nervahova OP EIK AKKERTJE STAAT DIT MERK UIT HAARLEM 1 De Jonge Landstand uit de provincies Friesland, Groningen lên Drente organiseerde in het sportpark te Assen een sportdag. De opmag^ch der medewerkenden. fC.N.F.-van Buiten Pax c) Op vermoe den, dat veel goe deren van den jvinkelinventaris waren achterge houden. deed de politie te Assen een inval in de woning van -de gewezen winke- -ïioter mej. B. Men voncL koffie, thee, ze^p? zeep poeder, i pakken Lu>», toiletzeep, lijst, puddingpoe der, vanillesuiker, peper, kaneel, ge droogde appelen, rozijnen, abrikozen spiritualiën, tabak terpentijn, wrijf- was. schoensmeer, maizena. poetsex tract. nootmuscaat alles in enorme hoeveelheden. Volksgezondheid benadeeld. Clandestien jenever gestookt. „Po volksgezondheid wordt hijzonder benadeeld door liet clandestien stoken •van jenever", merkte de Rijksadvocaat tijdens de zitting van den' Politierechter op, hij de behandeling van eenige zaken, welke onder de invoer rechten en accijn zen vallen en voegde er aan toe. dat het gebeurd is, dat personen door gebruik van door op die wijze gemaakte alcohol vergiftigd zijn. ..Alle toestellen, op een enkele na, leveren vergif op. zelfs in enkele gevallen zwaar vergif en het per- ceiitage alcohol is meestal bijzonder hoog"', zeide hij nog. Terecht stond de zes en dertig jarige J. S., melkslijter uit de Haarlemmermer, die op den zolder van een schuur twee toestellen had, toen er controle was. Verder vond men een vloeistof, die als alcohol klaar gemaakt werd en eenige liters jenever, waarvoor geen accijnzen waren betaald. Verdachte verklaarde een en ander gereed te maken uit liefhebberij en een deel te ruilen voor schoenen c d. Op advies van den Rijksad vocaat \Wvd een gevangenisstraf geëisc-ht en wel drie straffen van één maand. De poli tierechter veroordeelde J. S. tot straffen van 14, 7 en 7 dagen. De vader A. S. had zich eveneens te verantwoorden; hij ver klaarde wel geweten te hebben, wat zijn zoon deed. doch hij werkte niet mee. Deze werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één week met toepassing van de gTatie- ca u suit. De Heemsteed^che koopman H. v. d. H. was op 30 November j.l. onbevoegd in het bezit van een onderdeel van een distillear- toestel, twee vhaal dertig liter gistige vloei stof en veertig liter brandspiritus, waarvoor geen accijnzen waren betaald. Hij deelde mee op een onderdeel gewacht te hebbenr om een borreltje voor zich te maken. De spiritus had hij noodig voor een vergasser. De rijksadvocaat veronderstelde, dat ver dachte in de gelegenheid is geweest het restant van het toestel te verstoppen; het hebben van onderdeelen is echter ook straf baar. De officier vroeg twee straffen van twee weken en één van een maand, waarna de politierechter drie straffen van tien da gen oplegd*. Een derde geval betrof het in voorraad hebben van twee toestellen en van 22 liter alcohol in gisting bij den veei'tig jarigen metaaldraaier *C. S. in Zaandijk. Deze had reeds eenige vonnissén achter den rug, het. geen aanleiding was een hoogere straf op te leggen, n.l. twee in aal een maand ge vangenisstraf. De eiseh luidde twee maal zes weken. ONGEOORLOOFDE HANDEL IN PAARDEN Voor den Economischen rechter had zich Woensdag te verantwoorden H. M. v. d. Kogel uit Aerdenhout, die in Juni van het vorig jaar tweS paarden had verkocht aan F. Roessing van Iterson uit Wassenaar en in 1943 twee maal in het bezit was van enkele paarden, waarvoor hij geen vergunning had. De paarden werkten bij het vervoer en dan ontving verdachte aanzienlijke bedragen. De officier van justitie noemde v. d. K. een profiteur van dezen tijd. De paarden zijn broodnoodig voor den boer, doch verdachte handelt er liever mee en dat de voedselvoor ziening in gevaar komt, deert hem niet. Een zware financieele straf achtte spr. beter op zijn plaats dan een gevangenisstraf en eischte een geldboete van f 1000, subs, vier maanden met verbeurdverklaring der in be slag genomen paarden. De verdediger, mr. S. v. d. Wall bestreed het requisitoir van den officier en verzette zich in het bijzon der tegen de verbeurdverklaring, hetgeen bij andere verdachten niet is geschied. Al vorens vonnis te wijzen, wenschte de econo mische rechter nadere inlichtingen en stelde de verdere behandeling uit. De zaak tegen den kooper van paarden uit Wassenaar werd aangehouden en G. Westhof, die in verband met deze zaak de vee- en vleesch- verordening had overtreden werd veroor deeld tot een geldboete van f 300, subs, twee maanden. Steeds (Uit gevoel van spanning Een gevolg van slapte! Neem Ner va-N ova, bet krachtig versterkende pre paraat, dat U snel weer fit maakt en bestand tegen de zorgen van allen dag. 340 &QO*> &V vpoth Kerk.concert. Woensdagavond gaven de sopraanzangeres Lola van der Ben en de organist Dolf Hen- drikse een concert in de Remonstrantsche kerk. Met een solo-cantate van Buxtehude wist de zangeres een goed entrée te maken; deze prestatie deelde de bekoring meê die kan uitgaan van een mooi getimbreerd geluid en we kregen den indruk van een beheerscht zingen in een stijl, die trouwens alle be- heersching en concentratie vergt. Een vol gende beurt van Lola van der Ben was ge wijd aan een viertal nummers uit de Vater unser-reeks van Peter Cornelius, mooie ro mantische liederen, die een innig religieus sentiment ademen. Ook in de vertolking van deze rÜangen was veel te waardeeren, maar toch niet alles, want nu en dan hinderde het optrekken van den toon, wat als een symp toom van een minder nobele manier van zin gen aandeed en zoo de rustige gewijde sfeer van Peter Cornelius' liederen eenigszins ver troebelde. Maar met het Pie Jesu uit het Requiem van Fauré was het heelemaal mis: het ijle, ongeforceerde zingen dat hierbij verlangd wordt, bleef uit. De stem bleek daarop niet getraind. La Procession van Franck klonk weliswaar zuiverder, doch ont beerde de venerabele expressie die dit lied een zoo groote spanning en warme innigheid kan geven. De stem van Lola van der Ben bezit beslist goede kwaliteiten, die op een bepaald terrein tot éclatante prestaties in staat kunnen zijn; wil de zangeres zich ech ter dwingen tot een genre dat dieper gaat en van het orgaan menigvuldiger nuances eischt, dan zal, zij aan de techniek van haar stemvorming ernstig moeten blijven werken. De gave vertolking van de Buxtehude-can- tate was reeds een mooi bewijs van wat zij bereiken kan. Met de vrij beperkte middelen van het orgel der Remonstrantsche kerk deed Dolf Hendrikse heel goede dingen. Hij gaf een duidelijke en goed opgebouwde reproductie van Bach's Preludium en Fuga in C (Peters II). gaf de noodige kleur en uitdrukking aan 3 Koraalvoorspelen van Brahms, bracht van de Pastorale van- Paul de Maleingreau wat er van terecht te brengen is en wist van Choral III van Franck een klaar beeld te geven en voor zoover mogelijk op een instru ment met weinig klankverscheidenheid, den indruk te wekken wat een nobele en boeien de compositie deze zwanenzang van Père Franck is. In ieder geval, we hoorden een organist van een goed ras aan het werk. En dit openbaarde zich ook in de ^begeleidingen, die hij, waar noodig, met smaak wist aan te passen. UE KLERK. TWEEDE GEM. H. B. S. B MET 5-JARIGEN CURSUS Voor het-eindexamen zijn aan de Tweede H. B. S. B met vijfjarigen cursus aan het Santpoorterplein geslaagd de dames M. L. van Hillo en E. Veldkamp en de heeren J. W. van Aanholt, C. H. Bloem, H. Buys, A. Dingemanse, C. Dirkmaat. P. J. Ente, J. H. Nagtegaal, L. Razoux Schultz, E. Th. v. d. Waag, E. Badart, C. P. Beunder, D. Th. Creemers, W. Groenewoud, P. Jonker, P. A. Ottolander, P. W. F. Roetman, D. J. de Widt W. F. Felix, L. A. van Gelder. Th. J. Vogel en J E Vos. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Autoped, Dikkers, Dolfijnstraat 34; bekertje, Hoedmer, Soendastraat 54; hond. v. Mierif), Groo te Houtstraat 104: sleepketting. Knip. Rijksstraat weg 378; portemonnaie met inh.. Schoppen, Eseh- doornsthaat 5; tasch met inh., Roosen, Jelgers- msisti aat 8; vestje RudoJphij, Kleverparkwg" 62; .iongensbroek, Verhuisen, Seheepevstraat 11; bad pak, Kersten, Graaf Willemstraat 5; badpak Laneee, Duinoordstraat l; hond, Germeraaa, D, Bakkerlaan 50, BI.daal; hondje, Pieterman, Zo- mervaart 77; hondje, v. d. Vlugt, Rijksstraatweg 287; polshorloge, Hoogenburk, N. Stationsweg 20, BI.daal; manteltje. Schoenmaker, Verspronck- weg 62; portemonnaie, Cobelens, Mentawistraat 44; rozenkrans, Borger, Staringsti aal 28; riem, Neeskens, Kedoestraat 43; schoentje, Wilgenteurg, KL Heiligland 44; schoentje, Vergierdeweg 14; tasch, Bureau van Politie, Smedestraat 9; zak met inh., Fi'kking, Oudeweg 35; autoped. Post, Wolstraat 19 rd.; autoped, Schuddebo'om, W. d. Zfa'ijgerlaan 38; bont. v. Die, Zwaluwstraat 4; bril, Bureau van Politie, Smedestraat 9; bril, Huiskens, Berkheidestraat 18 zw.; bril, Hoek. L. Wijngaardstraat" £5 rd.; corsage, Kook, Spaarn- rijkstraat 50; banddoek, Verwoerdt, Hagestraat 23; hoed, de Wit, Steenbokstraat 3; hond, Gaus, v. Loostraat 9; handschoen, Loosjes, Gr. Hout straat 100; hond, v. Urk. Roosveldstraat 2 A; handschoen. Vinckx, Lourens Costerstfaat 27; handschoenen, de Wilde. Bronsteeweg 2, Heem stede; kettinkje, Kuip, Rijksstraatweg 378; man chetknoop, Bruin, Eindenhoutstraat 7; porte- monaie met inh.. Beker, Burg. v. Lennepweg 4. Heemstede; portemonnaie met inh., Verkaik, Zaanenlaan 149; portemonnaie met inh., Van Hoeven, Kleverparkweg 72; vulpotlood. Slontje, Joh. de Breukstraa'^2; rijwiel, driewielïg, Schor nagel, Wou wei man straat 15; regenjas, Kok, Lo- rc-ntzkade 126; rozenkrans, Bureau van Politie, Smedestraat 9; schaar. Balkenende, Schaepen- plein 4; tasch je met Inh., v. Noord, Roemer Vis- soherstrsat 205. taschje met inh., Arnold, Uit den Böschstraat 1. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Oude en nieuwe stamkaart meebrengen. De plaatselijke distributiediensten reiken van 11 Juni tot en met 8 Juli 1944 tegen over legging van de eerste en de -tweede (nieuwe) distributie-stamkaart en de daarbij behooren- de inlegvellen nieuwe bonkaarten' voor voe dingsmiddelen uit. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst, waarvan het kringnum mer vermeld staat op de tweede distributie stamkaart en het daarbij behoorende inlegvel. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat men zoowel de oude als de nieuwe stam kaart moet meebrengen. Zij, die niet in de ge legenheid zijn. hun bonkaarten zelf af te halen of te laten afhalen, dienen hun eerste en twee de distributie-stamkaart met inlegvellen aan- geteekend op te zenden naar den distributie- dienst van de gemeente, die de tweede distri butie-stamkaart heeft uitgereikt. Slechts schip pers en hun gezinsleden, die in het centraal, bevolkingsregister zijn opgenomen, en een tweede distributiestamkaart met inlegvel heb ben, voorzien van de letter D.. kunnen hun bonkaarten bij eiken distributiedienst afhalen. Watervoorziening in oorlogstijd. De Directie van het Waterbedrijf van Haarlem vestigt de aandacht van de bevol king dezer gemeente op een strooibiljet, dat per post zal worden verspreid, waarin aan wijzingen zijn opgenomen betreffende de watervoorziening in de Gemeente Haarlem in oorlogstijd. De bevolking wordt in haar eigen belang verzocht deze aanwijzingen goed te lezen en het strooibiljet zorgvuldig te bewaren, opdat men het. in geval van nood bij de hand heeft. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter W vanaf Wep, X. IJ en Z. VAN WA VEREN'S GRAANHANDEL. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Van Wa veren's Graanhandel te Haarlem is besloten de winst van f 118.397 als volgt te veraeelen: afschrijving op onroerende goederen f 4263; reserveering Argen tijn sche' belangen f 93.000; belastingen f 6973; uil- keering 6 <"0 op de cumulatief- preferente aan- deelen f }4.160. De directie deelt in het jaarverslag mee, dat het boekjaar voor -de vennootschap weinig ver andering gracht. Met uitzondering van zaaigra nen en zaden vond vrijwel geen handel plaats en het bedrijf was in hoofdzaak aangewezen op de exploitatie van het opslagbedrijf. De opslag bleef onbevredigend en ook kwam er in de ta rieven geen verbetering. In het afgeloopen jaar kwamen geen gegevens van de dochteronderne ming in Buenos Aires binnen. Verdere reserve ring tegen in Argentinië te verwachten verlie zen wordt nog steeds noodzakelijk geacht. COöP. VERBRUIKSVEREENIGING „DE EENDRACHT'' De Coöperatieve Verbruiksvereeniging ..De Eendracht" houdt haar algemeene le denvergadering op Dinsdag 13 Juni. Uit de balans blijkt dat de vereeniging financieel nog in sterkte is toegenomen. Het overschot bedraagt in het verslagjaar f 6587.42 1/2, een resultaat dat toestaat voor te stellen over het verbruik aan kruidenierswaren een dividend van 2 pet. uit te keeren. Tot de vereeniging traden toe 197 nieuwe leden, terwijl aan 402'leden ontslag werd verleend Dit laatste aantal moet voornamelijk gewe ten worden aan vertrek van leden en hun gezinnen naar elders. Bij het begin van het jaar 1943 bedroeg het aantal leden 3629, bij het einde 3424. WIJZIGING INLEVERING AKKERBOUW PRODUCTEN. In een officieele mededeeling, elders in dit blad opgenomen worden voor de landbouwers belangrijke mededeelingen gedaan over wijzi gingen in het stelsel van inneming van akker bouwproducten, met name van de oliehouden de zaden, de granen en de peulvruchten. Ook voor aardappelen W het inleveringssvsteem herzien, doch voor deze akkerbouwproducten zal de regeling nog nader bekend -worden' ge maakt. Het is van het grootste belang dat be langhebbenden nauwkeurig studie maken van de publicatie. KI.BINE DIEFSTALLEN. Doof verbreking van een slot heeft men zich toegang verschaft, tot een schuur, waarna een geit gestolen is. Verder is uit een gang van een wonitfg aan de Emmalaan een donkerblauwe voorjaarsmantel weg gehaaid. PERSONALIA. Tot leden van de examencommissie voor hand- teekenen L. O. zijn o.m. benoemd de heeren L. van Dij'k en P. Nieuwdorp te Haarlem. De examens worden in Utrecht gehouden. KORT NIEUWS Op 29 Mei werd in het water van het Noord-Hollandsch kanaal nabij de Willem sluizen te Amsterdam een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een vrouw drijvende gevonden, verzwaard met twee groote straatkeien. De ongeveer 30 a 40 jarige vrouw is 1.60 m. lang, heeft èen gezet postuur, donkerbruin haar en smal bovengebit, waarvan de middelste twee snijtanden vooruitsteken. Zij die in lichtingen betreffende dit lijk kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich aan het hoofd bureau van politie, Kamer 136 te Amster dam te vervoegen. Korfbal PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. De Ne- derlandsche Korfbalbond heeft voor a.s. Zondag de volgende wedstrijden vastgesteld: Kampioenschap van Nederland: Westerkwaïtier —Het-Zuiden. Promotie eerste klasse: Satnos— Luto (te Hilversum). Promotie tweede kalsse: Z.K.V. 2Rh en en; IndoD.V.D. 2. Tweede klas se C: Koog Zaandijk 2D.T.V. 2: S.V.K. 2— Swift 2. Tweede klasse B: Z.K.V.Amsterdam Zuid (122 uur). De competitieleider van de afdeeling „Haar lem" van den N. K. B. heeft8 vastgesteld: Na-competitie: Aurora IT.H.B. I; Oosler- kwartier 2—Watervliet I; Oosthóek I—Water vliet 2. Eerste klasse: Oosterkwartier 3Haar lem 2. Derde klasse: Sport Vereent 3—oosthoek 3; Watervliet Coostertowartier 4. UW WAARBORG VOOR ECHTHEID "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS tN VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS. «Sip Ook gij behoort bij ons. Europa is in oorlog De beveiliging van de kusten en de bestrij ding van den vijand vergen de hoogste inspan ning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duit-sche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport-organi satie geschapen, welke alles, wat het lucht wapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisa tie draagt den naam van NSKK-gruppe Luft waffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlanders. Duizenden vrijwilli gers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader even eens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren eèn uitstekenden naam bij de-hoogste leiding van het NSKK verwor ven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-gruppe Luft waffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan ehaulfeurs, ook behoefte is aan koks, verple gend en administratief- personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding 4ot chauffeur of mon teur op een motorschool van het NSKK kun nen de mannen hun plaats in de kolonnes in nemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten de zelfde regdTingen als voor de Duitsche solda ten. Er worden extra-levensmiddelen- en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinde ren kunnen zoo noodig in mooie rusthuizen gedurende eenigen tijd worden opgenomen, terwijl bij voorkomende moeilijkheden een speciaal daarvoor aangestelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal. nu de laat ste phase van den strijd naar het zich laat aan zien, weldra zal aanbreken, op volle toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de ge lederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luftwaffe, Lan et Vijverberg 10, Den Haag, want ook gij behoort bjj ons. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 9 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendklanken. 7,00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Ocbtendklanken. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Frogr.overz. 8.00 BNO Nieuws 8.15 Morgenconcert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrj 9.00 Solistenplaatjes. 9.45 Godsd. iritz. 10.15 Orkest Boyd Bachman en gram.muz. 11.00 Voor de kleu ters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orgel en zang. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Band en volk brengt13.05 Orkest Gerard van Kreve len. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 Act. reportage. event, gram.muz. 16.15 Orkest Gerard van Krevelen 1.6.45 BNO Nieuws. 17.00 Operetteconcert. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Het Maastritsch Stedelijk Or kest. 18.45 Wat doet de directie van den land bouw? 18.è55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besèh. 19.15 De filmband rolt 19.45 De sociale voorman. 20.00 Van allemans ga ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. bei. Van 22.15 af alleen vor de Radio-Centrales. 22.15 De Ca- velli's, accordeon. 22.30 Operaromantiek. 23.15 24.00 Een Joe-Rixneiprogramma. HII.VERSUiM II, 301.5 M. 17.00 Hongaarsch orkest Lajos Veres. 17.30 Sol- datenfunk ..Nord-West". 18.00 Composities van Fischer. 19.00 BNO Nieuws, en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Italiaansch-Duitsch opera- ■toncert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededee lingen van het NAF. 20.45 Symphonisch concert. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuwsteer, en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur 9 Juni: zon op 5.17, onder 22.00 uur maan onder 7.53, op uur VOLDOENING fïïtfiet afsluiten van een levensverzekering J IL bij ,.Dt Centrale" te 's-Cravenbage geeft U de voldoening, ten plicht tegen over vrouw en kinderen goed Ie hebben volbracht. - ■- ■e DE CENTRAL E soiido-coularït urztktït xutrkind Norland FILIALEN TF AMSTERDAM, ARNHEM CRONINCBfi EN ROTTERDAM '."nv.-.'.vjt.irr.. htti'.'.V., /v.i.". u Ti mil ,T-'. Vil? Vl.""L.'!

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2