Haarlemsche Courant Bristol door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd Nieuwsblad voor Noord-Holiand Kennemer Êditie 389e Jaargang No. 114 X X Bureaux: Groote Houtstraat #3. Tel. Advert. 10724. Redactie 10009 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 12730 Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag Mi Mei 1S44 verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 127» Kantoor I.Tmuideu: Kembrandtlaan 55, Wmuiden-Oost Uitr t Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem IC 1297 Geringe terreinwinst der Anglo-Amerikanen in Zuid-ltalië. Zij verloren bij Cassino meer dan 50 pantserwages. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den benedenloop van den Dnjestr wer den verscheidene door pantserwagens onder steunde plaatselijke aanvallen der Sovjets af geslagen. Aan de overige deelen van het Oostelijk front slechts geringe gevechtsbedrijvigheid tusschen Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr alsmede ten Zuiden van de Bere- sina. Duitsche torpedomotorbooten brachten bij oen nachtelijken aanval in de Finsche Golf bij het eiland Lavansaari een bolsjewistisch be wakingsvaartuig tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand ook gisteren zijn met het grootste ge bruik van menschen en materiaal geleide aanvallen voortgezet. Na verbitterde gevech ten, waarbij de vijand -alleen ten Zuiden van Cassino vijftig pantserwagens verloor, heb ben onze troepen zich in den Zuidelijken front sector enkele kilometers naar het Westen op een voorbereide grendelstelling gedistancieerd De Obergefreite Albert Bruckner in een com pagnie valschermpantserjagers schoot binnen 24 uur tijds zes vijandelijke pantserwagens stuk. Italiagnsche torpedomotorbooten brachten in de- wateren van Anzio een vijandelijk kor vet tot zinken. Door boordafweergeschut van een Duitsch schip werd ten Westen van Livor- no een vijandelijke torpedomotorboot tot zin ken gebracht en een andere zwaar beschadigd. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben enkele Britsehe vliegtuigen bommen ge worpen op Keulen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen ondernam in dé eerste ochtenduren van 15 Mei een geconcentreerden aanval op Bristol De kommodore van een jachteskader, kolo nel Walter Oesau. die voor 117 overwinningen in de lucht op Britsch-Amerikaansche tegen standers door den Führer met het Eikenloof met Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis was onderscheiden, heeft in een luchtgevecht den heldendood gevonden. Met hem verliest de luchtmacht een van haar voor treffelijkste j'achtviiegers en formatieleiders. De strijd in Zuid-ltalië. Martin Hallensleben, de militaire corres pondent van het D.N.B. brengt de groote slag aan het Zuid-Italiaansche front, die thans nog in een beginstadium verkeert, in verband met het Anglo-Amerikaansche luchtbffensief tegen de Noordelijke en Wes telijke kust van Frankrijk, welk offensief hij een voorspel van de invasie noemt. Hij schrijft Het doel van de Britsch-Amerikaansche onderneming in het gebied tusschen Min- turno en Cassino is de Duitsche leiding vol komen duidelijk. Hetgeen op het oogenblik in dit gebied geschiedt is weliswaar een grootsch opgezette aanval met zeer sterke strijdkrachten, doch- strikt genomen is zij slechts een poging om de eigenlijke Britsch- Amerikaansche plannen te 'verdoezelen. De Duitsche bewegingen tijdens Zaterdag en Zondag schijnen dan ook voorgeschreven te zijn door den wil om eerst den vijand tot eén volledige ontplooiing van zijn krachten te laten komen en de artilleriewals in het voorterrein te laten doodloopen. De Anglo-Amerikaansche aanvalsoperatie is derhalve dan ook in het gebied van San Angelo in het door de Duitschers prijsge geven terrein kunnen komen en wel ter diepte van tot dusver slechts twee tot drie kilometer. Uit verklaringen van gevangenen blijkt, dat de Anglo-Amerikanen hoogst verbaasd waren, toen zij zagen, dat hun artilleriewals een terrein had omgeploegd, dat reeds door de Duitschers uren voor het begin van het helsche vuur ontruimd was. Zij garen als hun overtuiging te kennen, dat dit alleen maar mogelijk kon zijn op grond van een zeer nauwkeurige kennis van den aanvalstermijn en van het aanvalsgebied. De bevoegde Duitsche instanties laten zich hierover niet uit. De aandachtige opmerker moet echter ook den indruk krijgen, alsof de Duitschers met hun uitwijkmanoeuvre niet alleen een versterking van hun ver der naar het Westen liggende reeds voor bereide grendelstellingen beoogen, doch ook tot tegenslagen willen overgaan. In ieder geval zijn zij op het oogenblik bezig de Engelsch-Amerikaansche onderneming op te vangen zonder zich te bekommeren over het streven van den vijand om de Duit- DUITSCHE VOEDSELPOSITIE IS GUNSTIG. De Duitsche Rijksminister voor de voedsel voorziening Backe heeft voor den groot- Duitschen omroep gesproken over de voedsel positie van Duitschland. De minister wees er o.m. op, dat van beslissenden invloed voor de zekerheid van de Duitsche voedselvoorziening in de eerste plaats naast de bijdrage van de bezette gebieden het eigen Duitsche grond gebied was. De stand van het wintergraan, dat het Duit sche broodrantsoen is, van de olievruchten alsmede de tot dusverre geldende weers omstandigheden maakten het volgens den minister mogelijk om met volledige gerust heid de toekomst tegemoet te zien. De rund veestapel beweegt zich bijna op vredesniveau en. het is zelfs te verwachten, dat dit niveau nog in den loop van dit jaar wordt bereikt. Het aantal varkens beweegt zich wederom in stijgende lijn. Hierdoor kan de huidige stand van de vleesch-, boter- en vetvoor- zlening voor de verdere toekomst als ver zekerd worden beschouwd. schers juist in dit gebied te dwingen zeer sterke strijdkrachten in den strijd te wer pen. De slag begint pas. De Engelschen en Amerikanen werpen voortdurend nieuwe hulpvolken in den strijd, die hun reeds zware „verliezen aan menschen en mate rieel heeft gekost. Ondertusschen begint de activiteit in het bruggehoofd Nettuno Anzio en in de kustwateren van de Thyr- reensehe Zee levendiger te worden en ook aan andere punten van de Europeesche kusten. De eerstvolgende veertien dagen zullen menige opheldering verschaffen over kwesties, die de beide oorlogvoerende par tijen thans nog onbeantwoord laten. De Duitsche leiding schijnt overigens de in vasie niet te beschouwen ais een onder neming, die zich wat betreft tiid en vorm als een geheel zal afspelen. Men gelooft in Berlijn te weten, dat de invasie zich in verschillende vormen en op verschillende tijdstippen zal afspelen. KORT NIEUWS Naar het Engelsche ministerie voor de Dominions mededeelt, is de Britsehe hooge commissaris in Zuid-Afrika, Harlech, in ver band met zijn openbare ambten en de parti culiere zaken, welke hij in Groot-Brittannië moet behartigen, afgetreden. De Berlijnsehe bladen hebben een foto gepubliceerd van de grootste vliegboot van de Duitsche luchtmacht, de Wiking. De vlieg boot, die twee verdiepingen heeft, is voor zien van talrijke kanonnen en mitrailleurs. De Wiking is 37 meter lang en 5.6 meter hoog en. heeft zich aan het front schitterend ge houden. Duitschland telt op het oogenblik 70.000 lagere scholen met in totaal 9.050.000 leerlingen. Verloven voor arbeiders in Duitschland uitgesteld. Der General-bevollmachtigte fiir den Ar- beitseinsatz Gauleiter Sauckel heeft, naar uit Berlijn aan „Het Volk" wordt gemeld, in verband met het nadefen van den beslis senden slag om Europa het bij verordening van 2 Maart 1944 ingestelde verbod tot het gaan met verlof voorloopig verlengd. Ook de arbeiders, die reeds een plaats in de verloftreinen hadden bemachtigd, zullen dus voorloopig hun verlof opnieuw moeten uitstellen. Zware verliezen der Anglo- Amerikaansche luchtmacht. In een aantal zware luchtslagen hebben naar het DNB verneemt, de formaties van de Duitsche luchtverdediging in de week van 7 tot 13 Mei minstens 420 Britsehe en Amerikaansche vliegtuigen boven het Duit sche rijk en de bezette gebieden in het Wes ten, alsmede boven Zuidoost-Europa, neer geschoten. De totale vliegtuigverliezen der Geallieerde luchtstrijdkrachten bedragen zoodoende in de beide eerste weken van Mei in totaal 598 toestellen. Ruim 400 van deze vernietigde vliegtuigen waren viermo torige bommenwerpers. Het Engelsch-Amerikaansche luchtwapen heeft een aanval gedaan op een stad in Noord-Frankrijk. Na dit bombardement werden 49 lijken onder de puinhoopen van daan gehaald. Te Rijssel hebben de red dingsbrigade bij het voortzetten van den opruimingsarbeid opnieuw 27 lijken onder de puinhoopen van getroffen gebouwen ge haald, waardoor het aantal dooden als ge volg op het bombardement van 11 Mei tot 158 gestegen is. Voorts wordt meegedeeld, dat bij het bombardement op 12 Mei van een voorstad van Rijssel 16 dooden vielen en 20 personen gewond werden. Totnutoe telt men te Rijs sel en omgeving 223 dooden. Door de bombardementen zijn 100.000 voor de krijgsgevangenen bestemde pakket ten te Valenciennes vernield of zwaar be schadigd. Te Rijssel gingen 40.000 pakketten verloren. EEN SLAPPELING KRUIPT ONDER MOEDER S ROKKEN. EEN lONGEN MET PIT VAART UIT OM TE KNOKKEN! Indiensttreding bij de Kriegsmajcine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Piompetorengracht 24, Utrecht: alle Hafen- en Ortskomman- danturea en de verschillende -Meldestellen in Nederland. KORT NIEUWS. - In totaal be vinden zic3\ in Amerika slechts 340 Japansche krijgsgevangenen. Hieruit blij let, met welk een doods verachting de Ja panners strijden. In het Zui den van den Li banon is een con flict ontstaan om bronnen. In den loop van de ge vechten werden 18 Bedouinen gedood Een statistiek van het oorlogsbu reau te Washing ton laat zien, dat gedurende de eer ste drie maanden van dit jaar in de V. S. 1030 stakin gen hebben .plaats gevonden. Dit be- teekent een stij ging van 50 pro cent in vergelij king met dezelfde periode van het vorige jaar. Het Ridderkruis voor Major Dennhardt. Major Dennhardt, Führer van een regi ment grenadiers, was met zijn regiment in het brandpunt van deri strijd ingezet. Door het optreden van zijn laatste reser ves, die hij persoonlijk voor een dapperen tegenaanval aanvoerde, verhinderde hij een diepe doorbraak op de spoorlijn WitebskOrscha. Major Dennhardt liep hierbij zijn 12de verwonding op. Hij is reeds drager van de navolgende onder scheidingen EK II, EK I, Deutsche Kruis in goud, Nahkampfspang-e in zilver, Sturmabzeichen in goud. (PK Ulritóh-PBZ-R P. c) DE STAKINGSPOGING IN PORTUGAL In verband met de stakingspoging, die onlangs in Portugal werd ondernomen, ver luidt in welingelichte Portugeesche krin gen, dat het een soort generale repetitie voor een communistische omwenteling zou zijn geweest, welke zou plaats vinden op het moment dat de invasie begint. De lan ding der Geallieerden moest het signaal zijn voor de staats vijandige elementen, zoowel in Portugal als in Spanje, een omwenteling te beginnen, die ten doel heeft de regee ringen van Salazar en Franco af te zetten alsmede de vorming van een regeering, die den Geallieerden, in de eerste plaats Rus land, goed gezind is en wier eerste maatre gel oorlogverklaring aan Duitschland en militaire steunverleening aan het tweede front moet zijn. Behalve de raddraaiers en de stakende werklieden zijn ook talrijke directeuren, be- drijfs- en afdeelingsleiders der stakende fa brieken in hechtenis genomen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de chef de bureau van een groot stakend be drijf zelf een der communistische aanstich ters was. JAPANSCHE AANVAL OP VLIEGVELD SOEISCÏÏWEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft vandaag het volgende bericht uitgegeven: Onze luchtstrijdkrachten in China 'hebben het Amerikaansche vliegveld Soeischwen, het vooruitgeschoven steunpunt der Amerikaan sche luchtstrijdkrachten driemaal met bom men en jagers aangevallen en den vijandelij ken hoófdstrijdkrachten een vernietigenden slag toegebracht. Bij den aanval, werden de volgende resultaten behaald. Zeven vijande lijke bommenwerpers werden neergeschoten, 12 groote en 26 kleine toestellen werden op den grond vernield of vlogen in brand. Begrip voor elkanders standpunt, Jeugdbijeenkomst te Amsterdam. In „Bellevue" te Amsterdam is een jeugd bijeenkomst gehouden, georganiseerd door het jongeren strijdblad „De Stormvlag". Aan openhartigheid heeft het nietontbroken etj al heeft dit niet tot gevolg gehad, dat de nationaal-socialistische jeugd de andersden kende jongeren heeft overtuigd zoo min als omgekeerd toch is de muur, die beiden scheidt, voor een aanzienlijk deel geslecht en heeft plaats gemaakt voor zoo geen volle waardeering, dan toch een begrijpen van el- kaars standpunt. Daarmede is in elk geval een basis geschapen, waarop de goedwillende jongeren verder kunnen bouwen en gemeen schappelijke aanknoopingspunten hebben ge vonden. De leider van het arbeidsgebied jeugd van het Nederlandsche Arbeidsfront, Knol, hield een boeiend en vurig betoog, waarin hij zoo wel sociale als politieke wantoestanden van vroeger fel hekelde en tot de gevolgtrekking kwam, dat de afloop van dezen oorlog slechts kan zijn óf een totale nederlaag van Duitsch land en zijn bondgenooten, óf een totale over winning. In het eerste geval wordt de Rus hier vroeger of later de baas, want Engel schen noch Amerikanen zullen hem dan op den duur kunnen tegenhouden. In het twee de geval komt er een vrede, waarin wij allen voldoening kunnen vinden. Dan is de groote vraag: wat -hebben wij hier in Nederland voor jongens en meisjes staan? Dan moeten wij onze kans grijpen. H de oorlog ook eindigt, een volledige souvereiniteit zal in de toekomst voor ons volk onmogelijk zijn. Er zal een continentale eenheid moeten ko men. De talrijke jongeren, die daarna het podium' beklommen, hadden velerlei adviezen,- wen- schen en ook bezwaren. De „anti's" bleken meerendeels voorstanders te zijn van een onpolitieke jeugdorganisatie. Een oudere sprak naar aanjeiding van de kwestie nationalisme, door sommige sprekers gesteld, bevreesd als zij waren voor de Groot- Germaansche gedachte. Spreker zeide uit ervaring te weten, dat ons volk zich bi.i tal van omstandigheden voor dit onderwerp volkomen onverschillig had getoond. Hij gaf tenslotte het<advies: zelf te doen wat moge lijk is in eigen kring. Ook de heer Knol kwam op deze kwestie terug en hekelde de overdreven zorg voor ons nationaliteitsbewustzijn. Wij moeten ons onze eigen onmisbaarheid voor de Europee sche gemeenschap bewust worden. De eenige oplossing is, dat wij moeten beseffen, dat wij alle krachten en al onze vakmanschap in moeten zetten voor het groote plan van den Führer. Daarom is dan ook een jeugdorgani satie zonder politiek thans onbestaanbaar. De Jeugdstorm moet zijn een elitecorps. Laat hij of zij, die om een of andere reden daar van geen lid kan worden, in een der orga nisaties. -zooals het N.A.F., de N.J.H.C.. het Jongmaatsgilde, de luchtbescherming of de Technische Noodhulp meewerken, maar in elk geval: laten zij iets doen EXAMENS HULP ACTE DTTITSCH EN HANDELSRE ÏEFWISSEIANG. Ook dit jaar zal een examen voor de hulp- acte Duitsch worden afgenomen, vermoe delijk inde maanden Juli en Augustus. Ge gadigden kunnen, zich hiervoor tot 1 Mei aanmelden bii het Departement vai} Opvoe- - ding, Wetenschap en Kuituurbescherming. Jhr. Molleruslaan in Apeldoorn. Nadere bij zonderheden zijn te vinden in de Staats courant van 12 April. Aan hetzellde ad is kan men zich tot 1 Mei oDgeven voor de waarschijnlijk eveneens in Juli en Augustus te houden examens in de handelsbriefwisse- ling in de Fransche, Hoogt uitsche en En gelsche taal, waaromtrent nadere gegevens zijn opgenomen in de /Staatscourant van 4 April. QUISLING OVER DE ASPIRATIES DER SOVJETS. Op een massabijeenkomst tegen de bolsje wistische bedreiging heeft minister-president Quisling te Oslo in naam, van het Noorsche volk verklaard, dat dit zich met alle mid delen zal verzetten tegen een bolsjewistische bezetting van Noorwegen of van een deel daarvan. De Noren, die gevolg geven aan de bevelen van den- vroegeren koning, den vroegeren kroonprins of de emigranten- regeering. maken zich, aldus Quisling, schul dig aan landverraad. De premier sprak zijn vertrouwen in de Duitsche overwinning uit en zeide. dat het Noorden uitsluitend door de Duitsche weer macht beschermd wordt. Als de Sovjets aan een bezetting van Noorwegen willen deel nemen. gelooft niemand, dat zij het land weer zouden ontruimen. Terecht is het bericht van de bolsjewisti sche olannen ten aanzien van Noorwegen in de andere Noordsche staten met groote op merkzaamheid en deels met ontsteltenis ter kennis genomen. In de eerste plaats zouden Finland en Zweden worden getroffen door het verraad der uitgeweken Noorsche regee ring, die het geheele Noorden aan het bols jewisme heeft prijsgegeven. Een bezetting van Noord-Noorwegen zou over Finlands lijk moeten geschieden of den lateren ondergang van Finland inhouden. Zweden zou aan twee kanton door Sovjet-Rusland ingesloten zijn. Denemarken zou tenslotte worden getroffen door de Sovjet-aanspraken op Belt en Sont, die van Kopenhagen een soort Konstantinopel zouden maken. We hebben allen den heiligen plicht ons gezin en ons bezit te beschermen. Volg daarom: de raad gevingen op zelfbeschermings- gebled op en neem van te voren maatregelen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1