Haarlemsche Courant ss Strijd in Zuid-Italië in hevigheid toegenomen Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Nieuwe waarschuwing der Geallieerden aan Duitschlands bondgenooten. 389c Jaargang No. 113 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie loooo Postgiro 134938 Haarlemsche ft, Haarlem Bgkantoor, Soeudaplein 37. Tel. 12»M Hoofdredacteur: F. C. Berks "Nieuwsblad voor Noord-Holland Maandag 15 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel, tSfH-t Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaaa IJmuiden-Oost Ui tg.; Graf. Bedrijven Damiate, Haarift» K \tr~ Laatste Duitsch-Roemeensche troepen van de Krim naar het vasteland overgebracht. Weer een vijandelijk bruggehoofd aan den Beneden. Dnjestr opgeruimd. Anglo.Amerikanen verloren van 110 Mei 182 vliegtuigen. Haven van Napels gebombardeerd Het Duitsche weermachtberieht van Zondag luidt: Van de Krim zijn op 13 Mei de laatste Duitsch-Roemeensche troepen naar !het vasteland overgebracht. Sedert den lsten November 1943 liepen daar de bolsjewisten met een veelvoudige overmacht storm op onze zwakke verdediging. Eerst in April was het noodzakelijk geworden onze troe pen naar een nauwen verdedigingsring rond Sebastopol terug te rekken. Ook daar mislukten met zeer zware, bloedige ver liezen voor den vijand de verdere pogin gen der bolsjewisten om met 29 infanterie divisies, verscheidene artilleriedivisies, pantser- en marine-brigades den ring te verbreken\en de Duitsche strijdkrachten te vernietigen. Formaties jacht- en siagvlieg- tuigen en vliegende artillerie hebben den afweerstrijd der troepen voorbeeldig ge steund en daarbij alleen in den tijd van 8 April tot 12 Mei 604 vijandelijke vlieg- huigen, 196 pantserwagens en 113 stukken geschut vernietigd. Eenheden der Duitsche en Roemeensche marine en koopvaardij, alsmede transportformaties der luchtmacht hebben onder krachtige vijandelijke af weer in een unieke overzetbewegin.g de op de Krim in den strijd gebrachte verbonden troepen naar het vasteland teruggebracht. Aan den beneden-Dnjestr ruimden onze troepen opnieuw een vijandelijk bruggehoofd op en vernietigden daarbij sterke Sovjetstrijd krachten. De bolsjewisten verloren talrijke dooden. 750 gevangenen werden binnenge bracht, 44 stukken geschut alsrhede talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd. Het station Fastof werd in den afgeloopen nacht door sterke eskaders zware Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Er ontston den talrijke branden en ontploffingen. Van het overige Oostelijke front worden, behalve levendige plaatselijke gevechtsactie in het voorterrein der Karpathen, geen bijzon dere gebeurtenissen gemeld. Op het landingshoofd van Nettuno slechts geringe plaatselijke gevechtsactie. De ge vechten aan het Italiaansche Zuidelijke front werden vooral in het gebied ten Noorden van Castelforte en ten Zuiden van Cassino met toenemende hevigheid voortgezet. Onze troepen verdedigden zich met voorbeeldige dapperheid, brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe en maakten talrijke gevangenen. Na harde gevechten gelukte het den vijand, die door geconcentreerde artillerie, sterke formaties pantserwagens en slagvliegtuigen werd ge steund, in een sector terrein te winnen. De slag duurt voort. In de vroege ochtenduren van den 14en Mei heeft een krachtige formatie gevechts vliegtuigen het havengebied van Napels met goede uitwerking gebombardeerd. Bij de afweer van vijandelijke luchtaanval len op boven-Italië en het gebied in de nabij heid van het front werden tien vliegtuigen neergeschoten. Amerikaansche bommenwerpers vielen met krachtige bescherming van jagers verschei dene plaatsen in het Oostzeegebied en in West- Duitschland aan. Vooral in de steden Stettin en Osnabrück ontstonden schade ei» verliezen onder de bevolking. Daarbij, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen, werden 41 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Voor de Nederlandsche kust schoten pa trouillevaartuigen in den afgeloopen nacht een Bïitsche motortorpedoboot in brand en be schadigden verscheidene andere. Het weermachtberieht van Zaterdag luidde: Onze achterhoeden bij Sebastopol waren gis- teren nog in verbitterden strijd gewikkeld met den numeriek sterk overmachtigen vijand en dekten met voorbeeldige dapperheid het af trekken van de Duitsch-Roemeensche forma ties. I Op den Westelijken oever van de Moldau sloten Roemeensche formaties in harde ge vechten deelen eener vijandelijke divisie in fanterie in en vernietigden die. De bolsjewie ken leden zware bloedige verliezen en ver loren verscheidene honderden gevangenen. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in dén afgeloopen nacht het spoorweg knooppunt Kalinkowitsji aan en veroorzaak ten door het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen uitgestrekte branden en om vangrijke verwoestingen. Aan de overige dee len van het Oostelijk front vonden geen ge vechtshandelingen van beteekenis plaats. Uit het landingshoofd van Nettuno worden bij oplevende wederaijdsche activiteit der ar tillerie slechts plaatselijke gevechten gemeld. ->Aan het Zuidelijke front ging de vijand fen Oosten van de Golf van Gaeta tot aan het gebied ten Noordwesten van Cassino met sterke strijdkrachten, ondersteund door hevig artillerievuur, talrijke pantser wagens en slagvliegers, tot een aanval van afleiding en troepenbinding in den groot sten stijl over. Er ontwikkelden zich zware gevechten, in den loop waarvan eenige heuvelstellingen meer dan eens van eige naar verwisselden. Door het optreden van nieuwe strijdkrachten aan beide? zijden neemt de slag in hevigheid nog- voort durend toe. Formaties vijandelijke bommenwerpers heb ben gisteren aanvallen ondernomen op ver scheidene havens aan de Italiaansche west kust, vooral op Genua. Door luchtdoelartillerie der luchtmacht werden 13 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Escaders gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den nacht van 12 op 13 Mei twee vijandelijke vliegvelden aan de Oostkust van Corsica. In de inrichtingen van de vliegvelden en onder de geparkeerde vlieg tuigen ontstonden talrijke branden en ver woestingen. Sterke formaties Amerikaansche bommen werpers ondernamen gisteren aanvallen op verscheidene plaatsen in Midden-Duitschland en op Brüx, die schade en verliezen onder de bevolking ten gevolge hadden. In hevige lucht gevechten en door luchtdoelartillerie werden 91 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 78 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten In den afgeloopen nacht viel een vrij zwakke formatie Britsche bommenwerpers doelen in het Noord-Duitsche kustgebied en in België aan; 13 viermotorige vliegtuigen, werdén door nachtjagers neergeschoten. De| aanhoudende sterke aanvallen van Britsch-Amerikaansche bommenwerpers op de bezette Westelijke gebieden, kunnen als voorbereiding van de invasie beschouwd worden. In den tijd van 1 tot 10 Mei ver loor de vijand daarbij 182 vliegtuigen, waaronder 120 viermotorige bommenwer-| pers. Slowaaksche staatslieden bij den Führer. De Führer heeft Zaterdag den Slowaak- schen staatspresident dr. Tiso ontvangen, die, vergezeld van den Slowaakschen minister president Tuka, den minister van oorlog Cat- los en den propagandachef Tido Gaspar op 12 Mei voor een bezoek in het hoofdkwartier waren aangekomen. De Führer heeft met den president van den Slowaakschen staat een hartelijk onderhoud gehad over de betrek kingen van het Duitsche rijk met Slowakije, die bepaald worden door den geest van vriendschap. DE SOVJET UNIE EN NOORWEGEN. Inzake de aanstaande onderteekening van een overeenkomst tusschen de uitgeweken Noorsche regeering te Londen eenerzijds en de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet Unie anderzijds oVer een bestuur van Noorwegen met deelneming van de Sovjej Unie beweren de Londensche correspondenten van Dagens Nyheter en Morgontidningen. dat het hier een initiatief betreft van de uitgeweken Noorsche regeering. Maarschalk Pétain vertoefde onlangs in Parijs tot het bijwonen der begrafenis plechtigheden voor de slachtoffers van den jongsten Anglo-Anierikaanschen terreuraanval. De Fransche staatschef in gesprek met een lid van den civielen Parijschen luchtbeschermingsdienst. (Scherl-C.N.F. Pax c) Zorg voor een afdoende verduiste ring. Licht trekt vliegers aan. Zet daarbij zand en water klaar. Empire-conferentie verlengd. Volgens Evening News zijn de eerste-mi- nisters van het Britsche Empire overeen gekomen hun besprekingen met ten minste een week te verlengen. 30.000 partisanen keeren terug. Gebruik makend van de door den poglav- nilc van Kroatië bekendgemaakte amnestie voor alle partisanen die zich vrijwillig naar de politiebureaux begeven om zich daar als „teruggekeerd" te laten inschrijven, hebben zich sedert Januari 30.000 partisanen ge meld. Donderdag is bekendgemaakt dat deze amnestie tot 26 Mei van kracht zal blijven. Luilekkerland. Volgens de Rote Erde zijn bij het Noord- Oostzeekanaal groote haringscholen ver schenen, die op sommige plaatsen zoo dicht bijeenzwemmen, dat men ze bij emmers vol uit het water kan scheppen. Ook de snoek baars is dit jaar rijkelijk in het kanaal voor handen. NA EEN BEZOEK AAN STALIN Naar de Britsche berichtendienst meldt uit Springfield in Massachussetts, zijn aan Sta nislaus Orlemansky Zaterdag, enkele uren na zijn aankomst uit de Sovjet Unie, waar hij een bezoek had gebracht aan Stalin, door zijn directen superieur, bisschop Thomas H. Oleary, de priesterlijke waardigheden ontno men. Keuringen Waf fen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Nederland. Bij onze Vrijwilligers. Na de harde gevechten een welverdiende pauze. (SS PK Hoffmann-O-H P. c) Het .SS Ersatrkommando deeït mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven- steunde formaties: 16 Mei 812 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg, Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de Verzorging van famili^eden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niét doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusrels zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellenjder Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; aar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-Annahmesteile West, Utrecht, Plompe torengracht 24, KORT NIEUWS United Press meldt, dat in zes groote fabrieken te Detroit 3500 voormannen in staking zijn ge gaan om een Icon ic westie. Naar men uit Vaticaanstad verneemt hoort men meer en meer spreken over een radiorede van den Paus op Pink sterzondag. Men vermoedt, dat de Paus opnieuw een oproep tot de oor logvoerenden zal richten. Volgens de Fransche Staats courant zijn 213 personen, voor een groot deel Joden, van de Fransche nationaliteit ver vallen verklaard. Te Vichy is een zending van tien ton melkpoe der aangekomen, een geschenk van Zweden vjor Fransche kinde ren. Naar de Lon densche corres pondent van „Da gens Nyheter" meldt zijn. op nieuw 8 Zweed- sche firma's op de Engelsche zwarte lijst geplaatst. De opperste Spaansche mari- neraad is op 16 Mei te Madrid bij eengeroepen. De commandanten van de vlootsteun- purrten op ide Ca- narisohe eilanden en de Balearen zijn reeds in de Spaansche hoofd stad aangekomen. De diplomatieke correspondent van het D. N. B„ dr. Siegfried Horn, schrijft: Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet Unie hebben Vrijdag Hongarije, Roeme nië, Bulgarije en Finland aangemaand, met Duitschiand terstond te breken, of de consequenties te dragen. Een hierover uit gegeven gemeenschappelijke verklaring is, naar Reuter meldt, in scherps? woor den gehouden en gelijktijdig in Londen, Washington en Moskou gepubliceerd. Zij vormt volgens Reuter het hoogtepunt van een aantal waarschuwingen, die Cordell Huil den laatsten tijd tot de verschillende aangemaande staten heeft gericht. De pogingen van vijandelijke zijde, zoo ver volgt Horn, om door dreigementen de bond genooten van Duitschiand los te maken uit het afweerfront in het Oosten en daarmede uit den oorlog te halen, zijn bekend. Zij heb ben niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Niettemin probeeren de tegenstanders, omdat het hun ondanks alle inspanningen op mili tair gebied niet is gelukt en, naar men te Berlijn verklaart, ook nooit zal gelukken Duitschiand en zijn bondgenooten klein t« krijgen, door een nieuwen, massieven, propa- gandistischen, maar volkomen doorzichtige» truc, Duitschiand van zijn bondgenooten t« scheiden en daarmede de militaire positie van' Duitschiand te verzwakken. Horn wijst er op, dat generaal Eisenhower een z.g. „G-5-organisatie" heeft gescha pen, waaraan de regeling der civiele aange legenheden bij de invastie zal zijn toever trouwd. Daarin wordt uitdrukkelijk Verklaard dat de Balkanlanden, d.w.z. practisch ook het geheele Oosten en ook Finland, tot het be stuursgebied van de Sovjets behooren. In plaats van met de Duitsche troepen de bolsje wisten van Europa verwijderd te houden, zou den Hongarije. Roemenië. Bulgarije en Fin land thans de bolsjewisten zelf het land bin-, nenlaten. en daarmede bijdragen tot de ver nietiging van het eigen staatsbestel. Het bombardeeren van woonwijken en csiiytuurmonumenSen. Fransche bisschoppen doen een beroep op het Episeopaatt in Engeland en dé Ver. Staten. De Fransche kardinalen en bisschoppen hebben in verband met de bomaarft-allen vara Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op Fransch gebied een oproep gericht tot het Episcöpaat van het Britsche rijk en de Ver. Staten, waar in zij wijzen op deze rhenschonteerende wijze van oorlogvoeren, die onschuldige burgers treft en gevoelens van haat en wraak opwekt. De Fransche bisschoppen dringen er bij hun Anglo-Amerikaansche ambtgenooten op aan, bij hun staatslieden stappen te ondernemen, die tot beëindiging dezer oorlogshandelingera leiden. Petain te Rouaan Maarschalk Petain heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan de stad Rouaan, welker woonwijken reeds zeer vaak hef doelwit vari Anglo-Amerikaansche terreuraan vallen wa ren. De bevolking ontving hem hartelijk. Pe tain legde een krans neer bij den gedenk steen voor de Maagd van Orleans. Na eenige oogenblikken voor de kathedraal vertoefd te hebben, begaf hij zich naar de kerk van Saint-Ouen, waar hij door den Aartsbisschop van Rouaan werd ontvangen. Hij gaf uiting aan zijn ontroering, dat hij deze stad zoo ver minkt moest zien. Het persbureau Ofi raamt het aantal doo den bij den aanval van Engelsch-Amerikaan- sche vliegtuigen op Rijssel en omgeving van Donderdag j.l. op 131 en dat der gewondera op 101. Denzellden dag werd Epioai door de Èngelseh-Amerikaansche vliegtuigen gebom bardeerd. Het aantal dooden bedraagt daar 160. De schade in Roemenië Te Boekarest is officieel bekend gemaakt: De van 4 April tot 8 Mei op Roemeensch ge bied uitgevoerde Anglo-Amerikaansche aan vallen hebben behalve talrijke dooden, wel ker aantal voortdurend toeneemt, naarmala de puinhoopen opgeruimd worden, de vernie ling of beschadiging veroorzaakt van 13.925 particuliere huizen, 47 cultureele instellingen, 18 ziekenhuizen en laboratoria, 14 kerken era kerkhoven en 21 ondernemingen, die geener lei militair doel vormen. 15 pCt. der verliezen en schade komen voor op het platteland en in voorsteden. Aanslag op stadhuis te Luik. Woensdagmorgen heeft zich in het stad huis te Luik een geweldige ontploffing voor gedaan. Een tijdbom, die tot explosie kwarm veroorzaakte groote schade op twee verdie pingen. Talrijke kunstwerken werden ver nietigd. De schade wordt op circa twee mil- lioen francs geraamd. GANDHI's TOESTAND VERERGERD. Naar Associated Press meldt, is de gezond heidstoestand yan Gandhi aanmerkelijk slech ter geworden. Hij is reeds geruime^ tijd be wusteloos. In de naaste omgeving van dera mahatma maakt men zich steeds meer over de wending van de ziekte van Gandhi onge rust. BONKAARTEN VERDUISTERD. De politie heeft een inwoonster van Haar lem, mëj. M. V. V., aangehouden, die kans had gezien een vrij groot aantal levensmiddelen kaarten en broodbonnen te verduisteren. Zij deed aan andere huisvrouwen een verhaal over zoekgeraakte distributiebescheiden era wist daardoor te bereiken.dat men haar eenige levensmiddelenkaarten en broodbonnen „leen de", welke zij echter nimmer terugbracht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1