IMS PRODUCTEN De nieuwe bonnen ROME D. - De bezetting van Rome door de Geal lieerden zal door den een als een groot strategisch succes voor Engelschen en Amerikanen worden beschouwd, terwijl anderen meer zullen voelen voor cle over weging, dat door de Duitschers te kennen is gegeven, dat men, ten einde dit eeuwen oude cultuurcentrum met zijn onvergelijk bare kunstschatten voor vernietiging te sparen, van oorlogshandelingen hier ter plaatse heelt afgezien. Een discussie over deze zienswijzen kan den a.vond korten, maar is voor het overige van weinig be- V»n belang is de vraag, hoe de Anglo- Amerikanen er in zullen slagen, het le\ en in Rome op redelijk peil te houden. Rome telt ten millioen inwoners en daar komen in dezen tijd een millioen vluchtelingen bij. Dc stad betiok tot dusver haar levensmid delen grooiendeels uit hel Koorden des lands, doch zal met dezen aanvoer voortaan geen rekening mogen houden en uit het schrale Zuiden is weinig te wachten. De bezetters zullen dus het noodige moeten aanvoeren en dit eischt een organisatie van belang. Weliswaar is zulk een organisatie niet onmogelijk, want Noord Afrika levert vol doende voedingsmiddelen op, om tien Rome's te voorzien, maar de moeilijkheden komen van een anderen kant. en de Lon- denschè Times begrijpt dat en kondigi dan ook onder het opschrift „Rome strijdt met den honger" aan, dat Rome er op het ge bied van de voedselvoorziening fataal voor zal komen te staan. Over dien anderen kant straks een enkel woord. Het blad voorziet, dat de toevoer van water en electrischen stroom eveneens binnenkort zal zijn gestoord en constateert, dat men thans reeds „den. rand der gecom pliceerde verhoudingen" heeft bereikt. „De verwardheid wordt grooter" klaagt het blad .en rekent dan uit, wat er allemaal moodfg zal zijn om de bevolking van Rome van het nooclige te voorzien. Waaraan cle Romeinen geen gebrek heb- bi.i is een overvloed van leuzen. Zooals men in dit blad heeft kunnen lezen wordt er in Rome reeds duchtig met sikkel en hamer en wat daar zoo bij hoort gewerkt om de eeuwige stad te begiftigen met de zegeningen van het bolsjewisme en ddor de straten trekken groepen jeugdige per sonen. die elkander met opgeheven vuist groeten. Wat men in Zuid Italië zag gebeu ren voltrekt zich ook hier: in het gevolg der Anglo-Amerikanen is de bolsjewisti sche agitator gekomen en zijn eerste werk is geweest, niet het volk voedsel te brengen, maar de verwarring te. benutten voor zijn communistische propaganda. Maar inmiddels nadert het spook van den honger Rome, met rassche schreden en de Times moge in genoemd artikel opmer ken, dat het overwinnen van de voedsel- moeilijkheden een proefstuk zal zijn voor het. geallieerde organisatietalent, men kan zich de vrees niet ontzeggen, dat de transportmoeilijkheden grooter zullen blij ken te zijn en dat. Rome het kind van de rekening gaat worden. In Zuid Italië heersehen schrikbewind en wanbeheer en de Anglo-Amerikanen hebben dienaangaande verklaard, dat Zuid Italië onbelangrijk was en uit politiek oog punt bezien een warwinkel, maar thans zullen zij moeten bewijzen, dat de bezet ting van een wereldstad hun toevertrouwd is en in dat opzicht doet de klaagzang van de Times het ergste vreeze-n. De „Amgot", de organisatie, voor wier rekening de zorg voor de bevolking komt, heeft zich immers in Zuid Italië er meer om bekommerd, hoe de kunstschatten het vlugst naar Amerika verscheept konden worden d:^ op welke wijze het volk het leven zou houden. Hongerend Rome. Zoodra de „bevrijders- er binnentrokken is de bevolking afgeschre ven. En nu zullen er ook in Rome heel wat naïeve menschen zijn geweest, die met de komst van Engelschen en Amerikanen den terugkeer van het kopje thee, de sigaret 'en al wat het leven zoo aangenaam kan maken, vereenzelvigd hebben. Zii ervaren thans, dat een bewind van Engelschen en Ameri kanen hun niet alleen het kopje thee en de sigaret maar bovendien het hoogstnoodige zal onthouden en te laat zullen zij beden ken. dat zij het zóó niet bedoeld hadden. Dit is ook voor ons een nieuwe les, die overigens een toelichting is op het oude lied: alleen een onverbeterlijke dwaas kan zich en zijn land voordeel beloven van onze „bondgenooten" en onze ..bevrijders" en hun komst hier te lande. Die komst zou het is al zoo vaak gezegd en de" Normandi- sche kustplaatsen ondervinden er in deze dagen een voorproefje van ontreddering, oorlogsgeweld, verwoesting, bombardemen ten^ en hoeveel ander leed meer beteekenen. Géén Engelschman en géén Amerikaan denkt er over, zich het hoofd te breken over de belangen van bezet gebied. Dat heeft Engeland nooit gedaan en Amerika is, naar gebleken is, bij Engeland ter schole gegaan. Én waar in dezen wereldstriid Engelsch man en Amerikaan zich vertoonen, verr schijnt te zelfder tijd de agent van Moskou en neemt het commando over. Badoglio afgetreden. Badoglio zal vermoedelijk aftreden en een nieuwe regeering" zou worden gevormd on der Ivanoe. De „politieke leiders" in Rome hebben n.l. de voorwaarden van Badoglio voor een samenwerking met hem afgewezen. In een bespreking, die #en uur duurde, is het onmogelijk gebleken de bezwaren van de Ro'- meinsche politici tegen de leiding van Ba doglio te overwinnen. Graaf Sforza. Benedetto Croce en Vittorio Orlando waren in de ver gadering aanwezig. Badoglio heeft zich naar het palcis van prins Umberto begeven om hem op de hoogte te brengen van dezen stand van zaken. Umberto van Italië zou, naar een speciale correspondent van Reuter uit Rome meldt, Ivanoe Bonomi belast hebben met de vorming van een nieuwe regeering. Bonomi heeft ech ter als eisch gesteld, dat voortaan de minis ters niet meer hun eed zullen afleggen op de dynastie maar op het land. Op een verga dering van politieke leiders is eenstemmig besloten niet meer onder Badoglio te dienen. Japanners te Tsjangsja. In de provincie Honan hebben de Japansche troepen de voorsleden der provinciale hoofd stad Tsjangsja bereikt, aldus een mededeeling uit het Japansche hoofdkwartier. Zondagsrust in een haven van het IJsel- mey. I)e netten der visschersbooten han gen in den wind te drogen. (C.N.F.-Kil Pax c) Rome na de bezetting. Het juiste aantal der vertegenwoordigers van den fascistischen staat en de fascistische partij dat Rome heeft verlaten, staat nog niet vast. Het is echter zeer aanzienlijk. Ook de leden der Duitsche ambassade vertrokken 'kort voor het binnenrukken der Geallieerden uit de Italiaansche hoofdstad. Tezamen met de Geallieerde troepen ver schenen bijzonderé commandos der Italiaan sche communistische partij, diedirect contact kregen met de tot voor kortWillegale com munisten in Rome. Sedert Zondagmiddag be- heersehen de communisten de straten. Ge- heele blokken huizen zijn afgezet. In de bin nenstad "worden groote razzia's gehouden, ten einde Italianen die met de Duitschers hebben samengewerkt, te arresteeren. Sedert langen tijd bestaat een „zwarte lijst" met namen van fascistische functionarissen, waarover de communisten reeds bij voorbaat het doodvon nis hebben uitgesproken indien zij worden gegrepen. In vele straten van de eeuwige stad warden roode vlaggen geheschen. De kranten, die Zondagmiddag -voor de eerste maal ver schenen, bevatten een geheel verschillénden politieken inhoud. Men kan in bijna alle bla den een communistische tendenz vaststellen. Het blad „Unita dat tot dusverre slechts illegaal was verschenen, kwam dadelijk in een massale oplage als het officieele orgaan van de communnstische partij uit. Voor de groote hotels, die voor Geallieerde militairen zijn geiequireerd, zijn tanks ais be waking opgesteld. Engelsch ultimatum aan Portugal. Het staken van den uitvoer van Portgeesche wolfram naar Duitpchland wordt door het Portugeesche ministerie van buitenlandsche zaken gemotiveerd met een beroep op het vriendschapsverdrag tusschen Engeland en Portugal.. Het is een ernstige beslissing, aldus het officieele communiqué. De Portugeesche regeering heeft ook ditmaal haar trouw aan de traditioneele alliantie willen bewijzen. In welingelichte kringen wordt verklaard dat men zich er terdege van bewust is dat de grenzen der neutrale houding door dezen maatregel wel zijn overschreden. Formeel heeft men het prestige vari de regeering kun nen redden door de leveranties van wolfram aan beide oorlogvoerenden stop te zetten. Naar welingelichte Portugeesche diplomaten mededeelen, heeft de Engelschc regeering een in dreigende bewoordingen opgesteld ultima tum aan Portugal gericht. De Engelsche am bassadeur te Lissabon, Sir Ronald Campbell, heeft dit aan Salazar overhandigd. Het ulti matum had een looptijd van 48 uren. AMERIKAAN8CHE LEGERBEGROOT1NG. Een budget van 49.109 millioen dollar ten behoeve van het Amerikaansche leger is Woensdag door de begrootingscommissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden geaccepteerd. De uitgaven voor de Amerikaansche marine heeft men op 390.000.000 dollar geraamd. In clusief deze nieuwe bedragen zijn de uitgaven voor oorlogsdoeleinden der Vereenigde Staten sedert 1 Juni 1940 opgelooperi tot 39.000.000.000 dollar. Geen vleesch meer op Maandag en Dinsdag. Aflevering van vette kaas. Voor de periode van II Juni tot en met *24 Juni ztfn op de bonnen 25 en 26 de gebruike lijke rantsoenen brood, melk, taptemelk, vleesch en Aardappelen verkrijgbaar. Voorts zijn verkrijgbaar op: bon 25 beschuit; 1 rant soen beschuit, bon 26 beschuit: 62,/£ gram kin dermeel, voedingssuiker, gort of havermout. 145 en 146: 1 rantsoen brood, gebak of bloem. 147: 250 gram peulvruchten, 148: 100 gram ver micelli, D49: 250 gram gort, E49: 250 gram kin dermeel of voedingssuiker, 25A en 25B boter: l/2 rantsoen boter. 149: 100 gram 20 of ma gere kaas, 150: 500 gram suiker. 151: 250 gram jam 25 versnaperingen: 150 gram versnape ringen. 25 en 26 tabak: 1 rantsoen sigaren, ta bak of sigaretten. Tot 8 Juli zijn aangewezen: 152 voor eenheidstoiletzeep, 153 voor wasch- poeder, C50. D50, E50 voor waschpoeder en E51 voor toiletzeep. Tenslotte zijn aangewezen de bijzondere rantsoenen: B52, C52, D52 en E52 voor \A rantsoen boter voor personen beneden 21 jaar. Toelichting- Van 11 tot en met 24 Juni a.s. is één bon nummer voor beschuit aangewezen en één bonnummer voor kindermeel, voedingssuiker, gort of havermout. Op den'bon ..Beschuit 25!' kan men derhalve gedurende dit tijdvak be schuit en andere kindervoedingsartikelen koo- pen. Op bon ..Beschuit 26'' kan men per bon 62V2 gram kindermeel, voedingssuiker, gort of havermout 'verkrijgen. Beschuit en kinderbis cuits zijn op dezen laatsten bon dus niet ver krijgbaar. N, Op de vleeschbonnen zal men, Jn afwijking van de gedurende de laatste weken geldende regeling, in den vervolge niet meer op Maan dag en Dinsdag mogen koopen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat van 11 tot en met 24 Juni a.s. de vette kaas afge leverd zal worden, waarvoor men destijds bon .Algemeen 131" bij zijn handelaar heeft moé ten inleveren. Men houde er evenwel rekening mede. dat men niet steeds reeds in het begin van dit tijdvak de kaas zal kunnen verkrijgen, aangezien de kleinhandel nog niet overal ge heel is bevoorraad. Uitreiking toeslagkaarten. Bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten en toeslagkaarten 8ste periode 1944 van 11 Juni tot en met 8 Juli 1944 reiken de distributie diensten ook toeslagkaarten L 408 uit. Bedoel de toeslagkaarten hebben een geldigheidsduur van 9 Juli tot 30 September 1944. Bij de uit reiking van deze toeslagkaarten wordt bon R 05 van de toeslagkaart L 405 ingenomen. Te vens wordt in het vakje 408C van de tweede distributie-stamkaart een diagonaal kruis ge plaatst. Oproep aan alle zeemans. gezinnen. De N.S.B.-persdienst meldt: Allen zeemansgezinnen, waarvan de kost winner sedert M^i 1940 buitengaats vertoeft, wordt verzocht zich schriftelijk te melden bij de afdeeiing „Nieuw-Zeewezen" van het hoofdkwartier der N.S.B.Nassauplein 7, Den Haag. POLITIE OPPERT VOOR SLACHTOFFERS VAN BOMBARDEMENTEN. Dat de politie na een bombardement ook het leed van de getroffen bevolking wil hel pen lenigen door materieelen bijstand, is duidelijk.gebleken uit het resultaat van een landelijke actie tot hulpverleening aan de slachtoffers van luchtaanvallen. Deze actie, op initiatief van den Kame- raadschapsbond der Nederlandsche Politie ondernomen en door de at'deelingsbesturen en contactpersonen in de verschillende plaatsen in den lande bij het politieperso neel doorgevoerd, had tot resultaat, dat als totaal-opbrengst een bedrag van ruim 9V2 duizend gulden kon worden overgedra gen aan den leider van den Nederlandschen Volksdienst, die deze gelden uiteraard dank baar aanvaardde, om er het leed in de ge troffen steden mede te helpen verzachten. ACHT JAAR GEëlSCIIT TEGEN MOORDENAAR. In den nacht van 25 op 26 November van het vorige jaar werd de caféhouder G. J. van Duffelen in zijn woning aan de Slag- hekstraat te Rotterdam vermoord, toen hij zich met zijn echtgenoote ter ruste had be geven. De dader was de 25-jarige expeditie knecht H. M. van I. Hij beweerde uit liefde voor de vrouw van den verslagene te heb ben gehandeld, daar zij een slecht levèn bij den man zou hebben. Dien bewusten avond had hij tot sluitingstijd in het café van Van Duffelen gezeien. Thuis had hij toen een ijzeren staaf gehaald en hiermede was hij in een schuilkelder gekropen in de nabijheid van het café en daar tot midder nacht gebleven. Toen achtte hij het moment voor zijn daad gekomen. De deur van de woning kon hij openen door zijn hand door het raampje te steken. Vervolgens was hij naar boven geslopen en had, in de slaapka mer gekomen, bij het schijnsel van zijn zak lantaarn Van Duffelen driemaal op het hoofd geslagen. Na uit het colbertjasje, dat over een stoel hing, een portefeuille met. ƒ5200 te hebben geroofd, was hij verdwenen. De vrouw van Van D. was er van op de hoogte, dat hij tegen middernacht komen zou om het lang te voren beraamde plan tot den moord uit te voeren. De moo»denaar heeft thans voor de Rot- terdamscb'e rechtbank terecht gestaan. De Officier van Justitie, mr. Donker, achtte alle elementen van moord aanwezig. De vrouw was mogelijk de meest schuldige. Zij was er twee jaar tusschen uit geweest met een kermisacrobaat en vond bij haar terugkeer in verdachte een onevenwichtigen jongen, die op haar verliefd geraakte. Zoo maakte deze geraffineerde vrouw van hem een willoos slachtoffer. Daarmede rekening houdend eischte de Officier van Justitie een gevangenisstraf van acfit jaar met aftrek van het voorarrest. Klaar in een wip IJMUIDEN VISCHPRIJZEN VAN DONDERDAG KI. tarbot f2,50. gr. griet 15, kl. griet f2,50, gr. tong f 7. kl. tong' f 5.50f 2,50, kabeljauw f 2, wij ting f 0,80, horsmaikreel f 0,40, kl. middelschol f2,50, kl. schol 2e srt f2, idem 3e srt. f 0.80, idem srt f 0,50, kl. schar f 0,30, visc'hpuf f 0,10, bot f 1. alles p. kg. Voetbal SCHOTEN—D.E.M. OP HET TERREIN VAN E.D.O. Zondag a.s. zal op het terrein van E.D.O. de eindstrijd om den H.V.B.-beker tus schen D.E.M. en Schoten gespeeld worden. Waterpolo D.VT.R.—H.P.C. (HEEREN) 1—4. Gisteren is de waterpolocompetitie te Haarlem begonnen. In den thuiswedstrijd van D.W.R. I te gen H.P.C. I heeft D.W.R. met 4—1 de nederlaag geleden. Bij H.P.C. werden de doelpunten ge maakt door de Geest. Mauritz en Kloots. Het doelpunt van D.W.R. was van J. Kollerie. Het derde heerenzevental van D.W.R. won met 5—0 van D.W.T. 2. SPORT-ALLERLEI. De eindstrijd om den N VB-beker tusschen Groene Ster en Willem 2 wordt Zondag a.s. op het terrein van Eindhoven gespeeld. Voor de vierde klas F is voor Zondag a.s. vastgesteld de voetbalwedstrdjd DSSHBSM. te Heemstede. Maandage 26 Juni is het veertig jaar geleden, dat te Haarlem de Nederlandsche Motorvereeni- ging werd opgericht; het feit zal niet gevierd worden. Zondagmorgen organiseert ,.Frisia" op het Gemeentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan een wedstrijd, waarbij de partituren dooi elkander geloot worden. Fraaie prijzen zijn hieraan ver bonden, gespeeld wordt drie in partituur. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 10 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendklanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte melodieën. (Van 8.458,50 Voor de huis vrouw). 9.00 Klassieke kamermuz. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 De lichte toets. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest van effen Duitschen arbeidsdienst. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Gerard van Krevelen. 13.25 De wekelijksche wandeling. 13.35 Orkest Gerard van Krevelen. 13.55 Wenken voor volktuinders» 14.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. 15.00 Muzikaal variété. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 B NO Uitz. voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met „Calliente" te A'dam. 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Amusementsorkest. 18.45 W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Marschen. 19.30 ..De gemaskerde" (II), luisterspel. 20.00 Wereld- schlagers. 20.45 Neprlands nieuwskroniek. 21.00 Hongaarsch orkest Bandi Balogh. 21.20 Zes om drie. 21.40 Hongaarsch orkest Bandi Balogh. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Graag gehoord. 23.1524.00 Peter Kreuder ju triplo. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Gram.muz. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Con cert door beroemde onganistén. 16.10 Pianocon cert. no. 1 van Chopin. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Dansoj k. Dick Willebrandt. 17.30 Kamermuz. van Mozart. 18.00 Opera- en operetteconcert. 19.00 B NO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Strijkorkestconcert. 20.15 Hoe kies ik mij een echtgenoot IV. 20.30 Popuiare orkestmuziek. 21.00 Omroep Operaorkest. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stepi van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tof 5.50 uur Hoofdredacteur: F. C. DeFks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws eh reportage voor Velsen en omgeving: J. J. B, van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede. JlVmiOGORJlSCHE Jü}ESSfN;fK STAMVCfVfAMllK, ■nwoMnucw

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2