Haarlemsche Courant KEURINGEN Tankaanva! op Caen afgeslagen Duitsche strategie tegen het bruggehoofd Beslissende slag in het binnenland verwacht. 289e Jaargang No. 136 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Decks Dinsdag* \3' Juni 1944 Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel, 12713 Kantoor Umuiden: RembrandU%an SS» ïJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297. Operatieterrein thans 90 K.M. lang; grootste diepte 18 K.M. De mogelijkheid van landingen elders. Cultureele vernielingen in Normandië. Gevaar voor epidemieën. De Hamnicars. Aan het invasiefront teekent zich nu het plan van gen.-veldmaarschalk Rundstedt duidelijk genoeg af om te kunnen vaststel len, dat zijn maatregelen ten doel schijnen te hebben de Anglo-Amerikanen te dwin gen 't hoogste percentage van hun invasie strijdkrachten op het smalle landings- hoofd aan de Normandische kust in den strijd te werpen, om hen, daar zij moeten trachten zich te ontplooien, buiten het be reik van hun zware seheepsartillerie bin nen het bereik van de Duitsche operatie- zóne te brengen. Met deze verklaring ken schetst Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B. den toestand bij het begin van de week. Hij schrijft o.a.: De Vire vormt de scheidings lijn tusschen Engelschen en Amerikanen. Ten Oosten van deze rivier staan voornamelijk En- gelsche formaties, ten Westen resp. Noordwes ten daarvan liggen Amerikanen. Het landings- hoofd heeft op het oogenblik een lengte van ongeveer 90 K.M. bij een maximumdiepte van ongeveer 18 K.M. Het strekt zich uitgaande van het gebied van Caen, via Tilly, Balleroy- Isigny-Carentan-St. Mère Eglise uit tot in het gebied ten Zuiden van Valognes. Caen, Tilly, Balleroy, Montebourg en Valognes bevinden zich nog steeds in Duitsche handen. De opsom ming van deze plaatsnamen wil niet zeggen, dat hier een hecht front zou zijn ontstaan. Door het voortdurend afwisselen van aanval en tegenaanval is hier alles in beweging, een voortdurend heen- en weergolven. De Amerikanen pogen zich te ontplooien. Zij worden door de'geringe oppervlakte van hun landingshoofd in hun bewegingen belemmerd, hetgeen reeds blijkt uit 't feit, dat voor iedere Amerikaansche divisie slechts een ontplooiings basis van ongeveer 5 K.M. beschikbaar is. Deze dichte opeenhooping vormt voor hen ongetwijfeld een bron van operatieve gevaren. In dit verband is het interessant te consta- teeren. dat het den Anglo-Amerikanen in het geheele invasiegebied nergens gelukt is verder te komen dan de draagwijdte van hun groote slagschepen, die in de Seinebaai liggen, waar uit men mag concludeeren, dat de belangrijke verliezen, die hun door eenheden van het lucht wapen en lichte Duitsche zeestrijdkrachten vooral aan zwaar oorlogstuig toegebracht wor den, nog veel grooter zijn dan tot dusver door getallen kon worden overzien. Generaal Eisenhower heeft verklaard, dat voor de landingen aan de Normandische kust een vierde deel van de voor de invasie be schikbare troepen in den strijd is geworpen. Hiervan uitgaande, zou het Geallieerde opper bevel dus nog drie andere landingen van den zelfden omvang kunnen ondernemen. De Duit sche legerleiding moet natuurlijk met deze mo gelijkheid rekening houden. Was dit niet zoo. aldus verklaren militaire kringen te Berlijn, dan zou men het Geallieerde bruggehoofd in de Seinebaai elk oogenblik kunnen liquidee ren. In het Kanaal vinden scheepsbewegingen op groote schaal plaats, doch het is moeilijk te zeggen, of deze de voorbereiding van nieuwe landingsacties gelden, dan wel als misleidings manoeuvres bedoeld zijn. Kapt. Sertorius, de militaire medewerker ran S. P. T. schrijft: Waar nieuwe landingen zullen geschieden en wanneer, valt natuurlijk moeilijk te zeg gen. Maar men kan wel aannemen dat ze pas zullen worden uitgevoerd, wanneer de mede werking van vloot en luchtmacht bij Cotentin eenig'szins kan worden gemist, want zeker is wel, dat de Geallieerden zullen trachten een zelfde overmacht in den strijd te brengen. Of een even groote hoeveelheid luchtlan dingstroepen zal worden aangevoerd blijft eveneens een voorloopig onbeantwoorde vraag. Het is evenwel niet uitgesloten, dat dit con tingent aanmerkelijk kleiner en niet zoo door en door getraind zal zijn, als dat van den eer sten aanval, omdat aangenomen mag worden, dat de Geallieerden hun beste krachten bij den eersten aanval hebben gebruikt. Interinf meldt: Aan het invasiefront is het gisteren alleen gekomen tot gevechten van vrij grooten om vang in het gebied ten Westen van Caen. Hier vielen de Britten met sterke pantser strijdkrachten uit Bretteville en Andrieu den geheelen dag de ten Zuiden van beide plaat sen gelegen Duitsche linies aan, doch werden ondanks intensieven steun hunner acties door artillerie en jachtkruisers over de geheele linie bloedig afgeslagen. Nadat in den ochtend bij Andrieu reeds 18 zware Britsche tanks waren stukgeschoten, steeg het verliescijfer tot den avond voortdurend, zoodat de Duit sche sectorleiding ten slotte het vernielen van in totaal 59 zware en superzware tanks kon melden. Gezien deze mislukking eener actie, die ten doel had de Duitsche posities ten Noorden van Caen van den linkerflank af uit de voegen te slaan, bleef ook de voorbereide frontale aanval op Andrieu achterwege. Door de beschieting met zware artillerie en door bomaanvallen der Anglo Amerikanen is te Caen, naar het D.N.B. verneemt, o.a. de abdij kerk der Heilige Drievuldigheid verwoest. Deze werd zoo zwaar beschadigd, dat het prachtige bouwwerk met zijn beroemde mid denschip en koor als verloren moet worden beschouwd. Ook het domkapittel en de oude vakwerk huizen te Bayeux en de Romaansche kerk te Sequiville-en-Bessin zijn vernietigd. In het invasiegebied aan de Normandische kust dreigt een typhus- en cholera-epidemie uit te breken. De oorzaak voor deze acute epidemie is, zoo verneemt het D.N.B., dat de Amerikanen, Canadeezen en Engelschen geen tijd hebben om de duizenden gesneuvelde ka meraden te begraven. Meestal worden de lij ken op gebrekkige wijze met een laagje zand bedekt, dat echter door den voortdurenden wind weer verdwijnt. Ook de pas aan land ge zette troepen hebben geen tijd zich te bekom meren om de stapels lijken, want zij moeten zoodra zij voet aan wal hebben gezet, zoo snel mogelijk in dekking gaan om niet in het kruis vuur van de Duitsche batterijen te geraken. In den nacht van 12 op 13 Juni hebben weer zware Duitsche gevechtsvliegtuigen in groo ten getale boven de Seinebaai gevlogen. Hun aanvallen werden vooral geconcentreerd op landingseenheden in het gebied van de Orne- monding. Volgens de eerste berichten deden zich weer felle ontploffingen voor en daarop volgden branden. Het aantal gisteren door Duitsche jagers boven het Westen neergeschoten Britsch- Amerilcaansche vliegtuigen is gestegen tot 33. De Engelschen hebben in den nacht van 10 op 11 Juni getracht hun troepen in het gebied van Bayeux te voorzien van wapens, munitie en proviand, die met groote vrachtzweefvlieg tuigen, de z.g. „Hamilcar" zouden worden aangevoerd. Duitsche nachtjagers echter vie len zeven Hamilcar-zweefvliegtuigen aan, ter wijl zij nog door Britsche bommenwerpers werden gesleept en schoten ze neer. De „Hamilcar" vormt voor de Duitschers geen verrassing. Dit motorlooze zweefvlieg tuig met draagvlakken, die nog grooter zijn dan die van de Britsche en Amerikaansche viermotorige bommenwerpers, is volkomen weerloos tegen de aanvallen van jacht- of gevechtsvliegtuigen. De „Hamilcar" kan 120 man of een middelzwaren pantserwagen dra gen. Communisten in Grieksch kabinet. Naar verluidt worden drie der zetels in de nieuwe door den Griekschen uitgeweken pre mier Papandreou gevormde „regeering der nationale unie" ingenomen door de vertegen woordigers van de „Eam", een communistisch georiënteerde partij. Het betreft de ministeries voor binnenlandsche zaken, arbeid en land bouw. Eenige Duitsche jeugdleidsters, die mo menteel te gast zijn bij den Nationalen Jeugdstorm, werden dezer dagen door den Leider ontvangen. Bij deze gelegen heid ontvingen zij uit handen van den Leider een van zijn handteekening voor zien exemplaar van „Voor Volk en Vaderland". (C.N.F.-Cino Pax c) Parijs bidt voor den vrede. De bevolking van Parijs heeft Zondag voor het behoud van Frankrijk en voor den vrede gebeden. Onder leiding van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Suhard, is een proces sie gehouden om de Notre Dame, waaraan duizenden kinderen in witte kleedjes gesto ken hebben deelgenomen. Voor de dagbiadbureaux verdrongen zich gedurende den geheelen dag de menschen om de jongste berichten te lezen die als bulletin werden geannonceerd. Verder ging Parijs zijn gewonen gang. Duizenden woonde de sportfeesten bij, ter wijl de café's aan de groote Boulevards eivol waren en de menschen in lange rijen op een plaats in een bioscoop stonden te wachten. De Parijsche Maandagochtendbladen mel den, dat de laatste dagen weer vele dooden in Frankrijk zijn gevallen als gevolg van de bombardementen. Er wordt zelfs gewaagd van „honderden dooden". Het blad „Petit Parisien" schrijft, dat in verschillende Wes telijke departementen en met name in de omgeving van Parijs weer nieuwe ruïnes teweeg zijn gebracht. De oorlogscorrespondent Wolfgang Körber zendt het D.N.B. een beschouwing, waarin hij •schrijft, dat na zeven dagen het eerste stadium der invasie een omvang heeft aangenomen, die reeds thans te kennen geeft, dat hier de hard ste worsteling van dezen oorlog, doch vooral de meest beslissende, tot ontwikkeling zal komen. Deze beslissing zal in laatste instantie niet aan de kust zelf, onder het vuur van overmachtige vijandelijke vloten vallen, maar diep het land in tijdens een grooten veldslag. Körber wijst op de geslaagde functie als golfbreker van den Atlantischen muur en op de groote verliezen, die den aanvaller zijn toegebracht, waardoor hij gedwongen was mee doogenloos menschen en materiaal in den strijd te werpen, zoodat het concentratiege bied in Zuid-Engeland thans reeds zoo goed als leeggeloopen is. De luchtmacht, waarvan de Engelschen en Amerikanen gebruik maken, is de meest om vangrijke luchtstrijdkracht, die ooit in een strijd gebruikt werd. Desondanks is hun een beslissende verstoring van den Duitschen aan voer van troepen en materiaal niet gelukt. Evenmin heeft men de geheele Duitsche vliegtuigindustrie en daarmeed het Duitsche luchtwapen door bomaanvallen kunnen ver lammen. - Engelsch oordeel over Duitsche wapenen. Oorlogsverslaggever Günther Weber schrijft: „Learn to use German Weapons" staat in groot wit schrift te lezen op de zwart-wit- roode boekjes, welke Montgomery aan zijn invasie soldaten heeft gegeven. Het is typi sche literatuur: in zeven bladzijden wordt een gebruiksaanwijzing gegeven van drie der beste Duitsche infanteriewapenen, n.l. het machinepistool, het zelf ladende geweer en het zelfiadende pistool. Dit boekje is ook nog in ander opzicht een curiosum, want hoewel uitgegeven op last van Montgomery zelf, draagt het op het titelblad een hakenkruis. Eenige Londensche bladen, o.a. de Times spreken thans hun eigen berichten, die den Atlantischen wal slechts bluf hadden ge noemd, tegen. De Atlantische wal, aldus de militaire correspondent van de Times, is zoo sterk gebleken, dat het een tijdlang twijfel achtig was of de Geallieerden wel aan het strand vasten voet konden krijgen. De zwaar ste bomaanvallen en de zwaarste beschieting van zee uit deden deze versterkingswerken niets. Iedere landingspoging werd door hen met woedend vuur beantwoord. Luchtaanval op Keulen. Naar Interinf verneemt hebben Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten kort na mid dernacht den strijd aangebonden met Britsche bommenwerpers, die in verscheidene groepen boven West-Duitschland opereerden en o.a. bommen wierpen op woonwijken van Keulen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie konden een aantal vijandelijke vliegtuigen neerschieten. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt ais volgt: In het landingshoofd in Normandië is de toe stand in groote trekken onveranderd. Leem ten in het eigen front werden gesloten. Alle pogingen van den vijand om tusschen Caen en Bayeux naar het Zuiden en ten Noorden van de monding van de Vire in de richting van Cherbourg terrein te winnen, mislukten. Al leen Carentan ging na harden strijd verloren. Aan de kust ter weerszijden van St. Vaast, ten Oosten van Cherbourg, hield de artillerie- strijd met deelen van de vijandelijke vloot aan. De vijandelijke aanvoer lijdt vooral als gevolg 'van de dappere, onvermoeide nachte lijke aanvallen van onze torpedomotorbooten onophoudelijk zware verliezen. Luchtmacht en marine hebben ondanks de door den vijand aanzienlijk versterkte afweer drie vracht- en transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 37.000 brt. in den grond geboord. Drie andere groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 27.000 brt. en een torpedojager werden zwaar beschadigd. Bij uiterst ongunstige weersgesteldheid heb ben groepen torpedomotorbooten opnieuw een verrassenden aanval gedaan op een formatie vijandelijke kruisers en haar bescherming en daarbij twee torpedotreffers geplaatst. De vijand heeft Zondag boven het invasie front en de bezette Westelijke gebieden 17 vliegtuigen verloren. In Italië lag het zwaartepunt van de ge vechten aan het front tusschen de kust van de Tyrrheensche Zee en het meer van Bolsena, Na een harden strijd slaagde de vijand er irt aan weerskanten van het meer geringe ter reinwinst te maken. Aan het Oostelijk front ondernamen de bols jewieken plaatselijke aanvallen ten Noordwes ten van Jassy, in het voorterrein van de Kar- pathen en in het gebied ten Zuidoosten van Ostrof. De aanvallen werden bloedig afge slagen. Ook Zondagnacht werd de bestrijding van den bolsjewistische aanvoer met succes voort gezet. Door geconcentreerde aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op de stations Kasatin. Fastof en Kief-Darniza wer den groote hoeveelheden aangevoerd materiaal vernietigd. De spoorweginstallaties werden grondig verwoest. Bij aanvallen van sterke formaties Ameri kaansche bommenwerpers op het Bulgaarseh- Roemeensche gebied, werden door strijdkrach ten van de Duitsche, Roemeensche en Bul- gaarsche luchtverdediging 18 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben Zondag nacht bommen geworpen op Berlijn. Eén vijandelijk toestel werd neergeschoten. Finsch weermachtbericht. Het Finsche weermachtbericht van Maandag luidt: In het Westelijke deel van de Karelische landengte woedden de bijzonder hevige ge vechten den geheelen dag en den geheelen nacht door. In den sector Vammelsuu viel de vijand, door pantserstrijdkrachten ondersteund meermalen onze versterkte stellingen aan, maar deze aanvallen werden afgeslagen. Drie vijandelijke tanks werden vernield. Het he vigst woedde de strijd ten Zuidoosten van Kivennapa, waar de sterke vijandelijke aan- valsstrijdkrachten zware verliezen leden en waar op zijn minst 15 tanks werden vernietigd. Op de landengte van Aunus drong een stoot troep de vijandelijke stelling binnen en liet acht kazematten in de lucht vliegen. In de richting van Rukajaervi heeft een verkennings troep een vijandelijke verkenningsafdeeling van tien man in de pan gehakt. Op de Karelische landengte heeft de lucht afweer gisteren 5 vijandelijke jagers en 1 bom menwerper neergeschoten. Kabinetswijziging in Bulgarije. Er is mededeeling gedaan van de volgende wijziging in de Bulgaarsche regeering: In de regeering worden opgenomen als mi nister van buitenlandsche zaken Draganof, tot dusver Bulgaarsch gezant te Madrid en de gep. kolonel Wassilef, als minister van bouw werken. De minister van justitie, Roessef, neemt het ministerie van landbouw over van den ziekgeworden prof. Kostof. terwijl dr.- Alexander Staliisiki. advocaat te Sofia, minis ter van justitie wordt. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maanseht SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichlig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommando. Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAILLON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 15-6-44 812.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brahant, Markt 45. 1518.00 uur, venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16-6-44 812.00 uur, Arnhem, Café Royal, 19-6-44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20-6-44 S—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15—17.06 uur, Amersfoort, Pol. Burchangslager, Leusderweg, Bij onze Vrijwilligers. Een gevechtsgroep zoekt verbinding met den troep. (SS PK Kristoferitsch-O-H P. c) KORT NIEUWS. In de groote zomervilla van den Deenschén koning zijn dieven ingebroken zonder dat iets is gesto len. Te Stockholm zijn twee buiten landers gearres teerd wegens spionnage in op dracht van de Sowjets. Zij had den getracht, in formaties in te winnen omtrent de militaire ver houdingen in een ander land en over de Zweedsche handelsscheep vaart. Op bijna 65- jarigen leeftijd is te Enschedé over leden dr. W. L. Slot, oud-directeur der Rekkensche inrichtingen ia Eibergen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1