Haarlemsche Courant Twee terreuraanvallen zonder grondzicht op Berlijn. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Nieuwsblad voor Noord-HoUand De situatie te Sebastopol. Gouden wegen op Nieuw Guinea. 289e Jaargang- No. 198 Bureaux: Groote Houtstraat 94. Tel. Advert. 10724, Redactie 10609 Postgiro 134958 Haarlerasche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 31. Te», liaan Hoofdredacteur: F. c. Derks Dinsdag 9 Mei Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaame 12. Tel. Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan IJmuIden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K ïm Vooral schade aan woonhuizen en cultureele instellingen. Zondag eerste aanval, de tweede Maandagmorgen. Luchtslagen boven midden.Duitschiand. Afweerslag aan de Proeth geëindigd. Divisie „Grossdeutschiand" onderscheidt zich. Het Duitsohe weermaehtberieht luidt als volgt: Voor Sebastopol viel de vijand ook Zon dag onder hevig artillerievuur met sterke strijdkrachten aan. Terwijl het hem in den Zuidelijken sector gelukte na verbit terde gevechten een penetratie tot stand te brengen, sloegen onze troepen in den. Noordelijken sector alle vijandelijke aan vallen uiteen. Bij de'afweer van krachtige aanvallen van vijandelijke slag- en jachtvliegtuigen vernie tigden onze formaties jacht- en slagvliegtui gen alsmede luchtdoelartillerie der lucht macht 130 Sovjet Russische vliegtuigen. Luitenant Lambert schoot in luchtge vechten alleen 14 toestellen neer. De negende divisie luchtdoelartillerie, onder bevel van luitenant-generaal Piekert heeft zich bij de zware afweergeveohten op de Krim opnieuw bijzonder onderscheiden. Zij kon Zondag haar 1400ste neergeschoten vliegtuig rapporteeren. Ten Oosten van de Roemeensehe Sereth veroverden pantsergrenadiers in harde ge vechten een domineerend heuvelterrein. Vijf tien vijandelijke pantserwagens en 41 stukken geschut werden vernietigd, talrijke gevange nen werden gemaakt. Tusschen Proeth en -Moldavië is de op 26 April begonnen afweerslag voorloopig geëin digd. De doorbraak, die de bolsjewisten met 20 infanterie- en verscheidene pantserdivisies tot stand trachtten te brengen, mislukte doo de taaie, verbeten afweer der onder bevel van den generaal der infanterie Wöhler staan de Duitsche en Roemeensehe troepen, die door formaties der Duitsche eri Roemeensehe luchtmadht in voorbeeldige wapenbroeder schap schitterend werden gesteund. De vijand leed niet alleen zware bloedige verliezen, doch verloor ook 386 pantserwagens. 92 stuk ken geschut en 100 vliegtuigen. In deze ge- vechten heeft zich de pantsergrenadierdivisie „Grossdeutschiand" onder luitenant-generaal Von Manfeuffel bijzonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno onder nam de vijand plaatselijke aanvallen, die af geslagen werden. Vèrdragend geschut be stookte met goede uitwerking benzine- en munitie-opslagplaatsen van den vijand. Britsch-Amerikaansche formaties bommen werpers richtten Zondag overdag en Zondag nacht terreuraanvallen op het stadsgebied van Boekarest, waar zij schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakten. Duitsche en Roemeensehe luchtverdedigingsstrijdkrach ten schoten 14 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij gesloten wolkendek ondernamen tal rijke Amerikaansche bommenwerpers een terreuraanval op de Rijkshoofdstad en op verscheidene plaatsen in West-Duitsch- land. Vooral in het stadsgebied van Ber lijn ontstond schade aan woonhuizen, cul tureele instellingen en verliezen aan per sonen. Zondagnacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen in het gebied van Keulen en Dusseldorf. Door luchtverdedigingsstrijd krachten werden bij deze aanvallen, alsmede Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Gerinaansche SS IN Nederland. Gandhi's vrijlating. Na -de vrijlating van Gandhi is een com muniqué uitgegeven betreffende zijn ge zondheidstoestand, waarin gezegd wordt, dat Gandhi zich se de ut 10 April onpasselijk heeft gevoeld. Op 14 April is een felle, zware koorts opgekomen. Een bloedproef heeft uitgewezen, dat dr een'zware malaria infectie was opgetreden. Door koortsaan vallen, waarbij Gandhi telkenmale ijlt, is zijn bloeddruk gedaald en op dien lagen stand gebleven. Gandhi is zeer zwak geworden en zijn nieren functioneeren slecht. Na zijn vrij lating, ziet Gandhi er ondanks zijn uitput ting welgemoed uit. Behalve Gandhi zijn eveneens verscheidene personen uit zijn omgeving in vrijheid gesteld. Na een bijeenkomst van de executieve commissie der Iudische Congresleden te Londen is een verklaring uitgegeven. Daar in wordt o.m. gezegd: „Wij voelen er vreug de over, dat de druk der openbare wereld meening. in het bijzonder in de Vereenig- de Staten, de organen der Britsche regee ring gedwongen heei't Gandhi vrii te la ten. Wij vertrouwen er vast op, dat de zelfde druk eveneens tot een spoedige er kenning der Indische onafhankelijkheid zal leiden. Engelsche kustversterldngen. Met toestemming van de admiraliteit heeft de Engelsche nieuwsdienst gegevens verstrekt over de versterkingen, die gedurende de laat ste twee jaren vóór de Zuidelijke en Zuid oostelijke kust van Engeland werden aange legd. Volgens deze mcdedeelingen 'zijn de ver sterkingen, welke op aanmerkelijken afstand van de Theemsmonding en van de kust te vin den zijn, op den bodem van de zee gebouwd. Zij vormen steunpunten voor de artillerie, welke de kustvaart bescherming bieden en don vijandelijken mijnenleggers het werk be lemmeren .moeten. Ook zijn ze voorzien van radio-telegrafische installaties. boven de bezette gebieden ln het Westen 26 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 17 vier motorige bommenwerpers, ten val gébracht. Berlijn. Krachtige formaties Amerikaansche bom menwerpers zijn Maandagochtend, gebruik makend van een volkomen gesloten wolken dek, het gebied van het Duitsche rijk binnen gedrongen en hebben opnieuw een terreur aanval ondernomen op Berlijn. De aanval geschiedde zonder eenig zicht op den gro-nd. Ook uit imidden-Duitschland wordt melding gemaakt van uitgeworpen bommen. De for maties Amerikaansche bommenwerpers, die krachtige bescherming van jachtvliegtuigen hadden, werden reeds aangevallen door krach ,ten der Duitsche luchtverdediging, toen zij de grenzen van het Duitsche rijk bereikten. Bo ven -midden-Duitschland ontwikkelden zich groote luchtslagen. Er werden volgens tot dusver ontvangen onvolledige berichten 76 vijandelijke vliegtui gen, hoofdzakelijk_viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. In Skonen in Zuid-Zweden heeft Maandag middag een Amerikaansche bommenwerper van. het type Boeing een noodlanding gemaakt Bovendien is een tweede Amerikaansche bom menwerper van hetzelfde type Maandagmid dag aan de Zuidoostkust van Zweden in het water gestort en gezonken. De 10 inzittenden wisten ihet een rubberboot veilig aan land te komen, waar zij geïnterneerd werden. Het Zweedsche luchtwapen en het afweergeschut zijn in verband met het overvliegen in actie gekomen. Volgens een in Dagens Nyheter gepubliceerd bericht van United Press, hebben de beman ningen van de Amerikaansche bombardement» vliegtuigen, die Maandag aan den terreuraan val op Berlijn hebben deelgenomen, er in hun rapporten gewag van gemaakt, dat zij tijdens hun vlucht de tot nu toe hevigste luchtgevech ten hebben moeten doorstaan. Zonder acht te geven op hef hen tegemoet- slaande vuur uit de machinegeweren en de kanonnen, zijn de Duitsche jagers, dicht ach ter de Amerikaansche jachtvliegtuigen om, tot de formaties bommenwerpers doorgedrongen en zonder aan gevaar te denken, hebben zij deze aangevallen. Uit Sydney wordt gemeld: Bij den bouw van eenige nieuwe wegen- op Nieuw Guinea blijkt men bij vergissing Sgouderts te hebben gebruikt. Hierdoor hebben de wegen een mat-gouden glans en alleen al aan materiaal een waarde van 300.000 pond sterling gekregen. De strategie der Geallieerden in Zuid-Oost-Azië. Schout-bij-nacht Sosa schrijft in de Tokio Sjimboen, dat de oorlog in den Stillen Oceaan ernstige vormen aanneemt. De ver liezen van den vijand mogen echter niet worden onderschat. Sedert het uitbreken van den oorlog in Oost Azië heeft de vijand het grootste deel van zijn vlootsterkte verloren. Wanneer het hem al gelukt is een deel daar van te vervangen, dan is ook dit door de herhaalde slagen van de Japanners sedert den herfst sterk verminderd. Om de her haalde nederlagen te compenseeren, voert de vijand op de hem het geschiktst voorkomende punten in het groote gebied van de« Zuide lijken Stillen Oceaan zijn operaties uit. Dit is niets dan een poging tot zenuwoorlog. De hoofdstrategie der Anglo-Amerikanen volgt twee' lijnen, ten eerste het afsnijden van den ravitailleeringsweg naar Rabaul en ten tweede een aanval op de Philippijnen, die ten doel heeft een steunpunt te vormen aan de Chineesche kust. Het Amerikaansche luchtwapen heeft in den nacht van 5 op 6 Mei Saigon gebombar deerd. Er zijn 2828 dooden en 306 gewonden. In den nacht van 5 op 6 Mei werden ook Dangbrieu, Haiphong en de oevers van de Roode rivier in het gebied- van Hunggen ge bombardeerd door het Amerikaansche lucht wapen. Saradzogloe op reis. De Turksche minister-president Saradzjogloe is op vacantiereis naar Broessa vertrokken. President Inoenu nam persoonlijk afscheid van hem. De minister van buitenlandsche za ken Men emends jogloe vertoeft op het oogen- blik nog" te Izmir. Op een in verband met de aanwezigheid va,n ambassadeur Von Papen in Duitschland ge stelde vraag of men de kwestie inzake het staken van de Turksche chroomleveranties aan Duitschland al voldoende bestudeerd had, werd in de Wilhelmstrasse opnieuw verklaard dat een termijn voor de publicatie van het Duitsche standpunt niet vaststaat. In ieder geval kan* men uit de wijze van behandelen concludeeren met welk een souvereiniteit en tevens echter ook met welk een ernst de Duitsche regeering het geheele complex van vraagstukken bestudeert. In den uitgestrekten Wieringermeer- polder staan momenteel vele hectaren, koolzaad in vollen bloei. De boer inspec teert het gewas. (C.N.F.-Kuiper Pax c) hebben voor boven- Het SS Ersatzkoinmando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats staande formaties: 10 Mei 812 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 11 Mei 812 uur Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45, 11 Mei 1518 uur Vcnlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 18. 12 Mei 812 uur Arnhem. Café Royal. 12 Mei 1518 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13 Mei 812 uur Groningen, Heevestraat 46. 13 Mei 1517 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 813 uur Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 812 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS WaehtbataiUon 3, I.eusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Persoden tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worde11, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en eveneens hij het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Bij onze Vrijwilligers. Aan het einde van de opleiding- wordt de eed afgelegd. (SS PK Falkowskl-O-H P, e) KORT NIEUWS De Bulgaar- sche gemeente autoriteiten heb ben opdracht ge kregen om open- baje schuilkelders te doen bouwen. In Napels is een Sovjet-Russi sche bioscoop ge opend, waarin voor 't overgroote deel Sovjet-Russi sche films worden vertoond; een be langrijke stap op den ladder der bolsjewistische im- pregnatie. Groote over stroomingen wor den gemeld aan de Westelijke kust van Finland. Over een gebied van meer dan 100 ki lometer lengte staan alle dorpen onder water. Toen onlangs in de buurt van Frankfort a. d. Main luchtalarm werd gegeven, bleek, dat de si rene geen geluid gaf. Een mus- schenfamilie had haar nest erin ge bouwd en een musch was dooi de werking dei- sirene verbrijzeld. Een kip van een landbouwer te Saalfeld heeft een record in eierleg-, gen behaald. Het dier heeft name lijk in een tijd vak van 15 dagen tien eieren gelegd, die grooter zijn dan eendeneieren en een gewicht hebben van 110 'gram. Op 85-jarigen leeftijd is te Tiel overleden prof. ir. J. Nelemans, oud hoofdingenieur Rijkswaterstaat en oud-hoogleeraar Technische Hooge- school te Delft. Was Eden te Moskou? Het reeds in talrijke berichten in de we reldpers tot uiting gekomen vermoeden, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, tijdens zijn recente „verlof" te Moskou is geweest, is thans nadrukkelijk be vestigd door den Engelschen consul in Barce lona, die het volgende verklaarde: „Eden heeft twee dagen in het Kremlin vertoefd om te trachten, Stalins instemming te verkrijgen voor een hernieuwd uitstel van het tweede front. Staiin heeft het Engelsch-Amerikaan- sche verzoek categorisch van de hand ge wezen en opnieuw aangedrongen op de onver wijlde invasie in het Westen. In tegenstel ling tot den vroegeren Russischen eisch, .die altijd alleen betrekking had op de invasie in het Westen/ hebben de Russen thans een gelijktijdige landing aan de Kanaalkust en in het gebied van de Middellandsche Zee verlangd." Quisling wijzigt het Noorsche wapen. Op bevel van den Noorschen minister president Quisling, krijgt het wapen van den Noorschen staat een nieuwen vorm, die aansluit bij historische voorbeelden vah Noorsche koningen en zekere stylistische fouten opheft. Naar den inhoud blijven de symbolen van het wapen onveranderd: een rechtopstaande leeuw met opgeheven bijl in een driehoekig gotisch schild met kroon. Kathedraal van Atrecht getroffen. Voor de zesde maal werd -in den loop van Zondagavond Atrecht gebombardeerd door het Engelsch-Amerikaansche luchtwapen. Een groot aantal bommen is in het centrum van de stad gevallen. Een projectiel stortte neer in het middenschip van de kathedraal. Er zijn twee dooden en twaalf gewonden. De nieuwe terreuraanval op de. omgeving van Rouaan heeft 14 dooden en een aantal gewonden gekost. 1021 treffers te Schaffhausen geteld. De raad van Schaffhausen heeft Maandag een rapport aangenomen over de schade van het bombardement op Schaffhausen van 3 April. Het blijkt, dat 1021 treffers in gebou wen zijn vastgesteld; 123 woningen zijn on bruikbaar geworden. De totale schade zal waarschijnlijk 35 millioen francs bedragen. Belgische plaatsen geteisterd. Zondagmorgen werd Mechelen opnieuw door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers aangevallen. Dit is de vijfde maal in een week tijd, dat de aartsbisschoppelijke stad door de Anglo-Amerikaansche luchtmacht werd aan gevallen. Van 11 April tot 6 Mei 1944 werd de omge ving van Namen elf maal gebombardeerd door de Anglo-Amerikaansche luchtmacht. Er wer den in totaal 29 personen gedood. De Koning en Koningin Elisabeth hebben het Nationale steunfonds voor geteisterden van bombardementen een gift doen toekomen van vijf honderdduizend frank. Kardinaal Van Roey heeft een gift geschonken van vijftig duizend frank. Het militair bestuur heeft een waarschu wing tot de bevolking gericht om zich op 1® Mei van alle betoogingen te onthouden. Veldposfbrleven en -pakketten gestolen. Dader terechtgesteld. Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede De 21jarige Albertus Mulder, geboren l« Soesterberg, was bij den Bahnpostdienst in het rayon van het Luftgaupostamt Amster dam werkzaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt, om op groote schaal veldpostpak ketten en veldpostbrieven te ontvreemden. Behalve op tabakswaren had bij het vooral voorzien op contant geld. Op deze wijze maakte hij In den loop van den tijd bijna 25.000 R.M. buit, die hij op enkele honderden R.M. na doorbracht met vrouwen van lichte zeden en in anjler lichtvaardig gezelschap. De misdadiger die bijzonder wordt gekarak teriseerd door de verwerpelijke motieven van zijn handelwijze, is wegens voortgezette» diefstal met gebruikmaking van de door den oorlog veroorzaakte buitengewone omstan digheden als 'oorlogsmisdadiger door hat Feldkriegsgerlcht ter dood veroordeeld. He® vonnis is voltrokken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1