisjes, die op een boerderij werkzaam zijn de voederbieten, waarmede het vee wordt gevoederd. (C.N.F./Kuiper Pax c) premiers deelnemen aan de beraadslagingen van het Britsche oorlogskabinet. De Zuid- Afrikaansche premier, Smuts, is reeds te Lon den aangekomen en de Australische premier, Curtin, wordt nog te Londen verwacht. Von Papen naar Berlijn. De Duitsche ambassadeur te Ankara Von Papen is door zijn regeering uitgenoodigd naar Berlijn te komen, om er rapport uit ta brengen over de jongste gebeurtenissen in Turkije. De Wilhelmstrasse heeft geweigerd een standpunt in te nemen tegenover de stop zetting der Turksche chroomleveranties, zoolang geen officieele regeeringsverklaring is verschenen. Daartoe wil men eerst het' rapport van Von Papen aanhooren. Yon Papen zal het antwoord van da Duitsche regeering niet zelf mee terugne men. Het is niet bekend of Von Papen eenige vacantie zal nemen. „Wanneer komt de „Dag D", de dag, waar op de groote onderneming begint?", vrager» de Engelsche en Amerikaansche bladen zich af. Niemand weet het, zelfs de invasie- generaal niet. Want men kan, zoo heet het, wel den dag vast stellen, waarop alles daar voor gereed moet zijn, doch niet het juiste tijdstip van de eigenlijke operatie, daar men ook rekening moet houden met wind en weer en alle mogelijke andere omslandigheden. Het is dus onzeker, en deze onzekerheid heeft in de Geallieerde landen een nervositeit ver oorzaakt, die men eigenlijk Europa had toe gedacht. Deze invasiekoorts, die in Engeland en Amerika steeds heviger gaat worden, heeft vanzelfsprekend ook de New-Yorksche beurs aangetast. Volgens een mededeeling van „United Press" heeft Wallstreet de afgeloopen week hieronder zwaar geleden. Ongeveer een milliard dollar moet verloren zijn ge gaan. En volgens de verklaringen van finan- cieele deskundigen zal het begin van na invasie de stemming aan de beurs nog ster ker beïnvloeden, wat minder te wijten zou zijn aan de gebeurtenis zelf, dan wel aan de zorgen, welke men zich maakt over den toestand na de invasie. Het probleem, dat de industrie zich van' de oorlogsproductie zal moeten richten op da vredesproductie, veroorzaakt zware hoofd brekens en is de eigenlijke oorzaak van da nervositeit en de koorts. Een dergelijke situatie riekt nu niet be paald naar superioriteit en beheersching var» den toestand. De oorlogsdrijvers, met Roose velt aan de spits, hebben zich weliswaar op een prooi gestort om die te verslinden, maai' zij weten niet, hoe zij het aan moeten pakken. Financieele hyena's en politieke roofrid ders vermoeden, dat hun het avontuur van dezen oorlog wel eens slecht kon bekomen. Hoe groot zal hun nervositeit worden en met welk een sprongen zal de koortsthermometer stijgen, als zij tot het inzicht komen, dat de invasie niet de overwinning zal brengen, die zij aanvankelijk als vanzelfsprekend eind resultaat van hun speculaties in het vooruit zicht hebben gesteld. Generaal Crear van het hoofdkwartier van het Canadeesche leger heeft te kennen gege ven, dat het Canadeesche leger „popelt van ongeduld, om de groote taak, die nog moet worden verricht, aan te vatten." Natuurlijk is de toon van dit bericht, dat door Reuter werd verspreid, zeer optimistisch over het resultaat van de komende gebeurtenissen. Het Canadeesche leger „heeft nog een reke ning te vereffenen: Dieppe Het leger zal in de niet te verre toekomst „de schuld van Dieppe met rente kunnen terugbetalen." Doch het duistere vermoeden, dat de in vasie wel eens een niet minder gewaagd experiment zou kunnen zijn dan de onder neming bij Dieppe, komt vooral in Engeland steeds meer aan den dag, hoe luid de trom mels van de agitatie ook mogen roffelen. hebben gezonden waarin stopzetting van de leveranties aan Duitschland wordt geëischt. Over de beperking van den uitvoer van wol fram naar Duitschland wordt onderhandeld, aldus Eden. De minister sprak de verwachting uit, binnenkort nadere mededeelingen over dit onderwerp te kunnen doen. Bij luchtalarm onmiddellijk dekking zoeken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1