Haarlemsche Courant Uitzonderingstoestand voor het geval van een invasie Duitsche successen tegen de partisanen Kathedraal van Leuven verwoest. Nieuwsblad voor Noord-Holland Een decreet van den Rijkscommissaris Aan de Dnjestr werden 7 Sovjet divisies uiteengeslagen Genua opnieuw getroffen; 289e Jaargang No. 112 en !e- Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie loseo Postgiro 134938 Haarlemsclte Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendajilein 35. Tel. issm Hoofdredacteur: F. C. Dsrks Zaterdag: 13 Mei 1£44 Ve,rschynt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 127*3 Kantoor iJmuiden; Rembrandtlaaa JJ5, JJmuiden-Oost Uitg,: Graf. Bedrijven D ami ate. Haarlem K 1297 k1 '?e' yerordeiringenblad van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een decreet van den Rijkscommissa. ris opgenomen (no. 15/1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aange kondigd voor het geval, dat de militaire situa tie in West-Europa bijzondere maatregelen vereischt. In dit geval zal op verzoek van den Weermachtbevelhebber hr Nederland door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd, de bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door een bekend making in de pers, door middel van don radio omroep of door een andere wijze van bekend making, op de hoogte worden gebracht. Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den uitzon deringstoestand, In artikel 2 van het decreet wordt o.m. het Volgende bepaald: 1. Hij, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot-Duitsche Kijk en zijn bon dj; en 001<-11 benadeelt, dan wel de uitvoering van een militaire opdracht verhindert, wordt gestraft met den dood. 2. Ieder verzet tegen maatregelen van de bezettende macht, iedere verstoring van de openbare orde. iedere benadeeling van het arbeidsproces, ieder optreden, dat de voor ziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. 3. Poging en deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbare feit. 4. Indien de doodstraf in uitzonderingsge vallen, waarin bijzondere in den persoon van den beklaagde gelegen verzachtende omstan digheden bestaan, bovenmatig is te achten, dan wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of met gevangenisstraf voor den tijd van niet minder dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de doodstraf een geld boete tot een onbeperkt bedrag worden opge legd. 5. Het nemen van maatregelen op hèt ge bied van de Sicherheitspolizei blijft onaange tast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het vol gende (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een an dere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau alsmede van een niet-openbare in stelling of inrichting of van een niet-open- baar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moeten worden uitge voerd, iedere arts en apotheker, iedere vroed vrouw en iedere dierenarts moeten de werk zaamheden, die hun beroep of hun dienst betrekking medebrengen, volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschikkingen van de bezet tende macht, verder uitoefenen en, indien deze door overmacht zijn onderbrojpq^ de zelve terstond na opheffing van de belem meringen hervatten. (2) Hij die de werkzaamheden, die zijn dienstbetrekking of beroep medebrengen, in strijd met de bepalingen van het eerste lid niet of niet naar behooren uitoefent dan wel In geval van onderbreking door overmacht deze niet hervat, wordt gestraft met den dood. De in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dusver geldende processueele voor schriften berecht, d.w.z. met toepassing van de thans geldende competentie-bepalingen door de Duitsche civiele gerechten, de krijgs raden en de SS- en politiegerechten, en eventueel door de militaire standgerechten. Met betrekking tot de werkzaamheid van de Nederlandsche overheidsinstanties en be drijven, enz bevat het decreet in artikel 6 de volgende bepalingen: (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureau's, inrichtingen en bedrijven al dan niet vanopenbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, die door militaire instanties of militaire com mandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. (2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie als algemeen plaatsver vanger van den Rijkscommissaris en de Hoo- gere SS- en Politieleider en Commissaris- generaal voor de Openbare Veiligheid als plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor politiezaken aangewezen. Beiden tref fen de maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsver vangers van den Rijkscommissaris voor den duur van den uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel 3 van het decreet als volgt geregeld: 1. Bij de uitoefening van de hun volgens art. 7 toekomende bevoegdheden kunnen de aldaar genoemde plaatsvervangers van den Rijkscommissaris binnen den kring hunner be voegdheid rechts- en bestuursvoorschriften uitvaardigen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met inbe grip van de gerechten, aan alle diensten, in stellingen. dienstbureau's, inrichtingen, en be drijven al dan niet van openbaar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten geldt dit, voor zoover in andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aanzien van de rechterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen en die renartsen aanwijzingen worden gegeven. 2. De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaardigde rechtsvoor schriften worden in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied afge kondigd, voor zoover niet om bijzondere rede nen een afkondiging door middel van aanplak king, door den radio-omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt de afkondiging van rechtsvoorschriften op ver schillende wijze, dan treden de voorschriften in werking op het tijdstip van de vroegste af kondiging. In overeenstemming met de in art. 8 aange geven volmachten van de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris kunnen ook de ge volmachtigden van den Rijkscommissaris aan de in art. 8 genoemde instanties en personen voor het gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aanwijzingen geven en voorloopige beschikkingen uitvaardigen. Grieken verlaten de I.UO. De Grieksche arbeidersdelegatie ter inter nationale conferentie v6n den arbeid in Phi ladelphia heeft deze conferentie verlaten. Zij beschuldigt er haar regeering te Londen van, een wig in de Grieksche arbeiders-organisa ties te willen drijven. De arbeiders dezer conferentie hebben een scherpe, tegen de Argentijnsche regeering gerichte verklaring opgesteld, waarin het be wind dezer regeering „fascistisch" wordt genoemd. Ridderkruis voor Koga. De Führer heeft aan den "(Tenno het vol gende telegram gezonden „Diep onder den indruk van het heldhaf tige optreden van uwen vlootvoogd, groot admiraal Koga, en uit waardeering voor zijn historische verdiensten in den gemeenschap- pelijken strijd, heb ik den gesneuvelden held het Ridderkruis met het Eikenloof van het IJzeren Kruis verleend". Derrien krijgt levenslang. Reuter meldt uit Algiers, dat de voormalige vlootcommandant in Tunis, viee-admiraal Edmond Louis Derrien, tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. Japanners veroveren de hoofdstad .van Honan. Groote vernietigingsslag tegen troepen van Tsjoenking, Twee afdeelingen van het Japansche le ger, die deelnemen aan het groote offensief in Honan en die van verschillende punten uit hun opmarsch begonnen, hebben zich volgens een mededeeling van het Japansche hoofdkwartier vereenigd. Het hoofdkwartier heeft verder medege deeld, dat een groote vernietigingsslag woedt ten Zuidwesten van Loyang tegen de troepen van Tsjoenking. Sedert het begin van het offensief in Honan heBBen de Ja panners 19000 gesneuvelde soldaten geteld. Verder zijn hun 4031 gevangenen in handen gevallen: 81 stukken geschut en 7000 gewe ren werden buitgemaakt. De Japansche ver liezen bedroegen slechts 313 gesneuvelden. Exchange meldt uit Tsjoenking, dat het Japansche offensief in Honan een ernstige tegenslag voor de Chineesche strijdkrachten is. Het opperbevel te Tsjoenking maakt zich ernstig bezorgd. Het laatste groote traject, dat de Chineezen aan dep belangrijken Spoorweg' Peking-Hankau controleerden, is in Japansche handen gevallen. Het verlies van deze strategisch belangrijke stellingen zou nog zoo smartelijk niet geweest zijn, als de Japanners er niet in geslaagd waren diep door te dringen en in uiterst snel tempo het geheele gebied van de vruchtbare tarwe velden te bezetten, dat een groot deel der Noordelijke Chineesche legers moet voeden. Japansche troepen hebben, volgens een later binnengekomen Japansch xrontbericht, Loesjan, de voorloopige zetel van de pro vinciale regeering van Honan en het Hoofd kwartier van het 32ste Tsjoenkineesche le ger veroverd. Na een strijd van slechts vier pur moesten het 20ste en 22ste leger van Tsjoenking hun stellingen ontruimen en Loesjan prijsgeven. Met de verovering van Loesjan zijn de Japansche troepen ongeveer 120 kilometer ten Zuiden van de Loenghai- spoorlijn. meer dan 100 kilometer naar het Westen opgerukt. Implial. Alle voorbereidingen zijn getroffen voor een groot offensief tegen de vijandelijke strijdkrachten, die den Japanschen troepen in de vlakte van Iniphal wanhopigen tegen stand bieden. De vijandelijke troepen^ die weldra omsingeld zullen zijn, versterken hun achterhoede door een zoogenaamde ringformatie, waarbij zij tanks, artillerie en vliegtuigen in den strijd brengen. De Ja panners zijn er in geslaagd formaties der vijandelijke achterhoede te vernietigen en zoo het vijandelijke plan, tot dekking van den terugtocht een tegenoffensief te onder nemen, te verijdelen. John Lewis verandert van gedachten. John. Lewis, de voorzitter van de vereenig- de mijnwerkersvakvereeniging der Ver. Sta ten heeft het verzoek om zijn vakvereeniging op te nemen in de American Federation of Labor ingetrokken. Achter het Oostelijk front, ten Z. van Polozk sterke benden omsingeld en^vernietigd. Voorts in de afgeioopen 4 maanden groot deei van het Kroatische Kernland bevrijd. Zeven vrachtschepen en een torpedo jager ten O. van Algiers tot zinken gebracht Het Duitsche weermachfcberloht luidt als volgt: In ons verkleind bruggehoofd ten Westen van Sebastopol boden de Duitseh-Roe- meensche formaties ook Donderdag den met overmachtige strijdkrachten aanstor menden vijand hardnekkig verzet, waarbij zij 'n vrij groot aantal pantserwagens stuk schoten. Voor Toeapse boorde een duik boot een Sovjet-torpedoboot in den grond. Bij het opruimen van het vijandelijke brug gehoofd aan den beneden-Dnjestr, waarvan Donderdag melding werd gemaakt, hebben de onder bevel van den generaal der infanterie Buschenhagen staande troepen 7 vijandelijke infanteriedivisies alsmede onderdeelen van 'n artillerie- en ludhtafweerdivisie uiteengesla gen. Behalve duizenden gesneuvelden verloren de bolsjewisten 2600 gevangenen,meer dan 600 stukken geschut en granaatwerpers, 334 mitrailleurs alsmede talrijke andere wapens en oorlogsmateriaal. In het aohterwaartsehe gebied ten Zuiden van Polozk hebben formaties van het leger en de politie, tezamen met vrijwilligers uit dit gebied afkomstig, bij moeilijke weers- en terreinsomstandigheden, door gevechts- en slagvliegtuigen van de luchtmacht schitterend gesteund, sterke bolsjewistische benden in harde gevechten, die drie weken hebben ge duurd, omsingeld en vernietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Er werden ruim 6000 dooden geteld; 6700 gevangenen werden gemaakt, 102 benden- kampen, 264 kazematten en geveehtsposten vernield en talrijke zware en lichte wa pens,alsmede omvangrijk oorlogsmateriaal werden buitgemaakt of vernietigd. Bij herhaalde aanvallen van Sovjet-vlieg tuigen op een Duitsch convooi voor de kust van Noord-Noorwegen werden 16 vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelartillerie aan boord van schepen neergeschoten. Een eigen beveiligingsvaartuig ging verloren. In Italië ondernam de vijand ten Zuiden van Aprilia en ten Oosten van de Golf van Gaeta talrijke vrij zwakke aanvallen, die met zware bloedige verliezen voor den vijand wer den afgeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijd- kraehten brachten in de Adriatische Zee een vrij groot vijandelijk motorschip tot zinken. In den strijd tegen communistische benden op den Balkan heeft de 392ste Kroatische in- fanterie-divisie, waarbij Duitsch opleidings- personeei fs ingedeeld, onder leiding van luit.- generaal Nickel in de laatste vier maanden een groot gedeelte van het Kroatische kern land bevrijd. De communisten verloren in deze ge vechten 3000 dooden en 1200 gevagnenen, 16 stukken geschut, 185 mitrailleurs, tal rijke ravitailleeringskampen en munitie werden buitgemaakt of vernietigd. Formaties Duitsdhe torpedovliegtuigen vielen op 11 Mei des avonds in het zeege bied ten Oosten van Algiers een vijande lijk ravitailleeringseonvooi aan en brach ten 7 vrachtschepen met 'n gezamenlijken inhoud van 49.000 brt. en een torpedojager tot zinken. Twaalf vrachtschepen van te zamen 86000 brt., een groot tankschip, een lichte kruiser, alsmede twee torpedojagers werden beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vielen Don derdag in den laten namiddag plaatsen in Zuidwest Duitschland aan. Vooral in Saar- brüeken ontstond schade en verliezen onder de bevolking; 31 vijandelijke vliegtuigen wer den vernietigd. Nog 16 vliegtuigen werden neergeschoten bij nachtelijke aanvallen op de bezette gebieden in het \yesten. Patrouillevaartuigen beschadigden in den nacht van 10 op 11 Mei voor de Nederland s c h e kust twee Britsche motortorpedobooten zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk verloren zijn gegaan. Een eigen patrouillevaartuig is gezon ken. Bombardementen op Brussel en andere Belgische steden. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft Donderdagavond opnieuw een terreuraanval ondernomen op het stadsgebied van Brussel. Op woonwijken der stad werden brisant- en brandbommen neergeworpen. Britsch-Amerikaansehe vliegers, die op 12 Mei plaatsen in de bezette Westelijke gebie den aanvielen, hebben in de Belgische stad Leuven met bomtreffers zware verwoestingen veroorzaakt aan de beroemde kathedraal, die bijna geheel vernield werd. De verliezen onder de bevolking in de gebombardeerde gebieden zijn zwaar. Alleen al in een kleine plaats in de nabijheid van Rijsel werden 77 burgers gedood Donderdagnamiddag hebben Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen wederom Mechelen aan gevallen. Dinsdag leerden de steden Nijvel en La Louvière door de Angelsaksische lucht macht geteisterd. In de laatste stad werden 12 personen gedood en 500 woonhuizen ver nietigd. Amerikaansche jachtvliegtuigen voor den langen afstand, die in den laten namiddag tot boven Zuidwest-Duitschland doordrongen, on dernamen in scheervlueht aanvallen op de landelijke bevolking. Daarbij werden in de om geving van Mülhausen 22 personen, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, gedood. Een grooter aantal werd gewond. Anglo-Amerikaansche bommenwerpers heb ben Donderdag Genua aangevallen en brisant bommen geworpen op woonwijken der stad. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het historische doris Palei, de ^erk van San Benedetto en de universiteitsbibliotheek werden getroffen. Het Engelsche weekblad New Statesman and Nation schrijft, dat men zich in Engeland ge wend heeft aan een nieuwen irorm van oor logvoering, n.l. aan den oorlog tegen de bur gerbevolking. Niemand beweert meer, dat bij de Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen alleen industrieele schade wordt aangericht. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tusschen industrieele objecten en arbeiders woningen. De luchtaanvallen zijn gericht te gen alles, wat er in de steden en hun buiten wijken is. Deze zware vorm van luchtaanval len is door Engeland tot de Geallieerde offen- iefrïlethode gemaakt, aldus het blad. Geallieerde elite-troepen in Z.-ltalië teruggetrokken. De bevelhebber van het 5de Amerikaan sche leger in Zuid-Italië is kortgeleden: in het geheim naar de Vereenigde Staten ge komen en heeft op het landgoed van Baruch een onderhoud gehad met. president Roose- veld. Ook met generaal Marshall, den chef van den Amerikaanschen generalen staf van het leger en andere hooge legerofficieren zou luitenant-generaal Clark besprekingen heb ben gevoerd. Duitsche waarnemers aan het front bij Cassino hebben geconstateerd dat de Geal lieerde elite-troepen langzamerhand aan den strijd aan het Italiaansche front worden ont trokken. In welingelichte militaire kringen neemt men aan, dat hiervoor twee redenen kunnen worden aangegeven. Ten eerste: dat men den troepen die aan vermoeiende ge vechten hebben deelgenomen, gelegenheid tot recreatie wil geven, en ten tweede dat men van de ervaringen die deze troepen aan het Cassino-front hebben opgedaan op andere plaatsen gebruik wil maken. Duitschland, Spanje en Turkije. Er bestaat reden om aar. te nemein, dat Duitsche amDassadeur te Madrid de Spaan- sche regeering op de hoogte heeft gebracht van de Duitsche meening over den toestand, die voortvloeit uit de gesloten overeenkomst tusschen Spanje en de Anglo-Amerikanen. Ook al blijft men in Berlijnsche politiek» kringen bij het beoordeelen van deze kwes tie zeer gereserveerd, toch wordt melding ge maakt van inlichtingen uit Britsche bron volgens welke het bestaan van een Duitsch consulaat in Tanger wordt voorgesteld als een inbreuk op het internationale Tanger» statuut. Hieruit zou men kunnen concludee- ren, dat Engeland van plan is den status quo ante te herstellen. De Duitsche bladen publiceeren het korto communique over het Duitsche standpunt in zake het staken van de Turksche chroomleve ranties. In toonaangevende kringen te Berlijn wordt verklaard, dat bijzonderheden over da demarche, die ambassadeur Von Papen bij den Turksehen minister van buitenlandscha zaken heeft ondernomen, niet medegedeeld kunnen worden, daar deze een onderdeel vor men van de diplomatieke behandeling. Des alniettemin wordt hier de nadruk gelegd op de in het Duitsche communiqué voorkomen» de verklaring, dat de Turksche maatregel een behandeling is in strijd met het verdrag. „GROEIEND BESEF". De titel van het politiek weekpraatje, uit te zenden op Maandag 15 Mei over Hilversum I om 18.45 uur, is: „Groeiend besef". Leg uw kleeren bij het naar bed gaan zóó op een stoei, dat u ze gemakkelijk kunt meenemen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1