Haarlemsche Courant In Mei 1839 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen boven Europa neergeschoten Duitsche aanval bij Jassy voortgezet. Kathedraal van Rouaan in brand. Verbitterde strijd in Italië. 289e Jaargang No. 127 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. lïïJO Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland. Kennemer Editie Vrijdag Z Juni 1944 Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel, 187Al Kantoor IJmuideti: Rembrandtlaau SS» IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem k vm Verlies aan vliegend personeel op 10.000 man geraamd. Stappen van Duitsche katholieke zijde inzake het beschieten van kerkgangers. Britsche stem over vraag wie initiatief tot luchtoorlog nam. Naar Interinf verneemt, hebben de Engel- schen en Amerikanen in de maand Mei bij hun aanvallen op het Duitsche rijksgebied, de bezette gebieden in het Westen, alsmede boven het Middellandsche Zeegebied door Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten 1839 vliegtui gen verloren, waaronder 1026 viermotorige bommenwerpers. Het verlies aan vliegend per soneel kan op ruim 10.000 man geraamd wor den. De neergeschoten Britsch-Amerikaansche vliegtuigen bestaan voor 73 procent uit Ame rikaansche types. De Berlijnsche bladen publieeeren deze cij fers voorzien van uitvoerige commentaren op de voorpagina's. Zij wijzen erop, dat dit aan tal neergeschoten vliegtuigen een sprekend bewijs vormt van het feit, dat ondanks de toe nemende luchtterreur der Anglo-Amerikanen de heldhaftig strijdende Duitsche afweer alles behalve mat gezet is. De Duitsche bisschoppen hebben uit talrijke kerkelijke gemeenten, vooral uit de landelijke gemeenten, brieven van geloovigen ontvangen, waarin een beeld gegeven wordt van de aan vallen door Anglo-Amerikaansche vliegtuig bemanningen op kerkbezoekers ondernomen. De bisschoppen van eenige Westduitsche kerk gemeenten hebben door de priesters dergelijke brieven van den kansel laten voorlezen. Naar uit deze brieven blijkt, hebben Amerikaan sche vliegers meermalen kapellen, waarin wan delaars voor de kogels bescherming zochten, minutenlang met de boordwapens beschoten; 23 gevallen van aanvallen op in groepen ter kerk gaande kinderen zijn ter kennis van het Duitsche episcopaat gebracht. In vooraanstaan de katholieke kringen is vernomen, dat deze aanvallen met alle bijzonderheden en met op gave van namen aan het Vaticaan zijn mee gedeeld. Het bisschoppelijke ordinariaat te Berlijn houdt aanteekening van alle aanvallen van Anglo-Amerikaansche vliegers op kerkgangers De voortdurend toenemende aanvallen hebben ertoe geleid, dat de bisschoppen besloten heb ben thans ook in landelijke gebieden af te zien van processies en andere kerkelijke plechtig heden in de open lucht. In kerkelijke katho lieke kringen neemt men aan, dat het Duitsche episcopaat zich op zijn aanstaande conferentie zal bezighouden met deze nieuwe methoden van den Anglo-Amerikaanschen luchtoorlog. Naar de News Chronicle meldt, constateert 'de schrijfster Vera Brittain in een artikel voor het New-Yorksche tijdschrift Reconciliation, dat Engeland schuld heeft aan dé" terreuraan- vallen op de burgerbevolking. Op de ontwape ningsconferentie van 1932, aldus schrijft zij, hebben o.m. Duitsdhland en Italië gepleit voor de afschaffing van bombardementsvliegtuigen. Engeland weigerde echter, omdat het bommen werpers wilde gebruiken tegen stammen aan de Noordwestelijke grens van Britsch-Indië. Bovendien, zoo vervolgt zij, heeft een oud- onderstaatssecretaris van het Engelsche mini sterie van luchtvaart geconstateerd, dat Enge land vóór de Duitschers is begonnen met de bomaanvallen op z.g. „strategische doelen". Rouaan. Omtrent den zwaren luchtaanval op Rouaan wordt nog gemeld, dat^ de oude markt vol komen in een puinhoop* is veranderd. De Petit Parisien meldt, dat de kathedraal en het aartsbisschoppelijke paleis door bom men zijn getroffen. De aartsbisschop van Rouaan heeft zijn paleis ontruimd. In een communiqué van Ofi over den brand in de kathedraal van Rouaan en de andere branden in de stad wordt gezegd: na een ar beid van twee dagen meenden de brandweren van Rouaan, Parijs en geheel Normandië de branden, veroorzaakt door de bomaanvallen van Dinsdag en Woensdag, onder de knie te hebben, toen Donderdagavond een in de na bijheid van de kathedraal liggende bom of niet ontplofte luchttorpedo, door de vlammen ver hit, ontplofte. De puinhoopen van eenige bran dende huizen werden 100 meter de lucht in geslingerd. Een uur later drongen rookwolken uit het dak van een der torens van de kathedraal. Vijf minuten later brandde het dak van dezen toren als een fakkel en viel het neer. Door de hitte smolten de klokken der kathedraal, waar onder de beroemde „Jeanne d'Arc", die meer dan 20.000 K.G. woog. Het vuur breidde zich uit en dreigt over te slaan op de geheele kathedraal en op 'het aan grenzende aartsbisschoppelijk paleis. De vlam men lekken reeds aan de munt, een prachtig renaissancegeÖouw. De openbare meening in Frankrijk heeft inge zien. dat zij in haar vroegere vertrouwen in Londen en Washington bedrogen is, zoo wordt in een officieele Fransche verklaring over de verandering van de stemming in het land als gevolg van de Anglo-Amerikaansche terreur verklaard. De vijandigheid, die op het oogen- blik in het geheele land tegen Engeland en de Ver. Staten bestaat, is kenmerkend voor het feit, dat de Franschen zich van hun ware be langen bewust worden. Deze Fransche verklaring wendt zich vervol gens nog tegen de in bepaalde kringen be staande illusies over het bolsjewisme en zegt, dat de samenwerking van Moskou met alle communistische groepen in de wereld'ook na de „opheffing" van de Komintern nooit is onderbroken. Hierin ligt het grootste gevaar van het bolsjewisme, dat niet alleen het na tionale bestaan van Frankrijk, maar ook de geheele cultuur van het Avondland bedreigt. Nieuwe regeering in Bulgarije. De Bulgaarsche minister-president Bosji- loff heeft het ontslag van zijn kabinet aan geboden, dat door den regentschapsraad is aangenomen. De oud-minister Iwan Bagria- nof werd door de regenten belast met de vorming van de nieuwe regeering. Deze is inmiddels samengesteld. Minister-president en buitenlandsche zaken ad interim is Iwan Bagrianof. HOOGE ONDERSCHEIDINGEN De Führer heeft het Ridderkruis van het Oorlogskruïs van Verdienste met de Zwaai den verleend aan Edmund Óeilenberg, lei der van de hoofdcommissie munitie en aan Arthur Tix, leider van de hoofdcommissie wapens bij den Rijksminister voor bewape^ ning en oorlogsproductie. Foto Oeatscner Verlag/Recla/Pax Naar Oost en IVesl, naar Noord en Zuid. Gaat Neerland's jeugd het zeegat uit Aan roer, geschut en aan machine, J Doet zij haar plicht bij de Marine, En strijdt, naast Duitsche kameraden Steeds onversaagd en vastberaden Voor vrijheid op de wereldzee Talm dus niet langer, maar strijd meel indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor lederen Nederiande tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmc stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskommar danturen en de verschillende ff -Meldestellen in Nederland/' Ter gelegenheid van een appèl der „motorisïerten Soforthilfe des NSKK" betuigde de plaatsvervangende Gauleiter Schach den aangetreden NSKK-mannen den dank en de waardeering van Rijksminister Gauleiter Dr. Goebbels, voor hun optreden tijdens terreuraanvallen, (NSKK-Mölch-HH-St. P. c) KORT NIEUWS De Turksche staatsfabriek voor papierproductie zal in de toekomst alle sigarettenpa pier, dat in Tur kije noo-dig is, fa- briceeren. Hier- doo'r zal Turkije geen sigarettenpa pier meer behoe ven in te voeren. In Brooklyn viel een cylinder met chloorgas van, een auto, met het gevolg, dat het gas ontsnapte in deze drukke wijk. Vele personen zakten ineen, sommige werden zelfs tij delijk blind; 150 menschen moesten naar de ziekenhui zen gebracht wor den. De onlangs in Egypte opge richte communis tische partij telt 10.000 leden. KORT NIEUWS. Alle Roeme nen tusschen 17 en 57 jaar, die niet kunnen aan toonen, dat zij „effectieven" ar beid verrichten, zullen in den ar beidsdienst wor den ondergebracht De Améri- ltaansche vlieger generaal Russel Wilson wordt sinds een overdag op Berlijn onder nomen aanval vermist. Zijn bommenwer per was reeds voor 't bombardement in brand geraakt en korten tijd la ter in de lucht geëxplodeerd. De Ameri kaansche ambas sadeur in de Sow- jet-Unie, Harri- man, is met den voorzitter der Amerikaansche Kamer van Koop handel, Eric John ston, te Moskou aangekomen. Johnston is van plan drie weken in de Sowjet-Unie te blijven en pro ductiecentra te be zoeken. De militaire situatie. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De vijand zette ook Woensdag zijn groote aanvallen, vooral op onze stellingen aan de Zuidelijke helling van de Albaner bergen en den sector van Frosinone voort. Ten Westen van Velletri sloegen onze troepen in verbit terde gevechten alle met krachtige ondersteu ning van pantserwagens ondernomen aanval len af; 23 vijandelijke tanks werden daarbij stukgeschoten. Ten Oosten van Velletri zijn zware gevechten met vijandelijke strijdkrach ten, die onze stellingen zijn binnengedrongen, aan den gang. Een valschermstoêmregiment onder bevel van majoor Timm heeft zich daar bijzonder onderscheiden. Bij en ten Westen van Frosinone zijn gedurende den geheelen dag sterke vijandelijke aanvallen mislukt. Des nachts opereêrende slagvliegtuigen vielen het stadgebied van Aprilia alsmede vijandelijke batterijen pn colonnes in hetzelfde gebied met goede uitwerking aan. In het Oosten zetten onze troepen hun aanval in het gebied ten Noorden van Jassy in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand en heftige tegenaanvallen voort. In harde gevechten werden in sa menwerking met formaties gevechts- en slagvliegtuigen 37 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. Jagers, slagvliegtuigen en verkenners schoten boven dit gebied 87 vijandelijke vliegtuigen neer. Ook in het.voorterrein van de Karpathen en in het gebied ten Zuidoosten van Brody verliepen plaatselijke aanvalsacties van Duitsche en Hongaarsche formaties, on danks hevigen vijandelijken tegenstand, met succes. De Duitsche luchtmacht viel overdag en des nachts het Sovjet-Russische spoorwegverkeer met waargenomen uitwerking aan. Talrijke spoorwegemplacementen werden verwoest en twee treinen met oorlogsmateriaal vernietigd. Bij een onderneming van stoottroepen via het meer van Pleskau werden op den Noordooste lijken oever verscheidene Sovjet-Russische nesten van verzet verwoest. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben in West- en Zuidwest-Duitschland op verscheidene plaatsen bommen geworpen. Vooral in Osnabrück en Hamm werd schade aangericht aan gebouwen en ontstonden ver liezen onder de bevolking. Boven het Rijks gebied en boven de bezette Westelijke gebie den werden 13 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een formatie Amerikaansche bommen werpers, die boven Roemenië vloog, veroor zaakte in het gebied van Ploesti schade en verliezen onder de bevolking. Strijdkrachten der Duitsche en Roemeensche luchtverdedi ging vernietigden 28 vijandelijke vliegtuigen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Woensdagnacht afzonderlijke doelen in Zuid oost Engeland aan. De luchtmacht en de marine hebben in de maand Mei - van de Britsch-Amerikaansche aanvoervloot 24 koopvaardij- en transportsche pen met een gezamenlijke): inhoud van 131.700 br.t tot zinken gebracht en 23 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 169.000 brt, beschadigd. Bovendien werden 17 torpedo jagers en escortevaartuigen, twee onderzee booten, acht torpedomotorbooten en drié vaar tuigen voor de bescherming in den grond ge boord. Een torpedoboot, talrijke torpedomotor booten en andere vaartuigen werden bescha digd. De militaire correspondent van het D.N.B., Hallensleben, schrijft dat het voor den onbe- vooroordeelden toeschouwer van het groote Engelsch-Amerikaansche offensief in Italië onbegrijpelijk blijft, dat de massa's, die hier in het vuur geworpen worden, na 20 dagen Stakingen in Britsche en Australische mijnen. De Daily Express meldt, dat ook van 25 April tot 23 Mei in de Engelsche kolenmijnen stakingen zijn voorgekomen. Volgens een mededeeling van den bond van mijneigenaars in het graafschap Lanark gingen alleen al in dit gebied 24.000 ton steenkolen door sta kingen verloren. Uit een bericht in de Daily Telegraph blijkt, dat Engeland door de sta kingen in totaal meer dan drie millioen ton steenkolen heeft verloren. In vijf mijnen, waaronder -de grootste van Australië, hebben de arbeiders het werk neergelegd uit protest tegen .de verlaging der boterrantsoenen, welke Maandag ingaat. Waarschijnlijk zal de staking zich uitbreiden tot andere mijnen, aangezien de mijnwerkers het beginsel huldigen .„geen boter, geen werk." x Peter van Joegoslavië zwicht voor Tito, De voormalige Ban van Kroatië, dr. Subasic, die opdracht heeft gekregen, een nieuw Joego-Slavisch kabinet te Londen te for- meeren, heeft van koning Peter aanwijzing gekregen, daartoe eerst contact te zoeken met maarschalk Tito. De Daily Express meldt en de Daily Herald bevestigt het berieht^dat Tito inplaats van Mihailowitch tot opper bevelhebber van de Joegoslavische strijd krachten zou worden benoemd. Moskou levert wapens aan Fransche illegalen. Een Fransche luitenant en twee - sergeants, die dezer dagen in de Vereenigde Staten zijn aangekomen, hebben onthuld, dat een groot deef der wapenen die door. de Fransche ter roristen en illegale strijders, worden gebruikt, door Sovjet-Rusland worden verschaft. Over de wijze waarop dit gebeurde hebben da militairen zich niet uitgelaten. DE STEM DER SS. Luistert Zondag 4 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 M., naar de stem der SS. Onderwerp: „Velaloopen te Avegoor". breedte van slechts 50 km. heeft de aanval op het verste punt slechts 75 km. terrein winst in Noordelijke richting gebracht. Daar bij is zelfs niet een,s de geheele diepte van het zoogenaamde Duitsche voorterrein door schreden. Bovendien hebben de Anglo-Amerikanen nog steeds slechts tegenover deelen der Duit sche strijdkrachten gestaan. Daaruit mag worden afgeleid, dat de vijand het centrum van tegenstand, dat ongetwijfeld aanzienlijk veel verder naar het Noorden gezocht zal moeten worden, nog in het geheel niet heeft bereikt. De hoogste Duitsche militaire leiding denkt er nog altijd niet aan, den strijd in midden- Italië het gewicht toe te kennen, dat de vijand dien gaarne zou willen geven. Dien overeenkomstig heeft zij haar maatregelen getroffen, die dus gericht zijn op de Europee- sche gebieden, waar zich de werkelijk beslis sende gebeurtenissen zullen afspelen. In dit verband moet ook aan de herleefde gevechtsbedrijvigheid aan het Oostelijk front een zekere symptomatische beteekenis worden toegekend, vooral omdat het initiatief ditmaal eenzijdig van de Duitschers uitgaat. De ope raties in kwestie hebben ongetwijfeld niets anders ten doel dan het scheppen van gun stiger plaatselijke voorwaarden voor de af weer van het verwachte groote Sovjetoffen sief. De Duitsch-Roemeensch-Hongaarsche operaties, welker geslaagd verloop de op dacht waard is, hebben waarschijnlijk boyen- dien ten doel, den omvang van de voorberei dingen voor het vijandelijke offensief te lee- ren kennen. Het resultaat van deze fronteor- rectiegevechten verdient ook de aandacht, om dat het de Duitsche waarnemingen ten volle heeft bevestigd en bovendien de ongebroken gevechtskracht en het aanvalsélan van het geen succes hebben kunnen bevechten, dat in Duitsche leger in het Oosten opnieuw duide' eenig opzicht beslissend is. Op een front-'lijk demonstreert.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1