Hevige gevechten in Zuid-Italië duren voort Jaargang No. 117 x x Bureaux: Orooto Houtstraat »a. Tel,Advert. 10724, Redactie locoo Poetgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soeodapletn at. Tej. tmM Hoofdredacteur: P. e. Perk* Nieuwsblad voor Noord-Holland Vijandelijke aanvallen afgeslagen, deld. - Weer stations aan het Het opperbevel vari de weermacht deelt «lede „Aan het Italiaansche Zuidelijke front durende de hevige gevechten, vooral in den sector ten Westen en ten Noord westen van Esperia en bij Pontecorvo, voort. De vijand, die mei zeer krachtigen steun van pantserwagens en slagvlieg tuigen na een artillerie-trommelvuur van verscheidene uren aanviel, werd met zeer zware verliezen voor hem afgesla gen. Een plaatselijke penetratie bij S. Oliva werd na een verbitterd gevecht afgegrendeld. In het Oosten mislukten herhaalde aan vallen dér bolsjewisten aan den Beneden- Dnjestr, in het voorterrein der Karpathen, alsmede ten Zuidoosten van Witebsk en ten Westen van Newel. Sterke formaties Duilsche gevechtsvlieg tuigen vielen in den afgeloopen nacjit de stations Rowno, Sarny en Sdolbunowo met goede uitwerking aan. Door het werpen van talrijke brisant- en brandbommen ontston den op de stationsemplacementen en in stil staande treinen groote branden en 'vernie lingen. Amerikaansche bommenwerpers onderna men gisteren overdag terreuraanvaïlen op verscheidene plaatsen in Zuidoost Europa. Vooral in de steden Belgrado en Ploesti ont stonden schade en verliezen onder de be volking. Door Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrachten, alsmede door marine luchtdoelartillerie werden 35 vlieg tuigen neergeschoten. Over den strijd in Zuid-Italië meldt de Berlijnsche correspondent van het A. N. P.: Het door de Geallieerden ontketende offen sief richtte zich in den aanvang tegen den geheelen Westelijken frontsector van de kust tot Cassino, een lengte van ongeveer 50 Km. Op den Westelijken vleugel van dit strijd- tooneel, dat voor tweederden uit moeilijk begaanbaar bergterrein bestaat, is het 5de Amerikaansche leger van generaal Clark, waarbij ook Fransche troepen zijn ingedeeld, opgerukt langs den straatweg', die langs de kust loopt. In den naar het Oosten aansluitenden sector opereert het Britsche achtste leger onder generaal Alexander, waarvan ook Polen en vooral veel Indiërs deel -uitmaken. Voor operaties op grootere schaal komt in de eerste plaats het vrij breede dal van de Liri een rivier, die van het Noorden naar het Zuiden stroomt en in de Quariglianc uit mondt in aanmerking. In dit dal kunnen tanks gebruikt worden, iets wat elders in verband met het bergachtige karakter van het terrein niet mogelijk is. Na hardnekkigen tegenstand op de ongeveer Noord-Zuid loo- pende linie SpignoAusonioCastelnuovo— San Giorgio hebben de Duitschers zich etap- pegewijze. meestal des nachts op nieuwe stel lingen teruggetrokken. De frontlinie wordt door gebergten geflankeerd. De Geallieerden concentreeren thans al hun aanvallen op dit 30 Km. breede front. Zij hebben het Liri-dal bereikt, doch liggen onder het vuur van krachtige Duitsche bergslellingen. Een Ge allieerde formatie, die in het dal was door gedrongen werd bij Pincurato afgesneden. Een poging van generaal Alexander van San Giorgio naar de Liri op te rukken, is ten Westen van deze plaats op hardnekkigen Duitschen tegenstand gestuit. De massa's materiaal, artillerie, tanks en vliegtuigen, die door de Geallieerden in den strijd worden geworpen, zijn zelfs voor het Italiaansche i strijdtooneel van een ongekenden 'omvang Slechts frontale aanvallen zijn mogelijk en daardoor krijgt de strijd een materiaal slag in den waren zin des woords een buitengewoon hard karakter. De Geallieerden beschikken over een geweldige overmacht, doch in verhouding tot het door hen in den strijd geworpen materiaal is de terreinwinst gering. Ten aanzien van de Geallieerde berichten, dat de Gustav-linie doorbroken en de Hitler- linie ingedeukt, is, verklaren Duitsche mili taire kringen, dat deze linies niet bestaan. plaatselijke penetratie afgegren. Oostelijk front gebombardeerd. De Duitsche verdediging bestaat uit een samenstel van steunpunten, waarbij van het bergachtige, door diepe kloven doorsneden terrein een zoo nuttig mogelijk gebruik is gemaakt. Van linies kan men volgens Duit sche verklaringen niet spreken. Wanneer dit noodig is, wordt het geheele front terug genomen, zooals sedert den aanvang van het offensief thans een paar maal over kleinen afstand is geschied. Terwijl de Engelschen en Amerikanen nog steeds versterkingen aanvoeren. verklaart men van Duitsche zijde nog geen gebruik te hebben moeten maken van reserves, zoodat deze beschikbaar zijn voor het geval de Ge allieerden in andere sectoren tot den aanval zouden overgaan, hetgeen van Duitsche zijde met name in het bruggehoofd van Nettuno wordt verwacht. Ook houdt men rekening met. de mogelijkheid, dat de Geallieerden op andere punten van de Italiaansche kust zul len trachten te landen. Luchtaanval op Oostelijk Java. De plaatselijke .Tapansche Ieger-autoriteiten hebben meegedeeld, dat een formatie van 50 vijandelijke bommenwerpers Woensdagochtend gepoogd heeft een aanval te doen op Oostelijk Java uit de richting van den Indischen Oceaan Tien der vijandelijke machines probeerden Soerabaja aan te vallen,, maar deze poging faalde, aangezien de Japansche luchtafweer drie toestellen neerschoot en de overige ma chines op de vlucht dreef. Er werd slechts on aanzienlijke schade berokkend aan de Japan sche installaties op den beganen grond. De aanvallende toestellen waren blijkbaar afkom stig van vijandelijke vliegkampschepen, die in den Indischen Oceaan op den loer liggen om aanvallen te ondernemen. De Japansche leger en vloqtstrijdkraehten, zoo werd aan de mede- deeling toegevoegd, zijn echter volkomen pa raat om hun een warme ontvangst te bereiden. Kort na deze aanvalspoging verschenen weer drie vijandelijke vliegtuigen van het type „Consolidated" boven Soerabaja. Zij werden door een hevig spervuur van de Japansche afweer ontvangen. Twee toestellen werden be schadigd en geraakten in brand. Zet water klaar in kannen, potten, pannen, teilen, het bad, kortom in alles wat water kan bevatten. Als de waterleiding gestoord wordt, hebt u dan een voorraad blusch. water. Bommen op Berlijn en Brunswijk. Meer dan 50 Amerikaansche toestellen neergeschoten. Bij een aanval van formaties Amerikaan sche bommenwerpers zijn gisteren woonwijken in Berlijn en Brunswijk door brisant- en brandbommen getroffen. De bommenwerpers maakten gebruik van een gebied van slecht weer aan de Noord-Duitsche kust. Niettemin kwam het op sommige plaatsen tot hevige ge vechten tusschen Duitsche één- en tweemoto- rige jagers en de bommenwerpers en de bege leidende jagers. Volgens de Vrijdagavond ont vangen berichten werden meer dan 50 Ameri kaansche vliegtugien, voor een groot deel vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Donderdag hebben sterke formaties Britsch- Amerikaansehe bomenwerpers, naar 't D.N.B. verneemt, na een vrij lange onderbreking weer een aanval op Belgrado gedaan. Wederom vielen talrijke brisant- en brandbommen op de woonwijken en op den rand der stad, waar degenen, die door de vorige aanvallen hun woning hadden verloren, een onderdak hadden evonden. De in verscheidene golven aanval lende vijandelijke formaties werdBn door het hevige Duitsche afweervuur verstrooid en op den terugweg door Duitsche jagers aangeval len. Daarbij werden verscheidene viermotorige bommenwerpers neergeschoten^ DUITSCHE PRODUCTIE DOOR BOM- TERREUR NIET GETROFFEN. Generaloberst Fforrtm, chef van de leger- bewapening en bevelhebber van het „Ersatz- heer", heeft in het protectoraat een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat door de nieuwe vertiooging der prestatie de Duitsche bewapening in staat is haar productiecijfers te doen stijgen. De bomterreur der laatste weken heeft de Duitsche productie niet ver mogen te treffen. De Duitsche leiding vermocht de vorige maand in al haar afzonderlijke programma's haar volgens de plannen berekende productie stijging te verwezenlijken. De Duitsche weer macht heeft de laatste weken en maanden bewezen, dat zij hard en' onverzettelijk kan zijn, ook in het nemen. De komende be slissingen zullen toonen, dat zij haar oude kracht in het harde geven niet verloren heeft. PARTISANEN MELDEN ZICH AAN IN ITALIË. Het aantal partisanen in Italië, dat zich op grond van het decreet van Mussolini, waarbij hun vrijheid van straf werd toegezegd heeft aangemeld, wordt vrij groot genoemd. In Piemont hebben zich tot dusver 3000 parti sanen vrijwijlig gemeld. Alleen in Turijn hebben zich 1600 aangemeld. Het bericht over het decreet van den Duce was voor velen, die reeds sedert lang een weg zoch ten om naar een normaal leven terug te keeren een uitkomst. Extra-keuringen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Dins dag 23 Mei te Amsterdam, van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Woensdag 24 Mei te Den Haag, van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amici- tia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wacht- batailion in Amersfoort. Landstorm Neder land. Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tjjdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zjjn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, «Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bjj het S.S.-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Narwa-bruggehoofd houdt stand. Jonge Nederlandsche SS-Vrij- willigers bedienen het Flakgeschut, dat op doelen op den grond gericht is. Terwijl de beide kanonniers onafgebroken vuren, her laden hun kameraden in koortsachtig tempo de magazijnen. Rechts stapelen zich de Ieege hulzen op als bewijs van de sterke afweer tegen de aanstormende Bolsjewisten. (SS PK Truöl-O-H P. Cl Motor-jeugdstorm tijdens het technisch ondericht (Arbeitsbereieii der NSDAP-C.N.F. Pax c.) De vroegere Poolsche minister president, prof. dr Leo Kozlowski, is in een ziekenhuis te Berlijn overle den aan de zw&re verwondingen, die hij bij een Ame rikaanschen ter- reur-dagaanval heeft opgeloopen. Kozlowski was premier van Po len onder het re giem van Maar schalk Pilsoedski. Volgens de Daily Telegraph zal de Britsche minister van fi nanciën binnen kort een voorstel indienen tot het opnemen van een nieuw oorloggere diet van een mil liard pond. Dit nieuwe crediet zal de oorlogsuitga ven tot einde Augustus a.s. moe ten dekken. Drie viermo torige Amerikaan sche bombarde mentsvliegtuigen hebben bij Mal-mö in Zuid-Zweden een noodlanding gemaakt. Tegelij kertijd landde een Amerikaarfsche ja ger van het type Mustang' bij Rin- kaby. Des middags landde een vierde viermotorige bom menwerper bij Malmö. Alle "Ame rikaansche toestel len waren bescha digd. De beman ningen, in totaal 45 man, werden geïnterneerd. Te Rotterdam is in de Insulinde- straat de 26-jarige A. F. M. Sweep, in deze straat woonachtig, door een man neerge schoten. De dader nam de vlucht. De toestand van S. is redelijk, Zaterdag 20 Mei 1944 Verschuilt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaame 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuidem Rembrandtlaan 55, IJmiiïdcn-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem k im Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. Voor iedcren gezonden Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde com pagnie bij het SS-Wachtbatal.ion te 'Amers foort. Opleiding en eventueele inzet geschic- den in Nederland. Rijbewijs is niet noodzake lijk. De opleiding voorziet hierin. Voor nadere bijzonderheden omtrent extra-levensmiddelen en kolen, familieonderhoud enz. wordt verwe zen naar de mededeeling over de extra-keurin gen voor de Waffen-SS, waar men zich tevens kan melden. CONCESSIES VAN TSJOENGKING AAN DE COMMUNISTEN. Volgens berichten uit Tsjoengking is er tus schen Tsjoengking en -de Chineesche commu nistische partij blijkbaar een overeenkomst ge sloten na de in Sian gevoerde onderhandelin gen. De Chineesche communistische partij zou aan de regeering van Tsjoengking de volgende eischen gesteld hebben: levering van wapens, munitie en geneesmiddelen; uitbreiding van den invloedssfeer van de 18e legergroep; rege ling van het probleem van het vierde leger en de vrijlating van Yehting en andere Tihinee- sche communisten; invoering van democrati sche beginselen in de regeeringspolitiek; reor ganisatie van den oppersten verdedigingsraad van Tsjoengking en toelating van leden der Chineesche communistische partij in den raad; afschaffing van de verordening inzake het onderdrukken van de werkzaamheden der Komintern en een verbod tot inmenging van de militairen in de politiek. De politieke commentator van Domei meent, dat de regeering van Tsjoengking ongetwijfelde concessies gedaan heeft, die het Chineesche communistische regime bevredigen. Dit schijnt een gevolg te zijn van den Anglo-Amerikaan- schen druk. Deze concessies zijn wel een be wijs voor den noodtoestand, waarin zich de regeering van Tsjoenking op politiek, militair en economisch gebied bevindt. KORT NIEUWS Zwitserland zal niet deelnemen aan de binnenkort in de Ver. Staten te houden con ferentie, die een verdrag moet opstellen in zake het internationale valuta-stabilisatie fonds. Als land met een intacte .goudvaluta heeft Zwitserland weliswaar groot belang bij alle maatregelen voor de stabilisatie en de vaststelling van een nieuwe pariteit, maar men huldigt het standpunt, dat deze kwesties nog lang niet rijp zijn voor een bespreking. Reeds staan verscheidene honderden Vlaamsche meisjes in dienst van het Duit sche Roode Kruis. De commandant van het Ersatzkommando Flandern der Waffen SS heeft Dinsdag een nieuwe groep aan den gevolmachtigde van het Duitsche Roode Kruis in België overgedragen. Door nachtvorst, de zwaarste van de laatste tien jaar, is in Engeland het grootste deel van de bloesem der vruchtboomen ver nietigd, meldt Radio-Londen. De verliezen in de verschillende ooftgebieden varieeren tusschen 50 en 90 procent. Vele fruittelers hebben zware verliezen geleden. Ook de jonge aardappelen en verschillende soorten groen ten zijn of vernietigd of ernstig beschadigd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het bestuur van de Britsche Labour- partij besloten, met het oog op den verkeers- toestand in Engeland de jaarlijksche confe rentie der Labourpartij en de conferentie der vrouwen van de Labourbeweging, die met Pinksteren, resp. in Juni gehouden zouden worden, uit te stellen. Op een bijeenkomst van Zwitsersc'ne pe- troleumgeologen werd vastgesteld, dat bij een voortzetting van het huidige jaarlijksche pro ductievolume van 300 millioen ton olie in de geheele wereld, de tot dusverre bekende olie voorraden nog voldoende zouden zijn voor 17 jaar. De deskundigen waren er van overtuigd, dat in dat geval de natuurlijka olie zou wor den vervangen door synthetische koolwaterstof verbindingen. Binnenkort moet in Australië twee-derde van het aantal beschikbare auto's buiten ge bruik worden gesteld wegens gebrek aan rub ber en batterijen. In Müspach aan den Boven-Rijn is een boer, die bezig was zijn schuur te herstellen, bij het graafwerk gestooten op een blindgan ger uit den eersten wereldoorlog. Het pro jectiel kwam tot ontploffing en de boer werd gedood. In Tsjoengking heerscht tegenwoordig 'i> rattenplaag en als gevolg daarvan moet men er thans voor een kat prijzen tusschen duizend en tienduizend Chineesche dollars betalen. Katten zijn een zoo kostbaar bezit, dat de ver- koopers ze in kooien met zich meedragen. De gelukkige eigenaars durven ze evenmin te la ten losloopen, maar voeren ize, evenals een hond, aan de lijn met zich mee In Napels is de moreele verwording zoo onrustbarend toegenomen, dat de Amerikanen zich genoodzaakt hebben gezien, de Italiaan sche vrouwen door middel van affiches tot een waardiger gedrag aan te sporen. De nood onder de kleine burgerfamilies is zoo groot, dat zelfs dochters uit achtenswaardige gezin nen zich gearmd met negersoldaten op straat vertoonen. De negers beschikken over veel geld, daar zij meest als vrachtautobestuurders dienst doen en daardoor kans zien, op groote schaal met .gestolen geallieerde legergoederen een lucratieven sluikhandel te drijven. De economische rechtër te Amsterdam heeft een man, ide zich herhaaldelijk aan veediefstallen en clandestiene slachtingen had schuldig gemaakt, tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld.' De rechter verklaarde, dat in dien er geen einde komt aan.de veediefstal len, hij 'de maximumstraf vati acht jaar zou opleggen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1