BUSSINK UIT HAARLEM AANGEBODEN: een waardevol recept om ook nu nog een roomige pudding te maken.- Sfcrtr.I In het Rijksmuseum te Amsterdam wordt een tentoonstelling gehouden van werkstukjes, vervaardigd door stormsters en meeuwkes uit alle gewesten, door meisjes van de landjeugd en van het Arbeidsfront. Een hoekje van de expositie. (C.N.F.-A. G. Swart Pax c) KORT NIEUWS De Hongaar- sche minister van defensie heeft be paald, dat de nog op de universiteit vertoevende stu denten der meeste faculteiten gemo biliseerd moeten worden voor weermacht of ar beidsdienst. Zij moeten 5 Juni a.s. opkomen. De Führer heeft op 26 Mei 1944 het Eikenloof met Zwaarden bij het Ridderkruis ■van het IJzeren Kruis, verleend aan generaloberst Hans Reinhardt, opperbevelhebber van een pantser- leger, als 68en sol daat van de Duit- sche weermacht. Besluit van den Beethoven-Cyclus. De Negende o.l.v. Marinus Adam. Zooals de Negende, met haar machtige hymne aan de Vreugde, de apotheose is van Beethoven's symphonisch oeuvre, zoo is zij ook geworden de apotheose bij menig mu ziekfestijn en vanzelfsprekend bij elk fes tival gewijd aan zijn groote instrumentale werken. Men zou ze niet willen missen, ook in dezen tijd niet nu de „hemelsche vreugde die de menschen tot -broeders maakt" zoo verre van ons vandaan lijkt. De boodschap van het genie is er om doorgegeven te wor den van geslacht tot geslacht, ten einde hoop en vertrouwen te geven aan hen die van goeden wille zijn. Die hartsterking geeft de Negende ten slotte mee, bij al de artis tieke ontplooiing, waartoe een groot com ponist op de middaghoogte van zijn kunnen in staat was. Welbeschouwd is de Negende niet de gaafste van Beethoven's symphonieën: maar de hartstochtelijke drang waarmede de componist haar tot een boodschap aan de wereld trachtte te maken en de onbetwist baar geniale bladzijden die zij bevat, doen ons gemakkelijk over de minder geslaagde dingen in de constructie heenzien. Het su blieme Scherzo, de heroische marsch in de finale en het totaal vergeestelijkte van het Adagio divoto „Ihr stürzt nieder" zijn ten slotte hoogtepunten in de toonkunst, die van de goddelijke vonk van het genie doorhui- verd zijn En wie ontkomt uiteindelijk aan .den machtigen totaalindruk van het werk? De-uitvoering door het Residentieorkest, onder de vaste leiding van Marinus Adam, was, een paar lichte schommelingen daar gelaten, zeer prijzenswaardig; en het dap pere H. O. V.-koor volbracht naar behoo- ren.de geweldige eischen die Beethoven zich in zijn vervoering aan de zangstemmen ver oorloofde^ stellen. De bas Willem Ravelli zétte het vocale gedeelte met zijn recitatief „O Freunde. nicht diese Töne" magistraal in en de overige solisten Corry Bijster, Ans Stroink en Louis van Tulder, vormden met hem een voortreffelijk solistenkwartet. Al leen aan het einde van het „poco Adagio", bij de beruchte hooge br was er eventjes een beklemmend moment. Als geheel was de uitvoering van de Ne gende een wakkere prestatie van Marinus Adam. Vooraf ging de Derde Leonore-ouverture in een zeer geacheveerde vertolking. Met dezen feestelijk gestemden avond is dus een waardig besluit gegeven aan den grootsch opgezetten en prachtig verloopen Beet hoven-cyclus van dit voorjaar. JOS? DE KLERK CONCERT IN AERDEN'HOUT. Maandagavond 5 Juni zal onder auspiciën van de Haar'emsche Orkest Vereeniging een concert worden gegeven door Renate Zwaar demaker, viool; de alt-zangeres Han van Holk en Johan Otten, piano, in het gebouw van den Religieuzen Kring, Eikenlaan 5; A bout. Han van Holk zal met begeleiding liederen zingen van A. Scarlatti, D. Sarri, Joh. Brahms en H. Wolf. Verder worden er nog werken uitge voerd van Joh. Brahms, F. Chopin, W. A. Mozart en M. Ravel. Verduisteren var.: 21.45 tot 5.5Q uur Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad- A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Vel=en en omgeving: J. J. E. van Baar.sel. Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. De renter koek onovertroffen sinds 1593 later weer volop verkrijgbaar. „De Vogelkoopman" Wanneer Carl Zeilers „Vogelhandier" niet bestond, dan zou de muziek nog gecom poneerd moeten worden. De luisteraars nemen hartelijk aandeel, hetgeen overdui delijk bleek toen bij wijze van entre-acte- muziek het orkest een der mooiste melo dieën improviseerde om het te lange wach ten te bekorten:, in de zaal vormde zich een Koor, aat ae lieve muziek uitstekend uit voerde. De stedelijke Operelte-vereeniging is zoo fortuinlijk geweest, in mevr. Betsy de Rid derSpaan een leidster te vinden, die kwa lijk overtroffen kan worden. Zij zelf werkte als Maestra di cembalo aan de uitnemend gespeelde instrument aalpartij en mede, maar greep op momenten, die -dit noodig maakten, op 't juiste moment in, zonder te veel'haar wil op te leggen. Voor zulk een leiding kan men volle respect hebben. Maar ongetwij feld is ook zij het. die de mooie gevoelige muziek zoo klankschoon tot uitvoering wist te brengen door haar arbeid ter repetitie. Naast de keurige soli waren het toch vooral de korén, die klankschoon ten gehoore wer den gebracht. En wat dit wil zeggen bij een alleszins goede regie (Reinhard Rijke heeft recht op extra vermelding), weet hij, die e werking kent van een goed geënsceneerd opera-koor. Hoe kostelijk waren aan 't slot van I de beide koorscènes, in II 't prachtige „nog eenmaal zing, nachtegaal", en de pak kende finale. En spreken wij over het derde en laatste bedrijf, laat dan Bep Reinders de eer, ons de zeer mooie gevoelige sfeer der tuinscène te hebben geschapen. Dat kon moeilijk beter. En Adam, de vogelkoopman, kon ook kwalijk in andere handen worden gegeven dan die van Joop Reinders. Ida Baggerman gaf temperamentvol de Christel, gaf ook uitnemend tegenspel waar de Keurvorstin Marie (Bep Reinders) ofwel Graaf Stanis laus (Bert v. d. Born) haar ontmoetten. Ba rones Adelaide voldeed ook alleszins (Miep Godvliet), en Baron Wcps (Chris v. d. Kop pen). die voor 't eerst op de planken stond, zooals een vertrouwd zegsman ons mee deelde, zal daar gewis nog menigmaal ver schijnen. Fijn gespeeld waren dc beide Dro- fessoren-rollen (Charles Haye en Fred. Wieringa): kamerheer Quendel (J. Du- rieux) speelde voornaam. Zwilling; raadslid, leert ons hoe wij een dame hebben te ge leiden; Hageraats overtuigde als schout, de dames V. d. Klashorst en V. Koppen even zeer in haar rollen. Spijtig was het. dat het slot zoo haastig moest worden beëindigd, doch de eerbetui gingen door bloemen waren reeds gebracht na 't slot van I (de pauze). Terecht oogstte I Mevr. De Ridder-Spaan als dirigente een groot deel hiervan. G. J. KALT. ROMANPRIJSVRAAG J. H. GOTTMER EN Co HAARLEM. Later dan de bedoeling was, heeft de jury voor de prijsvraag der firma Gottmer te Haar lem uitspraak gedaan, daar het groote aantal inzendingen, 136, het nemen van een beslissing heeft vertraagd. De eereprijs en de eerste prijs konden niet worden toegekend. Tweede prijzen vielen ten deel aan L. de Ridder met „De Schuldenaar" en Emile van Hemeidonck met „Maria mijn kind". De andere prijzen kwamen ten goede aan den Zuid-Nederlander Albe met „Annunciata" en de Nocjrd-Nederlanders Jaap Kolkman met ..Aikee", mevr. Sc-buttevaer-Velthuys met „De Gouden Draad", Willem Capel met „Glüek auf, Kompeltje" en Jan Ubink met „Ruiters voor de poort". Aanmoedigingsprijzen ontvingen Wytze Els- kamp, de Zuid-Nederlander Blommaert en de Noord-Nederlander G. H. J. W. Janssen. De Zuid-Nederlandsche prijswinnaars wer den reeds in het bezit van hun prijzen gesteld. Woensdagmiddag werden te Haarlem in hotel De Leeuwerik door dr. J. van Ham, voorzitter van de jury, de Noord-Nederland- sche prijswinnaars gelukgewenscht. „AFSCHEID". Het Amsterdamsch Tooneel geeft in den Stadsschouwburg Zondagavond een herhaling wan „Afscheid", toonec-lspel van Guido Can tini. onder regie van Cor van der Lugt Mel- sert. RIJWIELDJEF BETRAPT. Dinsdagmorgen wees een burger aan een onderluitenant van politie een man aan, die in dc Warmoesstraat een fiets had gestolen. De politieman hield den rijwieldief, zekeren H. uit Haarlem aan en bracht hem naar het bureau aan de Smedesiraat. De aangehoudene ont kende vroeger fietsen gestolen te hebben. «Dok gij behoort bij ons. Europa is in oorlog De beveiliging van de kusten en de bestrij ding van den vijand vergen de hoogste inspan ning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport-organi satie geschapen, welke alles, wat het lucht wapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisa tie draagt den naam van NSKK-gruppe Luft waffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlanders. Duizenden vrijwilli gers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader even eens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties ais chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste leiding van het NSKK verwor ven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-gruppe Luft waffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs, ook behoefte is aan koks, verple gend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of mon teur op een motorschool van het NSKK kun nen de mannen hun plaats in de kolonnes in nemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor. hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten de zelfde regelingen als voor de Duitsche solda ten. Er worden extra-levensmiddelen- en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinde ren kunnen zoo noodig in mooie rusthuizen gedurende eenigen tijd worden opgenomen, terwijl bij voorkomende moeilijkheden een speciaal daarvoor aangestelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal. nu de laat ste phase van den strijd naar het zich laat aan zien, weldra zal aanbreken, op volle toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de ge lederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want ook gij behoort bi) ons. Jubileum dr. A. A. G. Land. Zaterdag a.s. is het veertig jaar geleden, dat onze stadgenoot dr. A. A. G. Land aan de Leid- sehe Universiteit slaagde voor 't arts-examen. Van de veertig jaren heeft dr. Land er zes en dertig in Haarlem doorgebrahet, daar hij eerst verder studeerde totdat hij op 18 December 1906 promoveerde als doctor in de geneeskun de op een proefschrift, getiteld „De beteekenis van de verschillende vormen der tuberkel bacillen in het sputum voor de prognose" en vervolgens werkzaam was in Weenen. In den loop der jaren heeft dr. Land veel nuttig werk verricht voor de Haarlemmers, niet alleen door de wijze, waarop hij zich van zijn taak als medicus kweet, doch ook door zijn arbeid op verschillend gebied, zooals het Roode Kruis Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. en de diaconie der Doopsgezinde gemeente. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter P vanaf Por, Q en Ra t/m. Rus. J. 1. Beynes N.V. Dividend zal worden gepasseerd. In het jaarverslag der Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V. te Haarlem wordt meegedeeld, dat de moeilijkheden, waar mede het bedrijf in 1942 te kampen had, niet alleen zijn blijven bestaan, maar nog toegeno men. Voor nieuwbouw werd weldra geen ma teriaal meer ter beschikking gesteld, zoodat de productie snel terugliep. Gelukkig is tege moet gekomen door herstelwerkzaamheden. Hiervoor stellen de opdrachtgevers zelf het materiaal ter beschikking of althans de toe wijzingen daarvoor. Gedurende het verslag jaar verlieten de fabrieken nog slechts 5 elec- trische rijtuigen en 128 open goederenwagens. De totale verkoopwaarde van het afgeleverde werk bedroeg 1.191.000. Het aantal arbeiders bedroeg in het begin van het jaar 306 en daalde nog verder tot 227. Aan loorien en sala rissen werd 562.832 uitbetaald tegen ƒ712.480 in 1942. De orderportefeuille is uit den aard der zaak nog steeds goed voorzien, maar kan onder de tegenwoordige omstandigheden niet dienen. De balans en verlies- en winstrekening ge ven na de gebruikelijke afschrijvingen een verlies van 4703.59 aan. Dit verlies zal ten laste van de algemeene reserve gebracht moe ten worden. Ook dit jaar zal het dividend dus gepasseerd moeten worden. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 2 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.ovei-z. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte klanken. (Van 8.45^-3.59 Voor de huisvrouw). 9.00 Salonork. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Ork. Gerard van Krevelen. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Moment opnamen uit oude steden. 12.00 Almanak. 12.15 Nederlandsch progr. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.03 Melodisten en solist. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Zang en piano. 16.00 Act. reportage cn event gram.muz 16.35 Ork. Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Ope.'-etle. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Arn- hemsche Orkest vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De ondergang van de Republiek dei Vereenigde Nederlanden 111. 20.00 Van 'Leen op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram muz. 22.30 indrukken van .Donau en Rijn. 23.15 —24,00 n Kieurige caleidoscoop. Op elk pakje F./.F.-pudding slaat dot recept. U behoeft er geen room dóór te doen. Alle F./.F.-puddingen hebben uit zichzelf dien verrukkelijken roomsmaak. Ook U zult er dol op zijn. T/"T J7< PUDDING V I r. EN VLA HET NIEUWE DISTRICTSHUIS VAN DE N. S. V. O. Zooals we reeds mededeelden, is gisteren het Districtshuis der N.S.V.O. met daaraan verbonden Moederschool, gevestigd in het per ceel Kenaupark 1, officieel in gebruik geno men. Er was voor deze plechtigheid veel be langstelling. Aanwezig waren o.m. mevrouw Mussert, de heer Ufer, vertegenwoordiger van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in Noord-Holland, de burgemeesters van Haar lem, Velsen, Heemstede, Haarlemmermeer, de Kreisfrauenleiterirt mej. Flament, de Orts- frauenschaftsleiterin mevr. Bergmann, de- Districtsleider voor Noord-Holland der N.S.B. en vele anderen. Mevr. J. H. de Gelder-Snijders, Districts leidster der N.S.V.O. heeft de bijeenkomst ge opend met een woord van welkom tot de aan wezigen en een kort overzicht van al wat aan deze oogenblikken moest voorafgaan, hoeveel bezwaren moesten worden overwonnen en hoe veel samenwerking aan den dag is getreden. Zij dankte dan ook haar medewerksters voor al wat zij in het afgeloopen jaar ten behoeve van het nieuwe gebouw hadden gepresteerd en verzocht daarna mej. L. M. Couzy, landelijk leidster van de N.S.V.O. de officieele opening te willen verrichten. Mej. Couzy wees in een korte rede op de waarde van een eigen tehuis. Wel zeer wordt dit beseft in een gemeenschap van vrouwen als de N.S.V.O. Naar het eigen tehuis gaat al tijd het verlangen en het is de vrouw, die er altijd op uit is, een eigen tehuis te scheppen. Daarom is dit oogenblik vol vreugde en vol doening, nu de N.S.V.O. in het district Noord. Holland voortaan over dit districtshuis kan beschikken. Spr. uitte haar waardeering voo^ den uitgebreiden arbeid en de groote toewij ding, waarvan een en ander getuigenis aflegt en verklaarde daarna het gebouw geopend. Nadat mevr. C. J. Gorris-Spruitenburg een korte inleiding had gehouden over de betee kenis van de Moederseholen, begaf het gezel schap zich naar den tuin, waar mej. Couzy door het hijschen van de vlag de plechtigheid der officieele opening bekrachtigde. PERSONALIA. De inspecteur van 's rijks belastingen, de heer T. P. de Vries, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Haarlem, le afdeeling, is verplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen, le afdeeling aldaar. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 1 Juni. Bevallen: 27 Mei: A. M. Lasschuit-Blan- kert, d. 28 Mei: M. E. I. Henneman-Witte- veen, d. 29 Mei: A M. Nijman-Dijkema, d. 30 Mei: H. A. M Karreman-van Kolk, d. 3f Mei: C. W. Wassenaar-van Dam, d. M. G.W Bindels-Korremans, z. G.Groen-v. Wou denberg, d. W. v. d. Vèlk-Verschuur, d. E. J. Kaizer-Klooster, z. B. KIumper-Bijnsdorp, d. 1 Juni: P Groos-Erbrink, z. J. Ram-de Graaf, z. Overleden: 30 Mei: E. J. Bronslring, 77 j., Grebberstraat. T. A., 8 mnd., d. v. P. F. Hoogsteder, Viersterrenstraat. J. M., 2 d., z. v. H. J Bakker, Pres. Steijnstraat. 31 Mei: T. J. G. van der Kort, 74 j-., Adriaan Loos- jesstraat. E. C. Reit, 67 j.. Lorentzplein. Ondertrouwd: 31 Mei: A. Bosman en J. M. v. d. Water; J. Uiterwijk en E. H. Strassburger; 1 Juni: K. v. Gilst en W. Augustinus; W. K. Laduk en A. H. Drost. Gehuwd: 30 Mei: D. H. Verdei'en D. Nap; 31 Mei: M. H. Eland en C. Klaver; L. Haringa en J. M. v. Slooten; G. Hilterman cn C. A. Eng- werda; J. A. v. Baaren en E P. Sens; J. Vasen en T. Lenaarts; J. F. Goes en N. Veen; W. J. Groenendijk en D. C. Lippes: C. A. Beerepoot en M. Snoeks; J. H. Galjaard en H. Halder- man; W. de Ruijter en A. E. M. Jansen; C. P. v. d. Spek en A. J. Bcrtholee; Q. v. d. Ochtend en A. P. Potter; P. M. van Huis en S. P. v. d. Klugt; W. Wijsbeek en A. Baas. 1 -Juni: G. Zijlstra en H. C. Bel; J. van Dijk en G. Meijer; P. Nrooijmans en J. Heitlager; J. M. Reijnders en G. Wijnands.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2