Haarlemsche Courant Wét zpf&t Duitsche doorbraak en terreinwinst bij Jassy. Luchtterreur boven Nederland. Nieuwsblad voor Noord-Holland 1000 dooden te Rouaan. Door het beschieten van treinen en trams werden 28 personen gedood. Vierkante gramofoonplaten. 289c Jaargang No. 126 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10124, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapieln 31. Tel. 18280 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 1 Juni 1944 Verschudt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1£?13 Kantoor Umuiden*. Rerabrandtlaan SS» IJmuiden-Oost Uitg\: Graf. Bedryven Daxniate, Haarlem K mi In Italië verbitterde gevechten aan den rand der Albaner bergen. Sterke Geallieerde strijdkrachten bij Frosinone tot staan gebracht Marokkaansche troepen bereiken Carpineto. Ter zee 21 schepen vernietigd. Het Duitsche weermacht-bericht luidt als volgt: Aan den Zuid- en Zuidoostrand van de Albaner bergen mislukten ook Dinsdag weer in verbitterde gevechten alle door braakpogingen, die de vijand met sterke infanterie- en pantserformaties ondernam. In het gebied van Lanuvio werden daarbij van 200 aanvallende vijandelijke tanks 78, meest in gevechten op korten afstand, ver- nietigd. De gefreiter Vetter in de compagnie pantserjagers van een regiment grenadiers heeft met zijn kanon van zeer korten afstand elf pantserwagens stukgeschoten. In de Lepiner bergen drongen Marokkaan sche bergtroepen onze verdedigingslinies bin nen en bereikten na harden strijd Carpineto. In den sector aan weerszijden van Frosinone ten Zuidoosten van Sora, alsmede bij en ten Zuidwesten van Alfedena, brachten onze ach terhoedetroepen in voortdurende taaie ge vechten het optreden van overmachtige vijan delijke strijdkrachten tot staan. Gevechtsvlieg tuigen en des nachts opereerende slagvlieg tuigen vielen doelen in het gebied van Cister- na, alsmede vijandelijke colonnes en batterij- stellingen in het gebied van Aprilia met goede uitwerking aan. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 30 op 31 Mei van een vijandelijk convooi in de Middellandsche Zee een transportschip en drie vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 23.000 brt. tot zinken gebracht. Een ander transportschip vijf vrachtschepen, alsmede een tankboot met een gezamenlijken inhoud van 44.000 brt. wer den beschadigd. In het Oosten braken formaties infante rie en pantserwagens, uitmuntend onder steund door sterke Duitsche en Roemeen- sche gevechts- en slag vliegers, ten Noor den van Jassy door een sterk uitgebreid en diep geëchelonneerd vijandelijk stellingen systeem en sloegen de Sovjets in harde ge vechten in het daarachter gelegen lage land bij de rivier terug. Het gewonnen terrein werd ondanks herhaalde sterke tegenaanvallen der bolsjewieken behouden. Jacht- en slagvliegers vernietigden boven dit gebied 69 vijandelijke vliegtuigen. In den nacht van 30 op 31 Mei werden de spoorwegknooppunten Kasatin en Fastof door sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffend gebombardeerd. Slagvliegtuigen brachten in de Finsche Golf drie Sovjet-Rus sische escorte-vaartuigen tot zinken. Een andere boot werd beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers drongen overdag het Rijksgebied binnen en veroorzaak ten door het uitwerpen van brisant- en brand bommen in eenige plaatsen schade en geringe verliezen onder de bevolking. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden 42 vijande lijke vliegtuigen. Dinsdagnacht wierpen eenige Britsche vliegtuigen bommen op plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaansche terreur- vliegers heeft zich een jachtgroep onder bevel van majoor Freitag bijzonder onderscheiden. Duikbooten hebben zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 29.500 brt. tot zin ken gebracht alsmede acht torpedojagers en convooivaartuigen en bovendien zes vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Landing op het eiiand Biak. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat op 27 Mei numeriek belangrijke Geallieer de strijdkrachten zijn geland op het eiland Biak bij Nieuw Guinea. Op het oogenblik zijn hevige gevechten gaande. De Japansche luchtmacht heeft een vijande lijke kruiser, een transportschip, 7 landings- en andere schepen in den grond geboord. De verplaatsing van het Zwaartepunt van de vijandelijke operaties naar het gebied van Nieuw Guinea blijkt, volgens militaire kringen te Tokio, opnieuw uit de landingen op het eiland Biak, Na de vroegere landin gen bij Eitape en Hollandia heeft de vijand thans een verderen sprong naar het Westen gemaakt en tracht hij vasten voet te krijgen op het op 200 K.M. afstand gelegen eiland. Hierbij is hij op verbitterden tegenstand van de Japansche strijdkrachten gestooten, wel ke den gelanden troepen zeer zware verlie zen toebrachten. In het vijandelijke kamp noemt men de Japansche tegenaanvallen de zwaarste in dezen oorlog. Amphibische en landtanks van den vijand stieten op Japansche tanks, die hen in verwoede gevechten aan het strand vasthielden. Tegelijkertijd viel de luchtmacht der marine met voliedig succes de gelande strijdkrachten aan. Naar men te Tokio verklaart is het den vijand weliswaar gelukt bij Eitape en Hol landia en nu ook op Biak te landen, doch de ononderbroken Japansche tegenaanvallen hebben ertoe geleid, dat zijn plan zich in het bezit van West Guinea te brengen, mis lukt is en hij niet, van het naar verhouding kleine landingshoofd uit. vasten voet op het eiland kan vatten. „EEN WOORD TOT DE FANATIEKE TEGENSTANDERS". Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum. I, om 18.45 uur. De titel van zijn praatje is: „EenWoord tot de fanatieke tegen standers." Zeestrijdkrachten, boordluchtdoelgeschut van koopvaardijschepen en marine-luchtdoel- artillerie vernietigden in de maand Mei 200 vijandelijke vliegtuigen. Plafond der Amerikaansche staatsschuld. De Amerikaansche Senaat heeft het pla fond der staatsschuld vastgesteld op 260 milliard dollar. Het wetsontwerp gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat tevoren had toegestemd in een verhoo ging van het plafond der nationale schuld tot 240 milliard. Geven de Polen te Londen toe? Het Poolsche emigrantencomité te Lon den heeft besloten, den post van opperbe velhebber van de Poolsche weermacht en van „vicepresident" van elkaar te scheiden. Tot dusver berustten beide functies bij ge- nehaal Sosnkowski. Zaterdag j.l. heeft Raczkiewicz de leiders van de vier Poolsche partijen die in het emigrantencomité verte genwoordigd zijn, dus de boerenpartij, de socialisten, de nationale en de Christelijk sociale arbeiderspartij, alsmede den onlangs te Londen aangekomen vertegenwoordiger van de z.g. Poolsche verzetsbeweging in een conferentie bijeengeroepen. Hierin werd dé eisch tot scheiding van de beide posten en aftreden van Sosnkowski als vice-presi dent aanvaard. Na afloop van het Poolsch-Amerikaan- sche congres te Buffalo is een memoran dum aangenomen, dat aan president Roose velt zal worden gezonden. Daarin wordt de zen Verzocht niet toe te stemmen in een compromis-oplossing der Poolsche Kwestie, welke de positie van Polen moeilijker zou kunnen maken. De Polen hebben het niet verdiend, dat de Geallieerden hen laten vallen, want geen enkele Pool heeft ooit de trouw jegens de Geallieerden gebroken. De Valera herkozen. Minister-president De Valera in Eire is herkozen. De partij van De Valera, de Pianna Fail, heeft tot dusver tweemaal zooveel zetels veroverd als haar gezamenlijke tegenstan ders. In den vot-igen Dail beschikte zij slechts over 67 zetls, de oppositie over 71. Behalve De Valera zijn ook de waarne mende premier en de ministers van coördi natie der defensie, van defensie, van onder wijs, van landbouw en van P. T. T. her kozen. Verwijder bij brand in de nabijheid van uw huis onmiddellijk de gor dijnen van de ramen. Wapperende gordijnen zijn vuurvangers. Reims en Antwerpen aangevallen. Woensdagochtend heeft de Anglo Ameri kaansche luchtmacht een buitengewoon he- vigen luchtaanval gedaan op Rouaan. Overal in de stad ltwamen bommen neer en ontston den branden. De schade in de woonwijken is aanzienlijk. Volgens de jongste berichten zijn er bijna 1000 dooden. Dinsdagmorgen hebben Anglo-Amerikaan- sche vliegers een voorstad van Reims hevig gebombardeerd, die reeds tweemaal tevoren aangevallen was. Talrijke huizen werden ver woest en de schade is aanzienlijk. In den avond telde men reeds een veertigtal lijken. Onder de dooden bevinden zich 27 leer lingen van een tehuis voor de jeugd. Iq den loop van Dinsdag hebben Britsch- Amerikaansche vliegtuigen Antwerpen an dermaal met bommen bestookt. In het Noor den der stad werd een reizigerstrein, die tal rijke arbeiders vervoerde, van groote hoogte aangevallen. Een achttal bommen kwam, niet ver van den trein, in het veld terecht. In een andere wijk veroorzaakten de inslaande bommen materieele schade. Roosevelt over de Spaansche leveranties. Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft president Roosevelt Dinsdag op de pers conferentie verklaard, dat naar zijn meening de Spaansche leveranties aan Duitschland nog niet voldoende verlaagd zijn. De Engelsche ambassadeur in Spanje, Sir Samuel Hoare, is Woensdag op het vliegveld van Barajas, bij Madrid, op Spaanschen bo dem gestapt. Hij werd ey o.a. door leden, van de Engelsche ambassade ontvangen. Hoare heeft zijn verlof in verband met den dood van den Britschen zaakgelastigde Yenkin vroegtij dig moeten afbreken. Eindexamen-opgaven op dt zwarte markt. In Noorwegen werden dezer dagen merk waardige artikelen op de zwarte markt ge bracht: de candidaten voor het staatseindexa- men der middelbare scholen konden de op gaven van te voren koopen. De prijzen waren soms exorbitant hoog. Het bleek, dat enkele onbekenden er in waren geslaagd, ze uit een school te stelen. Uiteraard lekte de toedracht uit, met het gevolg,, dat de eindexamens en kele dagen uitgesteld moesten worden. Men achtte het toch wel beter om eerst nieuwe opgaven samen te stellen Führer ontvangt Japanschen ambassadeur. De Führer heeft Zaterdag den Japanschen ambassadeur Osjima voor een vrij langdurig onderhoud over aotueele kwesties der Duitsoh-Japansche samenwerking' in de ge meenschappelijke oorlogvoering der beide volken ontvangen. Aan de bespreking bij den Führer nam de Rijksminister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop deel, die met ambassadeur Osjima nog een vrij langdurig hartelijk onderhoud ~h^d. KORT NIEUWS. De beroemde Japansche diri gent graaf Konoye die ook in Duitsch land concerten heeft geleid, heeft thans een eigen symphonie-orkest samengesteld, dat alleen voor de soldaten zal con certeeren. Met dit orkest heeft graaf Konoye zich in 't stedelijk theater te Boulogne voor gesteld aan de Duitsche soldaten. EN EEUWIG ROEPT DE ZEE DOET UW PLICHT POOR VOLK EN VADERLAND Meldt U voor de Kriegsmarine Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogetijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inticbtingen bij de Marineannahmestelie West. Plompetorengracht 24, Utrecht: alle Haten- en Ortskommandanturen en de ver schillende H-Meldestellen in Nederland. Een viermotorige landt in een wad. Dadelijk ma de landing sprong de 10-koppige bemanning uit het zinkend gewaande toestel. Ontsteld en onverschillig staan de Amerikanen thans voor het eerst op Duitschen bodem, om in gevangenschap te gaan- (PK Vorl&nder-Transo-Eutopr. P. e> Italiaaneche duikers zijn er in geslaagd drie U-booten,die na het bekend wor den der wapen stilstandsvoor waarden van 8 September door de bemanning tot zinken waren ge bracht, te lichten. De drie duikboo ten zijn vteer in dienst gesteld. De Führer neeft voorts den bevelhebber van de Hongaarsche troepen aan het Oostelijk front, kolonel-generaal Lakatos in waar1 deering voor zijn verdiensten in den aanval, alsmede bij de succesvolle afweer van vijan delijke aanvallen in het gebied van Kolomea het Rid derkruis van het IJzeren Kruis ver leend. Woonwijken in Roosendaal gebombardeerd63 dooden en 65 zwaar gewonden. In de middaguren van gisteren hebben Angle Amerikaansche vliegtuigen bommen neerge worpen op woonwijken van de stad Roosen daal. Totdusver werden 63 gedoode, 65 zwaar gewonde en meer dan 100 licht gewonde Ne- derlandsche burgers, onder wie vrouwen en kinderen, geborgen. Verwacht kan worden, dat de verliescijfers nog zullen stijgen. Bovendien werden gisteren en eergisteren weer door laagvliegende vliegtuigen rijdende treinen met de mitrailleurs aangevallen. ïn hei Noorden des lands werd zelfs een tram be schoten. De Nederïandsche burgerbevolking leed by deze aanvallen volgens de totdusver ontvangen rapporten een verlies van 38 dooden Ongeveer 50 personen werd zwaar en 60 licht gewond. Hevige ontploffing te Bombay. Het Amerikaansche tijdschrift Time pu bliceert bijzonderheden over de ontploffings ramp te Bombay op 14 April. In de haven waren vele arbeiders bezig met het lossen van een Libertyschip van 8000 ton, dat schroot, hout, katoen, goud en 300 bussen met een zeer explosieve stof aan boord had. Er brak een brand uit die snel om zich heen greep. Na korten tijd volgde de eerste ont ploffing die zoo hevig was. dat een in de nabijheid liggend schip van 4000 ton door de lucht op een werf werd geworpen. Een groote brand dreigde de geheele stad te ver nietigen. Soldaten waren vijf dagen lang met de blussching bezig. Honderden ge bouwen liet men in de lucht vliegen, om uitbreiding van het vuur te voorkomen. Volgens de eerste officieele verlieslijst wa ren 360 menschen om het leven gekomen en 1815 gewond. Maar men kan aannemen, dat het werkelijke aantal slachtoffers nooit be kend zal worden. Tenminste 50.000 men schen werden dakloos. Luchtactie boven Hongarije. Op 30 Mei vlogen in de avonduren talrijke vijandelijke vliegtuigen over Zevenburgen van Oost naar Zuid-West, en van Zuid naar Noord, over Hongaarsch gebied. Dit waren vermoe delijk ook dezelfde machines, die op 31 Mei in de vroege ochtenduren in omgekeerde rich ting terugvlogen. De flak en de luchtafweer traden in werking. Tot nu toe werd het neer schieten van een toestel gemeld. Het overvlie gen droeg het karakter van storingsvluchten. Een Deensche fabriek heeft een geheel mieuw systeem voor de geluidsweergave uitgevonden, dat wellicht een omwenteling op gramofoon- gebied te\veeg zal brengen. Er is reeds patent op aangevraagd. In plaats van de ebonieten schijven vervaar digt deze fabriek vierkante glazen platen, waar de melodie ingekrast staat. De reproduc tie van geluid geschiedt via een photo-elec- trische cel, die over de glazen plaat glijdt. Een groot voordeel is, dat door het wegvallen van het geruisch, dat bij het totnutoe gebruik te systeem samengaat met het draaien van der motor, een vrijwel volmaakte storingvrijheid wordt bereikt. Maar een ten minste even groote voordeel is het volgende: de glazen platen heb ben, zoo noodig, een looptijd van drie kwar tier, zoodat men eventueel een geheele sym- phonie kan laten spelerf, zonder ook maar een maal een plaat te hoeven draaien of verwisse len. Door de constructie van een bijzonderen pick up kan men de nieuwe platen op ieder radiotoestel aansluiten. KORT NIEUWS Te Rosmalen heeft een 4-jarig buur jongetje bij de familie Kerkhof een zes we ken oud kindje uit bed genomen en uit het raam van het bovenhuis laten vallen. Het kindje was vrijwel op slag dood. De Arnhemsche rechtbank heeft den 53-jarigen broodbakker J. W. van B. uit Est en Opijnen (Betuwe), die bij herhaling ontucht had gepleegd met zijn minderjarigè dochters, veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. Voor de Haagsche rechtbank heeft een 29-jarige ambtenaar van den C. C. D. te recht gestaan, die zich door een caféhou der in Den Haag voor f 1500 had laten om- koopen, geen proces-verbaal op te maken wegens het in voorraad hebben van een groote partij „zwarte" alcoholica. Tegen den ambtenaar, die van een laag salaris moest rondkomen en die overigens zeer gunstig bekend stond, werd 1 jaar en 3 maanden geëischt met aftrek van 4 maan den voorarrest en toepassing der gratieclau sule voor 6 maanden. Na 3 Juni 1944 kan het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie te 's Gra- venhage niet meer ingaan op verzoeken van personen, die hun bon R 07 voor scheer mesjes niet tijdig bij een detaillist hebben ingeleverd, om alsnog in de gelegenheid te worden gesteld de scheermesjes te ver krijgen,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1