Haarlems Landing der Geallieerden in Italië teniet gedaan Woensdag 139 vliegtuigen neergésehoten Varen. varen, over de baren Varen, varen, over de zee! Het wantrouwen tusschen Londen en Moskou. Verdragen met België, Noorwegen en Nederland. 289e Jaargang No. 122 Bureaux: Groote Houtstraat 93. X«I. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem. Bijkantoor, Soendaplein 31. Xel. laeSfl Hoofdredacteur: F. C, Berks Nieuivsblad voor IS oord-Holland Vrijdag 26 Mei 1944 Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuïden: Rembrandtlaan SS, ïJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K L29Y Aanvallen aan weerskanten van Cisterna afgegrendeld. Distancieering uit gebied van Littoria en Terracina. Amerikaansche en Engelsche legers samengesmolten. Nederlanders strijden tegen Europa. Lucht, aanvallen op Berlijn, Wiener Neustadt en Aken. Het Duitsche weermachtberieht luidt als volgt: In Italië neemt de groote afweerslag door toenemend gebruik van vijandelijke pantserformaties aan hevigheid toe. Op den uitersten Westelijken vleugel van het landingshoofd van Nettuno werden aanval len afgeslagen en werd een achter ons front gelande vijandelijke gevechtsgroep in een tegenaanval vernietigd. Ten Zuid oosten van Aprilia zijn nog altijd zware gevechten aan den gang. In het gebied aan weerskanten van Cisterna gelukte het, de vijandelijke penetraties na verbitterden strijd voor de artilleriestellingen op te vangen en af te grendelen. Sterke aanvallen van overmachtige vijan delijke strijdkrachten op Cisterna zelf wérden ten deele in een tegenaanval afgeslagen, waar bij 17 pantserwagens werden stukgeschoten. Uit het gebied van Littoria hebben onze troepen zich volgens bevel in Noordoostelijke richting naar de bergranden gedistancieerd, om zich daar met de formaties, die uit den sector van Terracina naar het Noorden waren teruggenomen, te vereenigen. De bewegingen verloopen ondanks sterk vijandelijk opdringen volgens de plannen. In den sector aan weerskanten van de Liri bleef de vijand met overmachtige strijdkrach ten aanvallen, ondersteund door onafgebroken aanvallen van jachtbommenwerpers en sterke p'antserformaties. Onze troepen boden hem verbitterden tegenstand en vinggn de vijan delijke aanvalsspitsen in het gebied ten Zuid westen van San Giovanni en Roccasecea opt 50 vijandelijke pantsergevechtswagens werden daarbij stukgeschoten. Nieuwe, door pantserwagens ondersteunde vijandelijke aanvallen op de plaats Piedimonte stortten met zware verliezen ineen. Eseortevaartuigen en gevechtsveerbooten der marine hebben in den nacht van 23 op 24 Mei in de wateren van Livorno een vijande lijke torpedomotorboot in den grond geboord. Uit het Oosten komen geen berichten over bijzondere gebeurtenissen. Britsch-Amerikaansche formaties vliegtui gen ondernamen Woensdag in den loop van den dag en Woensdagnacht verscheidene ter- reuraanvallen. Onze luchtv.erdedigmgsstrijd- krachten vernietigden 139 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 115 viermotorige bommen werpers: 16 andere vliegtuigen werden boven het Italiaansche grondgebied en de bezette Westelijke gebieden neergeschoten. Door deze bij dag onder krachtige bescherming van ja gers ondernomen aanvallen werden Berlijn, Wiener-Neustadt en verscheidene plaatsen in bet gebied van Wpenen getroffen. Des nachts was Aken het dóel van een Britschen terreur- aanval. Vooral in de woonwijken der Rijks hoofdstad en te Aken ontstond schade en gin gen mensehenlevens verloren. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Woens dagnacht bommen op het stadgebied van Ber lijn. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Donderdag in de vroege ochtenduren weder om afzonderlijke doelen in Oost-Engeland met goed resultaat aan. "De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt' Het in de vroege ochtenduren van den 23en Mei begonnen Geallieerde offensief in het bruggehoofd van Nettuno is voor de Duitsche legerleiding niet als een verrassing gekomen. Hoewel de Geallieerden uiteraard zullen stre ven naaf het tot stand brengen van een ver binding tusschen de bruggehoofden aan het Zuid-Italiaansche front, ligt het zwaartepunt hunner aanvallen vooralsnog in het Noord westen, Noorden en Noordoosten van het brug gehoofd, waarbij klaarblijkelijk de bedoeling voorzit, de in de richting Rome loopende be- langrijke Duitsche verbindingswegen af te snijden. Blijkbaar als afleidingsmanoeuvre hebben k Geallieerde troepen even ten Noorden van "het bruggehoofd een landingspoging ondernomen, die evenwel werd verijdeld. Op het oogenblik zijn verbitterde gevechten aan den gang, die aan de Duitsche verdediging zware eischen stellen en in den loop waarvan de Geallieer den eenige bressen in de Duitsche linies heb ben geslagen. Met de mogelijkheid, dat de omvang van den slag zich door nieuwe landingen aan de Ita- lijansche kust nog verder zal uitbreiden, wordt van Duitsche zijde ernstig rekening gehouden. De kortste afstand tusschen het bruggehoofd en het Zuidelijke Italiaansche front bedraagt 35 K.M., n.l. tusschen Littorio en het gebied van Terracina. Tusschen beide plaatsen liggen evenwel de Pontijnsche moe rassen, die zich minder goed voor groote ope raties leenen. Midden door de moerassen loopt de Vla Appia, die van Terracina naar Cisterna leidt, een afstand van omstreeks 50 K.M. De C. D. meldt: De Geallieerde opperbevel- •hebber in Italië, generaal Alexander, heeft zijn front, dat zich van de Middellandsche tot de Adriatische Zee uitstrekte, aanzienlijk in gekort door het gx-os van het 8ste Britsche leger naar het Westen te dirigeeren, waar het een deel der stellingen overnam, die tot dus verre door het 5e Amerikaansche leger bezet werden gehouden. Om het gevaar, dat een „naadstelling" altijd oplevert en waarvan de Duitschers al dikwijls handig gebruik hebben gemaakt, zooveel mogelijk te reduceeren, laat Alexander het 8e Britsche en het 5e Ameri kaansche leger thans als een gesloten eenheid opereeren. Terzelfdertijd is er ook alleen nog maar sprake van het Geallieerde bruggehoofd van Nettuno en wordt dit bruggehoofd niet langer beschouwd ais een sector van het 5e Amerikaansche leger, waaronder het steeds heeft geressorteerd. Opvallend is het sterke contingent niet- Engelsche en Amerikaansche troepen, dat zoo wel aan het Zuidelijk front, als in het brugge hoofd—opereert. Bij het 8e Britsche leger zijn behalve Canadeezen en Australiërs. Polen en Britsch-Indiërs ingelijfd, terwijl Gaullistisch Fransche, Marokkaansche en Algerijnsche for maties in de gelederen van het 5e Amerikaan sche leger strijden. In het bruggehoofd is een „internationale brigade" opgesteld, omtrent wier sterkte niets naders bekend is en die uit onderhoorigen van alle door Duitschland bezette Europeesche ge bieden, voor zoover zij niet al aan het Zuide lijk front- vertegenwoordigd zijn. bestaat. Be halve Noren, Belgen, Joego-Slaven en Grieken maakt ook een afdeeling Nederlandsche mari niers van deze brigade deel uit. Ofschoon de strijd een felheid heeft bereikt, die het Duitsche weermachtberieht schier da gelijks Tn dramatische bewoordingen schildert, blijft men in bevoegde Duitsche kringen op het standpunt staan, dat het hier geen offensief in den werkeiijken zin yan het woord betreft, doch een zeer grootscheeps opgezette aflei dingsmanoeuvre, waarmee men Duitschland wil dwingen tot de grootst mogelijke „slijtage" aan menschen en materieel, en het opstellen van reserves, die aan andere fronten moeten worden onttrokken, om op die manier zoo gunstig mogelijke voorwaarden in het leven te roepen voor den beslissenden slag,'die thans van dag tot dag z'oowel in het Oosten als in het Westen en het Zuiden kan iosbreken. Stalin ontvangt poolschen gevolmachtigde. Stalin heeft den gevolmachtigde van den z.g. Poolschen nationalen raad ontvangen, die geleid wordt door Maratzki en die, naar bekend, in scherpe^tegenstelling staat tot de Poolsche emigrantenregeering te Londen. Bij de ontvangst waren Molotof en de pre sidente van de „Poolsche Patriottenbond in de Soviet-Unie", Wanda Wassilewska. aan wezig. De Moskousche zender legt den na druk op den vriendschappelijke:! toon waar op de besprekingen Werden gevoerd. Greenwood over Engelands plicht. Greenwood, de plaatsvervangende leider der Labourpartij heeft bij de debatten over de buitenlandsciie politiek in het Lagerhuis verklaard, dat men er aan moet denken, dat van de thans oorlogvoerende groote mo gendheden alleen Engeland den oorlog heeft verklaard. Dit legt Engeland den plicht op te zorgen voor de landen, die „tengevolge van deze opzettelijke handeling der Brit sche regeering onder den voet zijn geloo- pen". Greenwood sprak de hoop uit, dat de regeering zou inzien, dat deze plicht moet worden vervuld. FRONTZORG. D. In alle wijken dezer gemeente houdt Frontzorg morgen een collecte. Frontzorg is een beweging, die de belangen verzorgt van Nederlandsche soldaten op het oorlogster- rein. Deze verzorging is zeer, zeer uitge breid. Zii omvat het zenden van pakketten, die tal van zaken bevatten, waaraan de frontsoldaat behoefte kan hebben, zij voor ziet hem van kranten, tijdschriften en an dere lectuur en bemiddelt bij de correspon dentie. Frontsoldaten, die vertrekken dient zij van voorlichting en verlofgangers vinden bij Frontzorg altijd bereidwillige hulp, voor al wanneer zij in hun verloftijd een thuis komen ontberen. Dit alles in weinige woorden samen te vatten is moeilijk. Het werk van Frontzorg in zijn vollen omvang te omschrijven is on mogelijk. Iedereen zal begrijpen, wat het beteekent, de belangen te behartigen van tienduizenden soldaten tusschen de Noord- kaap en de Middellandsche Zee, tusschen het Narwalront en de Golf van Biskaje. Welke bedragen dit alles vergt kan men zich gereedelijk horstellen.. Nu morgen een beroep op het Neder landsche volk wordt gedaan om dezen ar beid geldelijk te steunen past een woord van warme aanbeveling en vóór alles een ernstig, zeer ernstig vermaan, ditmaal de koude rede het zwijgen op te leggen en te luisteren naar de stem der menschelijkheid. Aan de fronten wordt in deze dagen een weergalooze strijd gestreden en van de moeilijkheden en de ontberingen, waaraan de frontsoldaat in Rusland, op den.Balkan en elders het hoofd te bieden heeft kunnen wij ons in den letterlijken zin van het woord geen voorstelling vormen. Er zijn er, die thans twee, drie, vier jaar lang dag in dag uit in levensgevaar bij dag en bij nacht het verblijf in platgebrande streken trotseeren, de ongunst der elementen weerstaan en ieder oogenblik tot nieuwen inzet geroepen kun nen worden. Onder hen bevinden zich tienduizenden Nederlanders. Er zijn er bij, die ternauwer nood de kinderschoenen ontwassen zijn zoogoed als vaders van gezinnen. Er zijn er bij, die wellicht een zeer eenvoudig bestaan hebben verwisseld voor het soldatenleven en er zijn er —r en zij vormen" de meerder heid die een leven van betrekkelijken welstand hebben prijsgegeven voor het harde bestaan te velde. Deze tienduizenden Nederlanders hebben één gemeenschappelijk bezit en dat is hun overtuiging, hun idealisme. Hier dient ieder betoog te zwijgen. Wie een eerlijke overtui ging dient en zich bereid heeft getoond, daarvoor de hoogste offers te brengen heeft recht op ontzag en het kan ieder onzer van trotschen eerbied vervullen, dat ons land tallooze strijdbare "'mannen heeft opgele verd, die voor de zaak der menschheid zoo als zij die zien niet lafhartig moeilijkheden ontweken zijn maar met het geweer aan den voet post vatten. Wie dit begrijpt weet, dat een held een held is, welke levensbeschou wing hij overigens moge zijn toegedaan. Voor de zorg van deze mannen vraagt Frontzorg morgen Uwe gave. Nog niet zo° lang geleden ontving ik een brief van een frontsoldaat, die mij berichtte, 'dat hij bij een overval alles, letterlijk alles verloren had en niets meer op de wereld had dan zijn kleeren. En een maand later schreef hij uit zijn bunkertje in de sneeuw: „Het gaat me goed. Ik heb alweer een münitiekistje, een potlood en een stukje zeep. ik voel me rijk. enkele-dagen later had hij zijn potlood en zijn stukje zeep" niet meer noodig. Weet ge, hoe zoo'n Nederlandsche jongen aan het front verlegen kan zitten om een velletje schrijfpapier, een stukje touw, een Boekje pleister, een tandenborstel? Weet ge, hoe hij de krant, dfq hij twee maanden na dato 'ontvangt, zit te spellen en welk een vreugde hem een brief, desnoods van een onbekende bereidt? Neen, ge weet dat niet. Dank God dat ge het niet weet. Maar pro- GEEN BETERE MARINEKLANT DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND. i rtuïiensUreding bij de ECru-gsmarine is ^mogelijk voor iederen Nederlandeï tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman danturen en de verschillende ff -Meldestellen in Nederland, j KORT NIEUWS. De Ford Mo tor Co. heeft be sloten tot den bouw van een fa briek in de omge ving van Cairo voor de montage van landbouwma chines en den bouw van tracto ren. Het lage loon peil in Egypte zou tot de verwezen lijking van- dit plan hebben ge leid. Eenige weken ge leden werd een inbraak gepleegd in een kleed irjg- magazijn aan de Westzijde te Zaan dam.-Behalve een groote partij tex tiel en andere goederen werden hierbij 230 cou pons heerenstof gestolen. De poli tie is er in ge slaagd, deze in braak op te hel deren. Vrijwel al het gestolene, dat per auto naar Amsterdam was overgebracht, is aan den overkant van het IJ terug gevonden. Van hei iedere vijandelijke beweging moeten de Duit sche tegenmaatregelen onmiddellijk be ginnen. Daarom is het een eerste ver- eischte, dat de verbindingen tusschen iedere eenheid intact zijn. De verant woordelijkheid hiervoor dragen de man nen van den berichtendienst. Hierboven mannen van den berichtendienst der Duitsche valschermjagers in actie. (P.K. Wahner Atl-H P. c) beer U toch eens een enkele maal voor te stellen, wat het moet zijn, maanden- jaren lang van huis er» haard in bunker of kase- mat te verblijvA en vergeten te worden, door hen, ter wille van wie de frontsoldaat zich inzette. En daarom: Stuur morgen den collectant niet van Uw deur. Hij vraagt Uvv gave voor een dapperen Nederlander. Verklaring van Eden in het Lagerhuis. De debatten in het Britsche Lagerhuis over de buitenlandsche politiek zijn geslo ten met een rede van Eden. Deze zeide o. m„ dat Engeland d* laatste dagen over eenkomsten heeft gesloten met België, Noorwegen en Nederland. Het is moeilijk, aldus Eden, dezë" overeenkomsten openbaar te maken, omdat zij nie.t alleen politieke maar obk militaire clausules bevatten. De betrekkingen mét de Vereenigde Staten zijn „nauw en hartelijk", zooals zij steeds ge weest zijn. zoo vervolgde Eden. Met de Sovjet- Unie wil Engeland de meest volledige en nauwe samenwerking. Het 'is echter in het belang van beide landen te erkennen, dat zich hierbij „zekere moeilijkheden" voordoen. In de eerste plaats is er de „erfenis van het wan trouwen", die nauwelijks overdreven kan wor den. Dit wantrouwen bestond reeds in den tijd van het ezaristisehe' Rusland. Iferift. Engelsch- Sovjëtrussische betrekkingen het zijn rol gespeeld en het heeft de. eigeiSchap. dat het vanzelf steeds grooter wordt. „Er is een verdenking hunnerzijds, die weer een verdenking onzerzijds uitlokt, en voor we nog goed weten waar we aan toe zijn, heeft zich een berg van wantrouwen opgestapeld". 91s remedie noemde Eden een elkander geleidelijk beter leeren ken nen en de Engelsche regeering wil daartoe al hef mogelijke doen. Er zijn echter nog meer moeilijkheden en meeningsverschillen, b.v. in den regeerings- vorm, in de houding tegenover den individu en de pers. Al deze verschillen zijn vrij aanzien lijk. Anderzijds is het een feit, dat in de dri® groote wereldconflicten, de Napoleontische oor logen, den eersten wereldoorlog en den huidi- gen oorlog, Engeland gemeene zaak heeft ge maakt met Rusland. Bij de beide vorige ge legenheden zijn de beide landen het weldra weer oneens geworden. Dat moet thans beter gedaan worden. Eden bevestigde, dat de Engelsche regeering geconsulteerd is bij de publicatie der Sovjet- Russische vredesvoorwaarden voor Roemmië en bij de Sovjet-onderhandelingen met Fi-rtnd De minister zeide, dat hij de mate van inspan ning, die men zich in Engeland en de Sovjet- Unie moet getroosten om van het 20-jarige verdrag een werkelijkheid van blijvende waar de voor beide staten te maken, geen oogenblik zou willen bagatelliseeren. Voor de toekomst staat hierbij echter zoo enorm veel op het spel, dat beide partijen zich alle moeiten moeten geven om het succes te verzekeren. Tenslotte verklaarde Eden, dat de Vereenig de Staten, de Sovjet-Unie, het Britsche Ge- meenebest en China op militair en politiek terrein nauw moeten samenwerken. De voorgenomen wereldorganisatie kan op deze vier groote mogendheden en om haar heen opgebouwd worden. Ga niet met een onafgeschermde stallantaarn naar buiten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1