Haarlemsche Courant Bij aanval op Berlijn 129 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten I Mei-rede van Dr. Ley Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie De verbitterdste luchtslagen van dezen oorlog. Pioniers van den arbeid 28fte Jaargang' No. 101 x X Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie HWOT Postgiro 134958 Haarlcmsche Ct, Haarlem ttiffcaatooir, Soendapieiu 31. Tel. 18339 Hoofdredacteur: F. C. Berks Maandag 1 Mei 1044 Verschuilt uageiUKs, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12791 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K Duifsch afweersucces aan beneden-Dnjesir en bij Jassy. Kozakken- divisie onderscheidt zich in den Balkan. Vijf torpedojagers en 4 vracht schepen in de Middetiandsche Zee tot zinken gebracht. Zware luchtaanval op Plymouth. 2000 gevangenen ten Z. W, van Kowel Het Duitsehe weermae'hfcberieht van Zater dag luidde: Aan den beneden-Dnjestr bevochten onze troepen ook Vrijdag weer tegen hevige vijandelijke aanvallen een volledig afweer succes. In het gevechtsgebied van Jassy slaag den de bolsjewisten er, in weerwil van den aanvoer van nieuwe strijdkrachten en van krachtigen steun van .slagvliegtuigen, wederom niet in onze «tellingen te door breken. Duitsehe en Roemeensche forma ties sloegen, deels in succesvolle tegenaan vallen, alle vijandelijke aanvallen af, met vernietiging van een aantal pantserwagens. Bij de zware gevechten van de laatste dagen hebben zich het 208ste Duitsehe grenadiers- regiment onder bevel van den ridderkruis drager kolonel Fritz Muller en het 11de Roe meensche regiment ruiters onder bevel van kolonel Cheruvin bijzonder onderscheiden. Ten Zuidwesten van Kowel is het den vorigen dag gewonnen terrein gezuiverd van verstrooide vijandelijke strijdkrachten waarbij een ingesloten bolsjewistische ge vechtsgroep werd vernietigd. Onder de ongeveer 2000 gevangenen bevindt zich ook een divisiecommandant met zijn staf. Groote hoeveelheden wapenen en oorlogs materiaal vielen ons in handen. De bolsje wistische verliezen aan dooden en gewon den zijn zwaar. Van 28 tot 28 April verloren de bolsjewisten 105 vliegtuigen; in diezelfde periode keerden 9 eigen vliegtuigen niet terug. In Italië deden zich geen gevechtshandelin gen van beteekenis voor. Gevechtsvliegtuigen vielen Vrijdagnacht vijandelijke stellingen en troepenonderkomens op het landingshoofd van Nettuno met goed gevolg aan. Boven het Westelijk bezette gebied werden Vrijdag 11 vijandelijke vliegtuigen vernield. Voor de Bretonsche kust kwam het Vrijdag nacht tot een zeegevecht tussehen Duitsehe torpedobooten en Britsche torpedojagers. In een zwaren strijd werd een vijandelijke tor pedojager van de Tribal-klasse tot zinken ge bracht; 47 leden van de bemanning werden ge vangen genomen. Een eigen boot werd bescha digd. Vrijdagnacht lieten vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op Noord en West-Duitscihland Zware Duitsehe gevechtsvliegtuigen zetten hun aanvallen op doelen aan de Engelsche Zuidkust voort. Het Duitsehe weermachtibericht van Zondag luidt als volgt: Voor Sebastopol en aan den beneden-Dnjestr bleven ook Zaterdag plaatselijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. In de Zwarte Zee boorde een Duitsehe duikboot van een krachtig beschermd convooi een kustvracht- schip en twee groote sleepschepen in den grond. Ten Westen van Sebastopol vernietigde een beveiligingsvaartuig van de marine een Sovj et-motortorpedoboot. In het gevechtsgebied van Jassy ondernamen onze troepen, door eskaders Duitsehe en Roe meensche slagvliegtuigen schitterend gesteund succesvolle tegenaanvallen. Veertien vijande lijke pantserwagens en 30 stukken geschut, alsmede talrijke andere wapens werden ver nietigd of buitgemaakt. Tussehen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr won onze aanval ondanks taai verzet der bolsjewisten verder terrein. Hon- gaarsche formaties sloegen heftige vijandelijke tegenaanvallen af. Ten Oosten van Polozk mislukten herhaalde plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. Bij de aanvalsgevechten ten Zuidwesten van Kowel heeft zich in de laatste dagen de Rijnsch-Moezellandsche 342ste in fanteriedivisie onder bevel van gen.-majoor Nickel bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno alsmede aan het Italiaansche Zuidelijke front werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Booten van een Italiaansche Mas-flottielje brachten voor Nettuno een vijandelijke korvet tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen hebben in midden- Italië in scheervludht een duidelijk geken merkt hospitaal met bommen en mitrailleur- vuur aangevallen. De sedert begin October 1943 in het Wes telijke deel van den Balkan voor den strijd tegen communistische benden opgestelde lste kozakkendivisie, heeft zich schitterend gehouden en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Bij een vijandelijken luchtaanval o,p de Fransche haven Toulon schoten verdedigings strijdkrachten van de luchtmacht en lucht doelartillerie van de marine 15 vijandelijke bommenwerpers neer. In harde gevechten tegen het vijandelijke convooiverkeer op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsehe Zee brachten onze duikbooten vier schepen met 'n g'ezamenlijken inhoud van 22.200 br. en vijf convooitorpedo- jagers, waaronder twee groote torpedojagers van het modernste type, tot zinken. Van 11 tot 30 April werden door vlootstrijdkrachten, luchtdoelartillerie aan boord van koopvaardij schepen en de luchtdoelartillerie van de ma rine 101 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Formaties Amerikaansche bommenwerper» Het Amerikaansche hoofdkwartier in En geland heeft tot nu toe het verlies van 77 vliegtuigen bij den Zaterdag ondernomen aanval op Berlijn toegegeven. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Duitsehe jagers „energiek" geweest zijn en dat er zeer veel zware luchtgevechten tus sehen de Duitsehe jagers en de Amerikaan sche vliegtuigen zijn geleverd. De Amerikaan sche bommenwerpers moesten zich een weg banen door twee luchtslagen heen, de ver bitterdste die de Duitsehe luchtmacht ooit ter verdediging vah Berlijn heeft gevoerd De Duitsehe jagers hebben in golven zoowel op den heen- als ook op den terugweg „als bezetenen" aangevallen. Een Amerikaansche boordschutter verklaarde: „De luchtdoel artillerie was vreeselijk. Wij moesten het twee uur lang doorstaan". Een marconist zeide:' „Zooiets vreeselijks heb ik nog nooit beleefd. De Duitsehe jagers aarzelden geen oogenblik om zich in het vuur van hun eigen luchtdoelartillerie te storten." ondernamen in de middaguren van Zaterdag, krachtig door jagers beschermd, een terreur aanval op de Rijkshoofdstad. Er ontstonden schade in woonwijken en verliezen onder de bevolking. De Duitsehe luchtverdediging schoot 129 Amerikaansche terreurvliegtuigen, waaronder 121 viermotorige bommenwerpers neer. Eerste luitenant Hans Heinrich Koning, Staf. felkapitan van een jachteskader, vernietigde in luchtgevechten vier viermotorige terreur- bommenwerpers. Zaterdagnacht wierpen vijandelijke vliegtui gen bommen neer op Nederrijnsch gebied. Zware Duitsehe gevechtsformaties veroor zaakten Zaterdagnacht bij een zwaren aanval op Plymouth en op concentraties van schepen voor de Engelsche Zuidwestkust verwoestin gen voor langen tijd. De besprekingen van Stettinius. Exchange meldt ten aanzien van de door Churchill en Stettinius gevoerde diepgaande besprekingen over de Poolsch-Sovjetrussi- sche crisis en de conferenties van Mikolajczyk en Poolsche staatslieden, dat geconstateerd moet worden, dat geen vorderingen in de richting van een Poolsch-Sovjetrussische toe nadering zijn bereikt. De kloof is veeleer nog breeder geworden. Te Londen is een gemeenschappelijk com muniqué van de Amerikaansche- en de Brit sche regeering verschenen, waarin o.m. wordt gezegd: „Het bezoek van Stettinius en de daaruit vlootvloeiende besprekingen, hebben aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Op zeer vele punten bleek overeenstemming van het Amerikaansche- en het Engelsche standpunt te bestaan. De Sovjet-Unie en China zijn op de hoogte gesteld. Stettinius is inmiddels in Marokko aan gekomen, teneinde met Harriman, den Ame- rikaanschen ambassadeur in Moskou, en Murphy, den vertegenwoordiger van Amerika in de adviseerende commissie voor Italië, te confereeren. In aansluiting hierop zal Stet tinius naar Washington terugkeeren. Men verwacht, dat Harriman later Stalin en Mo- lotof een persoonlijk rapport zal doen toe- Komen over de Britsch-Amerikaansche con ferenties in Londen. De eerste asperges worden gestoken. Nu de zon weer kracht krijgt begint deze fijne groente teekenen te vertoonen, om boven de aarde uit te komen. De kwee- ker bespeurt dit aan het openbarsten der aarde en is er dadelijk bij, om de asperges te „steken" met een speciaal daartoe ver vaardigd houten mes. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) Duitsehe U-booten in de Zwarte Zee be stoken voortdurend den vijand. Moeilijk is de opdracht, de schepen, die de Sovjet havens niet verlaten, aan te vallen. Toch lukt het, zooals een met zijn boot terug gekeerde commandant bewezen heeft. Van den vlaggestok waaien de over winningswimpels. (PK Sehramm/PfBZ/R P, c.) Führer verleent onderscheidingen De Führer heeft eenige op den voorgrond tredende mannen uit het Duitsehe arbeids leven onderscheiden door hen tot „pionier van den arbeid" te benoemen. Onder hen be vinden zich verschillende arbeiders. De on derscheidenen zijn: Rijksminister dr. Dorp- miiller, de handelsraad dr. Hermann Röchling, dr. Albert Vögler, prof. dr. Claudius Dornier, ir. Helmut Stein, de draaier Ernst Becker, de meester-horlogemaker John Schwarzer, de hoorder Peter Klisters en de werkmeester Eugen Weiczorek. De leider van het Duitsehe arbeidsfront, dr. Ley, heeft ter gelegenheid van den eersten Mei, den nationalen feestdag van het Duitsehe volk, een oproep gericht tot alle werkende Duitschers, waarin hij hun zijn waardeering betuigt voor hun buitengewone prestaties. Bij de Anglo-Amerikaansche terreuraanval- len, zoo wordt in den oproep gezegd, is het niet altijd gemakkelijk geweest al die strijd middelen te vervaardigen, die tegen den vijand in den strijd worden geworpen. Des ondanks is dit dank zij de houding van den Duitschen arbeider gelukt, hoewel het inge spannen werken tijdens de 55 maanden oorlog voor de arbeiders een groote belasting was en de vermoeienissen van een langen en zeer in gespannen arbeid voor hen dikwijls bijna bo- venmen-schelijk zijn. Als bewijs voor de groote prestaties van de arbeiders noemt dr. Ley ,het feit, dat b.v. de productie van steenkool in Duitseh land in elk oorlogsjaar snei gestegen is, in tegenstelling met Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet Unie, waar de steen koolproductie ieder jaar is gedaald. Het werkende vaderland heeft maar één eer zucht: de vervulling van de taak, die de Führer het vaderland heeft opgedragen, zich het front waardig te toonen. Derhalve zal er ook geen November 1918 meer komen. Dezen keer zullen de vijanden van het Duitsehe volk overwonnen worden en ondanks alle bestaan de en komende lasten zal het Duitsehe volk niet ineenstorten. Ter gelegenheid van den eersten Mei wij den de Duitsehe bladen uitvoerige artikelen aan de Duitsehe sociale politiek. De Völki- sche Beobachter schrijft o.m.: Het gebrek aan begrip voor onzen huidigen socialistischen tijd en de haat, waarmede onze vijanden onze krachtige ideeën van een socialistische toe komst begeleidt, komt voort uit het wanho pige besef, dat de nieuwe tijd in de geheéle wereld niet meer kan worden tegengehouden, uit de vrees van een bezittende klasse, dat zij de goederen dezer aarde met de bezitloozen moet deelen, uit de steriele incompetentie van een aan den ouderdom inhaerente gierig heid om tegenover ons practisc'he idealisme een eigen gedachtenwereld te plaatsen. KORT NIEUWS Toen in 1941 Zuid-Slavië ineenstortte, be vonden zich in het Zuidslavisch leger ver scheidene duizenden Albaneezen. Zij werden naar Duitsehland gebracht. Op grond van Duitsch-Albaneesche overeenkomsten zal thans het eerste transport dezer krijgsgevan genen, ongeveer 1300 man sterk, naar het vaderland terugkeeren. Voor een millioen francs heeft een Fran sche makelaar den stop van een karaf, die hij voor een diamant liet doorgaan, verkocht. De rechtbank veroordeelde hem tot vijf jaar. Tot nieuwe Turkscihe ambassadeur in Ja pan is de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, welke res sorteert onder het ministerie voor buitenland sche zaken, benoemd. Dank zij Roosevelt maakt de Amerikaan sche industrie uit dezen oorlog enorme win sten. Een fabriek in Pennsylvania, die voor den oorlog een jaarlijk^ch deficit van 70.000 dollar had, kon in 1942 een .zuivere winst van II millioen dollar boeken. Het comité te Algiers 'heeft besloten om de Russische taal als verplicht examenvak in te voeren, Portugal wijst Britschen eisch af. De verhouding- tussehen de Geallieerden en de Neutralen. In antwoord op een vraag werd in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat Von Papen, de Duitsehe ambassadeur te Ankara, in Duitsehland is aangekomen om rapport uit te brengen. Een officieele Duitsehe verkla ring ten aanzien van de stopzetting der Turk- sche chroomleveranties kan verwacht wor den. Over het tijdstip daarvan kon nog niets gezegd worden. Portugal. De Amerikaansche pers meldt, dat de Portugeesche regeering den Britschen eisch betreffende de wolframleveranties aan Duitsehland heeft afgewezen In een brief wisseling tussehen Churchill en Salazar heeft de Portugeesche regeeringschef verklaard dat Portugal niet op grond van het bondgenoot schap met Engeland verplicht is de leve ranties aan Duitsehland te staken. Boven dien wenscht Portugal zich niet met nieuwe gevaren in te laten, want de door Engeland geëisehte maatregelen zouden door Berlijn als een openlijke vijandige daad beschouwd kunnen worden. Ierland. In het Iersche parlement heeft een afge vaardigde de aandacht der regeering geves- tingd op de, zooais hij zeide, scrupulooze propaganda van de Engelsche en Noord- Iersche pers en op de redevoeringen van de Engelsche en Amerikaansche politici, die probeeren het Iersche volk, dat in dezen oorlog neutraal wil blijven, te belasteren. De Iersche minister van financiën, die na mens De Valera van repliek diende, ver klaarde, dat de regeering zich ervan bewust is, dat door de nabuurlanden ontzaglijk veet ongemotiveerde en onverantwoordelijke pro paganda in Eire wordt gemaakt. Tegen de in Noord-Ierland opnieuw geuite bewering met betrekking tot vijandelijke duikbooten iri Iersche havens heeft de regeering te Dublin bij de bevoegde autoriteiten protest ingediend en dien overeenkomstige verklaringen in de Iersche pers gepubliceerd. Het is voor het kleine Eire natuurlijk buitengewoon moeilijk om alle scrupulooze Geallieerde propaganda tegen te gaan, doch in dit opzicht doet Eire alles wat in zijn vermogen ligt. Zwitserland. Officieel wordt medegedeeld: „Het Zwit- sersche gezantschap te Washington heeft op dracht gekregen, te protesteeren tegen de schending' der Zwitsersche neutraliteit door een groot aantal Amerikaansche bommen werpers op 24 April. Bij de Britsche gezant te Bern is gepro testeerd tegen de schending der Zwitsersche neutraliteit door Britsche luchtstrijdkrachten in den nacht van 24 op 25 en in dien van 27 op 28 April." Japansche keker 45 jaar. De Japansche keizer is Zaterdag 43 jaar geworden. Deze dag was in Japan een na tionale feestdag. Hoogwaardigheidsbe- kleeders, diplomaten en politieke persoon lijkheden boden den keizer hun gelukwen- schen aan. De Führer heeft den Tenno ter gelegenheid van zijn verjaardag een in har telijke bewoordingen gesteld gelukwensch- teleg'ram doen toekomen. Littauen mobiliseert. Nadat Estland en Letland hebben gemo biliseerd, zullen nu ook in Littauen in ver band met het toenemende gevaar dat de bolsjewisten ook voor Littauen beteekenen, eenige lichtingen onder de wapenen worden geroepen. OORLOGSPRESTATIEWEDSTRIJD 1943/1944. Uitreiking der prijzen aan Duitsehe bedrijven in Nederland. Voor het oorlogsjaar 1943/1944 werd dooi de Duitsehe bedrijven een prestatiewed strijd uitgeschreven, waarvan zoowel be drijven in Duitsehland als in de bezette gebieden hebben deelgenomen. In een bijeenkomst in Den Haag zijn de prijzen uitgereikt en hebben drie sprekers de beteekenis van dezen wedstrijd geschetst. Het waren de Obmarm van het D.A.F., Kretschmar, de Leider van het Amt für Gesundheit und Volksschutz te Berlijn, prof. dr. Blokliakker, en de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in'Nederland, Oberdienstleiter Ritterbusch. Eerstgenoemde wees op de goede resulta ten der Duitsehe bedrijven in Nederland. Naast het toekennen van prestatieloon en verbeterde beroepsopleiding stonden in het middelpunt der belangstelling: het behoud van de gezondheid en de arbeidskracht door gezondheidszorg en sportbeoefening. Prof. Dr. Blokhakker belichtte vervolgens in een uitvoerige rede het vraagstuk der prestatie voor volk en individu van zijn biologische zijde. Spreker kwam tot de con clusie dat de training tot het leveren van prestaties 'n gemeenschap nimmer schaadt. Èen sparen en verschoonen van gemeen schap en individu tengevolge van een tever doorgevoerde individueele biologie leiden daarentegen tot achteruitgang en tenslotte tot ondergang'. Oberdienstleiter Ritterbusch bezag, alvo rens hij overging tot het uitreiken der prij zen, het vraagstuk van het standpunt der politieke leiding. De politieke leiding heeft tot taak de hoogste prestatie uit het volk naar voren te brengen. Dit is slechts dan mogelijk, wanneer ieder op die plaats te recht komt van waaruit hij zijn hoogste prestatie kan leveren. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door den leider van het N.A.F. Woudenberg, I—

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1