Haarlemsche Courant Voorbereiding van den groot en strijd in het laatste stadium? Mei-offensief der Sovjets had geen succes Hevige gevechten ten Zuiden van Cassmo Het volgend numnver van dit blad verschijnt Vrijdag a.s. 289e Jaargang' No. 115 X X Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10721. Redactie 10600 Postgiro 131958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 3T. Tel. JSÊSD Hoofdredacteur: F. C. Derhs Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Woensdag 17 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaariie 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuiden: Rembrandt] aan 55, IJmulden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem - K 1297 rAlle onderdeelen der Duitsche weermacht zijn paraat. Factor der verrassing foor een belangrijk deel uitgeschakeld. De ondubbelzinnige verklaring van het op perbevel der weermacht, dat de Anglo-Ameri- kaansche luchtaanvallen op het gebied aan de Kanaalkust als voorbereiding tot een invasie kunnen worden beschouwd, heeft de aandacht van de Duitsche openbare meening meer nog dan tot dusver op de komende militaire ge beurtenissen gevestigd. In voorgaande jaren heeft de.maand Mei het begin van groote of fensieven gebracht en de waarschijnlijkheid is groot, dat zulks ook dit jaar het geval zal zijn. De voorbereidingen, die Duitschlands tegen standers voor het door hen aangekondigde algemeene offensief troffen, schijnen in het laatste stadium te zijn getreden. Zooals zij reeds na de conferentie van Teheran hebben verklaard, is hun plan, Duitschland van het Westen, Oosten en Zuiden uit aan te vallen en van Duitsche zijde is men geneigd, deze aankondiging als ernst op te nemen, meldt de Berlijnsche correspondent var} het A.N.P. Het beeld van den oorlog in Europa is derhalve meer dan ooit als een geheel te beschouwen en alles wat zich aan de verschillende fronten voordoet, kan thans naar het oordeel van Duitsche militaire kringen gezien worden als phazen in het voorstadium van den grooten strijd. Dit geldt voor den sterk geactiveerden luchtoorlog zoowel als voor den strijd in Italië, Ook het Oostelijke front vormt een integree rend deel van de plannen van Duitschlands tegenstanders en ook hier verwacht men een hervatting van het Sovjet-Russische offensief uiterlijk op het tijdstip, waarop de Geallieer den zich.met het volle gewicht hunner oorlogs machine in den strijd zullen werpen, hetgeen naar het oordeel.van ingewijde militaire krin gen te Berlijn, wel eens een kwestie van dagen zou kunnen zijn. De voornaamste aandacht in verband met de verwachte gebeurtenissen is gericht op de West-Europeesche gebieden. De Duitsche troepen, die aan de Kanaalkust de wacht houden, staan onder bevel van generaal veldmaarschalk Von Rundstedt, den opperbe velhebber Wést en generaal-veldmaarschalk Rommel, die als opperbevelhebber van een legergroep betiteld wordt. Van de militaire leiding in dit gebied maken voorts deel uit generaal-veldmaarschalk Sperle als comman dant der luchtstrijdkrachten, kolonel-generaal Blaslcowitz, opperbevelhebber van een leger groep, admiraal Krancke en generaal der pant sertroepen Freiherr Geyr von Schweppenburg. Wat de krijgsoperaties zelf betreft, deze be perken zich op het oogenblik vrijwel uitslui tend tot het Zuid-Italiaansche front. Wanneer, naar men van Duitsche zijde aanneemt, de tegenstander met zijn Vrijdag begonnen aan val beoogt, reserves te binden om voor opera ties elders de handen vrij te hebben, dan stelt men in Berlijn daartegenover, dat het strijd- tooneel in Midden-Italië zich weinig leent voor het binden van troepen op groote schaal, daar wegens de geringe lengte van het front en het bergachtige karakter van het terrein hgt aantal troepen, dat aan den strijd deel neemt, steeds alleen maar beperkt kan zijn. Ook luit.-generaal Dittmar, de bekende mi litaire spreker van den Grootduitschen Om roep, heeft zich bezig gehouden met de jong ste gebeurtenissen aan de Europeesche fron ten. Hij kwam tot de slotsom, dat de totale toestand alle symptomen vertoont van de kalme paraatheid der drie onderdeelen der Duitsche weermacht. Het uitstel der vijande lijke acties heeft aan Duitsche zijde menige waardevolle aanvulling mogelijk gemaakt, zoo zeide hij. De omvang der voorbereidingen wellce" de vijanden in het Oosten en in het Westen noodzakelijk achten, vormt reeds op zichzelf een voordeel voor de Duitschers, daar hierdoor noodzakelijk voor een belangrijk deel afstand wordt gedaan van den factor der ver rassing. Ook deze spreker acht het van be- teekenis, dat het weermachtbericht van 13 Mei zekere vijandelijke luchtacties boven bepaalde deelen van het Westelijke bezette gebied" voor bereiding tot de invasie heeft genoemd, waar mede dit woord invasie voor het eerst in een officieel communiqué is opgenomen. Evenzoo kan wellicht de benaming „afleidings- en bin- dingsaanvallen op groote schaal" voor het nieuwe Britsch-Amerikaansche offensief aan het Italiaansche Zuidelijke front worden opge vat. ..Afleiden" en „binden" heeft steeds be trekking op een andere, in omvang en doel grootere operatie of operaties. Welke opera ties hier bedoeld zijn, ligt voor de hand. Het Oostelijk front- Voor den toestand in het Oosten is het tee- kenend, dat het begin Mei ondernomen Sovjet offensief aan weerskanten van den Sereth voor den aanvaller een besliste teleurstelling is ge worden. aangezien de opeenhooping van aan- valsformaties, pantserwagens en vliegtuigen op een beperkt gebied tegen de Duitsche maar ook tegen de Roemeensche afweer geen succes kon behalen. Nog teleurstellender voor de bolsjewisten moeten de Duitsche aan- valssueeessen tegen de Sovjet-bruggehoofden op den Westelijken oever van den Dnjestr 'zijn geweest. Vooral de opruiming van het brugge- hoofd ten Westen van Grigoriopol, dat eèn aanzienlijke breedte en diepte had en bijzon dei' goed beschermd was. Het schiereiland de Krim heeft de taak, in een kritieken tijd vijandelijke strijdkrachten te binden, in verrassend groote mate vol bracht. Dit wordt bewezen door het groote aantal Sovjet-troepen, die Ln het veld zijn ge bracht om de Krim te heroveren. Al deze strijdkrachten hebben op beslissende momen ten den vijand ontbroken op plaatsen, waar er voor de Duitschers iets belangrijker op het spel stond dan het verlies of het behoud van een vesting, die meer en meer tot een afge legen buitenpost was geworden. Portsmouth gebombardeerd Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Van het Oostelijk front wordt slechts plaat selijke gevechtsactie aan den benedenloop van den-Dnjestr en in het voorterrein van de Kar- pathên gemeld. Formaties van de luchtdoelartillerie van het leger schoten sinds het begin van den veld tocht in het Oosten 2000 vijandelijke vliegtui gen omlaag. Daarvan hebben de luchtdoelaf- deeiingen van het leger 275 en 179 alleen 300" toestellen neergehaald. Aan het Italiaansche Zuidelijk front zette de vijand zijn aanvallen met gebruik making van nieuwe divisies infanterie en pantserjagers op ons verdedigingsstelsel met zwaartepunt ten Zuiden van Cassino voort. Na verbitterde wisselvallige gevech ten gingen eenige heuvelstellingen ver loren. In andere sectoren werden plaatse lijke penetraties in tegenaanvallen gezui verd of afgegrendeld. Een sterke formatie gevechtsvlieger$_bom- bardeerde in de late avonduren van 15 Mei vijandelijke steunpunten in het govechtsgebied van Cassino met goede uitwerking. Er ont stonden branden en explosies. Bij aanvallen van enkele Britsche stoor- vliegtuigen op het gebied van Keulen en Mannheim alsmedebij vluchten boven de Kie- ler Bocht, werden in den affeloopen nacht vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de eerste ochtenduren van 16 Mei vie len sterke formaties zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen de Britsche havenstad Portsmouth met een groot aantal brisant- en brandbommen aan. De bevrijder van Kowel, Generalleutnant von Saucken, commandeur van een pantserdivisie, drager van het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis, tijdens een bespreking niet zijn comman danten eenige honderden meters van den vijand. (PK Etzold-HH-St. P. c) Churchil! over de leveranties aan de Sovjets. Churchill heeft onlangs in het Lagerhuis bij zonderheden bekend gemaakt over de hulp welke het Britsche rijk naar Rusland stuurt. Hij verklaarde dat Engeland in den loop van de laatste twee-en-een-half jaar meer dan 5000 gevechtswagens, 6000 vliegtuigen en grondstof fen ter waarde van 8 millioen pond aterling aan de Sovjets geleverd heeft. Churchill voeg de er aan toe, dat het meerendeel van deze leveranties geschiedden via het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan, onder geleide van de Home-fleet, terwijl hij er den nadruk oplegde, dat nagenoeg al de verloren gegane oorlogsschepen tot de Home-fleet behoorden. De Britsche premier zei verder dat de meeste verliezen aan vrachtschepen door de Ameri- kaansche koopvaardijvloot werden gedragen. Churchill besloot met de verklaring, dat Rus land tengevolge van de verkeersopstopping in de havens, aan Engeland al de beloofde hoe veelheden hout niet heeft kunnen leveren. INITIATIEF. DrLaat ons er den atlas eens bij nemen en de kaart van Europa opslaan. Hier ziet ge Rusland en dan verder op een rijtje Fin land, Zweden en Noorwegen. Ge ziet ook, dat cieze drie laatstgenoemde landen geza menlijk ongeveer 'een derde van de opper vlakte van Rusland beslaan. Nu lezen we nog eens eert bericht van Zaterdag j.l. over en vernemen daar uit, dat de Noorsche emigrantenregeering bin nenkort een verdi'ag zal sluiten met Sovjet- Rusland, waarin vooruitgeloopen wordt öp een eventueele bezetting van Noorwegen. De Noorsche regeering in Londen zal in dit verdrag Engeland, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland deelneming garandeeren in het bestuur van Noorwegen, zoodra gemelde emigrantenregeering daartoe de macht heeft De practische beteekenis van een en ander leert ons de kaart uit onzen atlas. Als het ooit zoover mocht komen, dat de Noor sche heeren in Londen hun woord en ver- drag--gestand kunnen doen, dan is ook het lof van Finland beslist. Dan is ook dit land op de knieën gebracht, dan is Finland ge- bolsjewiseerd en pract-isch weer als voor 1914 een deel van Rusland geworden. En als we lezen, dat het volgens de Stockholmsche bladen de aandacht 'rekt, dat er thans in het Noorden van Skandinavië reeds een Sovjet-Russische infiltratie, merkbaar is, waarbij niet alleen Sovjet-partisanen maar ook de Russische roebel een rol spelen, dan begrijpt een kind, dat een verdrag, waarbij Noorwegen Engeland, Amerika en Sovjet- Rusland als toe'ziende voogden in zijn bin- nenlandsch bestuur wil erkennen, nergens anders op neerkomt dan dat Noorwegen aan Rusland wordt uitgeleverd en op 'de nomi natie staat, Sovjet-republiek te worden. „Between the devil and the deep sea" op z'n Hollandsch: tusschen twee vuren zit dan Zweden, te land ingesloten door ge- bolsjewiseerde rijken, langs de kust door een zee, die door de Sovjetvloot beheerseht wordt. Zweden is bovendien al vier jaar lang door het -bolsjewisme „geïnfiltreerd". Als in Finland de volkscommissaris zit en in Noorwegen sikkel-en-hamervlag waait is het lot van Zweden beslist. Niemand zal ten aanzien van het tegendeel eenige illusie koesteren. Hetgeen beteekenen zou, dat het door Moskou gecontroleerde Europeesch gebied met een derde van Europeesch Rusland zou zijn uitgebreid. Een gelijksoortig verdrag als Noorwegen bezig is op te stellen, bestaat, zooals men weet, reeds tusschen Moskou en de Benesj- regeering. En voor het overige verlangt Moskou de Baltische landen, een groot deel van Polen en van Roemenië. De Balkan be hoort, volgens Moskou, Russische invloeds sfeer te zijn. In de Middellandsche Zee heeft Rusland thans eeiv eigen vloot en in Zuid- Italië is de Sovjet penetratie ruim zoo groot als in Noord-Skandinavië. De Esthen, de Letten en de Lithauers, de Hongaren en de Roemeniërs verzetten zich vastberaden tegen den Russischen stormloop. Zij -weten uit eigen, bittere ervaring, waarop een, ver drag met Moskou uitloopt. Zij hebben dui zenden en duizenden landgenoöten zien wegvoerenniemand weet waarheen, zij hebben binnen hun landspalen de verwoes ting moeten aanzien, waarmede de komst der Sovjet-troenen gepaard ging eti.zij ach ten" ieder offer gering in vergelijking met het lot, dat hun bij een herhaling te wach ten zou staan. Niet aldus de Noorsche emigrantenregee ring. Zij stuurt aan op een Sovjet-Russische bezetting van haar land en wenscht dit bii verdrag vast te leggen. En voor het geval men dit te sterk gezegd zou vinden dient verwezen naar de berichten van de Lon- densche correspondenten van Dagens Ny- heter en Morgontidningen, waarin te lezen staat, dat het hier een initiatief betreft van de uitgeweken Noorsche regeering. Een initiatief. Een voorstel dus. dat uit gegaan is van de Noren. En nu is het weer zulk een simpel berichtje, dat ons de oogen doet opengaan voor den achtergrond van deze dingen. Want h.et is natuurlijk niet waar, dat dit een Noorsch initiatief is. Het is natuurlijk niet waar, dat, die Londensche Noren eigener beweging Engelschen. Ame rikanen en Sovjet-Russen zouden uitnoodi- gen, straks hun land te komen bezetten en' er de baas te komen spelen. Die Londensche Noren weten zeer wel, wat Anglo-Amerikaan sche voogdij betee- kent en zij weten nog beter, waarop vriend schap met het bolsjewisme op den duur uitloopt. De Noorsche koning en de Noor sche kroonprins zullen werkelijk niet zoo groote behoefte gevoelen aan Stalins vriend schap en Russische vrijhavens aan hun fjordenkust. Een Noor is een Germaan en zelfs een Noorsche regeering, die in het uur van gevaar het hazenpad koos kan geen heil zien in een toekomst, die Moskou zal bepalen. De tragische waarheid in dit all^s laat zich niet camoufleeren. De Noorsche emi grantenregeering en iedere emigrantenre geering verkeert in een positie van volko men afhankelijkheid van hen. in wier be scherming zij zich heeft gesteld. Zij heeft ïa en amen te zeggen op ieder initiatief dat ten aanzien van de belangen, die zij heet te ver tegenwoordigen, wordt genomen en moet bovendien nog dulden, dat het dan nog haar initiatief zal moeten heetéh. Zij kan weige ren, zij kan zich verzetten. Dan zal zij niet langer aan de genade maar aan de ongenade van haar beschermers zijn overgeleverd en in haar plaats zal een andere, gewilliger schijnregeering worden gevormd. En zoo is dit de les, die dit „initiatief" bevat: Deze Noorsche emigrantenregeering zal Noorwegen mocht de toekomst ooit daartoe leiden niet kunnen beschermen tegen zijn belagers. Hier is bet woord aan De Cote d'Azur gereed voor de afweer. De in de onmiddellijke nabijheid der kust liggende straten zijn door de burger bevolking ontruimd. Ook hier beletten deskundig' aangelegde prikkeldraad versperringen een doordringen. (FIK Tölle-Transo-Europr. P. c) het Noorsche volk zelf, dat zal moeten be slissen, of het, zijn lot toevertrouwt aan een aantal gevluchte ministers of zelf de zaken in handen neemt om de vrijheid te verdedi gen, die daar in Lopden verkwanseld werd. En deze les wil tevens een voorbeeld vor men. Een waarschuwend voorbeeld. Ook voor ons. Rommel inspecteerde verdedigingswerken in Norrctandië. Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft de zer dagen de Duitsche verdedigingswerken in Normandië geïnspecteerd en zich daarbij over tuigd van de hooge gevechtswaarde en paraat heid van alle vestingwerken, steunpunten en andere inrichtingen der verdediging. Zijn aan dacht ging vooral uit naar de versperringen aan het land- en zeefront, die in de laatste maanden nog versterkt zijn. Op dezen tocht bezociei de veldmaarschalk ook verscheidene ■sectoren aan de Normandiscbe kust. o.a. een in de nabijheid van Cherbourg gelegen punt, dat de vijand in twee achtereenvolgende nach ten met bommen van het zwaarste kaliber had aangevallen. Ondanks talrijke bomtreffers ver toonden de gevechtsinrichtingen slechts onbe- teekenende materieele schade. Verliezen aan personeel zijn er in het geheel niet geleden. Ook alle wapens hadden hun volledige doel treffendheid behouden. De inspectie bevestigde wederom de hooge gevechtswaarde van de Duitsche vestingwerken aan de Fransche kust tegen eiken, ook verrassenden, aanval van zee of uit de lucht. Massagraf van 2003 Letlanders gevonden. Naar het D.N.B verneemt, zijn in de nabij heid van Oella', tusschen Witebsk en Polozk, graven gevonden. De burgemeester van Oella verklaarde, dat in deze graven in Juni 1941 niet minder dan 2000 Letlanders zijn begraven, die door de NKWD waren doodgeschoten. Het waren in hoofdzaak intellectueelen, en men- schen van de hoogere klassen, ook vrouwen en kinderen. Deze ongelukkigen waren uit de buurt van Dunaburg hierheen gedreven. Hier zakten zij ineen, uitgeput door hitte, honger, dorst en angst. Daar aan een verderen marsch niet gedacht kon worden, werden zij door de begeleidende NKWD-manschappen met ma chinegeweren doodgeschoten De bevolking moest twee dagen later de dooden in massa graven bijeenbrengen. „Unie van Salkan-Sovjet- repuhlieken." Volgens een voor Engelsche bladen bestemd bericht uit Cairo hebben de -leiders van de Grieksche en Bulgaarsche communisten beslo ten het initiatief te nemen tot het oprichten van een „Unie van Sovjet-Balkanrepublieken" Deze unie zal Griekenland. Macedonië, Bul garije en Servië omvatten. De communistische partijen van Griekenland en Bulgarije mogen voor het bereiken van dit doel een tactiek volgen die hun«goed dunkt. Beide' partijen, zoo wordt verder gezegd, zullen werken voor de veiligheid van de Noordelijke grens der unie en wel met het doel, den Donau te bereiken, die als grens van Bulgarije en Servië wordt bestempeld. Deze grens zou ten Noorden van Fiume aan de Adriatische Zee moeten eindigen Bulgarije zou een toegang naar de Egeïsche Zee krijgen. Voorts wordt beoogd de stichting van een autonome republiek onder Sovjet- Russische controle, die de Dardanellen met Istanboel zou omvatten. Als Grieksch-, Ser visch- en Bulgaarsch Macedonië wordt l\et gebied bestempeld tusschen de rivier de Nes tos en den berg Rodoti in het Oosten, de ber gen Rila. Osokoff. en Sar in het Noorden, de Albaneêsche Alpen en de Pindus-bergketen in het Westen, en den berg Olympus en de Egeïsche Zee in het Zuiden, een gebied, dat een onafhankelijke, autonome Sovjets-socialis tische republiek binnen de unie moet vormen. Daartoe zou ook het eiland Thasos moeten be- hooren.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1