Haarlemsche Courant Landingen in Noord Frankrijk op twee na teniet gedaan Doodvonnissen tegen 24 Nederlanders Bruggehoofd tusschen Villers en Trouville. 289è Jaargang: No. 131 Bureaux: Croote Houtstraat »3. Tel. Advert. 10724, Redactie loeoo Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkautoor, Soendaplein 87. Tel. 18230 Hoofdredacteur! p. c. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 7 Juni 1944 Verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Tel. i27i3 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Dam ia te, Haarlem K 1297 Geallieerden brachten gisteren 4000 groote schepen, duizen den kleinere vaartuigen en 11.000 vliegtuigen in den strijd. Duitsche afweer ruimde de gelande eenheden bij St. Vaast de la Ilogueop de Kanaaleilanden en aan de Seine-monding op. Gevechten met troepen uit de lucht bij Carentan gaande. Voor zoover het resultaat der Duitsche maatregelen tegen den grooten Anglo-Ame- rikaansclien aanval op de Europeesche West kust op 6 Juni tot laat in den middag kon worden overzien, kon de Duitsche leiding op een breed front een volledig afwcersucces boeken. Ondanks het massale gebruik van Ian- dingsscheepsruimte van alle beschik bare types, verscheidene honderden oor logsschepen en een heele armada van valschermvliegtuigen en vrachtzweef toestellen is het den Geallieerden strijd krachten alleen in het kustgebied tus schen Villers sur Mer en Trouville ge lukt een bruggehoofd ter lengte van ongeveer 20 K.M. en enkele kilometers diep, te vormen, dat ondanks het ont bieden der groep zware slagschepen uit de wateren van Le Havre reeds naar alle kanten doeltreffend kon worden afge grendeld en plaatselijke zelfs reeds ver nauwd. Bayeux en La Hogue. Alle andere door amphibieoperaties ge vormde landingshoofden in het gebied van de mondingen van de Orne en de Vire zijn door den kraehtigen tegenaanval der Duit sche beveiligingsformaties vernietigd, waar bij ten Noordoosten van Bayeux een formatie van 35 Anglo-Amerikaansche tanks werd vernield. Bij Aramanches werden de pantserwagens aan land gebracht. De vijandelijke troepen poogden met behulp van enterladders de steile kusten te beklimmen. Op groote hoogte zweefden boven talrijke plaatsen van het Kanaalgebied talrijke ballons, die voortdu rend door vijandelijke jachtvliegtuigen wer den omzwermd. Waarschijnlijk waren dit artilleriewaarnemingsposten Het belangrijkste afweersucces echter moet geacht worden het uiteenslaan van de groote Geallieerde landingsonderneming bij St. Vaast de La Hogue. De Geallieerde operaties in dit gebied waren opgebouwd op de veronder stelling, dat het den bij Barfleur en St. Vaast de La Hogue neergedaalde formaties val schermjagers zou gelukken de Duitsche kust verdediging uit te schakelen en daarmede den weg vrij te maken voor een landings operatie in grooten stijl. Door het harde en bliksemsnelle ingrijpen van het garnizoen van den Atlantikwall werden echter de beide groepen valschermjagers, elk ter sterkte van ongeveer een regiment, bij Barfleur en St. Vaast de la Hogue reeds terstond na het neerdalen vernietigd, zoodat de verdedigings- installaties in den Noordoosthoek van Nor- mandië volledig paraat voor de afweer vvaren, toen ongeveer twee uur later ruim 200 groote landingsvaartuigen onder vuur- dekking van verscheidene kruisers en talrijke torpedobootjagers verschenen om in de ha ven van St. Vaast de la Hogue hun aanvals- formaties aan land te brengen. Zij werden reeds verscheidene kilometers voor den ingang van de haven door de dekkende salvo's van zware Duitsche kustbatterijen gegrepen en verloren ondanks feilen tegenstand reeds in de vroege ochtenduren een kruiser en een groot volledig beladen landingsschip, welke beide bodems na voltreffers uit elkaar spron gen en in enkele minuten zonken De Geal lieerde scheepsformatie zette desondanks zijn pogingen om de kust te bereiken voort doch zag zich nog laat in den ochtend na talrijke andere voltreffers vooral op lan dingsvaartuigen met de zwaarste bloedige verliezen gedwongen de onderneming stop te zetten en hun steven te wenden, na zich in een nevel gehuld te hebben. Carentan. Van de luchtlandingstroepen die tusschen Le Havre en Cherbourg neergeworpen wa ren handhaafde zich in den loop van den middag nog slechts een sterke formatie die er in geslaagd was zich te nestelen ter weerszijden van den weg CarentanValognes. Deze formatie is in den loop van den och tend en den middag verder door de lucht versterkt en naar het schijnt is hier de hoofd massa neergekomen van de door gesleepte zweeftoestellen reeds in de ochtenduren in den strijd geworpen luchtlandingseenheden. Naar verluidt worden langs den weg Caren tanValognes verbitterde gevechten geleverd. De Seinemonding. Bijzonderen tegenslag hebben de aanval lende troepen gehad in het gebied der Seine monding. Hier zijn twee bataillons lucht landingstroepen, Engelschen en Canadeezen, neergekomen. Een deel hunner was uit den koers geraakt en viel den Duitschen troepen reeds bij de landing in handen. De verschil lende vrachtzweeftoestellen werden terstond overmeesterd. Twee in het gebied van een Duitsche divisie gelande bataillons werden voor het grootste deel ter plaatse vernietigd. De rest, ongeveer 100 man, werd gevangen genomen. Guernsey en Jersey. Sterke Anglo-Amerikaansche luchtlandings troepen, die zich op 6 Juni in 't bezit tracht ten te stellen van de Kanaaleilanden Guer nsey en Jersey, stieten daar op feilen tegen stand der Duitsche bezettingen. In het ver loop der zware gevechten leden de invasie- troepen buitengewoon zware verliezen; zij werden tenslotte volkomen in de pan gehakt. Luchtgevechten. Ondanks het ongunstige weer konden de ter bestrijding van de Britsch-Amerikaansche luchtstrijdkrachten in den strijd gebrachte Duitsche jagers contact krijgen met vijande lijke jagers. In korte felle luchtgevechten, die zich in hoofdzaak afspeelden in het kustge^ bied, schoten de Duitsche jagers tot gister avond 5 vliegtuigen neer en beschadigden nog andere. Het buitengewoon slechte zicht aan het Kanaal vormde een uiterst ernstige handicap voor het Duitsche luchtwapen. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben inmiddels in aanzienlijke sterkte hevige aanvallen gedaan op de Britsch-Amerikaan sche landingsbooten. De vijandelijke schepen openden een levendig afweervuur van licht en middelzwaar kaliber, dat hier en daar door de luchtdoelartillerie der zwaardere een heden versterkt werd. De Duitsche gevechts formaties naderden de door verkenners waar genomen concentraties van vijandelijke lan dingsvaartuigen in het gebied tusschen Bayeux en de monding van de Orne. De deels dicht onder de kust liggende schepen pro beerden zich te verbergen in een nevel gordijn. Groote hoeveelheden bommen kwa men echter op de schepen terecht. Er ont stonden hevige ontploffingen, die nog na de aanvallen der Duitsche gevechtsvliegtuigen voortduurden. Uit juist ontvangen rapporten van de bemanningen der Duitsche gevechts vliegtuigen kan worden opgemaakt, dat de nachtelijke aanvallen goede uitwerking hebben gehad. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben voor den kustsector der landingen ten min ste 30 brandende of beschadigde vijandelijke scheepseenheden geteld. V er wachting en. In Duitsche militaire kringen neemt men aan, dat de invasieoperaties binnenkort tot een breedere kuststrook zullen worden uit gebreid. In het bijzonder houdt men in de baai van St. Malo rekening met een poging tot krachtiger aanvallen op den Atlantik wall. Het is ook denkbaar, dat de Angel saksische invasiepogingen zich tot het kusl- gébied tusschen de monden van Somme en Seine zullen uitbreiden. Een rechtstreeksche aanval op de kuststrook van Boulogne tot Calais, die het dichtst bij de Britsche eilan den ligt, wordt op het oogenblik nog niet verwacht. „KLEINE CORRESPONDENTIE" Max Blokzijl spreekt Donderdag over Hilversum I om 18.45 uur over: „Kleine cor-j respondentie". Telegram van Mussert aan den Fiihrer. De Leider heelt aan den Fiihrer het vol gende telegram gezonden: „Führer, Nu de Invasie begonnen is, is het mij een behoefte u, mijn Führer, te zeggen, dat alle Nederlandsche nationaal-socialisten in trouw en lotsverbondenheid op leven en dood aan uw zijde staan. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat u, mijn Führer. Zoo zien wij u als den Führer van geheel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in dezen strijd bijstaat. Ons geloof en ons ver trouwen zijn onwrikbaar. (w..g Mussert". Overvallen op leden van de Landwacht. In den nacht van 20 op 21 Mei 1944 zijn te Berkhout bij het opbrengen van perso nen de leden van de Landwacht 1. Boeke Braaksma, geboren 3 April 1900 te Menaldumadeel, wonende te Haarlem, Brouwersstraat 140, 2. Arie Groot, geboren 2 October 1899, los werkman, door tot dusver onbekend geble ven personen doodgeschoten. Op 1 Juni 1944 werden bij de controle van persoonsbewijzen te Westerblokker eveneens door onbekende daders twee le den van de Landwacht doodgeschoten en. een gewond. De vermoorden zijn 1. Cornells Molenaar, geboren 10 Decem ber 1917 te Abbeket'k, fruitkweeker, woon achtig te Blokker, Bangert 273. 2. Gerard Renooy, geboren 12 Juni 1915 te Zaag, transportarbeider, wonende te Zaag Bij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar gewond. Door zijn kameraden werd hij met een schot in het hoofd gedood. Het betreft hier een in woner uit Berkhout, Gewond werd het lid van de Landwacht en tuinier Haavok de Vos geboren 24 September 1878 te Enkhuizen, wonende te Westerblokker. Op 2 Juni 1944 omstreeks 9 uur werd het lid van de Landwacht Leonard Allte Jaco bus Hendricus Hans Tubergen, geboren 19 Augustus 1908 te Amsterdam, wonende Wes terstraat 40 aldaar, voor zijn woning door een onbekenden dader door drie schoten op zeer geringen afstand neergeschoten. Hij kreeg een schot in dc kaak, in de borst en in den schouder. Er bestaat geen levens gevaar. Wegens overvallen op distributiekantoren en gemeentehuizen en moordaanslagen op politiebeambten. De faöhere SS- und Polïzeiführer „Nordwesf maakt bekend: Het Polizeistandgericht 's-Her- togcnbosch heeft de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den gemeenteambtenaar Jan Hageman te Eibergen, geb. 9-5.1895. 2. den fotograaf Hendrik Heinen te Eiber gen, geb. 28.11.1914. 3. den wachtmeester der marechaussee Cor nells Poulie te Varsseveld, geb. 5.7.1919. 4. den douanebeambte Gerrit Kleisen te Zundert, geb. 9.9.1917. 5. den loondorscher Johannes Sonderen te Lintvelde, geb. 9.7.1912. 6. den wagenmaker Theodorus Sonderen te Lintvelde, geb. 26.9.1913. 7. den smid Hermanus Mom te Eibergen, geb. 11-4.1920. 8. den manufacturer Hendrik Kruizinga te Neede, geb. 13.10.1921. 9. den landbouwer Willem Rohaan le Neede. geb. 26.10.1912. VRIJE VAART VOOR EUROPA. Rauruboote maken vrij baan. Vrije vaart voor Europa, een dringende eisch, een levensnood zaak. óók voor Nederland. Talm dus niet langer, maar volg het voorbeeld der duizenden, die in het blauwe uniform der Kriegs- marine Nêerlands roem doen voortleven over alle wereldzeeën. Aanmelding bij de Kriegsmarine: Marineannahmestelle-West, Plompetorengracht 24, Utrecht. Alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende SS-Meldestellen in Nederland. (Foto Atl.-H. P. C) KORT NIEUWS. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen twee inmiddels ge schorste Haag sche politie-agen- ten C. S. en J. D. van V., die hou ders van speel- gelegenheden hadden gewaar schuwd wanneer een inval in die inrichtingen dreigde. Zij geno ten hiervoor een perodieke beloo ning in den vorm van geld of tabak. De eisch luidde tegen van V. an derhalf jaar, te gen S. acht maan den. S. werd ver oordeeld tot zes maanden. In de zaak van J. D. van V. wenschte de rechtbank nog eenige getuigen te hooren. 18. den kunstschilder Carel Verschuur te Wageningen, geb. 15.4.1919. 11. den opperwachtmeester der marechaussee Teunis Wortman te Neede, geb. 27.11.1911. 12. den wachtmeester der marechaussee Her manus Blaauwgeers te Lichtenvoorde, geb 22.6.1918. 13. den landbouwer Hendrik Wiggers te Dale geb. 29.12.1886. 14. den hotelhouder Jacobus Westland te Wageningen. 15. den bioscoopeigenaar Willem Westland. te Wageningen. Al deze veroordeelden behoorden tot of steunden geheime groepen, die in de provincie Gelderland, vooral in den Achterhoek, ge vormd zijn om distributiekantoren te overval len, moordaanslagen op Nederlandsche politie ambtenaren en andersdenkende Nederlanders uit te voeren, wapenen voor illegale doelein den te verschaffen, spionnage te verrichten en den vijand te begunstigen. De veroordeelde Hageman heeft als ambtenaar der gemeente Eibergen op 8 December 1943 deelgenomen aan den roofoverval op het distributiekantoor te Eibergen. De wachtmeester Poulie heeft deel genomen aan den roofoverval op het distribu tiekantoor te Varsseveld op 10 December 1943. Hageman en Poulie hebben meegewerkt aan den overval op het distributiekantoor te Bor- culo op 23 Februari 1944. De douanebeambte Kleisen heeft deelgenomen aan den overval op het gemeentehuis te Herveld op 28 Maart 1944. De veroordeelde Kruizinga heeft aangezet tot een overval op het distributiekantoor te Neede welke mislukt is door de opmerkzaamheid van een Nederlandschen politiebeambte. Daar de verordening van den Rijkscommissaris op de bescherming der orde voor den aanstichter dezelfde straf voorschrijft als voor den cj^der en de poging wordt gestraft als de voltooide daad, is ook de daad van den veroordeelde Kruizinga beschouwd als een misdrijf, dat met den dood gestraft moet worden. De veroordeelde Heinen heeft het wapen van den wachtmeester Poulie na diens vlucht overgegeven aan den leider van een terreur groep. De Nederlanders Johannes Sonderen Theodorus Sonderen en Hermanus Mom heb ben voor een terrorist verscheidene wapenen in ontvangst genomen ter reparatie. De land bouwer Wiggers heeft toegestaan, dat een automatisch wapen voor vrij korten tijd op zijn grond werd ondergebracht. Tegen Heinen, Johannes Sonderen, Theodorus Sonderen, Mom ën Wiggers is reeds wegens het tijdelijk bezit van vuurwapens de doodstraf uitgesproken. In de motiveering van het vonnis is er de na druk op gelegd, dat bewoners van het bezette gebied in oorlogstijd, die zich in strijd met de door de bezettende mogendheid uitgevaardigde bepalingen schuldig maken aan het bezit van vuurwapenen, onverbiddelijk en zonder aan zien des persoons met den dood worden ge straft. De veroordeelden Rohaan, Wortman en Blaauwgeers hebben zich schuldig gemaakt aan deelneming aan een geheime organisatie in een ernstig geval, doordat zij opdracht tot het verschaffen of onderbrengen van wape nen voor een terreurgroep hebben aangenomen en deels uitgevoerd. Slechts door het snelle in grijpen der Duitsche Sicherheitspoiizei is het gelukt, de terreurgroep, die militaire doelen had, in korten tijd uiteen te slaan en de be trokken personen te beletten andere tegen de bezettende mogendheid gerichte handelingen te verrichten. De leider der terreurgroep is bij de poging tot zijn arrestatie in een gevecht met Duitsche politiebeambten doodgeschoten. De veroordeelden Jacobus Westland en Wil lem Westland, die reeds jaren te Wageningen illegale actie hebben gevoerd, hebben den ver oordeelde Verschuur en andere personen aan gezet tot moord op een Nederlandschen politie ambtenaar en diens echtgenoote. Willem West land heeft voor den voorgenomen moord een geweer met munitie ter beschikking gesteld. De moordaanslag is mislukt. Jacobus Westland Willem Westland en Verschuur zijn wegens sabotage volgens par. 1 der verordening op de bescherming der orde, ter dood veroordeeld. Het Polizeistandgericht heeft hierbij, evenals in grootere analoge gevallen, aangenomen, dat de daad ingeval van een gelukken, de open bare orde en veiligheid in de bezette Neder landen zou hebben kunnen in gevaar brengen. Voorts heeft het Polizeistandgericht te 's-Her- togenbosch de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den gemeentebeambte Markus Assies te Assen, geb. 26.1.1919. 2. den gemeenteambtenaar Albert Rozema te Hoogevcen, geb. 29.3.14. 3. den postbeambte Hendrik Raat uit Hoo- geveen, geb. 21.7.1920. 4. den gemeenteambtenaar Wiepke van der Zee te Oosterhesselen, geb. 6.5.1918. 5. den distributieambtenaar Marinus Veth te Papendrecht, geb. 30.5.1920. 6. den tuinman Albert van der Ziel te Zan- deweer, geb. 12.7.1922. 7. den tooneelspeler Henry van Ees te Den Haag, geb. 12.7.1922. 8. den verzekeringsagent Christiaan Diemei te Leiden, geb. 9.5.1914. 9. den meubelmaker Adriaan de Rjjks te Gouda, geb. 6.5.1921. Deze veroordeelden hebben in aanzienlijke mate verzetsorganisaties gesteund. Zij hebben deels zelf deelgenomen aan overvallen op distributiekantoren, postkantoren en andere openbare instellingen. Teekenend is 'n overval op een particuliere bouwonderneming, waarbij de loongelden voor Nederlandsche arbeiders zijn geroofd. Een deel der daders is in het be zit van wapenen geweest. Tegen 22 veroordeelden is het vonnis vol trokken. Twee veroordeelden zijn voorgedra gen voor fcogenadigihg,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1