V'CKS NETTIE... HILLING Nassau-bank n.v. SPAARBANK Boekjes op naam en aan toonder Bach-Handelcoiicert. Jac. Zw.aan heeft met zijn beide koren, Schoten's Chr. gem. koor en Doopsgezind Zangkoor een uitvoering gegeven, waar mede hij velen aan zich verplichtte. Van Handel was er een jeugdwerk, n.l. de Psalm ..Laudato pueri Dominum", waarin nog als kiemcel de geest van Frohberger en Krieger waart, hem door zijn leermeester in Halle als knaap bijgebracht. Maar Handel, toen hij eenmaal te Rome de grootheid van Bra mante, van Michel Angelo ervoer, werkte dit opus geheel om. Men zoeke in deze mu ziek niets van het piëtisme, waartoe Han del, zoomin als zijn vriend Telemann zich aangetrokken gevoelden, doch dat ons juist Bach's cantate no. 6 „Bleib' bei uns, denn es will Abend werden" zoo bijzonder ge liefd maakt. Welk een tegenstelling in deze twee muzieken, maar welk een schoonheid in elk! Doch van architectuur gesproken: hoe rijst bij Bach dat inleidingskoor op als een Gotische Dom. En hoe knap werd het gezongen. Had Jac. Zwaan niet anders uit gevoerd dan dit ééne koor, dan nog had men hem dankbaar moeten zijn. Hij be wees immers dat dit werk, gezongen door- heel gewone menschen, gaat tot alle men- schen zonder onderscheid. Zij konden het beluisteren met gesloten oogen, cn een warmkloppend hart, deze overstelpende rijkdom van stemmen-mengeling en klan- kènkleur. En toen eenmaal al de sopranen fluisterzacht dat choral inzetten, was het alsof het stervend zonlicht de oude kerk ramen in gloed zette. Aan dit schoon tafe reel droegen ook de instrumentaalsolisten bij: de althobo (die een zweving hooger had mogen stemmen) en de obligaat-viool, die technisch goed verzorgd was. Hier vierde ook de altsoliste Nel Marwitz hoog tij, speelde de tenor Johan v. d. Ploeg zijn beste iroeven uit. Corry Bijster echter zou bij Handel meer gelegenheid hebben, de stralende schoonheid der muziek uit te beelren met een stemgeluid dat hiervoor als uitgezocht is. Het prachtig gezongen ,,Qui habitare facit" was Corry Bijster in haar volle kracht en glans. Ook de eerstgezongen Bachcantate had treffende momenten, maar de bas-solist Frans de Geus was hier nog niet recht op dreef, wellicht leidde hem het onhebbelijk telaatkomen van bezoekers af van zijn werk. Aan dergelijke omstandigheden mag men ook veilig toeschrijven het dreigend malheur bij het koor „Laudate pueri". door Jac. Zwaan's geestestegenwoordigheid glansrijk afgewend. Het vlot spelend Haagsch Conservatorium Orkest assisteerde ook den orgelsolist. Het prachtig brok absolute muziek uit Bach's cantate „Wir niüssen durch viel Triibsal", zoowel als Handel's derde Orgelconcert werden onder zijn handen tot klinkende monumenten, die ons getuigen, wat wij be zitten in dezen kunstenaar; een bezit dat, ook door de muziek die hij ons van andere natiën brengt, allerminst aan landsgrenzen as gebonden. G. J. KALT. Dansavond Desta en Menen. De twee Fransche danseressen, die Don derdagavond haar kunst vertoonden in on zen Stadsschouwburg, zijn geschoold vol gens de klassieke methode en wel zoodanig dat men zeggen kan dat haar zeer respecta bele techniek nummer één is. De poëtische idee moet wel eens lijden onder dit dansen zonder meer. Maar in de meeste gevallen hindert dit niet, omdat een zuiver gehou den danskunst vaak opweegt tegen een „hineininterpretieren" van al te subjectie- ven aard. Alleen is het gevaar voor eento nigheid niet uitgesloten; de charme van een superbe costumeering volstaat niet om de noodige afwisseling te brengen. Men wil wel eens, om geboeid te worden, wat anders zien dan levende poppen: een tikje echte menschelijkheid, het doorbreken van een hartstocht kan dan alleen opveeren en de belangstelling doen groeien. En hieraan was In het programma van Desta en Menen te weinig aandacht geschonken. Zeker, de Zigeunerdans (Corbeanu) en Pastourelle (Poulenc), beide gedanst door Menen, had den die boeiende kracht van het mensche- lijke, van het temperament, maar dat was over 't geheel te weinig om evenwicht en climax te brengen in het programma. Hier mee is niet bedoeld dat de rest niet belang rijk was, maar dat het meer effect zou ge sorteerd hebben bij doelmatiger afwisseling. Een nummer als Danse des Voiles (Karitza) b.v., choreografie van Serge Li far van wij len de Russische Balletten, was voorzeker wel in staat om ons geestdriftig te stemmen, evenals Danse -Japonaise (Bortin) en ook Danse Persanne (Buzik), die in hun aard prachtig waren, vooral echter de Danse des voiles. Wij hebben dezen avond goede dans kunst gezien; dat was het voornaamste. Ik geloof echter niet dat dit blijvende indruk ken verzekert. Kunst die alleen maar ob jectief en alleen maar blij is, blijft tenslotte aan het oppervlak. De pianist Willy Meeuwisse had als be geleider een zware taak, doch die was hem toevertrouwd. Als solist had hij verder ook heel wat te doen en toonde hij zich een smaakvol en vaardig klavierspeler. Zijn in terpretaties o.a. van Debussy's Dr. Gradus ad parnassum, van Sibelius' Barcarole en van Bartok's Roemeensche Dansen waren zeer opvallend. JOS. DE KLERK Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. H. Kuiper, Haarlem Sport en Stad:' A. Overmeer H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarsel, Santpoort Advertenties: W. van Om men. Heemstede. i W Va Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend Vechtpartij op een dak aan Het Spaarne. Wachtmeester arresteerde een inbreker. Een hachelijk avontuur heeft de wacht meester van politie Sieckman beleefd bij de arrestatie van een inbreker. Aan zijn activiteit is het te danken, dat de man naar het bureau van politie is overge bracht, nadat op een twaalf meter hoog dak aan het Spaarne een vechtpartij is gehouden. Des avonds om kwart over negen kwam men tot de ontdekking, dat zich een man bevond in de wijnopsiagplaats van den wijn handel Jager Geriings aan het Spaarne 86-88. De bewoner van de perceelen waarschuwde de politie en kort daarop verscheen wacht meester Sieckman. Hem werd meegedeeld, dat de inbreker gevlucht was en een onder zoek wees uit, dat deze zich op het dak schuil hield. De politie-man begaf zich er heen, doch de inbreker liep een eind verder het dak op. Daarop loste de wachtmeester met zijn dienstrevolver een schot in de lucht. De vluchteling voelde er echter nog niets voor, zich over te geven. Hij was in een zoodanige stemming, dat hij er geen bezwaar in zag, als hij doodgeschoten werd of als hij van het twaalf meter hooge dak geworpen werd. De wachtmeester behield zijn kalmte en begaf zich naar den man, waarna op den rand van het dak een korte vechtpartij ontstond, welke in het voordeel van den heer Sieckman eindigde. Inmiddels was hulp verschenen, waarna de man naar het bureau van politie kon worden overgebracht. De aangehoudene bleek te zijn de bewaker J. J. van E., oud 29 jaar, wonende alhier. Hij had zich laten insluiten in de wijnopsiagplaats en was in het bezit van twee liter jenever. Voorts be kende hij, dat hij in Februari in het zelfde gebouw vijf liter jenever had gestolen. Tegen Van E. zullen twee processen-verbaal wor den opgemaakt, n.l. wegens diefstal en ver zet tegen de politie. Wachtmeester Sieckman die zich kranig geweerd heeft bij deze aan houding, verdient lof voor de wijze, waarop hij zijn taak vervuld heeft. Kantoorgebouw niet goed verduisterd. Toen twee controleurs van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst te Am sterdam op controle waren zagen zij licht uitstralen uit een tweede verdieping van een kantoorgebouw op de Keizersgracht. In verband met de overtreding der ver duisteringsvoorschriften werd proces-ver baal opgemaakt tegen den huurder van het kantoorlokaal, een advocaat en procureur, woonachtig in Zandvoort. De advocaat werd door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot f 6 boete subs. 3 dagen. Te gen dit vonnis ging hij in hooger beroep. Op andere gronden van aansprakelijkheid ver oordeelde de rechtbank te Haarlem hem tot een gulden of een dag. De hooge raad verwees de zaak toen naar het gerechtshof te Amsterdam en thans ver dedigde de advocaat hier zijn standpunt. Hij had, in overleg met den concierge, die zelf blokhoofd van de luchtbescherming is, ver duisteringsgordijnen laten maken en dus de noodige maatregelen getroffen. Wanneer er in den avond werd gewerkt, werden de gor dijnen gesloten en de rolgordijnen omlaag gedaan. De aansprakelijkheid lag in dit ge val volgens den advocaat, die den bewusten dag niet op kantoor was geweest, bij den concierge of bij de werkster, maar in geen geval bij den huurder, die geen schuld had en die ook niet, zooals in de veroordeeling was aangemerkt ..daadwerkelijk bezitter" van het kantoorlokaal was. De procureur-generaal, mr. A. van Dul- lemen. zeide zich te kunnen voorstellen, dat de verdachte zich te zwaar verantwoorde lijk voelt gesteld. Wanneer de verdachte in verweer is ge komen heeft hij dit gedaan voor al ziin col lega's en voor alle forensen, die niet ter plaatse zijn, wanneer eventueel in de avond uren lichtuitstraling wordt geconstateerd. De procureur-generaal moest de opvatting van den Haarlemschen kantonrechter als te streng verwerpen. De opvatting van de Kaarlemsche rechtbank als zou de huurder van de etage ook de daadwerkelijke bezit ter zijn kon mr. van Dullemen evenmin aanvaarden. Hier is sprake van een on- iuiste interpretatie van de woorden, die in de Duitsche verordening worden gebruikt. De procureur-generaal kon geen verant woordelijkheid vaststellen van den afwe zigen huurder, die zelf zijn zaken in orde had gehad. Derhalve vroeg hij vrijspraak voor den advocaat. Uitspraak Donderdag 11 Mei. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter Knie tot en met Kost. AMUSEMENTSAVOND STAATS- BRANDWEERPOLITIE. De amusementsvereeniging „De Zuig- korf" van de Staat.^irandweerpolitie Haar lem gaf in gebouw H.K.B. haar tweeden openbaren variété-avond, welke, ondanks het feit dat deze vereeniging nog niet lang bestaat, weer uitstekend slaagde. Onder de gasten waren o.a. Majoor M. W. C. Huysse en Opperluitenant W. Hei. Nadat de voor zitter, Opperwachtmeester J. B. Voorn, een openingswoord had gesproken, begon een vlot en vroolijk programma, dat bij het publiek zeer in den smaak viel. Vooral het amusementsorkest van het Politie-Oplei- dingsbataljon Schalkhaar, dat voor het eerst in het openbaar optrad onder de voortreffelijke leiding van den heer H. W. M. J. Wildschut oogstte veel bijval. Dit or kest bleek over zeer goede solisten op trompet, trombone, accordeon en xylofoon te beschikken. Verder traden met veel suc ces op „Up Kiki" en „Truxini" welke laatste m zijn Oostersehe revue verbluffende staal tjes op goochelgebied liet zien. Nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer. De heer M. 3. G. J. van Leeuwen benoemd. Met ingang van 22 April 1944 is benoemd tot' burgemeester der gemeente Haarlem mermeer de heer M. J. G, J. van Leeuwen, voordien burgemeester van de gemeente Naaiden. De heer Van Leeuwen werd op 16 Juli 1942 tot burgemeester van Naarden be noemd, na in Haarlem werkzaam te zijn ge weest als adjunct-provinciaal leider van den Nederlandschen Volksdienst. Dinsdag j.l. heeft de nieuwe burgemeester zijn ambt op het raadhuis in Hoofddorp aanvaard. De Bussumsche Courant schrijft, dat zich in Naarden onder leiding van burgemees ter Van Leeuwen diverse belangrijke ver anderingen hebben voltrokken. Zoo werd de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon omgezet in een dienst van Sociale Zaken, de luchtbeschermingsdienst werd geheel ge reorganiseerd en als een der eerste ge meenten in den lande kreeg Naarden in De cember 1943 een Heem kunde-commissie, die de taak der Schoonheidscommissie over nam en zich interesseerde voor het behoud en de restauratie van historische gebouwen, ontsiering weerde en het landschapsschoon bevorderde. De distributie van textielgoederen. Kousen en sokken Aangezien de kleedingkaarten van personen van 15 jaar en ouder voorloopig niet meer kunnen worden gebruikt voor den aankoop van o.a. kousen en sokken, zijn de desbetref fende letterbonnen van deze kleedingkaarten niet meer geldig voor den aankoop van deze artikelen. Daarvoor in de plaats is per 4 De cember j.l. de letterbon N. aangewezen, waar op tegen gelijktijdige inlevering van het vereischte aantal geldige punten één paar kousen resp. sokken kan worden betrokken. Zooals destijds meegedeeld, is het mogelijk, dat niet steeds kousen en sokken bij den han del in voorraad zijn. Evenwel zal er zorg voor worden gedragen dat ieder op de in zijn bezit zijnde bonnen te zijner tijd kousen of sokken zal kunnen aanschaffen, al zal dit nog wel eenige maanden duren. Voor meisjes en jongens van 3-15 jaar zijn momenteel de kousenbonnen J, K, L en M voor den aankoop van kousen geldig. Op de kleedingkaarten van babies tot 1 jaar en voor kleuters van 1-3 jaar bevinden zich geen kou senbonnen, aangezien de aankoopmogelijkheid van kousen en'of sokken voor babies en kleu ters niet beperkt is. INBRAAK AAN DE AMSTERDAMSCHE- VAART. Door verbreking van een glas-in-lood raam heeft men zich toegang verschaft tot een perceel aan de Amsterdamschevaart. Gesto len zijn een heerenrijwiel, een pluche tafel kleed en een Perzisch kleed. Voorts is ge tracht in een ander perceel aan deze vaart in te breken, echter zonder resultaat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Geld, v. d. Hatend, Midden Tuindorpplein 11: hond. Boogard, Maasstraat 34; ketting, Jacobs Tuinwijklaan 30; nummerbord, Bureau van Po litie, Smedestraat 9; pakje met inh., Garsteveld, Magdalenastraat 16 zw.: wiel, v. d. Veer, Kle verparkweg 13; boek.ies, Bureau van Politie. Smedestraat 9; geld, Kruijsveld, Vredenhofstraat 11; hondje, Siotemaker, Kokstraat 15; "jasje Barnhorn, Antonius v. d. Goesstraat; manchet knoop, Busé, v. ïügmondstraat 33; passerdoos, Couivenberg, Veenbergplein 33: portemonnaie met inh., Moors. Bastiaanstraat 50; schoentje, Bol- heem, A. Piersonstraat 34; sleutels. Couwenberg Veenbergplein 33: zwembroek, Genis, Bispinck- laan 3, Bloemendaal. LANDELIJKE W.A.-BIJEENKOMST TE AMSTERDAM. Op Zondag 30 April zal te Amsterdam in de Apollohal een landelijke W.A.-bijeen- komst worden belegd, waarop de comman dant der W.A. het woord zal voeren. In aansluiting hierop zal een propaganda- marsch door Amsterdam worden gemaakt. Op den Dam zal een 1 Mei-toespraak wor den gehouden door den banleider der W.A,, J. J. van der Hout. SPOORWEGARBEIDER STAL PAKJES VOOR KRIJGSGEVANGENEN. De officier van justitie bij de Rotterdam- sche rechtbank noemde het delict, waarvoor de 33-jarige arbeider bij de Ned. Spoorwegen P. W. V. te Gouda zich verantwoorden moest, een schandaal. De man had zich meester gemaakt van een pakje, dat «oor een krijgs gevangene in Duitschland bestemd was. Er zaten kleedingstukken, tabak en sigaren in. Het bleek, dat hij de drie voorafgaande da gen ook iets dergelijks had bedreven en bo vendien nog den diefstal van zes rijwielen op zijn geweten had. De officier eischte een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden. KORT NIEUWS Het Algemeen Rijksarchief te 's Gra- venhage zal met ingang van Maandag 1 Mei ^.s. weer dagelijks voor het publiek worden opengesteld. In de sluis in de Biltsche Grift is een ongeval gebeurd, dat aan een 11-jarig jon getje het leven heeft gekost. Het kind stond op een beurtschuit die geschut moest wor den. Tijdens het schutten maakte de schuit een schommelende beweging en de jongen sloeg van het schip af en geraakte tusschen de sluisdeuren en de schuit bekneld. Toen men het kind had opgehaald, bleek, dat de borstkas ingedrukt was. Het knaapje was reeds overleden, In Den Haag is bij den onbewaakten overweg bij den Fruitweg een vrachtauto met oplegger bestuurd door den 44-jarigen D. W. v. d, H., uit Rijswijk, in botsing ge komen met een passeerende goederentrein De chauffeur van de auto kreeg een rib- fractuur, terwijl de andere inzittende van de vrachtauto een zekere Blommenstein, uit Rijswijk, gedood werd. IEDEREEN ZEGT: NET ECHT! ND het beste surrogaat later de beste thee: VAN DE INDIENING DER Z-KAARTEN Bij de indiening van Z-kaarten voor de ver schillende takken van de voedselvoorzienings- bedrijven dient erop gelet te worden dat zij, die behooren tot de geboortejaarklassen 1925 tot en met 1898 onder de procedure vallen. De eigenaren en werkkrachten van land bouwbedrijven, dus boeren, visschers en de in hun dienst zijnde personen, behoeven aan de procedure nog niet deel te nemen. Voor deze groepen van personen blijven de uitge geven vrijstellingsbewijzen voorloopig van kracht. Voor alle overige groepen van per sonen in de voedselvoorzieningsbedrijven loopt de termijn ter indiening van de verzoe ken om vrijstelling op 30 April 1944 af. SPORÏ-ALLERLEI. In de tweede klasse C van het programma van den Ned. Korfbalbond is de wedstrijd Blauw-Wit 2Koog Zaanijdk 2 vervangen door Koog Zaandijk 2-Oosterkwartier 2. Voorts is voor Watervliet de eerste promotiewedstrijd vastgesteld, n.l. Indo IWatervliet I. De amateurbokskampioenschappen worden niet in Groningen, maar Maandag 15 en 22 Mei in het Concertgebouw te Den Haag en Dinsdag 23 Mei in de Apollohal'te Amsterdam gehouden. De Haarlemmer Hessels zal aan de wedstrijden deelnemen. Door van Disch te winnen heeft Nicolaas den titel in het weltergewicht veroverd. Disch bood goeden tegenstand, doch moest in Nicolaas, voor al in technisch opzicht zijn meerdere erkennen. Te Utrecht is Donderdag het huwelijk vol trokken van den populairen voetballer Piet Du- mortier met mejuffrouw E. Abrahamson. Een haag van juniores van DOS stond bij het raad huis opgesteld. De voetbalclub Eintracht-Brunswijk, waarin de Haarlemmer Leo Bloemink het doel verde digt, maakte haar 100ste doelpunt na zeventien wedstrijden. De tegenpartijen maakten er 17. Ongeslagen heeft de ploeg de leiding. Gymnastiek HAARLEM—REST. Na den uitgestelden da meswedstrijd HaarlemRest van den Kennemer Turnkring, die nu a.s. Zondagmorgen zal plaats vinden, wordt 's middags de heerenwedstrijd ge houden. Komen de turners volledig op, dan zal de strijd zeker spannend zijn, want wel bezit Haarlem aan den kop de beste turners, maar daartegenover beschikt de Rest over een vrij groot aantal middelmatige krachten. Vooral deze wedstrijd zal uitwijzen, wie den K.T.K. verte genwoordigen in den driekringenwedstrijd, die waarschijnlijk 2 Juli in Koog a. d. Zaan wordt gehouden. Tennis TENNIS COMPETITIE BEGINT. Zondag a.S. begint de competitie van den Ned Lawn Tennis- bond, waaraan weer vele ploegen uit Haarlem en omgeving deelnemen. Het programma luidt: Overgangsklasse: GroenendaalHLTC. Tweede klas B. (N.W.) Haarlem—Heemstede: Westrust 2 Jatiloo. Derde klas A (N.W.): Jatiloo 2Heem stede 2; Duinlust 2Haarlem 2; Westrust 3Haar lem 3. Derde klas B (N.W.): Heemstede 3—Jati loo 3; BallenjagersHavenmeeuwen; Jatiloo 4 Heemstede 4; Havenmeeuwen 2Ballenjagers 2; HLTC 2—Westrust 4. RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 29 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.5'0 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Melo- dieënkrans. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkestsuites van Massenet en Kodaly. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Lentemaand. 11.30 Orkest Hubert Simplesse. 12.00 Almanak. 12.15 Zuid-Aifierika- zangen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Salonork. 13.25 De wekelijksche wandeling. 13.35 Salonork. 13.55 Wenken voor volkstuinders. 14.00 Viool en piano. 14.30 Bach-programma op kerkorgel. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz. voor Nederl. zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek overzicht. 18.10 Hongaarsch Orkest Bandi Balogh. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Marschen. 19.30 Verloopen tij, slot, hoorspel. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 20.00 Voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Vijftien minuten Peter Kreu- der. 22.30 Filmmelodieën. 23.0024.00 Amusements orkesten met zangintermezzi. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Orkestconcert. 15.00 Voor de jeugd, 15.30 Omroep Symphonic Orkest. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 iDerenspel. 17.30 Kamermuz. van Schumann. 18.10 Omroep Orkest en solist. 19.00 BNO Nieuws en act., besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Concert voor piano en orkest van Mozart. 19.50 Vierde sonate voor viool-solo van Bach. 20.15 Zorgen over het zorgen voor onzen hond. 20.30 Rustige wijsjes. 21.00 Kamerorkestconcert. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Zijlstraat 61, Haarlem, Tel. 12779

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2