w t&t I De gebeurtenissen te Rome. LUED.H.B.P0ST Weer Duitsche terreinwin: bij Jassy. Hevige gevechten ten N.O. van de stad. Duitsche •-•richt luidt Het volgt: Ondanks het aanbod van de Duitsche leiding de stad Kome r.iet bü de gevechtshandelingen te betrekken, teneinde haar cultureele waar den te behouden, zijn Amerikaansche pantser formaties in de middaguren van den vierden Juni tot in het stadscentrum doorgedrongen, om zich in het bezit te stellen van de bruggen over den Tiber. Er on'stonden verbitterde straatgevechten, die in de avonduren nog voortduurden. Met het oog op deze houding van den vijand was het onvermijdelijk, dat Rome tegen de duidelijk verkondigde Duitsche bedoelingen, toch tot strijdgebied werd. De Duitsche leiding zal echter ook thans nog ernaar streven, de gevechten in en om Rome tot de voor de oorlogvoering onvermijdelijke afmeting te beperken. Ten Noordoosten van de stad zijd hevige gevechten met sterke vijande- Jjjke aanvalsgroepen aan den gang. W. den zwareti strijd ten Zuiden van Rome hebben zich de formaties luchtdoelgeschut van den generaal der vlieger Ritter von Pohl bij zonder onderscheiden. Bij en ten Zuidoosten Van Cave, ten Zuiden van Guarcino en ten Noorden van Sora hebben onze troepen Sterke door pantserwagens en slagvliegers onder steunde vijandelijke aanvallen bloedig afge slagen. Tn de zware gevechten der laatste we ken heeft zich de 71e divisie infanterie onder bevel van den luit.-generaal Raapke bijzonder onderscheiden. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen Zon dagnacht scheepsdoelen in de baai van Gibral- fttr aan, beschadigden vier vrachtschepen met oen gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. ern- •iig en plaatsten treffers op twee andere vrachtschepen. Bij aanvaller, van formaties Amerikaansche bommenwerpers op het Noord-Itaiiaansche ge bied en op het frontgebied, werden door lucht doelartillerie der luchtmacht, jagers en mk- rineluchtdoelgeschut 19 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Een Duitsche duikbootjager heeft in de Egeïsehe Zee een vijandelijke onderzeeboot tot zinken gebracht. Aan het Oostelijk front^won de aanval der Duitsch-Roemeensche tr epen in het strijdgebied ten Noordwesten van Jassy, ondanks he-vigen vijridelijken tegenstand, en herhaalde tegenaanvallen, verder ter rein. Sterke formaties Duitsch-Roemeen sche vliegtuigen mengden zich voortdurend met goede uitwerking in den strijd en ver nietigden in luchtgevechten 42 vijandelijke vleigtuigen. In het verloop van verscheidene nachtelijke gevechten hebben escortestrijdkrachten der Duitsche marine in de Finsche Golf vier Sovjet-Russische torpedomotorbooten tot zin ken gebracht en gevangenen gemaakt. Enkele Êritsche vliegtuigen wierpen Zondag nacht bommen op het stadsgebied van Keulen. lnterinf verneemt over het verloop van de gevechte" -"•* de volgende bijzonder heden: De bevelheBot; uer Geallieerde strijdkrach ten gaf reed6 in de vroege ochtenduren van den 4en Juni den gemotoriseerden en pantser formaties, die tusschen de Albaner bergen en de Lepinische bergruggen oprulnen, opdracht over een breed front en met alle wapens de Duitsche versperringsstellingen aan te vatten. Het was algemeen bekend, dat den bevelheb ber der Gcallierede strijdkrachten de Duitsche bereidwilligheidRome tot open stad te ver klaren gr. zoodoende uit de gevechtshandelin gen uit te schakelen, waarvan hem door be middeling van het Vaticaan kennis-was ge geven, onaangenaam was. zoodat hij den on derhandelaars van het Vaticaan zelfs geen ant woord op het Duitsche aanbod gaf. Ondanks hun aanzienlijke overmacht waren de Ameri kaansche aanvalsformaties niet in staat, bin nen den voorzienen korten termijn, de Duit sche linies omver te loopen. In methodischen, taaien strijd vormden de Duitsche grenadiers veeleer overal langs, het Amerikaansche aan- valsgebied steeds nieuwe haarden van verzet, zoodat eerst in den loop van den middag de Oostelijke districten van Rome in de onmid- Op 3 Juni werd de uit een hinderlaag neergeschoten beheerder van het kindertehuis „De Beele", de 60-jarige Rijksduitscher Singenstreu, bijgezet. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart en de Leiter van het Arbeitsbereich der NSDAP, Oberdienstleiter Ritterbusch, leggen een krans op het graf. 'Arbeitsbereich der NSDAP-Stapf Pax c) Te Venlo heeft de spoorwegre cherche. jn sa menwerking met ambtenaren van den economischen dienst, nogmaals den beruchten zg. ..boterfrein". die daar 's morgens passeert, aan een grondig onderzoek onderworpen. Ook ditmaal werden de passagiers ge noodzaakt «m snel uit te stap pen, waarna zij in de visitatiezaal van het station gecontroleerd werden. De buit bedroeg hier ver scheidene kilo grammen boter. De meeste verbo den waar was echter ook thans weer in den trein ondergebracht. In totaal werd 60 K.G. boter gevon den, alsmede eeni ge kilogrammen kaas. Via den voedselcommissa- ris werd "de boter ter beschikking gesteld van de ziekenhuizen. •VMRI •"BURGERLDIer-Bpuwkunoé E.A Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A, Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag". H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse], Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. fUDDINGPQEDERSPECIAUSTEN SINDS 1907 dellijke nabijheid dep gevechtszone lagen. In vertragende gevechten trokken de Duitsche gevechtsgroepen zich dan geleidelijk te"rug op de Tiber-overgangen. waarbij zij zich streng aan het Ijevel hielden van hun kant elke ver nieling aan historische bouwwerken en cul tuurmonumenten te vermijden. Zelfs de*Tiber- bruggen werden, nadat de aftocht van het gros der Duitsche formaties naar den Noordelijken oever der rivier voltooid was, niet opgeblazen, teneinde iedere vernieling van_historisch-e of uit kunstzinnig oogpunt waardevolle bouw werken te vermijden. Herhaalde pogingen der Anglo-Amerikanen, om de Duitsche achter hoeden, die vertragende gevechten leverden, door operaties ver op den vleugel uit het lood te slaan, stortten door den taaien tegenstand der strijdvaardige Duitsche-steunpunten bloe dig ineen, hoewel de Geallieerden door een massaal'gebruik van slagvliegtuigen en jacht bommenwerpers telkens weer den weg voor hun troepen trachtten te banen. ..De Duitsche troepen hebben met overleg en dapperheid gestreden en men zal uit de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen nog moeten Ieeren of een ononderbroken achter volging mogelijk is of niet", zoo schrijft de Times in zijn uitgave van Maandag naar aan leiding van de ontruiming -van Rome. Het blad geeft in dezelfde commentaar te kennen, dat de bezetting van Rome ontegenzeggelijk bepaalde problemen met zich zal brengen, welke door de Geallieerden met zorg zullen moeten worden beschouwd. In dit verband wijst de Times er op, dat Rome buiten zijn miilioenenbevolking nog verschillende honderd duizenden vluchtelingen herbergt, wier ver zorging geen geringe eischen aan de ravitail leering zal stellen. Luchtaanvallen cp Genua, Savona en Turijn. Genua, Savona e'n Turijn zijn wederom het doel geweest van overdag ondernomen En- gelsch-Amerikaansche luchtaanvallen. In Genua werden vooral woonwijken in het centrum en een beroemde historische kerk getroffen. In Turijn werden behalve woon huizen in het centrum ook een kerk uit de 15de eeuw. een school en een kerkhof ge troffen. Te Savona werden blokken arbei dershuizen, eenige kerken, maatschappelijke instellingen en tehuizen voor ouden van dagen getroffen. Geen Britsche navycerts. In Portugeesche scheepvaartkringen ver luidt. dat aile Britsche navycerts voor Mid dellandsche Zeereizen van Spaansche. Por tugeesche en Zwitsersche schepen practisch zijn ingetrokken. Vliegtuigen In den oven. Duitsche ingenieurs hebben in recordtijd speciale ovens gebouwd, die thans reeds dag en nacht in de weer zijn om dè wrakstukken van de neergeschoten Engelsche en Ameri kaansche bommenwerpeis uit te smelten en de dikwijls waardevolle metalen voor de Duitsche oorlogsindustrie te behouden. Deze ovens hebben een dagclijksche productie aan aluminium, die (per oven) voldoende is om vijf nieuwe zware bommenwerpers te maken. Bovendien wordt op deze wijze een niet on belangrijke hoeveelheid koper, staal en ver scheidene edele metalen gewonnen. VERKLAJUNG VAN R EICH SPRE S SECHEF. Op verzoek vön Tiet D.N.B. heeft de Reichspressechef Dr. Dietrich hedenochtend de volgende verklaring over het begin der invasie afgelegd: „Hedenochtend om 5 uur 30 zijn onze tegestanders in het Westen tot hun bloedi- gen offergang, waarvoor zij zoo lang zijn teruggeschrokken, op bevel van Moskou overgegaan. De zoo dikwijls aangekondigde aanval der Westelijke helpers van het bolsjewisme op de vrijheid van Europa is begonnen. Wij zullen hun een warme ontvangst bereiden. Duitschland is zich van de beteekenis van dit uur bewust. Het zal met volle kracht en met hartstochtelijke vastberadenheid strijden, teneinde Europa zijn cultuur, en het levem van zijn volken voor den stormloop dea- barbaren te vrij waren". Waar blijft de groente? De Landwacht geeft het antwoord. Sinds eenigen tijd gaat Amsterdam* weer gebukt onder een groenteschaarschte, terwijl aan den anderen kant een bepaalde categorie, die het zich kan veroorloven, in staat wordt- gesteld de beste groente op tafel te zetten. Dat dit een wantoestand is, waaraan een einde moest worden gemaakt, behoeft geen nader betoog. Hier helpen geen halve maat regelen, doch drastisch ingrijpen, waarvan de Amsterdamsche bevolking Zaterdag j.l. dan ook getuige is geweest. In de vroege morgenuren was de Landwacht reeds in de markthallen aanwezig om een strenge con trole uit te oefenc-n. Dit heeft resultaat ge had. want vele groentezaken konden ruim schoots van alles worden voorzien. Niettemin hebben verscheidene handelaren toch ge tracht op den ouden voet voort te gaan èn groote partijen achter te houden om zwart te verkoopen. Om hieraan paal en perk te stellen kreeg vrijwel iedere handelaar een landwachter in zijn zaak om den verkoop te controleeren en het achterhouden van par tijen te voorkomen. Inderdaad moest dan ook in enkele zaken worden ingegrepen en den verkoop door de Landwacht worden geregeld, aangezien de handelaar daartoe niet in staat bleek te zijn. De stedelijke commandeur van de Land wacht stelde zich persoonlijk op de hoogte van den goeden gang-van zaken en heeft ruimschoots de gelegenheid gekregen de reactie van het publiek te hooren. Eenstem mig sprak men zijn verwondering er over uit, dat er nu plotseling wèl groente was te krijgen. Elders werd de Landwacht met ge- iuich ontvangen, omdat men nu eindelijk ook eens de kans kreeg een keuze te doen uit verschillende soorten. Ook was in vele zaken bij het afrekenen te constateeren. dat de klanten andere en veel hoogere prijzen ge wend waren. Thans kwam duidelijk aan het licht, hoe veel handelaren nooit anders hebben ge daan dan geknoeid ten koste van de gemeen schap. Het resultaat van dit succesvolle op treden van de Landwacht is dan oók niet alleenï dat de huisvrouwen in staat werden Kijk om U heen «n zie welk «en omvang de olectrlficatie neemt. Maar electrotechnisch geschoolde vak- menschen is steeds veel vraag. Kies een vak met toekomst. Studeer E LE0TROTECHNIEK. Onze schriftelijke vakcursussen leiden U op voor elk beroep. Vraag gratis toezending van ons „Algemeen Prospectus". BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd.* Vakcursussen Hekelveld 1S Amsterdam ANDERHALVE TON VOOR FRONTZORG De persdienst van de N. S. B. meldt: Thans kan reeds worden bekend gemaakt, dat de eerste landelijke l'rontzorgcollecte, welke, als besluit van de W. A. Frontzorg- actie 1943-1944, op 27 Mei j.l. is gehouden, bij voorloopige telling honderdvijftig dui zend gulden heeft opgebracht. Dit resultaat, dat iédere, schatting heeft overtroffen, spreekt wel een duidelijke taal. Het Nederlandsche volk heeft zich van zijn beste zijde doen kennen. „DR. VLIMMEN" WORDT VERFILMD. De Duitsche film-industrie heeft besloten tot de verfilming van den Ned. roman ..Dr. Vlimmen", van mr. A. Roothaert. aldus meldt de Berl. correspondent van het Handelsblad. Hans Söhnker speelt de titelrol. EINDEXAMEN GYMNASIUM Geslaagd zijn voor diploma A: mej. M. H. de Jong, mei. A. C. Sluyter. R. Talsma, mej. J. J. Wolterbeek, mej. A. v. Splunter, mej. A. C. Smit. mei. N. Slotboom, mej. A. E. Roorda, H J. Schotvanger, mej. N. C. Sche pers. mej. B. M. J. van Taalingen, mej. M. A. Boshoff, mej. J. G. A. v. Beek. mej. C. Prinsen Geerligs Geslaagd voor diploma B: P. Blankevoort, mej. A. M. v. Roojen, mej. A. A. Gorter, J. Wolff, mej. W. A. Maschhaupt, C. J. E. Joosten Hattink, F. C. Kuipers, mej. M. C. C. Teves. IJ. T. Bakker. Mej. G. M. Bakker, C. F. A. Knol, W. T. Newsum, H. W, Schraa- gen, J. Heskes, S. D. Fokkema. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter T vanaf Trug, U en Va t/m. Vis. OP HEETERDAAD BETRAPT. De recherche heeft De B.. werkzaam op een Haarlemsch bedrijf, aangehouden, die een motor gestolen heeft, hetgeen door anderen gezien is. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 20 Juni zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer P. C. Peters met mej. D. E. de Jong in het huwelijk trad. Heden zijn de bruidsdagen ingegaan en ter gelegenheid hiervan brengt de Harmonie ..Vooruitgang" het gouden bruidspaar, dat in de Spaarnoog- straat 16 woont, een serenade RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 7 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ben kinderzangklasse. 7.00 BNO Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Muziek in den och tend'. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 B NO Nieuws. 8.15 Kleine orkesten. (Van 8.458.50 Voor-de huisvr.) 9.00 Beroemde operettefragmen ten. 9.45 Gorisd. uitz. 10.00 Orkest Francis Keth Pianovoordr. door Piet Kettingen 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt. 13.10 Amuse mentsorkest. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Viool, Omroepkerkorgel, Meisjes- en kinderkoor. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO: Bra- bantsch praatje. 18.05 Melodisten en solist. 18.45 Tien min. in de wereld van den arbeid. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Clavecimbelvoordracht. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Klassieken toch niet zwaar! 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alaleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Orkest Erich Schneidewind. 22.3024.00 Van de eene me lodie in de andere. HILVERSUM H, 301.5 M. 17.00 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord-West'\ 18.00 Licht klassieke orkestmuziek. 19.00 BNO Nieuws' en act. besoh 19.45 Voor de jeugd. 19.20 Lichte kost. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20,30 Een viertal beroemde vocalisten. 21.15 Pianovoordr. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- err cult. ber. 22.15 £ie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. gesteld Zondag eens wat anders en wat meei-|io.45 Juni-kind.' 11.oó' Trio André de Raaf£. 11.30 verscheidenheid op tafel te zetten, dc/ch bo vendien heeft dit optreden preventief ge werkt. Vele groentehandelaren zijn thans gewaarschuwd dat de Landwacht waakt over de voedselvoorziening. Want dat bet niet bij deze eene actie zal blijven is wel duidelijk. De Landwacht heeft vele handelaren he: goede s-poor gewezen. Wanneer zij in het vervolg goedschiks meewerken zal dit onge twijfeld ten goede komen aan ons vo!k. Zij, die beslist wenschen door te gaan met knoeien zullen ervaren, dat de Landwacht niet met zich laat spelen. Dit hebben enkele lieden moeten ondervinden, die het principe van eerlijk zaken doen aan den kant hebben ge zet. In het districtshuis van district 4 in West vond n.l. de verkoop van een groote partij in beslag genomen groente plaats waarvan door honderden dankbaar gebruik werd gemaakt. TWEE DOODEN BIJ AUTO-ONGEVAL, Op den Rijksstraatweg te Wassenaar is de 33-jarige hoofdopzichter der veehouderijcen trale Th. L. V. uit Den Haag, met zijn auto van achteren etgen een vrachtauto opgereden. De heer'-V. was op slag dood. De inzittende 41-jarige heer M. V. uit Voorburg, ambtenaar bij het vee- en vleeschinkoopbureau. kreeg een schedelfractuur en overleed eenige oogenblik- ken na aankomst in een ziekenhuis. SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDE MENT OP ROOSENDAAL BEGRAVEN Vrijdag heeft te Roosendaal de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers van den wreeden bomaanval die tot 'dusverre 68 dooden heeft geëischt, Nog vele personen worden vermist. Anderen zijn zoo zwaar ge wond, dat voor hun leven ernstig wordt ge vreesd. In totaal werd eeir zestigtal dooden aan den schoot der aarde toevertrouwd. De an deren zijn Zaterdag begraven. Op de R.-K. begraafplaats werden de kisten in een ge meenschappelijk graf neergelaten. Alleen nabestaanden der slachtoffers met hun ken nissen en vrienden werden op den dooden- akker toegelaten. Een groote menigte was buiten de hekken der begraafplaats getuige van de droeve plechtigheid. Aan de graven werd niet gesproken. i Verduisteren: ven 22.00 tot 5.50 uur 7 Juni: zon op 5.19, onder 21.59 uur maan onder 6.07, «p 22.40 uur Het is noodzakelijk, dat U Uw panden - al is het gedeeltelijk - eens laat schilderen. Mogen wij U prijsopgave doen? ff [Billik SMdehwehk von 'ft j S»NGEt388 - flmSTERBflJTl -TEL 30789 L "1

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2