9 X X m -> l X ei (3 fc m i Roosevelt kondigt ontmoeting met Churchill aan. Mannen - en ook Vrouwen BA N 3 VIER JAREN. III. D. Zooals in een vorig stukje werd opge merkt: het zou kunnen zijn, dat de afge- loopen vier jaren en vooral de laatste maanden de noodzakelijkheid van een goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland had: en aangetoond, als niet de moeilijkheid van den lOen Mei 1940 rees. Want nog steeds is het velen Nederlanders onmogelijk, zich te vérzoenen met de bezet ting van hun land. Er zit in deze teleurstelling iets onlogisch. Twintig jaar lang hebben wij na den eersten wereldoorlog moeten aanhooren, dat bij een nieuw Eurooeèsch conflict ons land niet de kans zou krijgen, neutraal te blijven. Ik zou niet zoo dadelijk kunnen zeggen, op grond waarvan men destijds meende, dat wij vast en zeker onze neutraliteit zouden moe ten prijsgeven, maar in "ieder geval is ons de mogelijkheid, neen, de waarschijnlijk heid, straks in een Europeeschen oorlog te worden betrokken, jaren- en jarenlang voorgehouden. En nu moet het klaar en duidelijk zijn geweest, dat partij kiezen in een Europeeschen oorlog voor ons land be zetting zou beteekenen, bezetting door een der grootmachten, die hier haaf troepen en oorlogsmateriaal heen zou brengen, omdat het Nederland zelf aan voldoende man schappen en wapenen mankeerde. En wan neer men nu zou zeggen, dat het een heel verschil maakt of een land door zijn bond genoot dan wel door zijn voormaligen tegen stander \#ird{ bezet, dient er op gewezen, dat ook ie bezetting door een bondgenoot het dragen van den oorlogslast medebrengt. IJsland, om maar een voorbeeld te noemen, kan daarvan meepraten. Dit in het voorbijgaan. Het voornaamste is, dat met de herinnering aan den tienden Mei 1940 zich altijd.de klacht verbindt: Ne derland wenschte neutraal te blijven. Ned en- land had geen enkele behoefte, zich te men gen of gemengd te worden in den twist tusschen zijn buren en niemand had het recht, ons land in een Europeeschen oorlog te betrekken. Zóó is het oordeel nog steeds in breede kringen in ons land. En nu wordt het na vier jaren eindelijk tijd, dat ons volk zich op dit oordeel bezint én de drogreden leert herkennen, die er aan ten grondslag ligt. Want die hartelijk gëwenschte neutraliteit is een onwaarheid, beter gezegd misschien: een halve waarheid. Zeker, de brave burger, die in goed vertrouwen op de rustige rust waaraan hij gewend was, ieder het zijne gunde en oorlogvoeren een onaangename bezigheid éond. had vanzelfsprekend een ingewortel "en afkeer van alle krijgsbedrijf en koe- terde'geen ander verlangen dan te mogen '-ven in ongestoorden vredestijd. Maar. zv «e. kwesties van oorlog en vrede worden rv maal niet bepaald door brave burgers. 1 '"ïbhen wij lange jaren in die democ-' illusie geleefd. Die worden behandeld in de afzondering van statige ge bouwen en "oor lieden, die de verantwoor delijkheid dragen jegens het volk en het land, waartoe zij behooren, door regeerin gen en generale staven, door ministers der kroon en door raadgevers van het hoogste gezag. Het was in deze kringen in Nederland, dat men vóór 1940 niet neutraal was maar zich vertrouwd maakte met het vooruitzicht, straks partij te zullen zijn in het Euro- v>£waef»l-i fDnflift Het Witboek, dat op 30 Juni 1940 door het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn werd gepubliceerd, laat dienaan gaande geen twijfel. Het behandelt de be sprekingen van de generale sta verf van En geland en Frankrijk met die van België en Nederland en nu is er maar één conclusie, die uit de in dit Witboek overgelegde cor respondentie kan worden getrokken en die is, dat tusschen Novèmber 1939 en Mei 1940 er een voortdurend overleg tusschen ge noemde instanties heeft plaats gehad met geen ander doel dan de voorbereiding van een aanval op Duitschland. En we] op het Ruhrgebied. waartoe tusschen haakjes ook Luxemburg goede diensten moest bewijzen. De plannen waren deugdelijk getroffen: Het Fransche leger zou zich met het Belgi sche vereenigen tot den opmarsch. Langs de Belgische kust zouden Fransche troepen op trekken om den linkervleugel te beveiligen, o.m. door bezetting van Viissïtigen. Breda en Tilburg. Aan het Nederlandschë leger was de taak toebedeeld, het Duitsche leger, dat natuurlijk zou trachten, zich op dezen lin ke vleugel te storten, tegen te houden, in v< band waarmede het Peelgebied en de G bbelinie in de correspondentie tusschen de generale staven herhaaldelijk genoemd werden met de aangekondigde mogelijkheid, straks van de Grebbelinie uit eveneens een aanval op Duitschland in te zetten. In egn lang memorandum van 23 Maart 1940, dat generaal Winkelman aan den Ne- derlandschen gezant te Brussel deed toe komen werd dit alles nóg eens in den breede uiteengezet. Het samengaan van Engeland, Frankrijk, België ert Nederland worst er pis een voldongen feit in aangemerkt en woor delijk leest ge er o.m. in: „De Engelsche tegeering wordt verzocht, ter beschikking te stellen: a) een divisie, gesteund door luchtstrijd krachten en luchtafweermiddelen ter ver dediging van Zeeland, b) luchtstrijdkrachten en luchtafweer middelen voor de verlediging van het hart des lands. Wanneer aldus uit officieele stukken blijkt, dat de hoogste Nederlandschë autori teiten maanden lang voor Mei 1940 hun bui tenlandsche staatkunde op de belangen aer Geallieerden richtten, wat blijft er dan over van de regeeringsverklaring van 12 Mei 1940, waarin ceze regeering verklaart, waakzaam te zijn en maatregelen te nemen. om de grootst mogelijke veiligheid aan ons neutrale land te waarborgen? Dat Engeland en Frankrijk zich na het uitbreken van den oorlog den steun van Ne derland en België trachtten te verzekeren is verklaarbaar en van hun kant volkomen begrijpelijk. Maar is het niet even begrijpe lijk, dat Duitschland met de dreiging van een opmarsch der Westeuropeesche staten voor oogen het gevaar niet afwachtte maar toesloeg en zijn legers bracht op in feite reeds niet meer neutraal gebied? Dit is de achtergrond, waartegen de ge beurtenissen van Mei 1940 moeten worden gezien. Dat was niet mogelijk tijdens of kort na die fatale Meidagen. Dat was, psycho logisch bezien, misschien ook niet mogelijk in het begin van den bezettingstijd. Maar thans, nu de stukken voor ons liggen, nu aan de hand der bescheiden voor de his torie is vastgelegd, dat de vaste wil van ons volk, zijh neutraliteit te bewaren, wel bewust is gecontrarieerd door de toenma lige Nederlandsche regeering en de toen malige Nederlandsche legerleiding, die ge- meene zaak maakten met Frankrijk en Engeland en zich daardoor onvermijdelijk Duitschland tot vijand maakten, stelt het gezond verstand zijn eischen. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt Donderdagmiddag van 3-4 uur door den organist Egbert Vos een orgelconcert gegeven. Het programma luidt: I. Praeludium und Fuga g. kl. t., D. Buxtehude; 2. Ciaconna und Fuga d. kl. t., J. Pachelbel; 3 Preludium und Fuga, c. kl. t., J. S Bach; 4 a. Vision, b. Abend friede, c. Monologe, J. Rheinberger; 5. Prélude. Fugue et Variation, César Franck; 6. Grand Choeur, Th. Salorfié. FAILLISSEMENTEN Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissemei^ van wijlen Joh. Verdegaal, in leven landbouwer te Aalsmeer, Zwarteweg no. 78. Curator Mr. J. Verlooy, te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof tc Amster dam d.d. 23 Mei 1944 is vernietigd het von nis der Arr. Rechtbank te Haarlem d.d. 11 April 1944 wparbij C. G. M. van 't Hoff, sla ger, wonende te Beverwijk in staat van fail lissement is verklaard. Curator Mr. E. van Tuinen, te Beverwijk. CURSUSSEN „VREUGDE EN ARBEID De Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront zal in-de ko mende maanden ook te Haarlem cursussen or- ganiseeren in moderne talen en algemeene ont wikkeling (Ned. taal, rekenen, kennis van land en volk). Evenals in arydere plaatsen het geval is, zul len bij voldoende deelneming cursussen voor beginnelingen en gevorderden worden ge vormd. Vierniogendhedenconferentie te Washington op komst. President Roosevelt heeft op de pers conferentie medegedeeld, dat hij Churchill in den loop van het volgende halfjaar, vóór 20 Januari 1945, hoopt te ontmoeten. Roosevelt zeide, dat zijn plannen met be trekking tot een ontmoeting met Churchill niet verder gaan dan zijn huidige ambtsperiode, die op 20 Januari van het volgende jaar af loopt. De vertegenwoordiger in de Vereenigde Sta ten van dè Londensthe Daily Mail en van de Sunday Dispatch verklaart, dat er goede reden bestaat, om aan te nemen, dat Roosevelt bin nenkort naar Engeland zal gaan, daar hij aan de beraadslagingen met De Gaulle Wil deel nemen, den oorlog van Engeland uit van nabij wil gadeslaan en de talrijke bezoeken van Churchill aan de Vereenigde Staten met een tegenbezoek beantwoorden wil. Op de persconferentie te "Washington heeft men Huil gevraagd, of er verdere plannen be staan voor deelneming der Amerikaansche re geering aan de besprekingen met De Gaulle te Londen. Huil antwoordde echter dat hij óver dit onderwerp niets had te verklaren. Naar gemeld wordt is de Amerikaansche am bassadeur te Londen, John Winant, Dinsdag na een verblijf van veertien dagen in de Ver eenigde Staten te Londen teruggekeerd. Tij dens zijn verblijf te Washington moet Winant met Roosevelt en Cordell Huil besprekingen gevoerd hebben. Vredesplannen. Volgens Reuter heeft de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat hij met toestemming van Roosevelt bereid is ongedwongen besprekingen over de inter nationale veiligheid te voeren met Groot-Brit- tannië, de Sovjet-Unie en Tsjoenking. Reuter verklaart, dat Huil waarschijnlijk Groot-Brit- tannië, de Sovjet-Unie en Tsioenking zal uit- noodigen vertegenwoordigers te zenden voor de door hem voorgestelde ongedwongen be sprekingen. Huil heeft de ambassadeurs ontvangen voor het openen van informeele besprekingen over de vredesplannen na dezen oorjog. Zoo spoedig mogelijk zouden conferenties worden gehou den. Op de persconferentie heeft Huil verklaard, dat tijdens de bijeenkomst der vier mogend heden te Moskou, in den herfst van het vorige jaar, een door Molotof ingediende resolutie is aangenomen betreffende een conferentie te Washington, die zich zou hebben^ bezig te hou den met een „organisatie tot het behoud van den vrede". De gedelegeerden voor deze be sprekingen zijn echter ndg niet bekend. Het vaststellen van den datum der conferentie is, Hoofdredacteur: F. C. Deiks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'.stede, Nieuw en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor tie advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. Door een 41 overwinning op Heerenveen behaaiïle de Vole- wijekers Maandag te Amsterdam het nationale voetbal kampioenschap. De kampioenen in de bloemetjes na afloop van den wedstrijd. (C.N.F.-Noske Pax c) KORT NIEUWS De minister president van Nrd. Ierland heeft een nieuw ministerie ingesteld, zonder het aantal leden van het kabi- blnet uit te brei- net uit te brei- departement om vat gezondheid en openbaar bestuur. Tengevolge van een ontploffing in een munitiedepot moest vrijwel de geheele bevolking van een plaats in Essex geëvacueerd worden. die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemen. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als hei middel tegen rheumatische pijnen en als voorbe hoedmiddel tegen ontijdige ouderdoms- kwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten 1.47. 0.76, 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. N.V. Rowntree, Amsterdam. aldus Huil, overgelaten aan de drie andere be.- langhebbende regeeringen. Eventueeie eisehen Het liberale Amerikaansche tijdschrift Na tion acht het een uitgemaakte zaak, dat in geval van een Geallieerde overwinning over het lot van het Duitsche volk uitsluitend door Anglo-Amerikanen en bolsjewisten zal worden besligt. Het blad noemt het vanzelfsprekend, dat de Sovjets'controle over Duitschland zul len uitoefenen. De Sovjet-Unie bezit overigens de militaire macht om ook in dit opzicht haar wil desnoods aan haar bondgenooten op te leggen. Moskou zal verwachten Duitschland te kunnen opnemen in een Europeesche Sovjet coalitie. De Nation bestempelt zulks éls de maximale eisch der Sovjets en vervolgt dan: ..Hoe sterk ook de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten mogen zijn, die bij een succesvolle oprichting van het tweede front den Europeeschen bodem zullen betreden, het roode leger zal toch nog sterker zijn." Zestig procent der Amerikanen wenscht, dat de eilanden in de Stille Zuidzee, die tijdens het verloop van dezen oorlog door de Ameri kanen op de Japanners werden veroverd, ook na het sluiten van den vrede in Amerikaansch bezit blijven. De News Chronicle meldt zulks uit Washington en voegt daaraan toe, dat men niet dient te vergeten, dat onder deze eilan den er ook zijn, die voorheen Britsch protec toraat waren of tot 't Australische mandaats- bezit behoorden, waardoor deze aangelegen heid een onprettigen bijsmaak krijgt. Deze gegevens berusten op een onderzoek van het bekende Galiup-instituut. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 1 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroeg op goed geluimd. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroeg op goed geluimd. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws.'8.15 Luchtige ochtendklanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht klassieke balletmuziek. 9.45 Godsd. uitz. 4-0.00 Salonork. en gram.muz. 11.00 Boeken van inzicht. 11.15 Zang, piano en fagot. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Gram.muz. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 .Amusementsork. en gram. intermezzo. 14.00 Oud- vaderlandsche folkloristen IX. 14.15 Ork. Gerard van Krevelen en soliste. 15.00 Viool en piano. 15.30 En hier is de koffergrainofoon. 16.00 Melo- ci-sten en solist. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Johan Jong, orgel en Josée Sann. 18,00 BNO Persoverzicht. 18.05 Duitsche operafragmenten. 18.45/jgrandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. 15e:seh. 19.15 Nederlandsche liederen. Ca. 19.30 Concertgebouwork. 20.00 Een fotocentrale voor muziekmanuscripten. 20.15 Het Concertgebouw- ork. 21.00 Het was op eenen zomerschen dag. 22.00 Nieuw*- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Mannenzang. 22.30 Populair orkestconcert. 23.1524.00 Licht klassieke kamermuziek HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuz. van' Beethoven en Brahms. 18.00 Een vroolijke noot. 19.00 BNO Nieuws en act. besch 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gram. muz. 19,80 Cabaret Cameleon II. 20.00 Van ouder op ouderofvan mond tot mond. 20.30 Ned. Voiksklanken, 21.15 Musette ork. en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cui^t. ber. *5 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. a t 3 c C r •taf CM O 45 Mn tl 8 KORT NIEUWS De leden der Coöp. Boaz-Bank te Drach ten hebben besloten tot overdracht van dit bedrijf aan de Noord-Friesche Middenstands- bank N.V., gevestigd te Leeuwarden, en tot het liquideeren der Coöp. Boaz-Bank De Nóord-Friesche Middenstandsbank N. V, neemi alle vorderingen en schulden der Boaz-Bank oter. Wegens oplichting van den Ned. Volks- dienst heeft de 41-jarige kantoorbediende E. K. van S. zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden gehad. Door het fin- geeren van een vrij groot aantal steunge- vallen en het ten eigen bate innen dezer gelden uit de kas van het stedelijk kantoor Den Haag van den N.V.D., wist hij in het geheel ongeveer 4170 in handen te krijgen. De officier van justitie eischte twee jaar en zes maanden tegen hem. Een bewoner van de Sloterkade te Am sterdam had in zijn woning een geheime distilleerderij ingericht. Terwijl hij afwezig was, ontplofte de distilleerketel, waardoor de muren van de kamer werden ontzet. De politie kwam er aan te pas en ontdekte spoe dig de oorzaak. De bewoner heeft hot raad zaam geacht, tot nu toe nog niet terug te keeren. Uit het Noordhollandsch Kanaal bij Am sterdam is het lijk opgehaald van een onbe kende vrouw, dat met steenen was verzwaard, terwijl de voeten met ijzerdraad aan eikaar waren vastgebonden. In den ouderdom van 77 jaar is te Delft overleden Guiseppeina Capocci, weduwe van Antonio Benedetto Fusco. Zij genoot in Delft en vooral in studentenklingen, bekendheid als het kleurigste en zwierigst gekleede Ita- liaansche orgelvrouwtje. Bij Amersfoort stonden twee 15-jarige meisjes E. en S. ,voor een onbewaakten over weg te wachten om een trein, komende uit de richting Amersfoort, te laten passeeren. Toen deze voorbij was, staken zij met haar fietsen den overweg over en werden gegre pen door een trein, die van de tegenover gestelde richting kwam. Het meisje E. was op slag dood. Het meisje S. overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De officier van justitie bij de rechtbank te Zutfen. heeft een gevangenisstraf van 15 jaar geëischt tegen den 28-jarigen J. van D. uit Apeldoorn, die het vorig jaar in een bosch te Apeldoorn een meisje, H. S., van het leven beroofde. In het circus Mikkenie Strassburger, waar tijdens het verblijf te Hilversum twee tijgertje» het levenslicht aanschouwden, is enkele dagen geleden te Utrecht opnieuw een tijgerwelp geboren. Een probleem vormt de voeding, want de tijgerbabies moeten volle melk, eieren en suiker hebbëh. Over wogen wordt een hond als voedster aan te schaffen. -r- Te Amersfoort is een elfjarig meisje uit Rotterdam aangehouden, dat in het bezit was van een hoeveelheid paling, welke zij op clandestiene wijze naar Rotterdam wilde vervoeren. Het meisje vertelde eiken dag door haar moeder er op uit te worden ge stuurd van Rotterdam naar Spakenburg om visch machtig te worden. Het kind moest de visch in obscure kroegjes in Rotterdam tegen hooge prijzen van de hand doen. Voor den kantortrechter te Amsterdam hebben ongeveer 20 mannen terecht gestaan, die in de omgeving van het Stadion plaats- kaarten voor den onlangs gespeelden wed strijd De VolewijckersV. U. C. hadden ver kocht voor prijzen welke varieerden van 10 tot 40. De meesten kregen geldboeten van 100 tot 200. Enkelen, die de normale prijzen hadden berekend kwamen er met ge ringere boeten af, wegens overtreding van de politieverordening. In Het Rijksmuseum te Amsterdam is een tentoonstelling geopend van smeed- en gietijzer voornamelijk sloten en sleutels uit vorige eeuwen. Het O.M. bij de rechtbank te Assen heeft twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 29-jarigen assuradeur H. M. te Goevorden, die ten nadeele van een firma in Roosendaal 3306 had verduisterd. Hij had het geld in eafé's te Amsterdam grootendeels opgemaakt en ooi?- honderden guldens per maand aan clandestiene rookartikelen uit gegeven. Doordat de gaskraan niet goed gesloten was, is de heer T. te De Steeg om het leven gekomen. Bij zijn echtgenoote konden de levensgeesten Weer opgewekt worden. Een ex-veldwachter uit Hierlo. die geen politiebevoegdheid meer"" bezat, had twee onvoldoend gekleede zonnebaders met een bekeuring gedreigd, doch na een doosje siga retten en 50 ontvangen te hebben, daarvan #ifg ezien. De man is in hooger beroep tot 2V2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een 36-jarige ambtenaar van den 'ge meentelijken dienst van Sociale Zaken te Amsterdam had met medewerking van twee werkloozen en met behulp van vervalsehte kwitanties 3000 verduisterd. Er is tegen hem 2 jaar en tegen de beide werkloozen ieder 1 jaar gevangenisstraf geëischt. V

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2