Haarlemsche Courant Uitzonderingstoestand voor het geval van een invasie Strijd in Zuid-Italië in hevigheid toegenomen Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Een decreet van den Rijkscommissaris 289e Jaargang' No. 113 x x Bureaux: Groote Boutstraat W. Tel. Advert. 10121, Redactie 10604 Postgiro 131954 Haarlcmsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleiu 37. M. Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 15 Mei 1944 VdrschjJ&t dageiyk^, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel, 12741 Kantoor IJmuideji: Kembrandtlaan 55, Ijrmuiden-Oost Uitg.i Graf. Bedrijven Dam late, Haarlem K 1297 s Laatste Duitsch.Roemeensche troepen van de Krim' naar het vasteland overgebracht. Weer een vijandelijk bruggehoofd aait den Beneden. Dnjestr opgeruimd. Anglo.Amerikanen verloren van 110 Mei 182 vliegtuigen. Haven van Napels gebornbardeerd Het Duitsche weermaehtbericht van Zondag luidt: Van de Krim zijn op 13 Mei de laatste Duitseh-'Roemeensche 'troepen naar liet vasteland overgebracht. Sedert den lsten November 1943 Hepen daar de bolsjewisten met een veelvoudige overmacht storm op onze zwakke verdediging. Eerst in April was het noodzakelijk geworden onze troe pen naar een nauwen verdedigingsring rond Sebastopol terug te rekken. Ook daar mislukten met zeer zware, bloedige ver liezen voor den vijand de verdere pogin gen der bolsjewisten om met 29 infanterie divisies, verscheidene artilleriedivisies, pantser- en marine-brigades den ring te verbreken en de Duitsche strijdkrachten te vernietigen. Formaties jacht- en slagvlieg tuigen en vliegende artillerie hebben den afweerstrijd der troepen voorbeeldig ge- - steund en daarbij alleen in den tijd .van 3 April tot 12 Mei 604 vijandelijke vlieg- huigen, 196 pantserwagens en 113 stukken geschut vernietigd. Eenheden der Duitsche en Roemeensche marine en koopvaardij, alsmede transportformaties der luchtmacht hebben onder krachtige vijandelijke af weer in een unieke overzetbeweging de op de Krim in den strijd gebrachte verbonden troepen naar het vasteland teruggebracht. Aan den beneden-Dnjestr niimderv onze troepen opnieuw een vijandelijk bruggehoofd op en vernietigden daarbij sterke Sovjetstrijd- kraohten. De bolsjewisten verloren talrijke dooden. 750 gevangenen werden binnenge bracht, 44 stukken gesehut alsmede talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd. Het station Fastof werd in den afgeloopen nacht door sterke eskaders zware Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Er ontston den talrijke branden en ontploffingen. Van het overige Oostelijke front worden, behalve levendige plaatselijke gevechtsactie in het voorterrein der Karpathen, geen bijzon dere gebeurtenissen gemeld. Op het landingshoofd van Nettuno slechts geringe plaatselijke gevechtsactie. De ge vechten aan het Italiaansc'he Zuidelijke front werden vooral in het gebied ten Noorden van Castelforte en ten Zuiden van Cassino met toenemende hevigheid voortgezet. Onze troepen verdedigden zich met voorbeeldige dapperheid, brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe en maakten talrijke gevangenen. Na harde gevechten gelukte het den vijand, die door geconcentreerde artillerie, sterke formaties pantserwagens en slagvliègtuigen werd ge steund, in een sector terrein te winnen. De slag duurt voort. In de vroege ochtenduren van den 14en Mei heeft een krachtige formatie gevechts vliegtuigen het havengebied van Napels met goede uitwerking gebombardeerd. Bij de afweer van vijandelijke luchtaanval len op boven-Italië en het gebied in de nabij heid van het front werden tien vliegtuigen neergeschoten. Amerikaansche bommenwerpers vielen met krachtige bescherming van jagers verschei dene plaatsen in het Oostzeegebied en in West- Duitschland aan. Vooral in de steden Stettin en Osnabrück ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Daarbij, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen, werden 41 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Voor de Nederlandsche kust schoten pa trouillevaartuigen in den afgeloopen nacht een Britsehe motortorpedoboot in brand en be schadigden verscheidene andere. Het, weermachtberichl van Zaterdag luidd<^: Onze achterhoeden bij Sebastopol waren gis teren nog in verbitterden strijd gewikkeld met den numeriek sterk overmachtigen vijand en dekten *met voorbeeldige dapperheid het af trekken van de Duitsch-Roemeensche forma ties. I Op den Westelijken oever van de Moldau sloten Roemeensche formaties in harde ge vechten deelen eener vijandelijke divisie in fanterie in en vernietigden die. De bolsjewie ken leden zware bloedige verliezen en ver loren verscheidene honderden gevangenen. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht het spoorweg knooppunt Kalinkowitsji aan en veroorzaak ten door het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen uitgestrekte branden en om vangrijke verwoestingen. Aan de overige dee len van het Oostelijk front vonden geen ge vechtshandelingen van beteekenis piaats. Uit liet landingshoofd van Nettuno worden bij oplevende wederzijdsche activiteit der ar tillerie slechts plaatselijke gevechten gemeld. Aan het Zuidelijke front ging de vijand ten Oosten van de Golf van Gaeta tot aan het gebied ten Noordwesten van Cassino met sterke strijdkrachten, ondersteund door hevig artillerievuur, talrijke pantser wagens en slagvliegers, tot een aanval van afleiding en troepenbinding in den groot sten stijl over. Er ontwikkelden zich zware gevechten, in den loop waarvan eenige heuvelstellingen meer dan eens van eige naar verwisselden. Door het optreden van nieuwe strijdkrachten aan beide zijden neemt de slag in hevigheid nog voort durend toe. Formaties vijandelijke bommenwerpers 'heb ben gisteren aanvallen ondernomen op ver scheidene havens aan de Italiaansehe west kust, vooral op Genua. Door luchtdoelartillerie der luchtmacht werden 13 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Escaders gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den nacht van 12 op 13 Mei twee vijandelijke vliegvelden aan de Oostkust van Corsica. In de inrichtingen van de vliegvelden en onder de geparkeerde vlieg tuigen ontstonden talrijke branden en ver woestingen. Sterke formaties Amerikaansche bommen werpers ondernamen gisteren aanvallen op verscheidene plaatsen in Midden-Duitschlar.d en op Brüx, die schade en verliezen onder de bevolking ten gevolge hadden. In hevige lucht gevechten en door luchtdoelartillerie werden 91 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 78 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht viel een vrij zwakke formatie Britsehe bommenwerpers doelen in het Noord-Duitsche kustgebied en in België aan; 13 viermotorige vliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. De aanhoudende sterke aanvallen vap Britsch-Amerikaansche bommenwerpers op de bezette Westelijke gebieden, kunnen als voorbereiding van de invasie beschouwd worden. In den tijd i'an 1 tot 10 Mei ver loor de vijand daarbij 182 vliegtuigen, waaronder 120 viermotorige bommenwer pers. De komende presidents verkiezingen in de V.S. In kringen van de democratische partijlei ding te Washington wordt beweerd, dat voor den komenden partijdag der democraten reeds 533 stemmen voor de vierde candidaatsstel- ling van Roosevelt zijn gegarandeerd en dat er nog slechts 56 stemmen noodig zijn om reeds bij de eerste stemming op den partijdag, een overwinning van Roosevelt te waarbor gen. In politieke kringen te Washington hecht men groote beteekenis aan het onderhoud van een uur dat heeft plaats gehad tusschen Roo sevelt en senator Wheeler, den invloedrijken vroegeren leider der isolationisten Dit was sinds vier jaren de eerste 'ontmoeting tus schen de beide vroegere vrienden. NA EEN BEZOEK AAN STALIN Naar de Britsehe berichtendienst meldt uit Springfield in Massachusetts, zijn aan Sta nislaus Orlemansky Zaterdag, enkele uren na zijn aankomst uit de Sovjet Unie, waar hij een bezoek had gebracht aan Stalin, door zijn directen superieur, bisschop Thomas H. Oleary, de priester lijk ^waardigheden ontno men. Zorg voor eeiu afdoende verduiste ring. Licht trekt vliegers aan. Luilekkerland. Volgens de Rote Erde zijn bij het Noord- Oostzeekanaal groote haringscholen ver schenen, die op sommige plaatsen zoo dicht bijeenzwemmen, dat men ze bij emmers vol uit het water kan scheppen. Ook de snoek baars is dit.jaar rijkelijk in het kanaal voor handen. DE SOVJET UNIE EN NOORWEGEN. Inzake de aanstaande onderteekening van een overeenkomst tusschen de uitgeweken Noorsche regeering te Londen eenerzijds en de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet Unie anderzijds over een bestuur van Noorwegen met deelneming van de Sovjet Unie beweren de Londensche correspondenten van Dagens Nyheter en Morgontidningen, dat het hier een initiatief betreft van de uitgeweken Noorsche regeering. GANDHI'S TOESTAND VERERGERD. Naar Associated Press meldt, is de gezond heidstoestand van Gandhi aanmerkelijk slech ter geworden. Hij is reeds geruimen tijd be wusteloos. In de naaste omgeving van den mahatma maakt men zich steeds meer over de wending van de ziekte van Gandhi onge rust. In het Verordeningenblad van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een decreet van den Rijkscommissa ris opgenomèh (no. 15/1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aange kondigd voor het geval, dat de militaire situa tie in West-Europa bijzondere maatregelen vereischt. In dit geval zal op verzoek van den Weermachtbevelhebber in Nederland door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd, de bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door een bekend making in de pers, door middel van den radio omroep of door een andere wijze van bekend making, op de hoogte worden gebracht. Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden v^or den duur van den uitzon deringstoestand. In artikel 2 van hel decreet wórdt o.m. het volgende bepaald: 1. Hjj, die zich met den vyand inlaat, de kracht van het Groot-Duitsche Rijk' en zijn bondgenooten benadeelt, dan wel de uitvoering van een militaire opdracht verhindert, wordt gestraft met den dood. 2. Ieder verzet tegen maatregelen van de bezettende macht, iedere verstoring van de openbare orde. iedere benadeeling van het arbeidsproces, ieder optreden, dat de voor ziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. 3. Poging en deelneming zyn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbare feit. 4. Indien de doodstraf in uitzonderingsge vallen, waarin bijzondere in den persoon van den beklaagde gelegen verzachtende omstan digheden bestaan, bovenmatig is te achten, dan wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of met gevangenisstraf voor den tijd van niet minder dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de doodstraf een geld- Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillou, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Neder!and. Bij onze Vrijwilligers. Na de harde gevechten een welverdiende pauze. (SS PK Hoffmann-O-H P. c) Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven staande formaties: 16 Mei S12 uur Utrecht, N.V. Huis-, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillou 3, Leusder weg. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig ziin voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worde", die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusreis zijn verkrijgbaar bi) de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat S«; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 16; Ensehepi, Hengeloschestraat 30; en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Kortg vijverberg no. 5 Dep Haag. Voor de Kriegsmarine, Maiiue-Annabmesfclle West, Utrecht, pjbrapetorengrscht 84, KORT NIEUWS United Press meldt, dat in groote fabrieken te Detroit 3500 voormannen in staking zijn ge gaan om een loon- kwestie. Naar men uit Vaticaanstad verneemt hoort men meer en meer spreken over een radiorede van den Paus op Pink sterzondag. Men vermoedt, dat de Paus opnieuw een oproep tot de oor logvoerenden zal richten. Volgens de Fransche Staats courant zijn 213 personen, voor een groot deel Joden, van de Fransche nationaliteit ver vallen verklaard. \e Vichy is een zending van tien ton melkpoe der aangekomen, een geschenk van Zweden voor Fransche kinde ren. Naar de Lon densche corres pondent van „Da gens Nyheter" meldt zijn op nieuw 8 Zweed- sche firma's op de Engelsche zwarte lijst geplaatst. - De opperste Spaansche mari- neraad is op 16 Mei te Madrid bij eengeroepen. De commandanten van de vlootsteun- punten op. >?e Ca- narische eilanden en de Balearen zijn reeds in de Spaansche hoofd stad aangekomen. boete tot een onbeperkt bedrag wordeis opge legd. 5. Het nemen van maatregelen op het ge bied van de Sicherheitspolizei blijft onaange tast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het vol gende (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een an dere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau alsmede van een niet-openbare in stelling of inrichting of van een niet-open- baar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moeten worden uitge voerd, iedere arts en apotheker, iedere vroed vrouw en iedere dierenarts moeten de werk zaamheden, die hun beroep of hun dienst betrekking medebrengen, volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschikkingen van de bezet tende macht, verder uitoefenen en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, de zelve terstond na opheffing van belem meringen hervatten. (2) Hij die de werkzaamheden, die zijn dienstbetrekking of beroep medebrengen, in strijd met de bepalingen van het eerste lid (liet of niet naar behooren uitoefent dan wel In geval van onderbreking door overmacht deze niet hervat, wordt gestraft met den dood. Dë in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dusver geldende processuee'e voor schriften berecht, d.w.z. met toepassing van de thans geldende competentie-bepalingen door de Duitsche Civiele gerechten, de krijgs raden en de SS- en politiegerechten, en eventueel door de militaire standgerechten. Met betrekking tot de werkzaamheid van de Nederlandsche overheidsinstanties en be drijven, enz bevat het decreet in artikel 6 de volgende bepalingen: (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureau's, inrichtingen en bedrijven ai dan niet van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, die door militaire instanties of militaire com mandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. (2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie als algemeen plaatsver vanger van den Rijkscommissaris en de Hoo- gere SS- en Politieleider en Commissaris- generaal voor de Openbare Veiligheid als plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor jxilitiezaken aangewezen. Beiden tref fen de maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsver vangers van den Rijkscommissaris voor den duur van den uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel 8 van het decreet ais volgt geregeld 1. Bij de uitoefening van de hun volgens art. 7 toekomende bevoegdheden kunnen dc aldaar genoemde plaatsvervangers van den Rijkscommissaris binnen den kring hunner be voegdheid rechts- en bestuursvoorschriften uitvaardigen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met inbe grip van de gerechten, aan alle diensten, in stellingen, dienstburean's. inrichtingen en be drijven al dan niet vin openbaar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten gcldi dit, voor zoover in andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aanzien van de rechterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen en die renartsen aanwijzingen worden gegeven. 2. De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaardigde rechtsvoor schriften worden in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied afge kondigd, voor zoover niet om bijzondere rede nen een afkondiging door middel van aanplak king, door den radio-omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt d" afkondiging van recb'svoorschriften op ver schillende wijze, dan treden de 3'oorschrifteii in tverking op het tijdstip van de vroegste af kondiging. In overeenstemming met de in art. 8 aange geven volmachten van de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris kunnen ook d ge volmachtigden van den Rijkscommissaris aan de in art. 8 genoemde instanties en personen voor het gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aanwijzingen geven en voorloopigft beschikkingen uitvaardigen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1