Haarlemsche Courant 17 divisies der Geallieerden lijden zeer zware verliezen KEURINGEN V erbindingspogingen mislukt. 289e Jaargang No. 134 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37, Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Derks Zaterdag 10 Juni 1944 Nieuwsblad, voor Noord-Holland Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan 55, ïJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem k mi Tenminste 367 vliegtuigen neergeschotenbuitemlien 1300 zweefvliegtuigen buiten gevecht gesteld. Vernielingen in het achterland. De militaire correspondent van het D. N.B., Hallensleben, schrijft, dat de tot dusverre gelande invasiertoepen blijk ge ven van hei streven, hun landingsplaatsen in het gebied Noordelijk van Caen te ver eenigen met die in het gebied van Bayeux en tevens het schiereiland Cotentin te isoleeren, ongeveer langs de lijn Carentan- Lessay. Het interessantst echter is de ontwikkeling westelijk van Bayeux. Daar moeten de Anglo- Amerikanen via Isigny in contact komen met hun luchtlandingscentrum St. Mère Eglise door het bezetten van den kustweg en langs den straatweg naar St. Lo de Westkust van het schiereiland Cotentin bereiken. Hun zware scheepsartillerie tracht onophoudelijk deze operaties te dekken. Het luchtlandingscentrum St. Mère Eglise, dat op den tweeden invasiedag zeer in het nauw gebracht werd en dringend om hulp riep heeft zeer grooten aanvoer van troepen en materiaal gekregen. Deze versterking had tot gevolg, dat de Anglo-Amerikanen hun gebied verder naar het Zuiden en het Noorden trach ten uit te breiden. Zij konden slechts een ter reinwinst van 2 K.M. maken op den straat weg in de richting van Valognes. In Zuide lijke richting konden zij geen terreinwinst be reiken, hoewel juist in deze richting de steun van hun scheepsartillerie gedirigeerd werd. Ongetwijfeld wil de vijand van dit gebied uit Cherbourg in den rug aanvallen. De verliezen der Anglo-Amerikanen stijgen van uur tot uur. Verliezen. Kustbatterijen van het Duitsc'ne leger heb ben Vrijdagochtend een vijandelijke landings- vloot, bestaande uit talrijke oorlogsschepen en verscheidene honderden booten, op doeltref fende wijze onder vuur genomen, toen de schepen langs de Noordoostelijke kaap van het schiereiland Cherbourg de Seinebaai binnen voeren. Reeds de eerste salvi kwamen midden tusschen de dicht bij elkander varende sche pen. Talrijke getroffen booten sloegen om. Vele wrakstukken en stukgeschoten reddings booten, alsmede gesneuvelde of gewonde Ame- rikaansche soldaten spoelden aan. De jnvasievloot verloor bij deze aanvallen gedurende den nacht van 7 op 8 Juni en Vrij dag overdag behalve twee kruisers en ver scheidene torpedojagers met zekerheid 53 vol geladen troepentransportschepen en met oor logsmateriaal geladen landingsvaartuigen. Volgens voorzichtige schattingen heeft, de invasievloot totdusverre ten minste 200.000 brt. laadruimte verloren. De hoogte van de ver liezen aan personeel en materiaal waren daar mede in overstemming. Van Duitsche zijde wordt bekend gemaakt, dat tot dusverre meer dan 1300 transportzweef toestellen vernietigd of buit gemaakt zijn. De speciale luchtmachtcorrespondent van Interinf seint, dat van 6 Juni te 2 uur 30 tot 9 Juni te 12 uur 367 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen vernietigd zijn. Hierbij zijn niet inbegrepen de talrijke vijandelijke vliegtuigen die tengevolge van zware schade op hun re tourvlucht in zee vielen. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de gevechten in en de bombardementen op de kuststrook waar de invasie geschiedt, tot ver liezen onder de burgerbevolking heeft geleid. Genoemd worden o.a. Caen, St. Lo, Bayeux, Vire en nog kleinere steden en dorpen. Het achterland. Het D.N.B. verneemt, dat de zinnelooze en barbaarsche verwoesting van kleine en mid- delmatige steden in een groote boog om het invasiegebied door Anglo-Amerikaansche bombardementen het Duitsche ravitailleerings- verkeer niet verhindert. De Duitsche pioniers, die in den veldtocht in het Oosten hun sporen verdiend hebben, herstellen in zeer korten tijd de vernielde verkeerswegen. Ook de ver woesting van een geheele vreedzame stad door de invallers beteekent voor de Duitsche verdediging slechts een korte vertraging van het onweerstaanbaar doorwerkende verkeer. Bij de vreeselijke bombardementen van het achterland hebben de Anglo-Amerikanen vele millioenen vlugschriften laten vallen, waarin de bevolking werd opgeroepen tot sabotage en spionnage. Tegelijkertijd lieten zij aan val schermen kooien met postduiven zakken, met aanwijzingen voor het gebruik der duiven voor spionnage en berichtenoverbrenging. De Normandische boeren leverden hun vondsten bij de weermachünstanties in. Verwachtingen. Interinf meldt: De buitengewoon zware ver liezen der Amerikaansch-Britsche invasie troepen hebben er thans toe geleid, dat Mont gomery in de brpggehoofden tusschen de mondingen van Orne en Vire, benevens in het Amerikaansehe aanvalsgebied ten Noorden van Carentan in totaal 17 divisies in den strijd heeft moeten brengen. Aangenomen moet worden, dat de Britsc'ne generaal de reeds eenmaal mislukte poging zal "herhalen om zich ook aan de Westkust van het schiereiland Cotentin met vrij sterke eenheden te nestelen. Ook een aanval op het nauwere gebied van St. Malo lijkt stellig nog V rijwilligers. Ten Oosten van de Orne is een uit vrijwil ligers der Oostelijke volken bestaand bataljon in gevechtscontact gekomen met de bondge- nooten van het bolsjewisme. Staf en deelen eener compagnie dezer vrijwilligers kwamen in het gebied van een groote Britsche lucht landing terecht. Zij werden afgesneden en omsingeld; zij leverden harden strijd en brach ten den aanvallers zware, bloedige verliezen toe. Een Duitsche gevechtsgroep, die voor een tegenaanval werd aangewezen, bevrijdde hen uit de omsingeling. denkbaar. Verder echter strekken de onder hem staande strijdkrachten niet meer. En het is niet zeer waarschijnlijk, dat Eisenhower als generalissimus der Geallieerde invasie-strijd krachten bereid zal zijn van de beide Ameri kaansehe legergroepen, die in Oost-Engeland voor andere operatïedoeleinden nog gecon centreerd zijn, verdere formaties in te deelen bij de legergroep van Montgomery. De legergroep die onder bevel staat van Montgomery heeft op Zuid-Engelschen bodem nog de beschikking over ongeveer 20 divisies en er moet worden aangenomen, dat Mont- gomey deze na verdere consolidatie van de bestaande bruggenhoofdposities alle in het Normandische gebied in den strijd wil wer pen, waarbij zijn voornaamste streven er naar uit gaat, behalve de haven Cherbourg, ook de Westkust van Normandië' in handen te krij gen. In overeenstemming hiermede moeten verdere luchtlandingsacties in dit gebied worden verwacht. Van de in Zuidoost Engeland in de streek van de monding der Humber en in Schotland gereedstaande divisies is tot dusverre nog geen enkele in het strijdperk gebracht. Aan genomen moet echter worden, dat met sterke deelen van deze formaties reeds in de eerst volgende dagen een verdere invasiephase zal beginnen. In dit verband kan een sterk ge combineerde actie in het gebied van het Ka naal verwacht worden en wel zoo ongeveer in de streek tusschen Duinkerken en Ostende. Hiervoor staan vooral Canadeesche troepen en een vrij groot aantal pantserdivisies gereed. In totaal beschikt Eisenhower, behalve over de legergroep, die onder het bevel staat van Montgomery, nog over vijftig verdere divi sies, waarvan ongeveer de helft, waarschijn lijk voor den aanval op de Noord-Fransehe- Belgische kust bedoeld zal zijn. Een PKVV wordt uit een tijdens den buitgemaakt zweefvliegtuig geladen. Britsch-Amerikaansehen invasie-aanval (Telefoto Wb.-C.N.F.) De meening te Beriijn. De B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: In de Vrijdagmiddag gehouden persconfe rentie was de toon ten aanzien van de ont wikkeling der invasie nog niets veranderd. Algemeen neemt men een uiterst afwachtende houding aan in de overtuiging dat nog veel meer zal gebeuren. Het heeft o.a. de aandacht getrokken, dat van Engelsche zijde een oproep tot de Bel gische, Hollandsche, Deensche en Noorsche visschers is gericht, waarin zij gewaarschuwd worden om niet in de komende weken uit te varen. Dit echter, zoo verklaart men, kan ook slechts een bericht in het kader van den ze nuwenoorlog zijn, daar men in Engeland niet zoo dom zal zijn, den datum van nieuwe lan dingen wereldkundig te maken. In politieke kringen vergelijkt men het be gin der invasie met soortgelijke gebeurtenissen in den wereldoorlog. Gallipoli en Paschen- daele, zoo verklaarde Stabsleiter Sündermann bijv., zijn ook geen Churchillsche avonturen- van-één-dag geweest. De operaties tegen Gal lipoli duurden van April 1915 tot Januari 1916. In de Duitsche pers worden de eerste op namen van het strijdgebied in Normandië af gedrukt. Vooral foto's van stukgeschoten last- zweefvliegtuigen worden getoond en daar naast de afbeelding van Duitsche pioniers, die te midden van mijnenvelden de ravitaillee- ringsparachute van een Geallieerd vliegtuig onderzoeken. Opnamen over de eigenlijke gevechten zijn momenteel nog niet ter beschikking gesteld. KORT NIEUWS. De Britsch- Indische minister van gezondheid Tyson heeft moe ten toegeven, dat de cholera in het gebied van Ma dras in 1943 106.045 dooden ge- eischt heeft. De Britsch- Indische regeering heeft een speciale commissie ge vormd, welke het onlangs opgestelde vijfjarenplan voor de' verbetering van de welvaart in Br. Indië zal moe ten uitwerken. Als voornaamste taak van het bedoelde vijfjarenplan, dat o.m. een verdere industrialisatie van Br. Indië met zich zal mede brengen, wordt beschouwd het verkrijgen van een verbetering van den minimalen le vensstandaard van de breede massa's der Br. Indische bevolking. Een Amerikaan sehe kruiser is vol gens de voorwaar den van de leen- en pachtovereenkomst aan de Sovjet-Unie afgestaan. De krui ser zou echter altijd aan de Ver. Staten blijven toebehooren Te Leeuwarden is, 70 jaar oud, over leden jhr. mr. J. M. van Beyma, die van 1918 tot begin 1942 burgemeester van Leeuwarden is ge weest. Tevoren was hij burgemeester van Oldemarkt, Aengwirden en Leeuwarderadeel Bij onze Vrijwiligers. Een der velen, die door onze mannen buiten gevecht werden gesteld. (SS PK Jarolim-O-H. P. c.) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- batailion in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ih de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Grontn gen, Heerenstiaat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommand©, Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 13-6-44 8—12.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1, 15-6-44 8—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16-6-44 812.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19-6-44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20-6-44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15—17.00 uur. Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderwes, Boodschap van Tojo aan den Führer De Japansche minister-president, generaal Tojo, heeft Donderdag een vriendschapsbood- schap tot den Führer gericht, waarin hij zijn volle vertrouwen tot uitdrukking brengt, dat Duitschland de overwinning op de Anglo- Amerikaansche invasiegroepen op het Euro- peesche continent zal behalen. Tevens beves tigt Tojo daarin de verzekering van nauwe Japansche samenwerking bij het verslaan van den gemeenschappelijken vijand. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, heeft zijn Duitschen ambt genoot Von Ribbentrop een gelukwenschtele- gram doen toekomen voor de tot dusver door de Duitsche weermacht bij haar operaties te gen de anti-Asstrijdkrachten aan de Noord- Fransche kust behaalde schitterende succes sen. Zeegevecht bij IJmuiden. Duitsche patrouillestrijdkrachten hebben vanochtend tusschen 2 en 3 uur voor de Nederlandsche kust bij IJmuiden verscheidene aanvallen van Britsche torpedomotorbooten in zware gevechten afgeslagen. Op de vijandelijke booten werden talrijke treffers geplaatst. Een dezer booten werd zwaar beschadigd. Eén eigen vaartuig ging verloren. Doodvonnissen wegens verboden wapenbezit. Tijdens het zoeken naar per valscherm ge daalde vijandelijke vliegers werden bij den landbouwer Joeke Andrae, geb. 18.3.1919, wo nende te Ferwerd, op den zolder van een schuur en onder balen stroo verborgen, een 2 cM. vliegtuigkanon met munitie, 1 jachtge weer, 1 kleinkaliberbuks en 2 vliegtuigradio- apparaten gevonden. Andrae had zich de wa pens toegeëigend teneinde deze te zijner tijd 'egen de Duitsche bezettende macht te ge bruiken. Hij is door den krijgsraad wegens het ver boden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis is door den kogel ten uitvoer ge legd. De 27-jarige Heinrich Mülbauer verwierf op illegale wijze twee pistolen, verborg deze eenigen tijd in den kelder van zijn woning en overhandigde ze daarna aan den tot het com munistische kamp behoorende medebeklaagde Theodor van Niel, die reeds in het bezit van een bajonet en een dolk was. De wapens wa ren bestemd om te zijner tijd tegen de bezet tende macht te worden gebruikt. Mülbauer en Van Niel zijn beiden wegens verboden bezit van wapens ter dood veroor deeld. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. De 40-jarige Sipke Tiestra kwam door een intusschen gevluchten man in het bezit van een uit een neergeschoten vijandelijk vliegtuig ontvreemd machinegeweer. Hij verborg hét aanvankelijk in zijn huis en begroef het daar na in zijn tuin. Toen hem deze bergplaats niet veilig genoeg meer scheen, gaf hij het wapen aan den medebeklaagde, den 30-jarigen Jan Ludwig, die het vervolgens bij zich thuis ver borg. Ludwig wilde het machinegeweer aan een terreurgroep doen toekomen, doch zoover kwam het niet meer. Beide beklaagden zijn wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. „TERREUR DER MINDERHEID" Het politieke weekpraatje van Max Blok zijl, uit te zenden op Maandag 12 Juni over Hilversum I om 6.45 uur draagt tot titel: „Terreur der minderheid". DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 11 Juni van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum 1 op golf lengte 415 m. naar de stem der SS. Onder werp: „Reichsschule Valkenburg". TELEGRAMMEN MET VERKAPTEN GELUKWENSCH Telegrammen met kennelijk verkapte ge- lukwenschen zullen voortaan worden ge weigerd of gestuit, daar het verboden is voor gelukwenschen gebruik te maken van de rijkstelegraaf. Bij stuiting worden da seinkosten niet terugbetaald,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1