Haarlemsche Courant INVASIE IN N. FRANKRIJK BEGONNEN. Het zwaartepunt ligt bij Caen, De gebeurtenissen te Rome. Anglo-Amerikaansche luchtlandingstroepen afgeworpen aan de monding van de Seine Hevige bombardementen van Duinkerken en CalaisOok amphibie-operaties, vnl. tusschen Le Havre en Cherbourg Groote verliezen onder de valschermjagers. Gebruik van misïeidings- poppen en nevel. Weer Duitsche terreinwinst bij Jassy. 289e Jaargang1 No. 13# X X Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 19724, Redactie 1069# Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 33, Tel. 13239 Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag 8 Juni 1914 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne X2. Tel. l£718 Kantoor IJmuidcn: Resub randllaaa 550 IJmuklen-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haatrlete K 1297 lijk d^haven Cherbourg te bezetten. Voor het geval, dat de stormloop op de vesting Cher bourg zou gelukken, zou het Geallieerde opperbevel dan nieuwe aanvalsdivisies met transportschepen en groote vracht- in aan land kunnen zetten. i roepen VERKLARING VAN REÏCHSPRESSECHEF. Hedenmorgen om 8.36 uur maakte het D.N.B. het volgende bekend: De sedert lang verwachte invasie der Britten en Amerikanen is in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uitmonding der Seine begonnen. De haven van Le Havre wordt op het oogenblik hevig gebom bardeerd. Vlootstrijdkrachten der Duitsche marine leveren voor de kust strijd met vijandelijke landingsschepen. Tegelijk met de in het gebied van de uitmonding der Seine in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van lucht landingstroepen begonnen invasie der Anglo-Amerikanen vielen sterke formaties bommenwerpers de gebieden vSn Calais en Duin kerken aan. De Duitsche luchtverdediging ging onmiddellijk tot de afweer over. De vijand heeft op deze plaatsen tot dusver nog geen landingen verricht. Op verzoek van het D.N.B. heeft de Reichspressechef Dr. Dietrich hedenochtend de volgende verklaring over het begin der invasie afgelegd: „Hedenochtend om '5 uur 30 zijn ome tegestanders in het Westen tot hun bloedi- gen offergang, waarvoor zij zoo lang zijn teruggeschrokken, op bevel van Moskou overgegaan. De zoo dikwijls aangekondigde aanval der Westelijke helpers van het bolsjewisme op de vrijheid van Europa is begonnen. Wij zullen hun een warme ontvangst bereiden, Duitschland is zich van de 'oeteekenis van dit uur_bewust. Het zal met volle kracht en met"hartstochtelijke vastberadenheid strijden, teneinde Europa zijn cultuur, en het leven van zijn volleen voor den stormloop der barbaren te vrij waren". Luchtaanvallen op Genua, Savona en Turijn. Genua, Savona en Turijn zijn wederom het doel geweest van overdag ondernomen En- gelseh-Amerikaansche luchtaanvallen. In Genua werden vooral woonwijkerj in het centrum en een beroemde historische kerk getroffen. In Turijn v/erden behalve woon huizen in het centrum ook een kerk uit de I5de .eeuw. een school en een kerkhof ge troffen. Te Savona werden blokken arbei dershuizen, eenige kerken, maatschappelijke instellingen en tehuizen voor ouden van dagen getroffen. Geen Britsche navicerts. In Portugeesche scheepvaartkringen ver luidt, dat alle Britsche navycerts voor Mid- dellandsche Zeereizen van Spaansche, Por tugeesche en Zwitsersche schepen practisch zijn ingetrokken. Victor Emiarvjei doet afstand van den troon. 5». De Sovjet-berichtendienst meldt uit Algiers, dat radio-Bari Maandagavond heeft medege deeld, dat Victor Emanuel ten gunste van zijn zoon, den prins van Piemont, afstand heeft gedaan van den troon. Interinf meldt: Naar wij zoo juist vernemen, werden in het gebied tusschen de uitmonding van de Seine en de Oostkust van Normandië talrijke lan- dingsbooten en andere lichte oorlogsvaartuigen der Geallie^den waargenomen. Tevens wordt,gemeld, dat op de Noordelijke punt van het Normandische schiereiland uit talrijke vliegtuigen vaïse.hermtroepen der Anglo-Amerikanen zijn neergelaten, wier taak het vermoedelijk is enkele vliegvelden in bezit te nemen voor het landen van luchtlandings troepen. Amphibie-operaties De gecombineerde landingsoperaties omvat ten, naar men thans kan overzien, den gehee- len kustsector tusschen Le Havre en Cherbourg Terwijl de zwaartepunten van de luchtlandings aanvallen in het gcheele gebied, van Norman dië alsmede bij de belangrijkste rivieruitmon dingen in de baai van de Seine liggen, begon tusschen de uitmonding van de £eine cn de uitmondjgjg van de rivier de Vire in den At- lantischen Oceaan over een breed front een amphibie-operatie van grooten omvang, waar aan behalve talrijke landingsvaartuigen van versèhillend type ook lichte vlootstrijdkrach ten der Geallieerden in aanzienlijken omvang deelnemen. Voor de uitmonding van de Seine werden 6 zware oorlogsschepen en 20 torpedojagers waargenomen, waarmede de Duitsche kust- batterijen den strijd opnamen. Aanzienlijke deelen van de formaties valschermjagers, die den eersten aanval op West-Europa door een massaal neersprin gen aan de riviermondingen en in de buurt van de belangrijkste vliegvelden op het Normandische schiereiland moesten onder nemen, zijn intusschen reeds in de pan gehakt. Volgens de voorloopige berichten kan o.a. de eerste Britsche divisie valschermjagers als zwaar geteisterd beschouwd worden. Inmiddels worden de volgende bijzonder heden gemeld: De kort na middernacht in de eerste mor genuren van 6 Juni in het gebied van de Seine-baai begonnen invasie der Engelschen en Amerikanen omvat de kuststrook tusschen de uitmonding van de Orne en de Vire. On geveer 20 K.M. ten Westen van Lè Havre zijn valschermtroepen neergelaten. Tegelijkertijd gingen vijandelijke formaties aan land. Sedert de morgenuren werpen de Anglo- Amerikanen voor den aanval op de kust strook ongeveer 10 K.M. ten Wésten van Le Havre sterke formaties schepen in den strijd, waarvan de beveiligingsstrijdkrach ten ten Westen van Boulogne liggen. Als zwaartepunt teeken't zich voorloopig het gebied van Caen af. Duitsche troepen leve ren een feilen strijd met de invasiestrijd krachten. De in het gebied van de Seine,-baai uit- de lucht en uit zee aan land gegane Britsch- Amerikaansche invasietroepen' werden in de ochtendschemering van den zesden Juni nog versterkt. De tusschen de monding van de Orne en Vire liggende landingsbooten legden een nevelgordijn om zich te ontrekken aan de onmiddellijk in <fctie komende Duitsche afweer. Sterke formaties vijandelijke vliegtui gen bombardeeren voortdurend het gebied van de Vire-monding. Verscheidene zware slagschepen beschieten eveneens de kust om groepen van elk dertig tot veertig booten het landen mogelijk te maken. Duitsche verdedi- gingsstrijdkrachten, die door het neerwerpen van poppen in het gebied ten Oosten van de Cfme misleid moesten worden, leveren strijd met vijandelijke luchtlandingstroepen en na men reeds talrijke Britten en Amerikanen ge vangen. Vermoedens. Zoowel naar de oppervlakte waarop ge streden wordt als naar het aantal der in den strijd geworpen troepen is de aanval der Anglo-Amerikanen op de baai van de Seine en Normandië een operatie van groo ten omvang. De omvang gaat dien van een commando-operatie verre te boven en is ongetwijfeld als de eerste phase van de in vasie te beschouwen De actie streeft blijk baar naar een tweeledig doel: in de eerste plaats wil het Geallieerde opperbevel de uitmondingen der rivieren tusschen Le Havre en Cherbourg gebruiken om hier, beschermd door vaste bruggehoofden nieuwe aanvals- formaties met zware wapens aan land te kunnen zetten. Hiertoe worden de Amerikaan- sche en Britsche formaties valschermtroepen in dit gebied, vooral aan weerszijden van de uitmonding van de Seine, op de plaats waai de Orne uitmondt en aan den benedenloop van de Vire in den strijd1 geworpen, terwijl tevens talrijke landingsvaartuigen in samen werking met ljchte vlootstrijdkrachten van zee uit dezelfde gebieden forceeren om in den Atlantischen wal daar ter plaatse in samenwerking met.valschermtroepen een bres te slaam-BoveTidien hebben de lucht- landingsaanvailen op Normandië, die volgens de-tot dusver ontvangen rapporten, ovef een groote uitgestrektheid worden ondernomen, schijnbaar ten doel hier een aantal geschikte vliegvelden in handen der Geallieerden te brengen om vervolgens met vrachtzweef vliegtuigen en andere groote transportvlieg tuigen nieuwe troepen met zware wapens door de lucht te kunnen aanvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben het Normandische schiereiland naar het Zuiden af te grendelen en bovendien zoo snel moge- Hevige gevechten ten N.O. van de stad. Duitsche weermachtbericht luidt als Het volgt: Ondanks het aanbod van de Duitsche leiding de stad Rome niet bjj de gevechtshandelingen te betrekken, teneinde haar cultureele waar den te behouden, zijn Anierikaansche pantser formaties in de middaguren van den vierden Juni tot in het stadscentrum doorgedrongen, om zich in liet bezit te stellen van de bruggen over den Tiber. Er ontstonden verbitterde straatgevechten, die in de avonduren nog voortduurden. >Iet het oog op deze houding van den vijand was het onvermijdelijk, dat Rome tegen de duidelijk verkondigde Duitsche bedoelingen, toch tot strijdgebied werd. De Duitsche leiding zal echter ook thans nog ernaar streven, de gevechten in en om Rome tot de voor de oorlogvoering onvermijdelijke afmeting te beperken. Ten Noordoosten van de stad zijn hevige gevechten met sterke vijande lijke aanvalsgroepen aan den gang. Ii\ den zwaren strijd ten Zuiden van Rome hebben zich de formaties luchtdoelgeschut van den generaal der vlieger Ritter von Pohl bij zonder onderscheiden. Bij en ten Zuidoosten van Cave, ten Zuiden van Guarcino en ten Noorden van Sora hebben onze troepen sterke door pantserwagens en slagvliegers onder- steufide vijandelijke aanvallen bloedig afge slagen. In de zware gevechten der laatste we ken heeft zich de 71e divisie infanterie onder bevel van den luit.-generaal Raapke bijzonder onderscheiden. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen Zon- VKIJE VAART DOOR EUROPA. - Voorpostenbooten op pa trouillevaart. Dag1 en nacht paraat onder de moeilijkste omstandigheden, bij stolmweer en /.waren zeegang Ook daar staan Nederlandsche Vrijwilligers! Volgt hun voorbeeld, zorgt voor aflossing' van de wacht, meldt U bij -de Krieg'smarine. Aan melding bij de Kriegsmarine: Marineannahmestelle-West, Plomp et orengracht 24, Utrecht. Alle Haten- en Ortskomman- dantwen en de verschillende SS-Meldestellen in Nederland. (Poto-Atlantic-H. P. c) KORT NIEUWS. Volgens me- tedeelingen van vluchtelingen ieerscht er op het .ogenblik op Sar jinië zware hon gersnood. Tot welk peil ie mentaliteit van aet dievengilde gedaald, blijkt i^el uit het feit, dat op een der kerkhoven te Utrecht een graf steen is gestolen. De dader, de 26- jarige steenhou wer J. van G., is inmiddels door de politie gearres teerd. Het bleek, dat de dader de bedoeling had, den steen glad te slijpen en te ver- koopen. Ingevolge een beschikking in de Staatscourant van 1 Juni 1944 is het vei-koopen en af leveren van rub ber conservenglas- ringen met lip aan groot- en klein handelaren vei- boden. dagnacht scheepsdoelen in de baai van Gibral tar aan, beschadigden vier vrachtschepen met een gezamenJijken inhoud van 30.000 brt. ern stig en plaatsten treffers op twee andere vrachtschepen. Bij aanvallen van formaties Amerikaansche bommenwerpers op het Noord-Italiaansche ge- bied en op het frontgebied, werden door lucht doelartillerie der luchtmacht, jagers en ma- rineluchtdoelgeschut 19 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Een Duitsche duikbootjager heeft in d« Egeïsche Zee een vijandelijke onderzeeboot tot zinken gebracht. Aan het Oostelijk front won de aanval der Duitsch-Roemeensche troepen in het strijdgebied ten Noordwesten van Jassy, ondanks hevigen vijandelijken tegenstand, en herhaalde tegenaanvallen, verder ter rein. Sterke formaties Duitsch-Roemeen sche vliegtuigen mengden zich voortdurend met goede uitwerking in den strijd en ver nietigden in luchtgevechten 42 vijandelijke vleigtuigen. In het verloop van verscheidene nachtelijke gevechten hebben escortestrijdkrachten der Duitsche marine in de Finsche Golf vier Sovjet-Russische torpedomotorbooten tot zin ken gebracht en gevangenen' gemaakt. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Zondag nacht bommen op het stadsgebied van Keulen. Interinf verneemt over het verloop van .de gevechten in Rome nog de volffende bijzonder heden: De bevelhebber der Geallieerde strijdkrach ten gaf reecis in de vroege ochtenduren van den 4en Juni den gemotoriseerden en pantser formaties, die tusschen de Albaner bergen en de Lepinische bergruggen oprukten, opdracht over een breed front en met alle wapens de Duitsche versperringsstellingen aan te vallen. Het was algemeen bekend, dat den bevelheb ber der Geallierede strijdkrachten do Duitsche bereidwilligheid Rome tot open stad te ver klaren en zoodoende uit de gevechtshandelin gen uit te schakelen, waarvan hem door be middeling van het Vaticaan kennis was ge geven, onaangenaam was, zoodat hij den on derhandelaars van het Vaticaan zelfs geen ant woord op het Duitsche aanbod gaf. Ondanks hun aanzienlijke overmacht waren de Ameri kaansche aanvalsformaties niet in staat, bin nen den voorzienen korten termijn, de Duit sche linies omver te loopen. In methodischen, taaien strijd vormden de Duitsche grenadiers veeleer overal langs het Amerikaansche aan-' valsgehied steeds nieuwe haarden van verzet, zoodat eerst in den loop van den middag de Oostelijke districten van Rome in de onmid dellijke nabijheid der gevechtszone lagen. In vertragende gevechten trokken de Duitsche gevechtsgroepen zich dan .geleidelijk terug op de Tiber-overgangen, waarbij zij zich streng aan het bevel hielden van hun kant elke ver nieling aan historische bouwwerken en cul tuurmonumenten te vermijden. Zelfs de Tiber- bruggen werden, nadat de aftocht van het gros der Duitsche formaties naar den Noordelijken oever der rivier voltooid was, niet opgeblazen, teneinde iedere vernieling van historische of uit kunstzinnig oogpunt waardevolle bouw werken te vermijden. Herhaalde pogingen der Anglo-Amerikanen, om de Duitsche achter hoeden, die vertragende gevechten leverden, door operaties ver op den vleugel uit het lood te slaan, stortten door den taaien tegenstand der strijdvaardige Duitsche steunpunten bloe dig ineen, hoewel de Geallieerde':! door een massaal gebruik van slagvliegtuigen en jacht bommenwerpers telkens weer den weg voor hun troepen trachtten te banen „De Duitsche troepen hebben met overleg en dapperheid gestreden en men zal uit de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen nog moeten leeren of een ononderbroken achter volging mogelijk is of niet", zoo schrijft de Times in zijn uitgave van Maandag naar aan leiding van de ontruiming van Rome. Het blad geeft in dezelfde commentaar te kennen, dat de bezetting van Rome ontegenzeggelijk bepaalde problemen met zich zal brengen, welke door de Geallieerden met zorg zullen moeten worden beschouwd. In dit verband wijst de Times er op, dat Rome buiten zijn millioenenbevolking nog verschillende honderd duizenden vluchtelingen herbergt, wieg, ver zorging geen geringe eischen aan de ravitail leering zal stellen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1