LflflNS (ASTfLLA Als u een lamp koopt LAND'S PRODUCTEN DE INVASIE D. Sinds enkele uren is het een week geleden, dat de invasie begon en na de weinig overzichtelijke berichten van de eerste dagen is het thans mogelijk gewor den. iets op te merken over de tactiek van den aanval, die immers maanden en maan den lang het groote vraagpunt in dezen heeft gevormd. Verrassende elementen zijn daarbij uitge bleven. Wat verwacht werd is geschied. Na eenige weken van luchtbombardementen met het blijkbare doel, de aanvoerwegen tot het aanstaand invasiegebied. in het bijzon der de spoorwegen in staat van ontredde ring te" brengen, is de overtocht zoowel door de lucht als te water begonnen. De door de lucht aangevoerde strijdkrachten zijn in het achterland afgezet met opdracht, zich te verbinden met de over zee aangevoerde troepen. De Duitsche legerleiding is dus niet voor bijzondere verrassingen gesteld en heeft tot dusver het voordeel, dat, de aanval op zich zelf weinig complicaties vertoont, terwijl het er niet naar uitziet, dat op korten ter mijn verwikkelingen elders te wachten zijn. Twee gevechtsterreinen zijn thans, na een week te onderscheiden. Het eerste ligt tusschen de herhaaldelijk genoemde rivier tjes Vire en Orne met het stadje Bayeux als centrum. De landing bood hier de beste kansen omdat de kust hier over het alge meen vlak en het achterland weinig geacci denteerd is, terwijl de dalen van de ge noemde en andere riviertjes de mogelijk heden voor een opmarsch vergemakkelij ken. Niettemin zijn de geallieerden er niet in geslaagd een breedere strook dan twaalf tot twintig K.M. in bezit te krijgen. Wan neer men nagaat, dat de Duitsche troepen in diverse gedeelten van dit terrein nog steeds stand houden en de verdedigingswer ken van den Atlantikwal tot veel dieper in het kustgebied liggen is het duidelijk, dat er van een doorbreken van de Europeesche kustverdediging momenteel nog geen sprake is. Het tweede gevechtsterrein bestrijkt het zuidoostelijk gedeelte van het schiereiland Cotentin en ligt tusschen de plaatsen Caren- tan en Valognes. De landingsmogelijkheden zijn hier veel bezwaarlijker door de kust- vorming die hier weinig heeft van het vlak ke strand van les Calvados, zooals de streek tusschen Vire en Orne heet. Het volle ge wicht van den aanval is hier dan ook gelegd op de luchtlandingstroepen, die opdracht hebben, het schiereiland tusschen de Seine baai en den Atlantischen Oceaan af te snij den met geen ander doel dan van de land zijde de vesting-haven Cherbourg te naderen met de verovering waarvan de Geallieerden een eerste klas landingsplaats voor troepen en zwaar materiaal in handen zouden hebben. Natuurlijk heeft het niet aan pogingen ontbroken, beide gevechtsgebieden te ver eenigen en volgens berichten van Zondag is deze vereeniging tot stand gekomen bij Isigny, zoodat het front der Geallieerden momenteel loopt van den mond van de Orne tot benoorden Caen (welke plaats nog in Duitsche handen is maar fel omstreden be looft te worden) van hier bezuiden Bayeux naar Isigny naar een punt noordelijk van Carentan, dan in N.W. richting op Valognes aan en vanhier naar het Oosten, waarbij Quinéville voorloopig het einde van het Geallieerde front ligt. Opmerkelijk is het, dat de berichten thans in tegenstelling met die der eerste dagen over Le Havre zwijgen. Trouwens het ge- heele oostelijk gedeelte van de Seinebaai schijnt in veel geringer mate het doel van den aanval te zijn dan ies Calvados en Co tentin. Hoe het zij, Cherbourg noch Le Havre zijn tot dusver door het geschut der slagschepen onder vuur genomen. Over het algemeen schijnt voor het oogenblik de taak van de zware eenheden beperkt te zijn tot de beveiliging der transportvloot, waar bij niet vergeten moet worden, dat voor slagschepen en kruisers het gevaar der Duitsche duikbooten groot blijft en toe neemt, naarmate zij zich dichter onder de Fransche kust wagen. Over den omvang der landingstroepen hebben wij onze lezers de laatste dagen op de hoogte gehouden. Men kan wel aan nemen, dat tot dusver een half millioen soldaten uit de Engelsche havens naar Frankrijk zijn overgebracht. Hoeveel daar van in Frankrijk zijn aangekomen is voor loopig een vraag, die met geen enkele schat ting te beantwoorden is. Wie de verdedi ging van de Fransche kust heeft gezien be grijpt zonder meer, dat de verliezen der landingstroepen gruwelijk moeten zijn ge weest en wanneer de berichten daarnaast gewagen van het tot zinken brengen van transportvaartuigen is er geen twijfel mo gelijk of ook in dit opzicht is de verwach ting uitgekomen, dat de invasie duizenden en duizenden levens zou kosten. Inmiddels gaat de toe'voer natuurlijk voort en met de twintig divisies, die generaal M»itgomery tot dusver in tien strijd heeft geworpen zal het zeker niet ten einde zijn. Ook mate riaal schijnt in grooten omvang aanwezig te zijn, al zal, gelijk gezegd, de aanvoer hier van pas op volle sterkte kunnen komen, als het den Geallieerden gelukt zal zijn, een betere landingsgelegenheid te verkrijgen dan waarover zij tot dusver beschikken. Of zij hierin zullen slagen zal wellicht binnen niet al te langen tijd blijken. Hoe het zij, van meer dan een begin der invasie valt tot dusver nog niet te spreken. Meer dan eens is er van Duitsche zijde op gewezen, dat het tenslotte minder gaat om de landing dan wel om het treffen, dat er op zal volgen en meer dan het feit der consolidatie van het bruggehoofd is het deze meting van krach ten, die in de naaste toekomst de aandacht gespannen zal houden. IJMUIDEN Nieuwe „Ausweise". De nieuwe „Ausweise" zullen Woensdag 14 Juni worden uitgereikt aan de bewoners van: Platanenstraat, Popelstraat, P. Vermeu- lenstraat, P. Vermeulenplein, Ratelstraat, R. Claeszenstraat, Rembrandtlaan, Ruysdael- straat, De Ruyterdwarsstraat, De Ruyter- straat, Sparrenstraat, Van Speykstraat, Stationsweg, Tiberiusplein, Tollenslaan, Trompstraat, Tuindershofje, Tuindersstraat en Tusschenbeeksweg. Men moet zich vervoegen in de tuinzaal van De Griffioen aan de Frans Naerebout- straat te IJmuiden-Oost, welke van half negen tot kwart over twaalf en van één uur tot half vijf is geopend. Kruimeldief betrapt. Telkens weer wordt er den laatsten tijd ook in de gemeente Velsen van het optreden van kruimeldieven gehoord en over het al gemeen blijkt het moeilijk te zijn deze lieden te betrappen. Dezer dagen is echter geble ken, dat de politie ook in dit opzicht actief is. Ten nadeele van een arbeider werd uit een keet, staande in de duinen te IJmuiden, een zilveren armbandhorloge ontvreemd. De politie kreeg hiervan kennis en stelde een onderzoek in, met het gevolg, dat een in woner van Beverwijk, W., als verdacht van dezen diefstal, werd aangehouden. De politie bleek een goede greep te h bben gedaan; W. had het horloge namelijk nog in zijn bezit. G. Schaap jubileerde Vele blijken van medeleven heeft de heer C. Schaap gisteren ontvangen bij de herden king van het feit, dat hij vijf-en-twintig jaar geleden in dienst van de Papierfabriek is getreden, 's Morgens werd hij in het directie kantoor ontvangen, waar hij op hartelijke wijze door den heer J. Smit, procuratiehou der, werd toegesproken. De heer Smit me moreerde op sympathieke wijze de verdien sten van den jubilaris en bood namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Het personeel bleef bij de huldiging niet achter; den heer Schaap werd een fraaie ets overhandigd. Verder ontving de jubilaris in zijn woning aan den Groeneweg te IJmuiden- Oost nog vele uitingen van medeleven; er was een schriftelijke gelukwensch van de hoofddirectie te Amsterdam en er werden talrijke bloemstukken aangeboden, onder meer van het personeel der Van Leers Wals- bedrijven, waarmede de heer Schaap gedu rende enkele jaren door omstandigheden heeft samengewerkt. K. C. 13. Zooals we reeds in het kort hebben mede gedeeld heeft opnieuw een lid van de Kano club IJmuiden een succes geboekt. A. Kooi man heeft Zondag deelgenomen aan de wedstrijden om de nationale kampioenschap pen lange baan, welke door de watersport vereniging Stormvogels te Wormerveer werden georganiseerd en in de klasse K 1 junioren T1/ kilometer op de eerste plaats beslag gelegd. De strijd was spannend en duurde de ge- heele baanlengte voort tusschen Kooiman, C. Koch van De Geuzen te Zaandam en H. Weyenburg van De IJssel te Zutphen. Op de laatste tien meter wist Kooiman zijn tegen standers te passeeren. De leden van de K. C. IJ. hebben met voldoening van deze over winning kennis genomen. DIEFSTAL UIT ONTRUIMDE WONING. Van tijd tot tijd verneemt men ondanks de strenge bestraffing van gevallen van plundering, toch nog van diefstallen uit huizen, waarvan de bewoners zich door de bekende omstandigheden elders hebben moe ten vestigen. Dezer dagen blijkt een onbe kende een bezoek aan een leegstaande woning aan den Hagelingerweg te Santpoort te hebben gebracht. Van twee kamers is het vloerzeil ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. KIPPEN EN KONIJNEN WELKOME BUIT. Meer dan eens hebben we er op gewezen, dat houders van konijnen en kippen gere geld voor diefstal op hun hoede moeten zijn. Dat dit inderdaad noodzakelijk is kwam de zer dagen weer eens tot uiting. Onbekenden hebben in de Willebrordstraat te IJmuiden- Oost zonder te worden opgemerkt, hun slag geslagen. Ten nadeele van D. werden twee kippen ontvreemd. B. vermiste een konijn. Voor de bestolenen beteekent dit onder de tegenwoordige omstandigheden wel een tegen valler. Flitsen van den Sportdag. Van Mina Bakgraag tot den Keizer van Santpoortziedaar in het kort zoowel de kwaliteit als de kwantiteit van de bezoekers aan den Sportdag gekenschetst. Mientje be wonderden we als achterspeelster in een voetbalwedstrijd, waarin zij wonderen met het leer deed en den Keizer zagen we, op burgerlijke wijze gekleed, in zijn element, hetgeen wil zeggen bij het handboogschieten, tijdens welke demonstratie bleek, dat hij minder last van missers dan van grijze haren zal hebben. Vele menschen waren naar het Terrasvogels- domein gekomen, het zij ten overvloede ge zegd. Bestuurders, spelers en supporters.... men waagde de veronderstelling, dat het keurcorps present was. En natuurlijk hadden de insiders het druk met groeten en hand drukken, want er waren zoowel op als om het veld vele oude bekenden. Karei Haak, ten onrechte door het jeugdig publiek veel vuldig „ouwe taaie" genoemd (de stoere back voelt er niet veel voor „oud" te worden), was de steunpilaar van Stormvogels 2, ter wijl Wim Koster, zijn vroegere partner, langs het lijntje flaneerde. Het deed ons denken aan den goeden ouden Stormvogels-tijd. Is het dan zonderling, dat de stemming binnen en buiten de lijnen prettig was? Oude voetbalsupporters, op-en-top IJmuidenaren, hadden er waarachtig schik in, zooals er werd gespeeld en riepen „houwe achter" en „poole, Saalk, poole!" Ze kwamen natuurlijk voor voetbal, maar ook honkbal had hun aandacht, al deed het onwennig aan en hockey interesseerde heh ook, hoewel ze het over een onzichtbaren bal en veel over wandelstokken hadden. Evenals de jeugd genoten ze van het handboogschieten, het geen „in vest" en dus braaf en gemoedelijk geschiedde; en de voetbalveteranen werden heel zwijgzaam en zeer attent toen een aan tal aan gratie geen gebrek hebbende dames van Gratia-Plato een gymnastiekdemonstra- tie verzorgde. Zoo is het publiek aangenaam bezig ge houden, de jongens door behendigheidswed strijden, waarbij de als prijs uitgeloofde koek in de magen van onbekenden voortijdig verdween en de ouderen door de sportrevue, die bewees, dat deze gemeente op sportge bied heusch wel wat kan presteeren. In beide gevallen was men het er over eens, dat „het naar meer smaakte". Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. de Ruiter, Willemsbeek- weg 125 en E. A. Loman, Platanenstraat 34, IJmuiden. Toek. adres: Cypressenstraat 13, te IJmuiden. Gehuwd: T. HarkemaC. T. van der Gies- sen, Franeker, Dijkstraat 24; W. J. Schram C. J. Bakker, Peperstraat 34, Beverwijk; J. de GraafA. Dekker, Bloemendaal, Bloemen- daalscheweg 42. Geboren: H. de Wit, d„ Beukenstraat 28 te IJmuiden. P. de Boer, d., Melklaan 15, Vel- sen-N. J. van Kampen, d., Cypressenstraat 7. IJmuiden. C. Wolterman, z.. Willemsbeekweg 48, IJmuiden. P. Kraaijveld, d., Gr. Hout of Koningsweg 34. Velsen-N. Inenting. In de R.-K. Bewaarschool aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost zal Woensdag 14 Juni, 28 Juni en 12 Juli voor de leerlingen van de volgende scholen gelegenheid tot inenting tegen roodvonk en diphterie worden gegeven: 9 uur R.K. Bewaarschool te IJmuiden-Oost; 9.15 uur R.K. Meisjesschool te IJmuiden-Oost; 9.20 uur R.K. Jongensschool te IJmuiden-Oost; 9.50 uur R.K. Meisjesschool te IJmuiden: 10 u. R.K. Jongensschool te IJmuiden, R.K. School aan de Eksterlaan te IJmuiden-Oost en R.K. Bewaarschool te Driehuis; 10.10 uur o. 1. school 1 en 2; 10.20 uur school 3; 10.30 uur school 4 en 5; 10.40 uur school 6; 10.50 uur Insinger- school en comitéschool; 11 uur Emmaschool; 11.10 uur Juliana van Stolbergschool; 11.20 uur P. Vermeulenschool; 11.30 uur School voor B. L. O.; 11.40 uur Insingerbewaarschool; 11.50 u. Van Tuylbewaarschool en 12 uur voor niet- schoolgaanden te IJmuiden-Oost. Alleen zij kunnen worden ingeënt, die vóór 30 Mei daar voor zijn opgegeven. SANTPOORT 3ubileum A. de Ridder. Woensdag zal de heer A. de Ridder den dag herdenken, waarop hij vijf-en-twintig jaar geleden in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis, afdeeling financiën, is getreden. Het zal hem ongetwijfeld niet aan blijken van medeleven ontbreken. BRIKETTEN ONTVREEMD Een bewoner van de Hyaeinthenstraat kwam dezer dagen tot de onaangename ont dekking, dat onbekenden een bezoek aan de schuur bij zijn huis hadden gebracht. Ont vreemd werden vijftig briketten. De politie is van den diefstai in kennis gesteld. SANTPOORTS GEMENGD DUBBEL KWARTET Naar we venemen, zal Santpoorts Ge mengd Dubbel kwartet zich binnenkort weer onder leiding van Henk Arisz stellen. Zooals bekend mag heeten, heeft Henk Arisz voordien ook tal van jaren de leiding over genoemd kwartet gehad en het tot grooten bloei gebracht. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Bekendmaking No. 101. Deze prijslijst geldt van 14 Juni 1944 af. De prijzen direct achter de artikelen genoemd zijn de grossiersprijzen per 100 eenheden, de andere zijn de detaillistenprijzen per eenheid. GROENTEN. Andijvie 16,50 kg., 0,21 kg. Savoyekool (schelk en groen) 15,50 kg., 0,19 kg. Bloemkool: Sort. IA boven 25 cm. o. d. kop gemeten 27,50 st., 0,36 st. I van 20—25 cm. o. d. kop gemeten 24,00 st., 0,31 st. II van 1620 cm. o. d. kop gemetpn 19,00 st., 0,25 st. Ill van 10—16 cm. o. d. kop gemeten 11,00 st., 0,14 st. Kaskomkommers: Sort. I vanaf 500 ^ram per stuk 15,00 St.. 0,19 st. II van 450—500 gram per stuk 11,50 St., 0,15 st. HI van 350450 gram per stuk 8,50 st., 0,11 st. Platglaskomkom- mers: Sort. IA vanaf 750 gnst. 20,50 St., 0,27 st. Sort. I van 650—750 gr/st. 17,00 St., 0,22 st. Sort. II kunt U vooraf keuren, of zij lichl geeft. Als U verpakte levensmH* delen koopt, valt er vooraf nie,ö te keuren. Let dan op den naam w. a. scholten. Een kwaliteits* garantie. Voorkomend o.a. op w. a. scholten'S Albumocai Butaroma, Transparanta, Sago eii verpakt Aardappelmeel. s van 550—650 gr/st. 13,00 st., 0,17 st. Sort. Ill van 450550 gr/st. 9,50 st., 0,13 st. Stekkomkommei s 13.00 kg., 0,17 kg. Bospeen: 20 st. per bos van 0,4 kg. 20,50 bos, 0,27 bos. Bosselderij 4.50 bos, 0,07 bos. Peterselie en kervel 5,00 bos. 0,07 bos. Kas- boonen 89,00 kg., 1,07 kg. Spitskool 14,00 kg., 0,18 kg. Kropsla: Sort. I boven 200 gr. p. stuk 4,00 st., 0,06 st. Sort. II van 150200 gr. p. stuk 3,00 st., 0,05 st. Sla. snij- en stoofsla, dunsel lb,50 kg., 0,14 kg. Spinazie (blad) 15,50 kg., 0,20 kg. Spinazie (struik) 14,50 kg., 0,19 kg. Koolrabi: Sort. I boven 7 cm. doorsnede 8,00 st., 0,11 st. Sort. II van 57 cm. doorsnede 6,50 st., 0,09 st. Postelein (glag) 23,00 kg.. 0,30 kg. Doperwten 51,00 kg.. 0,61 kg. Peulen 57,00 kg., 0,68 kg. Bosuien en bossjalotten 12,00 kg., 0,16 kg. Rabarber: Paragon 10,50 kg., 0,14 kg. Overige soorten 8,50 kg., 0,11 kg. Raapstelen: Sort. I boven 25 cm. 10,00 kg., 0,13 kg. Sort. II van 2025 cm. 7,00 kg., 0,09 kg. Radijs 4,00 bos, 0,06 bos. Radijs (niet gebost) 20,50 kg.t 0,27 kg. Tuin kers 41,00 kg., 0.49 kg. Asperges: Sort. IA zonder gebreken, tm. 25 st kg., tot 26 cm. lang 87,00 kg., 1,04 kg. Sort. IB m. lichte gebreken, tm. 25 st kg., tot 26 cm. lang 76,00 kg., 0,91 kg. Sort. IIA zonder gebreken, tm. 40 st/kg., tot 26 cm. lang 72,00 kg., 0,87 kg. Sort. IIB m. lichte gebreken, tm. 40 st' kg., tot 26 cm. lang 60,00 kg., 0,72 kg. Sort. UIA licht blauw, tm 26 st./kg., tot 26 cm. lang 60.00 kg., 0.72 kg. Sort. IIIB licht blauw, tm. 40 st/kg., tot 26 cm. lang 45,00 kg., 0,54 kg. Sort. IV dunne en met lichte gebreken, tm. 55 st/kg., tot 26 cm. lang 28,00 kg., 0,36 kg. Sort. V holle, stukken, enz. 39,00 kg.. 0,48 kg. Paprika 47,00 st., 0,56 st. Auber gines 67,00 st., 0,80 st. Maïskolven 46,00 kg. 0,55 kg. Tomaten (kas): I, II. Ill, IV 54,00 kg., 0,65 kg. Bonken 44,00 kg., 0,53 kg. Kriel en gescheurde 30,00 kg.. 0,38 kg. Tuinboonen 28,00 kg., 0,36 kg. Boskroten 9.50 bos, 0,13 bos. FRUIT. Aardbeien 71,50 kg., 0.86 kg. Perziken: Sort. I boven 6 cm. doorsnee 35,00 st.. 0,43 st. Sort. II van 56 cm. doorsnee 22,00 st., 0,29 st. Sort. Ill van 45 cm. doorsnee 10,50 st., 0,14 st. Sort. IV beneden 4 cm. doorsnee 99,00 kg., 1,19 kg. Prui men (glas): Sort. I boven 50 m.m. doorsnee 30.50 st., 0,39 st. Sort. II van 4050 mm. doorsnee 18,00 St.. 0,23 st. Sort. Ill van 3540 mm. doorsnee 9,00 st.. 0,12 st. Sort. IV beneden 35 mm. doorsnee 89.00 kg., 1,07 kg. Meloenen: suiker- en kleine, groene ananas 83,00 kg.. 1,00 kg. Overige soorten 73,00 kg., 0,88 kg. Aalbessen 131,50 kg., 1,58 kg, Siookdruiven 148,00 kg., 1,77 kg. Kersen: zie pu blicatie no. 100. Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag l cent per kg. of per bos berekend worden, met dieö verstande dat de wortelen voor het schrappen gewogen worden. Voor bezorging van groenten en fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg. In rekening ge bracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende kwaliteit van bovenge noemde producten, alsmede voor het z.g. uit schot moeten prijzen berekend worden, die in een redelijke verhouding staan tot de hierbo ven gepubliceerde maximumprijzen welke gel den voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen Lagere dan de gepubliceerde maximumprijzen moeten de verkoopprijzen dienovereenkomstig •worden verlaagd. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAAF EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. VAN DE WEG 4411 D DIT MSRK en oe haam GARANDEEREN DE KWALITEIT VAN HET PKOOUCT Kliuir in een wip! - I i J

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3