klaroen a o 6 a s e s X S F RHENEN Musseri in Kennemerland-Zd. 5 C DE PRINS. D. Prins Bernhard is de man met de twee vaderlanden. Het eerste is Duitschland. Geboren in het hart van Duitsche rijk en uit een eeuwenoud Duitsch geslacht is hij als Duit- scher volkomen van vreemde smetten vrij en kan zonder eenige moeite zijn zestien kwartieren bewijzen. Hij deed zich langen- tijd als goed vaderlander kennen, nam dienst bij een der nationaal socialistische formaties en legde, toen zijn aanstaande huwelijk hem een nieuw staatsburgerschap bezorgde, een afscheidsbezoek bij den Führer af. Zijn tweede vaderland werd Nederland. Hij werd 5 November 1936 als Nederlander genaturaliseerd, werd met uitbundig feest- vertoon door het Nederlandsche volk be groet, en werd met hooge militaire functies bekleed. .,Ik wil .trachten", zoo sprak hij op 9 September 1936 door de radio tot het Nederlandsche volk, „mij zoo spoedig mo gelijk met mijn toekomstig vaderland ver trouwd te maken", en daarbij wees hij op de bijzondere betrekkingen, die van ouds bestaan hebben tusschen Nederland en het Huis van Oranje. Sinds 1940 slaat Prins Bemhard het wel en wee van zijn beide vaderlanden een beetje op een afstand gade. Nadat hij zich in de Meidagen van 1940 in Zeeland een arm had laten afhakken, die gelukkig drie dagen later weer aangegroeid bleek te zijn, stak hij naar Engeland over, vergat, dat hij ooi' zeker insigne had gedragen, hing de uniform van de blauwe huzaren aan den kapstok en houdt zich sindsdien bezig. maar laten we Radio Oranje hier verder run het woord laten. Raiio Oranje n.l. meldde in de uitzen ding van 20.15 uur op den 5en Mei 1944: „Vandaag heeft Z.K.H. Prins Bernhard het Nederlandsche vliegerkruis uitgereikt aan v.liegercommander Robert Jameson, die den aanval leidde op het huis in Den Haag. De minister van oorlog, Van Lidt de Jeude, heeft o.m. gezegd, dat commander Jameson een belangrijke en gevaarlijke missie heeft u: gevoerd boven bezet Neaerlandsch ge bied en hiermede een grooten dienst heeft bewezen aan de Nederlandsche nationale Prins Bernhard speldde vervolgens het eerekruis op de borst van den Engelschen vlieger met de woorden: Niemand van ons zal het vliegerkruis meer verdiend hebben dan u. De Engelsche vlieger werd voor deze be langrijke operatie reeds onderscheiden met het Engelsche distinguished order". Deze mededeeling betreft den aanval van Engelsche vliegtuigen op een gebouw in Den Haag van het Nederlandsch burgerlijk bestuur, welke plaats vond' op 11 April 1944, kort vóór 15 uur. Volgens een Engelsche radiouitzending op 4 Mei 1944 te 13 uur werd opzettelijk niet het uur van de middagpauze, wanneer er veel menschen op straat zouden zijn, daarvoor uitgekozen, hetgeen tot gevolg had. dat in het gebouw 62 Nederlandsche burgers, waaronder 26 vrouwen en meisjes, gedood en 23 zwaar gewond werden. Prins Bernhard is de man met twee va derlanden. In het eerste leven zijn verwanten en velen, die hem even dierbaar zullen zijn. Zijn stam werd er duizend jaar geleden ge vestigd. Hij kent natuurlijk zijn eerste vaderland en de vele monumenten van menschelijk kunnen, die thans voor een deel tot ruïne zijn geworden. In het tweede leeft het volk, dat hem juichend heeft begroet, toen hij, zoo goed als onbekende vreemdeling, overkwam, bet volk, waarmede hij zich naar eigen getui genis zoo spoedig mogelijk vertrouwd wenschte te maken. Prins Bernhard heeft een schuilplaats ge zocht bij het volk, dat thans in zijn beide vaderlanden de werken der beschaving ver woest, getuigenissen van Europeesche cul tuur vernietigt en duizenden leden der bur gerbevolking vermoordt. En als er weer eens een Duitsche stad in rouw gedompeld is, of als bij een aanval van een Britsch luchteskader boven Den Haag tientallen vrouwen en meisjes zijn gewond of gedood, dan deert het Prins Bernhard niet, dat van deze laatste slachtoffers de meesten hem ongetwijfeld hebben toegejuicht, toen hij zijn glorierijken intocht in Nederland hield, dan deert het Prins Bernhard nog minder, dat zijn vrouw telg is uit een geslacht, dat bij monde van haar koninklijke moeder verzekerde, dat „Oranje nooit, neen, nooit &snoeg voor Nederland kan doen"dan bevestigt Prins Bernhard met eigen prinse lijke hand het IN ederlandsche eeremetaal op de borst van den schavuit, die zijn bommen Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om- nouen. Heemstede. wijst trotsch op zijn ver maarden Cnnera doren, waaraan ieder rechtge aard Nederlander gehecht is, zooals aan zoovele andere vaderlandscbe tra dities. A' was het maar die van het geurige bakje troost, dat ons ook nü oog dagelijks wacht, dank zij Niesieijer's De propagandamarsch der N.S.B. (Foto Peperkamp) iïFyvTlÜ koffietorrocMt op ons land wierp en voor den zooveelsten keer schade en dood te weeg bracht. Het oordeel over dit prinselijk gebaar zij overgelaten aan de nabestaanden van de slachtoffers, vóór alles aan het Nederland sche volk, dat vier jaar geleden den mond vol had over „landverraders", maar langza merhand tot oordeel des onderscheids is gekomen. CORRESPONDENTIE. „Vader van onderduiker". Uw schrijven is zeker belang wekkend, maar U zult begrijpen, dat ano niem toegezonden schrifturen niet voor plaatsing in aanmerking kunnen komen. Red. N. 3. H. C. Trekkersavond. De zaal van het gebouw Flora aan het Pre- toriaplein te Haarlem-Noord was Zondag ge heel gevuld met jongelui, die den N.J.H.C.- trekkersavond bijwoonden. Er was voor deze gelegenheid 'n aantrekkelijk bont programma samengesteld, waaraan talrijke trekkers hun medewerking verleenden. Hoe ongedwongen klonk b.v. bij den aan vang het bekende wandelliedje „Ons stroomt nog frisch het bloed door d'aderen", dat door allen werd gezongen. Een groepje jongens en meisjes oogstte voorts met een reeks volks dansjes succes. De „Rombol", het „DuiveLs- paard" en de „Mollen en Kruizen" werden vlot uitgevoerd. Het optreden van één de jongeren met de voordracht: „De zielige zaligheid" had aller aandacht. Na dit intermezzo bracht een trek kerskoor diverse kampliedjes ten gehoore, waarbij het „Kereldlied" en „Zingt nu mee in de maat" niet onvermeld mogen blijven. Nogmaals kwamen er trekkers met volksdan sen o.a. de „Papieren wereld" voor het voet licht. Carel Mandjes gaf vervolgens een korte uiteenzetting over het voortrekkerswerk. Sinds Juli 1943 komt een streven tot uiting, om de groote tegenstellingen onder de jeugd te overbruggen. Zoo zijn er vele jongeren, die met hun vrijen tijd geen raad weten en stuur loos rondslenteren. In de N.J.H.C. kunnen zij ervaren, dat het beoefenen van zang, volks dans, leekenspel en muziek groote voldoening schenkt. Er heerschen wantoestanden en hét is een moeilijke opgave om verbeteringen tot stand te brengen. Een gezellig onder-onsje met liefhebberijen beteekent dan ook geen op lossing. Slechts een correcte houding en tucht leiden tot resultaten. In Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem verrichten de voor trekkers in dit opzicht nuttig werk voor de toekomst der Nederlandsche jeugd. Geruimen tijd ble£f men'nog gezellig bijeen, waarbij zang en spel elkaar afwisselden. TWEE ONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur Ls de 48- jarige kraandrijver E. Jansen uit de Jacob Geelstraat, in de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen zoodanig tusschen een hijschkraan bekneld geraakt, dat de dood ter stond intrad. Des middags omstreeks één uur is op den Kleine Houtweg een ongeluk gebeurd, dat aan Zuster K. Moens, verbonden aan het Diaco- nessenhuis te Haarlem, het leven heeft ge kost. Zij fietste op het rijwielpad naast de trambaan in de richting van de stad. Vermoe delijk is haar sluier voor haar gezicht ge waaid, waardoor zij de macht over het stuur verloor en op de trambaan viel, juist voor een uit Heemstede komende tram. Zij werd aan gereden en zoo ernstig gewond, dat zij vrijwel terstond overleed. Burgerlijke Stand. HAARLEM 6 Mei 1944. BEVALLEN: 4 Mei: C. C. Groen—Pieters, d,., 5 Mei, W. E. T. M. van HooffSchoonebeek, d.: 6 Mei, J. DekkerSerné, d.: A. H. Vrolijk Meijer, 2 d.; G. den DekkerTeulings. d.; P. J. KoppenZuiiderviiet. d. OVERLEDEN4 Mei, L. van Aken—Benjamin o2 j., Sparenbergstraat: J. M. van Bakel, 74 j.. Kamperiaan; M. Loog manBergman. 86 j., Korte Annastraat; C. F.. 9 d. v. J. H Dekker, Ko ningstraat; 5 Mei, C. LensHensbergen, 65 j., TesselschadestraatC. L. Batens, 81 j., Saenre- damstraat; M., 2 j., z. v, M. de Back, Gasthuis- vest. ONDERTROUWD: 4 Mei, E. J. Goedemans en H. G. E. Esholz. GEHUWD: 4 Mei, W. J. Janssen en C. J. Hout akkers; L. Bijl en G. van Heerden; S. Keetman en C. M. Broekhuis; K. G. d' Engelbronner en W. M. v. Walen; P. van Velzen en W. C. Bennik; G. van der Maat en K. Wit; C. H. Lindeman en C. M. W. Luitjes; H. Oostewaal en A. C. van Gulik; 5 Mei. K. P. van Geelen en J. J. van Item; J. M. Fabriek en A. S. van Vuure; A. Schrijver én P. J. Voetelink. Zaterdagavond heeft de Leider zijn aan gekondigde rede gehouden in de Gem. Con certzaal te Haarlem. De groote zaal was ge heel gevuld. Het podium, dat met witte en blauwe bloemen was versierd, droeg behalve de na tionale en N. S. B. kleuren en het door een wolfsangel bekroonde Haarlemsche wapen de beide leuzen der propaganda-actie der N. S. B.: Ons nationalisme uw redding en Ons socialisme uw toekomst. Ook de zaal was met vlaggedoek versierd, o.m. met de spreuk: Kennemerland in Mussert's hand. De bijeenkomst werd geleid door den on- derkringleider A. J. Winter, die de bijeen komst opende. Nadat de vlaggen van Be weging, W. A., Jeugdstorm en S.S. waren binnengedragen sprak de heer Frentrop, propaganda-inspecteur in N.-Holland een korte rede, waarin hij de beteekenis van de figuur van den Leider in het licht stelde en er o.m. op wees, dat het Mussert is ge weest, die in de meest kritieke oogenblik- ken ons volk en ons land voor den neergang heeft bewaard. Eenmaal zal ons volk er hem dank voor weten, dat hij ons lot voor nu en voor de toekomst ten beste heeft geleid. Te acht uur betrad de Leider met gevolg de zaal en werd, nadat de nationale vlag was binnengedragen, namens de N. S. B. te Haarlem begroet door den Kringleider G. E. M. Janssen, die hem verzekerde, dat Kring Kennemerland-Zuid tijdens de propagan- da-actie als één man zich zal beijveren, dat Kennemerland in Musserts hand kome. Hierna kreeg de Leider het woord. Er zijn. aldus Mussert, bij alle overige ver schillen, twee soorten van menschen, de egoisten en de gemeenschapsmenschen. De eerstgenoemden bekommeren zich niet om andermans nooden en wat een ander we dervaart interesseert hen niet. Dit is de tra giek van dit oogenblik, dat zij geen oog hebben voor het offer, dat zoovele anderen aan de andere zijde brengen. Maar achter deze kleine groep van egois ten staat de breede massa, die van goeden wille is, en die er naar verlangen, het land opgeheven te zien uit den staat van verne dering. De vraag, die voor ons N. S. B.'ers thans overheerscht is, hoe wij deze breede ma<-sa de verzekerdheid kunnen geven die zij behoeft en de overtuiging, dat zij moet werken en offers moet brengen om te gera ken tot de vervulling van het ideaal van een vrii Nederland. Spr. begaf zich hierna in een historische beschouwing. Deze oorlog werd door En geland begonnen ter wille van den Poolschen corridor. Frankrijk volgde. De drogreden, het voorwendsel was onmiskenbaar. Een jaar verliep. Toen volgde de strijd tegen het bolsjewisme, gevolg van de dreiging met de wereldrevolutie, waarmede Stalin de wereld verontrustte, in 1941 zoo goed als twintig jaar geleden, toen de leuze „Nooit meer oorlog" de wereld weerloos moest ma ken ten behoeve van het wereldbolsjewis- me. Wij liepen hier met gebroken geweer tjes. maar in Rusland werden de tanks met tienduizenden vervaardigd met geen ander doel dan de geheele wereld, ook ons land, te doordringen met het bolsjewisme, een streven, waaraan Europa in de eerste plaats ten offer moest vallen. Dit verklaart, dat in Europa een revolu tie ontstond, een revolutie van het volksche socialisme. Het kan geen verwondering wekken, dat wij in dezen revolutietijd den ken aan de Fransche revolutie, doch men vergete nooit, dat de Fransche omwenteling via het liberalisme leidde tot kapitalisme en klassenstrijd en dat de revolutie van dezen tijd zich richt op beter waarden. Marx moge gezegd hebben: De arbeiders hebben geen vaderland, het nationaal 'ocialisme zegt: De arbeider heeft wel degelijk een vaderland. Wat internationaal is dat is het kapitalisme. Alleen het volk, verbonden aan zijn bodem, is nationaal. En in dat volk behoort iedere fatsoenlijke werker zich geborgen te we ten. Het nationaal socialisme vraagt niet: Werd u in een groot of een klein huis ge boren en droeg uw vader een boord of droeg hij er geen? Het nationaal socialisme vraagt wel wat kan bijdragen tot samenbundeling van het volk en wat het kan weerhouden van uiteenvallen in allerlei partijen en rich tingen. Kwalijk gespannen paarden trek ken slecht en een volk. dat in onderlinge tweedracht leeft kan nimmer kracht naar buiten ontwikkelen. Die eenheid in het volk heeft men voor den oorlog in Duirichiand gezocht en ten deele bereikt. Maar wie was het, die zijn haven sloot voor de Duitsche Kraft durch Freude schepen met zijn duizenden arbei ders op vacantie? Het was het kapitalisti sche Engeland, waar de Lords geen socia lisme kunnen gebruiken. Het gaat niet om Dantzig of om den Cor ridor. Het gaat om het volksche Socialisme en het gaat om de vraag, of dit zich zal kun nen handhaven in een zelfstandig Europa dan wel. of Europa ten offer zal vallen aan Soviet-Rusiand en Amerika. En nu zijn wij Europeaan en wij zullen dat blijven en wij gaan met Europa ten gronde, als de zege aan deze twee wereld machten zou toevallen. En van deze zege zullen wij zeker zijn, als Sovjet-Rusland zijn eischen. reeds ingewilligd door Enge land en Amerika, verwezenlijkt kriigt. de Baltische Staten en ander grondgebied kriigt toegewezen en groote deelen van de rest van Europa bolsjewiseert. En wat het lot van ons land dan zal zijn.niet alleen wij Nationaal Socialisten maar de heeren aan den overkant der Noordzee hebben het antwoord op deze vraag gegeven, het ant woord. dat Nederland degradeert tot brug- gehoofd van Amerika. Voor dit iot kan slechts een vereenigd Europa ons behoeden en de wereldgeschie denis wil ons hier een waarschuwend voor beeld zijn. Zoo menig land ging te gronde doordat het een prooi werd van vreemde bespringers. Europa staat thans aan den rand van den afgrond en de tegenstellingen der Europeesche landen zullen haar op lossing moeten vinden in het besef van Europeesche eenheid, een Europa, waarin geen oorlog meer zal zijn en dat zich sterk De Heers Chocolade- en Biscuitfabrieken genoeg bevindt om veilig te wezen voor vreemd geweld. Tot het aandeel van Nederland in dezen strijd wekt de N. S. B. ons volk op en heeft zij altijd ons volk opgeroepen. Zij heeft daarbij voor 1940 nooit anders dan tegen stand ontmoet. Men wilde van verdediging niet weten en het gevolg is niet uitge bleven. Zoo hier geen Duitsche weermacht stond, ons land zou reeds lang slagveld zijn en als in onze dagen wordt gesproken van een invasie, dan ontveinze men zich de tra gedie niet, die dan zou volgen. Dan zal er geen steen'op den anderen blijven en hon derdduizenden van ons volk zullen zich be vinden tusschen de twee machtigste legers van de wereld. En daarom is het zoo goed, aldus spr. dat hier de Nederlandsche vlag voor in staat, gedragen' door een lid van den Landstorm, die zich heeft opgemaakt, om onze kust te verdedigen (applaus). De Leider wendde zich tenslotte tot zijn kameraden en wees hen op hun plicht te strijden en te volharden juist in dezen tijd, die zoo moeilijk is en die zooveel doet aan schouwen. dat niets met Nationaal Socialis me te maken heeft, wat onze tegenstanders ook mogen smalen.Óns geloof is, dat ons volk niet te gronde zal gaan, maar zal groeien en dat het gelouterd het nieuwe Europa zal binnengaan. Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is met morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter S vanaf Spru en Ta tot en met Truf. PROPAGANDAMARSCH DER N. S. B. Begunstigd door fraai, zonnig weer heeft Kring Kennemerland-Zuid van de N. S. B. Zaterdagmiddag een propagandamarsch door Haarlem gemaakt. De stoet werd op het Prinsenbolwerk opgesteld. Een groot aantal Jeugdstormers was uit omliggende plaatsen overgekomen, zoodat 1200 blauwhemden den stoet openden, gevolgd door een afdeeling W.A. en een aantal leden der politieke orga nisatie. Twee muziekkorpsen liepen in den marsch mede. De wandeling duurde ander half uur. Te vijf uur is de tocht ontbonden, waarna de deelnemers zich aan een gemeen schappelijken éénpansmaaltijd vereenigden. WEER VERLOFTREINEN VOOR NEDERL. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Naar „Het Volk" meldt, rijden met ingang van 15 Mei weer verloftreinen naar Neder land. De belangstelling hiervoor is zoo groot, dat tot ongeveer half Juni de treinen reeds zijn voigeboekt. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 9 MEI 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Luchtige liedjes en wijsjes. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Ochtendconcert van populaire wer ken. 9 45 Godsd. uitz. 10.15 Momenten uit oude steden. 10.45 Ork. Willy Kok. 11.15 Uit grijze mor genstrepen. 11.30 Ork. Willy Kok. 12.00 Almanak. 12.15 Van de bron naar de zee. 12.45 BNO Nieuws 13.00 Land en Volk brengt. 13.05 Amusementsork., solist en gitaarduo Klankenspel*', 14.00 Groote Duitsche militairen uit het verleden. 14.15 Solis tenconcert. 15.00 Ork. Gerard van Krevelen. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Symphonische gedichten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Orkestraal operaconcert. 18.45 Jeugdstormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Rumba, wals en tango. 23.1524.00 Jo Evens zingt, Helmut Zacha- rias speelt. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonates voor cello en piano. 17.30 Sol- datenfunk ,,Nord-West". 18.30 Hong. Ork. Lajos Veres. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Muziek van fantasten en virtuo zen. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.30 Mededeelir- gen van het N.A.F. 20.45 Fragmenten uit muziek drama's van Wagner. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. (0 O 1*4 14 ZZ De Vloer die ztfn goeden, uien naam gestand doet! Breda, Lachappellestraat it, Tel- Wff

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2