Haarlemsche Courant Kardinaal van Roey protesteert tegen de luchtbombardementen Bruggehoofden der Gealliëerden aan de Liri opgeruimd Nieuwsblad voor Noord'Holland Kennemer Editie Beroep op het verstand en het geweten 289« Jaargang No. 119 S X Bureaux: Groolo Houtstraat J1 X«l. Advert. l«72t, Redactie 10««0 Postgiro 1J4958 Haarlcmsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein V>. Vet. m Hoofdredacteur! F. C. Berks Dinsdag 23 Mei 1Ö44 Vers eh U at dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spdarne 12. Tel. 1271* Kantoor iJmulden: Rembrandtla-ui 55, ïfrauiden-Oost Uitg.i Graf. Bedreven Damiate, Haarlem K 229T Zondagmorgen is in alle kerken van België 'de onderstaande herderlijke brief van Kardi naal Van Roey, primaat van België, voorge lezen „Zeer beminde broeders. Deze brief is vooral een dringend verzoek, tevens een protest, met betrekking tot de lucht bombardementen, die dood en verwoesting zaaien in België. Ik zou mij willen richten tot de regeeringen van het Britsche koninkrijk en van de Ver. Staten van Amerika. Ik zou mij willen richten tot de openbare meening van de verbonden mogendheden. Ik zou men in het bijzonder willen richten tot de Belgen, die verblijven in Engeland en in de Ver. Staten. Ik weet niet of mijn oproep hen zal bereiken. Het is nochtans noodig dezen alarmkreet te uiten, en ik' hoop, dat de verantwoordelijke ge zagsdragers hem zullen hooren. Ik doe minder beroep op medelijden dan wel op het verstand en het geweten. Als rechtstreeksche getuige van de bombardementen in België en van de uitwerkingen die zij teweeg brengen, in de onmogelijkheid na te gaan wat er buiten onze grenzen geschiedt, kan en wil ik slechts spre ken van ons land. Primaat van België, opvolger van Kardinaal Mercier, roemvoller gedachtenis, heb ik sinds vier jaar in de mate van het mogelijke, ge tracht, evenals hij, mijn plicht te vervullen jegens mijn geteisterd vaderland. Ik heb mijn stem verheven wanneer het moest. Ook nu zij het mij vergund de waarheid in alle openhar tigheid en loyaliteit te zeggen. Door deze daad waarvan ik al den ernst besef, ben ik mij er in geweten van bewust de levensbelangen van het Belgische volk te dienen en zijn gevoelens te vertolken. Sedert ongeveer een maand is België dag en nacht het voorwerp van voortdurende lucht aanvallen met het doel, zoo verklaart men. de stations, de knooppunten en de inrichtingen van de spoorwegen te vernietigen. Als gevolg van de wijze waarop zij uitgevoerd worden, doen deze aanvallen iederen keer stroomen bloed vloeien en veroorzaken zij ongehoorde en onherstelbare verwoestingen in onze sfede- lijke en landelijke agglomeraties. Reeds duizen den onzer landgenooten vonden een vreeselij- ken dood onder de' puinhoopen van hun huizen of onder de ingestorte schuilplaatsen waar zij zich veilig waanden. Reeds vertoonen de bij zonderste steden van ons land, te beginnen met' Brussel, Lyik, Gent en Charleroi in gan- sche wijken nog slechts puinhoopen. Aloude steden, b.v. Meehelen en Leuven, die ik in het bijzonder op het oog ;heb, zijn voor een derde of voor de helft vernietigd, met inbegrip van verschillende kostbaarste monumenten. Over bijna de gansche oppervlakte van het land heerschen dood en verslagenheid. Men zegt ons weliswaardeze gevol gen zijn ongetwijfeld ten zeerste betreurens waardig, maar zij zijn een onvermijdelijk gevolg van krijgsverrichtingen, die tot doel hebben de door den vijand gebruikte ver keersmiddelen en fabrieken te vernielen, I>e werkelijkheid, die wij met eigen oogen vaststellen is deze: Met uitzondering van zeldzame geval len, waarin enkele vliegtuigen overdag hun doei treffen, zonder gi'oote schade aan te richten in de omgeving, worden brisant- en zelfs brandbommen, blinde lings. lukraak, zonder eenig onderscheid op verscheidene vierkante kilometers van bebouwde agglomeraties neergeworpen. Is liet noodig. dat formaties vliegtui gen in groote zwermen in het bijzonder 's nachts honderden, ja duizenden bom men van het zwaarste kali bei' op gaiisch de stad doen neerkomen om spoorwegin stallaties. gelegen aan den rand van een stad te treffen? Staat deze wijze van doen in verhouding tot liet lieoogde doelwit? Hoe kunnen deze reusachtige en ongeregelde inspanningen zelfs van militair standpunt uit verantwoord wor den? Het is duidelijk wij zien hel eu bevestigen het dal men de voorzorgen niet neemt, die onontbeerlijk zijn en die genomen kunnen worden. Hoe kan dns (ie/c liandehvijze voor het verstand en het menscheiijk geweten gerechtvaar digd worden? Men zegt ons: vertoeft niet in de nabij heid van stations en van vertakkingen der spoorwegen. Maar tot hoever loopt de ge vaarlijke zone. wanneer men ziet. dat bom men slachtoffers maken en woningen ver nietigen tot op .verschillende kilometers afstand van deze objecten? Bovendien, waar zbu een zoo dicht op elkaar gedrongen be volking als de onze. in een land met spoor wegen overdekt, naar toe kunnen vluchten? Zoo leven, onze medeburgers dan ook in een toestand van volkomen en voortdurende onzekerheid. In bijna alle steden en zelfs in geheele streken heerscht in verband met de gevaren, die hen dag en nacht bedreigen en waaraan zij zich niet kunnen onttrekken een doodelijke paniekstemming. In deze uiterst benarde oogenblikken doe ik een dringend beroep op het verstand en het geweten dei- verantwoordelijke leiders. In naam van België verzoek ik. hun have en goed van de burgers te ontzien, daar an ders de beschaafde wereld zich eens met afschuw rekenschap zal geven van de ont zettende behandeling, die een onschuldig en loyaal land heeft moeten verduren. Wat u betreft, mijn zeer geliefde broeders ziehier hetgeen ik u zou willen zeggen. De tragische gebeurtenissen die wij be leven, moeten ons beter maken en dit is Duitschers heroveren Pico. Zware strijd om Pontecorvo. in het Oosten: Sovjet-geyechisgroep aan heneden-Dnjestr vernietigd. Bij luchtaan vallen op Duitsch gebied 65 vliegtuigen neergeschoten. Duisburg getroffen. Pantserformaties in het Westen onbetwistbaar het oogmerk van God. indien Hij deze toelaat. Indien gij de les begrijpt, die hieruit voortvloeit, zult gij u met edel moedigheid en een totale overgave van uw persoon aan de tallooze geteisterden wijden, die zoo dringend stoffelijke en geestelijke hulp noodig hebÈen. Alleen reeds van dit standpunt beschouwd, hebben wij na het neersuizen van de dood en verderf zaaiende bommen de toewijding in al haar vormen zien ontluiken en de maest sublieme en vaak zelfs heldhaftige liefdadigheid zien schit teren. Dwingen zij onze bewondering niet af, de priesters en geestelijken, jonge mannen, en meisjes, de mannen en vrouwen, voor wie geep enkele inspanning, geen enkele opoffe ring en geen enkel gevaar te groot is om hulp te brengen aan de slachtoffers, de ge wonden te verzorgen en te redden wat er te redden valt Ook gij zult het bewijs leveren, dat de nationale solidariteit geen ijdel woord is. Wij allen staan bloot aan hetzelfde gevaar, allen zijn wij reeds getroffen of kunnen morgen getroffen worden, niet alleen op stoffelijk gebied, doch ook in hen die ons dierbaar zijn en zelfs in ons eigen leven. Weigert dus niet uw hulp aan de ongelukkigen, die alles ver loren hebben, verschaft hun onderdak totdat zij een andere woonplaats zullen hebben ge vonden en deelt met hen het weinige, wat gij zelf bezit. In deze oogenblikken te willen profiteeren van hun ongelukkigen toestand door hen te exploiteeren, zou zoo afschuwelijk zijn, dat ik de mogelijkheid hiervan niet eens onder het oog wil Zien. Het is tenslotte te hopen, dat deze ge beurtenissen u zullen losmaken van de ijdel- heden en nietigheden dezer wereld en u zul len dwingen de essentieele belangen van uw ziel en zaligheid te overwegen en u terug zullen brengen tot God, ofwel u nauwer met Hem zullen verbinden. Want dan, hoe smar telijk deze gebeurtenissen ook mogen zijn, zullen zij voor u vrucht hebben gedragen en aan uw bestaan de hoogste beteekenis en de schitterendste verdiensten hebben gegeven. Gegeven te Meehelen op 15 Mei 1944. J. E. Kardinaal VAN ROEY, Aartsbisschop van Meehelen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Aan het Italiaansche Zuidelijke front bleven sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten met het zwaartepunt in den sector Lenola-Pontecorvo aanvallen. De vijand, die herhaaldelijk de plaats Pico was binnengedrongen, werd in een onverwijlden tegenaanval weer verdreven. Ook in het gebied ten Noordwesten van Pontecorvo dreven tegenaanvallen den vijand naar het Zuiden en ruimden zijn Zondag verkregen bruggehoofden over den Liri op. ^Om Ponte corvo wordt verbitterd gestreden, waarbij de vijand zware bloedige verliezen leed zonder dat hij resultaten behaalde. Een formatie Duitsche gevechtsvliegers heeft Zondagnacht gemotoriseerde colon nes van den vijand in het gebied van Fondi met goed resultaat aangevallen. Bij de zware gevechten der laatste dagen heeft zich een luchtdoelbatterij der luchtmacht onder bevel van eersten luitenant Barg door bijzondere dapperheid onderscheiden. Van het Oostelijk front wordt slechts mel ding gemaakt van plaatselijke gevechten. Aan den benedenloop van den Dnjestr werd ten Zuiden van Dubosari een rivierbocht vrij gevochten en werd de daar ingesloten bols jewistische gevechtsgroep vernietigd. Formaties Amerikaansche jachtvliegers ondernamen Zondag aanvallen op plaatsen en personentreinen in Noord- en Midden- Duitschland. Er ontstonden verliezen onder de bevolking. Lichte batterijen luchtdoelge schut van de luchtmacht en marineluchtdoel- geschut schoten 32 vijandelijke vliegtuigen neer. Zondagnachit richtten Britsche bom menwerpers zonder dat er uitzicht was op de aarde, een terreuraanval op het stads gebied van Duisburg en verscheidene andere plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. Er werd schade aangericht. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke afweer- omstandigheden werden 33 viermotorige terreurbommenwerpers vernietigd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen in Oost-Engeland aan." De invasie- De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De vraag, wanneer de invasie komt, is reeds aanleiding tot talrijke speculaties ge weest. Hierbij zweeft den meesten menschen het beeld voor oogen van een grootseheep- sche operatie, die eensklaps op een of meer punten van het Europeesche vasteland zal inzetten. De t militaire schrijver luitenant-kolonel Von Olberg, is van meening, dat deze voor stelling onjuist is. De komende invasie, zoo betoogt hij in die Berliner Börsenzeitung, zal er geheel anders uitzien. Als een bijenzwerm bedreigt zij de kusten van Europa. Nu eens hier, dan weer daar kan een steek worden toegebracht. Commandotroepen kunnen, zoo als bij St. Nazaire, alleen in veel grootere sterkte, aan de Zuid-Fransche kust of Noorwegen, in de Duitsche bocht, bij Salo- niki of in Portugal landingspogingen onder nemen, wellicht zelfs een bruggehoofd vor men, zooals dit bij Nettuno gelukte. Lucht landingstroepen, wellicht ter sterkte van verscheidene divisies, kunnen op een punt achter de Duitsche afweerfronten landen, doch dit alles is volgens den schrijver nog geen invasie Pas uit het geheel zal zich deze ontwikkelen en elke afzonderlijke speldeprik kan tot het groote offensief uitgroeien. Wij moeten et- rekening mede houden, al dus de schrijver, dat onze tegenstanders op talrijke plaatsen tegelijk of in snelle opeen volging aanvallen ondernemen. Zij zullen trachten, door afleidingsmanoeuvres op groo te schaal te bewerkstelligen, dat Duitsche troepen worden verplaatst, zoodat zij op pun ten van beslissende beteekenis ontbreken. Zoo zal de invasie het beeld opleveren van talrijke acties, nu eens met 'sterke, dan weer met zwakke strijdkrachten, doch' een hiervan kan tenslotte slechts den op de be slissing gerichten grooten slag brengen. Enkel en alleen de Britsche eilanden zijn etappegebied en vliegtuigmoederschip voor een zoo geweldige onderneming, als de groote strijd ontegenzeggelijk vereischt, wanneer hij ten gunste der Geallieerden moet worden beslist. In de Berliner Börsenzeitung schrijft de militaire correspondent Ritter von Schramm, dat eerst met de aankomst en de opstelling van krachtige pantserformaties achter de permanente versterkingswerken het Duitsche afweersysteem in het Westen voltooid is. Overeenkomstig de Duitsche mentaliteit zal ook een belangrijk deel van de afweer in het Westen in den aanval bestaan. De Duitsche leiding houdt derhalve voor de tegenaanvallen, voor de snelle vorming van zwaartepunten tegenover de vijandelijke landingspogingen, voor een snelle concentra tie van vuurkracht op bedreigde punten snelle gepantserde strijdkrachten gereed, die den eventueel binnengedrongen vijand on middellijk kunnen isoleeren, omsingelen en onder geconcentreerd vuur nemen. Het gros der Duitsche pantserformaties zal daarbij minder gereed gehouden worden tegen lan dingspogingen van zee uit, dan wel tegen de vijandelijke luchtlandings- en valscherm troepen. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. Voor iederen gezonden Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde com pagnie b|j het SS-Wachtbatal.jon te Amers foort. Opleiding en eventueele inzet geschie den in Nederland. Rijbewijs ïs niet noodzake lijk^ De opleiding voorziet hierin. Voor nadere bijzonderheden omtrent extra-levensmiddelen en kolen, familieonderhoud enz. wordt verwe zen naar de mededeeling over de extra-keurin gen voor de Waffen-SS, \vaar men zich tevens kan melden. Extra-keuringen. Het S.S.^Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Dins dag 23 Mei te Amsterdam, van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Woensdag 24 Mei te Den Haag, van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amici- tia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansehe S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-S.S* kan ieder wor den. die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstelien der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens b\j het S.S.-Ersatskomniando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Doodvonnissen wegens sabotage en verboden bezit van munitie. Officieel wordt medegedeeld: De beklaagden Isaak Hendrik Ruppert, Willem Jorritsma, Gerrit Joseph Roukens, Wouter Jaspers, Petrus Gerardus Frederik Snelleman, en Abraham de Kriek, allen uit Rotterdam, zijn als saboteurs door het Duitsche Obergericht ter dood veroordeeld Zij hebben opruiende communistische pam fletten vervaardigd en verspreid en contribu ties geïnd voor de illegale C. P. N. Het vonnis is voltrokken Het proces tegen de zes beklaagden, dat drie dagen heeft geduurd, gaf een indrukwekkend beeld van de geraffineerde techniek, die de leidende functionarissen van het communisme, overeenkomstig de aanwijzingen uit Moskou, toepassen voor het omwentelen van de Euro peesche orde. Met uitzonderingen van Ruppert en Jorritsma zijn de beklaagden reeds gerui- men tijd vqor de ontbinding van de C.P.N. lid geweest van de communistische partij en heb ben zij in het partij-apparaat gewerkt. Mos- kousche agitators zijn erin geslaagd de be klaagden eerst ertoe te verleiden, nu en dan en later voortdurend contributie en steungel den te betalen. Toen de beklaagden door deze strafbare handeling in hun net waren geraakt, werden zij ertoe aangezet zelf illegale bijdra gen te ïncasseeren en opruiende tijdschriften te verspreiden. Ruppert werd, doordat hij kennis maakte met jonge communisten, voor de communisti sche omwentelingspogingen gewonnen.Hij toon de zich bij den communistischen woelarbeid zoo actief, dat hij tenslotte opklom tot een van de leidende posities in het illegale partij-appa raat te Rotterdam. Jorritsma, die afkomstig is uit een ordelijk burgerlijk milieu, leerde op de Rotterdamsehe hoogeschool een ouderen jood- schen student kennen, die hem, onder voor wendsel samen nationaal-economische privaat studies te willen verrichten, voor de dwaal leer van het communisme won. Op aandrang van Ruppert liet Jorritsma zich later ertoe ver leiden gedurende vrij langen tijd opruiende communistische pamfletten op een stencil machine te vervaardigen. De beklaagden hebben tijdens het proces, overeenkomstig de door Moskou gegeven aanwijzingen, zooveel mogelijk te ontkennen en alleen dat te bekennen wat niet ontkend kan worden, met alle middelen getracht de toedracht te verdoezelen of hun aandeel hieraan tenminste te verkleinen. Slechts onder den druk van de getuigenverklaringen a charge hebben zij hun deelneming aan de communistische plannen toegegeven. Het Obergericht heeft de 6 beklaagden wegens sabetage ter dood veroordeeld. De president heeft bij het uitspreken vanhet vonnis verklaard, dat de C. P. N„ evenals de communistische partij in andere landen, van het begin af aan het doel heeft nagestreefd de bestaande staats- en maatschappelijke orde met geweld ten val te brengen en in- plaats hiervan een dictatuur van het prole tariaat naar Sovjet-model in te stellen. Als middel om dit doel te bereiken, n.l. het on dermijnen van de orde en vernietigen van het Europeesche staatsbestel, ruide zii de volksmassa op en bracht haar tot zedelijk bederf door onscrupuleuze onderaardsche woelingen en in het bijzonder door opruiënde propaganda in woord en geschrift. De com munistische partij deinst hierbij niet terug voor moord en brandstichting. Voor het com munisme is elk middel, ook ai is het nog zoo verwerpelijk, vcor het bereiken van zijn doel goed. Het parool luidt: sabotage tegen iederen prijs Derhalve maakt iedereen, die in den een of anderen vorm deelneemt aan dé illegale communistische activiteit zich schuldig aan sabotage. Er is niet alleen dan sprake van sabotage wanneer daden van ge weld en aanslagen op menschen en voor werpen zijn gepleegd, doch ook wanneer het streven van de verboden communistische partij door het betalen van solidariteitsbij dragen en contributies, alsmede door het ver spreiden van opruiënde pamfletten wordt gesteund. De boekhouder Cornells Spitters uit Waal wijk, is door het Duitsche Obergericht in de bezette Nedcrlandsche gebieden ter dood ver oordeeld, omdat hij in het ongeoorloofde bezit was van munitie en getracht heeft een lid van de Duitsche weermacht te verleiden hem twee pistolen te verkoopen. Het vonnis ïs voltrokken De 24-jarige Spitters nam in den herfst van 1943 het besluit om zich een wapen te ver schaffen om zoo op politieke tegenstanders vzraak te kunnen uitoefenen. In October 1943 ontmoette hij op straat in zijn geboortedorp een hem onbekenden Duitschen soldaat. Hij sprak hem aan en vroeg hem of hij niet een burgercostuum zou willen koopen. Tijdens de verdere besprekingen verklaarde Spitters den soldaat; dat hij hem ook zonder geld aan een costuum zou kunnen helpen, wanneer hij hem daarvoor een legerpistool met minstens 30 patronen gaf. Overeengekomen werd, dat de soldaat den volgenden dag het wapen en de munitie zou meebrengen. Toen zij elkaar den volgenden dag ontmoetten, zeide het lid van de weermacht, dat hij het pistool niet bij zich had. Hij zou het echter 's nachts brengen wan neer de compagnie voor een oefening zou zijn uitgerukt. Bij deze gelegenheid zeide Spitters, dat hij joch moest zien nog een tweede pistool en zooveel mogelijk munitie te kunnen bezor gen. Hiervoor zou hij een zomerjas krijgen. Bij een andere ontmoeting met den Duitschen soldaat, die zijn superieuren van het gebeur de in kennis had gesteld, werd Spitters ge arresteerd. Tijdens een huiszoeking vond men daarop in de woning van Spitters in een kleine kast een kistje. Hierin bewaarde Spitters 25 pistoolpatronen. De sleutel van de kast had hij voortdurend bij zich. t

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1