Mi'». KAPITEIN F. J. VAN DER BIESEN 80 JAAR. De oud-gezagvoerder, kapitein F. J. van der Biesen, wonende Vredehofstraat 11 te Soest- dijk, is op 11 Mei 80 jaar geworden. Hij heeft door zijn studies op het gebied der magneti sche variatie groote bekendheid verworven. Zeventig jaar geleden begon reeds zijn zeemansloopbaan. Na vele reizen kwam hij als derde stuurman bij de maatschappij Ne derland. Met groote nauwkeurigheid hield hij de kompasjournalen bij en wist te bewijzen, dat de kaarten in vele gevallen onjuist waren. Hij leverde werk van wetenschappelijke en practische waarde. Zijn waarnemingen wor den naderhand in nieuwe kaarten internatio naal verwerkt. Omstreeks 1890 had hij al eens de aandacht getrokken, toen hij als stuurman van de ..Em ma" dit schip van IJmuiden door het dikke ijs naar Amsterdam bracht. Soms bracht men het niet verder dan een kilometer per dag en over het korte traject deed de „Emma" een maand. Wat Van der Biesen beteekende als gezag voerder heeft hij bewezen als kapitein van de tankboot B. Aug. Kessler". De tank booten hadden in die dagen geen al te beste reputatie, omdat men bang was voor branden en ontploffingen. Door verbeteringen, veilig heidsmaatregelen en buitengewone discipline bezorgde kapitein Van der Biesen de Neder- landsche tankbooten een uitstekenden naam. ONTSIERENDE GASHOUDER BIJ KASTEEL ASSUMBURG Tusschen Beverwijk en Uitgeest staat nabij het als jeugdherberg ingerichte kasteel „As- sumburg een aan de gemeente Beverwijk toeb^hoovende gashouder. Het gevaarte, dat op zichzelf reeds een dissonant vormt in het mooie polderlandschap, harmonieert boven dien allerminst met: het nabij gelegen eeuwen oude kasteel. Reeds eerder werd de aandacht gevestigd op het zeker ontsierende karakter van dezen gashouder. Thans heeft de gashouder ook de aandacht getrokken van de Commissie voor Landrchapsschoon in Holland's Noorder kwartier. Deze trad hierover in overleg met de gemeente Beverwijk met het resultaat,, dat men, zoo'dra de gelegenheid zich daartoe voordoet, dezen een minder opvallende kleur zal geven. Voorts werd bereikt, dat de pro- X'incie Noord-Holland in de nabijheid een zoodanige beplanting zal aanbrengen, dat de gashouder meer aan het oog onttrokken wordt. 1' S EU D O - CONTROLEURS SLOEGEN HUN SLAG. De Amsterdamsche recherche heeft den laatsten tijd weer verscheidene gevallen van oplichting onderzocht, welke bleken te zijn gepleegd door drie mannen, n.l. twee ontsla gen controleurs van den C. C. D., die zich met behulp van hun aanstellingsbewijs legi timeerden, terwijl de derde een man van abnormale lengte zich voor politiebeambte uitgaf. De mannen hebben o.a. een huiszoeking verricht bij iemand, van wien zij wisten, dat hij een groote partij clandestiene sigaretten en shag met een „zwarte" handelswaarde van ruirn f 18.000 in bezit had. De partij werd „in beslag genomen" en onderling verdeeld, waarbij ook twee handlangers tezamen 600 pakjes shag ontvingen. Voorts bezocht het drietal een café te Amsterdam, waar twee mannep vertoefden, die een partij sigaren bij zich hadden. Het tweetal werd uitgenoodigd even mee te gaan naar buiten, waar de pseu- do-ambienaren lieten weten, dat zij bereid waren de zaak in den doofpot te doen, mits ...ze drie kistjes sigaren a 50 stuks kregen. Ook hier lukte de truc. Voorts wisten zij een tuinder in den Sloterpolder, bij wien zij „con trole" kwamen houden en een motorrijwiel ontdekten, te bewegen f 1000 af te geven, om dat ze hem „niet in de gevangenis wilden hel pen". Een arme landbouwer buiten de stad. die voor iemand een auto in bewaring had, werd door de pseudo-ambtenaren 200 gulden lichter gemaakt. Een vrouw in Amsterdam- West, die in clandestien vleesch handelde kreeg eveneens de pscudo-controleurs op be zoek. die met medeneming van 300 gulden en een hoeveelheid vleesch vertrokken. Bij een sigarenwinkelier bestonci de bult uit 20 pak jes shag en 200 gulden. Een boer uit de Haarlemmermeer werd ■door hen aangehouden met een kar clan destiene aardappelen. De „ambtenaren" lie ten voor 200 gulden en 2 doosjes sigaren de zaak blauw-blauw. Op deze wijze zijn ver scheidene personen gedupeerd. De „agent" zit thans achter slot en grendel. De beide ontslagen controleurs zijn echter nog voort vluchtig. Bij het onderzoek is gebleken, dat veie gedupeerden geen aangifte hebben dur ven doen, zoodat de drie oplichters maanden lang op deze wijze hun ergerlijke praktijken hebben kunnen uitoefenen. Hoofdredacteur: F. C. Deiks, Haaijem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. ,T. E. var. Baarse!. Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. "O,JA....DE KAAS IS OPEN STRAKS KOMT VADER THUIS OM TE ETEN," ZEC,T MOEDER WIEPEN WINC,, TOEGAAN JULLIE EENS C|AUVEVENTjp.. }".NATUURL'JK NAAR SIMON DE WIT.WANT ...V/AT IS DAAR ALTDD LEKKER Welke mogelijkheden? Waar komt een aanmelding voor het Lahgemarck-Studinm practisch op neer? Het toelatingsexamen vindt plaats in een *.g. schiftingskamp. Hier wordt de heele man beoordeeld. Niet de bolleboos in wis kunde heeft de beste kans, doch hij, die naast zijn wiskundigen aanleg ook toont, dat hij een kerel van stavast is, die het als mensch waard is, dat hij tot verdere studie in staat wordt gesteld. Zij, die worden opgenomen, worden volgens hun prestaties ingedeeld in twee groepen. De besten ontvangen een H.B.S-opleiding en studeèren daarna aan een universiteit of hoogeschool. De studierichting blijft geheel ter keuze van den candidaat. De eigenlijke H.B.S.-opleiding duurt onge veer anderhalf tot twee jaar, naar gelang van de vroeger genoten schoolopleiding of het bijzondere prestatievermogen. Zij. die zich meer tot een- artistiek beroep voelen aangetrokken, ontvangen éé'n voorbereidende opleiding van een half tot een jaar en ver trekken dan naar een academie voor beel dende kunsten of b.v. naar een conservato rium. Tenslotte ontvangen diegenen, die bij een helder verstand toch meer op de practijk van hun beroep zijn ingesteld, eveneens een vooropleiding van een half tot een jaar en studeeren dan verder aan een M. T. S., een middelbare landbouwschool, een zeevaart school of aan een andere middelbare vak school. Jongelui van 16 tot 24 jaar, die meenen voor een dergelijke kostelooze opleiding ge- schitk te zijn, kunnen inlichtingen aanvragen bij het Langemarck-Studium, Lange Vijver berg 8, Den Haag. Dit geldt eveneens voor hen, die in Duitschland werkzaam zijn. D® etsen van Rembrandt. Lezing dr. A. van der Boom. Dr. A. van der Boom hield gisteravond .in de muziekzaal van Brinkmann de eerste van een serie lezingen over de etsen van Rem brandt. Terwijl hij als eerste lichtbeeld het bekende zelfportret uit 1660 uit het mu seum Kenwood bij Londen vertoonde, zette spr. uiteen, dat men juist bij Rembrandt het eerst aandacht dient te schenken aan den mensch, want er valt in den loop der geschie denis weinig kunstenaarsarbeid aan te wij zen, waarachter zóó direct en zóó groot, duister en x-ol vragen de mensch en de kun stenaar oprijzen. Spr. maakte vervolgens en kele opmerkingen over de „teekenende kun sten" de grafiek in het algemeen. De grafische kunst staat in waarde en beteekenis geenszins achter bij de z.g. groote uitingen van schilder- en beeldhouwkunst, evenmin als de muziek van een strijkkwartet minder waardig is aan die van een orkest. De groote Fransche meester Odilon Redon heeft des tijds gewezen op de kunstschatten in het prentenkabinet van het Louvre, waar vrijwel niemand aandacht aan schenkt. Bij onze voor vaderen uit de 17de eeuw was de liefde voor en de vreugde om het bezit van prentkunst sterk ontwikkeld. Prof. Huizinga heeft daar over belangrijke dingen gezegd in zijn jongste bo£k „Nederland's beschaving in de 17de eeuw" Spr. kwam dan tot de eigenschappen van de ets als diepdruktechniek en haar afstam ming van de kopergravure, waarbij hij gravu res van Dürer en Lucas van Leyden toonde en den Haarlemmer Goltzius noemde, om ver volgens tijdgenooten en voorgangers van Rembrandt te releveeren als Jan en Esaias van de Velde, Reinier Hoorns en Adriaan van Ostade. Met nadruk betoogde spr. dat de et sen van Rembrandt geen bijproduct zijn van een schilderscarrière, ontstaan in verloren uren, maar een voldragen reeks van voltooide kunstwerken, waaruit zich de groei van een kunstenaarspersoonlijkheid laat aflezen tot 1661, het jaar waarin de laatste ets is geda teerd. Spr. deed eenige mededeelingen over de verschillende collecties van Rembrandt-etsen in ons land en in het buitenland. Die van het Rijks Prentenkabinet te Amsterdam bevat vermoedelijk de kern van Rembrandt's eigen verzameling. Velen hebben de etsen critisch bewerkt, o.a. Gersaint, Bartsch, Blanc, Ro- vinski, Von Seidlitz, Vosmaer, Singer, Sik en vooral Arthur Hind, de eerste die afwijkt van de indeeling naar het onderwerp en eag chro nologische ordening geeft. Hind komt^ot 303 „echte" etsen en de onder zijn beheer staande collectie in het Britsch Museum is op zes stuks na compleet, Spr. zelf ging uit van een chronologische behandeling,^omdat hem vooral de ontwikke ling van het kunstenaarschap interesseert. Maar Rembrandt maakte met een zijner eer ste etsen een portret van zijn moeder in 1628 meteen een meesterstuk, een bewijs, dat de ontwikkeling van een genie buiten el ke Massificatie of groepeering valt. Tal van vroege prenten werden in beeld gebracht, waarbij dr. v. d. Boom de aandacht vestigde op het kostelijke bezit aan Re.m- brandt-etsen in het Teylermuseum te Haar lem, waar vrijwel alle door hem getoonde et sen aanwezig zijn. Hij wees voorts op leer- lingenwerk in „De opwekking van Lazarus" uit 1632, en de „Kruisafneming" van een jaar later, met den merkwaardigen invloed van Rubens. Tot de sterkste barok-effecten van licht en donker komt de jeugdige meester in de „Aankondiging aan de herders" uit 1634 Zijn beheersching van het portret bewijst de beeltenis van den Remonstrantschen predi kant Uyttenbogaert. Het meesterlijke en be wogen „Sterfbed van Maria", werk van een 33-jarige, sluit deze eerste periode af. In zijn volgende Jezing zal dr. v. d. Boom de middenperiode van Rembrandt behande len en o.a. de „honderdguldensprent" bespre ken. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 22 Mei zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer Jan van Buuren in het huwelijk trad met Anna Maria Gilein. Het gouden echtpaar woont Midden-Tuindorp laan 16 en de buurtvereeniging heeft er een fraaie eerepoort opgericht. De bruid is 77 en de bruidegom 76 jaar. Het echtpaar heeft zes kinderen en zeven-en-twintig kleinkin deren. Een basis voor zijn toekomst Hij wist met zich zelf geen raad. Wat moest hij worden? Wat zou het beste voor zijn toekomst zijn? Wel, hij meldde zich als vrij williger voor de Waffen 11. Nu was zijn toekomst verzekerd. Doe als hij en meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dagbladen bekend worden ge maakt. U krijgt daar alle in lichtingen. NAAM ADRES- WOONPLAATS veftoekt toezending ecner brochure over de Waffen ij. Uitknippen en ioecndeé aan Ertat2-kommando,Nlederlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan hei restant van de letter W vanaf Wep en X. IJ en Z. HANDEL IN TEXTIELKAARTEN De economische rechter veroordeelde den Haarlemmer H. Renkema tot f 75.- boete subs. 20 dagen wegens het ongeoorloofd voorhanden hebben van textielkaarten. De Haarlemmer G. van Royen kreeg f 15.- subs. 9 dagen we gens het verkoopen van textielkaarten. IIET IJS WAS TE DUUR. Voor de verkoopers van ijs zijn prijsvoor- schriften gemaakt, waaraan niet alle ijsberei- ders zich houden. Nadat de Prijsbeheersching reeds was opgetreden, heeft de Haarlemsche politie ook tegen een ijsbereider proces-ver baal opgemaakt. BELDE CONDUCTRICE TE VROEG AF? De conductrice bij de Rotterdamsche tram C. M. van P. heeft onlangs terechtgestaan voor de rechtbank te Rotterdam ter zake dood door schuld. Zij zou afgebeld hebben terwijl een passagier nog bezig was. in te stappen. De man viel zoodanig, dat hij aan de gevol gen overleed. De rechtbank nam aan, dat het ongeluk niet aan de schuld van de conductrice te wijten was en sprak haar vrij, waarop de officier van justitie in hooger beroep ging. Thans werd deze zaak voor het Haagsche gerechts hof behandeld. De procureur-generaal meende, dat de conductrice gefaald heeft. Spr. wilde, wat de straf betreft, in aanmerking nemen, dat, ge zien het psychotechnisch rapport over deze verdachte, zij niet had behooren te worden aangenomen als conductrice. Hij eischte een gevangenisstraf van 2 maanden. DE ONDERDUIKERS In een jeugdbij eenkomst ie Assen werden aan Max Blokzijl ook eenige vragen gesteld naar aanleiding van de tegemoetkomende houding tegenover die onderduikers die geen misdaad op hun geweten hebben. De vragenstellers vonden, dat deze voorgetrok ken werden boven andere volksgenooten, die steeds op hun post zijn gebleven. Max Blokzijl verklaarde echter, dat de straffe loos vrijgekomen onderduikers zeker niet bevoorrecht zullen worden. Zij zullen op de moeilijkste punten worden ingezet. Dat moeten zij er echter voor over hebben. Het is de allerlaatste kans die zij krijgen, want binnenkort, misschien reeds binnen 1 of 2 weken, zullen er dergelijke maatregelen te gen de onderduikers worden genomen, dat een ieder, ook de onderduiker, die geen ver grijp op zijn geweten heeft het zal betreu ren, dat hij niet tijdig is opgedoken. (N. v. h. N.) SANTPOORT i Dlstributienleuws, Vrijdag 12 Mei en Dinsdag 16 Mei kun nen B-, C- en D-veTbruikers te Santpoort voor het verkrijgen van vaste brandstoffen voor bijzondere doeleinden een aanvraag formulier MD 393-02 afhalen, voor zoover de te verwarmen bijzondere ruimten grooter zijn dan die voor particulier gebruik, dan wel geen ruimte voor particulier gebruik aanwezig is. Voor ruimten kleiner dan die voor particulier gebruik of voor kpokdoel- einden aan pensions worden nog geen for mulieren verstrekt. KINDERVOORSTELLINGEN. In Zomerlust zullen Zondag 14 Mei te één en "drie uur kindervoorstellingen worden gegeven, waarbij onder meer clowns en een goochelaar zullen optreden. Tevens zal er een zangwedstrijd met prijzen zijn. VARIéTé-AVOND. Zondag 14 Mei zal er te half acht in Zo merlust een variété-avond worden gehou den. Onder meer zal het Hawaiianensemble „De Kamiki Meisjes" optreden. Sport Vereent. Onder leiding van den heer Vogelpohl bond Sport Vereent 2 zijn laatsten competi tiewedstrijd tegen Watervliet 2 aan. In den aanval wist Schellinkhout met een prachtig schot Sport Vereent de leiding te geven, hetgeen voor Watervliet aanleiding was om het tempo iets op te gaan voeren. Door keu rig samenspel over alle vakken werd de stand op 1—1 gebracht. Bij de wisseling der vakken bleek Watervliet echter met den gelijken stand niet tevreden te zijn en wel dra gelukte het den Velsenaren de leiding te nemen. Na de rust beschikte Sport Ver eent over voldoende reserve om een wed strijd weer in handen te krijgen. Door een verrassend schot van Ka the Hamburg werd het 2—2. Sport Vereent gaf in het laatste gedeelte er vooral blijk van in het veldspel dé meer dere te zijn. De aanvallen op den Water- vliet-korf bleven maar aanhouden, zoodat het*Siem Hamburg mocht gelukken even voor het einde het winnende doelpunt te maken. Sport Vereent kan met den uitslag van 32 tevreden zijn. Daar blijkt, dat Sport Vereent voorne mens is serieus te oefenen voor de a.s. com petitie werd te twaalf uur met de Nederlaag wedstrijden tegen D.V.D. een begin "gemaakt. De Sant poorters konden ditmaal voor het eerst vol ledig in het veld komen. Het gelukte hun met 5-4 te winnen.: Het verdient natuur lijk aanbeveling ook aan de reserves ge legenheid te geven hun kunnen te toonen. De twaalftalcommissie zal er goed aan doen de hiervoor in aanmerking komende krach ten op te stellen. Sport Vereent B, welke ploeg ook aan deze nedeiTaagwedstrijden deelneemt, heeft het goede voorbeeld gegeven. In dit twaalf tal blijkt inderdaad „het schot" te zitten, want er werd van D.V.D. 2 met 115 ge wonnen. Met belangstelling worden de komende nederlaagwedstriiden tegemoet gezien. Er bestaat thans ruimschoots gelegenheid om trader kennis te maken met korfbal, welker beoefening in Kennemerland nog voor uit breiding vatbaar is. Hangboogschutters weerden zich. De Santpoorter handboogschietvereeniging V.Z.O.S. is naar Dell't geweest voor het spelen van den eersten wedstrijd in dit seizoen. Er kon door omstandigheden niet met het sterk ste zestal uitgekomen worden, maar toch zijn de resultaten niet slecht te noemen. Een na deel voor de Santpoorters is altijd, dat er in uitwedstrijden in de buitenlucht wordt ge schoten, terwijl zij aan hun binnenbaan ge wend zijn. Wind en koude vormen dus de grootste belemmeringen. De individueele prestaties van V.Z.O.S. wa ren als volgt: J. v. d. Berg 55 pnt. en 4 rozen; M. v. d. Berg, 49 en 3; A. J. Voogt-51 en 2; Ch. Smit 44 en 1; H.' Duffelaar 41 en 2; P. J. Verhappen 31 en 1; totaal 271 p. en 13 rozen. V.Z.O.S. behaalde hiermede de zesde plaats en den eersten rozenprijs. De eerste drie schutters behouden hun kans voor 't districts zevental. J. v. d. Berg en W. Arisz verkregen tevens resp. een derden en een zesden prijs op de vrije baan. Ook verwierf W. Arisz nog als vrije schutter den drieënprijs met 6x3 en 32 punten; voor dezen jóngen V.Z.O.S.'er een mooi succes. H. Ettiene van Willem Teil behaalde het koningschap met 66 punten en 6 rozen. Competitie Stabiel. Bij de voortzetting van de onderlinge competitie der Santpoorter Damclub Stabiel speelde N. Zonneveld tegen F. Bontebal een regelmatige partij, waarin dé punten wer den gedeeld. P. Smit weerde zich tegen J. Krab en wist te winnen, maar het was op het pippertje, want Krab weet altijd origi- neele zetten te bewerken. J. H. Bakhuys versloeg H. Bontebal. Ook P. de Kort wist weer te winnen, nu van J. Dingerdis, die in het middenspel een foutje maakte. G. Oud legde tegen J. Krab op beide punten beslag. J.. Jansen slaagde er in zijn afgebroken partij tegen C. Oud te winnen, waardoor hij nog steeds de bovenste plaats inneemt. BEVERWIJK Boottocht. Voor dén traditioneelen boottocht der Van Leer's Personeelvereeniging bestaat ook dit maal veel interesse. Het bestuur heeft dan ook niet geaarzeld om dit evenement op den Tweeden Pinksterdagj(29 Mei) door te laten gaan. De tocht voert langs de Zaan, over het Alkmaarder meer en door het Noord- hollendsch Kanaal naar Purmerend en Am sterdam, Evenals vorige jaren zal het geens zins aan gezelligheid ontbreken. RADKKPROGRAMMA VRIJDAG 12 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz, 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtend concert. (Van 8.458.50 voor de Huisvrouw). 9.00 Suiteconeert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Qrk. Francis Keth. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Nederlandsch programma. 12.45 BNO Nieuws. .13.00 Nieuws voor boer en tuinder. 13,05 De Meiedisten en solist. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Zang en piano. 16.00 Blijde lente in Blijdorp. 16.15 Gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Die schöne^Galathée, operette van von Suppé. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Groninger Orkest Vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den Landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act^ besch. 19.15 De filmband rolt. 10.45 De sociale voorman. 20.00 Van aliemans gading. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Spaansche zang. 22.30 Verliefde orkesten. 23.30—24.00 Zigaunerofk. Magyar! Imre. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Orgelspel. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Dansork. Dick Willebrandts. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Italiaansch operaconcert. 20.15 Duitsche taalcur sus. 20.30 Melodieën van liet N.A.F. 20.45 9de symphonic van Bruckner. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.IS Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2