0pS3l Mottengas Ambtenaren weigerden N.V.D.-bijeenkomst bij te wonen. s In BREDA Niemeijer's Zuster ZANDSTRA „de Vergulde Gaper" IJMUIDEN Sportdag onder de loupe. Plannen krijgen vasten vorm. Het ziet er naar uit, dat het initiatief van het bestuur der IJmuider wandelsportvereeni- ging De Stormvogels inzake het houden van een sportdag binnenkort tot resultaten zal leiden. In hotel Vreeburg is een bespreking gehouden met bestuurders van de vereenigin. gen. die in principe bereid bleken te zijn mede werking te verleenen, waarbij ruimschoots aandacht 'aan de mogelijkheden en moeilijk heden is geschonken. Besloten werd een com missie uit de clubs te vormen, die de plannen verder zal bestudeeren en definitieve besluiten zal nemen. De bijeenkomst in hotel Vreeburg werd be zocht door afgevaardigden van de voetbal- vereeniging Stormvogels, de sportvereeniging Terrasvogels, de hockeyclub Strawberries, de korfbalvereniging Sport Vereent, de athletiek vereeniging Suomi, de handboogschietvereeni- ging V.Z.O.S., de honkbalvereeniging Bever wijk, de gymnastiekvereeniging Gratia-Plato en de sportclub der Gemeentelijke Visscherij- school. Ook de heer P. Dijkstra, de gemeente lijke ambtenaar voor de lichamelijke opvoe ding en de sport, gaf van zijn belangstelling blijk. Wegens verhindering van den heer Joh. Ra. demakers, voorzitter van de wandelsportver- eeniging De Stormvogels, werden de inleiden de woorden gesproken door den heer L. Bak ker, secretaris hiervan. Op de bedoeling van de bespreking wijzende, zeide deze, dat de initiatiefnemers vooral aan een sportdemon- stratie hebben gedacht. Hierdoor zal het pu bliek met een aantal takken van sport kunnen kennis maken en de noodige belangstelling kunnen worden opgewekt, niet alleen om „sup porters" te kweeken, maar vooral om de men- schen te bewegen zelf actief te worden. De or ganisatie behoort in handen van een uit de deelnemende vereenigingen te vormen com missie te komen, die het programma definitief zal samenstellen en ook de financieele aange legenheid zal kunnen regelen. De heer Bakker gaf vervolgens het ontwerp programma van de initiatiefnemers weer. Dit vermeldt voetbal, korfbal, handboogschieten, hockey, honkbal, athletiek en gymnastiek. Te vens is gedacht aan een gecostumeerden voet balwedstrijd, een komischen springwedstrijd en ter afwisseling voor jongens zakken- loopen. Als inleiding heeft men zich een vlag- genparade voorgesteld. Hierna waren de afgevaardigden in de ge legenheid van gedachten te wisselen. Naar bleek zou het houden van den sportdag op een Zondag bezwaren ontmoeten, daar deze op het terrein van Terrasvogels zal plaats hebben en nog bekerwedstrijden etc. moeten worden ge speeld, terwijl het voetbalseizoen binnenkort gesloten wordt. Uitstel tot het nieuwe seizoen verdient geen aanbeveling, omdat dan tour- nooien en de competitie plaats hebben. Der halve werd voorgesteld den sportdag op een Zaterdagmiddag, bijv. van 2—8 uur, te houden. Stormvogels, Terrasvogels, Sport Vereent, De Stormvogels, Beverwijk, Suomi, V.Z.O.S., Strawberries en de club der Visscherijschool bleken ook dan te kunnen medewerken; van Gratia-Plato zal het worden onderzocht. Als voorloopige datum werd Zaterdag 3 Juni vast gesteld. Komt er nog een Zondag vrij, dan zal de sportdag hiernaar worden verschoven. De besturen zullen elk een commissielid be noemen. De hieruit te vormen commissie, welke zelf de functies zal verdeelen, zal reeds Donderdag in De Weijman te Santpoort ver gaderen. De heer P. Dijkstra werd tot advi seur benoemd. Alsnog zal getracht worden de medewerking van de Turnvereeniging Sant poort en de handbalvereeniging IJmond te verkrijgen. Verwacht mag worden, dat een voetbalwed strijd tusschen de eerste elftallen van Storm vogels en Terrasvogels een der attracties van den sportdag zal vormen. O.I.V. besluit competitie. Het voetbalelftal van de R.K. Sportvereeni ging O.I.V. zal Zondag aan de Spanjaardslaan te twaalf uur tegen H.F.C. 3 zijn laatsten com petitiewedstrijd spelen. Willen de IJmuidena- ren op de eervolle derde plaats eindigen, dan moet de ontmoeting worden gewonnen. Wij verwachten dan ook, dat O.I.V. alles in het werk zal stellen om deze lastige klip te om zeilen. De opstelling der IJmuidenaren is al dus; doel: Nanne; achter: Sneekes en Haver; midden: v. Itegem, Jac. Vink en Jer. Vink: voor: Zonneveld, N. N., Kramer, W. Buur en Steenmeijer. De spelers vertrekken te 10.45 uur van het station VelsenIJmuiden-Oost. Kampioensstrijd der reserves. Voor Zondag 30 April is een der beslissings wedstrijden om 't kampioenschap der reserve tweede klasse, De Kennemers 2Stormvogels 2, vastgesteld. Er zal te twee uur worden be gonnen. De opstelling der IJmuidenaren is als volgt: doel: J. Keemink; achter: Ermshaus en Martens; midden: Aptroot, Jordaan en Snoeks; voor: Kuiper, H. G. v. d. Kuil, Keur, Broekhui zen en Veldman. Jongens op 't slechte pad. Zaterdag 15 April, 's avonds te ongeveer tien uur, werd er uit de etalage van een winkel J a den Zeeweg een koffergramofoon ont vreemd. De politie is er in geslaagd dezen diefstal op te helderen, waarbij bleek, dat drie te IJmuiden-Oost wonende jongens hierbij waren betrokken. Als dader is een 17-jarige aangehouden, die zich met een valschen sleutel toegang tot den winkel had verschaft én de koffergramofoon had medegenomen. Tevens werden een 19- en een 16-jarige in arrest gesteld, welke op den uitkijk hadden gestaan en zich dus aan medeplichtigheid hadden schuldig gemaakt. De gramofoon is door de politie opgespoord en in beslag genomen. Gevaarlijk spel. Meer dan eens is er de aandacht op geves tigd, dat het een gevaarlijk spel van sommige jongens is op z.g. gasdolly's te klimmen. Dezer dagen is weer eens gebleken, dat een waar schuwing geenszins overbodig is. Een 8-jarige jongen was te Santpoort,zijn woonplaats, op de gasdolly van een autobus geklommen. Op den hoek RijkswegHoofdstraat sprong hij er af, maar hij kwam op zijn hoofd terecht. Gelukkig vielen de gevolgen erg mee, want behalve een buil liep de knaap slechts eenige schaafwond- jes aan zijn gezicht op. Hij werd door dr. Mak behandeld en per auto naar de ouderlijke wo ning gebracht. Middenstandsdiploma. Aan de onlangs gehouden schriftelijke exa mens voor het Middenstandsdiploma Alge- meene Handelskennis namen 16 leerlingen van den IJmuider cursus deel. Omtrent de resul taten zijn nog geen gegevens bekend, doch voor de meesten bleken de opgaven nogal mee te vallen. Gedurende het tijdvak van Woensdag 14 tot en met Vrijdag 23 Juni zal het mondelinge gedeelte worden afgenomen. AGENDA VRIJDAG 28 APRIL Santpoort. Jeugd huis: Bijeenkomst Postzegelvereeniging Sant poort, 7.30 uur. ZATERDAG 29 APRIL Beverwijk. Menno zaal: Jaarvergadering V.V.V., 3 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM VRIJDAG 28 APRIL Concertgebouw: Piano-avond Theo van der Pas,7.30 u. Centraal Theater: „Barbara", 7.15 u. Leidscheplein Theater: ..Tusschen twee haakjes", 7.30 uur. Royal: ..Wie z'n kind is dat?", 2.30 en 7.30 u. Hortus Theater: „In 't Gouden Haantje", 7.30 u. ZATERDAG 29 APRIL Concertgebouw: Orkest Dick Willebrandts, 7.30 u. en Liederen- avond Frans van de Ven (kl. zaal), 7.30 u. Mu ziek Lyceum: Dansen door Desta en Menen. Centraal Theater en verdere theaters: zie Vrijdag. Stedelijk Museum en ,.Arti et Ami- citiae": Schilderijententoonstelling, dagelijks geopend. Handelsavondschool. De jaarlijksche examens voor de leerlingen der Handelsavondschool te IJmuiden-Oost zul len ditmaal van Dinsdag 2 tot en met Dinsdag 9 Mei worden gehouden. De vacantie begint Zaterdag 13 Mei. Voor den nieuwen cursus welke Maandag 11 September begint, kunnen reeds in Mei candidaten worden ingeschreven. RIJWIEL ONTVREEMD. Een inwoner van IJmuiden-Oost deed bij de politie aangifte van diefstal van een rijwiel. De fiets had in een schuurtje op een erf achter een woning aan de Kalver- straat gestaan. Er wordt een onderzoek in gesteld. DE STORMVOGELS. Het lag in de bedoeling van het bestuur der wandelsportvereeniging De Stormvogels de leden Zondag aan een tocht te Zeist te laten deelnemen. De tocht is echter tot September uitgesteld. SANTPOORT 50 Jaar gehuwd. Het echtpaar G. Spanjaard en G. Spanjaard Te Pas zal 17 Mei den dag herdenken, waar op het vijftig jaar geleden in het huwelijks bootje stapte. Ongetwijfeld zal het niet aan blijken van medeleven ontbreken. Turnliefhebbers bijeen. De algemeene vergadering van de onlangs gevormde turnafdeeling der R.K. Sportver eeniging Santpoort, waarvoor reeds zeer veel belangstelling aan den dag wordt ge legd, zal behoudens goedkeuring der autoriteiten Vrijdag 12 Mei in café Zo- merlust te Santpoort-Dorp worden gehou den. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten. Onder meer is er een bestuursver kiezing, waarna belangrijke meöedeelingen over de plaats en uren van oefening zullen worden gedaan. Het ziet er naar uit, dat binnenkort met de oefeningen zal kunnen worden begonnen. Santpoort naar Alkmaar. Zondag 30 April speelt het eerste elftal van de R.K. Sportvereeniging Santpoort zijn laatsten uitwedstrijd voor de competitie en wel tegen Alcmaria Victrix in het Ge meentelijke Sportpark te Alkmaar. De thuisontmoeting, op het Haarlem-terrein, werd door de roodbroeken onverdiend met 12 verloren, zoodat zij zeker revanche zullen willen nemen. Op het Kinheim-terrein gaat Santpoort 3 op bezoek bij de I.E.V.-reserves. De junio ren a van Santpoort spelen op het Spaarn- dam-terrein tegen de junioren van B.V.V. (Blaricum). De adspiranten van Santpoort trainen 's Zaterdags van drie tot vijf uur onder des kundige leiding. GELACHEN BIJ EEN BEGRAFENIS? De vrederechter te 's-Gravenhage had eeni- gen tijd geleden den ambtenaar van den distri- butiedienst te Wassenaar B. W. L. van der K. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, op grond dat Van der K. op 25 October j.l., voor het raam van zijn werkkamer staande, een lachend gezicht zou hebben getrokken, toen de begrafenisstoet van een lid der N.S.B. voorbijtrok. Het Vredegerechtshof, dat deze zaak op 13 April j.l. in hooger beroep behandelde, heeft overeenkomstig de opvatting van den proc.- generaal het aan Van der K. ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen verklaard en hem vrijgesproken. SOCIALE ZORG VOOR GEZINNEN VAN NED. O. T.-ARBEIDERS. Bij de O. T.-Leitstelle te Amersfoort zal wor den ingesteld een afdeeling, welke belast is met de behartiging van de sociale belangen van familieleden der arbeiders, die bij de Or ganisatie Todt werkzaam zijn. Deze afdeeling zal staan onder leiding van mevr. Boelens, Kerkplein 3, te 's-Gravenhage. Motiveering van het vrijsprekend arrest van het Vredegerechtshof. In eerste instantie hebben zich voor het Vredegerechtshof te verantwoorden gehad elf ambtenaren en ambtenaressen van de ge meente-secretarie te Hengelo (O.), omdat zij geen gevolg hebben gegeven aan een schrif telijke lastgeving van den wnd. burgemeester om een bijeenkomst te bezoeken, waarop de werkwijze van den Ned. Volksdienst zou wor den uiteengezet. De proc.-generaal eischte tegen ieder van hen een week gevangenisstraf. Het Vredegerechtshof heeft hen vrijgesproken. Aan het arrest van het Vredegerechtshof is het volgende ontleend: Verdachten, deel uitmakende van het perso neel der gemeente-secretarie van Hengelo en als zoodanig in dienstbetrekking staande tot deze gemeente, hebben opzettelijk niet vol daan aan een hun door den waarnemend- burgemeester, zijnde het hoofd dier gemeente, gegeven formeelen last tot het bijwonen van een door genoemd hoofd vastgestelde bijeen komst, waarin door een terzake deskundige een uiteenzetting gegeven zou worden omtrent bedoeling en werkwijze van den Nederland schen Volksdienst. Verdachten hebben ter ver klaring hunner houding opgegeven, dat zij van oordeel waren, dat het bijwonen van bedoelde bijeenkomst niet geacht kon worden hun amb telijke werkzaamheden te raken, terwijl zij overigens ook bezwaar hadden tegen de in stelling van den Nederlandschen Volksdienst. welke zij als een instrument van door hen on- gewenschte politieke propaganda beschouw den, waarmede zij zich op geenerlei wijze wenschten in te laten. Het Hof is van oordeel, dat verdachten zich, door aldus te handelen, aan een zeer laakbare houding hebben schuldig gemaakt, voorzoover zij als .ondergeschikte gemeente-ambtenaren zich aangematigd hebben een door het hoofd der gemeente getroffen maatregel, waarmede deze het gemeentebelang beoogde te dienen, af te keuren, terwijl zij bovendien blijk hebben gegeven door hetgeen zij den hove hebben op gegeven als hun vermeende bezwaren tegen den Nederlandschen Volksdienst welke van verbijsterende dwaling en onwetendheid ge tuigen voorlichting op dit stuk dringend nóodig te hebben. Moge dan ook al gegronde twijfel rijzen aan de geschiktheid van verdach ten om onder de huidige verhoudingen en bij den bestaanden nood, waarin de Nederland- sche volksgemeenschap verkeert, langer deel uit te maken van het personeel der overheid bepaaldelijk der gemeente Hengelo een disciplinaire aangelegenheid het hun bij in leidende dagvaarding ten laste gelegde mis drijf acht het Hof echter niet bewezen. Im mers het hoofd is van oordeel, dat, hoezeer voorlichting van verdachten, gelijk van ieder Nederlander, die van de heilzame beteekenis en gemeenschapsvormenden invloed van een instelling als de Nederlandsche Volksdienst nog niet is doordrongen noodzakelijk is, de door het hoofd der gemeente aan verdachten gegeven last tot het bijwonen van meerge noemde bijeenkomst, niet geacht kan worden werkzaamheden te betreffen, waartoe ver dachten zich uitdrukkelijk of uit kracht van hun dienstbetrekking verbonden hebben. Het is den Hove namelijk gebleken, mede uit de verklaringen van getuige Croneman als hoofd der gemeente Hengelo en van getuige Mariens hoofdcommies ter gemeente-secretarie aldaar, dat de ambtelijke werkzaamheden van ver dachten in geenerlei opzicht met aangelegen heden van socialen aard, waartoe de instelling van den Nederlandschen Volksdienst behoort, in verband staan, zoodat het zich doen voor lichten omtrent deze instelling het moge overigens algemeene burgerplicht zijn niet tot de ambtelijke werkzaamheden dezer verdachten geacht kan worden te behooren. Hierin wordt naar 's Hofs oordeel geen wij ziging gebracht door het bepaalde in artikel 64 van het Algemeen Ambtenarenreglement voor de gemeente Hengelo, houdende de ver plichting voor een ambtenaar tijdelijk andere werkzaamheden te verrichten, indien het hoofd van dienst dit noodig acht, vermits daargelaten of het hoofd der gemeente naar de strekking van dit artikel als hoofd van dienst kan worden beschouwd de in dit artikel bedoelde andere werkzaamheden, waartoe het zich doen voorlichten omtrent de instelling van den Nederlandschen Volksdienst op zichzelf en zonder meer niet geacht kan worden te behooren. Het Hof sprak verdachten van het hun ten laste gelegde misdrijf (art. 358 bis Wetboek van Strafrecht, burgerlijke dienstweigering) vrij. HAARLEMSCHE RECHTBANK Diefstal van koolzaadolie. Er was in de schuur vap den landbouwer S. te Haarlemmermeer een hoeveelheid koolzaadolie opgeslagen, waarvoor de 23-ja- rige landbouwersknecht T. G. een ongewone interesse toonde. Gedurende Augustus '43 werden er door hem samen met een zekere T. ongeveer 40 liter van deze vloeistof weg genomen. De daders verkochten de kool zaadolie voor f 720, waarna ze de opbrengst onderling verdeelden. Tegen G. werd een gevangenisstraf van 6 maanden geëischt. Konijiidicf staat teiwht, De 42-jarige grondwerker H. S., pleegde 1 Februari te Zaandijk een konijnendiefstal Daar de verdachte een uitgebreide reeks prijkt grootsch en weel derig uitgevoerd de ranke toren der Lieve» Vrouwekerk, symbool van eeuwenoude tradi ties. Ook ons vader- landtche bakje troost is een traditie en gelukkig kunnen we die zelfs nu nog trouw bljjven, dank tij koffiesurrogaat veroordeelingen op zijn strafregister had staan, achtte de officier een flinke straf noodzakelijk. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. De Zaandammer G., die eveneens bij dezen diefstal was betrokken, liet verstek gaan. Er werd tegen hem een gevangenisstraf van 4 maanden geëischt. E en rij wiel weggenomen. De 24-jarige arbeider H. J. te Haarlem mermeer stal op 7 Maart uit een perceel aan den Bennebroekerweg een rijwiel. J.« die reeds eerder was veroordeeld, zal thans wellicht 4 maanden binnen de gevangenis muren moeten doorbrengen. Uitspraken 11 Mei. AGENDA VOOR HAARLEM Vrijdag'28 April. Gem. Concertzaal: tweede concert Beethovencyclus H.O.V., 7 u. Muziekzaal Brinkmann: lezing A. F. J. Portielje, 7.30 u. Rembrandt: „Johan" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. (Zaterdag idem). Pa lace: „De ijzeren kroon" (18 3.) 2 en 8 u. (Zaterdag 2, 6 en 8.15 u.) Luxor: „De nacht der vergelding" (18 j.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag 2.30. 6 en 8.15 u.). Frans Hals: „Ik pas wel op je vrouw" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. (Zaterdag idem). Moviac: ,,'t Vrien dinnetje van Papa" (18 j.) 2.30 en 8 iu (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 p.) OFFICIÈELE MEDEDEELINGENf VERZAMEL/TOEWIJZINGEN BOTER. Met ingang van 1 Mei a.s. kunnen de detaillis ten en de grossiers slechts eenmaal per week toe wijzingen boter inleveren ter verkrijging van verzameltoewijzingen voor boter. TOEWIJZINGEN PEULVRUCHTEN. De distributiediensten zullen bij de inlevering van de voor peulvruchten aangewezen bonnen „Algemeen 099" van 1 t.m. 5 Mei a.s. toewijzin gen uitreiken voor peulvruchten. Bij deze bonnen kunnen detaillisten een restant van maximaal 19 bonnen „Algemeen 084" en „Algemeen 035" teza men inleveren VERGOEDING VOOR INWEGEN. Van 30 April t.m. 6 Mei a.s. zullen de distriibu- tiediensten wederom de gebruikelijke vergoeding voor inwegen enz. bij de levering van consu mentenbonnen voor bepaalde artikelen aan detail listen toekennen. De toeslag wordt alleen ver strekt op ingeleverde nummerbonnen en niet op rantsoenbonnen. Deze laatste mogen dus in het bedoelde tijdvak niet worden ingeleverd. De toe slag wordt geleverd op de volgende artikelen: versnaperingen, peulvruchten, havermout, sui ker. rijst, gort en vermicelli. INLEVERING BONNEN TABAK. In afwijking van de thans bestaande regeling zullen tabaksdetaillisten met ingang van 1 Mei a.s. hun tabaksbonnen tijdens de eerste week van geldigheidsduur, alsmede in de week na afloop daarvan bij den distributiedienst voor toewijzin gen mogen omwisselen. Het is niet meer toege staan tabaksbonnen in de tweede week van den geldigheidsduur in te leveren. In verband hier mede is de regeling voor restantbonnen tabak vervallen. In de eerste week na afloop van den geldigheidsduur mogen de oude bonnen derhalve onbeperkt worden ingeleverd. aangevuld met nieuwe bonnen. Als overgangsmaatregel is even wel bepaald, dat handelaren in het tijdvak van 30 April t.m. 6 Mei a.s. een restant van ten hoogste 99 bonnen „15 Tabak" en „16 Tabak" mogen inleveren. DISTRIBUTIE VAN BESCHUIT. In verband met het feit, dat in den vervolge de .Beschuitbonnen" wederom normaal voor be schuit zullen worden aangewezen, is ten aanzien van de inlevering van het restant der bonnen „18 Beschuit" (14 rants.) welke uitsluitend geldig zijn voor kindervoedingsartikelen, het volgende bepaald. Detaillisten dienen van 1 t.m. 5 Mei '44 een restant van ten hoogste 39 bonnen „18 Beschuit", tezamen met de bonnen „E 33 Reserve" bij de distributiediensten ter verkrijging van toewijd zingen rijst in te leveren. TIJDELIJK VERHUISD: van Wijkerstraatweg no. 25, Velsen-Noord naar Wijker straatweg no. 60, Velsen-Nd, p/a Dr. R. W. FTERSTRA. DROGISTERIJ J. v. Leeuwen v/h H. Sant Stationsweg 161 - IJm. Oost

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3