UIT HAARLEM ROME D, - De bezetting vain Rome door de Geal lieerden zal door den een als een groot strategisch succes voor Engelschen en Amerikanen worden beschouwd, terwijl anderen meer zullen voelen voor de over weging, dat door de Duitschers te kennen is gegeven, dat men, ten einde dit eeuwen oude cultuurcentrum met zijn onvergelijk bare kunstschatten voor vernietiging te sparen, van oorlogshandelingen hier ter plaatse heeft afgezien. Een discussie over deze zienswijzen kan den avond korten, maar is voor het overige van weinig be lang. Van belang is de vraag, hoe de Anglo- Amerikanen er in zullen slagen, het leven in Rome op redelijk peil te houden. Rome telt een miliioen inwoners en daar komen in dezen tijd een miliioen vluchtelingen bij. De stad.betrok tot. dusver haar levensmid delen grootendeels uit het Noorden des lands, doch zal met dezen aanvoer voortaan geen rekening mogen houden en uit het schrale Zuiden is weinig te wachten. De bezetters zullen dus het noodige moeten aanvoeren en dit eischt een organisatie van belang. Weliswaar is zulk een organisatie niet onmogelijk, want Noord Afrika levert vol doende voedingsmiddelen op, om tien Rome's te voorzien, maar de moeilijkheden komen van een anderen kant en de Lcm- densche Times begrijpt dat ep kondigt dan ook onder het opschrift „Rome strijdt met den honger" aan, dat Rome er op het ge bied van de voedselvoorziening fataal voor zal komen te staan. Over dien anderen kant straks een enkel woord. Het blad voorziet, dat de toevoer van water en electrischen stroom eveneens binnenkort zal zijn gestoord en constateert, dat men thans reeds „den rand der gecom pliceerde verhoudingen" heeft bereikt. „De verwardheid wordt grooter" klaagt het blad en rekent dan uit, wat er allemaal moodig zal zijn om de bevolking van Rome van het noodige te voorzien. Waaraan de Romeinen geen gebrek heb- bij is een overvloed van leuzen. Zooals men in dit blad heeft kunnen lezen wordt er in Rome reeds duchtig met sikkel en hamer en wat daar zoo bij hoort gewerkt om de eeuwige stad te begiftigen met de zegeningen van het bolsjewisme en door de straten trekken groepen jeugdige per sonen, die elkander met opgeheven- vuist groeten. Wat men in Zuid Italië zag gebeu ren voltrekt zich ook hier: in het gevolg der Anglo-Amerikanen is de bolsjewisti sche agitator gekomen en zijn eerste werk is geweest, niet het volk voedsel te brengen, maar de verwarring te benutten voor zijn communistische propaganda. Maar inmiddels nadert het spook van den honger Rome met rgssghe schreden en de Times moge in genoemd artikel opmer ken, dat het overwinnen van de voedsel- moeilijkheden een groef stuk zal zijn voor het geallieerde 'organisatietalent, men kan zich de vrees niet ontzeggen, dat de transportmoeilijkheden grooter zullen blij ken te zijn en dat Rome het kind van de rekening gaat worden. In Zuid Italië heerschen schrikbewind en wanbeheer en de Anglo-Amerikanen hebben dienaangaande verklaard, dat Zuid Italië onbelangrijk was en uit politiek oog punt bezien- een warwinkel, maar thans zullen zij moeten bewijzen, dat de bezet ting van een wereldstad hun toevertrouwd is en in dat opzicht doet de klaagzang van de Times Wet ergste vreezen. De „Amgot", de organisatie, voor wier rekening de zorg voor de bevolking komt, heeft zich immers in Zuid Italië er meer om bekommerd, hoe de kunstschatten het vlugst naar Amerika verscheept konden worden dan op welke wijze het volk het leven zou houden. Hongerend Rome. Zoodra de „bevrijders" er binnentrokken is de bevolking afgeschre ven. En nu zullen er ook in Rome heel wat naieve memchen zijn geweest, die met de komst van Engelschen en Amerikanen den terugkeer van het kopje thee, de sigaret en al wat het leven zoo aangenaam kan maken, vereenzelvigd hebben. Zij ervaren thans, dat een bewind van Engelschen en Ameri kanen hun niet alleen het kopje thee en de sigaret maar bovendien het noogstnoodige zal onthouden en te laat zullen zij beden ken. dat zij het zóó niet bedoeld hadden. Dit is ook voor ons een nieuwe les, die overigens een toelichting is op het oude lied: alleen een onverbeterlijke dwaas kan zich en zijn land voordeel beloven van onze „bondgenooten" en onze „bevriiders" en hun komst hier te lande. Die komst zou het is al zoo vaak gezegd en de Normandi- sche kustplaatsen ondervinden er in deze dagen-een voorproefje van ontreddering, oorlogsgeweld, verwoesting, bombardemen ten en hoeveel ander leed meer beteekenen. Géén Engelscbman en géén Amerikaan denkt er over, zich het hoofd te breken over de belangen van bezet gebied. Dat heeft Engeland nooit gedaan en Amerika is. naar gebleken is, bij Engeland ter schoie gegaan. En waar in dezen wereldstrijd Engelsch- man en Amerikaan zich vertoonen, ver schijnt te zelfder tijd de agent van Moskou en neemt het commando over. OveR HAAS GESPKpKttï... HAAS AZ1W ZeiPZAAM T'JN! HAAS AZ1JNFABR1EKEN Recital Corry Koppen en Jan Hoeben. Dit wegens ziekte van den heer Hoeben itgestelde recital' kon Donderdagavond in e Tuinzaal doorgaan onder hartelijke be langstelling. Op het programma, dat uitsluitend uit composities voor viool met klavier bestond, was Corelli rijkelijk vertegenwoordigd; vooreerst met de 8ste sonate (e kl. t.) en vervolgens met zijn beroemde Follia-varia- ties. Wel verluidde het programma bij den naam Jan Hoeben als componist: „16 varia ties op het Fcllia-thema van A. Corelli", maar dat bleek óf een vergissing, óf een verwarrende redactie; want wat wij te hoo- ren kregen, was niets anders dan het varia tiewerk van Corelli zelve, hier en daar wat gewijzigd in de volgorde en uitgebreid met eenige maten voor viool-solo, misschien ook als variatie bedogld, maar meer het effect verwekkend van een cadens. Doch het was in ieder geval het werk van Corelli, uitge nomen dan het thema (n'en déplaise het programma) hetwelk als Portugeesche dans al geciteerd werd in de 14e eeuw en vóór Corelli reeds een geliefd subject was om variaties op te maken, wat o.m. door Fres- cobaldi, Colonna en Schmelzer geschiedde. Wij raden den concertgever aan in 't vervolg het werk eenvoudig aan te kondi gen als de Foilia-variaties van Corelli, -be werkt door Hoeben; dan is alle verwarring, tie zelfs het idee van mystificatie kan wek ken, weggenomen. Als derde nummer van het programma hoorden wij Mozart's Mannheimer duo sonate K.V. 296 (C gr. t.een friseh, gevoe lig, maar weinig diepgaand werk uit de jeugd van den meester. Vervolgens werd het publiek vergast op de kleurige sonate in F van Grieg en op de Sonatine in G van Dvorak. Hoeben's vioolspel, dat in het begin van den avond nog al koel en spichtig aandeed, uitgezonderd enkele virtuose passages van de Corelli-variaties, die met entrain ge speeld werden, kreeg over 't geheel meer warmte en bezieling in de werken van Grieg en Dvorak. Corry Koppen toonde zich-aldoor een han dige begeleidster en een smaakvolle musi cienne in de duo-sonates, waarin zij haar aandeel het noodige relief gaf. Vooral de lichte, parelende toets en het bescheiden sentiment bij Mozart deden weldadig aan. JOS. DE KLERK. „Er was een steenhouwer D.I.U. in den Stadsschouwburg. De verheven klassieke klanken van Mul- tatuli's parabel van „den man die steenen hieuw uit een rots" vormen wel een scherpe tegenstelling met den toon van deze klucht. Maar Van der Heiden en Henk Bakker heb ben hun doel: een vlot, het publiek amusee rend. stuk te schrijven misschien ook wel gedelltelijk daardoor bereikt. Zwaarwichtig is het allerminst, van hooge literatuur, die een deel van het publiek nu eenmaal wat zwaar op den maag ligt is hier geen spoor te bekennen de intrige is doorzichtig en nogal goedkoop: laten we eerlijk zijn, dat staat de meeste toeschouwers niet, maar is voor hen een reden om kinderlijk maar echt te genieten. Meneer Grootenberg, 'n eenvoudigen ma gazijnmeester slaat het in z'n bol wanneer hij een erfenis krijgt; hij streeft er naar een fijne, dure meneer te worden. Z'n vrouw heeft het nog erger te pakken en ook z'n eene dochter heeft een klap van de molen beet. Maar hoogmoed komt. voor den val: een paar oplichters, resp. in de gedaante van een huisknecht en van een compagnon in een nieuwe fabriek weten de „nouveaux riches" snel en doelmatig van hun pas -ver worven geldje af te helpen. Wat heeft dat nu met Multatuli's parabel te maken, zult ge zeggen.,Wel, het blijkt dat Grootenberg evenals M.'s steenhouwer, ten slotte blij is, wanneer hij zijn oude beroep weer terug krijgt, waarin hij weer ten volle zich zelf kan zijn. En dan is er een voor on- derwijzères studeerende dochter, die in het eerste bedrijf de parabel uit haar hoofd tracht te leeren en aan het eind in staat is de toepasselijke zinsnede er uit keurig voor ons te citeeren. D. I. U. gaf het stuk in een luchtig, vlot tempo, een absolute eisch voor iets van dit genre. Mart van Kordelaar had als Otto Grootenberg een rol die hem bijzonder lag ik herinner me hem ook nog uit ,,'n Wes pennest" waar hij met een eenigszins ver wante typeering ons ook kostelijk ver maakte. Maar ook de artdere krachten lieten zich niet onbetuigd. Ik wil nog noemen Jo de Mon-Lugtig als een eega, die naar vrou- wenaard, nog wat rneer last van hoogmoeds waanzin heeft dan haar echtvriend; Mathieu Clerfontaine, den chiquen oplichter, van Jan van Dam; zijn kameraad, den deftigen knecht van Leend. Ruigrok. Piet de Wit als een tijdens de periode van rijkdom verstoo- ten en later met vreugde wederom ontvan gen vriend; Elly Booyman als een pittig daghitje. Tot de goed vervulde rollen moe ten ook gerekend worden die der beide dochters resp. van Willy de Jong en Bep de Mon. Willy, die pas voor de tweede maal op de planken staat verdient zeker een compli mentje en van Bep hoef ik verder niets te zeggen. Ik hoop haar het volgend jaar weer eens in een mooie, groote rol te zien. Eén naam heb ik op het programma noo- de gemist: die van Arie Mourik. Laten we hopen dat D. I. U. deze sterke stuwende kracht, regisseur en speler van kwaliteit, weer spoedig in haar midden mag zien. B. VEURMAN. INBJRAAK LEVERDE VEEL t)P. Tijdens afwezigheid der bewoonster is inge broken in een café aan de Spiegelstraat, waar o.a. gestolen ziin een accordeon, kleeden, reepen chocolade, toffee's, advocaat, wijn, jenever, verder lappen stof, heerencostuums, overjassen en schoenen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de laatste dag, alsdan hebben diegenen, die tot hedeA ver zuimden de bescheiden in ontvangst te ne men, daartoe alsnog de gelegenheid. DE NIEUWE STAMKAART IN GEBRUIK. Teneinde teleurstelling te voorkomen, ves tigt de directeur van den distributiedienst er de aandacht op, dat bij de nieuwe uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen, welke a.s. Maandag aanvangt, gebruik wofdt ge maakt van de nieuwe distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel (de z.g. TD. Tweede distributie-stamkaart). De oude distributie- stamkaart (M.D. Eerste Distributiestamkaart) met het vervolginlegvel dienen zorgvuldig be waard te blijven. EINDEXAMENS H.B.S. A. Voor het eindexamen aan de H.B.S. A aan de Raaks zijn geslaagd de dames: W. van der Tuin, P. L. Kuylen, J. W. Leurink, A. J. de Langen, M. H. Dijkstra, J. A. Steensma. M. C. Revalk, A. W. Kroon, R. v. <1. Heuvel, M. Vleming. J. G. Bonset, G. J. Brouwer, M. de Graaf, J. Kist, H. G. ten Brink, G. Slikker, N. Weenink, S. C. Kraamwinkel, A. ten Wolde, A. R. Snijder, C. H. Nottrot, R. A. Zeeman, A. G. Hooning, M. Vos, N. A. Gerrits, I. C. Smit, M. H. de Jong, A. Sluiter, N. L. Vergers; en de heeren: J. van Barneveld, E. Hommes, L. J. Dijkhoff, H. Hessels, T. J. van Veen, R. A. van Eldik, G. D. van Wengen, J. W. Mossin- koff, H. M. Rol, J. M. Brian, W. Vermeer, A. Schippers, L. Evers, J. A. v. d. Hoek, D. Zon neveld, P. J. Langeveld, F. Knappe, J. G. Nikke Is, G. Muntinga en L. Prins. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Beursje met inh., Loerakker, Bromostraat 29; 'kinderbril, Hovenier, Rollandstraat 75; beursje met inh.. Orakel, Brouwerskade 25 rd.; badpak met handdoek, Vrugt, Acaciastraat 83; broche, Schol te, Duven voordestraat 78; geitje, v Eilers, Grutostraat 37; geld, Zr. Borst. Hazepaterslaan 24; horloge, v. Eden, Judith Leijsterstraat 12; hond, Amelink, Schotervoetpad (E,D.O.-terrein); hoeddoek, Bur. van Pol., Smedestraat 9; hand schoenen, Barnhoorn, Radboudstraat 24; hond. Meijer, Florisstraat 118; .ias met gereedschap, Kensen, Joostenlaan 14; kofier. Jonker, Jelgers- mastraat 14; kinderklompjes. Spicht. Junoplant- soen 83; meisjesmantel. Hengel, Lange Marga- rethastraat 5 rd.; portemonnaie, Opperman, Atjehstraat 198; portemonnaie met inh., Bur. v Politie, Smedestraat 9; portemonnaie. Boer, Die- pe^brockstraat 55; shawl, Keizer, Graaf v. Wied- straat 12; ^sleutels. Zuiderduin, Adr. de Jonge- straat 22; spoorboekje met inh., Cappel, Rollands laan 57; Vulpen, v. Maanen, Zijlstraat 38, PERSONALIA Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor scheeps werktuigkundigen is geslaagd voor het voorloopig diploma de heer J. G. Turkenburg te Haarlem. Aan de Rijks H.B.S. te Velsen zijn geslaagd voor het eindexamen, diploma B, de dames A. A. van Oosterom en J. C. Schooten, beiden Bloemendaal en de heer J. Th. Reyers, Haar lem. STAATSPOLITIEBRANDWEER AAN HET WERk. Woensdag 31 Mei werd een brandende auto op de Jansbrug door de brandweer gebluscht. Zaterdag 3 Juni werd er driemaal uitgerukt. Eerst 's morgens om kwart over acht naar de Zuidpolderstraat 60 waar een schoorsteenbrandje gebluscht werd met het daarvoor bestemde ma terieel. Een uur later brak er een binnenbrand je uit in het perceel Jansstraat 13. Eenige brandweerlieden die juist passeerden op weg naar huis, van de Hoofdwacht afkomen de, konden het vuur met behulp van een tuin slang blusschen. Toen de autospuit met bezet ting arriveerde was het vuur reeds gebluscht en kon men direct beginnen met het opxuimings- werk. 's Middags om half vijf rukte de brandweer uit naar de Maerten van Heemskerkstraat 38. waar de gasmeter ontploft was. Er behoefde geen wa ter gegeven te worden. GROOTE HOEVEELHEID GROENTEN EN AARDBEIEN IN BESLAG GENOMEN. De Economische recherche van Heemstede en het districtshoofd met zeven ambtenaren van den CCD hebben een onderzoek ingesteld op de groenten- en fruitmarkt te Haarlem. In een pak huis van T. S. werden aangetroffen ruim 1600 doo zen met aardbeien, 921 kg. peultjes, 148 kg. snij- booonen en 1078 kroppen sla welke niet voor den gewonen handel bestemd waren. Tevens werden bij hem zeven kazen in beslag genomen en in de woning van zijn bedrijfsleider G. S. zes kazen. De in beslag genomen groenten zijn later tegen normalen prijs via de handelaren verkocht. Pro ces-verbaal is opgemaakt. FIETSEN UIT EEN SCHUUR GESTOLEN. In den afgeloopen nacht zijn uit een schuur, achter een woning aan de Rollandslaan twee fietsen gestolen en uit een schuur aan de Tuin dorplaan één rijwiel. DIEFSTAL VAN COLBERTJASJES. Uit een kamer van het Consultatiebureau aan de Ged. Oude Gracht zijn van een dokter een colbertjasje, bevattend een portefeuille met pa pieren en een aktetasch gestolen en van een ver pleegster een regenjas met een bos sleutels. Dan heeft iemand van een leerling-verpleger van het ziekenhuis de Deo een colbertjasje gestolen, dat f 65 bevatte, benevens een regenjas. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 100.000 5628 1COO: 2916 10640 1424-2 18909 22261 400 3071 5342 5552 6045 17263 18713 20848 2142^ 200: 2419 11376 20153 24776 100 7791 8033 9131 9674 12462 13491 '15104 16632 19722 20383 21802 22157 23482. Burgerlijke Stand. HAARLEM 9 Juni 1944. BEVALLEN: 7 Juni, A. Beekmanvan Os, z.; 8 Juni, A. van Bergen—Onrust, d.; H. KetJa cobs, z.; J. Weitz—van Kesteren, d.; P. Stringer —van Zeist, z.; 9 Juni, G. Krolde Leeuw, z.; H. C. BlomLijnzaat, z.; A. M. Tangermaiyi— Booms, d.; E. PrentKoster, d.; M. F. Kok—van Dam, z. OVERLEDEN: 6 Juni, P. Blanken daal, 65 j., Kamper!aan; L. H. van der Putten, 67 j.. Oranje straat; A. van der MijeGroen, 69 j., Wagenweg; 7 Juni, A. LangenbachBotterman, 71 j., Cele- öesstraat; G. A. W. Bothe, 81 j., Klappersingel; H. N. Mol, 70 j., Zonnesteeg; G. GrootKleinde Groot, 68 j.. Eendrachtstraat; A. VinkHazevoet, 57 j.. Rijksstraatweg; S. IJff—Wals, 55 j.. Scher merstraat; 8 Juni, J. Snaai—Lij ten, 49 j.. Kam perlaan; F. Sikkema 71 j.. Kruisstraat. ONDERTROUWD: 9 Juni, H. Kwantes en J. J. V Meesters; C. C. Bosman en M. W. van Strien. PUDDiNGPOEBERSPECJALISTEN SINOS 1907 Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur 25 JAAR COURANTENBEZORGER. De nauwkeurige snelle bezorging van een dagblad is een organisatie die veel zorg ver- eischt, natuurlijk vooral in een tijd als dezen. Het is dus voor een courant ook van groot belang dat haar bezorgerspersoneel zijn taak met toewijding verricht. Daarom willen wij even stilstaan^Dij het feit dat het 11 Juni a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat de heer J. de Haan door Haarlem's Dagblad met de bezorging van de wijk Koninginneweg, Tempeliersstraat, Ior- densstraat en omgeving werd belast, een ar beid dien hij sindsdien steeds in dezelfde wijk met groote accuratesse en toewijding heeft verricht. Het overgroote deel dier jaren heeft hij bovendien als vo'orzitter van de vereeni- ging van courantenbezorgers de belangen van zijn collega's behartigd. Een dezer dagen was het ook 25 jaar geleden dat de heer J. M. Opdam als bezorger werd aangesteld. Deze bezorgt ook thans nog in de wijk Rustenburgerlaan en omgeving de Haar- lemsche Courant dagelijks bij de abonnees. INVITATIE-VOORSTELLING J. J. CREMER. Het bestuur van de Lettert. Ver. „J. J. Cre- mer" heeft besloten Dinsdagavond in den Stadsschouwburg een invitatie-voorstelling te geven van „Jong zijn we maar éénmaal", het nieuwe tooneelspel in drie bedrijven van C. van Bommel-Kouw en Henk Bakker, met welk stuk Cremer zoo'n groot succes oogstte. Deze heropvoering te Haarlem heeft het doel om stadgenooten (niet-Jeden van Cremer) eens met het werk van deze oude Haarlemsche ver- eeniging te doen kennismaken. Ontstekingsdop van granaat bewerkt. Haarlemsche grondwerker liep wonden op. De 42-jarige grondwerker D. C., wonende Van Egmondstraat heeft Donderdagavond moe ten ervaren, dat het gevaarlijk is deelen van granaten e.d. te bewerken. Veertien dagen ge leden had hij tijdens werkzaamheden een ont stekingsdop van een handgranaat gevonden en mee naar huis genomen. Gisteravond om a'cht uur wilde hij de dop met een nijptang open maken, doch het gevolg was, dat deelen tegen zijn hoofd, arm en borst vlogen. Hij Werd op die plaatsen niet ernstig gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, is C. naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Bescherming van den Ned. Arbeidsdienst. Verschenen is Verordeningenblad no. 9. Het bevat o.m. een besluit van de Secretarissen- generaal van de Departementen van Algemee- ne Zaken en van Justitie ter bescherming van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Hier in wordt o.a. bepaald: le. Hij, die het bestaat zich zelf of een an der door verminking, door een middel, dat bestemd is een misleidende werking te heb ben, of op andere wijze aan de vervulling van den arbeidsdienstplicht geheel, gedeeltelijk of tijdelijk te onttrekken, 2e. hij die opwekt of aanzet tot weigering van de vervulling van den arbeidsdienstplicht, en 3e. hij die. tegen over een lid van den Nederlandschen Arbeids dienst de gemeenschap van den Nederland schen Arbeidsdienst tracht te ondermijnen, dan wel den dienstijver in ongunstigen zin tracht te beïnvloeden, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Een lid van den Nederlandschen Arbeids dienst, dat de plaats, waar hij zijn dienst moet verrichten, verlaat, dan wel daarvan weg blijft, met het oogmerk zich aan de vervulling van den arbeidsdienstplicht geheel, gedeelte lijk of tijdelijk te onttrekken, wordt gestraft ter zake van desertie met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Hij, die een lid van den Nederlandschen Arbeidsdienst tot desertie overhaalt, dan wel deze voor hem opzettelijk vergemakkelijkt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Met gevangenisstraf van ten minste twee en ten hoogste tien jaren wordt gestraft, indien het in de gevallen, bedoeld in de artikelen 1 tot en met 5, een bijzonder ernstig feit betreft. HV tfiLOOOEtaCHi MESStN- UI STUlWUWtSHjM

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2