jfocMkit! AKKERTJES Arbeidsmannen leggen dijken aan PUDDING UIT HAARLEM Veel akker- en boutuland bleef behouden De boeren in een deel van het land zagen in de laatste weken hun moeilijkheden aanzien lijk verzwaard, doordat stukken grond onder water zijn gezet. Ken aantal moest het bedrijf verlaten en het vee werd naar elders over gebracht. Voor anderen, boven wier bedrij ven eveneens donkere wolken zich samenpak ten, is wat licht gekomen, want dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten konden in vele dorpen nog strooken grond behouden blijven. Dat de boeren daarover verheugd xik i-s te begrijpen, ook al moeten velen een deel van hun akker- en bouwland missen. Om de gronden voor het bedrijf in tact te houden, was het noodig dijken te maken, om het water tegen te houden. Aan den water- staal; is het te danken, dat de werkzaamheden werden geregeld en - de Heidemaatschappij werkte mee. dat bij den aanleg voorlichting verstrekt 'werd. Het was echter van belang dat in korten tijd op vele plaatsen kilometers lange dijken werden aangelegd en in de eer ste plaats werd natuurlijk de medewerking ingeroepen van hen, die belang hadden bij behoud van den grond. Men zing dan -ook de boeren werken, doch alleen konden zij het niet af. 0«n riep de burgemeester de mede werking in van de inwoners en dezen hielpen mee, maatregelen te treffen om ;het water te keeren. Het zag er spoedig naar uit,dat er niet voldoende personen ter beschikking waren, om de werkzaamheden op tijd gereed te krij gen en toen heeft men zich in verbinding ge steld met den Neder!andschen Arbeidsdienst, met verzoek medewerking te verleenen. De arbeidsmannen, die reeds in 'de kampen ge loerd hadden, hoe zij met een schop moeten omgaan en in den loop der maanden nuttig werk verricht hebben aan den Nederland- schen bodem, bleken uitermate geschikt voor de nieuwe werkzaamheden. Hun devies is toch „Ik dien" en zij hebben de Nederiandsche bevolking bijzonder gediend door den aanleg van dijken. Hierdoor beschikt de boer toch over meer land. hij is in staat meer aandacht te besteden aan den productie-slag en dit laat ste komt onze landgenooten ten goede. Een nationaal belang stond er dus op het spel voor de Arbeidsmannen en zij hebben hun taak op uitnemende wijze vervuld. Tijdens een bezoek aan enkele dorpen, waai de N.A.D. voor het laatst was ingezet voor den dijkenbouw, hebben we dat kunnen con stateer en. Daar waren onder leiding van den hoofdarbeidslcider Hekman duizend man bij een. om dijken over een lengte van twaalf kilometer aan te leggen en er werd in een zoo vlot tempo gewerkt, dat de arbeidsmannen eerder gereed waren met hun taak, dan ver ondersteld was. De geheele ploeg heeft uit zestienhonderd man bestaan, doch er waren niet zooveel man meer noodig'; Deze arbeids mannen zijn in de laatste weken in vele dor pen aan hel werk geweest en tot groote te vredenheid van het landbouwend gedeelte der bevolking. De staf van den N.A.D. had beslo ten eerr speciale afdeeling samen te stellen, onder den nanpi „dijkenbouw" en het kader en de- mannen kwamen uit bijna alle kampen. Zij werden in scholen, boerenwoningen, ja zelfs stallen ondergebracht, doch ze pasten zich spoedig aan de omstandigheden aan. Het nachtverblijf was misschien hier en daar wat primitief, maar de arbeidsman dacht daaraan niet. Aan den anderen kant moet een bezoeker aan de nachtverblijven- bewondering hebben voor de wijze, waarop ze in korten tijd zijn ingericht en hoe keurig alles is geregeld. Hoewel de arbeidsman ingezet is voor dii kenbouw, wordt zijn dienst niet verwaarloosd. \s Morgens om zes uur staat hij op en na het ontbijt volgt de vlaggenparade, welke thans in het openbaar geschiedt ten aanschouwe van vele dorpsbewoners, die speciaal naar een be paald punt trekken het gebeurde b.v. vóór een raadhuis, dat als commando-post was in gerfcht om de plechtigheid bij te wonen. Zes uur werken de mannen en hun prestaties bedragen 75 procent van een ervaren grond werker, hetgeen hoog genoemd mag worden, daar de arbeidsman gemiddeld achttien jaar is en vroeger weinig met een schop is omge gaan. De verdere regeling, zooals vrije avon den, vorming, enz. is gelijk als iin de kampen; alleen wordt aan ontspanning meer tijd be steed, omdat de arbeidsmannen inspannender arbeid moeten verrichten en ten-lotte ver dienen zij dat wel, want zij verrichten uitne^- mend werk voor hun landgenooten. In de afgeloopen weken is door noesten ar beid van de burgerbevolking en de arbeids mannen arbeid verricht, waardoor veel land behouden is gebleven voor de voedselvoorzie ning. Daarvoor verdienen zij dank. Tevens is gebleken, dat de N.A.D. zijn steun verleent aan nuttig werk. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Ovenneer, H'stede. Buiten land: J, C. van der Laag, H'stede (afw.). Niéuws en reportage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. ïtJ'P PUDDING if Op enkele Fricsche kweekerijen is nien begonnen met het telen van -tabak. De tabaksplantjes worden verspeend. (C.N.F.-Hartog Pax c) Beter een gulden in de bus dan duizend in uw beurs. Denkt daaraan bij de groote landelijke collecte voor Front- zorg op 27 Mei a.s. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Eervol ontslag is verleend aan: A. Becking als burgemeester van Zuid-Beijerland: J. L. Brinkerink als burgemeester van Oude en Nieuwe Tonge: F. "W. van Driel als burge meester van Nieuw-Helvoet; en F. Nieborg als burgemeester van stad aan 't Haring vliet. Voorts is ontslagen mr. K Hoelczema als burgemeester van Oostburg; A. P. Kos- tense als burgemeester van Biervliet; A. H. S. Stemerding als burgemeester van Oost- en West-Souburg; J. A. Martijn als burgemeester van Veere; F. A. van Rosevelt als burge meester van Schoondijke en jhr. L. E. D., S. von Bönninghausen tot Heringhaven als bur gemeester van IJzendijke. POSTPAKKETTEN DOOR BRAND VERLOREN GEGAAN. Tengevolge van het warmloopen van een motor ontstond brand in het lokaal van de P.T.T., op het station te Amersfoort. Een aan tal zakken met pqstpakketten is verloren ge gaan en een ander gedeelte postpaketten. dat ter verzending gereed lag, liep waterschade op KORT NIEUWS Het Bossche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tgeen den 73-jarigen land bouwer A. T. uit Neeritter en zijn 39-jarige ongehuwde dochter M. T. De oude man had het kind, waarvan zijn dochter bevallen was, met haar toestemming na de bevalling levend :n het kippenhok op zijn erf begraveft. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank te Roermond, waarbij de landbouwer tot viel en "de vrouw tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, bevestigd. Te Groningen reed een met paard be spannen wagen in de Steentilstraat. Achter aan den wagen was met een touw verbonden een driewielige bakfiets. De bestuurder hier van, de 30-jarige .T. H„ nam de bocht tekort, met als gevolg, dat de bakfiets omviel. In den bak zat het 2-jarig zoontje van H. en stond een melkbus met kokend water. Het kind werd op het trottoir geslingerd en kreeg het kokende water over het lichaam. Den vader Kostte het ongeval zijn middenvinger. Beiden werden naar een ziekenhuis vervoerd. De toe stand van den kleinen jongen is levensgevaar lijk. Te Gouderak is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de rietmattenfabriek en opslagplaats van de N.V. Riethandei voorh. E. Presman. Aangezien kort te voren 40.000 a 60.000 bossen riet waren opgeslagen, vond het "uur gretig voedsel. De geheele rietvoorraad is verloren gegaan. In het ziekenhuis te Vollenhoven is de eerste tweeling van den Noordoostpolder ge boren, twee zo-ons van den beheerder van het kamp De Voorst. In samenwerking met C.C.D.-ambtenaren heeft de politie te Soest bij A. B. G. twee var- sens, vier K.G. wol en een spinnewiel in be «lag genomen. Voorts werd in de woning aan getroffen een complete distilleerderij, 40 a 50 L. Jenever, een paar teilen ontkiemde rogge en een baal suiker. Ook dit werd in beslag geno men. A. B. G. is voortvluchtig, zijn mede plichtige J. M. werd gearresteerd. Voor de rechtbank te Maastricht 'hebben terecht gestaan de 19-jarige loopjongen E. uit Heerlen en de 20-jarige bankwerker S. uit Geieen, die op 3 Maart nabij ^ittart een loop longen van een levensmiddelenbedrijf van een tasch met 400.en een groot aantal bonnen hadden beroofd. Een broer van E. had de bon nen in Amsterdam voor 2100.verkocht. Tegen E. en S., die bovendien twee balen suiker hadden gestolen, werd 3 jaar gevan genisstraf geëischt en tpgen den broer van E. 8 maanden. De economische rechter te Arnhem heeft den 38-jarigen E. Bouius uit Nijmégen ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en f 1600.boete, omdat hij in enkele maanden tijd bonnen voor 850 kilo boter had verhan deld. Te Hilversum heeft een man, die een pet van de P.T.T. droeg, bij verschillende inwo ners, wier telefoon afgeslofen was, het tele foontoestel weggehaald. Naderhand is geble ken, dat de man niet bij P.T.T. in dienst is. Uit een chocoladefabriek aan de Prinsen gracht te Amsterdam zijn bij een inbraak 10.000 chocoladereepen gestolen. De buit is met een auto vervoerd. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Vrijdag de beurt aan het restant van de letter C vanaf Cra en Da t/m. Du. DE HEER L. VAN DER WILK TER AARDE BESTELD. Vele vrienden en oud-léerlingen van wijlen deft heer L. van der Wilk, oud-directeur van de Haarlemsche Sehoolvereeniging waren Dinsdagmiddag op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan bijeengekomen, om hein de laatste eer te bewijzen. Toen de kist in de groeve, waarom heen vele bloe men lagen, was neergelaten, trad een zwa- «ger, de heer F. Lieftinek naar voren, om een afscheidswoord te spreken en te herinneren aan de beteekenis van dén heer Van der Wilk voor de Haarlemsche jeugd. Met dank baarheid zagen zijn oud-leerlingen terug op .den arbeid, hetgeen steeds bleek uit vele hartelijkheden en verder ook bij de viering van zijn 70sten verjaardag. Ned.-Indië en in het bijzonder Bali lagen hem na aan het hart en hierover heeft hij grondige studied gemaakt. Jammer kon hij zijn werk niet voltooien. Nadat een neef woorden van dank had 'gesproken voor hetgeen zijn oom voor de nichten en neven heelt beteekend, voerde nog het woord jhr. A. F. de Savornin Lohman als oud-leerling. Hij bracht in her innering van welke beteekenis de heer Van der Wilk voor velen, die onderwijs van hem hebben genoten, is geweest. Ook .in later ja ren was hij een vriend, hetgeen spr. zoo wel in Indië als in ons lpnd ondervonden heeft. Hierna dankte een broer voor de blij ken van deelneming. INBRAAK AAN DE HOOGEWOERDSTRAAT OPGEHELDERD. In verband met den diefstal van een schrijf machine en een fiets uit een houthandel aan de Hoogewoerdstraat heeft de recherche den 26-jarigcn Haarlemmer L. aangehoudervVoorts kon de even oude medeplichtige van L., zekere J. worden gearresteerd. De politie slaagde er in de schrijfmachine óp te sporen. Naar de fiets, die aan een onbekende in Amsterdam is verkocht, wordt gezocht. PERSONALIA. Als makelaar in onroerende goederen heeft de Haarlemsche rechtbank beëedigd de heer W. F. Ie Fèvre, te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Bij beschikking van de rechtbank d.d. 17 April 1944 werd heropend het faillissement van wijlen J. Verdegaal, in leven landbou wer, gewoond hebbende te Aalsmeer. Curator Mr. J. Verlooy te Haarlem; Rech- ter-Commissaris Mr. C. E. Muller te Haar lem. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst is heden, geëindigd het faillissement van: G. Duijster, timmerman en aannemer, Overtonweg 24 te Haarlem. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. AFSCHEID DS. YV. F. LAMAN. Ds. W. F., Laman, predikant bij de Chr. Gereformeerde Kerk te Haarlem C., die beroepen is tot predikant te Rotterdam W. is voornemens 20 Juni afscheid te nemen van zijn Haarlemsche gemeente. De beves- tièing in Rotterdam is bepaald op Dinsdag 4 Juli door Ds. D. Driessen van Rotterdam- Zuid en 6 Juli hoopt Ds. Laman zijn intrede te doen. BEGIJNHOFKAPEL. Hemelvaartsdag om tien uur zal in de Begijnhofkapel, uitgaande van de Gerefor meerde Kerk H.V. een lithurgische dienst .worden gehouden, met medewerking van het lithurgisch dameskerkkoor. De muziek en leiding is van Paul C. van Westering. Voorganger is Ds. G. W. van Deth. „AFSCHEID". Zondagavond 21 Mei wordt door het Am- sterdamsch Tooneel in den Stadsschouwburg een herhaling gegeven van „Afscheid", too- neelspel van Guido Cantini, onder regie van Cor van der Lugt Melsert. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bril, Versteeg, PJadeliastraat 28; kattenbrood, Bureau van Politie, Smedestraat 9; tennisbal. Ho ff Obistraat' 15: hondje, de Keizer, Kamper vest '9: handschoenen, v. d. Broek, Rollandstraat 84; portemonnaie met inh.. Bureau van Politie, Smedestraat 9: rozenkrans, Zeurs, Arnolfstraat 12; shawl, v. d. Hoef, Crayenesterlaan 42; sleu tels. v. Wijk, Heronymus v. Alphenstraat 11; windjack, de Wilde. Meeuwenstraat 10; zuiger en drijfstang v. motor, Keerwolf, Grebbestraat 45, na 18 uur; étui met inh., Harms, Oranje Nas- saulaan 104, Overveen. Voetbal Y'OLEWTJCKERS TREKT NAAR TILBURG. Hemelvaartsdag wordt de returnwedstrijd LongaDe Volewijekers in Tilburg gespeeld en behalen de Amsterdammers één punt, dan zijn ze kampioen. De bekercompetitie wordt voortgezet en uit dit rayon neemt Terrasvogels nog deel. De ploeg brengt een bezoek aan D.W.V. iri Amsterdam. In deze omgeving kan men morgen een wed strijd bijwonen en wel RCH—De Kennemers in het Heemsteedsche Sportpark. Voor de Racing staan nog op het programma HBC—RCH (twee den Pinksterdag) en ZFCRCH (4 Juni). DIO zal met het eerste, tweede, veteranen en adspiran- tenelftal deelnemen aan een tournooi van ATVV in Den Haag. Korfbal OM DEJJ HONIG'S MAIZENA-BEKER. Het af- deeiingstwaalftal moet a.s. Zondag tegen de Noord-Hollandsehe ploeg den Honig's Maizena- beker verdedigen. De wedstrijd vindt plaats in het Noorder Sportpark en vangt aan om half drie. Het twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: W. Klasen (Haarlem); R. Walg'ien (Aurora); Mej, H. Roose (T.H.B.); Mevr. Waigien Wouterse (Aurora). Midden: J. Thuis (Nieuw- Flora); K. v. d. Kerkhof (Aurora); Mej. D. Lui- kel (Oosterkwartierj; Mevr. Hermus (T.H.B.). Verdediging: K. Sibrandi (Aurora); H. v. Asseit (Sport Vereent); Mej. K.,Heemskerk (Oosthoek); Mevr. SibrandiOverstegen (Aurora). Aanvoer de]' is de heei- J. Thuis; De wedstrijd zal worden geleid door den heer H. Arends. Biljarten INVITATIEWEDSTRIJDEN De laatste partijen zijn gespeeld van het invitatietournooi dat door den heer Y. Doves was georganiseerd. Deelnemers waren drie Haarlemmers, twee Schagenaars en de Amsterdammer Oslman. die kortgeleden het Ned. kampioenschap 2e klas groot biljart heeft behaald. In de slotpartij werd de hoogste serie van het tournooi ge maakt door J. Steffei'S, die op 150 zeer mooi gespeelde caramboles miste. De eindstand is als volgt: G. Metz 5 4 1 1500 147 61 10.20 9 J. steffers ..5 3 - 1428 99 150 14.42 6 R. Lunenburg 5 3 - 1347 107 122 12.58 6 T. Boekei 5 3 - 1251 123 47 10.17 6 G. Ostman ..5 1 1 1162 115 60 10.10 3 J. A. Schenk 5 0 - 910 129 40 7.05 0 Nederiandsche jongens, opgelet! Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 no. 3 nog' een keuring worden gehouden voqr de eerstvolgende weel-sportkampen. Iedere Nederiand sche jongen heeft gelegenheid om te zamen met kameraden uit andere Ger- maansche landen vier mooie voorjaars- vveken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zóodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profitee- ren. Het bureau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14.00 uur. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 18 MEI 1944. HE-MEL V AARTSDAG HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Sylvestre trio. 8.00 Dauwdroppels in den zomermorgen. 8.15 Progr. overz. 8.30 Late dauw trappers. (Van 8.30—8.35 event, sportnieuws). 9.00 Nieuws. 9.15 Heemelijke diepten. 10.00 Trompet en orgel. 10.15 Godsö. ultz. 11.00 Salonorkest en gram. intermezzo. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Motet- en liederenprogr. van Ne deriandsche componisten. 12.45 Hemelvaartsdag bloemendag. 13.00 Zang, piano en viool. 13.45 Cóneertgébouwork. en Franz. Jos. Hirt, piano, 14.45 Maria Tulpina, Prima-donna, luisterspel. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Septet Jonny Ombacih, soliste en Musette-ork. 16.55 Sportuitslagen. 17.00 In het hart van Holland, zangspel. 17.30 Omroep Opera-Orkest en solisten. 18.15 Nederiandsche volksklanken. 18.45 Branden de kwesties. 19,00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 S-port van den dag. 19,30 Zang, klarinet en piano. 20.00 Triomph van woord en klank. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Lyrische suite van Grieg. 22.30 Beroemde vocalisten en pianisten. 23.3024.00 Forellenkwintet v. Schubert. HILVERSUM II, 301.5 M. 10.00 'n uur licht amusement. 1-1.00 Klassiek och tendconcert. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Luchtige melodieën. 13.00 Toespraak. 13.15 Omroep Orkest en soliste. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Composties van Paul Lincke en Ernst Fi scher, 15.00 Rihytmisch Orkest en gram. interm. 16.00 Mannenkoor „Excelsior" te Enschedé. 16.30 Kamermüz.concert. 17.30 't Grieshuis, luisterspel. 18.15 Zie Progr. H'sum I. 1S.00 BNO Nieuws. 19.10 Dansmuziek. 20.00 Sportreportage. 20.15 Melo dieën uit een uitstalkast. 21.00 Symphonisch con cert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. VRIJDAG 19 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuw§. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40/Spo' tnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Gevarieerd morgenconcert. (Van 8.458.50 Voor de Huis vrouw). 9.00 Salonork, 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Or kest Georges Boulanger. 10.30 Jolhan Jong, orgel. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Kamermüz. van Mo zart. 12.00 Almanak. 12.15 Ork. Malando. 12.45 NO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melodisten en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitiz. >6.30 Pierre Palla, piano. 16.00 Film melodietjes. 16.15 Theo Uden Masman. 16.45 BN O Nieuws. 17.00 Operetteklanken. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep Opera-Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De vaderen der Unie en het heylige Roomsche Rijck. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Droefheid en vreugd naast elikaar. 23.3024.00 Vlotte dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Vroolij'kheid van den loopenden band. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West" 18.30 Ork. Bar nabas von Geczy. 19.00 BNO Nieuws en act. besch, 19.15 Voor de jeugd. 19,20 Operafragmenten, die men gaarne hoort. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 MededeeTingen van het NAF. 20.45 Viool en piano. 21.20 Bacheoncert door beroemde organisten. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 21.50 tot 5.45 uur Elk „AKKERTJE"' is verpakt in een cartonnen doosje^- zooals hiernaast afgebeeld wordt: Let daar goed op: £3e Nederiandsche Pijnstille^

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2