Reichsleiter Rosenberg sprak in Amsterdam. ,,De weg die voor ons ligt kent geen terug". 4 Europa staat of valt met de gezondheid en de kracht van zijn natuurlijke kern: het Duitsche Rijk". Reichsminifiter. Reichsleiter Rosenberg heeft een bezoek aan ons land gebracht en in een groote bijeenkomst, wellce gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam is gehouden een rede uitgesproken, De bijeenkomst werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van staat, partij, weermacht en beweging en verder door eenige duizenden uit Duitsche en Nederiandsche nationaal-socialistische forma ties. Op het podium stonden een orkest van de Duitsche politie en formaties van Hitier Jugend en Jeugdstorm opgesteld. Nadat Reichsleiter Rosenberg, vergezeld door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss ■Inquart en door Mussert, onder luide toe juichingen de zaal had betreden en de eere- gasten, onder wie SS Obergruppenführer und Genera) der Polizei Rauter had begroet, leidde het orkest de bijeenkomst in met den vaandel- marseh. Oberdienstleiter Ritterbusch verwelkomde vervolgens den Rijksnrinister als verkondiger en beschermer der nationaal-socialistische idee noemde het een bijzonder voorrecht voor de aanwezigen hem te mogen aanhooren, en ver leende den Reichsleiter daarop het woord. Reichsleiter Rosenberg ving zijn rede aan met vast te stellen, dat er tijden van vrede zijn en tijden van strijd. Niet beslissend echter is de tijd. waarin iemand gebcfren wordt: be slissend is alleen hoe hij zich in^ijn tijd ge draagt. Is men in perioden van vrede en welstand week geworden en lui. dan zal men in tijden van strijd de benoodigde krachten niet kun nen opbrengen en zeker niet in een strijd, waarin het gaat om het bestaan zelf. Zulk een strijd is ons geslacht opgelegd. Spreker wilde dezen niet zien als een op zichzelf staand feit. Hij is een voortzetting onder an dere vormen van den vorigen wereldoorlog. Beschouwt men de houding, welke het Duit sche volk in de afgeloopen'vijf en twintig jaar daartegenover heeft aangenomen, dan kan men slechts vaststellen, dat het dezen strijd eerlijk onder oogen heeft gezien en aanvaard Volgens een Engelscho these moeten de oor zaken voor dez.en strijd worden gezocht in het ontstaan van Pruisen. De Engelschen vergeten echter één ding, n.l. dat er al sprake was van een Duitsch rijk voordat er ooit van een Britsch gesproken werd. Ter illustratie van deze stelling deed de Reichsleiter eenige grepen uit de geschiedenis en liet hij zijn gehoor in groote trekken de ontwikkeling volgen, welke het Duitsche Rijk heeft doorgemaakt sinds het H. Roomsche rijk ineenstortte. Germaansche krachten gaven toen het aan zien aan verschillende staten, wier onderlinge strubbelingen werden afgesloten met den 30 jarigen oorlog en uitliepen op een volkomen versplintering. Een ander volle scheen geroe pen leiding te geven aan Europa.Het Frankrijk van Bodewijk tot Napoleon heeft hiernaar gestreefd, doch het experiment faalde, doordat Frankrijk biologisch niet krachtig genoeg was. Het heeft zich slechts kunnen handhaven, on dersteund door andere machten. Het jaar 1940 bewees dit opnieuw. Eind 18e begin 19e eeuw duikt het Britsehe rijk op. nadat het zijn concurrenten Spanje Frankrijk en ook Nederland van de zeeën heeft verdreven. Engeland, dat niet meer is dan een splinter van Europa, richtte zijn blik niet op het continent, doch overzee. Daaraan heef! het zijn imperiale ontwikkeling te dan ken. Nimmer heeft het in zich een roeping of zending gevoeld, die vervuld moest worden ten bate van Europa, nimmer een Europeesch idee gekend. Steeds wanneer de Engelsehen het woord Europa in den mond namen, was Europa geen doel. doch slechts de inzet. Terugkeerend naar 1918, het jaar waarin Duitschland ineenstortte, schetste Reichsleiter Rosenberg vervolgens de politiek, welke een Joodsche volkerenbond met Europa bedreef en de bemoeienissen van het Amerikaansche ka pitalisme. Het bolsjewisme stak den kop op en ging streven naar de beheersching van Europa. Overal ontstond een onrust, welke de ver standige Europeanen tot nadenken had moeten stemmen. Voor de eerste maal in de geschie denis werd het probleem ..Europa" gesteld De beweging van Adolf Hitler heeft als eer ste de Europa-ondermijnende krachten onder kend en zich daartegen gekeerd. Zij verwierf zich jn den strijd een nieuwe beschouwing van staat en leven, protesteerde legen de eischen van Walther Rathenau bij het verdra-g van Rapallo. veroordeelde dat Europeesche staten hun technici naar de Sovjet-Unie stuurden, omdat zij wist, dat het bolsjewisme hen slechts zou gebruiken om het de wapenen in handen te geven, waarmee Europa moest worden over rompeld. Spreker, die na dertig jaar weer in de ge legenheid was geweest Russische steden te zien, waaraan hij destijds reeds een bezoek had gebracht, kon niet nalaten zijn gehoor zijn indrukken daarvan te schetsen. De huizen zijn vervallen en rampzalig geworden, de bevol king is door het bolsjewisme gedecimeerd en Willoos gemaakt. Van duizenden kilometers ver worden deze menschen thans samenge- sleept om ben, nadat men hun fantasie tot in het perverse heeft ongezweent, te laten storm- loopen op Europa. Wie dit allés van nabij heefl gezien, weet dat alleen de Duitsche muur in het Oosten Europa nog zal kunnen behoeden voor ondergang. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuipei, Haarlem. Sport en Stad: A, (termeer, H'stede. Buiten land: J. C. van dei' Laag, H'stede (afw.j. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J r: van Baarsel, Santpoort. Advertenties; W. van Ommen, Heemstede, Een sterke kern het behoud van Europa Zijn conclusie trekkend uit het verleden, stelde de Reichsleiter vast, dat het ineenstor ten van het Duitsche rijk de versplintering van Europa inleidde. De wereldgeschiedenis leert, dat Europa alleen kan bestaan, wanneer een krachtige en sterke kern daartoe de ga ranties biedt. Is deze niet aanwezig, dan moet Europa ondergaan of kan het hoogstens nog een financieel-politieke kolonie worden van andere machten. Duitschland heeft derhalve geen andere taak dan die van het oude Duit sche rijk te beschouwen als een wettelijk erf deel en de Duitsche rijksidee in al haar groot heid te doen uitgroeien tot een idee voor Duitschland en Europa". De Duitsche rijksidee nog aan een nadere analyse onderwerpend, merkte spreker op, dat men het wel eens zoo heeft voorgesteld, alsof in het verleden alleen de invloeden van de Antieken, Grieken en Romeinen en die van het Christendom de scheppende zijn geweest voor de Europeesche cultuur en het Germaenn dom de ontvangende factor zou hebben ge vormd. Daartegen wilde hij ten sterkste op komen. Of zou men zich soms kunnen voor stellen, dat Christelijke hottentotten ooit Go tische domkerken zouden hebben gebouwd? Na te hebben gereleveerd, dat de Duitsche rijksidee voor het eerst onder Theodorik de Groote bewust het karakter kreeg van een Groot-Germaansche rijksidee, en nadat hij den weg van het klein-Duitsche rijk naar 't Groot- Duitsehe rijk had geschetst, concludeerde de Reichsleiter, dat de ingeslagen weg blijkbaar de historisch eenig mogelijke is geweest. Wanneer men zich dan afvraagt, zoo ver volgde hij, waarom het Duitsche rijk in den eersten wereldoorlog ineenstortte, moet men ertoe komen de oorzaak te wijten aan het ontbreken van een bindende wereldbe schouwing. Die ineenstorting is zeker geen militaire geweest. De groote wonde Hierin nu ligt het groote wonder, dat het Duitsche volk, juist toen het terneer gesla gen lag, zijn ware levensbron en kracht ont dekte. Dit moment beteekent de gróöte wende. Ditmaal beroemt Duitschland zich niet op de prestaties van deze of gene klasse of categorie, maar op die der gansche natie. Drager van de rijksidee kan iedere man en iedere vrouw zijn. In dezen geest kent het Duitschè Ritterkreuz slechts Duitsche men schen. Het Duitsche rijk heeft dan thans dezen beslissenten strijd op zich genomen, ten eerste omdat er geen andere weg is, en ten tweede omdat anders alle eerder gebrachte offers tevergeefsch zouden zijn geweest. Deze strijd heeft geleid tot versterking, versteviging en verdieping van ons inzicht. Het nationaal-socialisme heeft zich tot taak gesteld draagster te zijn van de rijksidee. Het i? haar dienaresse geworden. Eefis zul len zijn verdiensten worden beoordeeld naar de mate waarop het die idee heelt ge diend. Niet altijd beseffen wij allen den diepen historischen zin van ieder gebeuren. Dik wijls woédt die eerst aan het einde der wor steling duidelijk. Al meten wij thans met andere maten, ook de kleine schermutselin gen uit vroeger dagen hebben hun zin en beteekennis gehad. Spreker verwachtte dat ook eerst aan het einde van den strijd ieder duidelijk zal kunnen zien wat daarbij op het spel heeft gestaan. Volgens hem zal blijken, dat dit de 2000-jarige cultuur an liet avondland en haar wedergeboorte zijn geweest. In dit licht bezien moet men alle kleine misverstanden terzijde stellen. Eens zal blij ken, dat deze strijd ook voor de kleine na ties en ook voor diegenen, die Duitschland nu nog vijandig gezind zijn, is gevoerd. Het is ons continent herhaaldelijk aangezegd: het wordt met de biologische vernietiging bedreigd. Het is goed zoo, aldus besloot de Reichs leiter zijn rede. dat er geen nevenwegen meer zijn en alle bruggen achter ons zijn afgebroken. Den eenigen en juisten weg voor zich ziende, verzamelt de natie al haar krachten. Voor deze eeuw zij ons parool: „Das Reich und Europa". De rede van den Reichsleiter werd her haaldelijk door bijval onderbroken. Met een dankwoord van Oberdienstleiter Ritter busch, het zingen der volksliederen en den afmarsch der vaandels, werd de plechtig heid besloten. WAT AAN HET FRONT WORDT GEEISCHT vragen wij niet van U. Wij vragen echter wel, dat gij op 27 Mei bloeimaand 1944 een w e r k e I ij k offer brengt voor Frontzorg bij de groote landelijke collecte, of door storting op girorekening 106156 ten name van Frontz.org. Rotterdam. Meldt u aan als col lectant bij het betrokken buurtsehapshoofd van den Nederlandschen Volksdienst. UITBREIDING VERPLICHTE ZÏEKENEONDSVEZEKERING. Opnieuw zijn enkele groepen van perso nen onder de verplichte ziekenfondsverze kering gebracht, voornamelijk werknemers i'e op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn bij het bureau Voedselvoorziening in oor logstijd en de daaronder ressorteerende diensten, het Nedeilandsch clearing- en het deviezen-instituut en voorts personen in loondienst werkzaam van of aan inrich tingen, staande onder beheer van instel lingen van weldadigheid of maatschappelijk nut, welke voor de ziekengeld verzekering van haar personeel zijn aangesloten bij de Invaliditeits-cooperatie' te 's Gravenhage, of de Vereeniging v. Ziekte- en Invaliditeits verzekering ten behoeve van personen, in dienst van katholiek-maatschappelijke in stellingen, te Utrecht. Ernstige waarschuwing aan onderduikers. In een op 23 Mei te Enschedé gehouden jeugdvergadcring heeft Max Blokzijl de vol gende ernstige waarschuwing aan het adres van de onderduikers gericht: De pers heeft onlangs de strenge bepalingen van een eventueel door den Rijkscommissa ris in verband met de mogelijkheid van een invasie te proclameeren staat van beleg be kend gemaakt. Uit den aard der z.aak kan elk oogenblik deze staat van beleg in werking treden. Wie dan niet volkomen geldige iden titeitsbewijzen bü zich draagt komt zonder verder proces voor het vuurpeloton. Voorts deelde Max Blokzijl het volgende mede: „Ik heb onlangs in een volksvergadering in Maastricht bekend gemaakt dat onderduikers die overigens een zuiver geweten hebben, maar zich hadden laten overhalen tot het zich onttrekken aan tewerkstelling of eenigen. an deren vorm van positieve medewerking, in de veronderstelling daarmee een patriottische daad te verrichten, ongestraft weer kunnen opduiken, mits zij zich bereid verklaarden, onmiddellijk weer ingeschakeld te worden. Dus bijv. bij de weermachtsonderdeelen, de Waffen SS. de Organisation Todt, de industrie in Duitschland, enz. een en ander natuurlijk door de bezettende overheid vast te stellen. Ik heb de verantwoordelijkheid voor de straf feloosheid dezer berouwvolle categorie van misleide onderduikers toen aanvaard en had natuurlijk daartoe de officieele machtiging. Het kan zijn voorgekomen, dat in enkele ge vallen de Abeitsamter niet tijdig deze mach tiging bevestigd hebben gekregen en dat in die uitzonderingsgevallen tijdelijke doorzen ding der betrokkenen naar het doorgangskamp te Amersfoort heeft plaats gehad. Intusschen zijn echter alle Arbeitsamter op de hoogte ge steld en zullen nog slechts die zich meldende onderduikers via Amersfoort aan het werk worden gezet, die als contractbrekers te be schouwen zijn. Verder is van belang er op te wijzen, dat Nederlanders beneden de 19 jaren herhaalde lijk zijn ondergedoken in de verkeerde mee ning, dat ook zij voor tewerkstelling in aan merking komen, wat echter niet het geval is. Ik wil daarop nog eens de aandacht vestigen, omdat het is voorgekomen, dat zulke jonge menschen als onderduikers door opsporings ambtenaren gewond zfjn bij pogingen om te ontvluchten. Zjj hadden zich niet aan zulke gevaren behoeven bloot te stellen. Door de N.S.V.O. werd in samenwerking met de N.S. Frauenschaft te Arnhem een tweedaagsche kindermodeshow georgani seerd, waar o.m. werd aangetoond hoe men uit oude kleedingstukken en schijn baar waardelooze resten van dekens, gor dijnen enz. nog smaakvolle kinderklee- ding kan vervaardigen. Stapf-Reynhoudt Pax c) Bomaanval op Belgrado vergde bijna 2000 dooden. De strijd op den Balkan. De luchtaanval, welke Donderdag, op Bel grado was gericht, heeft bijna 2000 dooden geëischt. Bij de zuivering van 'het Noord-Montenegrijn sche Sandsjak zijn na de inneming van het bruggehoofd Brodavero sterke vijandelijke achterhoeden op 'de vlucht gedreven. De wij kende benden worden achtervolgd. De domi- neerende hoogten ten Zuidoosten van de stad Sjenica zijn alle bezet door Duitsche troepen en Mohammedaansche militie. De benden ver loren op den Iaatsten gevechtsdag ruim 100 dooden en honderden gewonden. Orleans verwoest. In een tijdspanne van drie dagen hebben twee vreeselijke bombardementen Orleans verwoest. Zaterdag waren er 120 slachtoffers, Dinsdag 150, waarbij nog een zestigtal gewon den en verscheidene personen die nog onder het puin bedolven liggen, komen. Door het laatste bombardement werden 2500 personen geteisterd en werd bovendien de kathedraal der stad, een juweel der Gotische bouwkunst, zwaar beschadigd. Dinsdagochtend hebben Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigformaties opnieuw Le M.ans ge bombardeerd. Woonwijken werden getroffen alsmeed woningen die gelukkig waren ont ruimd. Van de burgerbevolking werden eenige personen gewond. De raswetgeving in Italië. Uit bet Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: Tijdens een aantal besprekingen, die onder voorzitterschap van den Duce tusschen den inspecteur-generaal voor rassenonderz.oek, Preziosi, den minister van justitie, Pisenti en vertegenwoordigers van verschillende ministe ries plaatsvonden, zijn nieuwe bepalingen uit gewerkt op het gebied der raswetgeving. (oNft) VIEPJf ENVINf, Z'JNTOCH NT- V 1 MAAR BRUTALE RAKKERS! NA NU HEB8EN 2£"JE"EN"J'J" <;ezb;qte<;en DE.NCHE.F VAN XMON DE WIT MOEDER IS WEL EEN BEETJE BOOS.WOOR. •ÏUy'OW.DECHEF ISWEL^EWENQ VpAT OF KLANTEN ZICH B'J HEM BS DE ZAAK VOLKOMEN "THUIS"VOELEN,MEVROUW' Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter H vanaf Hon en I en J t/m. Jong. FAILLISSEMENTEN. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven, het faillissement betreffende de nalatenschap van Dirk Dral, laatstelijk gewoond hebbende Zuid einde A. 125, Oostzaan. Curator Mr. w. N. Fel- hoen Kraal te Wormerveer. Dpor het verbindend worden der Uitdeelings- is geëindigd het faillissement van: A. J, Smit, caféhouder, wonende Zuiderstraat 1315, Haar lem. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bok kei te Haarlem. Bij beschikking van de Rechtbank is aan J'. J. F. Sargentini, loodgieter, wonende te Bloemen» daal. rehabilitatie verleend terzake van zijn op 4 Augustus 1936 uitgesproken faillissement. PERSONALIA In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer W. P. J. Ovevmeer is gekozen tot be stuurslid van de Vereeniging van ouderlingen in de Ned. Hervormde Kerk de heer H. M. W. Ban- del, alhier, ouderling der Ned. Herv. Gemeente van Heemstede. Boksen HESSELS OPNIEUW KAMPIOEN. De natio nale kampioenschappen voor amateurs van den Nederlandschen Boksbond werden Dinsdagavond besloten met de finales in de Apollohal te Am sterdam. Hessels werd opnieuw kampioen door van Van den Berg te winnen. De volgende, kampioenen voor 1944 werden be kend: vli egge wicht: Wolff (Z.H.); bantamge- wicht: Hessels (N.H.); vedergewicht: Oudshoorn (Z.H.);, lichtgewicht: dekker (Z.H.); wëlterge» wicht: Hofstede (N.H.); halfzwaargewicht: Bak» ker (N.); zwaargewicht: De Jager (N.). Voeti'al PROGRAMMA VOOR PINKSTEREN. Tweeden Pinksterdag zijn er in de voetbalwereld nog de volgende belangrijke wedstrijden: kampioenschap van Nederland: Heracles—Longa, met als scheids rechter den heer J. J. Sehluter en de Vole wij ckers -Heerenveen, welke wedstrijd wordt geleid door dén heer A. E. van Welzenes. Bekerwedstrijden: Blauw WitWillem 2 (Za terdag 27 Mei, 19 uur), Groene SterD.W.V., P.S.V.—U.-V.V. en L.S.C.—Tubantia. Eerste klas se: district 3: EnschedéP.E.C. POLITIESPORT. Dinsdag speelde het tweede elftal van de Polï- tiesporlver „Haarlem" een vriendschappelijke!! wedstrijd tegen de Politie Bloemendaal en verloor met 40. Hedenavond speelt het eerste elftal van de Politie vriendschappelijk tegen een elftal van de Centrale werkplaats op het terrein aan den Schalk wij keiweg. SPORT-ALLERLEI. In dén kwart-eindstrijd speelde Hillinen te gen Beverwijk en won met 31. De winnende ploeg komt in den hal ven eindstrijd tegen Scho ten of DIO, indien de beslissing over den gestaak- ten wedstrijd gevallen is. Vermoedelijk wordt eerst nog twaalf minuten gespeeld. In den an deren halven eindstrijd komen DEM en DSSH tegenover elkaar. THB heeft den korfbalwedstriid tegen For- tuna met 5—0 gewonnen. De eindstrijd van het vierbondentournooi tusschen Noord Holland en Amsterdam is door de hoofdstedelingen met 40 gewonnen. Het bestuur van de afdeeling Haarlem heeft besloten de competitie als geëindigd te beschou wen, •behou/dens enkele wedstrijden, welke in verband met kampioenschappen nog van belang zijn. Daar de vereenigingen H.C.C. en H.B.S. niet meer de beschikking hebben over hun terreinen m Den Haag, zullen zij dit seizoen hun thuis wedstrijden spelen op het terrein van L.M.C.C.' te Deiden, dat hiervoor welwillend .ter beschikking is gesteld. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 25 MEI 1944. HILVERSUM I, 43 4.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Muziek in den ochtendstond. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Licht ochtendconcert, (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht klassiek ochtend concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Walsen van Lanner en Ziehier. 10.30 Johan Jong. orgel. 11 ,#0 Het spel verloren, voordracht. 11.15 Kamermuziek. 12.00 Almanak. 12.15 Septet Ombaclï. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melo- disten, solist en gram.iritenn. 14.00 Oud-vader* landsche folkloristen IX. 14.15 Discovariété. 15.00 Zang en piano. 15.30 En hier is de koffergramo- ioon. 16.00 Salonorkest. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een note- dop. 17.40 Septet Ombach en solist. 18.00 BNO Persoverz. 18.05 Operaconcert. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besqh. 19.15 Concertgebouworkest ""en Gerard Hengeveld, piano (i. d. pauze: Voor luisteraars die graag le zen). Ca. 21.15 Kamermuziek con cert. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30—24.00 Ver trouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Vier ernste Gesange Op. 121 van Brahms. 17.20 Klassieke sonates. 18.00 Orkestenparade. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 39.20 Filmpotpourri. 20.15 Zoo kort, maar toch zoo lang geleden. 20.30 Instrumentaal en vocaal avondconcert. 2>.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren van: 21.45 tot 5.50 uur 25 Mei: zon op 5.30, onder 21.43 uur maan op 8.16, onder uur 26 Mei: zon op 5.29, onder 21.45 uur maan onder 0.51, op 9.11 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2