w INVASIE D. In de vroege morgenuren van vandaag 6 Juni hebben aan de Atlantische kust van Frankrijk landingsoperaties van Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten plaats ge had, die hoogstwaarschijnlijk de thans reeds gedurende twee jaar aangekondigde invasie inluiden. Om het dadelijk te zeggen: in weerwil van alle voorspellingen die invasiemogelijkhe- den voorzagen van de Noordkaap tot de Pyreneeën en van de golf van Lyon tot Griekenland heeft de Anglo-Amerikaansche legerleiding den aanval gericht op een ge bied dat zich nauwelijks tweehonderd kilo meter langs den Atlantischen Oceaan uit strekt en wel de streek tusschen Cherbourg en Le Havre, een gebied dat door de Seine- haai wordt bespoeld. Zonder twijfel biedt dit kustterrein de beste kansen voor den inval. 0e rot-senkust van westelijk -Normandië immers gaat ten oosten van Cherbourg over in de aan sterke verzanding lijdende vlakke en havenlooze kust van de Seinebaai. Hier wisselen duin ketens af met lage rotsformaties en begroei de heuvelreeksen, waardoorheen diverse kleine riviertjes zich een weg naar zee zoe ken. Dit landschap zet z;ch voort tot. den breeden Seine-mond die beheerscht wordt door de voornaamste Atlantische haven van Frankrijk Le Havre. Daarna verandert het landschap spoedig in de steile rotsenkust der z.g. falaises. Operaties, waarbij men zich voor de ont scheping van manschappen en materiaal be dienen mo"! van vaartuigen met geringen diepgang vinden hier dus gunstig landingsr terrein, terwijl het vlakke achl^rland een event >mk»1c opmarsch begunstigt. Dit gebied dat niet meer dan honderdvijftig kilometer van Engeland is verwijderd, is aus voor de invasie uitgekozen. Uit de berichten valt op te maken dat in de vroege morgenuren de landingsvloot voor de Seinebaai verschenen is n "t slagschepen en kruisers zoowel ais me iicht materiaal en landingsbooten. Op de beide vleugels van den aanval is de strijd ingezet en wel met een zwaar bombarde ment uit de lucht, op Le HSvre en het aan land zetten van troepen op de noordelijke landingspunt van Normandië, vermoedelijk in de buurt van het plaatsje Barfleur. Het centrum van den aanval ligt tusschen de riviertjes de Vire en de Orne, op welk ge bied amphibie-operaties plaats hadden, die door lichte vlootstrijdkrachten werden on dersteund. Tegelijkertijd werden hier val schermjagers neergelaten,^blijkbaar met het doel zich meester te maken van vliegvelden en wanneer wij lezen dat het centrum van de krijgsverrichtingen in de nabijheid van het plaatsje Caen aan de Orne ligt, dan valt hieruit op te maken dat de aanvaller er hedenmorgen in geslaagd was ongeveer vijfentwintig kilometer het land binnen te dringen, Sedert den jnorgen hebben sterke vloot- fonnaties de kust. onder vuur genomen, waarbij uit den aard der zaak Le Havre een der voornaamste doelen was. In de Seine- mond zijn dan ook zware oorlogsschepen als slagschepen en zware kruisers gesignaleerd. Ook Calais en 'Duinkerken zijn vanmor gen gebombardeerd. Waar er hiér geen lan dingspogingen hebben plaats gehad is er aanleiding voor de veronderstelling dat hiermede een eventueele tegenaanval ver ijdeld moet worden. Het is vrijwel overbodig op te merken, dat de invasie de verdedigers van Europa niet onvoorbereid heeft gevonden en wan neer de berichten gewagen van verbeten tegenstand, moge bedacht worden, dat in het terrein dat thans door de Engelschen en Amerikanen belredep wordt iedere vier kante meter grond in staat van tegenweer is gebracht. Voor het overige valt er op dit oogenblik nog niets over het waarschijnlijk verloop \*an den strijd te zeggen, evenmin of niet in de naaste toekomst landingspo gingen elders te. wachten zijn. Hoe het zij, waar zulk een poging mocht worden onder nomen zal de Europeesche verdediging pa raat worden bevonden ter verdediging van veiligheid, rust en orde. Dit moge ook hier te lande verstaan worden. In deze. dagen -wachte ieder zich ervoor, gehoor te geven aan alarmberichten die onder deze omstan digheden zoo spoedig de ronde doen. Onder erkentelijkheid dat de beproeving van oorlogshandelingen tot dusver ons land is voorbijgegaan, past ons kalmte, orde en tucht, waartoe ook de bezettende overheid ons volk vermaand heeft. SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDE MENT OP ROOSENDAAL BEGRAVEN Vrijdag heeft te Roosendaal de begrafeni plaats gehad van de slachtoffers van den wreeden bomaanval die tot dusverre 68 dooden heeft geëischt, Nog vele personen worden vermist. Anderen zijn zoo zwaar ge wond. dat voor hun leven ernstig wordt ge vreesd. In totaal werd een zestigtal dooden aan den schoot der aarde toevertrouwd. De an deren zijn Zaterdag begraven. Op de R.-K. begraafplaat wgrden de kisten in een ge meenschappelijk graf neergelaten. Alleen nabestaanden der slachtoffers met hun ken nissen en vrienden weiden op den dooden- akker toegelaten. Een groote menigte was buiten de hekken der begraafplaats getuige van de .droeve plechtigheid. Aan de graven werd niet gesproken. ANDERHALVE TON VOOR FRONTZORG De persdienst van de N. S. B. meldt: Thans kan reeds worden bekend gemaakt, dat de' eerste landelijke frontzorgcollecte, welke, als besluit van de W. A. Frontzorg- nctie 1943-1944, op 27 Mei j.l. is gehouden, bij voorloopige telling honderdvijftig dui zend gulden heeft opgebracht. Op 3 Juni werd de uit een hinderlaag neergeschoten beheerder van het kindertehuis „De Beele", de 60-jarige Rijksduitscher Singenstreu, bijgezet. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Sevss-Inquart en de Leiter van het Arbeit-sbereich der NF5DAP, Oberdienstleiter Ritterbusch, leggen een krans op het graf. (Arbeitsbepeich der NSDAP-Stapf Pax c) Te Venlo heeft de .spoorwegre cherche. in sa menwerking met ambtenaren van den economischen dienst, -nogmaals den beruchten zg. „botertrein", die daar 's morgens passeert, aan een grondig onderzoek onderworpen. Ook ditmaal werden de passagiers ge noodzaakt om snel uit te stap pen, Waarna zij in de visitatiezaal van het station gecontroleerd werden. De buit bedroeg hier yer- scheidene kilo grammen boter. De meeste verbo den waar was echter ook thans weer in den trein ondergebracht. In totaal werd 60 K.G. boter gevon den, alsmede eeni- ge kilogrammen kaas. Via den voedselcommissa- ris werd de boter ter beschikking gesteld van de ziekenhuizen. Hoofdredacteur: F. c. Derke, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. H. Kuiper, Haarlem. Spo»t> en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en regmtage voor Veisen en omgevingJ. J. K. van Bearsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertenties-rubriekw. van Ommen, H'stede. Waar blijft de groente? Sinds eenigen tijd gaat Amsterdam weer gebukt onder een groenteschaarschte, terwijl aan den anderen kant een bepaalde categorie, die het zich kan veroorloven, Mn staat wordt gesteld de beste groente op tafel te zetten. Dat dit een wantoestand is, waaraan een einde moe§t worden gemaakt, behoeft geen nader betoog. Hier helpen geen halve maat regelen, doch drastisch ingrijpen, waarvan de Amsterdamsche bevolking Zaterdag j.l. dan ook getuige is geweest. In de vroege morgenuren was de Landwacht reeds in do markthallen aanwezig om een strenge con trole uit te oefenen. Dit heeft resultaat ge had, want vele groentezaken konden ruim schoots van alles worden voorzien. Niettemin hebben verscheidene handelaren toch ge tracht op den ouden voet voort te gaan en groote partijen achter te houden om zwart te verkoopen. Om hieraan paal en perk te stellen kreeg vrijwel iedere handelaar een landwachter ,in zijn zaak om den verkoop te controleeren en het achterhouden van par tijen te voorkomen. Inderdaad moest- dan ook in enkele zaken worden ingegrepen en den. verkoop door de Landwacht worden geregeld, aangezien de handelaar daartoe niet in staat bleek te zijn. De stedelijke commandeur van de Land wacht stelde zich persoonlijk op de hoogte- van den goeden gang van zaken en. heeft ruimschoots de gelegenheid gekregen de reactie van het publiek te hooren. Eenstem mig sprak men zijn verwondering er over uit, dat er nu plotseling wèl groente was te krijgen. Elcffers werd de Landwacht met ge juich ontvangen, omdat men nu eindelijk ook eens de kans kre^g een keuze te doen uit verschillende soorten. Ook was in vele zaken bij het 'afrekenen te cónstateeren, dat de klanten andere en veel hoogere prijzen ge wend waren. Thans kwam duidelijk aan het licht, hoe veel handelaren nooit anders hebben ge daan dan geknoeid ten koste van de gemeen schap. Het resultaat van dit succesvolle op treden van de Landwacht is dan ook niet alleen, dat de huisvrouwen in staat werden gesteld Zondag eens wat anders en wat meer verscheidenheid op tafel te zetten, doch bo vendien heeft dit optreden preventief ge werkt. Vele groentehandelaren zijn thans gewaarschuwd dat de Landwacht waakt over de voedselvoorziening. Want dat het niet bij deze eene actie zal blijven is wel duidelijk. De Landwacht heeft vele handelaren het goede spoor gewezen. Wanneer zij in het vervolg goedschiks meewerken zal dit onge twijfeld ten goede komen aan ons volk. Zij. die beslist wensc-hen door te gaan met knoeien zullen ervaren, dat de Landwacht niet met zich laat spelen. Dit hebben enkele lieden moeten ondervinden, die het principe van eerlijk zaken doen aan den kant hebben ge zet. In het districtshuis van district 4 in West vond n.l. de verkoop van een groote partij in beslag genomen groente plaats waarvan door honderden dankbaar gebruik werd gemaakt. TWEE DOODEN BI.I AUTO-ONGEVAL. Op den Rijksstraatweg te Wassenaar is de 33-jarige'" hoofdopzichter der veehouderijcen trale Th. L. V. uit Den Haag, met zijn auto van achteren etgen een vrachtauto opgereden. De heer V. was op slag dood. De inzittende 41-jarige heer M. V. uit Voorburg, ambtenaar bij het vee- en vleesehinkoopbureau, kreeg een schedelfractuur en overleed eanige oogenblik- ken na aankomst in een ziekenhuis. „DA. VLIMMEN" WORDT VERFILMD. De Duitsche film-industrie heeft besloten tot de verfilming van den Ned. roman ,.Dr. Vlimmen", van mr. A. Roothaert, aldus meldt de Berl. correspondent van het Handelsblad. Hans Söhnker speelt de titelrol. EINDEXAMEN GYMNASIUM Geslaagd zijn voor diploma A: mej. M. H. de Jong, mei. A. C. Sluyter, R. Talsma, mej. J. J. Wolterbeek, rnej. A. v. Splunter, mej. A. C. Smit, mei. N. Slotboom, mej. A. Roorda, H J. Schotvanger, mej. N. C. Sche pers, mej. B. M. J. van Taalingen, mej. M. A. Boshoff, mej. J. G. A. v. Beek, mej. C. Prinsen Geerligs Geslaagd voor diploma B: P. Blankevoort, me.i. A. M. v. Roo.ien, mej. A. A. Gorter, J. Wolff, mej. W. A, Maschhaupt, C. ,T. E. Joosten Hattink, F. C. Kuipers, mej. M. C. C. Tevejs, IJ. T. Bakker. Mej. G. M. Bakker. C. F. A. Knol, W. T. Newsum. H. W. Schraa- gen, J, Heskes, S, D. Fokkema. Kijk om U heen tn rie walk «aft ontvang ds eleotrificatie neemt. Maar electroteehniech geschoolde vak- moosohen Is steeds veel vraag. Kies een vak met toekomst. Studegr ELECTROTECHNtEK. Onfe schriftelijke vakcursussen lelden U j op voor elk beroep. Vraag gratis j toazemling van ons „Algemeen Prospectus". boekenbedrijf n.v. [di arbeiderspers Afd. Vakcursussen I Hekelveid 1S AmsterdM» Dt. Pcsthuma en Graf Grote herdacht. Te Arnhem is een bijeenkomst gehouden ter eere van de nagedachtenis van dr. F. E. Posthuma en F. F. Graf Grote. Landes- bauernführer en leider van de Geschafts- gntppe Ernahrung und Landwirtschaft bij het Rijkscommissariaat. De gemachtigde voor Landbouw en Vis- scherij, de heer Tammens, burgemeester van Groningen, hield een herdenkingsrede over de verdiensten van dr. Posthuma, die, be halve de grootste zuiveldeskundige van Ne derland, ook een voortreffelijk kenner van onzen landbouw in het algemeen wfts. Zoo* dra de oorlog over ons land kwam, voelde hij zich verplicht, handelend op te treden en door zijn arbeid mogen wij zeggen, dat ons volk geen honger Jijdt. Graf Grote heeft zich groote verdiensten verworven door de voorbereiding der een heid in de landbouworganisatie van ons land. Reeds op 21 Mei 1940 zocht hij contact met dr. Posthuma en sindsdien heeft tusschen hen een vruchtbare samenwerking bestaan Het is de bedoeling, aan een in het centrum des lands eerlang te stichten boerenschool Grote's naam te verbinden. Nadat de aanwezigen beide gevallenen staande hadden herdacht, voerde de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, het woord. Dr. Posthuma was een man van uit zonderlijk formaat, een godgeloovig man, eerlijk en eenvoudig van karakter, ijverig en bekwaam, doorstraald van liefde voor zijn volk en voor zijn vaderland. Daarom moest hij den weg gaan van den grijzen Van Olden- barnevelt en de gebroeders De Witt die door het grauw werden vermoord: den weg van onzen grooten zeeheld De Ruyter. die van een lange reis thuiskomend zijn huis ge plunderd vond, omdat hij een landverrader" zou zijn In de oorlogsjaren 19141918 .was het dr. Posthuma. die voor alle oorlogsellende ver antwoordelijk werd gesteld. Alleen sterke karakters kunnen zulk «een spervuur door staan: Posthuma is er glansrijk in geslaagd. Van 1932 af is geprobeerd dr. Posthuma te bewegen de leiding van een herstelbewe ging op zich ter nemen, maar hij achtte het nog te vroeg om met succes dit volk in zijn gezapige rust wakker te schudden. De trieste waarheid is nu eenmaal, dat een deel van ons volk eerst wakker wordt wanneer neger- piloten hun mitrailleurs leegschieten op rij dende treinen. Ondanks hoon en verdacht making leefde Posthuma voor zijn volk Reeds lang nationaal-sociatist naar den geest, aarzelde hij dan ook niet, na de Meidagen van 1940 zijn rijke ervaring in dienst te stellen van <l't volk. zulks in nauwe samen werking met den helaas te vroeg gestorven Graf Grote, dezen edelman met zijn boeren- ziel, die voor zijn eigen volk het hoogste offer heeft gebracht, maar ook ons volk een warm hart toedroeg. Zoo zullen beide groote mannen in onze herinnering blijven voort leven: aan onze hoogachting voor hun ka rakter paren wij onzen dank voor hun mede- LAATSTE NIEUWS^ De situatie in Engeland. S. P. T. meldt: Communiqué no. 1 van de expeditie strijdkrachten uit het Geallieerde hoofd kwartier: Onder bevel van generaal Eisenhower zijn hedenmorgen de Geallieer de marinestrijdkrachten, ondersteund door krachtige luchtstrijdkrachten, begonnen met het aan land zetten van legers aan de Noord-Franscbe kust". In den prillen ochtend, maar merkwaardiger wijze drie uur later dan het eerste bericht van Duitsche zijde, bevestigde het Geallieerde hoofdkwartier officieel het begin van de in vasie. De bevolking had den aanvang van groote operaties echter toen reeds kunnen vaststellen. Voortdurend ronkten boven Lon den en Z.O. Engeland de vliegtuigmotoren. De Londenaren hadden een bizonder korte nachtrust gehad. Honderduizenden krioelden over destraten, zaten op de daken of.hadden elders«#en plekje gekozen, vanwaar zij iets meel" meenden te kunnen zien. Zij zagen hoe de lucht grijs en zwart was van vliegtuigen die in formatie als vogels op trek in Zuid-Oostelijke richting vlogen. Het uitblijven van het gebruikelijke weer bericht van Dover had onmiddellijk belang stelling getrokken. Er werd slechts een her haling gegeven van 't weerbericht van gister avond. In breede kfitigen was dit een duidelijk tee- ken; men was reeds lang de meening toege daan dat het. uitblijven van het weerbericht de aankondiging voor bizondere operaties zou blijken te zijn. Na groote vertraging kwam het. Het luidde: ..De Zuidwestenwind, die gis teren vrij sterk was, is gaan liggen, de zee is kalmer." Voet bol BONDSKEURUITVORRING. De Bonds- keuruitvoering te Haarlem zal Zondagmiddag 16 Juli gehouden worden op het E D.O.-terrein dat voor dit doei op bijzondere wijze zal wor den ingericht. Aan deze uitvoering nemen deel de kampioensclubs van Nederland in, stoor wat dames betreft, rhythmischen dans, rhyth- mische vrije oefeningen, hoepeloefeningen, klassikaal brug en klassikaal ringen, en voor zoover heeren aangaat, in vrije oefeningen klassikaal brug en tafelspringen. Verder tre den met persoonlijk toestelturnen de Neder landsche keurkorpsen op. Kaatsen —WEDSTRIJD „FRJSIA". Zondag hield de kaatsclub „Fiisi»" op het Gemeentelijk Speel terrein aan de Kleveilaan een wedstrijd. Er be vonden zich onder de kaatsers vele nieuwe krachten, en dezen lieten over het algemeen uitstekend spet zien. Er waren spannende par tijen. alhoewel de wind de opslag zeer bemoei lijkte. Na 'n spannencien strijd weiden de heeren Broersma en ït. v. d. Volden winnaars; 2e prijs: de heeren mr. J. Wiarda en C. Vos. BESTUUR FRISTA. In de plaats van wijlen den heei J. Hoekstra, is als voorzitter van de kaatsclub ..Frisia" benoemd mr. J. Wiarda. Het bestuur is thans als volgt, samengesteld: Mr. J Wiarda, voorzitter; P. v. d. Geest, secretaris: R. Hibma. penningmeester; K. v. d. Velde en Th. Vos, commissarissen. SPORT.ALLERLEI. Na de aankomst van de renners aan de laatste étappe van de ronde van België is op de Nationlei te Brussel een criterium verreden, waaraan 50 beroepsrenners deel namen, waaronder onze landgenoot Gerard Peters. In de ronde had hii weinig gepres teerd. doch nu weerde hij zich schitterend. Met Maurits Desimpelaere zette hij er zoo'n hoog tempo in, dat er voor de andere ren ners geen bijkomen meer aan was en zij on bedreigd op de eindstreep toestormden. De- simpelaere won tenslotte van Peters in den sprint. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 7 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ken kinder/angklasse. 7.09 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Muziek in den och tend. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. over/.. 8.00 B NO Nieuws. 8.15 Kleine orkesten. (Van 8.458.60 Voor de huisvr.) 9.00 Beroemde operettefragmen ten. 9 45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Francis Keth. 10.45 Juni-kind. 11.00 Trio André de Raaff. 11..30 Pianovoordr. door Piet Kettinge. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk breng'. 13.10 Amuse mentsorkest. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Viool, Omroepkerkorgel, Meisjes- en kinderkoor. ^5.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge mensehen. 18.00 BNO: Bra- bantsch praatje. 18.05 Melodisten en solist. 18.45 Tien min. in de wereld van den arbeid. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Clavecimbel voordracht. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Klassieken toch, niet zwaar! 22.00 BNO Nieuws- en cult, beiVan 22.16 af alaleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Orkest Erich Schneidewind. 22.3024.00 Van de eene me lodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Orkest Gei aid van Krevelen en soliste. 17.30 Soldatenfuirk „Nord-West". 18.00 Licht klassieke orkestmuziek. 19.00 BNO Nieuws en act. besoh 19.45 Voor de jeugd. 19.20 Lichte kost. 20.16 Wat dunkt U ervan? 20.30 Ren viertal beroemde vocalisten. 21.15 Pianovoordr. 2i.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr, H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tot 5.S0 uur Juni: zon op 5.19. onder 21.59 uur maan onder 6.07, op 22.40 uur I Het is noodzakelijk, dat U Uw panden - al is het gedeeltelijk - eens laat schilderen. Mogen wij U prijsopgave doen? |jlll)lll!iL«,~T "7) l y WP UED.H.B.P0ST SINGEL 388 PmSTERDfljn TEL 30789 - -

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2