Geïnterneerde burgers in Ned.-lndië. Het Ned. Roode Kruis ontving wederom op- gave van in Ncd.-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de na- volgende geïnterneerden konden de adressen I der naaste familiebetrekkingen o£ van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Janssen, H. H., 28. makelaar; Janssen, Th., 40. zonder beroep; Janssen, W. J., 61, ingenieur of. machinist; Jocnnan, F., 32, scheepvaart- empl.Jong, P., 54, koopman; Jong, A. de, 43, werk: aam op telegraafkantoor; Jong, B. de. 53, gepen ionneerd: Jong, H. de, 50, werkz. op plan'aJong, W- de, 19, student; jong', W. A. de, 13, handelaar in scheepsart.; Jongeboer, J., 51. wcrkz. bij electr. mij.; Jongenelis, A., 41, zonder beroep; Jongh, H. de, 54, gouv.ambt.; Jongman, A., 28, politie-ambtenaar; Jonker, C. N., 49, hotelhouder; Jonker, N. 34, ass.-machi nist; Jungnitz, A. J. J.. 54, gepensionneerd: Jungslager. K. I'., 18, student; Kadt, I. de, 48. koopman; Kadt, ,T. de. 46, werkz. op fabriek; Kam, J. A. van der, 19, student; Kamps, R. F,., 50, le li raarKapteyn, W. J., 19, student; Kas- per. H. M.. 28, civ. ingenieur; Raamsdohk, Jan 42, le machinist; Slangewal. II. J.. 34, electro- techn. ingenieur; Slikker, Cornells. 41, archi tect; Sloois, Dirk. 57, architect; Slotemaker, Adrianus, 40, advocaat; Sluis, H. R. van der, 26, 4c machinist; Sluvs, F. C. van, 30, politie agent; Smit, Jan, 20, leerling: Smit, jan, 55, klerk; Smit, F. W., 34. directeur; Snel, E. V.. 64, zonder beroep; Snel, R. H., 56. klerk; Snethlagc, J. C., 54, ondernemer; Sobels, J. M., 34. klerk: Soesman, E. H., 24, zonder beroep; Socte, Frederik dc, 26. elèctro-techn. ingenieur; Soetc, Pieter de .58. muziekinstrumentstemmer Soetekouw, Jacobus, 22, pakhuis-opzichter; Soetekouw, H. A., 52, soldaat: Soeterik, René, 25, eiectro-teehn. ingenieur; Somepouse, Ber nard. 40, klerk; Sommer, R. F.. 37, klerk; Son- tag, F. W. R., 19. leerling; Sontag. Hein, 18, leerling; Sounan, J. S. A., 43, klerk: Spal ding-!' rod erich, W. C. E. H.. 45, ingenieur of machinist; Spanjerberg, J. H„ 19, kok; Spen 'rath. II. J.. 2", onderzoeker; Spenrath, L. C., 22, werkman; Spenrath. T. A., 24, zonder beroep; Soever, j. E.. 52, hoofdopzichter; Speyer, Phiüp. 61, koopman; Spier, W. G., 59. adjunct-directeur; Spiessens, J. B., 56. ge pensioneerd; Spit, M. H.. 18, leerling; Spoel, jan, 34, klerk; Spoel, J. M., 37, ingenieur of machinist; Sprangers, Nicolaas, 53, verpleger; Spa. J. R.. 40. klerk; Spil. Petrus, 58, scheeps timmerman; Spuyman, Hendrik, 18. leerling; Spruyt, Kans, 18. klerk; Spijker, Johannes 49, leeraar; Staalman, F. J., 46, klerk: Stad, A. M., 56, hotelliouder: Stam. Camil. 18. leer ling: Stam. P. A.. 53, klerk; S^upe, E. F.. 59, pakhuisopzichter: Steenbergen, S. P., 25, tim merman; Steenbergen, S. J. A., 25, werkman: Steenstra, Jan, 52, ingenieur of machinist: Sief fens..1 J. w., 41. ingenieur of machinist; Stein. .F. L. C. von, 52, planter; Stein, L. F. von. 34. werkman; Stevelink, L. W. J., 40, klerk; Stipriaan-Lijiscuis, Henri van. 19, leer ling: Stomp, J. J.. 45. accountant: Stoppelen burg G. J., 35. waker, Storm, R. J., 60. werk man; Storm. S. R. L., 25, 4de machinist; Slraaten. Card van der, 55, zonder beroep; Straub, Johannes, 52, ingenieur of machinist; Stijns. Pieter, 50. pakhuisopzichter: Stoker. Aibert, 53, klerk; Stolwijk, L. G., 51. specia list: Stoop. Martinus. 51, machinist; Straalen, P. J W. van, 50. leeraar: Stubenrauch, W. J. 47, hoofdredacteur; Suverein, W. J. A. 57, directeur drukkerij: Suyderhoud, L. M. A.. 53, planter; S wart hof, J. W. 42, klerk: Swier stra. B. N. 36, 2de machinist; Swieten. J. A. M. van, 60. accountant; Sijnja, Freddy, 23, etudent. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de Ve afdceling van het Informati&bureau van het .Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuy perstraat 9 te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam. voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatstbekende adres der ge- interneerden NA DE AMBACHTSSCHOOL Onze ambachtsschool voorziet in een be hoefte. Wie niet geheel vreemd is in ons on- dei wijswezen, weet dat naast de Mulo de ambachtsschool wel de hoofdafnemer is van onze mannelijke arbeidersjeugd die de la gere school gf.at verlaten. Al brengt liet voor menig ouderpaar ern stige geldelijke moeilijkheden mede, deze vrij langdurige opleiding te bekostigen, toch wijit de practiik-uit, dat in de meeste ge vallen de studie tot aan het diploma kan worden voortgezet. Dan echter komt de groote vraag: wat nu? De M. T. S. kan dik wijls niet bekostigd worden en dus is het antwoord gemakkelijk gevonden: een be trekking. Zeker, de meeste vcnscheR' ook niet anders. Ze hebben eigenlijk den top van hun geestelijk prestatievermogen reeds bereikt en zien'hun toekomst klaar afge bakend voor zich liggen. Uit hen groeit het groote leger van de kundige vaklui, waarop onze geheele industrie is gebaseerd. Al die anderen echter en het zijn er telkeniare honderden, die wel verder zouden willen studeeren en het ook wel kunnen, beginnen dan den moeizamen pelgrimstocht via zelf studie, schriftelijke lessen, svond-M. T. S. enz. naar een haast onbereikbaar doel. Al Je vaak echter is de financieeie onmacht, Jiet gebrek aan tijd of aan een rustige stu- Öiegelegenheid grooter dan hun goede wil. Op deze wijze, zijn reeds tallooze goede krachten geheel of gedeeltelijk voor de samenleving verloren gegaan en elk jaar neemt hun aantal nog toe. Het Langemarck-Studium biedt hier de reddende hand. Iedere jonge kerel tusschen ;16 en 24 jaar, die bewijzen kan, dat hij bo- 'ven de middelmaat ligt, wordt door deze instelling voortgeholpen. Niet alleen de M. 3". S. ook de Technische Hoogeschool staat dan voor hem open. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het Langemarck-Stu dium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. Zijn ouders zijn goed verzorgd Dat is een geruststelling, nu hp weet, dat er voor zijn ouders gezorgd wordt. Hq bad al lar.g gepopeld om dienst te nemen als vrijwilliger, maar wat zou er van zijn ouders worden, als hij weg is? Toen heeft hij eerst eens geïnformeerd. Dat viel geweldig mee, .zoodat hij met een gerust hart vertrok. Doe als h\j en vul onderstaan de bon in. U ontvangt dan nadere inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS venoekt tori end) n| «ener brochure over dc Wnflfen jj Uitknippen cn inzenden aan Eraarz-kommando Niederlsude. Korte Vijverberg 5. Den Haag. DE LANDWACHT TE AMSTERDAM IN ACTIE Door de Landwacht werd op de Weesper- zijde een wagen aangehouden. Bij controle bleek de lading, welke bestond uit 260 kis ten bloemkolen en 13 kisten andijvie, niet door de benoodigde papieren gedekt en de voorraad werd in beslag genomen en open baar verkocht. Elders in Amsterdam werd een wagen aangehouden, waarmede 30.000 eieren wer den vervoerd. De eieren zijn ter beschikking gesteld van den Voedselcommissaris. ARRESTANT SCHOOT OP POLITIE AGENT Te Delft werd de 32-jarige van Z. uit Staphorst door den 26-jarigen politieagent A. Ridder aangehouden, omdat hij zich met klaarblijkelijk oneerbare bedoelingen in het. Westland te Delft ophield. Aanvankelijk ging de man gewillig mee, doch in de Pop- pensteeg, dicht bij het bureau van politie, trok hij plotseling een pistool en loste twee schoten op den agent, die in den schouder en in den buik levensgevaarlijk werd ge troffen. De dader zette het daarna op een toopen, doch kon door sen anderen agent worden gegrepen. Hij is in bewaring ge steld. DUUR WITLOF KWAM GROENTE HANDELAAR DUUR TE STAAN De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft den Haarlemschen groentehandelaar J. J. H. Wesselink, Kruistochtstraat 3, we gens het te duur verkoopen van witlof en spruiten een boete opgelegd van f 600. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Ovenneer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede (afw.). Nieuws en reportage voor Veisen en omgeving: 3. J, E. van Baarse), Santpoort, Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Hoe dikwijls gebeurt het niet vooral in dezen tijd dat huismoeders de ver zuchting slaken: „Ik wilde wel dat ik iemand had, die op mijn kinderen kon passen! Dat geschiedt, als de huismoeder het vclhandig heeft en de kinderen haar voor de voeten loopen. Ook komt het dik wijls voor., dat een moeder van één spruit denkt: „Het is voor mijn kleine toch niet goed, dat hij altijd zoo alleen is; kon ik mijn kleuter maar bij andere kleintjes brengen." Deze overwegingen hebben den Nederlandschen Volksdienst, die tot taak heeft onze volwaardige volksgenooten in hun moeilijkheden bij te staan ertoe geleid kleuterverblijven op te richten. In deze alleraardigst ingerichte verblijven worden de kleuters in kleine groepjes toe vertrouwd aan de zorgen van speciaal opgeleide kinderverzorgsters. Moeders, die deze kleuterbedrijven kennen, spre ken er met warmte over (C.N.F.-Pax C) Ongeoorloofd schoolverzuim. Toeneming na invoering achtste leerjaar. Het komt het laatste jaar tallooze malen voor, dat ouders hun kinderen van school houden en als oorzaak van het toenemend verzuim wordt herhaaldelijk genoemd ge brek aan kleeding en schoeisel. Gebleken is echter, dat het vele keeren voorkomt, dat dit de eigenlijke oorzaak niet is, doch dit argument wordt met voorliefde gebezigd, om er de werkelijke beweegreden achter te verschuilen. Het komt immers voor, dat de ouders' de kinderen van school houden, om hen in het huishouden 1e laten helpen of reeds iets te laten verdienen. Dit euvel wordt in de hand gewerkt door de afwezig heid van den man en vader, die elders werkt. In het ambtsgebied van den kantonrechter te Haarlem zijn in de laatste maanden vele processen-,verbaal opgemaakt, omdat het schoolverzuim zeer toegenomen is. In één gemeente bedroeg het verzuim zelfs duizend keer per maand. Voor den kantonrechter zijn dan ook in de afgeloopen weken vele ouders van kinderen verschenen, die hun kinderen langen tijd niet naar school had den gestuurd. Daarbij werd wel rekening gehouden met het feit als de moeder er niet in kon slagen schoenen of klompen te koo- pen, want het is gebeurd, dat als zij na lang wachten een bon in hun bezit hadden, er geen schoeisel van bepaalde maten aanwe zig was. Strenger werd opgetreden tegen hen, die hun kinderen niet naar school stuurden omdat het meisje het huishouden moest doen, als oppas voor broertjes en zusjes moest fungeeren of de jongen in het bedrijf van zijn vader te werk was gesteld. In dei- gelijke gevallen waren de kinderen reeds veertien jaar, zoodat zij vallen onder de be palingen van het achtste leerjaar. Uit gege vens in den lande is gebleken, dat het schoolverzuim na de invoering van dit leer jaar bijzonder is toegenomen. Tijdens de zitting van den kantonrechter van Woensdag merkte de ambtenaar van het O. M. op, dat de ouders geen respect hebben voor den leerplicht. Worden de meisjes' en jongens in het huishouden of in een bedrijf te werk gesteld, dan dient ei- streng opgetreden te worden, want een lage boete helpt niet veel. Een der verdachten was een kweeker uit Aalsmeer, die zijn zoon in de kassen liet werken, omdat hij geen personeel kon krij gen. Thans wordt bereikt, dat de groenten op tijd naar de veiling gebracht kunnen worden, maar als zijn zoon er niet is, slaagt hij daarin niet. zoodat hij zijn plichten, te genover de voedselvoorziening niet kan ver vullen en zijn hypotheekrente niet kan be talen, zette hij uiteen. De kantonrechter zeide begrip te hebben voor de moeilijkhe den doch de kweeker moest zoowel het be lang van zijn bedrijf behartigen als het be lang van zijn zoon door hem naar school te sturen. Het vonnis luidde een geldboete van f 30. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de'letter B vanaf Blo en Ca^/m. Co. ZOOWEL HUURDER ALS EIGENAAR AANSPRAKELIJK VOOR SLECHTE VERDUISTERING. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een advocaat en procuteur uit Za.ndvoort, uit wiens kantoorlokaal aan de Keizersgracht te Amsterdam tijdens de verduisterings uren licht had uitgestraald, veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. De ad vocaat, die oorspronkelijk door den kan tonrechter te Haarlem tot f 6 was ver oordeeld en in hooger beroep door de rechtbank te Haarlem tot f 1, was in cas satie gegaan. De Hooge Raad had de zaak toen verwezen naar het Hof te Amsterdam. De advocaat had daar betoogd geen aan sprakelijkheid te kunnen aanvaarden, aan gezien hij alle voorzorgsmaatregelen voor een behoorlijke verduistering had geno men ep op liet tijdstip dat lichtuitstraling veroorzaakt door nalatigheid van een werkster werd geconstateerd, in het ge heel niet te Amsterdam vertoefde. Boven dien had hij zich beroepen op een onjuiste vertaling van een Duitschen tekst van de verordening van den Rijkscommissaris, waardoor de huurder ten onrechte als de daadwerkelijke bezitter van het gebouw zou worden beschouwd. De procureur-generaal was het met de opvatting van den advocaat eens en had vrijspraak geëischt. Het hof heeft thans echter aangenomen dat de huurder evengoed aansprakelijk is ais de eigenaar en den advocaat volgens artikel 34 van het Verduisteringsbesluit veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen. ORGELBESPELING IN DE GROOTE KERK Vanavond van acht tot negen uur geeft de st.adsorganist, de heer George Robert in de Groote of St. Bavokerk een orgelconcert, dat uit de volgende werken van J. S. Bach (16851750) zal bestaan: 1. Toccata, adagio en Fuga C. gr. t.; 2. „Aus der Tiefe rufe ich"; 3. Pastorale; 4. Christus, der uns selig macht; 5. Fantaisie en Fuga g. kl. t. MUZIKALE DIENST REMONSTRANTSCHE KERK De ochtenddienst op Hemelvaartsdag in de Remonstrantsche Kerk aan de Schouw burgstraat zal wederom een „muzikale dienst" zijn. Ten gehoore zullen worden ge bracht een vioolsolo (zonder orgelbegelei ding) uit de d-moll suite van J. S. Bach, en kele liederen van Reger en Wolff, een aria met obligaat viool uit een cantate van Bach en ten slotte drie weinig bekende- „kleen- gedichtjes" van Guido Gezelle, waarvan de muziek is gecomponeerd door den organist der Gemeente, Dolf Hendrikse. Beethoven-Cyclus. Het Concertgebouw-Orkest o.Iv. Jan Koetsier:' Dit vijfde concert van den cyclus bracht een programma dat ons Beethoven liet hooien in zijn vriendelijkste en vroolijkste stem mingen, Zijn ouverture van het ballet ,.Die Geschopfe des Prometheus" irr één tinteling van jeugdige levenskracht en blijheid; het Pianoconcert No. 1 is in zijn hoofddeelnog volkomen verwant aan de kunst van den voorbijen galanten tijd en bekoort om de objectiviteit en de klaarheid van zijn onge compliceerd tonenspel; het middendeel laat wel is waar een persoonlijker accent hooren: de Beethoven van de lyrische ontboezemin gen, die steeds confidenties zijn. kondigt zieh aan; en in het slotdeel komt zijn humor los, niet met de gigantische kracht van iemand die zich met den lach wil bevrijden, maar uit louter vreugde en oubolligheid. En dan de Vierde Symphonie: een zonnig klanken beeld van lust-en scherts, geluk en vertrou wen. Een programma aldus dat ons nu eens een anderen Beethoven voor den geest haalde als velen hem steeds voorstellen: worstelend met de duistere machten in en rond hem, zegevierend het hoofd biedend aan het nood lot en, de diepte van zijn ziel peilend, ons deelgenoot maakt van zijn innigste gevoelens. Deze kijk op Beethoven's levensvreugde en zijn humor is te belangrijker, omdat hij muzikale eigenschappen in 't licht stelt, die lang niet tot de minste van zijn veelzijdige vermogens behooren. Men kan die vooral ontdekken in de frissche Vierde Symphonie, die een juweel is van compositietechniek en van evenwichtigen bouw. Het klavierconcert in C werd door Gerard Hengeveld gracieus en péti'Iant vertolkt, in den stijl die voor dit werk past. Voor een derde, vierde of vijfde concert zou men andere eischen kunnen stellen. Jan Koetsier liet het orkest keurig aanpassen bij den lich ten toets van de solistische prestatie. Jam mers was het echter dat de solo-klarinet, die in het middendeel een zoo belangrijke con- certeerende rol speelt, aldaar noch zuiver, noch fraai van toon was. De ouverture en de symphonie werden onder de strakke lei ding van Koetsier zeer virtuoos gespeeld. Het Adagio was een heerlijk lyrisch rustpunt vol sfeer en innigheija. Het spreekt vanzelf "dat het publiek zeer gul zijn voldaanheid uitte over dezen opge- wekten Beethoven-avond. JOS. DE KLERK. „DE MIRAKELRTDDER" Vrijdagavond 19 Mei wordt in den Stads schouwburg door het Am sterdam sch Too- neel een herhaling gegeven van De Mira kelridder. comédie in drie bedrijven van Lope de Vega. Schaken HAARLEMS CUE SCHAAKCLUB. Vandag be staat de Haarlemsche Schaakclub - vijftien jaar, Dit feit zal vanavond in intiemen kring gevierd worden, waarna een gong'wed strijd volgt. Ter ge legenheid van het jubileum worden van 23 Mei af wedstrijden gehouden in het clublokaal, ge vestigd in café „Schoonzicht", Frans Halsplein, hoek Zodherstraat, waaraan een ieder kan deel nemen. Korfbal OM DEN HONIG'S MAIZENA-BEKER. Het af. deelingstwaalftal moet a.s. Zondag tegen de Noord-Hollandscihe ploeg den Ho-nig's Maizena- beker verdedigen. De wedstrijd vindt plaats in het Kooi der Sportpark en vangt aan om half drie, Het twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: W; Klasen (Haarlem): R. Waigien (Aurora); Mej. H. Roose (T.H.B.); Mevr. Walgien Wouterse (Aurora). Midden: J. Thuis (Nieuw- Flora); K. v. d. Kerkihof (Aurora); Mej. D. Lui- kel (Oosterkwartier); Mevr. Hermus (T.H.B.). Verdediging: K. Sibrandi (Aurora): H. v. Asselt (Sport Vereent); Mej. K. Heemskerk (Oosthoek); Mevr. Sibrandi—Overstegen (Aurora). Aanvoer der is de heer J. Thuis. De wedstrijd zal worden geleid door den heer H. Arends. S PORT-ALLERLEI. De korjBbalvereenigiing Vogel" organiseert Hemelvaartsdag serie-wedstrijden te Utrecht, waaraan 160 twaalftallen, afkomstig van ruim 100 clubs, zuilen deelnemen. Dit wil zeggen dat 2Q0Q spelers en speelsters korfbalwedstrijden spelen. Uit het rayon Haarlem nemen deel: Animo Ready I en A-adsp.. Oosterkwartier I en A-adsp., Sport Vereent, T.H.B. I en Watervliet I en II en A- adsp. Het persoonlijk kampioenschap 1ste klasse van Kennemerland is gewonnen door G. He kelaar, van D.O.S. (Haarlem). De eindstand luidt als volgt: 1. G. Hekelaar; 6 p. 2 t.m. 4; J. H. Meure (Haarl. Damclub), B. Mooij (Oos terkwartier) en E. Zuiderduyn (Stabiel-Sant- poort) elk 2 p. Dezer dagen herdacht de 'heer R. (S Broekmeïjer het feit, dat hij 40 jaren onafge broken lid was van Damclub Haarlem. Dit zeldzame jubileum werd in intiemen kring op waardige wijze herdacht. Hemelvaartsdag speelt de Haarlemsche Damclub te Purmerend een wedstrijd tegen een combinatie, samengesteld uit de 10 sterk ste spelers uit den Purmer en de 10 sterkste spelers uit den Beemster. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 17 MEI 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7J0 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7:40 Sportnieuws. 7.50 Progr. over. ö.OO BNO Nieuws. 8.15 Vlotte melo dieën. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Opere-tte-varia. 9.45 Goósd. uitz. 10.00 Lachen is gezond. 10.45 Voor de v.rcmw. '11.00 Fred. Wolfers, orgel. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Hongaarsoh orkest Lajos Veres, 12.45 BNO Nieuws 13.00 Land en volk brengt13.10 Orkest van den Duitschen arbeidsdienst. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Nederfandsch progr. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge mensdhen. 18.00 B-NO Brabant'sch praatje. 18.05 Melodisten en soliste. 18.45 Enkele dingen in lichten trant. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 10.15 Omr. Symphonie Orkest en Mdjoie Hajary, piano. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Omroep Symphonie Orkest en Majoe Hajary» piano. 21.00 Uit het jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. Van 22..15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Jenny Even en Johannes Hestérs, 22.3024.00 Van de eene melodie in de andere;. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Pianospel in modernen stijl.17.30 Solda- tenfunk „Nord-West". 18.30 Kamerorkest-com posities. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Dansen en rhapsodieën. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20.30 Variété du so.'r. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Z,\$ progr. H sum t 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2