Haarlemsche Courant Sovjet-bruggehoofd op westelijken oever van de Dnjestr opgeruimd. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Weer bommen op Castel Gars dolf o. 1 289e Jaargang No. 111 Bureaux: Gruote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10734, Redactie soooo Postgiro 134938 Haarlemschc Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 122S4 Hoofdredacteur: F. C. Dei-ks Nieuivsblad voor Ti oord-Holland Vrijdag: 12 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271$ Kantoor IJmvtiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Vijfhonderd gevangenen, 1é3 stukken geschut in Duitsche handen. Spoorwegdeelen te Sjepetofka en Froskoerof gebombardeerd, lucht aanval op Boedapest en Wiener Neustadt. In het Westen Charleroi, Bergen, Kortrïjk, Gent en Doornik getroffen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het gebied ten Westen van Sebastopol sloegen onze troepen Woensdag tezamen met bataljons Roemeensche bergjagers verbitter de aanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten af. Twintig Sovjet-pantserwagens werden vernietigd. Aan den beneden-Dnjestr braken onze divisies, door Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen doeltreffend gesteund,door een vijandelijke bruggehoofdstelling op den Westelijken oever van de rivier heen, drongen diep 'in de artilleriestellingen door en ruimden het geheele bruggehoofd op. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en verloren meer dan 500 man aan gevangenen. 163. stukken geschut en granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vielen Woensdagnacht de stations Sjepetowka en Proskoerof met succes aan. Er ontstonden zware branden en vernielingen. Het onder bevel van majoor Antrup staande gevechts eskader heeft zich in den strijd aan het Oos telijk front bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno stortten verscheidene vijandelijke aanvallen in het ge> concentreerde afweervuur ineen. In de ge vechten van de laatste dagen heeft zic-h hier de 10de compagnie'van het Brandenburgsche grenadiei-regiment (Mot.) 8 onder leiding van eerste luitenant Thielmann bijzonder onder scheiden. Gewapende veerbooten van de marine heb ben in den nacht van 9 op 10 Mei ten Zuid oosten van het eiland Elba een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en ver scheidene andere zwaar beschadigd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen onder namen Woensdagnacht een aanval op het vijandelijke eilandsteunpunt Lissa, waardoor in het havengebied ontploffingen en talrijke branden ontstonden. j. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bom menwerpers viel Woensdagnacht het stadsge bied van Boedapest aan. Door de aanvallen van Amerikaansche bommenwerpers op Zuid- oost-Duitschland ontstonden vooral in Wiener Neustadt schade en verliezen onder de bevol king. Hierbij alsmede bij aanvallen op plaat sen in de bezette gebieden in het Westen wer den 69 vijandelijke vliegtuigen, voor .het raee- rendeel viermotorige bommenwerpers, vernie tigd. Enke(e Britsehe vliegtuigen wierpen Woens dagnacht bommen neer op Zuidwest-Duitsc'h gebied. Het D. N. B. meldt: In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Anglo- Amerikaansche bommenwerpers wederom verscheidene steden in Vlaanderen en Wal lonië aangevallen. Zoo werd aanzienlijke schade aan woonhuizen aangericht in de woonwijken van groot-Charlerois, Bergen, Kortrijk en Gent. Er zijn dooden en gewon den. Te Doornik zijn tot dusverre 49 dooden en 120 zwaar gewonden geteld, terwijl 130 woonhuizen vernield wei-den. Een nieuwe terreuraanval van Angld- Amerikaansche vliegtuigen op het Vaticaan- sche gebied van Castel Gandolfo waarbij talrijke slachtoffers gevallen zijn onder de daar ondergebrachte burgerlijke bevolking en aanzienlijke materieele schade is ontstaan, heeft het Pauselijke orgaan Ossérvatore Romano aanleiding gegeven een bittere aan- klacht uit te spreken tegen de bedrijvers van dergelijke terreuraanvallen. Het orgaan herinnert aan de talrijke ter-, reuraanvallen der laatste maanden op het Pauselijke gebied enwijst er op, dat de Anglo-Amerikanen juist de laatste dagen deze aanvallen nog hebben opgevoerd. Zoo heeft óp 5 Mei des ochtends een sterke for- jnalie viermotorige vliegtuigen boven het Pauselijke gebied talrijke brisant- en brand- Vbommen neergeworpen. Reeds in den nacht van 5 op 6 Mei volgde een nieuwe aanval Vooruitzichten aan het O. front. Welingelichte Duitsche militaire kringen geven als hun meening te kennen, dat de be trekkelijke rust aan het Oostelijk front naar alle waarschijnlijkheid niet van zeer langen duur zal zijn. Reeds zeer gauw mag men de stormloop der Sovjets .tegen de Duitsche ver dediging in het Zuiden verwachten. Op de vraag, of ook aan andere deelen van het Oostelijk front spoedig tot een offensief zou worden overgegaan, hebben de militaire instanties geantwoord dat dit onwaarschijn lijk moet worden geacht. op Castel Gandolfo. Op 9 Mei zijn vroeg in den ochtend weer sterke formaties boven het Pauselijke territorium verschenen en heb ben ruim 50 bommen neergeworpen. Amerikaansche bommenwerpers hebben Donderdagmiddag de Zwitsersche neutrali teit geschonden. Men zag, dat de bemanning met de valschermen een vliegtuig verliet. Het toestel, een Amerikaansche bommenwer pers viel bij Jegensdorf brandend neer. Tot dusverre konden zes inzittenden gevonden en geïnterneerd worden. Te 15.40 uur werd de grens geschonden door een Amerikaansch vliegtuig bij Le Sentier. Dit toestel landde te 16.27 uur De tien inzittenden werden ge ïnterneerd. Duitsch standpunt aan Turkije meegedeeld. .Von Papen te Ankara terug'. De Duitsche ambassadeur in Turkije, Von Papen, is Dinsdagmiddag weder in Ankara aangekomen. Nadat de Turksche regeering onlangs den uitvoer van chroomerts naar Duitsch- land in strijd met de verdragsbepalingen gestaakt had, ""heeft de Duitsche rijks- regeering thans door bemiddeling van den ""ambassadeur Von Papen haar opvat ting over den door deze verdragsschending ontstanen toestand ter kennis van de Turksche regeering gebracht. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 14 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 M naar de stem der SS., on derwerp „Moederdag". De strijd tegen de modder begint. De aanleg van houten raiis, welker spoor breedte op personen- en vrachtauto's be rekend is. (PK Ulrich-HH-St. P. c) Tegenvoorstel van Moskou aan de Polen. Volgens onbevestigde berichten zou volgens Svenska Dagbladet de Poolsche priester Orlemanski, die onlangs een bezoek aan Stalin heeft gebracht, een voorstel van Sta lin tot oplossing van het Poolsch-Sovjet- Russische conflict bij zich hebben. Volgens dit voorstel zouden de huidige Poolsche „minister-president" en de Poolsche emigran- tencommissïe hun functie behouden, en zou de commissie met één lid worden uitgebreid. Dit zou een bekend P'oolseh communist zijn, die zich op het oogenblik te Moskou bevindt. De Poolsche opperbevelhebber generaal Sosnkowski zou aftreden en het opperbevel worden waargenomen door een driemanschap, bestaande uit een generaal der Poolsche strijdkrachten in Schotland, een generaal van het Poolsche leger in het midden-Oosten en generaal Berling' als vertegenwoordiger van het Poolsche leger in de Sovjet-Unie. In Poolsche kringen te Londen, zoo meldt het blad verder, beschouwt men Orlemanski als een communist, waarvan Moskou gebruik maakt, omdat aan zijn woorden, daar hij priester is, door vele Polen beteekenis wordt gehecht, als zijnde boven partijpolitiek ver heven. Gandhi naar herstellingsoord. De gezondheidstoestand van Ghandi heeft den doktoren den raad doen geven hem naar een herstellingsoord te vervoeren. Waarschijn iijk zal Ghandi naar een plaatsje nabij Bom bay worden overgebracht. Naar de Britsehe berichtendienst meldt, heeft Amery in hot Lagerhuis op de vraag, of hij overweegt Ghandi na zijn herstel weer te doen arresteeren, geantwoord: „als het zoover is, zullen wij de zhak overwegen." Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, -Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Nederland. BERICHT Ter besparing' van papier zien wij ons genoodzaakt de afgifte van kwitanties bij de betaling van weekabonnements- gelden aan den bezorger te staken. Voor maand- en kwartaalabonnementen blij ven de kwitanties gehandhaafd, aange zien dit uiteraard veel minder papier vergt. ADMINISTRATIE HAARLEMSCHE COURANT. Elke brand is klein begonnen en kan in de kiem gesmoord worden, met de eenvoudigste middelen, zand en water, kan veel onheil voorkomen worden. Hebt u die biuschmiddeien klaar staan? Rij onze Vrijwilligers. Groote vriendschap bestaat er tusschen onze mannen en de viervoetige helpers in de oerwouden van het hooge Noorden. (SS PK Blaurock-O-H P. c) m Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven staande formaties: 13 Mei 812 uur Groningen, Heerestraat 46. 13 Mei 13—17 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 8—12 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens, de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerksteiling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worde11, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zün schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusrels zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstenen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; Heerlen, Sarblcastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en eveneens bü het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-Annalimestelle West, Utrecht, Plompetorengraeht 24. KORT NIEUWS. Telefonische oproepberichten - dit zijn berichten aan niet-aangeslo- tenen om met den oproeper een te lefoongesprek te voeren - kunnen thans alleen nog worden aangeno men voor de plaatselijke netten Amsterdam, Rot terdam, 's-Gra- venhage, Utrecht. Te Amsterdam ontdekten 2 sur- veilleerende poli tiebeambten des nachts sporen van inbraak -aan een schoenenzaak in de Damstraat. Vermoedende, dat de bezoekers nog binnen vertoefden vatten zij in de omgeving post, met het resultaat, dat zij na korten tijd de drie die ven, toen deze met vier volle zakken 'naar bui ten kwamen, kon den avresteeren. De zakken bleken pl.m. 100 paar schoenen te be vatten. De politie te Amsterdam ver zoekt namens de ouders, mede om dat haar verloof de een ernstig on geluk is overko men, de opsporing van Cornelia van Ede, geboren te Zwolle, 4 Juli 1923, typiste, wo nende Lirmaeus- parkweg 33 boven te Amsterdam-O., die sinds 28 April j.l. spoorloos is verdwenen. Nooische onderhandelingen met Moskou. Uit Zweedsehe persberichten blijkt, dat de regeering der Sovjet-Unie Londen er van op de hoogte heeft gesteld, dat er tusschen de Noorsche regeering te Londen en de regee ring der Sovjet-Unie wordt onderhandeld over het sluiten van een pact. Men wijst er te Berlijn op, dat deze berichten juist daarom interessant zijn, omdat eer:"en tijd geleden kennis werd gegeven van onderhandelingen tusschen dezelfde regeering en die van Gr.- Brittannië over een bondgenootschapsver drag. Volgens een bericht in de Daily Sketch wenscht de Sovjet-regeering, dat de Sovjet- Unie evenals Groot-Brittannië en de Ver. Staten deelneemt aan de tijdelijke bezetting van Noorwegen, wanneer dit land wordt „be vrijd". Noorwegen zou dan dus tot de wei nige landen behooren, welke tijdelijk door alle drie groote Geallieerde machten worden bezet. Rede van Franco. Generaal Franco heeft '60 oud-strijders der Falanx uit Alicante ontvangen, die hem het eereburgerschap van Alicante en van 148 plaatsen in de provincie aanboden. Met hen ontving bij delegaties der werkende bevol king van Alicante. Generaal Franco hield 'n toespraak en de geheele plechtigheid werd per radio uitgezonden naar Alicante, waar zicb meer dan 50.000 menschen verzameld hadden om den Caudillo hulde te brengen. In zijn toespraak zeide Franco o.m.: ..Wij zullen niet rusten, voor onze opvatting van brood en gerechtigheid ook in de verst ver wijderde hoeken van ons land verwezenlijkt is. Dit is de waarheid van Spanje, die niet veranderd wordt omdat men haar buiten de grenzen niet wil begrijpen en erkennen. Spanje, dat op zijn grond onder de Sovjet- Russische Tsjeka en de bolsjewistische com missarissen heeft geleden, heeft begrepen, wat het communistische gevaar beteelcent en daarom ook zijn vrijwilligers toegestaan ieel te nemen aan de roemrijke onderneming in het Oosten, om het opdringende communisme tegen te houden. Toen dan later tegen onzen wil het gevaar bestónd, dat ons volk met an dere beschaafde naties in een oorlog zou kunnen worden gewikkeld, moesten wij dit ideaal opgeven voor de hoogere belangen van ons vaderland. Gij kunt tezamen met de andere kamera den de eeuwige wacht voor onze vesting hou den, want slechts onze Falanx kan alle on rechtvaardigheden herstellen en uit den weg ruimen'.'. Reichsministerium für W. E. V. bestaat 10 jaar. Rijksminister Rust heeft ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Ministe- rium für Wissenschaft, Erziehung und Volksbildung de buitenlandsche persver tegenwoordigers toegesproken. Hii gaf hierbij een overzicht van de ontwikkeling van het Duitsche onderwijs in de afgeloo- pen 10 jaar. De Anglo-Amerikaansche bommenterreur, zoo zeide de minister, heeft wel een aantal van de meest waarde volle cultuurmonumenten kunnen vernie tigen, maar de wils- en geesteskracht van de scheppers heeft zij in plaats van gebro ken juist gesterkt. Reichsschuien voor jongens en meisjes. Opleiding tot bizondere prestaties ilL drenst der volksgemeenschap. De Reichssehule voor jongens te Valken burg (Limburg) en de Reichssehule voor meis jes in Hevthuizen (Limburg) zijn op 1 Sep tember 1942 in navolging van de nationaal- poiitieke onderwijsinstellingen in het rijk op gericht. Zij hebben tot taak een selectie goede Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes door een veelomvattende vorming van hun karakter-, lichamelijke en geestelijke eigenschappen zoo op te leiden', dat zij tot bijzondere prestaties in dienst van de volks gemeenschap in staat zijn en de medewer king aan den opbouw van de Germaansche gemeenschap als bindend levensdoel zien. De Reichsschuien srtaan open voor Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes, die er felijk gezond, wat hun karakter betreft onbe rispelijk, lichamelijk tot vele prestaties in staat en meer dan middelmatig begaafd zijn. De opleiding duurt aöht jaar. Het einddiplo ma geeft reebt tot het bezoeken van de uni versiteit. De beroepskeuze is principieel vrij. Het onderwijs omvat ook onderwijs in de Ne derlandsche taal. De Reichsschuien verschaf fen kosteloos huisvesting en kleeding, schoe nen, ondergoed en uniform. Op vrije Zondagen en in de vacanties kunnen de jongens en meisjes hun ouders bezoeken. De economische positie van de ouders speelt bij het opnemen van de jongens en meisjes geen rol. Van de ouders wordt alleen een volgens hun inkomen berekende bijdrage tot het schoolgeld en een maandelijksCh zakgeld verlangd. In vele ge vallen kan vrijstelling gegeven worden. Kin derrijke ge/innen behoeven geen bijdrage tot het schoolgeld te geven. Voor toelating tot de Reichsschuien komen de volgende 10- tot 14-jarige jongens en meiS- jes van de Nederlandsche scholen in aanmer king: Jongens en meisjes uit de vierde tot zesde klasse van de lagere school, in bij. ou dere gevallen ook jongens en meisjes ui de derde klasse en jongens en meisjes ui de eerste en tweede klasse van gymnasia. ly ceum, H.B.S. of M.U.L.O. Aanvragen tot toelating van 10- tot 14- jarige meisjes moéten gericht worden tot de Reichssehule für Madehen in Heythuizen en aanyragen tot toelating van 10- tot 14-jarige jongens moeten'gericht worden tot de Reichs sehule für Jungen in Valkenburg, De aan meldingstermijn loopt tot 1 Juni.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1