225.000 Het Duitsche weermacht- bericht. Verslaggevers op het strijdtooneel. Waar zijn die verdwenen flesschen? Lekkere Pannekoeken met PANKO Neef van Churchill gevangen genomen. Bommen op München. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan de kust van Normandië gelukte het den vijand, zij het onder zware verliezen als gevolg van de aanvallen der Duitsche zeestrijdkrachten en der luchtmacht, zijn landingshoofd te versterken. Ten Oosten van de Orne heeft onze tegenaanval ver der terrein gewonnen. Uit 't landingshoofd ten Westen van de Orne vielen vijandelijke pantserstrijdkrachten Bayeux in een om singelingsbeweging aan en drongen verder naar het Westen en Zuidwesten op. Zij werden ongeveer 10 K.M. ten Westen van de stad opgevangen. Onze pantservoorhoe den, die uit het gebied van Caen tot den tegenaanval waren overgegaan, zijn thans ten Zuidoosten van Bayeux in hevigen strijd gewikkeld. De uit het bruggehoofd St. Mère Eglise naar het Noorden en Zuiden oprukkende vijand kon tegen onze troepen, die hard- nikkgen tegenstand boden, slechts weinig terrein winnen. Voor de Oostkust van het schiereiland Cher bourg brachten torpedomotorbooten in den nacht van 7 op 8 Juni een vijandelijken krui ser en een torpedojager tot zinken. Een an dere torpedojager en een landingsboot voor pantserwagens werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Donderdagnacht boorden onze torpedomotorbooten in dezelfde wateren twee grcote landingsschepen met een gezamen lijken inhoud van 9200 brt., deel uitmakend van een vijandelijke formatie, in den grond. Door onze mijnversperringen lijdt de vijande lijke landingsvloot voortdurend nieuwe zware verliezen. Ook de luchtmacht zette met formaties ge- vechts- en slagvliegtuigen haar aanvallen op de vijandelijke landingsvloot met goed resul taat voort. Zij bracht op 7 Juni en in den nacht van 7 op 8 Juni zes transportschepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 38.000 brt. en een landingsvaartuig. Bovendien werden vier transportschepen met een geza menlijken inhoud van ruim 30.000 brt. en acht speciale landingsschepen zwaar beschadigd. Een zware en twee lichte kruisers kregen bom- treffers. Jagers en luchtdoelartillerie schoten 45 vijandelijke vliegtuigen neer. Aan het Italiaansche front duurde de sterke vijandelijke druk op onze beveiligingstroepen ten Westen van den Tiber, in den kustsector en aan weerskanten van het meer van Vico den geheelen dag voort, zonder dat de vijand noemenswaardige successen kon behalen. De stad Tarquinia werd door onze troepen öpge geven Van de overige deelen van het front worden geen bijzondere gevechtshandelingen gemeld Bij de succesvolle afweer van een vijande lijke bendeactie op het voor de kust van Dal- matië gelegen eiland Brac heeft zich een ba taljon van een Oostmarksch-Beiersche divisie jagers onder bevel van kapitein Thörner bij zonder onderscheiden. De Engelsche luit.-kol. Tom Churchill, commandant van het eiland Lissa. werd gevangen genomen. In het Oosten bleven ook Donderdag her baalde tegenaanvallen van de Sovjets ten Noordwesten van Jassy zonder succes. Ten Noordwesten van Tarnopol ontstonden plaat selijke gevechten. Onze grenadiers en pantser grenadiers vernietigden daar een bolsjewis tisch bataljon en een pantserafweerregiment Naar Interinf verneemt, is het in de och tenduren van 9 Juni boven Zuid Duitschland tot felle luchtgevechten gekomen tusschen Duitsche jagers, die in aanzienlijken getale oostegen, en Amerikaansche bommenwerpers, die opereerden onder krachtige bescherming van jagers. De Amerikaansche bommenwer pers kofiden reeds boven de Alpen, bij de na dering aangevallen worden. In het gebied van München kwam het tot bijzonder felle lucht gevechten. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden tenminste 28 Amerikaansche vlieg tuigen, in hoofdzaak viermotorige bommen werpers, neergeschoten. Door uitgeworpen bommen het neerwerpen geschiedde groo- tendeels zonder dat zicht op den grond moge lijk was werden woonwijken van de stad München getroffen. Tom Churchill, de commandant van een legergroep, die op het eiland Lissa, in de Adriatische Zee, streed en volgens het weer machtbericht gevangen werd genomen, is een neef van Winston Churchill. Het eilandje Lis sa ligt ter hoogte van het Dalmatische kust stadje Split en is 85 km2. groot. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad' A. Overmeer, H'stede, Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen pn omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede DE TRACTATlE VAN DEZONDWjlSHET KOPJE KOFFIE.WIEPJE* EN WIN$ KRUIEN IEDER EEN KOPJE MET VÉÉL MELKEN SUIKER VADER ORINKTZ'JN KOFFIE MÉÉL3TERK EN MOEDER "BEWOON "ALLE VIER ZITTEN ZE LEKKER TE CENIETE "HMMM'ZEtjCjEN WIEP ENV/INCj."LEKKERHÉ?" MEEfc)£N VADER EN MOEDEF j' DA JA .DIE KOFFIEBON IS c^JED BESTEED BO SIMON DE WIT 1" De Reuter-correspondent Campbell heeft in een verslag de hel van de Atlantische kust als volgt geschilderd: „Het is een wonder, dat ik nog leef en dit verslag kan schrijven. Het is een wonder, dat ik het 24 uur aan dit landingshoofd, dat een zak vol kwade verrassingen bood, heb kun nen volhouden. Bommen, granaten, geweer kogels en mijnen, om nog te zwijgen van de arglistige vallen, maken van elk uur een eeuwigheid van gruwelijke ervaringen. De lijken der gesneuvelden liggen in het rond. Het klimaat op het landingshoofd is absoluut ongezond. Woensdag werd ik een uur lang door het vernietigende spervuur van de vijan delijke artillerie vastgehouden. De aan strand getrokken vaartuigen kregen de volle laag der beschieting. Die 24 uur heb ik grootendeels doorgebracht met mijn gezicht vlak op den grond. Elke soldaat hier dankt den hemel, dat de bodem zoo zacht is. De aarde geeft hem ten slotte een gevoel van veiligheid." De strijd is wel de verbitterdste, die de ge schiedenis gekend heeft. Van beide zijden worden offers gevergd, die den objectieven beoordeelaar stil maken. Nameloos leed, het schijnt alsof een onzichtbare hand die woor den geschreven heeft aan den hemel boven Normandië. Aan de Kanaalkust, in de buurt van het Normandische stadje Fécamp, kwam een verongelukte sleep van zeven „gliders" aanspoelen. In drie ervan bevonden zich nog alle soldaten. Ze waren reeds dood, enkele van hen hadden zelf een eind aan hun leven gemaakt. „Ik heb gisteravond de stad Caen doorge wandeld", zoo scheef dr. Wolfgang Frowein, de ooggetuige-man van de Duitsche radio. „Het was een groote puinhoop, in paniek door de bevolking verlaten toen het massabombar dement met de allerzwaarste wapens inzette. Ik heb 's avonds gezien, zoo vervolgde hij, hoe op nauwelijks duizend meter afstand een Anglo-Amerikaansche landing van de lucht uit plaats vond. Het gebeurde in een stijl, die aan de Sovjet-Russen deed denken. De zwaar ste verliezen werden bij voorbaat op den koop toe genomen. In het vervolg van zijn ooggetuigeverslag schrijft Frowein, met hoeveel verbetenheid van beide zijden wordt gevochten: de vaart der landingsbooten naar de kust, het uitwer pen van troepen uit de lucht, het was een strijd met den dood als partner. Er werd hier letterlijk gestreden tot den laatsten man, en wel van beide zijden. Bioscoopnieuws van deze week. REMBRANDT THEATER: „Herman Rinket s variété". Het gala-programma, dat ter eere van het tienjarig bestaan van de Kiiima Hawaiians is samengesteld en deze week onder leiding van Herman Rinket's Variété in het Rem brandt theater afgewerkt wordt, zal niet al- een de belangstelling trekken door de jubi larissen, doch ook door de andere medewer kenden, die er voor zorgen, dat het geboden e op een hoog peil staat. De Kiiima Hawaiians zijn goede bekenden in den lande en dat hun spel bij de Haarlemmers bijzonder gewaar deerd wordt, is Vrijdag bij de eerste voor stelling gebleken. Alex de Haas is de man, die de nummers aankondigt en dat doet hij op de hem bekende wijze. Als zanger oogstte hij ook veel succes. Een bijzonder nummer verzorgt Jack Cordon, het jongleurwonder op de een- wielige fiets. Crochet brengt het publiek in bewondering met zijn goocheltoeren en ge slaagd is het slot, als hij honderden bloemen op het tooneel toovert. Voor veel afwisseling zorgen de „Drie Bell's" met muziek en dans. De jeugd zal het optreden van Scholten en Van 't Zelfde op prijs stellen; vlotte liedjes brengen zij ten gehoore. De Rosetti's, waar van vooral mevr. Rosetti genoemd moet wor den, hebben met hun werk „in de lucht" een belangrijk aandeel in het succes van dezen avond. Het Holborn-trio, een drietal Neder- landsche acrobaten, besluit het programma met een geslaagd nummer. We vermelden nog de goede begeleiding door Wl. Stanley met zijn Heriva-orkest. A. Overmeer. PALACE: „Het zwakke moment". Het jonge vrouwtje van een advocaat maakt het wat al te bont naar den zin van haar man, want zij koopt vier nieuwe hoeden per week, schaft zich een vervaarlijke dog aan en krijgt herhaaldelijk bekeuringen wegens verkeers overtredingen. Als zij bovendien nog verliefd wordt op den overbuurman, een arroganten operazanger, is de maat vol en besluit man lief, daarbij geassisteerd door een wijze schoonmoeder en een professor in de zoölogie, haar een lesje te geven. Hij volgt daar bij een eenigszins ongewonen weg en z ijn vrouw en de operazanger komen in een zeer eigenaardige situatie. Maar de professor for ceert een verzoening, waar een heuschelijke leeuw aan te pas komt en krijgt als belooning de wijze schoonmoeder tot vrouw! Een onderhoudende comedie met Hannelore Schroth, Hilde von Stolz, Hilde Hildebrandt, Paul Richter en Fritz Odemar in de hoofd rollen. In het bijprogramma een bizonder aardig filmpje over muizen. Sj. Kuiper. Het Nederlandsche Nieuws. In het Nederlandsch Nieuws van deze week ziet men o.a opnamen van de uitreiking van wimpels aan meisjes van de B. D. M. in'Vet openlucht-theater te Valkenburg, flitsen van de konijnententoonstelling te Leiden en enkele sportgebeurtenissen. Uit het buitenland zijn er o.a. opnamen van den strijd in Italië. Ook krijgt men een indruk van de enorme schade welke in Leuven door de bombardementen der Anglo-Amerikanen is aangericht. Wedervertooningen: „Circus Renz" in Luxor; ,,'t Oud hart wordt weer jong" in Frans Hais en „Vrouw en dokter" in Moviac. GEREFORMEERDE KERK Na aanwijzing door stemgerechtigde le den is door den kerkeraad der Gerefor meerde Kerk van Haarlem tot ouderling voor de Kloppersingelkerk benoemd de heer Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur Gemachtigde van den Leider voor Binnenlandsche Zaken. Ir. F. E. Müller, burgemeester van Rotterdam, benoemd. De persdienst van de N. S. B. deelt mede: Overwegende, dat het wenschelijk is geble ken, de taak van zijn Gemachtigde voor Bin nenlandsche Zaken en Nationale Veiligheid te splitsen in een arbeidsgebied „Binnenlandsche Zaken" en een arbeidsgebied „Nationale Vei ligheid", heeft de Leider tot Gemachtigde voor Binnenlandsche Zaken benoemd ir. F. A. Mül ler, burgemeester van Rotterdam. De heer C. van Geelkerken, die tot de benoeming van ir. Müller de functie vervulde van Gemachtigde van den Leider voor Binnenlandsche Zaken en Nationale Veiligheid, zal in den vervolge op treden als gemachtigde van den Leider voor Nationale Veiligheid. HET DRAMA OP DEN BLAUWBURGWAL TE AMSTERDAM. Einde September van het vorige jaar werd uit den Blauwburgwal te Amsterdam het lijk opgehaald van een man, dat reeds spoedig kon worden geïdentificeerd als dat van den kleer maker H. H. K. Zware verwondingen aan het hoofd wezen op misdrijf en kort daarop leidde het onderzoek der recherche tot aanhouding van den dader, den 49-jarigen schilder H. H. Meijer, die zich thans voor de erchtbank moest verantwoorden. In de dagvaarding werden hem behalve doodslag nog ten laste gelegd dat hij zich de portefeuille met geld van het slachtoffer had toegeëigend, alsmede het verborgen houden van het lij,k. Volgens verklaringen van verdachte was het slachtoffer op 12 September bij hem ge komen, om te trachten een deel van de werk plaats van Meijer, aan den Blauwburgwal ge legen, te huren. K. had tevens voorgesteld, dat M. hem zou helpen, een door K. vervaar digde drank te verkoopen en had een fleschje met sterken drank te voorschijn gehaald, dat beiden samen leegdronken. Het onderhoud, dat reeds geen al te vriendelijk karakter droeg, was tenslotte in ruzie ontaard en Meijer meen de op een gegeven moment, dat de kleermaker hem wilde aanvallen, waarop hij een hamer, die op tafel lag, greep en K. zoodanig op het hoofd sloeg, dat deze in elkaar zakte en over leed. Het lijk had hij in een kast verborgen, maar toen na enkele weken de buren een on- dragelijken stank in het huis bemerkten, had hij op een Zondagochtend het lijk in het water gegooid. In zijn requisitoir beschouwde de officier den verdachte als een hysterische psychopaat. Spreker eischte voor'het drievoudige misdrijf twee jaar gevangenisstraf, met onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regeering. MISLUKTE OVERVAL OP GOUDSMIDS WINKEL. De 18-jarige F. G. B. en de 17-jarige C. M. S. beiden kantoorbediende, die zonder medewe ten van hun ouders hun betrekking hadden verlaten en op een middel zonnen om aan geld te komen, hebben een overval gepleegd op een goudsmidswinkeltje in de Jan Hendrikstraat in Den Haag. Na eerst een kleinigheid te heb ben gekocht en de situatie eens goed te heb ben opgenomen, vertrok het tweetal weer om een houten hamer te koopen. Hiermee gewa pend begaven zij zich opnieuw naar de Jan Hendrikstraat, waar zij de winkelierster, -een vrouw van 70 jaar, met den hamer op het hoofd sloegen. De vrouw begon te gillen, waar op een man van achter den winkel te hulp schoot. De jongelui namen de beenen, maar op straat konden zij worden gegrepen door een wachtmeester van de marechaussee, die hen aan de politie overleverde. De vrouw is naar een ziekenhuis vervoerd. KORT NIEUWS De rechtbank te Zutfen deed uitspraak in de zaak tegen J. van D. te Apeldoorn, tegen wien vijftien jaar gevangenisstraf was ge- eischt. Deze 27-jarige fabrieksarbeider heeft 29 Juni van het vorig jaar Bermina Simons in een bosch te Apeldoorn van het leven be roofd. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met ter be schikkingstelling der regeering. De commissaris van politie te Zeist ver zoekt opsporing van Maximiliaan Theodoor Cremer, geboren te Haren (Gr.), 5—10—1927, wonende Ernst Casimirlaan 52 te Zeist, die op 17 Mei j.l te 13.00 uur naar school zou gaan, daar niet aankwam en sindsdien spoor loos is verdwenen. In de chemische wasscherij en ververij Nederveen te Maastricht, heeft een ontplof fing plaats gehad, tengevolge waarvan de ververij vernield werd en verschillende ke tels sprongen. De oorzaak is dat benzinedam pen van stoffen, die voor de chemische reini ging worden gebruikt, tot explosie zijn ge komen, doordat bij het overhalen van een handle van de electrische installatie door vonken steekvlammen werden gevormd. Ze ven personen, die in de afdeeling werkten, werden door de vlammen en wegvliegende stukken getroffen en min of meer ernstig gewond. Een hunner, de 26-jarige gehuwde E. C. Thoorens, uit Heer, is aan de gevolgen overleden. Te Hilversum werden den laatsten tijd veelvuldig inbraken gepleegd. Thans zijn vijf knapen van 12 tot 18 jaar gearresteerd, die een bekentenis hebben afgelegd. Vier van hen waren de inbrekers, terwijl de vijfde als tusschenpersoon den buit in den zwarten han del verkocht. De gestolen goederen, o.a. bon kaarten, sieraden en jenever, werden veelal onmiddellijk te koop aangeboden. Een van de jongens werd bij een inbraak overvallen, doordat de bewoners juist thuis kwamen. Onder het roepen van „Halt Polizei" wist hij toen echter de vlucht te nemen. Op den Legmeerdijk is Nieuwer-Amstel. is de 73-jarige Amsterdammer J. Mulder, die den onbewaakten overweg aldaar per rijwiel passeerde, door den trein gegrepen De man was op slag dood. Eenige dagen geleden is in het circus Mikkenic Strassburger, dat momenteel zijn domicilie heeft in Utrecht, een tijgertje ge boren. Ondanks alles wat men er aan gedaan heeft, is Vrijdag het diertje overleden Het andere tijgertje dat onlangs in Hilversum ge boren was, groeit echter als kool en begint zelfs al tanden te krijgen. De 225.000 Nutricia-flesscben, dlfl DU leeg „overal in Nederland" aan* svezig moeten zijn, kunnen met f(jne Nutricia-babyvoeding worden gevuld. Geef Uw flesch terug l DISTRIBUTIEBONNEN UITKNIPPEN EN BEWAREN. Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem Boter Boter Boter Brood Brood Eenheidstoiletz. Gort Gort Havermout Jam Kaarsen 25 25 26 26 25 145, 146 25A 25B B52, C52 D52 E52 25A, 26A 25B, 26B 152 26 D49 26 151 50, 69, S121. S221 Kaas (20 plus of magere) 149 Kindermeel 26 Kindermeel E49 Melk, 25, 26 Petroleum 25, 26 Peulvruchten 147 Scheerzeep R05 Suiker 150 Tabak (naar keuze) 25, 26 Taptemelk 25. 25 Toiletzeep E51 Vermicelli 146 Versnaperingen 25 Voedingssuiker 26 Voedingssuiker E49 Vleesch 25A, 26A Vleesch 25B, 26B Waschpoeder 153 Waschpoeder C50. D50, E50 Aardapp. Toeslag Aardapp. Toeslag Beschuit Algem. Boter Boter Reserve Brood Brood Algem. Beschuit Reserve Beschuit Algem. Petrol.kaart Algem. Beschuit Reserve Melk Bonk. U Algem. Tabaksk. Algem. Tabak Taptemelk Reserve Algem. Versnap. Beschuit Reserve Vleesch Vleesch Algem. Reserve 2 kg. 17 Juni 1 kg. 17 Juni 2 kg. 24 Juni 1 kg. 24 Juni 1 rants. 24 Juni 1 rants. 24 Juni 125 gr. 24 Juni 125 gr. 24 Juni 125 gr. 24 Juni 400 gr. 24 Juni 100 gr. 24 Juni 1 rants. 8 Juli 6212 gr. 24 Juni 250 gr. 24 Juni 621-2 gr. 24 Juni 250 gr. 24 Juni 300 gr. 100 gr. 24 Juni 62V2 gr. 250 gr. 1% lit. 403 1 lit. 250 gr. 45 gr. 500 gr. 1 rants. 1% lit. 1 rants. 100 gr. 150 gr. 62V2 gr. 250 gr. 100 gr. 25 gr. 1 rants. 1 rants. 24 Juni 24 Juni 24 Juni 18 Jun 24 Juni 2 Sept. 24 Juni 24 Juni 24 Juni 8 Juli 24 Juni 24 Juni 24 Juni 24 Juni 24 Juni 24 Juni 8 Juli 8 Juli PRIJSAANDUIDING MOET JUIST GESCHIEDEN. Nu de prijsaanduidingsplicht algemeen is geworden, is iedere kleinhandelaar voor de taak gesteld zijn uitgestalde waren op de juiste wijze van prijzen te voorzien. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het voldoende is als er zoo maar een prijs bij staat vermeld, maar dat de vermelding van den toegestanen prijs, zoo noodig met verkoopeenheid en kwa liteitsaanduiding. is vereischt. Bij de controle op de naleving van dit voorschrift is namelijk gebleken, dat sommige winkeliers met name antiquairs en handelaren in gebruikte goe deren om er maar van af te zijn een wille- keurigen prijs hadden genoteerd en dan liefst aan den zéér hoogen kant. Zoo iets is ontoe laatbaar en in verschillende gevallen hebben de controleerende ambtenaren dan ook reeds proces-verbaal opgemaakt. De winkeliers zijn hierdoor gewaarschuwd, dat bij gebleken overtreding zonder pardon wordt ingegrepen. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 11 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Öram.muz. 8.00 De zin van het boer-zijn. 8.15 Progr.overz. 8.30 Gram.muz. event, sport nieuws. 8.35 Gram.muz. 8.45 Godsd. uitz. 9.00 BNO Nieuws. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 De taele der rozen. 11.00 Orkest Gerard van Kre velen. 11.30 De stem der SS. 11.40 Marschmuz. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Richard Strauss. 12.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 13.00 Pianosonates van Beethoven XIV. 13.30 De schijnwerper. 13.55 In leiding tot het feestconcert. 14.00 Richard Strauss, 80 jaar. feestconcert. 15.00 ,,Het spookhuis", luis terspel. 15.45 Omroepvolkszangkoor en Joh. Jong, orgel. 16.00 Om den Nederlandschen voetbalbe ker. 16.55 Sportuitslagen. 17.00 Cabaret ,,De spin- nekop17.30 Amusementsorkest en soliste. 18.15 Nederlandsche volksklanken. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Richard Straussprogramma. 20.30 Mu zikale kleinigheden. 21.30 Musette-orkest. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Zondagsliedjes 22.30 Bekende melodieën. 23.3024.00 Dans- rhythmen. HILVERSUM II, 301.5 M. 10.00 Marschen. Ca. 10.10 Soldatenfunk „Nord- West". 11.00 Godsd. uitz. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Orkestconcert met Beniamino Gigli. 13.00 Zondagmiddagtoespraak. 13.15 Orkest Carlo Carcassola en gram.muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Cabaret Cameleon III. Ca. 15.20 Groot Omroep Orkest. 16.00 Kamermuziek van Brahms. 16.40 Lichte orkestmuziek. 17.30 Nederlandsche philosophen VII. 18.00 Indische plaatjes. 18.15 Zie progr. H'sum I. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Dans muziek. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Gerard van Kreve len en soliste. 21.00 Licht klassiek avondconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. ^///////«Z»1"

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2